Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Fadil Sulejmani pro shkarkimit te N.Beadinit!
aristoteli
Postuar nė: 17.10.2006, 15:44
Quote Post


voglushi i madh
*****

Posti: Antarė
Postime: 268
Antari Nr: 1010
Bashkangjitur: 12.04.2006Dite me pare Fadil Sulejamni perkrahte Minsitrin Sulejamni dhe u deklaura se cdo minsitir do ta kishte bere kete veprim. me tej citoj:

Sulejmani: Universiteti u shėndrua nė ent pėr punėsim dhe aty njerėzit punėsoheshin jo nė bazė tė kualifikimeve, por nė bazė tė interesave familjare. Aty njė grup njerėzish vendosėn interesin e vet mbi interesin e studentėve. Beadini e ka mbajtur universitetin nė pranga dhe e ngufati, andaj duhej diēka tė bėhet qė tė shpėtojė ai uniuversitet, nė tė mirė tė studentėve. Kjo nėnkupton se edhe ministria i ka ditur kėto gjėra dhe atė qė e bėri ministria e sotme, ėshtė dashur tė bėjė ministria e djeshme. Ajo ministri, ose ai ministėr, nuk ėshtė dashur tė rrijė indeferent pėr kėto gjėra. Ato kanė pasur informata dhe i kanė ditur tė gjitha. Unė bisedova njė ditė me ish-ministrin, ai pranon se i ka ditur tė gjitha, por tha se nuk ka pasur tė drejtė ta shkarkojė. Po a ka pasur tė drejtė tė rrijė indeferent, kur ka parė se po shkatrohet njė institucion kombėtar, me mijėra studentė. Kjo ėshtė njėsoj sikur tė shohim nė rrugė se dikush po e mbyt dikė, dhe tė hapėsh dilemėn se a kemi tė drejtė ta shpėtojmė atė njeri. Edhe ai ministėr ėshtė dashur ta shpėtojė atė universitet.

CIli eshte komenti juaj?
Duheshte Fadil Sulejmani te dal me deklarata te tilla dhe te perkrah nje veper te till?
A ishte Rektor i pastert?
A vertet eshte aq kombetar sa deklaron ne kete kohe?
A mund te jete i paguar nga partia ne Pozit?
A i rezikohen edhe punet e bera Fadil Sulejmanit ne ish ulsen e Rektorit?
A eshte hakmarrje ndaj Beadinit?


----------------------------------------
Qė flasin keq pėr mua nė mungesėn time nuk ka asnjė rėndėsi, se nė mungesė pranoj edhe tė rrahin
PM
Top
aristoteli
Postuar nė: 17.10.2006, 15:44
Quote Post


voglushi i madh
*****

Posti: Antarė
Postime: 268
Antari Nr: 1010
Bashkangjitur: 12.04.2006Mandatin ma ka dhėnė populli e jo partia” , thotė nė intervistėn pėr “Lajm” rektori i parė i UT-sė dhe deputeti aktual i BDI-sė, Fadil Sulejmani


Rektori i parė i UT-sė, Fadil Sulejmani, ėshtė deputet i vetėm i Bashkimit Demokratik pėr Integrim, i cili ka pėrkrahur shkarkimin e Nexhmedin Beadinit nga posti i rektorit tė USHT-sė. Ai paralajmėron se do tė kalojė deputet i pavarur, nė rast se partia i bėn presion pėr kėtė qėndrim. Sulejmani ka akuzuar ish-rektorin Beadini, por edhe ish-ministrin Aziz Pollozhani, tė cilin e ka koleg nė Grupin parlamentar, se kanė bėrė punėsime familjare. Nė mesin e tė akuzuarve ėshtė edhe prorektori i deritanishėm Ismail Ahmeti, i cili ėshtė kushėri i parė i kryetarit tė BDI-sė, Ali Ahmeti.

Lajm: Ēka ju shtyri qė tė nėnshkruheni nė peticionin?

Sulejmani: Universiteti u shėndrua nė ent pėr punėsim dhe aty njerėzit punėsoheshin jo nė bazė tė kualifikimeve, por nė bazė tė interesave familjare. Aty njė grup njerėzish vendosėn interesin e vet mbi interesin e studentėve. Beadini e ka mbajtur universitetin nė pranga dhe e ngufati, andaj duhej diēka tė bėhet qė tė shpėtojė ai uniuversitet, nė tė mirė tė studentėve. Kjo nėnkupton se edhe ministria i ka ditur kėto gjėra dhe atė qė e bėri ministria e sotme, ėshtė dashur tė bėjė ministria e djeshme. Ajo ministri, ose ai ministėr, nuk ėshtė dashur tė rrijė indeferent pėr kėto gjėra. Ato kanė pasur informata dhe i kanė ditur tė gjitha. Unė bisedova njė ditė me ish-ministrin, ai pranon se i ka ditur tė gjitha, por tha se nuk ka pasur tė drejtė ta shkarkojė. Po a ka pasur tė drejtė tė rrijė indeferent, kur ka parė se po shkatrohet njė institucion kombėtar, me mijėra studentė. Kjo ėshtė njėsoj sikur tė shohim nė rrugė se dikush po e mbyt dikė, dhe tė hapėsh dilemėn se a kemi tė drejtė ta shpėtojmė atė njeri. Edhe ai ministėr ėshtė dashur ta shpėtojė atė universitet.

Lajm: Domethėnė pajtoheni se vendimi i ministrit pėr tė shkarkuar rektorin ėshtė nė pajtim me ligjin?

Sulejmani: Unė nuk jam jurist qė tė vlerėsoj nėse ka pasur ministri tė drejtė tė bėjė shkarkim tė rektorit dhe emrim tė rektorit tjetėr. Vetėm njė gjė e di, se po tė mos ishte njė inervenim i kėtillė, askush nuk do tė mundej ta lėvizte prej aty Nexhmedin Beadinin. Ai zgjedhje nuk shpallte. Ai thoshte ėshtė i emėruar prej Qeverisė dhe nuk guxon askush tė mė prekė.

Lajm: Qėndrimi juaj pėr zhvillimet nė USHT dallon nga qėndrimi i partisė suaj, deputet i sė cilės jeni.

Sulejmani: Unė nė kėtė Parlament nuk bėjė politikė partiake, e as qė dua ta pėrmend partinė. Unė bėjė politikė tė interesit qytetarė tė shqiptarėve, dhe kėtė interes e pėrfaqėsoj, e jo interesin e partisė. Unė jam deputet nė kuadėr tė BDI-sė, mirėpo mandatin e kam prej popullit dhe nuk dua kėtu ta mbroj politikėn partiake tė BDI-sė. Nėse dikush tenton tė mė bėjė presion ose tė mė detyrojė tė punoj me diktat, jam i gatshėm tė kaloj si deputet neutral dhe i pavarur.

Lajm: Momentalisht a keni presion prej dikujt?

Sulejmani: Do tė shohim.

Lajm: Sa janė tė qėndrueshme akuzat dhe informacionet pėr keqpėrdorime nė USHT?

Sulejmani: Aty janė bėrė numėr i madh i punėsimeve nė baza familjare dhe lokale. Nexhmedin Beadini aty e ka punėsuar bashkėshorten e vet. Ėshtė e vėrtetė se ajo ka doktoruar, mirėpo tė mbajė nėntė lėndė, tė jetė antare e Senatit dhe ta pėrfaqėsojė rektorin nė takimet e brendshme dhe tė jashtme, kjo nuk ka qenė nė rregull. Pastaj ka pasur tė punėsuar edhe dy nipat e vet. Ata kanė qenė tė punėsuar edhe si shoferė, si antarė tė Senatit dhe kanė qenė nė kryesinė e Senatit. E pėrjashtuan nga puna njė teknik shumė tė aftė me emrin Isak Isaku, i cili kishte punuar rreth gjashtė vjet aty dhe nė vend tė tij e sollėn baxhanakun e Beadinit. Atij ia hapėn edhe njė ndėrmarrje me tė cilėn nuk e di se ēka bėnte me ato lyerjet dhe pėrlyerjet e universitetit. Kjo do tė thotė se familja Beadini ka sundur nė kėtė universitet. Nė mesin e puntorėve tė pėrjashtyuar nga UT-ja ka qenė edhe ministri aktual i Kulturės, Ilirian Beqiri. Edhe ai ishte viktimė e Universitetit, sepse ka qenė student i shkėlqyeshėm, pastaj magjistroi dhe ka pasur disa ekspozita. Punėsime familjare kanė bėrė edhe udhėheqėsit tjerė nė UT, tė cilėt kanė bėrė punėsime familjare tė vėllait, motrės, dhėndrit, nipit e kėshtu me rradhė.

Lajm: Kishte akuza se antarė tė familjeve nė USHT kanė punėsuar edhe ish-ministri Aziz Pollozhanii dhe prorektori Ismail Ahmeti?

Sulejmani: Pėr fat tė keq realiteti ėshtė i kėtillė, kurse kėtė e konstatuar edhe Inspektorati i Arsimit. Atyre qė magjistruan, apo doktoruan nė UT, nuk iu nostrifikuan diplomat. Ismail Ahmeti, njė vit e tepėr i mbante nė sirtarė disertacionet dhe magjistraturat dhe nuk i dorėzonte nė Ministrinė e Arsimit. Ato sot e kėsaj dite aty kanė mbetur. Ky ėshtė njė dėm shumė i madhė.

Lajm: A do tė ishit i gatshėm tė rikandidoheni pėr rektor tė UT-sė?

Sulejmani: Unė kam njohuri dhe ide qė atė universitet ta nxjerė nga kriza dhe tė lulėzojė. Aktualisht jam i zėnė me angazhim nė Parlament. Mirėpo nėse studentė ose profesorėt kėrkojnė qė unė tė kandidohem, jam nė gjendje tė tėrhiqem nga posti i deputetit dhe ta marr universitetin ta udhėheq. Pėr gjashtė muaj do ta kasha sjellė nė vete atė universitet.----------------------------------------
Qė flasin keq pėr mua nė mungesėn time nuk ka asnjė rėndėsi, se nė mungesė pranoj edhe tė rrahin
PM
Top
dajki
Postuar nė: 17.10.2006, 22:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2336
Antari Nr: 2293
Bashkangjitur: 21.08.2006"ai" me te vertet eshte cu pesh...!
sic duket qellimi i tij kryesor paska qen vetem se ta ze nje karrige ne parlament,ne krah te B.D.I.-se.
po ne gazeten lajm ai thote se ish ministri Pollozhani,me la ne rrug,pasi nuk kisha te marra (finansiarisht),kur dihet fakti se me statusin e U.SH.T-se ne moshen 65 vjecare "pensionohen" punetoret e arsimit.qe do te thote se ai ka marr pension,e nuk ka mbet ne rrug,dhe nje "dhurate"te till ia dha Universiteti e jo ministri Pollozhani.
eeee..nese mandatin ja ka dhen populli pse nuk doli ai si bartes i listes,por ishte i 8 ne listen e kandidateve.....nese akoma mendon ashtu le te urdheroj e te dal ne zgjedhjet e ardhshme si "kandidat i pavarur'e do ta shohim se sa e don populli

....Pasi qe cdo student sado qe mundohet ta harroj te kaluaren kur afrohet te hymja e universitetit (fak.juridik,ekonomik.farmaci...etj.)aty do ti shof fotot e studenteve te cilet vdiqen me krenari e nder per ket universitet te vrar nga policia,eeeee kur na kujtohet se kush i printe policis kunder studenteve po na kujtohen 'patriotat"te cilet i do populli dhe kush me fjal e kush me zemer e thot vetem se nje gje...:"Fadil Sulejmani beri aq mir per popullin shqiptar (inciator per universitetin e par shqiptar ne Maq.) saqe meriton ti ngritet nje bust.(por kur na kujtohet kush i printe policis)vazhdon....Beri aq dem saqe meriton qe bashk me at bust te futet ne dhe i gjall."
Perndryshe B.D.I do te funsionoj edhe pa fadilin por me kete gjest te tij vertetohet vetem nje thenie e vjeter popullore.."Ate sorr (korb) qe e ushqen..ajo ti nxjerr syt."


----------------------------------------
Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qė kėtė gjuhė tė Perėndis',
trashigim, qė na la i pari,
trashigim s'ia len ai fmis.
PM
Top
andy
Postuar nė: 17.10.2006, 23:24
Quote Post


The GodFather
*****

Posti: Antarė
Postime: 7137
Antari Nr: 132
Bashkangjitur: 16.02.2005Oshte e vertet se z.Fadil Sulejmani me kete deklarat eshte kunder "vetvetes" por une do te them se e nxjer ne shesh politiken e bdi-se. Dhe deshiron tu tregon atyre se tash e ka punen ndryshe dhe nuk kan cka me i be.
Kjo eshte dicka e mire se nje deputet i bdi-se del kunder kolegeve te vete, dhe tregon se bdi-se prap nuk i intereson ceshtja e USHT-se, po vetem sa te jete prezente ne media, se me verte ketyre u intereson ceshtja e Shqiptareve.
Kadal, kadal po zbardhen veprimet e atyre qe e kan pas qellim punsimin e te afermeve te tyre.


----------------------------------------
"o Zot jepi atij qe rin kot, sepse ai qe punon fiton vet!"

SINCE 1985
PMEmail PosterIntegrity Messenger IM
Top
didi
Postuar nė: 18.10.2006, 00:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 87
Antari Nr: 27
Bashkangjitur: 01.12.2004Kur Fadil Sulejmani, ishte rektor dhe si pluherlepires e kishte Nexhbedin Beadinin dhe ishte i vetedijshem se ishte nje nder me te dobtit nga staffi i UT-se
ai nje dit vendosi ta bej rektor Nexhbedinin dhe mendote se cdo gje do te jete nen urdhrat e e tij (Fadilit)
Mirpo cka ndodhi, ai edhe ne zyren e tij nuk e pranoi dhe kjo tani i rikthet Nexhbedin Beadinit dhe le te kuptoj se cdo gje ne kete bot kthehen borxhet ,asgje nuk ngelet per ne boten tejter .
Keshtu qe Kjo quhet si hakmarrje dhe asgje tjeter ...!


----------------------------------------
Neser rezikon ke gjasa te humbasesh, e nese nuk rezikon i humbur je ..!!
PMEmail PosterUsers Website
Top
endriti
Postuar nė: 18.10.2006, 11:20
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 5
Antari Nr: 3405
Bashkangjitur: 17.10.2006 Citim (andy @ 17.10.2006, 23:24)
Oshte e vertet se z.Fadil Sulejmani me kete deklarat eshte kunder "vetvetes" por une do te them se e nxjer ne shesh politiken e bdi-se. Dhe deshiron tu tregon atyre se tash e ka punen ndryshe dhe nuk kan cka me i be.
Kjo eshte dicka e mire se nje deputet i bdi-se del kunder kolegeve te vete, dhe tregon se bdi-se prap nuk i intereson ceshtja e USHT-se, po vetem sa te jete prezente ne media, se me verte ketyre u intereson ceshtja e Shqiptareve.
Kadal, kadal po zbardhen veprimet e atyre qe e kan pas qellim punsimin e te afermeve te tyre.

E mira do te ishte keshtu si po thua ti, mirepo BDI-se shum i intereson USHT, sepse jane bere abuzime me para shume, nje diplome eshte shitur te 10.000 euro, nje profesor ka ligjeruar 6 lende, dhe normal ka mare rroge shume me te larte se aj ce ka ligjeruar 1 lende, O sa i intereson USHT BDI-se, bile bile pak po bojn ne media sa do te kishin qef te bejn, po ju dalin te zezat ne mejdan. smil3dbd4dbc14f3f.gif
PM
Top
dajki
Postuar nė: 18.10.2006, 14:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2336
Antari Nr: 2293
Bashkangjitur: 21.08.2006te zezat po i dalin ne shesh vetem se Fadilit dhe askujt tjeter,ai me kete gjest po e tregon veten edhe nje her se kush eshte ne te vertet,dhe sa i pafalenderueshem eshte.e ha buken dhe ta kthen shpinen.
Citoj edhe njeher ate qe e kam then me lart....:populli shqiptar "ASNJEHER" nuk do te harroj se kush i printe policis kunder studenteve,kete gje e din se paku gjeneratat e kaluara (gjeneratat e sakrifices),ndersa ju te tjeret akoma jeni shuuum te ri per me komentu nje njeri qe nuk e njihni,i cili eshte ne gjendje qe te bej gjithcka vetem se per te ariitur fame dhe pare kuptohet sepse ne nr 629 te gazetes lajm,dite e han 16.tetor.2006 ai deklaron ,citoj :asnjeher nuk isha anetar i b.d.i-se mandatin ma ka dhene populli,ndersa oferten e ofruar nga b.d.i.-ja e pranova pasi qe kisha mbetur ne rrugenuk kisha pare prej kerka,sepse Pollozhani me pensionoi.cka do te thote se ai vetem se e ka pasur nje pension ,por prap nuk u ngi me pare ee keshtuqe e ka shfrytezu rastin qe te shkon ne kuvend jo si perfaqsues i popullit,por thjesht "qe ta ka edhe nje rroge".

P.S.:mos e jetoni vetem te sotmen.Mendoni te kaluaren,te tashmen,dhe te ardhmen.e ne vecanti kur te kur per te ardhmen tone e lem te vendosin njerez te tille sic eshte Fadili.


----------------------------------------
Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qė kėtė gjuhė tė Perėndis',
trashigim, qė na la i pari,
trashigim s'ia len ai fmis.
PM
Top
Njomza_22
Postuar nė: 19.10.2006, 22:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 200
Antari Nr: 529
Bashkangjitur: 19.02.2006Fadil Sulejmanin e mbaj mend vetem kur ishte trim me tutje nuk e mbaj mend. Vetem kam ndegjuar qe ka bere disa pazarlleqe me nipin e vete qe ka punuar si refernet dhe qe kan mare me Najllona te zi Paret e registrime te studenteve dhe provimet qe i kan paraqit.

Besoj se mjaftojn nga ana ime.
PM
Top
Gazetari
Postuar nė: 27.10.2006, 00:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 137
Antari Nr: 637
Bashkangjitur: 03.04.2006Shenim: Postimi vjen si pasoje e temes: Si i ndertoj pallatet Fadil Sulejmani me parat UT?

Fadil Sulejmani meriton nje bust para UT-se, ka qene si ka qene, por kur ai eshte kalbur burgjeve te Masqedonise per ate UT-e, ne ate kohe keto Beadinat dhe Sadi Bexhetat kane vrapuar pas macave neper obor!
PM
Top
dajki
Postuar nė: 27.10.2006, 20:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2336
Antari Nr: 2293
Bashkangjitur: 21.08.2006""""Fadil Sulejmani meriton nje bust para UT-se""""

Gazetar.....lexoje me lart ate qe e kam shkruajtur un (dajki) por qe e ka then populli,dhe keshtu mbaroje fjalin.

"Fadil Sulejmani meriton ti ngritet nje bust,,por meriton qe bashk me ate bust te shtyhet i gjall ne dhe."'
Akoma nuk kemi harruar kush i printe policis kunder studenteve.

Rrespekt


----------------------------------------
Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qė kėtė gjuhė tė Perėndis',
trashigim, qė na la i pari,
trashigim s'ia len ai fmis.
PM
Top
Gazetari
Postuar nė: 28.10.2006, 10:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 137
Antari Nr: 637
Bashkangjitur: 03.04.2006Te mos ishte Fadili, te gjithe studentet shqiptar do sorrollateshin rrugeve te Prishtines, Shkupit apo Tiranes!

Une nuk e mohoj ate qe ai ka keqperdor poziten e tij ne UT, por te thuash se Fadili nuk ka be edhe keto Beadinat apo Bexhetat jane "truri kombit" eshte mekat!

PM
Top
Loka
Postuar nė: 28.10.2006, 10:50
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 23
Antari Nr: 3602
Bashkangjitur: 26.10.2006Gazetari te them un se Fadil Sula ishte ai qe nuk e beri legalizimin e UT-se ishte kunder legalizimit,nese do behej legalizimi ather ai nuk mundte te vjidhte e te punonte si donte ai vet.
Dul Fadil Sula e u be legalizimi i UT cudi si nuk ndodhi kjo kur ai ishte Rektor? edhe pse ka pas mundsi ta bente nje gje te till.
Hyri Rektor Beadini u be legalizimi i UT-se (USHT) edhe pse ka qen ne kundershtim te Fadilit dhe te PDSH e BDI-se e zyrtarizoj Univerzitetin.
turp per ju si student te shkruani texte qe nuk jan aspak te verteta.
po zotri nuk je i vetmi ti qe nuk e flet realitetin per qellime te veta personale.
Vėrejte: (Antaret e faqes studentet.info nuk e meritojn te kene nje fjalor te till dhe te tjeret nuk deshirojn te lexojne fjale te flliquara andaj respekto te respektuarit e faqes.
Nga Staffi)
PM
Top
xami
Postuar nė: 28.10.2006, 23:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 114
Antari Nr: 3468
Bashkangjitur: 20.10.2006Te folim haptazi,Fadil Sulejmani ka qene rektori pare ne USHT,dhe pastaj Ai lejon qe ne ndjenat dhe punen e tij te kyqet politika,ne ate kohe politika e Abdirahman Alitit,pastaj vjen ajo e diktatorit Menduh Thaci,e tash politika e Ali Ahmetit.....
Po sic e dime Fadil Sulejmani ishte haruar nga te gjithe ato qe i permenda me pare por jo nga Ali Ahmeti i cili i dha nje mundesi te mrekullueshme qe ai tu hakmeret atyreve qe e shkateruan Ate dhe USHT.
Por ai i haroi ato te mira,se kur ali ahmeti erdhi ne qeveri ai doli nga burgu i ektrimsteve sllav sic eshte Z.Thaci bashke me Lubco Gergievskin.u bo deputet me meritat e A.AHMETIT,i cili e cmoi si njeri intelektual dhe si rektor te pare ite usht-se,se Alia ishte meritori qe ai u ul ne faltoren e parlamentit.
Une si student i USHT-se,ne drejtimin Juridik dhe te shumtet kolege te mi kerkojm nga Z.Fadil Sulejmani qe ta dorezoje mandatin e deputetit se nuk eshte merior vet
Te kishte dale i pamvarur ne zgjedhje.Ai nuk do te merte as 10 vota...
Kalofshi mire......
PM
Top
r.mislimi
Postuar nė: 28.10.2006, 23:30
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Reagim i deputetit tė pavarur,prof.dr Fadil Sulejmani ndaj deklaratės sė zėdhėnėses sė BDI-sė Ermira Mehmetit

Pėr dėshtimet e rėnda politike dhe tejet tė dėmshme pėr interesin e popullit tonė ne Maqedoni,z. Ali Ahmeti askush nuk mund t’i ndihmojė ,aq mė pak njerėzit tė cilėve ai kurre s’u ka ndihmuar,i ka pėrbuzur dhe nėnēmuar,.

Ali Ahmeti duhet ta pranojė kete realitet per gabimet e veta politike dhe jopolitike, tė mos i fajėsoj tė tjerėt , dhe kėshtu pa panikė e histeri tė terhiqet nga skena politike .

Nuk ėshtė e vėrtetė se ka pasur ndonjė konsiderate ndaj personalitetit tim .Ai s’mė ka bėrė asnjė ndihmesė ,asnjė ēmim ,asnjė nder ,asnjė respekt.Pėrkundrazi , ėshtė rropatur qė personalitetin ta izolojė nga publiku,ta mposhtė emrin ,punėn dhe vlerėn time intelektuale dhe kombėtare.

Me zyrtarizimin e Universitetit tė Tetovės ,ministri i Ali Ahmetit nuk mė pranoi nė punė qė ta jap kontributin tim professional-shkencor nė kėtė Universitet tė ri qė aq shumė kishte nevojė pėr kuadro tė kualifikimit tim, edhe pse dokumentacioni im ishte krejt nė rregull.

Kėrkova ndihmė nga Ali Ahmeti ,por ai as qė e prishi tymin e duhanit tė vet.

Kur erdhėn zgjedhjet vendore,z.Ali Ahmeti mė thirri nė telefon qė tė angazhohem nė fushatėn zgjedhore me kusht se pėr kėtė do tė mė pranoj nė punė dhe do tė mė jep vendim pune.

Pas dhjetė muajsh ministri i Ali Ahmetit nė marrėveshje me tė mė largoj nga puna , dhe unė pėrsėri kėrkova ndihmė nga Ahmeti,por ai prap nuk e prishi tymin e duhanit pėr hallin tim.

Erdhen zgjedhjet parlamentare dhe prapė z.Ali Ahmeti mė thėrret nė telefon qė tė mė “bejė” deputet ,ama nė numrin dhjetė tė “reklamės”.Unė s’e pranova kėtė numėr ,edhe pse mė thane se do tė fitoj edhe numri 15 ,por kėrkova numrin 3 ose 4, ku do te fitohet ,e jo emri im t’u sherbejė aty vetem si reklamė.

Ata e zbriten nė 7 numrin dhe pėrsėri zėri i Ahmetit tingėlloi se ,po qė se nuk pranoj edhe kėtė numėr ,atėherė nuk do tė mundesm as honorar tė jape mėsim nė Universitet .Kjo ishte fjala mė e rėndė qė dėgjova nė jetėn time.Nuk mund ta mendoja jeten time larg kėsaj krijese jetike tė popullit tonė,qė e ngritėm me aq sakrifica e vuajtje kėtė tempull ekzistencial tė shqiptarėve.

Une e pranova numrin 7 ,fitova dhe ndoshta me emrin tim fituan edhe tre deputet tė tjerė pas meje.

Kjo fitore e postit tė deputetit tė popullit m’u duk se me liroi nga prangat e Ali Ahmetit ,ku mė mbante peng dhe e pėrdorte vetėm ateherė kur i duhesha atij.

Por shume shpejt e pashė se isha mashtruar ,prapė unė dhe UT-ja mbetėm nė duart e Ali Ahmetit. Filluan diktatet e tij qė tė veprojmė sipas urdhėrave tė Partisė dhe tė bėjmė politikė partiake me qellime makiaveliste pėr ta arritur pushtetin.

Filloi politika destruktive e Partisė edhe nė Parlament me mbrojtjen interesave tė Ali Ahmetit dhe aspak interesat e popullit ,i cili na kishte dėrguar atje,duke na e dhėnė besimin dhe mandatin, dhe kjo na obligonte jo vetėm juridikisht,por edhe moralisht.

Natyrisht ,se unė nuk u pajtoja me kėtė politikė destruktive dhe makiaveliste tė Ali Ahmetit ,qė i kushtohej interesave tė tij partiake dhe jo atyre tė elektoratit.

Prandaj,morra vendim qė tė veproj si deputet i popullit dhe t’i mbroj interesat e tij, e jo tė Ali Ahmetit .

Unė kėtė vendim e kam bėrė publik gati njė muaj para se tė ndodhte vrasja e z.Isa Lika dhe nuk ėshtė e ndershme nga ana e Ali Ahmetit qė largimin tim nga Partia e tij ,ku s’kam qenė as anėtar ,ta lidhė me vrasjen e kėtij djaloshi , dhe kėshtu z.Ali Ahmeti e shkeli deklaratėn publike tė prindėrve tė Isės qė kėrkonin nga politikanėt si Ali Ahmeti tė mos e shfrytėzojnė fatkeqesinė e birit tė tyre pėr qėllime partiake .

Nėse z.Ali Ahmeti nuk i shkojnė punėt ashtu si i do ai fajin dhe pėrgjegjėsinė le ta kėrkoj te vetvetja.

Unė kam shumė gjėra tė them pėr z.Ali Ahmeti ,pėrkitazi me Universitetin e Tetovės ,por kėta do t’ia them nėse ai do t’i kėrkojė

Prof.dr .Fadil Sulejmani

Deputet i Popullit----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
Njomza_22
Postuar nė: 30.10.2006, 19:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 200
Antari Nr: 529
Bashkangjitur: 19.02.2006Dorezoje mandatin qe te dhame!

Me bindje tė thellė se Bashkimi Demokratik pėr Integrim nė zgjedhjet e 5 korrikut 2006, para votuesve shqiptarė duhet tė dalė me emra qė simbolizojnė luftėn tonė ēlirimtare, personalitete qė janė dėshmuar nė lėvizjen tonė kombėtare dhe intelektuale, autoritete tė cilėt kanė kontribuar nė realizimin e projekteve me pėrmasa mbarėkombėtare. Ne, votuesit, aktivistėt dhe strukturat e organizuara tė BDI – sė, nė tė gjitha nivelet, e pėrkrahėm pėrcaktimin e Kryesisė dhe u vumė nė shėrbim tė pėrmbushjes sė amanetit tė dėshmorėve, tė sakrificės sė patriotėve tė dėshmuar dhe punės sė arsimdashėsve shqiptarė.

Tė udhėhequr nga kjo bindje, Ne pėrkrahėm platformėn zgjedhore tė BDI – sė, pastaj edhe tė koalicionit BDI – PPD, sepse ishim dhe vazhdojmė tė jemi tė bindur se, kėshtu tė bashkuar, do tė arrijmė t’i mbrojmė tė drejtat e fituara dhe, natyrshėm, ta avancojmė edhe me tej statusin e popullit shqiptar nė Maqedoni.

Askush prej nesh nuk ka shikuar se kush, prej cilės krahinė vjen, kush, nga cila zonė ėshtė dhe kush, nga cilat qarqe del. U vumė nė mbėshtetje tė rrugės sė BDI – sė sepse, veprat e realizuara nga krerėt e saj dhe vetė kryetari ynė z. Ali Ahmeti, na kanė bindur se ide udhėheqėse e jona ėshtė pėrkushtimi pėr liri, demokraci, pėrparim dhe integrim.

E mbėshtetėm kandidaturėn e Fadil Sulejmanit dhe pėrkundėr faktit se ai nuk ishte anėtar i BDI – sė! E pėrkrahėm vendimin e Kryesisė sė partisė me bindjen se Ne, me kėtė kandidim, dėshmonim se nuk udhėhiqemi nga interese tė ngushta partiake dhe se dėshirojmė tė pėrcjellim mesazhin qė, ne shqiptarėt, dimė t’i ēmojmė dhe dimė t’i shpėrblejmė ata qė kanė kontribuar sado pak nė tė mirė tė ēėshtjes sonė kombėtare.

Me mburrje dhe krenari deklarojme se populli ynė e kuptoi drejt kėtė qėllim tonin dhe mė 5 korrik 2006, shumica dėrrmuese e votuesve shqiptarė mbėshteti koalicionin BDI - PPD.

Pavaresisht lėvizjeve konjukturale tė politikanėve maqedonas dhe humbėsve shqiptare qė nė hynė nė qeveri duke mos respektuar vullnetin e shumicės, Ne, strukturat e organizuara tė BDI – sė, mbėshtesim fuqimisht pėrcaktimin e koalicionit BDI – PPD qė mbrojnė dhe ruajnė vlerėn e votės sė shenjtė tė qytetarit tone; krenohemi me angazhimin e udhėheqėsisė sonė pėr tė mos lejuar tė nėpėrkėmbet krenaria jonė kombėtare.

Me pezm nė zemėr dhe zhgėnjim nė shpirt e morėm lajmin qė Fadil Sulejmani ka shpallur se nga 25 tetori 2006, nuk ėshtė mė deputet i koalicionit BDI –PPD dhe se nga kjo datė do tė veprojė si i pavarur.

Edhe pse nuk deshėm ta besojme, fatkeqėsisht doli e vėrtetė. Ia kujtojmė me kėtė rast Fadil Sulejmanit se ne, aktivistėt dhe strukturat drejtuese tė BDI – sė nga tė gjitha nivlet e Njėsisė Zgjedhore nr 6, nuk jemi angazhuar tė fitojmė zgjedhjet dhe pastaj deputetėt tanė pėr pazarllėqe tė ulta tė nėpėrkėmbin angazhimin tonė, punėn tonė, djersėn dhe gjakun tonė.
Ia kujtojme Fadil Sulejmanit se kur kemi vrapuar qė edhe ai tė bėhėt deputet, nuk e kemi bėrė kėtė qė nga foltorja e parlamentit ai tė na shesė demagogji dhe tė vazhdojė me avazin e tij, por e kemi bėrė kėtė qė, nėpėrmjet votave tona, nėpėrmjet mandatit tonė, tė zgjedhurit tanė tė prezentojnė dhe pėrfaqėsojnė platformėn zgjedhore qė bashkėrisht e mbrojtėm dhe me mbėshtetjen e popullit edhe fituam.

Kur jemi kėrrcėnuar, kur na thyheshin e demoleheshin Shtabet zgjedhore, kur na rriheshin aktivistėt dhe kur kemi derdhur edhe gjakun tonė, nuk e bėnim kėtė se na plasi zemra ta bėjme Fadil Sulejmanin deputėt, por e kemi bėrė kėtė, sepse kemi qenė tė bindur nė drejtesinė e pėrcaktimit tonė, kemi qenė tė sigurt se udhėheqėsit tanė dhe vetė z. Ali Ahmeti, me votėn tonė, do vazhdojnė rrugėn e filluar jo vetėm me 2001, por do ta ēojnė deri nė fund betim tonė pėr tė jetuar tė barabartė nė mesin e tė barabartėve, tė lirė nė mesin e tė lirėve dhe zot tė vendit tonė.

Ia kujtojmė Fadil Sulejmanit se ai ėshtė bėrė deputet falė votave qė populli ia dha koalicionit BDI-PPD, por edhe nė saje tė mbėshtetjes sė parezervė qė kryetari i Tetovės, z.Hazbi Lika i dha kandidaturės sė tij. Pėr hirė tė sė vertetės, duhet theksuar se nė shumė struktura partiake kishte rezerva rreth kandidaturės sė tij dhe vendit tė lartė nė listė, por vetė kryetari i BDI – sė z. Ali Ahmeti dhe z. Hazbi Lika u vunė nė mbrojtje tė tij me bindjen dhe sinqeritetin mė tė madh se kėshtu vlerėsonin kontributit e gjithė popullit dhe tė tij nė themelimin e Universitetit tė Tetovės, prandaj ai edhe u bė deputet, se pėrndryshe as qė do tė pėrmendej emri i tij, edhe ashtu i harruar! Vetėm t’ia kujtojmė Zgjedhjet Parlamentare tė vitit 2002 dhe sa vota mori ai kur nuk ishte kandidat i Bashkimit Demokratik pėr Integrim.

Ia bėjmė me dije Fadil Sulejmanit se ai, nė vend tė mirėnjohjes dhe mirėkuptimit, Ali Ahmetit, Hazbi Likės dhe tė gjithė neve na nguli thikė pas shpine. Nė vend qė tė shkojė te mbėshtetėsi i tij mė i madh, dhe t’i shprehė ngushėllime pėr tragjedinė e rėndė qė e gjeti atė dhe familjen e tij me vrasjen kriminale tė Isa Likės, Komandantit tė Brigadės 112 ”Mujdin Aliu” tė UĒK–sė, Fadil Sulejmani nė stilin e bukėshkalit dhe mosmirėnjohėsit na godetė, nė vend qė tė na mbėshtes dhe tė na jap kurajo, ai na pret nė besė.

Ata qė e njohin karakterin e Fadil Sulejmani thonė se kjo ėshtė fytyra e tij e vėrtetė, se gjithė jetės ka shkelur mbi tė tjerėt, se gjatė gjithė kohės ka qenė me shumė fytyra, por kėsaj radhe ai e ēori vetė maskėn, e nxori nė shesh pafytyrėsinė e tij tė vėrtetė! Se sa i pacipė paska qenė e dėshmoi vetė!

Pėr kėto dhe shumė arsye tjera, Ne, ata qė kontribuam tė bėhet deputet ai qė nė tė vėrtetė paska qenė turpi ynė, kėrkojme ta dorėzojė mandatin! Nėse nuk e dorėzon, kėrkojmė tė vihen nė funksion tė gjitha mekanizmat (morale, politike e juridike) qė t’i merret mandati atij qė nė fakt nuk e paska merituar!

Populli asnjėherė nuk do ta njohė pėr deputet!

Forumi Rinor i BDI – sė
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio