Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Recension nga Flori Bruqi "Seksi yne"
Flori Bruqi
Postuar nė: 18.10.2006, 16:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006Njė botim pėr kulturėn seksuale dhe psikoseksualitetin


Para ca ditėsh nė Shqipėri doli libri shumė i rėndėsishėm, pėr tė gjithė, i autores Lorena Berdun, “Seksi ynė”. Padyshim, pėrbėn kjo vepėr e pėrkthyer ndėrkaq me kulturė, nga Rabi Lora, njė ngjarje, sipas mendimit tim, pėrtej evenimentit tė zakonshėm tė “botimit tė librit tė ri”, sepse ėshtė botimi i parė i plotė dhe i gjithanshėm, i cili qė nė ditėt e para pas botimit ka filluar tė ketė ndikim tė dukshėm nė opinionin publik shqiptarė, nė plotėsimin e nevojės sė neglizhuar padrejtėsisht tė njeriut normal pėr tė pasur, krahas komponentėve tė tjerė tė domosdoshėm tė personalitetit, edhe kulturėn seksuale tė nevojshme, njė ndjenjė tė zhvilluar tė seksualitetit bipolar. Nė kėtė kontekst, botimi i librit i jep njė shtytje tė re mbushjes sė vakuumit tė paragjykuar, tė mungesės sė literaturės sė nevojshme, qė mund t’i shėrbejė zhvillimit psikoseksual tė njeriut, “zgjerimit” tė kufijve tė dobishėm tė njohurive pėr seksin, nė tė gjitha kėndshikimet e tij.
Libri ėshtė nė njė farė mėnyre njė “Enciklopedi e kulturės seksuale”, njė manual, qė padyshim nuk ka pse tė jetė i huaj pėr askėnd, sepse nė njė farė mėnyre, seksi dhe marrėdhėniet seksuale janė njė kėrkesė biologjike pėr tė gjithė, e paneglizhueshme dhe e paasgjėsueshme nga askush, ashtu si dhe ndjenja tė tjera biologjikisht determinuese, si uria, etja dhe gjumi.

Libri ėshtė nga mė tė mirėt e botimeve, tė pakta nė shqip, sepse ėshtė i shkruar sinqerisht, nga njė grua pėr gratė. Nė shikimin tim, kjo e vėrtetė ka qenė shumė interesante dhe mbushamendėse, sepse njė grua shkruan sinqerisht pėr pėrjetimin e “university” tė relacioneve seksuale, nga pikėpamja e pėrjetimit biologjik, psikologjik, mjekėsor, higjienik dhe seksual. Libri ėshtė njė botim ndihmės pėr tė plotėsuar jo vetėm vakuumin e botimeve tė kufizuara nė fushėn e seksit dhe tė marrėdhėnieve seksuale, por ai me siguri ka mundėsi qė tė bėhet njė “manual” i kulturės humane “tė krevatit”, libėr qė do tė ndikojė padyshim pozitivisht nė plotėsimin e kulturės sė munguar te ne, pėr shkak tė tabuve dhe ambalazheve morale tė vjetra me tė cilat ka qenė i mbuluar, nė mėnyrė misterioze, “bota e seksit”. Nuk ka dyshim qė boshllėku kulturor i njerėzve tanė nė kėtė fushė ka qenė i lidhur me paragjykimin social tė ēėshtjeve seksuale, si sferė tepėr intime, pėr tė cilėn nuk duhej folur fare, pa le mė, tė bėhej fjalė pėr botime tė tilla integrale dhe gjithėpėrfshirėse, siē ėshtė libri qė lexuesit tanė e kanė nė dorė dhe po e lexojnė, me siguri, tė etur. Para 6 vjetėve njė libėr tė ngjajshėm me tema seksuale nė shqip
me titull "Burri dhe gruaja" e shkroi edhe autori i kėtyre rreshtave dhe qė u pritė mirė nga lexuesi shqiptarė dhe i huajė...

Pėr komunistėt, moralin puritan e dogmatik, seksi ka qenė i ndaluar pėr tė folur, e aq mė tepėr, tė intervenosh brenda tij e tė instruktosh njerėzit qė tė “futen nė tė”, me kulturė, njohuri, pėrgjegjėsi dhe elegancė humane. Pėr fat tė keq, “kultura seksuale” e mangėt, e cunguar, e paplotė ka qenė njė nga shkaqet, qė njė pjesė jo e vogėl e njerėzve tanė e fillojnė kėtė aktivitet, bionjerėzor, shumė tė rėndėsishėm, pa ditur asgjė as nga funksioni, nevoja pėr higjienė dhe “teknika” e tij si relacion qė duhet tė sjellė kėnaqėsi tė pėrbashkėta, por nė mėnyrė intuitive dhe instiktive. Ka qenė njė padrejtėsi e gjatė antikulturore mbajtja e mbyllur e kėsaj bote nė prangat e ideologjizmit dhe tė moralizimeve, qė kanė kufizuar njohuritė e njeriut pėr tė zbuluar “kėnaqėsitė dhe pėrgjegjėsitė e seksit”. Libri ėshtė nė kėtė kontekst njė shikim nga shumė kėnde i kėsaj bote, si problem qė ndihmon pėr tė njohur jo vetėm specifikat e ndėrtimit dhe funksioneve specifike tė seksit, por edhe nė kulturėn e gjetjes dhe tė maksimalizimit tė kėnaqėsive, qė krijojnė kėto marrėdhėnie bipolare seksuale, qė janė shumė tė rėndėsishme pėr mbajtjen gjallė tė dashurisė, interesit tė ndėrsjellė dhe tė familjes.

Ai ka sasira tė konsiderueshme njohurish qė tė ndihmojnė si tė shmangėsh telashet dhe turbulencat e seksit pa njohuri, pėr tė qenė i mbrojtur nga gjėrat e padėshiruara, efekti i tė cilave nganjėherė ėshtė shumė i madh.
I shkruar nga njė grua, libri paraqet interes edhe nė njė tjetėr aspekt qė pėrsėri ka qenė tabu e sė kaluarės, por qė tani pothuaj ėshtė zbuluar. Ka qenė njė paragjykim i vjetėr, sipas tė cilit, nė marrėdhėniet intime mashkulli ka qenė gjithnjė aktiv dhe “violinė e parė”, nė kėto marrėdhėnie, ndėrsa femra ka qenė kurdoherė e ndrojtur, pasive dhe e frikur qė tė realizojė dėshirat me intensitetin dhe potencialin e vėrtetė natyror. Libri, por dhe mendimi i sotėm psikoseksual kanė vėrtetuar tė kundėrtėn, pėr sa i pėrket aftėsive dhe potencės seksuale. Nė njė farė mėnyre, autorja ka meritėn se duke qenė femėr e hap pa frikė, “kutinė e Pandorės”, dhe ndihmon njerėzit, sidomos meshkujt, qė tė bėhen mė realistė dhe tė ridimensionojnė konceptin e tyre tė vjetėr maskilist, tė superioritetit dhe tė “potencės sė veēantė” qė kanė, si paketė energjish biologjike e natyrore e veēantė pėr ta. E kundėrta ėshtė e vėrtetė dhe kjo duhet vlerėsuar mirė dhe me realizėm.

Libri ėshtė njė “manual”, qė ndihmon edhe nė njė fushė tjetėr, qė ka tė bėjė me kulturėn higjienike specifike seksuale, e cila gjithashtu ka qenė dhe mbetet njė problem edhe pėr ne. Sipas studimeve, njė sasi jo e vogėl e sėmundjeve seksualisht tė transmetueshme, vijnė ose nga marrėdhėniet seksuale tė pambrojtura, sidomos kur bėhet fjalė pėr partnerė rastėsorė ose nga mungesa e higjienės sė organeve specifike seksuale. Libri ėshtė shumė ndihmues edhe nė kėtė aspekt, pasi ai mėson kėdo, tė mėson jo vetėm tė gjitha metodat e realizimit tė kėnaqėsisė dhe tė mbrojtjes nga shtatzėnitė e padėshiruara, por dhe teknikat e nevojshme tė higjienės maksimale dhe mesatare. Kultura higjienike e marrėdhėnieve seksuale ėshtė kėrkese qė i humanizon mė tepėr ato.

Libri ėshtė me shumė vlerė edhe nga pikėshikimi psikoseksual, sepse jep sasira kolosale informacioni, duke zbuluar veēoritė e panumėrta tė jetės dashurore. Natyrisht, autorja ka meritėn, sipas gjykimit tim, qė nė libėr ka mundur bukur tė shikojė problemet e seksit, duke i kombinuar bukur tė dy aspektet e saj; atė tė “mish*t” dhe tė “shpirtit”. Nė kėtė kontekst, ajo e shikon marrėdhėnien seksuale edhe si tė tillė, por dhe si relacion, qė ka kuptim si “ēelės hyrės”, nė botėn intime tė njėri-tjetrit. Nė njė farė mėnyre, nė kėtė libėr tė krijohet ideja se autorja, duke tentuar tė tregojė femrėn “lakuriq para vetes”, synon tė thotė njėkohėsisht se shpirti dhe seksi nuk janė as mistik e as banal, ato preken nėpėrmjet kontaktit tė shpirtit, zemrės dhe padyshim edhe trupit, qė nė kėtė rast ka vlerė tė pazėvendėsueshme. Ndaj, mė duket, qė ky botim, e pėrsėris shumė i dobishėm, ka vlerė se ndihmon sidomos femrat, qė tė kuptojnė se ka ikur koha qė u rezervonte fatin e paracaktuar dhe “stolin rezervė” tė paragjykimit. Autorja ndėrkaq sjell koncepte tė reja qė “mund t’i kemi njohur fshehurazi” mė parė, pėr interpretimin e drejtė tė ngarkesave erotike, duke ndihmuar nė rishikimin human tė konceptit, tė vjetėr tė “perversionit seksual”, duke penetruar mjeshtėrisht nė tė gjithė labirintet e seksualitetit, sidomos femėror.

Vepra, nė kėtė kuptim, ėshtė njė studim analitik me vlerė tė veēantė pėr pėrjetimin femėror tė psikoseksualitetit. Natyrisht, megjithėse i parė nga kėndi i shikimit femėror, nė libėr burrat nuk shikohen si pjesė e tė “jashtmes”. Biologjia dhe psikologjia e relacionit seksual shikohet si partneritet i paspostueshėm. Bashkimi seksual ėshtė bashkimi mė shpirtėror dhe fizik i dy botėve autonome. Ky ėshtė mesazhi i madh i librit qė ndihmon qė femrat tė kuptojnė se ai ndihmon tė kuptojnė veten dhe nevojėn pėr tė qenė mė tė lira nga paragjykimet.

Mr.sci.Flori Bruqi

http://floart.blogspot.com/2006_09_01_floart_archive.html#11 5848895916793242
http://frosina.org/forum/forum_posts.asp?TID=5465&PN=11

PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio