Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (8) 1 2 [3] 4 5 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Civilizim; Kulturė; Simbolikė; Mitologji/Histori; Etimologji..., Facebook materiale
Besir.B
Postuar nė: 04.03.2011, 14:28
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009Faleminderit per interesimin i nderuar.


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top
Besir.B
  Postuar nė: 04.03.2011, 15:03
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009 Citim (Besir.B @ 02.03.2011, 17:21)
Fotografi e jashtme

Ka disa pjese qe nuk mund te lexohen mire. Ja shkrimi i plotė:
___________________________________________________________________
Po tė kthehemi nė parahistori, para se rapsodėt homerik t'u kėndonin hyjnive dhe heronjve mitologjikė, para se tė shkruhej gjuha greke, jetonte njė popull i njohur me emrin Pellazgėt...
...Shqiptarėt janė tė vetmit qė kanė ardhur deri mė sot nga kjo racė e fuqishme parahistorike. Vetėm vitet e fundit ėshtė pėrcaktuar se Pellazgėt kanė qenė Ilirėt e lashtė... Kėta ilir kaluan edhe nė Itali me emrin toskė, siē quhen ende nė Shqipėri, ndėrsa nė Itali kanė mbetur si toskė, toskanė, etruskė...
...Shqipja ka qenė gjuha e vėrtetė e Homerit, se grekėt e kanė huazuar nga rapsodėt Pellazgė eposin e tyre tė shquar...
...Shqipja ka qenė gjuha amėtare e Aleksandrit tė pushtimeve tė mėdha dhe e Pirros sė Epirit, njė prej gjeneralėve mė tė mėdhenjė tė historisė, i cili qėlloi tė ishte sfida e fundit e legjioneve tė Romės gjithpushtuese.
...Ėshtė tragjedi tej ēdo pėrfytyrimi, qė kjo racė e madhe dhe shumė e lashtė, tė katandiset nė kėtė gjendje, e cila meriton tė quhet skandali i qytetėrimit europian. Nuk ėshtė pėr t'u ēuditur qė pushtuesi otoman ndalonte ēfardo lloj gėrmimesh nė tokėn shqiptare, qė mund t'i kujtonin popullit lavdinė e tij tė dikurshme...
...Ē'pasuri e madhe dijesh e pret arkeologun kur toka shqiptare tė hapė thesaret e historisė sė Pellazgėve !


George Fred Williams - Shqiptarėt
(1914)
___________________________________________________________________


- Mė tej ai shkruan: “Ndėrtimet me gurė tė pagdhendur, pėrballė Partenonit, nė Akropolin e Athinės edhe sot quhen Pellazgjike! … Kėta banorė tė lashtė, qė njihen si “Pellazgėt Hyjnorė” ndėrtuan gjithashtu muret e mėdhenj primitive “Qiklopikė” - http://www.facebook.com/photo.php?pid=1488...100001133356751 (edhe ato tė Phenixit tė Delvinės, apo ato tė Ulqinit)... qė siē e ka theksuar edhe prof. Pokoki, ato janė ngritur shumė kohė pėrpara se grekėt "tė vinin nė jetė” (siē dihet tani mė edhe nga shkrimtarėt antik se Pellazgėt ishin popull autokton para helen!) - Dihet poashtu qė me teknologjinė e gurėve “Qiklopikė” janė konstruktuar edhe piramidat e Egjiptit!
...
Pėr mė shumė nė kėtė drejtim, lexo "Pelasgian Masonry":
http://www.facebook.com/photo.php?pid=1892...100001133356751

________
Kurse kėtu (nė kėtė koleksion librash) mund ta lexoni tė plotė librin "Shqiptarėt", nga George Fred Williams:
http://www.scribd.com/document_collections/2646357?page=9


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top
Hornets
Postuar nė: 04.03.2011, 16:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 11129
Antari Nr: 21937
Bashkangjitur: 29.03.2009 Citim (Besir.B @ 04.03.2011, 16:03)
Ka disa pjese qe nuk mund te lexohen mire. Ja shkrimi i plotė:
___________________________________________________________________
Po tė kthehemi nė parahistori, para se rapsodėt homerik t'u kėndonin hyjnive dhe heronjve mitologjikė, para se tė shkruhej gjuha greke, jetonte njė popull i njohur me emrin Pellazgėt...
...Shqiptarėt janė tė vetmit qė kanė ardhur deri mė sot nga kjo racė e fuqishme parahistorike. Vetėm vitet e fundit ėshtė pėrcaktuar se Pellazgėt kanė qenė Ilirėt e lashtė... Kėta ilir kaluan edhe nė Itali me emrin toskė, siē quhen ende nė Shqipėri, ndėrsa nė Itali kanė mbetur si toskė, toskanė, etruskė...
...Shqipja ka qenė gjuha e vėrtetė e Homerit, se grekėt e kanė huazuar nga rapsodėt Pellazgė eposin e tyre tė shquar...
...Shqipja ka qenė gjuha amėtare e Aleksandrit tė pushtimeve tė mėdha dhe e Pirros sė Epirit, njė prej gjeneralėve mė tė mėdhenjė tė historisė, i cili qėlloi tė ishte sfida e fundit e legjioneve tė Romės gjithpushtuese.
...Ėshtė tragjedi tej ēdo pėrfytyrimi, qė kjo racė e madhe dhe shumė e lashtė, tė katandiset nė kėtė gjendje, e cila meriton tė quhet skandali i qytetėrimit europian. Nuk ėshtė pėr t'u ēuditur qė pushtuesi otoman ndalonte ēfardo lloj gėrmimesh nė tokėn shqiptare, qė mund t'i kujtonin popullit lavdinė e tij tė dikurshme...
...Ē'pasuri e madhe dijesh e pret arkeologun kur toka shqiptare tė hapė thesaret e historisė sė Pellazgėve !


George Fred Williams - Shqiptarėt
(1914)
___________________________________________________________________


- Mė tej ai shkruan: “Ndėrtimet me gurė tė pagdhendur, pėrballė Partenonit, nė Akropolin e Athinės edhe sot quhen Pellazgjike! … Kėta banorė tė lashtė, qė njihen si “Pellazgėt Hyjnorė” ndėrtuan gjithashtu muret e mėdhenj primitive “Qiklopikė” - http://www.facebook.com/photo.php?pid=1488...100001133356751 (edhe ato tė Phenixit tė Delvinės, apo ato tė Ulqinit)... qė siē e ka theksuar edhe prof. Pokoki, ato janė ngritur shumė kohė pėrpara se grekėt "tė vinin nė jetė” (siē dihet tani mė edhe nga shkrimtarėt antik se Pellazgėt ishin popull autokton para helen!) - Dihet poashtu qė me teknologjinė e gurėve “Qiklopikė” janė konstruktuar edhe piramidat e Egjiptit!
...
Pėr mė shumė nė kėtė drejtim, lexo "Pelasgian Masonry":
http://www.facebook.com/photo.php?pid=1892...100001133356751

________
Kurse kėtu (nė kėtė koleksion librash) mund ta lexoni tė plotė librin "Shqiptarėt", nga George Fred Williams:
http://www.scribd.com/document_collections/2646357?page=9

Problem ka qene, shqiptaret e kan "humbur" tere historine dhe kulturen e tyre antike nga greqizimi, pasi nuk kane pasur alfabet apo diqka te tyren si identitet. Pas P.Osmane gjerat kane ndryshuar per te mire ne kete aspekt.


----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3
PM
Top
Besir.B
  Postuar nė: 05.03.2011, 04:04
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009 Citim (Hornets @ 04.03.2011, 17:54)
Problem ka qene, shqiptaret e kan "humbur" tere historine dhe kulturen e tyre antike nga greqizimi, pasi nuk kane pasur alfabet apo diqka te tyren si identitet. Pas P.Osmane gjerat kane ndryshuar per te mire ne kete aspekt.

Pas vazalitetit te tepruar ndaj p.Osmane qe treguan shqiptaret, pasojat i vuajm edhe sot. Hakmarrje e shteteve perendimore ndaj shqiptareve ishte copetimi i territoreve shqiptare dhe krijimi i shtetit ortodoks grek per te thithur gjithe lavdin antike te pellazgeve.
Kurse per pjesen qe "shqiptaret spaskan patur alfabet e as idenditet" ! - Shqiptaret e kane idenditetin me homogjen kombetar ne bote, te krijuar nga ekstrakti i kultures me te vjeter ne botė-pellazgėt.
Perderisa alfa dhe omega e qendrimeve tuaja thellohet deri tek p.Osmane, do te thote se nuk ke informata burimore autoktone me te thelluara.

Bazat e krijimi te Alfabetit, baza e fese monoteiste (me vone edhe baza e paganizmit, per tu rikthyer prap tek monoteizmi), u be pikerisht nepermjet pellazgeve. Kurse per alfabetin pellazg (prej ku me vone u sherbyen edhe popujt tjere te derivuar nga ky ekstrakt) nuk hyjme qe nga hieroglifet dhe shkrimim kuniforme, por te te fillojme prej ketu:
Fotografi e jashtme
Ketu paraqitet alfabeti PELLAZGO-YLLIR ne baze te Sistemit diellor. Kemi gjithsej njembedhjet pika (sepse ne vizatimet e meparshme mungonte pika e njemdhjet Hana, qe eshte e simbolizuar ne fund). Pra, jane paraqitur komplet planetet 9+1+1=11 Diellin dhe Henen.
Shenja e pare te sumeret, me ngjyre te verdh paraqitet germa A - perendine dhe njeherit gjithsine .


Plato (s'e mbaj mend ne cilin liber, Republika apo Timaeos) ben fjale per dy sfera ose 8 rathe koncentrike te cilat mbanin 7 planete. Kjo lloj teze eshte vertetesuar nepermjet interpretimit te ligjit te Dekartit per difektet/deficitet kendore.

Planetet e Plato's qene: Hena, Dielli, Afrodita, Hermesi, Ares, Zeus, Kron, Planetet e palevizshme.

Po te shikosh skematizimin e ketyre 2 sferave te cilat shkrihen ne komponentet 3, 4, 6

(Euler) menjehere te shkon ne mendje ndertimi koncentrik i Atlantides. Per me shume, strukturat me 5 -7 ratheshe kane filluar te konsiderohen si ideale per te cliruar tensionet strukturore nga kompani me peshe ne bote. Mendohet qe 5-7 rathet concentrike jane ne fakt sfera e shperbere nga brenda jashte. (Jo me kot arkitektura pelazge ishte gjeniale.)
Tani, te parashtrosh se njerezit nuk mund te kene pasuar njohuri astrale sepse sepse nuk kane mundur te shikojne me sy te lire planetet ne origjinat e veta, eshte nje gjykim i nxituar. Mendelejevi nuk i kishte as pare e as provuar ekzistencen e tere elementet kimike qe vuri ne tabele. Pavaresisht, aftesise abstraguese ai perfshiu ne tabele edhe vendet bosh- elementet e pazbuluar.
Gjithashtu, mekanizmi Antikitheres flet per njohuri te avancuara astronomike. Njerezimi ka pasur nje nivel te larte zhvillimi i cili mbase ju transmetua direkt nga qenia superiore, indirekt me ane te forces se abstraksionit ose te dyja sebashku. Kjo ka vend per komente.

Por njohja yjore ne agimet e jetes njerezore ka qene e nje niveli shume me te larte se duan te na bejne te besojme, e kjo nuk ka nevoje per koment.
(Xhamajl Gashi)

_____
Info +
_________________________________________________
Gaius Plinius Secundus, (23-79 e.s.)
VII 56(57),

The first alphabet is created by Illyrians and Roman’s writing is taken from Illyrians.
_________________________________________________

Plini, poashtu ka lene nje informacion shume me te fuqishem se i pari, kur thote se te paret qe sollen alfabetin ne Latinum ose Itali ishin Pellazget. Kete fraze mund te u'a paraqes ne anglisht:
The first that brought the Alphabet into Latium or Italy, were the Pelasgians. (Pliny the Elder (Gaius Plinius Secundus) wrote in Book VII, chapter 56 concerning letters.

Poashtu dhe ne gjuhen e tij te memes ne latinisht:
Anticlides in Aegypto invenisse quendam nomine Menen tradit, XV annorum ante Phoronea, antiquissimum Graeciae regem, idque monumentis adprobare conatur. e diverso Epigenes apud Babylonios DCCXX annorum observationes siderum coctilibus laterculis inscriptas docet, gravis auctor in primis; qui minimum, Berosus et Critodemus, CCCCXC, ex quo apparet aeternus litterarum usus. in Latium eas attulerunt Pelasgi.


Fotografi e jashtme
Albanologjia - gjuha shqipe eshte celsi, kodi i spjegimit te nje shenje apo "nje germe" si e vetme (semiotikes) dhe alfabeteve e teksteve qe vijne pas, sic jane ato te kultures se Vinces, Zatriqit, Maliqit, Mumies se zagrebit, e 10.000 teksteve etrure, atyre ne Azi te vogel, lemnos Greqi dhe kudo qe gjinden artifakte pellazge...

Keto germa jane te radhitura ne baze te shenjave prirse, eshte germa A e cila paraqet shqiponjen apo syrin e piramides, emri lasht i shqiponjes ne dialektin geg ishte ATMAQ. Pra edhe forma e saj eshte e njejt me hieroglifin e shqiponjes - germa A paraqet edhe emrin e personit te pare Atit te njerzimit pra, germa A eshte ne te verrtet drita e syrit, te Asirianet kjo germ paraqet kuptimin e kokes se lopes-alop, gjithashtu te Hebrejt kjo germ eshte per nga forma nje shqiponje.
Pra, te ne shqiptaret kjo germ ka shume dmth por shume pak eshte spjeguar kuptimi i saj nga studiues te albanologjise.
Pra, germa A eshte vendos prijese e germave pellasge dhe per nga forma eshte vete germa a A-logu i trimeris, pra arena si objekt si vend e ka kuptimin e ketyre trekandsheve dhe po si mos te gershetohej edhe emri Aresit te ky kuptim nuk besoj se do te quhej "arene" pra ne shume vizatime kemi syt te cilet i percjellin luftat, pra analizoni fjalet, emrat e lasht, te cilet fillojn me kete germ dhe besoj se do te keni njohuri me te gjane te kuptimit te germes prirse te alfabetit.

- Kujtoni logun e burrenis me njezet e kater pleq, pra e njezet e pesta germ eshte A
- Kujtoni Kanunin e Lekes, ka 24 ndarje
- Kujto diten ne 24 ore
- Kujto 6 ore te rruzullit te tokes qe tejkalojn 365 diteshin 6x4 24 kemi te gjitha ANET e simbolit pellasg te svastikes, kjo nuk eshte rastesisht edhe ne gjuhen italiane AN eshte emri vitit .
Pra, une do ta quaja diten e 29 shkurtit dita e alfabetit pellazg, dita e simbolit te dijes, simbolit te suastikes - Kama Di Ani.
Pra, te sumeret germa A paraqitet me shtat pyka dhe paraqet formen e kokes se njeriut ka shume per tu analizuar pikrisht kjo germ ka shenjat ne perkrenare te gjergj kastiotit 4 13 4x13=52 x7 puka =364 pra mund te themi viti .

Poashtu trekendshi kand drejt 3,4,5 ne te verrtet eshte forma komplete e ksaj figure gjeometrike qe njherit eshte forma e germes A.
(Xhamajl Gashi)

Fotografi e jashtme
KĖTO JANĖ BAZA E KULTURES SĖ SHKRIM-LEXIMIT - KOMUNIKIMIT PELLAZGO-YLLIR.

Fotografi e jashtme
...para se te lexojmė mbishkrime http://www.facebook.com/photo.php?pid=6614...100001133356751 ...le te njihemi me alfabetin e perdorur ne to:

Nuk gjejm ndryshime te medha midis alfabeteve jonike edhe alfabetit etrusk... ky eshte alfabet pellazg i cili sherbeu per shkrimin e gjuhes jonike edhe gjuhes etruske.
Kjo hedh poshte pallavren qesharake qe pretendohet se alfabeti u soll ne Itali ne shekullin e 7 p.e.s. nga greket ne koloninen e tyre ne Cumae ne Jug te Italise. Sepse:
_________________________________________________
Gaius Plinius Secundus, (23-79 e.s.)
VII 56(57),

The first alphabet is created by Illyrians and Roman’s writing is taken from Illyrians.
_________________________________________________

Plini, poashtu ka lene nje informacion shume me te fuqishem se i pari, kur thote se te paret qe sollen alfabetin ne Latinum ose Itali ishin Pellazget. Kete fraze mund te u'a paraqes ne anglisht: The first that brought the Alphabet into Latium or Italy, were the Pelasgians. (Pliny the Elder (Gaius Plinius Secundus) wrote in Book VII, chapter 56 concerning letters. ashtu dhe ne gjuhen e tij te memes ne latinisht:

Anticlides in Aegypto invenisse quendam nomine Menen tradit, XV annorum ante Phoronea, antiquissimum Graeciae regem, idque monumentis adprobare conatur. e diverso Epigenes apud Babylonios DCCXX annorum observationes siderum coctilibus laterculis inscriptas docet, gravis auctor in primis; qui minimum, Berosus et Critodemus, CCCCXC, ex quo apparet aeternus litterarum usus. in Latium eas attulerunt Pelasgi.

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme
Me 1950 Michael Ventri nxori ne perfundim se lineari b ishte nje gjuhe etruske ose i familjes etruske,shih Anna Saconi: M Ventri, Work notes on Rome 1981

Alfabeti rrokore i deshifruar nga Ventri ,pranohet nga e gjithe gjithesia dijetare ,por ketij alfabeti nuk i njihen akoma edhe disa rrokje.

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme
Alfabeti pellazgjik i Dhaskal Tod'hrit

Video:

http://www.youtube.com/watch?v=pWBO7s7oAKQ


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top
Bent
Postuar nė: 05.03.2011, 04:20
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 40
Antari Nr: 19116
Bashkangjitur: 23.12.2008Besir ti je i paprae bre djal, mirpo sikur te kishim ndonje dokument te shkruar te asaj kohe te hershme do te ishte bukur mire, mirepo armiqt tane nuk na kan lene te mbetet diqka prej ilireve, si dhe luftrat e ndryshme
PM
Top
Besir.B
  Postuar nė: 05.03.2011, 05:57
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009Faleminderit Bent. Fillimisht te theksoj se vet gjuha jone eshte artifakti me i madh i mbijetuar i kultures boterore, pastaj vijne simbolet tona dhe pjese tjera te kultures qe shpjegojne shume enigma te antikitetit (kjo fjale ma kujtoi librin nga ku mund te referohesh per keto ceshtje, nga Robert D'Angely - "Enigma" (Fshehtesia e epitafeve). Pra, keto komponenta jane shtyllat kryesore qe nuk zhduken lehte nga nje popull dhe ekstrakti i pellazgeve qe u terhoqe ne male nga invazioni i indo-europianeve (qe u rikthyen drejte etėrve tė tyre si te heterogjenizuar ne gjuhe e kulture), mundesoi konzervimin e ketyre vlerave qe edhe vet nuk jemi te vetedijshem se sa te mahnitshme jane per kulturen boterore ne pergjithesi. Ky vetizolim i ekstraktit te pellazgeve, qe sot njihen si bijt e shqipes, natyrisht se pati edhe anen e keqe te medaljes, pra shkaktoi stagnim te perparimit multidimenzional, madje edhe humbja aftesive paraprake qe kishin per shkencat antike, por ajo qe na ngeli deri me sot dhe qe do ne ndihmoj te rimekembemi serish, jane komponentat qe i permenda ne fillim.
Te sqarojme kalimthi amullin qe mund te krijohet kur permenda invazionin indo-europian, perderisa ekzistone nje teori diskutabile e gjuheve indooeurpiane dhe shqipja figuron si dega e pare e saj.
Teoria indo-europiane, shfrytezon disa elemente te se vertetes (idenditetin pellazg qe gjindet brenda atij arjan, apo e kunderta, nga idenditeti i ekstraktit primitiv arjan dolen pellazget, sidoqoft, behet fjale per te njejtin ekstrakt qe ka mbijetuar si i tille drejteperdrejt te shqiptaret e sotem, prandaj edhe shqipja sot njihet edhe si gjuhe indo-europiane, por patjeter e kan ta pranojn si me te vjetren e ketij grupi, apo trungu i saj) sepse edhe vet indo-europianet u formuan fillimisht nga ekstrakti pellazgjik para se te kthehen (drejt etėrve te tyre) si popull heterogjen arjan:
http://www.facebook.com/photo.php?pid=2239...100001133356751
http://www.facebook.com/photo.php?pid=2240...100001133356751
...
Poashtu Pellazget e perzier me Shumeret formuan Semitet, kujtojme ketu 3 djemt e Noah: "Jafeti"-periudha paraindoeuropiane jafetike ne Europe... "Shemi"-Semitet - http://www.facebook.com/photo.php?pid=9513...0001133356751... dhe "Hami"-Indoeuropianėt), prandaj ekzsitojne rrenje shqipe edhe tek keto gjuhe, por ne nivele te ndryshme, ne relacion me periudhen e krijimit.Tani le tu kthehemi disa artifakteve tjera qe nuk kane mundur ti pagezojne me gjuhet me te peraferta qe derivuan nga shqipja, por kerkojne saktesi me te larte deshifrimi/sqarimi (dhe shume te tjera jane ne vazhden e sqarimit nga nje grup i mrekullueshem shokesh, qe jane shume te perkushtuar me kete pune te jashtezakonshme):

Fotografi e jashtme
Ancient stele of Lemnos and the ALBANIANS
http://www.youtube.com/user/2B1985#p/f/177/ogH7jnqU6BM
ETRUSCAN<>ALBANIAN<>ENGLISH Vocabulary
http://www.facebook.com/photo.php?pid=6899...100001133356751
http://soul-of-the-pillar.blogspot.com/201...k-alphabet.html
The Enigma of Pelasgians and Etruscans
http://www.thelosttruth.altervista.org/Sit...an_english.html


1) Mbishkrimi ėshte i shekujve 7-5 p e s edhe ėshte gjendur ne fshatin Kaminia te Limnos.Ėshte perdorur alfabeti etruske i tipit te Egjeut.Mbishkrimi mbahet nga te gjithe dijetaret e botes si mbishkrime PELLAZGO-ETRUSKE... Pasi siē do verejme... pellazgjishtja ėshte gjuha shqipe dhe pellazget mbahen si AUTOKTONET E KETYRE TOKAVE. Andaj indoevropiania ka si MĖMĖ PELLAZGEN SHQIPE.

2) Alfabeti etruske i perdorur tek ky mbishkrim ka keto shenja te "paperdorura" sot... drejtkendeshi me vij ne mes=H... F=V=F... biligaēia tek dora poshte shtizes =V... rrethi me kryq ne mese =TH... O=U...

3) Kemi te bejme me nje mbishkrim me shume drejtime shkrimore, andaj RADHEN E LEXIMIT E VENDOS LLOGJIKA E DEGJIMIT... ATEHERE KUR KEMI LEXUAR TE GJITHA FJALIT VEĒANERISHTE... une jam i mendimit se ky shkrime ka radhen e leximit VETEM SIPAS RRUGES QE NA KA TREGUAR IAKOVO THOMOPULO... "PELLAZGJI"-1912... PRA JAM DAKORTE ME NDARJEN E FJALEVE SIPAS THOMOPULOS... VETEM NE KUPTIMIN E PERGJITHSHEM KEMI NDRYSHIME.

3) Nga qafa mbas ngrihet nje kollone shkrimi e cila shkruhet nga e djathta ne te majte edhe me germat e shqipes se sotme lexohet keshtu:
HOLAISNAFOTH... ndarja ėshte keshtu:
UL AI SNAF UTH... qe do te thote:
NUK NJEF UDHĖ ULJE=NUK U PERULE... pra behet fjale per figuren e gdhendur, heroin e ketij shkrimi.

4) Mbi koke kemi shkrime bustrofidik:
ZIAZI MARAZ MAF SIAL KVIS AVISEVISTHO SERONAITH... ndarja:
ZI A ZI, MARAZ MAF SIAL K VIS A VIS E VIS THO SE RON AITH... qe do te thote:
ZI ĖSHTE ZI, MARAZ MBAN SIELL K'VIS A VIS E VIS THON SE RON AITH

5) Ketu nderprihet rrjedha edhe vazhdon tek biligaēia=V... qe ndodhet ne anan e jashtme te shtizes edhe lexohet keshtu:
VA MALA SIAL SERONAITH MORINAIJ... qe ndahet keshtu:
VA MALA SIAL SE RON AI MORINAIJ... qe do te thote:
MALEVE DEGJOHET SE RRON AI MORINAJ... kujtoni te foluren dialektore edhe kuptimin qe merre fjala SILLEM... SILLET... THUHET... DĖGJOHET... SILET RRETH MALEVE=DĖGJOHET RRETH MALEVE.

6) Nga ana e brendeshme nga poshte ngjitemi larte edhe perfundojme tek fjala ne drejtim te ballit:
AHER (k=H) TAFARZI SIFAI... ndarja:
AHER T A VAR ZI SIFAI... qe do te thote:
ATEHR TEK ĖSHTE VARRI I ZI SHIFE.

E GJITHA THOT:
NUK U PERUL.ZI ĖSHTE ZI.MARAZ MBAN SIELL KY VIS.ĖSHTE VIS E VIS THON SE RON AI.MALEVE DEGJOHET SE RRON AI MORINAJ (por ai ka vdekur) ATEHER TEK ĖSHTE VARRI I ZI SHIFENI...
Morinaj... kemi edhe sot mbiemra ne Shqiperi.
(A.Kocaqi)

An ancient form of Albanian
The French author Zacharie Mayani (1899 - ) has put forward a theory that links Etruscan to Albanian. This theory places Albanian (which is generally considered to be an IE derived langauge, probably a survival from the ancient Ilyrian IE) outside of the IE group of languages, sharing one branch with Etruscan and another with ancient Greek. (The latter language is also considered by nearly everyone else to belong to the IE group.)
Mayani's view is espoused by the Albanian poet, Nermin Vlora Falaschi, who has published a "translation" of the Lemnos stele in accordance with this theory. This "translation" and the other evidence she adduces in support of the theory may be found in L'Etrusco lingua viva (Antiche Civilitą Mediterranee - II, Bardi Editore, Roma 1989). This point of view is also supported by Robert d'Angély, Giuseppe Catapano, Matthieu Aref and one or two others. The theory, however, commands little general support.

________________________________________________________________
Ndersa ky me poshte eshte perkthimi i Nermin Falaschit ndonese shoqerohet me koment ironik te zoteruesit te websites:
Nermin Vlora Falaschi's "Albanian" translation
For details of the "translation" see 'Antichite Civilitą Mediterranee - II, L'Etrusco Lingua Viva', Nermin Vlora Falaschi, Rome 1989, pages 67 to 70.

The order of rows adopted by Falaschi is given above. She does not discuss the alphabet and presumably assumes it to be a variant of the Etruscan version of the western Greek alphabet. Nor does she discuss its date; but the reading of the Greek ? (wau or digamma) as f is surely an anachronism. She reads the sign I have transliterated a ? as p;, and reads both sigma and zeta as either z or s, apparently at will. There are several instances where what is generally read as ? is read as h; f is inconsistently transliterated as either th or h. White space is liberally inserted at will even though the inscription clearly uses a symbol like our colon ( as a word divider.

Her transcription reads:
ZI A ZI MARAZ MAF ZI ARKH FEIS A FIS E FIS TH H ZER O NAI TH SI FAI AKER TAF AR ZI TH FAMA PA ZI AP ZER O NAI MORI NA IP HOPAIE ZI MATH H TH
SI FAI A FIS ZI ARKH FIS MARAKHN A FIS A O NAI RON HARAN O SI FAI EPI E ZI O AR AI TIKH HOKE LOT AI FSI HOKI AS I APE ZERO ZAI H E FIS TH H T H FER O NA

As I understand it, the "translation" reads:
Grief and grief, anguish, black veil, grief you gave to the kindred, oh kinsman. And the kinsman - th, h - has - th - seized - oh - us. For what fault? A grave, a throne of gold, grief - th - fame he saw; grief was spread. He was seized from us and taken away: great grief - h, th - assails us in the breast. For what fault? And, kinsman, you gave grief, kinsman, and affliction. And the kinsman - ah, oh! - makes the lineage - oh! - live on for us. For what fault did he also give grief? Oh! gold, he suffered the knife; that kinsman suffered tears; he did not even utter a sound - oh! - nor offense - h. And, kinsman, - th, h - you - h - have lacerated - oh - us.

This is meant to be a funeral lament, so the interjections of 'oh!' and 'ah!' might be expected. Rather odd, however, are the often repeated interjections 'h' and 'th'. According to Falaschi, they represent the weeping and sobbing of the inconsolable relatives (" ... la continua ripetizione dei segni «TH» e «H» come per rappresentare il suono del pianto e dei singhiozzi dei parenti inconsolabili.").

I leave it to the reader to form their own judgment as to validity of this "translation."

____________________________
Gaius Plinius Secundus, (23-79 e.s.)
VII 56(57),

The first alphabet is created by Illyrians and Roman’s writing is taken from Illyrians.


Dhe po ashtu eshte Plini qe ka lene nje informacion edhe me te fuqishem se i pari kur thote se te paret qe sollen alfabetin ne Latinum ose Itali ishin Pellazget. Kete fraze mund tja u paraqes si ne anglisht: The first that brought the Alphabet into Latium or Italy, were the Pelasgians. (Pliny the Elder (Gaius Plinius Secundus) wrote in Book VII, chapter 56 concerning letters. ashtu dhe ne gjuhen e tij te memes ne latinisht:

Anticlides in Aegypto invenisse quendam nomine Menen tradit, XV annorum ante Phoronea, antiquissimum Graeciae regem, idque monumentis adprobare conatur. e diverso Epigenes apud Babylonios DCCXX annorum observationes siderum coctilibus laterculis inscriptas docet, gravis auctor in primis; qui minimum, Berosus et Critodemus, CCCCXC, ex quo apparet aeternus litterarum usus. in Latium eas attulerunt Pelasgi.

Kjo hedh poshte pallavren qesharake qe pretendohet se alfabeti u soll ne Itali ne shekullin e 7 p.e.s. nga "greket" ne koloninen e tyre ne Cumae ne Jug te Italise.

______
Poashtu, ketu mund te shohem deshifrimin e artifaktit te mesiperm me anen te gjuhes shqipe, nga Robert D'Angely ne vepren e tij "Enigma" (Fshehtesia e epitafeve):

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-...8_3346768_n.jpg

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-...1_2343913_n.jpg

http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-...2_7218958_n.jpg

http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-...3_1526239_n.jpg

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-...8_5574788_n.jpg

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-...9_2434721_n.jpg

http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-...0_6174057_n.jpg

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-...1_5677521_n.jpg

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-...2_7539905_n.jpg

"Enigma" (nga Pellazget te Shqiptaret) - Liber nga Robert d'Angely:
http://www.docstoc.com/docs/68052890/Enigm...F---149-faqe%29


Fotografi e jashtme
Epitaf (i shek. III para eres sone) nga varri i djalit tė Lykiskos
"Fėmija hyjneron" (n'ajėr ose n'hare)

Ill, Yll, Yj, Yje, Yjnor, Hyjnor, Hyjn, Hyjnia, Hyjneron ...
YJ (stars): even this word has been found in other languages, unless the Albanian, also being much common one in epigrafic documents of the antiquity, from the Aegean to the Atlantic. YJ, YJNOR, HYJNERON are coming from terms from the pelasgo-illirico-Etruscan. In fact, they are found some in abundance in their registrations, but today they are used alone in the Albanian language. From this it can be deduced that the several shapes of YJ could be of origin proto-Indo-European. And it can be arrived to this conclusion taking in consideration all the other Indo-European languages that do not call “YJE” the stars, but: Sanscrito (Astra), Italian (astro, stella), Spanish (Estrella), Portuguese (Estrela), English (Stars), Greek (Aster) Persian (Setareh), German (Stern).
eyhe----> means to pray to the Hy(Deity)
Ἀγρόται Ἀλεξίων εὐχάν----Agrote Aleksion lutemi o hy
Ἀμμίλα Ἀρτάμιτι Ἀγρότᾳ εὐχάν---Amila Artamiti Agrota e hyan
The standart translation for the verb e hyinoia is to make a favour or to be blessed by Gods
But it's very clear that the exact translation is : deify by the Gods, blessed by the Gods.
The meaning "favour" is an altered one or a secondary meaning very close to the original which is the Albanian one.
Ps.: Ancient, /h/ aspiration at the beginning of a word. It was not pronounced in greek since ancient times, but it is still pronounced in erasmic pronunciation and it is preserved in transliterations of greek words to some european languages. e.g.
scr.poly: ἱστoρία erasmic: [histo`ria] but monotonic ιστoρία mod.gre: [isto`ria]
english history, (french) histoire, etc.
old gre: ὑπόθεσις erasmic: --------- hypothesis
old gre: ὑπνωτικόν ----------hypnotic
old gre: ὕμνoς --------------hymn
Because of the diacritic marks:
ὕ=hy
In Linear B are known the words "i-je-re-ja " and "i-je-ro-ja ". Ventri has explained how the words ... "the saint-saint". Remind you that this Albanian word, is verified since at least 1600 BC ...
I-je-re-ja in linear script B is Y + T, placed one above the other is "Yjt.
Yj, Hyu, Hyj is a very important and ancient Albanian word. It's so sad when the so called ancient Greek takes the credits from this beautiful Albanian word.
http://zeus10.webs.com/
http://zeus10.wordpress.com/_______________________________________________________
Here some other albanian words that I have noticed that are connected whith the root: Yll/Ill, like: Diell, Qiell, Dia(Dias/Zeus), etc.
Qiell {sky}... Diell {sun} (Iell/Hyell/Ill/Yll>Star... [Hyjn, Hyu, Hyj, Yj, Hyll, Yll, Ill… Yllirians, Illyrians, also helion/hellen are from the same root wich survived only in albanian, as small semantic units )... Di {knowledge} {Di– (earlier Diw–). This root also shows up in "Latin", which in fact is Albanian root http://thescincedelusion.blogspot.com/2010...cience_19.html} ... Dit {Day}... D®it {light}... {then the display of "r" creates other words related to the first ®-reze(ray)... Ar (gold), also Ar (star, also Yll/Ill/El/Al) ... Ar (fertile field)... {Ar-ba(ėn)n, Ar-bėr(n), Ar-vanit, Ar-br(n)esh... (How albanians calls themself in middle ages}... but in all times they call them self Shqiptar (Skipetar), that means Shqip (Eagle) Shqiptar="Sons of the eagle"... ancient writers calls them Pelasgians... Romans calls them Illyrian.
More about the root "Di":
Dias/Zeus... “Di” {Di~dit~diell~dias(Zeus)~d®it/(r-reze)... (Di>Knowledge... Dit>Day... Diell>Sun... (D)Iell/Hyell/Ill/Yll>Star...
http://www.facebook.com/photo.php?pid=2363...100001133356751
[Hyjni, Hyu, Hyj, Yj, Hyll, Yll, Ill… Yllirians]...

Fotografi e jashtme
Harta e parė europiane u bė nga ilirėt, nė gjuhėn ilire... ne vitin 500 para erės sonė

.:: Kjo eshte harte gjeografike Mesape ::.

Kjo gjetje, qe do te kete qene tjegull rrethore prej se ciles na eshte ruajtur vetem 1/6 e permbajtjes se saj, ka nje shkrim nga me interesantet, ne fakt:
- ajo qe dallohet ketu eshte se inkripcioni i realizuar me gerrithje nuk eshte nje shkrim koti si jemi mesuar te shohim, eshte dicka me speciale:

Nga krahu i djathte mund te lexojme HYDR / I;
Shenim i cili mund te mund te tregoje edhe emrin e Detit Adriatik ne nje forme te vjeter origjiale Hydri.
Poashtu edhe pjeset tjera te glosave qe gjinden ne hapesiren e detit te anes se djathte te jete Hydrili[?r/k]. Por, kjo eshte pak e mundur. Per t'i dhene emrin Adriatikut mjafton edhe hydria burimore.

Por, duke qene se kemi nje pikeshenim ne cep te kufirit te ketij bregu prane emrit, behet e qarte se eshte fjala per nje vendbanim me emrin HYDR-a, kuptimi i se ciles duhet te jete: "hyrja", "moli", apo ajo qe eshte bere me e perditshme te perdoret: Porti.

Per me shume, - kemi dhe qytetin qe mban kete emer te regjistruar prej shekujsh, e qe ne kohen romake i takonte Provinces Kalabreze; me po kete emer: Hydr-us; Hydr-untum. Ky port mendohet te kete qene me 'i rendesishem' se porti i Brund-isit, (nje emer tjeter Messap) sepse ishte me afer Apollonise e cila dikur lidhte me tregjet e Lindjes.

Me poshte dhe pak me ne ball me portin e Durresit, kemi portin tjeter me vendin ose qytetin LI[K/R]?.
Tutje ne maje drejt korkyres kemi vendbanimin/themelaten LIOS.
Siper kemi vendin: OTAN ose KUTAN.
Siper tij kemi: BAL ose B[EShE]L; SOL [sethel]; MKOS, (?MIOS); STY, [EShTI]; anash: Qytetin e fotrtifikuar NAR dhe portin tjeter majtas: GRAkHA.
Ne krahun e majte mund te shohim detin tjeter me shkronja mire te lexueshme: [O/U]TARAS; ku lehtesisht pernjohim emrin Otranto ose, edhe, Taranto, - shkronja e pare duhet te jete O/U pavaresisht a i perket pjeses tjeter te emrit: U-TARAS; qe me kete U semantike mund te kete dhene kuptim te brendesise; nje hapesire te brendshme. I cili lehtesisht mund te kete qene emer alternativ per kuptimin e fjales dhe emrit tjeter koekzistent BRENTION (Brendėsi), sado qe eshte mjafte e pranueshme edhe zgjidhja Briri ,marre parasysh se sot ajo qe quhet Brindisi gjndet ne bregun e jashtem te Utres apo tarantit, dhe qe e ben me te besueshem kuptimin nga rrenja tashme gjersisht e pranuar shqipe: BRIN-DI-SI.

Emri Messapi (ku "s" e dyte sherben si vize ndarese ne emerformim) do te thote me nje fjale Mesdeteve, apo me burimisht: Mesujerave; kuprim te cilit kontribon edhe emri krahinor Apulia; [ab-Ujia].
Emri i tjeter prane KALABRIA, e cila gjithesesi mund te kete qene formuar nga shprehja tashme e humbur (ne shumicen e arealit shqipfoles) por por qe shumica ende e mbajne mend te pashkdyzuar per teformuar fjale tjera: KALA~, qe shenjon dicka te lidhur bashk; te nderlidhur. Te varur ne nje trup, dege, nje fije, pergjithesisht: ne nje pike te perbashket, dhe e cila i bashkon. Ky eshte kuptimi i parafjales KALA (te dy a-te e shkrurtera, me theksin e shkurte te rrokjes se pare).
Ose teoria e tjeter e Kalabrise, eshte Ka-lab-ri si pjese e perbashket me Laberine (i njejti popull).
Pjesa tjeter e fjales eshte serish e pernjohshme nga shqipja BRI qe e ndeshem edhe te toponimi Brindisi.
Brindisi - sipas Piri Reisit, shek. XVI.
Emer qe gjithesesi mund t'i kete pasur te dy kuptimet e gjuhes shqipe, edhe "brendesi" edhe "brindyshi".


*
Gjetesit e ketij artifakti e mbajten te fshehte ta greqizonin interpretimin e saj duke i hequr cdo lloj merite ilire. Por kjo nuk eshte e tera. Armiqte vullnetar nuk u mjaftuan me kaq: Kriminelet ne fakt, -thyen, asgjesuan dhe zhduken mbi 1/6 e diskut te vogel, qe sic arrij te konkludoj ishte per perdorim personal dhe mund ta mbaje kudo me vete.

Siperfaqja e thyerjes se ketij artifakti te ralle eshte e fresket!
Terrakota per dallim nga ana e siperfaqes se lemute dhe te pjekur, nga anet e thyera terheq papastertine e vendit permes lageshtise dhe efektit kapilar brenda ne strukture dhe eshte pothuaj e pamundur te lahet, ashtu qe te duket sikur eshte thyer sot.

Armiqte e trashegimise sone kulturore, duke pare se mbeshetur ne metoda shkencore, harta nuk mund te klasifikohet si "pasuri greke", te tjeret kishin goditur direkt artifaktin duke u munduar ta mohojne ne plotesi, jo vetem permbajtjen dhe rendesine e saj per kulturen ilire por edhe autenticitetin e saj ne teresi.

Asgjesimi i faktografise se kultures se larte ilire vazhdon edhe ne shekullin XXI me intenzitet te pa shuar.
Referencė:
Dardan Leka (Public Gallery):
http://picasaweb.google.fr/dartre93


Fotografi e jashtme
Qyteti Midas i fisit Pellasg - Frigas, qe mban emrin nga mbreti Frigas, gjen perkthimin pa asnji veshtirsi ne gjuhen e sotme shqipe. Kete mund ta argumentojme edhe me kete artifakt qe i perket lashtesise.
Ne qender te ketij artifakti kemi personin i cili paraqet Jupiterin, qe paraqitet me emrin Sabazius e ne fakt ky emer ka derivuar nga emri suptini apo japet ra=japetius qe identifikohet me planetin e Jupiterit. Jane interesante figurat qe e rrethojn kete person nga posht djathtas. Lehte identifikohet Merkuri, kemi dhe nje figure anash qe paraqet Athenen, lart kemi mbi dru nje person mashkulli qe paraqet Satunin dhe lart kemi Diellin e Hanen. Pra, kemi dhe dy figurat qe simbolizojne planetin e Marsit, e ato jan ujku dhe ulkonja, nese shiqojme me mė vemendje ne kete pllak shofim renditjen e diteve te javes, ndersa posht nen kembet e Jupiterit kemi koken e dashit, i cili eshte celsi i kuptimit te emrit te mbretit frige MI-DAS, ku njeherit edhe qyteti mban kete emer i cili edhe figurativisht argumenton lidhshmerin mes gjuhes shqipe te sotme per lashtesin e njohurive planetare si tradite trasheguese sa i perket origjines dhe lashtesise te emrave te diteve te javes (http://www.facebook.com/photo.php?pid=66161&l=24ec05da30&id=100001133356751) ...si dhe per trashegimnine e drejtperdrejt te ketij emri si dhe per kuptimin e emrit edhe pas tre mij vitesh, e qe sot pa asnje veshtersi shpjegohet ne te folmen e sotme te gjuhes shqipe .
MI-DAS=MBI DASH (shiqoni kembet e Jupiterit, mbi koken e dashit)

The original inhabitants of Macedonia were Pelasgians, and king Midas was said to rule over them (Justin VII. 1). Macedonia was called Emathia in the former times, and was ruled by the Thraco-Phrygians until it was invaded from the south by Caranus and a large band of Greeks, who supplanted Midas...
The origins of the Europeans: classical observations in culture ... William Scott Shelley - 1997, p.92


Fotografi e jashtme
Shpjegimi i figures

Punim mbi nje pasqyre e gjendur ne Etruri. Botohet nga "Xhuzepe Foskarini" Gjuha e etruskeve"

Shpjegimi i pare ne gjuhen shqipe i jepet nga A F Kocaqi, ne librin me titull "Shqipja pellazge" Tirane 2009.

"Shfaqet nje temen ne male.Brenda temenit vrejm tre njerez,dy prej tyre jane veshur me te njejten forem,edhe kjo na shtyne te mendojm lidhjet me te aferta te tyre.Njeriu qe eshte ne mes mbane ne doren e djathte te tije nje rrethe,qe sic duket eshte shume peshe e rende.Dora e djathte e tije ndihmohet nga njeriu qe eshte para tije,ndersa njeriu mbas tij e ndihmon ate duke e mbajtur nga mesi.Jashte temenit dy gra falen ,gje qe na le te kuptojm se ndodhemi para nje akti te shenjte.Mbi temen shfaqet nje tra edhe dy shpend te ulur mbi te.Vreni me kujdes rrezet e djellit ,ato thyhen edhe nuk bjene ne toke,edhe kjo na le te kuptojm se kemi te bejme me nate ne toke.Ateher cfare eshte ky rreth qe eshte edhe peshe e rende e cila po vendoset aty naten?Mos valle eshte hena????Hesiodi tek "mark west " na thote se "PELLAZGET MBURRESHIN SE ISHIN AUTOKTON, EDHE ME TE VJETER SE HENA" (Shkencerisht eshte e njohur se Hena eshte paraqitur me vone si satelit i Tokės se sa vet vjetersia e Tokės)

Mos valle perendia po sjelle henen? C'fare na thote mbishkrimi nen te?

MIMALENALARTHIAPURUHENAS
ndarja:
MI MALE NA LARTHIA PURU HENAS
=
MBI MALE LARTE MADHERIA PRURI HENEN
Fotografi e jashtme

Si pershkrimi edhe mbishkrimi tregojn te njejten gje... ndersa e dhena e Isiodit se pellazget mburreshin se ishin me te vjeter se hena... kontrollohet si e vertet (Dihet edhe shkencerisht se Hena eshte shkeputur me vone nga Toka - Kete e permendin edhe librat e shenjte)

POR AJO QE ESHTE ME E RENDESISHME ESHTE VERTETIMI I GJUHES SONE SI GJUHA E PELLAZGEVE EDHE SI RRJEDHOJ GJUHA ME E VJETER E QYTETRIMIT TE NJOHUR.

Eshte per tu permendur fakti qe pellazget e dinin se ishin me te vjeter se hena..ose se paku dinin qe hena u shfaq me vone...por ajo qe nuk duhet lene ne heshtje eshte dokumenti i pakundershtueshem qe tregon se sa perparimtare ishin pellazget.....kjo del ne pah kur vrejm menyren pershkruese te thyrjes se rrezeve te diellit ..edhe ne toke kemi nate....verteton se pellazget e dinin qe toka ishte e rrumbullakte edhe sillej rreth djellit ...gje qe injoranca grekolatine nuk e pranoj deri me 1994 ..kur papa i romes kerkoj falje per gabimet e mekatet e bera duke pranuar se toka rrotullohet.

MI MALE eshte pikerisht ashtu sic interpretohet ketu MBI MALE. Shkronja M-ė shpeshhere ne te shkruar ka ekujvalente fonetike MB. Po ashtu dhe ne dialektet shqipe shfaqet dyformeshe:

mi(geg)______mbi(tosk)
metem(geg)____mbetem(tosk)
me u myt(geg)____tė mbytem(tosk)
mai(geg)______mbaj(tosk) etj, etj.

Sipas pretendimeve te vete Pellazgeve,ata ishin autokton edhe me te vjeter se hena.Vete maska qe kam vendosur tregon "vendosjen e henes ne qiell"..sigurishte nga Zoti.Keshtu thote edhe mbishkrimi mbi te MI MALE NA LARTHIA PURU HENAS=MBI MALE NALT,MADHERIA SOLLI HENE.

Duke qene se gjurmet e tyre vertetohen si gjurem autoktonesh,ne nuk i kemi mundesit - deri me sote-qe te njohim parahistorin ,edhe jo me qytetrimin e lashte evropian-vazhdimesi e te cilit mbetet te jemi ne autoktonet.Ndaj edhe theme se gjurmet e tyre humbin ne te shkuaren e larget.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Iliada,II,840-843 i permend Pellasget si aleate te Trojaneve dhe tregon gjithashtu qe Akili i lutej Zeusit pellasgjik te Dodones(Iliada.XVI,223)
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Virgjili thote qe banoret e pare te Italise ishin Pellasget
Virgilio (Eneide, VIII, V. 62-63), scrive:
“Si dice che i primi abitatori della nostra Italia furono i Pelasgi”.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Kurse Pausania thote qe emri pellasg vjen nga emri i mbretit te tyre qe lindi i pari ne token e Arkadias
Pausania (Arcadia, Libro VIII, 1,4,6)
“Gli Arcadi dicono che Pelago fu il primo a nascere nella terra dell’Arcadia. Dato che Pelago divenne re, il paese si chiamņ Pelasgia in suo onore”
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Kurse Pindaro me nje inspirim poetik gati gati mitologjik thote qe njeriu i pare ne toke (A-dem baba A-dem) ishte pellasgu hyjnor shume perpara henes
Pindaro (Carminia, Fragmenta Selecta, I, 240)
“Portando un bel dono, la Terra fece nascere per primo l’essere umano nell’ARCADIA, il “DIVINO PELASGO”, molto prima della luna”

Fotografi e jashtme
Orakulli
Ne mbishkrimet etruske "fjala" shfaqet si per te treguar madherin-te lartin-zoterin-zotin.
Ky mbishkrim qe pason na tregon se ky pocar u mbushe lehte gjate periudhes qe ishte nen zoterin Telikles.
MI LARTHAIA TELIKLES LEHT U MUZA = MBI MADHERIN TELIKLES LEHT U MBUSHA

Fotografi e jashtme
Ashtu sic e permenda te Disku i Milanon, te sqarojm se perse jemi te bindur qe fjala Uthti-Tuthi=i udhes=tuthiu eshte Odisea

Vėreni nė figuren e meposhtme, kemben e mbasme te Derrit=kembe njeriu.

Kujtoni historin e njohur te Odiseas ne ishullin e Kerses(kirkis)... ju kujtohet fragmenti kur shiket e odiseas shkuan te gjenin ushqim edhe magjistarja ju pregatiti caj me barna edhe pastaj i qelloj me shkopin magjik duke i kthyer ne derra.

Evrilokua kishte mbetur mbas shokve edhe e pa te gjith skenen... shkoj ja tregoj Odiseas i tmerruar. Odisea u nis per ti shpetuar... ne rruge i doli Ermiu=Velparuni etrusk... edhe i tregoj se si duhej te vepronte. I tha se ajo do i jepte shirup edhe pastaj do te qellonte me shkopin magjik per ta kthyer ne derre... por barishtja qe do i jepte Velparuni nuk do ta lejonte shendrrimin e tij ne derre... vreni Velparunin qe ndodhet figurativisht ne skene... ashtu si edhe derri... Velparuni ka eliminuar shkopin magjik te Kerses.

Velparuni i tregon edhe vazhdimin Odiseas i thote: Do pish shirupin edhe ne momentin qe ajo do te qelloj me shkopin magjik ti nxirre shpaten edhe kerrcenoje sikur do ta vrasesh, por nuk do ta vrasesh, do ta besh qe te hysh ne marveshje te kthej shoket nga derra ne njerz serisht.
Ja vreni pak emrin e Odiseas!!

UTHSTE=UDHSTE=UDHSTI=I UDHES=UDHTARI=UDHTI.

kjo na sherben te njohim emrin TUTHIU=TE UDHES=UDHSTE=UDHSTI=ODISEA

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-...4_1864131_n.jpg
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-...5_4849682_n.jpg
Nje vajtim Ēam (epirot) i shekullit V para Krishtit
Guri (i kufirit) te Peruxhės, qe gjeografikisht i perkete Toskanes (anes se toskeve) ne Etruri (sot Itali)

Fotografi e jashtme
Gjarperore:
Disku i Milanos (metaforikisht prodhim i kultit te gjarpėrit) eshte njeri nga mbishkrimet misterioze etruske qe mbetet i panjohur deri ne ditet tona.

Dijetaret te shumte jane munduar ta lexojn kete disk ,por nuk ja kan arritur qellimit fale gjuhes se gabuar me te cilen kane kerkuar ta lexojn .

Duke e provuar leximin e tije me ane te shqipes pellazge jane nxjerre keto perfundime :

Disku perban tregimin e historis se Udhestit=Uthi-Udhti ...Osiseas.

Ana qe quhet ana A eshte ana B edhe ana qe quhet B eshte pjesa e Pare.

Ne do lexojm pejesen e qe quhet e pare, por leximi i plote verteton te kunderten

Jalet e mbishkrimit:

CAUTHAS TUTHIU AVILS ?XXX EZ

CA UDHAS TUTHIU VJELJE ?XXX EC

AVILS=VJELJE... kaq vjelje nga filan gjarje.Keshtu numeroheshin vitet para eres sone

Persa i perket numrave etrusk, askush deri me sote nuk na ka folur me saktesi, po keshtu edhe une nuk munde te flas me saktesi, ndaj nuk po i shpjegoj.Deri ketu mbishkrimi na tregoj se T udhi ndodhet shume vjelje rrugeve duke udhetuar, gje qe ne e njohim nga Homeri.

Fjalia e dyte:

HIMTHM CASTHIALTH LAKTH HEVN AVILS

HIDHERIMISHT NJE VJELJE I KISHTE SJELL LAKTH

na kujton kthimin e Uthstes edhe peripetjet e tija deri kur perendia e ererave Eoli ... i mbylli ererat ne nje torbe -pervec Zefirit- duke e porositur Udhstin te mos bente marrzi e te hapte torben deri sa te mbrrinte ne shtepin e vete. Pa ererat Posidoni ishte i eleminuar.

NESL MAN MURINASIE VALZATHI

NESER MBAN MURINASI VALZA THI

NESER MBAN=NESER MBAN UDHE=NESER NISET NE UDHE.

MURINASI... ja prap para nesh legjenda e Limnos edhe sot e kesaj dite ne i gjajsojm trimat me kryetrimin...
Mu befsh trim si Pirro Burri
Si Markua nga Suli
Te rroj Skenderbeu... Linda nje Skenderbe... c'emer ti vem djalit?... emer trimi domosdo.

Murinasi ishte legjenda e Pellazgeve edhe me Murinasin u njohem me larte.Ketu mbishkrimi e gjajeson Udhestin me Murinajn... legjendarin Pellazge.

VALZA THI=VALET THYEN=UDHETON NE DETE.

Me torben e ererave te dhuruar nga Eoli ai niset drejt shtepis se vete.

AISERAS IN EKS MENE MLATHKEMARNI

AISHERAS HYN HOQI VEMENDJEN-MBLEDHUR KISHTE MARRZI

Aisheras... mendoj se Aishra=Caishra=Caere... qytet i lashte Etrusk.

Valle a shkoj Udhsti atije? Homeri eshte kritikuar shpesh per pozicionet gjeografike, une nuk do ju futem detajeve te hollsishme, por do i permbahem mbishkrimit....

AISHERAS HYN HEQ MENDJE... ju kujtohet qe Udhesti ju afrua ishullit te vendlindjes edhe e humbi vemendjen, e zuri gjumi edhe shoket hapen torben e ererave duke kujtuar se Udhesti kishte florinj atije... vazhdimin e njihni... u ngrit stuhi qe e hodhi serisht shume large nga vendlindja... po shlyente tanime marrezirat e mbledhura=MLATH KE MARRZI.

TUTHIU TIU HIMTHEM CASTHIALTH LAKTH

TIU=TINA-ZIU-ZIN-TIN... ishin disa nga emrat e kryeperendis.fjalet e tjera i njihni...TUDHIT PERENDIA I KISHTE SJELL LAK=TUTHI KISHTE RENE NE GRACKEN E PERENDIVE... laku i perendive shpjegohet ne anen B e cila gabimisht quhet ana B. Laku ishte qerrimi i Ciklopit. Do ta shohim ne vazhdim kete.

MARISMENITLA

MARIS MEN ITLA=U MARROS NE ITLA

Logjikisht Itla duhet te jete ishulli i Kalipsos, sepse aty ai u marros... edhe vazhdimi tregon kthimin.


AURS CIALTH HIMTHM AVILS H ECA CEPEN

AURS=URA..QIELLORI...HORIZONTI=HAPSIRA QE SHIKON SYRI YNE

QIELLORE QE I ISHTE SJELL HIMTHM .....AVILS HEKA CEPEN....

CEPEN=CEPEJA....TAVANI= LAKU=IZOLIMI QE I ISHTE VENDOSUR.

pra perendia hoqi izolimin ...hoqi lakun...

TUTHIU THUH IKUTVR HESNI MULUVENI ETH AM AR

T UDHIT I THOT IKU TE VER NE HESNI ETH AM AR

T UDHIT I THOTE TE IKI TE VEJ NE HESHT HIDHET NE AREN AME

Ju kujtohet te iki te vej ne heshtje... kujtojeni fragmentin ne pallatin e Alkinoas... mbreti Alkinoa duke e ditur hakmarrjen e Posidonit e hodhi ne Itake ne heshtje edhe me anije magjike... edhe keshtu Udhsti mbriti ne aren ame, ne shtepin e vete.MIMENICAC MARCALURCAC=MI MEN IKAS,MAR KA L" URSAK

URSAK=URSI=QIELLORI... PERENDIA NE QIELL

MI MENDJE IKU SEPSE JA KISHTE MARE PERENDIA.

Ne te vertet Athinaja i lutet Zotit ne hyrje te Uthstes edhe i thote se Perendit po sillen keq me Uthstin, duke i kujtuar sepse edhe perse ai ishte njeriu i cili gjithmon na ka sherbyer,ne serisht i morem mendjen edhe nuk e ndihmuam te mos gabonte.

Hyrja ishte teje e veshtire per tu kuptuar..ndersa vazhdimi ruan nje shqipe shume te paster.

ETH TUTHIU NESL MAN RIVAHN LESCEM T.NYCASY.

ETH TUTHIU NESER NE ANEN RRININ LESHKEM TE NY CA SY

HIDHET UDHESTI NESER ME ANEN QE RRININ LESHKEM(delet) TE NJI KA SY

LESHKEM=DELET
NJEKASY=CIKLOPI.

Mbishkruesi na fute ne teme duke pregatitur vazhdimin... ku ai do na tregoj arsyen sepse ra ne lak Udhsti

Si jemi te sigurt qe fjala T NYCASY do te thote nje ka sy? ...na ndihmon vazhdimi:

SYRISEISTEIS=SYRI SE I STEIS=SYRIT QE SHEH I SHTEJSH=I SHTYRI SYRIT QE SHEH.... pra kishte nje sy edhe syrit qe shikonte i shtyri... ky eshte laku, ky ishte gabimi i Udhstit.Si lidhet vazhdimi??

EVITIURA MULSEMLAK

EVI TI URAS....si e qerroj Cikllopin ,Udhesti u vare uras poshte barkut te nje dashi edhe doli jashte shpelles.

MULSEMLAK=M ULSE M LAK...u ule ne lak=qerroj djalin e Posidonit edhe ra ne gracken e perendive sepse kishte qerruar femijen e nje Perendie.

ILAKF TINS LURSTHAL =LAKUN E VEN NGA TINSI QIELLOR

AURS NAKEC=ESHTE QELLORI QE NE KEMI

THANER LINDURA KA LUTUR ESHNIAN NE HYRJE TE NJE VJELJE.MI MEND IKU SEPSE JA KISHIN MARRE PERENDIT.HIDHET UDHSTI NESER ME ANE QE RRININ DELET E TE NJEKASY.SYRIT QE SHE I SHTYRI E DOLI BARKAS PER TE RENE NE LAK,LAKUN E VEN NGA TINSI,QIELLORI QE NE KEMI.

Kjo eshte pjesa e pare e diskut te Milanos..sepse kjo tregon hyrjen,,,ndersa ajo quhet si pjesa e pare tregon kthimin=perfundimin

Fotografi e jashtme
Ana e "mbasme" e Diskut te Milanit na tregon hyrjen ...fillimin e tregimit te historis se Udhes te-Odiseas.

Fjalet qe shkruhen ne te jane:

MLAHTHANRA CALUSC ESNIA IR AVILS

Kjo eshte fjalia e pare e anes se "mbasme".Dallojm lehtesisht fjalet KA LUSS ESNIA NE HYRJE TE NJE VJELJE...ES NIA=ESHTE I NJESHI=KA LUTUR TE PARIN=KA LUTUR PERENDIN.

cila eshte MLAHTHANRA ?

Ketu ne ndihme na vjen mitologjia... Thanra shfaqet si Dadeja e Athinas... m lah Thanra=Thaner lindura=Athinaja.

Pason pershkrimi etrusk mbi pasqyre... ndersa vazhdimi i leximit do kaloj si vijon.

Si vertetohet kjo?

Ne nje pasqyre etruske gjejm edhe kete pershkrimin ketu si me poshte.Ju qe e njihni legjenden e lindjes se Athinas e keni shume te lehte ta lexoni kete punime mbi anene e mbasme te nje pasqyre etruske..ata qe nuk e njohin legjenden ju duhet te lexojn Dhimiter Piliken..Pellazget origjina jone e mohuar.....sepse edhe ai na jep te njejtin version me lindjen e Athinas.

Vreni Zethlans=hefestin me sopaten dyteheshe ne dore... Zethlansit, duke zbritur nga kali, i shpetoj sopata dyteheshe edhe i cau koken TINA=Zeusit.Nga koka e tij vershoj Athinaja=Menevra=e lindura nga mendja e Zotit

Thalna kryen rolin e mamis... ndersa Thanr eshte ajo qe e mer ne krah... pra kemi te bejm me fjalen THANERLINDURA=ATHINAJA.

THANERLINDURA KA LUTUR ESHNIA NJE VJELJE

Kjo eshte fjalia e pare... ju kujtohet hyrja e Odiseas ? ...Athinaja gjen shkak nga biseda ne mbledhjen e perendive edhe i kujton Zotit Odisean.

Fotografi e jashtme
Disku i Faistit (gjarperore)

http://www.facebook.com/photo.php?pid=7614...100001133356751

http://www.facebook.com/photo.php?pid=8976...100001133356751

Fotografi e jashtme
Fotografi e jashtme
Mbishkrimi eshte gjendur ne Kretė, me sakte ne Preso...(Kreta nė Shqipėrin e natyrale ėshtė ne skajin e fundit Jug-lindor)
Shkrimi eshte njohur nga Iakovo Thomopulo 1912 edhe i perket shek 7-5 p es.
Dijetaret bejn fjale per mbishkrim pellazge/eteokretan.
Homeri tek Odisea T 176-200 permend eteokretanet burreror edhe mbi te gjitha "pellazget e Divit"
Eteokretanet vertetohen si pellazg, ashtu si edhe gjuha e tyre, gjuha shqipe.

Ja mbishkrimi Presos i lexuar nga Thomopulo 1912
- Kollona e pare tregon shkrimin origjinal ne pellazgjisht
- Kollona e dyte tregon shpjegimin e ketij mbishkrimi ne shqip e sotme
- Kollona e trete tregon se si duhej te shkruhej ne greqishten e lashte
- Kollona e katert tregon se si perkthehet ne greqisht
Ja fjalet:
SI NGA MITKEN OSI VRSHIA STO ARKIA PSETUMELN ARKAKOKLESI LEP ASEMLEN ANAIT
=
SI GJALLI MIKEN(e sheroj) OSH VASHIA SHTU ARKIA E SHPETUME.ARKAKOKLESHI LE SHEMBLLIMIN E ANAIT
Vashia-Arkia; Babai-Arkakokleshi; Perndi pellazge-Anait

Fotografi e jashtme
Ky mbishkrim shfaqet i deshifruar nga dhjetra punime shkencore qe jane bere mbi te. Kodi i mbishkrimit eshte Py Ae 303.

Kopja e ketueshme eshte marre nga J T Hooker. Linear B at introduction - i perkthyer ne gjuhen greke.

Fjalet jane keto :
"pu-ro i-je-re-ja do-e-ra e-ne-ka ku-ru-so-jo 14 "(pason shenja e nje gruaje) edhe ne anen e siperme fjala "i-je-ro-jo"

1) pu-ro=Pilo.Behet fjale per Pilon e Nestorit te Homerit,vendit ku eshte gjendur ky mbishkrim,si edhe vendit ku jane gjendur mbishkrimet me te shumta te linearit b.Ne leximin e ketij emri ka ruajtur role njohja edhe pranimi ,nga te gjithe dijetaret, i "r"="l".
2) i -je-ro-ja.Fjala eshte e njohur edhe e pranuar si" e shenjta".Por askush nuk e vrejti etimologjin e saj pellazgoshqipe=ije roja=roja e yjeve=shenjtorja.
3) do-e-ra. Fjala eshte njohur nga Ventri si fjala "dhula=skllavja". Ky eshte njeri nga gabimet me trashanike te Ventrit edhe jo vetem ,pasi dijetaret vazhdojn te mbeshtesin edhe sote kete "deshifrim". Eshte cmenduri te mendosh se ne ato kohe "skllavet ishin te shenjta", nuk ka mendje qe ta nxej edhe ta pranoj nje gje te tille, por ske c* bene "shkences"
DoEra shfaqet edhe si "di-we-ja do-e-ra", gje qe e qarteson me shume shenjterin e saj.Pra kemi te bejme me "shenjtoren Doera" edhe jo me "skllaven e shenjt". Vete emri i saj pellazgo shqip ="do era" tregon anen emerore te perbere pellazge.
4) e-ne-ka. Ketu kemi te bejm me fjalet qe pasojn nje te shenjte... e ruajt zoti... e shenjta... ene ka=hene ka=ka mundesi perendore.
Por cila eshte arsyeja qe lavderohet kaq shume shenjtorja Doera?
5) ku-ru-so-jo 14 GRA. Serisht ketu kemi te bejm me nje dyfjalesh "kuru sojo=kru soj=ne krua shoj=ne krua shpetoj 14 GRA
6) i-je-ro-jo=ijeroj=faljuni.
Si perfundim:
PILO: YJE REJA DOERA HENE KA,NE KRUA SHPETOJ 14 GRA.YJERO.

Fotografi e jashtme
Po ju sjelle edhe nje tjeter mbishkrim Pellazge te gjendur ne Karijnė Pellazge edhe te shkruajtur ne dy gjuhe: Egjyptiane edhe Karijke..
Me poshte po postojm anen keriane. Ja fjalet:
HINI HAR ION HEP YL RISNKETH HIJOE SIFAI
=
HYJNI GEZIMI YNE,JEPI YLLE RRISNKETH HIJO EDHE SHIKOJE
=HYJNI GEZIMI YNE, JEPI FATE RRISNKETH, BURREROJ EDHE KUJDESU
Keshtu shpjegohet edhe ana egjyptiane

Fotografi e jashtme
Numizmatike Antike e Epirit


E shume artifakte tjera, qe vijne nga trojet e vjetra te Pellazgjise, ashtu sic edhe e peshkruajne shkrimtaret antik: Qe nga "shtyllat e Herkulit"(Gjibraltari) ne perendim, deri ne Kaukaze e me tutje ne lindje; Qe nga deti baltik ne veri, e deri ne Egjypt ne jug...
Ja edhe ky artifakt poashtu eshte ne procesė:
Fotografi e jashtme
Misterioz mbetet mbishkrimi i Gurtit (Sipas A.W.Persson, Gortyn/Gur... Persson, ishte studiues dhe deshifrues i punimeve te Kretes me ane te gjuhes shqipe, qe nga viti 1930 "Schift und in Alt-Kreta"), ne anen e mbasme te Kretes midis rretheve Rethymno edhe Iraklio

Ky mbishkrim konsiderohet si njeri nga mbishkrimet me te medha te mbijetuara nga koha e tij edhe mbi te gjitha eshte cilesuar si mbishkrimi i cili permban ligjet me te vjetra te Europes (te pakten).

Sic vreni mbas teatrit ndertesen me tulla... brenda saj ekziston nje mure i larte me gure madheshtore, me rreth 50 ponte te gjere edhe mbi nje metėr te gjate, mbi te cilet eshte shkruajtur mbishkrimi mistrioze qe vec se ka filluar te deshifrohet/sqarohet/lexohet me gjuhen shqipe...


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top
Besir.B
  Postuar nė: 05.03.2011, 06:12
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009Ja edhe "bonus" i ke disa te dhena te pa botuara ende, qe pritet te botohen se shpejti ne nje liber (studim).
Eshte arritur te meren disa te dhena te rendesishme. Jane mbi 2.000 fjale para greke, qe sot perkthehen ne greqishten e re, por jane te njejta me gjuhen e sotme shqipe. Ja vetem disa prej tyre:

Para greke(pellazge)----greqisht<>shqip-----shqip (pellazgjisht)

αμας amas------------imitera=nena------------ama, nena, ema...

αταρ-atar--------------tote-ateher--------------atar, ateher...

αυς-ais-----------------aftos=ai----------------ai, aj...

αναιρον-aneron--------oniro=enderr----------aneron, enderron...

αφαρ-afar--------------sti stigmi=ne cast -------afar, afer...

βασαι-vishe------------iselthise=vije-------------vishe, vijshe...

βαν--van--------------porevude-shkojn-----------van, vajten...

βαριον-barion--------provaton=deleve-----------barion, bariu...

βασκ-bask----------paralila porevute=ecin paralel--bask, bashk...

βη-vi----------------prevome=eci,vij-shkoj-----------------vi, vij...

βραχαι-vrahe------psofise=ngordhi------------vra, vrahe...

βριτος-britos-------etos=viti--Frank Bardhi=britmi pare=shtatori=fillimi i vitit.

βυσαι-vishe----------kripse-fshihe, mbuloje----veshje, vishe...

γαναι-gjane--------periptizi=afersisht--------gjane, ngjane...

γουνον-gjunon------gonatizi-gjunjezon-----gjunon, gjunon (geg)...

γραος-graos---------gjini-gra, grua---------graos, gra

διζα-dhiza-----------katsķka=dhia---------------dhiza, dhia

εικειν-ikin---------ipohorun=terhiqen--------ikin, iki...

εντυε-endie-------parasqevazi=endi,endje---endie...

ερδαι-erdhe-------elthe=erdhe--------------erdhe...

ετας-etas-----------patir=babai-------------etas, eti...

εβροεντα-evroenda--skotini=e errta----e vroenda, e vrejtura...

ευροπη-evropi-------skotini,qe hora tis dhisis=e errta edhe vendi i perendimit----------------------------------------evro- evront e erret...

ζει-zi------------------flegji-pervelon--------------zien, zi...

Ζωτεαττας-Zoteatas--Apolloni=Perendia---Zoteatas=Ati Zoti...

κιελλι-qielli--------------uranos=qielli-----------qielli, qielli...

κορτειν-kortin----------kurion=korrin-----------kortin, korrin...

κρειον-krion-------------vasilias=mbreti-----Krieon, Kryeja...

κρουναι-krune----------pigji=burim----------krune, krun-kroj...

μαλα-mala-----------ori=male---------------mala, male...

μενειν-menin-------orgķ̱-zemerimin-----menin, meni, merin... (This is the first word of Iliades)

πλαγαν-plagan-----------pligji=plage-----------plagan, plaga...

πραιναι=prene----------prionizi=sharron--------prene, pren...
etc, etc...

Eshte mire ti kemi parasysh edhe keto:
Illyrisht..............................Shqip.... ....................Anglisht:
atsar................................ acar .............................frost
ask.................................. ashkė ............................
kapa................................. kapa ............................catch
kekja................................ keqja ............................badly
nasor............................ nesėr(nesra) .....................tomorow
apa................................... pa ..............................whithout
awalaka............................ flaka ..............................flame
laja.................................. lehje ...............................yelp
wrask......................... vras(rrah,lendoj) .................injure(beat)
stana.............................. shtaza .............................brute
matja.......................... matja,mas,mat .....................measure
dela................................. djal .................................boy
balta................................ balta ...............................mud
berja.............................. berja,bije ............................fall
de.................................... dje .............................yesterday
smerka............................ mjekra ............................beards
tsela............................... tsjella ............................brought
wet.................................. vjet ........................year(or last year)
dedr........................... djath(nga gjedh) ...................cheese
esmi................................ jemi ...............................we are
melita.............................. mjalt ...............................honey
amal............................amal,amėl,ėmbėl ................... sweetly
tamal............................ tamėl,qumsht ...................... milk
breda.............................. bredh ...............................loiter
perenda........................... brenda .............................inside
entenda........................... denda ...............................ply
ambiledza .......................e mblodha .......................I gathered
trempa .............................tremb .............................scare
deta............................... djathta ..............................right
mems .............................. mish .................................meat
ambi ................................ mbi .................................above
binda ...............................binda ..............................convince
bugt ................................butė ..................................soft
buzja ...............................buza ..................................lip
druw ...............................dru(druits) ..........................wood(tree)
kuri ................................. guri ................................... stone
mater ............................. motėr .................................sister
skap ............................... shkop ..................................stick
stanj .............................. shtoj ...................................attach
lad................................... lodh ....................................tire
mats ................................mos ...................................don't
ngraj ..............................ngroht .................................warm
plat ..................................plot ..................................a lot
tsensmi ............................themi ...............................we say
blora............................ blert(blerim) .....................green(verdure)
njas ...............................ngjesh ..............................compress
dija ................................di(dija) ...........................I knew(knowledge)
dita ..................................dita ....................................day
nat ...................................natė .................................night
pija ..................................pi(pija) ...............................drink
trutja ................................trusja ..............................I press
ngruda ..............................ngrydha ............................I crowd
krupa .................................kripa .................................salt
buma .................................bima ................................plant
busht ................................bisht ..................................tail
nbunj ................................mbij ................................flourish
muja................................ miza ...............................fly(insect)
suj .................................shij(shoj) ..............................rain
lais ...................................l**h ...................................fur
waina ...............................vera .................................summer
deimen .............................dimen(dimer) ........................winter
ranja ...............................rronja(rroj) ........................lives(dwell)
tausnja ...........................thaja (thanja) .......................dry up
deur ..................................deri ....................................to
laus ..................................lasht ..................................old
laidna ...............................e lė ...................................leave
dora .................................dora ..................................hand
kranja...............................kyeja ..................................head
mosnj ...............................muaj .................................month
kousnja ............................quaja ................................I named
tsanja ..........................ēaja(thyeja) ............................break
Prij.....................................prij ..................................guide,lead
pari...................................pari (i pari).......................... first, lead
para................................. para ................................... pre, proto, before
per.................................... pėr .................................... pro
puta............................... pyeta .................................I asked
grawa .............................. grua ...................................women
griwika ............................ gryka ..................................nozzle
mbiwela ............................mbylla ................................closed
leip ..................................lyp .......................................beg
krim ................................krimb ....................................worm
wrip ................................rryp .......................................belt
wara ...............................ura ......................................bridge
Veglia .............................Vegla ......................................Tool
rhinon .............................re (reja) ............................... clouds
sica .................................thika,spata ............................knife/sword
Didi .................................Dede ......................................Dupe
amic................................ mik ........................................friend
est ..................................ėshtė .......................................is
cael ..................................qiell ........................................sky
Havį .........................hava(qiell),parajsė..... .............. heaven(+paradise)
creare .............................krijoj ..................................make, create
Vendum ..........................Vendi ....................................the place
Vician ..............................Vise ....................................locations
Malontum ..........................Mal,malet ............................Mountain
Dyrrach Dyrrė......................derė,dyer............ ................ seaport, door
Ora ...................................ora,koha .............................the hour, the time
fimia ...................................fėmija ..................................child
Dassi .............................. Dash ......................................Aries
Math .............................. Math(madh)............................ great
Hyll ....................................Hyll(yll,ill) ...............................star
barda ..................................bardha ................................white
Bardhyll ............................bardh+yll(us,star) ..............white star
Bardibal ...........................bardh+ball ........................white forehead
Dardhania........................... Dardh+an .............................fruit+side
Dalma ...............................Delmne ................................fold,cattle ( For example: the meaning of the name Dalmatia or Delmatia, which is of Albanian origin, is "land of shepherds" - delminium — pasture for sheep)
(...most of the words are before 1 century, before the Roman period)

Apo e folmja e shqiptarėve tė Maqedonisė, dialektet dhe nėndialektet qė shkojnė me qindra sosh (nė inēizimin e 137 nėndialekteve tė shipes nga alabanologu Dr.Robert Elsie, pėrmenden edhe disa nga kėto anė: http://www.albanianlanguage.net/en/dialects/rec_map1MK.html ), ėshtė njė thesar i pa gjurmuar si du...het nga filologėt, aq mė pak nga ata shqiptar.
Kjo pjesė e shqiptarėve ėshtė shumė heterogjene nė tė folme, pasojat e restrikcionit ndaj pellazgėve juglindorė, deri nė kėtė pjesė tė sotme ku kanė mbetur tė strukur, janė regjistruar nė gjuhė, si pasardhės nga kulturat mė antike qė formėsuan pellazgėt juglindorė. Gėrshėtimet nė gjuhėn e shqiptarėve tė Maqedonisė, ma kanė mundėsuar edhe vet tė gjejė fjalė thrake dhe hitite nė tė.
Thrake: http://www.facebook.com/photo.php?pid=1459...100001133356751
Hitite: (hit) imme - (shq) nime (vėrtetė); (hit) ash - (shq) ash (ėshtė); (hit) awi - (shq) avitu/avejtu (a vjen); (hit) wer - vejrm (virri, piskati)... falė tjera te studiura mė parė: http://eltonvarfishqip.blogspot.com/2010/0...ite-me-ate.html
U takonė institucioneve te shtetit shqiptar, qė duke i pastruar nga barbarizmat, ti studioj keto nendialekte ashtu sic e meritojnė.
Ishte albanlogu me prejardhje hebreje Norbert Jokl (ndėr tė paktėt), i cili rastėsisht kishte hasur ne disa shqiptar nga fshati Vrapēisht i kėsaj ane, qė punonin ne Austri (ku jetonte edhe albanalogu ne fjale) dhe ishte mahnitur nga pasuria gjuhesore qe ato transmetonin. Ishte nder albanloget e ralle qe merrte ne shqyrtim vetėm nje niansė tė tė folmes sė kėsaj ane. Me vone, keto shqiptar te thjesht, u bene pjese e studimit te tij filologjik http://www.albanianlanguage.net/en/jokl.html ...por nje pjese e rendesishme e punes se tij, u humb bashk me tė, nga nazistet ne luften e II boterore.


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top
Besir.B
  Postuar nė: 05.03.2011, 16:23
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009 Citim (Besir.B @ 04.03.2011, 02:39)
Ky eshte celesi. Jane pikerisht simbolet ato qe rezistojne ndaj kohes dhe jane pikerish keta te fundit ata qe ruajne me fanatizem te njejten domethenie qe kane pasur edhe mijera vjet me pare. Shqiperia eshte nje thesar i vertete pasi koha shpesh here ka ngelur e ndalur dhe historite e percjella ne menyre gojore nga fshtara te thella jane nje tip kronike unikale qe vjen nga thellesite e kohrave nje kronike qe s'u shkruajt kurre. Tatuazhet shqiptare, nje tradite gati e zhdukur krejt dhe shume pak e studiuar dhe grumbulluar (fatkeqsisht si tere simbolika jone) eshte nje burim dhe nje nyje nga ku mund te dalin pergjigje te ndryshme dhe te jep shtysa per kerkime.
Ne fotot paraprake, jepen tatuazhe te mbledhura ne veri te Shqiperise, fale nje pune me dekada, te Gezim Uruēit . Gezimi eshte personi ne foto. Gdhendja e atyshme eshte shume e vecante dhe NUK ESHTE KRYQ I KRISHTER AI QE ESHTE GDHENDUR NE GUR, por kryq pagan simboli i HYLLIT simboli i DIELLIT. Pervec tij ka edhe simbole te tjera interesante si psh svastika, trekenbdeshi, ylli, hena, dielli, rrethi, dy rrathet etj.
Shikojini dhe ruajini diku se nuk e kane pare akoma driten e botimit jane marre nga Fatos Baxhaku direkt nga doreshkrimi i Gezim Uruēit, te cilin akoma se ka botuar.


Shenja mistike te perdorura si tatuazhe, kryesisht nė malėsinė tonė:

Ne njerin prej ketyre rasteve, nje zonja flet per "dillin e gjyshave te Hotit" qe eshte pikturuar njelloj qe kur ka lindur bota. Ajo thote qe ky diell dhe dy gjarperinj anash, pa shqiponje, kane qene ne flamurin e Malesise se Madhe.
Dielli duhet te jete skicuar si swastika qe ndodhet mbi peshk. Poashtu nė kėtė mes eshte prezent edhe simboli gjarperit.
Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme

Peshku, po ta shihni me kujdes ka 7 riga ne kurriz dhe 4 ne bark. Rastesi?

Peshku i lartpermendur quhet pllashic, pra, tregon te dhena per vitin, vet peshku eshte nje hark eliptik qe paraqet nje rrugtim te tokes rreth djellit, ditet e javes eshte i bardh i shendritshem kjo eshte edhe me poshte e argumentuar tek foshnja e porsa lindur .
Te gjithe e dim por kurr nuk e mendojm pse eshte ashtu qe femiu i porsa lindur normal ka disa shenja po ja qe ne sju japim rendesi.

Disa shenja mistike:
Kohzgjatja e shtatzanis ne muaj , paraqet numrin nente-njeherit emrin nene.
Gjithashtu paraqet numrin e planeteve te sistemit djellor.

Pesha mesatare 4kg paraqet stinet e vitit.

Koka normale paraqet shtat pal te gjithsise, shtat qjej, shtat dite, njeherit numrin shtate me trupin normal - shtatin.

Kurse gjatsia normale 50-52 numrin e javeve te vitit.

Ketu qelisat verrtetojn kryerjen e porosis se tyre gjdo crregullim i qelizave pasojn deformimet.

Dhe etimologjia e shTate-Z/anis eshte?
T per Njeriun dhe Z per rrezet e diellit sipas Aurelus - http://www.facebook.com/photo.php?pid=6623...100001133356751.
7 dhe 4 viza.

Eshte alkimia e cila ka 4 si simbol te kohes. Megjithate koha eshte Kroni, Zoti, zanafilla, sepse kur u krijua koha nisi jeta, ekzistenca e universit (e pranon edhe shkenca Bigbengun nismetar). Por katra eshte nje nga numrat e rendesishem dhe me pelqen sepse, per Shqiperine ka kuptim te vecante. Kjo na ka bere te pashkaterrueshem per mendimin tim ose thene ndryshe reflektojme ate c'ka jemi element rezistent. http://www.facebook.com/photo.php?pid=7614...100001133356751
Me poshte eshte nje shikim i shkurter per numrin kater i cili eshte nje nga numrat me te rendesishem e me simbolike per universin:

4 elementet (zjarri, uji, ajri dhe toka)
4 fazat e evolucionit (mineral, bimor, shtazor, njerezor)
4 principet matematikore (koha, distanca, hapsira dhe shpejtesia)
4 menyrat e perllogaritjes matematikore (+ - x %)
4 gazrat (nitrogjen, hidrogjen, oksigjen, dioksid karboni)
4 tipet e gjakut
4 fushat e forces (e dobet, e forte, magnetike dhe gravitacionale)
4 qefinet rreth faraonit te vdekur
4 guret principale te tempujve egjiptiane (graniti, guri gelqeror,alabastra dhe guri ...ranor-sipas elementeve)
4 komponentet e ADN-se (nukleotidet)
4 perseritjet e hapura muzikore
4 dimensionet e PLatonit
4 botet e Kabales
4 ciklet e krijimit mitologjik
4 yjet e medhenj (Aldebaran, Antares, Fomahault, Regulus)
4 tipat e Jungut (racioal, emocional, sensacional dhe intuitiv)
4 pikat kardinale astrologjike
4 stinet
4 principet e filozofise sanskrite
4 nivelet e sankija Joga
4 ndarjet e Atlantisit
4 kultet astro-teologjike (yjor, henor, diellor dhe saturnian)
4 lumenjte e Edenit
4 Jugat (e arta, e argjenda, e branxit dhe e hekurit)
4 hyjnite e religjionit vedantik
4 vedat
4 nivelet e mendies (Ahankara, Buddha, Manas dhe Khita)
4 Zoterit e Egjiptit (Set, Isis, Osiris dhe Nephthys)
4 bijte e Horusit
4 kompletet e taroteve
4 thesaret e Irlandes se lashte
4 pushtimet e Irlandes
4 nivelet e tokes perrallore
4 ishujt magjike
4 bekimet katolike
4 ungjijte
4 te vertetat e Krishtit
4 germat mbi koken e Krishtit
4 parimet e budizmit (keqardhja-DUKKHA-, patrimi-TUNNHA-, rrethi i tete ...grumbujve, NIRVANA)
4 ndarjet e arkes se komandamenteve
4 ndarjet e 12 fiseve te Izraelit
4 kaloresit e Apokalipsit
4 shiritat e SAROD-it indian ose te TABURA-s
4 perberesit e bukes (gruri, majaja, kripa dhe uji-qe te gjitha simbole perendeshash femra)


Pellazget nga sa dihet, por edhe Iliret gjithashtu ishin njohes te mire te astrologjise. Pyetja eshte:
A ishin budallenj?
Pra, a ishin kaq budallenj su u dhane cdo gje te ardhurve greke? (se sllavet jane ca vogelusha qe erdhen kur pilafi ishta nga fundi)
Cfare fshehen malet e Shqiperise? Pse e duan me insisitim Epirin greket? Kane rendesi mbetjet arkeologjike apo vete toka?
Keto jane pyetje qe mbajn ne vetevete misterin shqiptar, te cilin e kane nuhatur prej kohesh kojshite por s'jane ne gjendje ta zbulojne.
KU E DINTE AJO GRUA SE SI ISHTE DIELLI QE KUR KISHTE LINDUR BOTA ?
...pra te dish se si ishin simbolet fillestare dhe cfar roli kishin, duhet te jesh patjeter ti i pari qe i perdor, ose nder te paret.

-
Pellazget e ushtronin artin e tatuazeheve mbi lekur te trupit.
Ne nje shkrim te nje studiuesi amerikan mbi origjinen e popullit Mayas te amerikes ku sipas tij ky popull duhet te jete iliro-thrakas, te paret e tyre ishin pellazget te cilet shkuan edhe ne britani te madhe ku atje ky popull njihet me nje emer tjeter, Piktė, pra ata qe pikturojne, ngjyrosin figura ne trup...

Shenime te me tejme mund ti gjeni ne google duke kerkuar "the incredible history of mayas"....ne anglishte por mund ta perktheni automatikisht translater ne gjermanisht; italisht, etj... ketu e keni linkun: http://hope-of-israel.org/copan.htm

Fotografi e jashtme
Skipetars (Pelasgian-Illyrian-Thracian...) Coat of Arms

Ja edhe disa tjera...
http://www.facebook.com/album.php?aid=3440...100000251289137


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top
Besir.B
  Postuar nė: 05.03.2011, 16:42
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009Fotografi e jashtme
Ditet e javes ne disa gjuhe ;
Shqip - Italisht - Greqisht - Frengjisht - Anglisht - Turqisht - Izraelisht

PREMTE - VENER - PARASKEVI - VENDRE - FRI - CUMA - SHISHI
SHTUNE - SABATO - SAVATO - SAME - SATUR - CUMARTESI - SHABAT
DIELL - DOMENIKA- KIRIAKI - DIMANSHE - SUN - PAZAR - RISHON
HANĖ - LUNE - DEFTERA - LUNE - MOON - PAZAR TESI - SHENI
MARTĖ - MARTE - TRI - MAR - TUES - SALI - SHLISHI
MĖRKURĖ- MERKOLE- TETAR - MERKRE - WEDNES- CARSHAMBA - REVI
EJTE -JOVE - PEMTI - JEU - THURS - PERSHEMBE -QAMISHI

JAVA 7 DITE, shtat trupa qiellor.
Ne figuren lart gjinden gjithsej 52 yje (simbolizim i qellimshem) 7x52 = 364 dite .
1vit = 52 jave x 7 dite =364 Nuk ishte veshtire qe ne fund ti shtohej cdo viti edhe nje dit dhe pas cdo te pestit vit dy, ku edhe kete metod e kan perdor me numrin e kendit 52 shkall. 5 vite nga nje kurse pas vitit te 5 +2 dy dite
___________
Dielli, E Diellė

Hėna, E Hėnė

Marsi, E Martė

Merkuri, E Merkurė

Afrodita (Venera), E Ėnjte (zyrtarisht e enjtja ngatrohet me Jupiterin-apo i ėnjturi, por ne fakt e Premtja eshte Jupiteri)

Prometheu (Jupiteri), E Premte

Saturni, E Shtunė

Janė emrat e 7 ditėve tė Javės illirike, paralatine e paragreke.

Edhe emrat e ditėve tė Javės e kan nje etimologji:
Emri JAVE ėshtė emėr qė paraqet shtat ditė ne gjuhėn tonė, te faraonėt hasim nė nė kėt emėr(JAHWE) e ka kuptimin dhe funksionin e njejt tė gjuhės Shqipe.
(Me shume per kodin JHVH: http://www.facebook.com/photo.php?fbid=120...100001133356751 )

Per ta shpjeguar etimolin e kėtij emri, mė par duhet ti njehsojm ditėt me emra duke filluar prej ditės sė PREMTE, SHTUNE, DIELLĖ, HANĖ, MARTĖ
MERKURĖ,dhe EJTE (ENJTE).
Pra, sė pari duhet ė dim pėr emrin e PREMTE ,ky emėr emėrton njė planet -trup qjellor nese lexojm pėr PROMETEUN pa me dyshje edhe do te vim deri te ky perfundim; PREMTEUN ,PROMETEUN Greket e zavendsuan me ZEUSIN kurse ROMAKĖT me JUPITERIN emrimi i dytė edhe ishte emri i PREMTEUT nė disa raste aj emrtohej me emrin JAPET-RA tek ky emėr ėshtė etimoli parsor i ditės e PREMTĖ.
Ky emėrtim i SHQIPES tregon se nuk ka lidhje me emrin e dites tė gjuhės ITALIANE VENER-DI sepse kėtu duhet tė flitet pėr dy emra.
Ky emėr ėshtė ruajt me xhelozi nė detale tė lashtėsis, dhe me kete fakt, mundun te ballafaqohemi me cilin do LINGUIST sa i perket ketij qendrimi.
Bėjm pyetje? pse PREMTEU u dėrgua nė malin e kaukazit, pra kush e dėrgoj atė pėr ta vuajt denimin pse PREMTEU mirret si mbrojtes i njerzimit, pse neve gabojm kur e marrim per etimol parsor emrin IMPERATO per emrin PERENDI kur e kemi emrin e PREMTEUT qe simbolizon edhe krijimin e njerzimit ADEMIT dhe HAVĖS(ADAMIT dhe EVĖS).

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
E premte. Premte. Prometheu. 1234-Thoti.

Me kėtė fjalė, e premte, emėrohet nė gjuhėn shqipe emri i njėrės nga ditėt e javės, dita e Premte. Kėtė emėr, pėr herė tė parė e hasim te libri “Tregimet mė tė bukura antike”, nga Gustav Shvab, nė faqen 21.
Sipas mitit, Prometeu (Prometheu) ishte nip i Uranit dhe Geas (Gaea), dhe djalė i Japetit (Iapetus) dhe i nimfės sė oqeanit, Klimena (Clymene). Kishte edhe dy vėllezėr tė tjerė, Epimeteun (Epimetheu) dhe Atlasin.
Shpesh, Prometeu emėrohet edhe me emrin e babait tė tij, Japetit. Pra, te titanikėt, ėshtė baza e emėrtimit, etimoli (gjeneza) i kėtij emri tė kėsaj dite. Diē duhet cekur se, edhe emri i javės e ka fillimin e ditės sė parė dhe tė fundit. Me sugjerim dhe me plot tė drejtė, duhet pėrmendur pohimin se mund tė jetė nga emri i Jovit dodonas. Po, ėshtė fillimi i Javės (Jov-ės), pra edhe dita e enjte ėshtė fundi i Javės (Jov-ės)Jove di te italianet. Premteu (Prometeu), ky emėr, person apo mik e krijues i njerėzimit, sipas mitit, kishte admirim tė madh tek pellazgo-ilirėt dhe romakėt. Etimoli i fjalės perėndi ėshtė mė i afėrt me kėtė emėr, se sa me emrin latin imperatore. Krahaso emrin krijues i njerėzimit Premte me emrin sundues, militar, Imperator. Pra, cilin emėr do tė merrnit si etimol parėsor dhe cilin si etimol dytėsor?
Premteu e mėsoi njerėzimin si tė punojė tokėn, tė gdhend gurin, tė ndėrtojė shtėpitė, tė bėjė prej baltės tjegullėn, prej lisit tė gdhend drurin pėr trarė e pėr direkė. Ai e mėsoi njerėzimin se si tė peshkojė, si tė komunikojė, si tė veprojė etj. Premteu, nė njė farė mėnyre ishte mbrojtės, mėsues dhe avokat i njerėzimit. Lind pyetja: “Nga kush e mbrojti njerėzimin Premteu?” Nga vetė Zeusi. Ceket njė rast i tillė nė librin e Gustav Shvabit.
Premteu i premtoi njerėzimit se do t’i sillte edhe zjarrin e shenjtė qė ishte privilegj i perėndive, ēka edhe e bėri, por kur Zeusi mėsoi pėr kėtė tė fundit, e dėnoi atė dhe e hodhi nė Kaukaz, e lidhi me zinxhirė rreth njė shkėmbi dhe urdhėroi njė shqiponjė qė ditėn t’i hante mėlēinė, ndėrsa natėn ajo i ripėrtėrihej. Homeri, nuk ka mundur ta dijė se kush e ka gjykuar dhe kush e ka liruar Premteun. Pas shumė gjeneratash lind Herakliu dhe njė nga 12 bėmat e tij, ishte lirimi i Premteut nga shqiponja. Tek shqipfolėsit, ky emėr ka zėnė vendin e emėrtimit tė ditės sė parė tė javės dhe zė vendin e vet tė renditjes nė simbolin e propozuar nga unė, i pari, nga e majta nė tė djathtė, si planet i Jupiterit.
Kėsaj dite i jepet rėndėsi shumė e madhe. Pėr besimtarėt e fesė islame, nuk ekziston ditė me rėndėsi mė tė madhe gjatė javės se dita e Premte.
Lind pyetja: “Kush ėshtė Venera (Venus tek latinėt), Afėrdita (Aphrodite te grekėt)? A i pėrkasin tė njėjtit simbol te Premteu apo Japet-ra?”
Duhet patjetėr tė cekim edhe njė tė dhėnė nga i dėrguari Muhamet, a.s (hadith), si vijon: “Nė tėrė javėn, dita mė e mirė qė e ka shndritė Dielli, ėshtė dita e Premte.”
Po nė kėtė ditė, ėshtė krijuar njeriu i parė Ademi a.s. dhe Hava. (Adami dhe Eva)
Po nė kėtė ditė, Zoti e dėrgoi atė nė parajsė.
Po nė kėtė ditė, e nxori nga parajsa dhe e solli nė tokė.
Po nė kėtė ditė, preferohet prerja dhe sakrifikimi i kafshėve pėr kurban.
Gjithashtu, Dita e Kataklizmės, do tė ndodhė ditėn e Premte.
Nė librit e Gustav Shvabit, “Tregimet mė tė bukura antike”, shkruan se Premteu ishte krijues i njerėzimit, faqe 21. Ka edhe shumė ēka tek ky emėr qė tė studiohet, por le tė mbetet pėr njė herė tjetėr.
Sidoqoftė, duhet patjetėr tė themi se emri javės ka pėr nistore shkronjėn e parė “J”, ēka simbolizon Jupiterin, (hyjnia latine ekuivalente me Zeusin grek) inicialin apo planetin dhe njėkohėsisht fillimin e ditės sė parė tė rrugėtimit tė Hėnės ose njehsimit tė kohės nė bazė tė pozicionit tė Hėnės.
Pellazgėt e kanė njehsuar kohėn nė bazė tė Diellit gjegjsisht Hėnės dhe kjo dokumentohet me numrin e djemve dhe vajzave te mbretit Pallas. Pėr nder tė hyjnisė sė Jupiterit, njė perandor romak me origjine yllire, flijon nė altar njė kafshė. Ky veprim, i bėn tė dyshimtė shkencėtarėt qė tė gjurmojnė nė traditat yllire. Kjo e dhėnė ėshtė e shkruar diku nė librin e Aleksandėr Stipēeviēit.
Premteu (Prometeu), pėr pellazgėt ishte hyjnia kryesore, pastaj te grekėt roli i tij zėvendėsohet me Zeusin . Edhe ky i fundit zėvendėsohet me Jupiterin te romakėt. Kjo do tė thotė se ndikimi i Premteut ishte mė i madh dhe nuk zėvendėsohej dot me tė tjera hyjni.
Lart kam kopjuar alfabetin pellazg. pra lexohet qartė dhe mund tė themi se edhe pellazgėt kishin alfabet, i cili ėshtė zbuluar nė ishullin Lemnos.
Me renditjen e germave te Lemnosit ne veqanti emrat e planeteve zbulojm argumentimet e kesaj qe e ceka me lart.
Per shembull nese shkruajm emrin dielli me kete alphabet do te dukej keshtu:
DIELLI-DZEWZ edhe gjuhet sllave e kan mare kete emer nga gjuha pellazge dhe I kane renditur kuptime per menyren e vet.
Grekerit e atribuan dzewz me emrin zeuz qe e paraqesin si hyjnin supreme atribut I njejt me jupiterin pra kjo eshte nje pshtjellin sepse dielli eshte diell .
Ndersa ne gjuhet sllave emir Zwezd do te thot ylli keto jan argumente se gjuhet
Keto gjuhe kan nje pjes te madhe te emrave me prejardhje nga gjuha Pellazge –Yllire .Perse ne shqiptaret duhet ti njehsojm ditet siq e mendoj une jame munduar te argumentoj gjithandej duke perdore edhe mite edhe shkrime tradita gjera faktike per kete nganjeher kjo analiz e imja te duket si prall si mitologji .
Pėr arsyetim ja se pse erdha deri te njehsimi i tillė i ditės sė javės, apo te renditja e objekteve nė symbol, lexoni mė poshtė:
Shkronja e parė e ditės sė Premte, nė alfabetin pellazg tė lartkopjuar, ėshtė shkronja 1234-Thoti, ose Prometheu, ose GeRMA-Thoti, sot Premteu. GeRMA – Thoti, ėshtė ajo qė shpesh e shkruaj 1234. Njėshi ėshtė edhe shkronja “P”, por edhe “G”. Diku e kam lexuar se numri “Njė” te babilonasit e vjetėr, paraqet edhe shkronjėn “G”.
Te emri i ditės sė Premte ka shumė ēka pa zbuluar. E them me plot tė drejtė se alfabeti i Lemnosit, sqaron shumė gjėra qė janė tė paqarta. Kėtu e ka etimolin edhe fjala german. Pėr krijues tė njerėzimit nuk e them unė se ėshtė Prometeu, por vetė pjesa e prapme e kėtij emri Thoti-Theu. Supozimi im ėshtė i bazuar nė shumė fakte dhe mė vjen keq qė nuk mund tė ndryshoj botėkuptimin tim, pavarėsisht se supozimi im po mė sjell nė njė qėndrim tė palakmuar ndaj jush. Janė argumentet qė mė bėjnė tė jem mė shumė i sigurtė, sikur te ditėt e javės, se vėrtet nė kėtė ditė filloi jeta, nė kėtė ditė Thoti-Zoti, urdhėroi 4 engjėjt mė tė mėdhenj e mė tė rėndėsishėm. Emrat e tyre janė: Gjabraili, Refrefi, Mikaili dheAsraili. Shikoni shkronjat e para tė kėtyre engjėjve germa! Ju thonė gjė kėto shkronja? Engjėjt e krijuan njeriun e parė Ademin (Adamin) deri te koka. Kokėn e njeriut tė parė e krijoi vet Thoti-Zoti.
Nė fillim kemi P ose G = 1 (Gjabraili)
Vjen pastaj, R = 2 (Refrefi)
Mė pas, M = 3 (Mikaili)
Vjen mė pas A = 4 (Asraili)
Nė fund vijnė katėr shenja-germa: + ∞ͿͿ Thoti-Zoti.
Nėse i renditim sė pari germat, shohim 1234-Thoti, 1-shi, paraqet edhe formėn e njeriut, edhe shkronjė e parė e njeriut fillon me kėtė shkronjė, qė paraqet fillimin e jetės, paraqet njė dituri mbi tė njohurit e numrave. Kjo nuk ėshtė e rastit, sepse vėrtet pellazgėt ishin popull hyjnor. Ky emėr pėrputhet me mitin e shkruar mė lart se Premteu i mėsoi njerėzimit tė numėrojė, tė peshkojė, tė prodhojė tjegulla, tė ndėrtojė shtėpi, tė lexojė, tė komunikojė etj.
Te pellazgėt lexohej nga e majta nė tė djathtė, dhe anasjelltas. Nėse lexojmė nga e djathta nė tė majtė, atėhere emri ka kuptimin e fjalisė: “Thoti krijoi njeriun” dhe nėse e bėjmė leximin tjetėr nė bazė tė numrit “njė”, kemi: “Njeriu flijon mish pėr Thotin (Zotin).”
Kėtu e ka gjenezėn flijimi i kafshėve qė i bėnin yllirėt Prem-Teut, Jupiterit. Ky emėr ėshtė edhe etimoli i fjalėve: gen, gener, gjen, gjeni, gjenialitet, gjins, (farė e mirė, pėr njeriun por edhe emri phiraun-firaon-pharaon -faraon ).
Kėtu e ka etimolin edhe emri Gje-a, (Dhe-u), sepse dheu + mish = njeriu. Kėtu e ka bazėn edhe numri shtatė, shtati i njeriut dhe vetė numri shtatė. Gjithashtu, etimoli i muajit janar, vjen prej jener e ky prej gener. Kėtu lidhet edhe emri i qengjit. Nė gjermanisht lahm, nė arabisht mishin e emėrojnė lahm. Mos vallė edhe gjermanėt kanė diēka lidhje me kėtė emėr, ēka nuk do tė dyshoja pėr tė dy palėt, kur dihet se qengji ėshtė njė kafshė flijuese.
Me kėto shkronja, bien shumė supozime dhe teori si tė pabaza. Kėto janė GRMA-Thoti ose 1234-Thoti, Prome-Theoti, Premte. Nėse rendisim emrin Dielli me kėto shkronja, na del emri Dzeuz (hyu suprem i grekėrve), pra ky e humb nė start vendin, vendin qė e paramendojmė se ėshtė Jupiteri. Kėtu, te ky alfabet mungon trekėndshi, shkronja “D”. .1234-Thoti ose Premte. Pėr kėtė kemi edhe Frei-tag, ditė e lirė. Te Premteu kemi etimolin, emri GeRMA-shkronjė, Gjurmė, ashtu si edhe emri German, ose baza e etnomit tė gjuhės indogermane.
Mos t’iu mbaj komente instruktori, punoni, renditni vetė dhe shihni se ēka kam shkruar pėr ditėt e javės. Ne relacion me shkronjat e Lemnosit.
1 = Gea / Dheu njeshi
2 = Ro, re, rruh, rroj, rrnoj, jeta, shpirti, era.
3 = Uji, mishi, vdekja.
4 = Dna (nga figurat sumere)
Dheu, (gea) + mishi = njeriu (generi), shkurt, emri ilir Gent, Genc, Gentoar etj.
Tė gjithė e dimė, por kurrė nuk e mendojmė pse ėshtė ashtu, qė fėmia i porsalindur normal, ka disa shenja, po ja qė ne s’iu japim rėndėsinė e duhur. Janė shenja mistike. Ka shumė fshehtėsi, por unė do tė mundohem t’i cek vetėm disa.
Kohėzgjatja e shtatzanisė nė muaj, paraqet numrin Nėntė, njėherit emrin nėnė dhe ėshtė numri i planetit tė nėntė. Ja ku pėrcaktohet origjina e emrit Grua-gama, gjiri. Gjithashtu paraqet edhe numrin e planeteve tė sistemit diellor.
Pesha normale 4 kg. e fėmijės, paraqet stinėt e vitit.
Koka normale paraqet shtatė palė tė gjithėsisė, shtatė qiej, shtatė ditė, njėherit numrin shtatė me trupin normal, shtatin.
Kurse gjatėsia normale, 50-52 numrin e javėve tė vitit.
Kjo pjesė ėshtė e kopjuar dhe e pėrshtatur, pra, nuk ėshtė shkruar e gjitha nga unė. Megjithatė, tė dhėnat pėrputhen me ditėn e Premte.
Shpirtėrisht, teta ėshtė qėllimi i fillesės, pasi kanė kaluar apo pėrfunduar shtatė faza. Teta ėshtė Pafundėsia, Rifitimi dhe Rikthimi i Parajsės. Ka tetė erėra dhe tetė drejtime tė ndėrmjetme tė hapėsirės. Teta ėshtė prezantuesja e ēifteve tė kundėrta. Tetėkėndėshi ėshtė fillesa e transformimit tė katrorit nė rreth dhe anasjelltas.
Referenca kulturore. Numri tetė nė shumė kultura dhe ideologji ka shumė kuptime tė ngjashme si psh: lumturi, ritmi perfekte, rigjenerim, ringjallje.
Nė disa mite tė tjera, nė ditėn e tetė u krijua “njeriu” i ri hyjnor. Pas shtatė ditėve tė kreshmės dhe pendesės, vjen dita e tetė, e cila ka bollėk dhe rinovim. 7+1 ėshtė numri i oktavės, i cili ėshtė vazhdimėsi nė tė tėra sistemet e besimit ezoterik. Njohuria ndaj frekuencave dhe tingujve, janė njė ēelės jetėsor nė tė tėra “shkollat e misterit”.
Traditat budiste. Numri tetė ėshtė kompletimi, janė tė gjitha mundėsitė. Ka tetė simbole tė ogureve, profecive tė mira. Sistemi kinez i besimit e ka numrin tetė si prezantues tė sė plotės.
Numri tetė ėshtė i parė si numėr me fat. Pa Kua ėshtė pikturimi i tetė trekėndshave dhe i ēifteve tė tė kundėrtave, zakonisht nė njė rreth, ku perimetri simbolizon kohėn dhe hapsirėn. Ka tetė gjendje deliri, kėnaqėsie te njeriut.
Krishtėrimi. Teta ėshtė rigjenerimi dhe rilindja. Pagėzorja ėshtė zakonisht tetėkėndore dhe simbolizon vendin e ringjalljes. Ka tetė nivele shėnjtėrie apo lumnie tė plotė.
Egjyptianėt. Teta ėshtė numri i Thoti-t.
Hebrejtė. Teta ėshtė inteligjenca perfekte, shkėlqimi, rrezatimi. Vlera numerike “IHVH” ėshtė “Numri i Zotit”. Pėr ata, Tempulli, u shenjtėrua nė tetė ditė.
Hermetikėt. Nė sistemin e tyre ka njė Zot mbi tė tėrė dhe tetė zotėr mė tė ulėt. Thoti-Hermesi, ishte themeluesi i numrave dhe i gjeometrisė.
Hindutė. 8 x 8 ėshtė simbolizmi i rregullit hyjnor tė stabilizuar nė Tokė. Tempujt janė tė ndėrtuar nėn modelin e Mandalas, qė ka si simbol 8 x 8. Nė besimet e tyre, ka tetė ndarje tė botės, ka tetė diej dhe tetė ndarje tė ditės.
Islamikėt.Froni, i cili rrethon botėn, ėshtė i mbėshtetur nė tetė engjėj, qė i korrespodojnė tetė ndarjeve tė hapsirės dhe grupeve tė shkronjave tė alfabetit arab.
Japonezėt.Teta ėshtė “shumica” ose e shumta. Ka tetė qiej.
Platonikėt.Platonikėt kishin tetė sfera me ngjyra tė ndryshme qė rrethonin shtyllat e shkėlqyeshme tė qiejve hyjnorė.
Pitagorianėt.Teta ėshtė solidaritet dhe stabilitet.
Sumerėt. Teta ėshtė numri magjik i Nebos.
Taoizmi. Teta ėshtė Gjithėsia e mundėsisė nė manifestim me Pa Kua, duke prezantuar forcat e botės fenomenale. Ka tetė geni (xhinde nė shqip) taoiste tė pavdekshme.
Kėto tė dhėna pėr numrin tetė nga tė tjerėt vėrtetojnė bindjen time edhe mė shumė se dita e Premte ėshtė fillimi edhe rifillimi i numėrimit tė javės, ėshtė rigjenerimi. Po sikur tė mundohemi tė formojmė me kunja dy katrorė, nga katėr kunja formojnė numrin tetė. Kėta katrorė nė alfabetin e Lemnosit janė shkronja “TH” dhe “T”.
Shumė numra e kanė etimolin te ditėt e javės. Edhe numri i panjohur iks / x, ėshtė numėr qė ka etimol. Te sumerėt iku ėshtė edhe planet, dhe sot ka pėrkthim identik nė shqipen e sotme. Iku, shkoi, ose emri i degės shkencore Mat-Mat-iks. Iksi ka kuptimin edhe tė diellit, edhe tė 4 stinėve.
Emri Premte ėshtė ēelėsi, zbėrthyesi i lėmshit tė pashtjelluar, tė fjalėkryqit tė gjuhės.
Piramidė. Premte. Prometheu.
Emri Piramidė ėshtė emėr i lidhur ngushtė me emrin e ditės sė Zotit, Premte. Pyramidė ėshtė emėr qė ka etimol rrėnjėsor edhe te emri Prometheu. Kėtu hasim njė lidhje tė kėtij emri me emri e mbretit iliro-epirot, Pyrro/Pirro, vetėm se mungojnė tri shkronjat e fundit mid. Ndoshta gaboj, por nuk e besoj se Merkuri ėshtė Prometheu. Duhen argumentime tė forta qė tė mė bėjnė ta besoj, por njė gjė e di se kur mundohesh t’ia ndrrosh dikujt emrin, duhet njė argument i fortė, duhet t’ia mohosh njėrit veprėn, pėr t’ia pohuar tjetrit. Kėtu hyn eleminimi, siē kemi rastin e Kaukazit, por ja qė pėrsėri e vėrteta ka argumentin, se nuk ėshtė hera e parė qė Prometheut i mirret epiteti. Merkuri , Erkuri, Merkol, Harmachis-chepre-re-Atum, apo Hermesi grek, nuk janė Prometheu, Promethoti, 1234-Thoti, krijuesi i njerėzimit. Edhe vet grekėt e vėrtetojnė se Prometeu ėshtė krijuesi i njerėzimit .ne baz te mitologjis .
Sė pari, ėshtė njė tabelė mė lart pėr hyjnitė greke. Shihe se ku dhe nga kush fillon njerėzimi. Ėshtė nė gjuhė gjermane, menshen, nga cili emėr nga cila hyjni pasojn pasardhesit njerzimi.
Kam dėgjuar nga ligjėrues tė ndryshėm tė kuranit, se gurėt apo mė mirė tė them shkėmbinjtė, janė mbajtės tė gravitetit tė tokės.
Sa i pėrket emrit tė Prometheut, ose emrit tė ditės sė Premte, kėtu s’kam mėdyshje. Kėtu ėshtė njė emėr, unė shoh vetėm njė emėr. Dhe atė emėr jo grek apo hebre, por Pellazg.
Edhe emrin Hermes, kėtė (ēelėsin k**** ) e shoh tė theksuar ndryshe. Kėtu ėshtė pėr mua njė ngatrrim i dy shkronjave, shkronjės “G” me shkronjėn “H”. Edhe vetė emri germa ėshtė njė argument i dyshimit se ėshtė njė keqinterpetim, ku mė pas shihen pasojat.
Hermes Trismegistus. Si do tė tingėllojė nėse kėtij emri i ndrrojmė shkronjėn e parė?
Hermes Trismegistus / Germes Trismegistus! Kėtu e gjejmė edhe etimolin parėsor tė emrit German. 1234-Thoti ose Prometheu ose GeRMA-Thoti, sot Premteu. GeRMA-Thoti, ėshtė ajo qė shpesh e shkruaj1234. Njėshi ėshtė edhe shkronja “P”, por edhe “G”. Diku e kam lexuar se numri “njė” te babilonasit paraqet edhe shkronjėn “G”. Te emri i ditės sė Premte ka shumė ēka pa zbuluar. E them me plot tė drejtė se ai alfabeti i Lemnosit sqaron shumė gjėra qė janė tė paqarta. Kėtu e ka etimolin edhe emri German.
Prometheu, 1234-Thoti, ėshtė njė emėr i kombinuar, por nė emrin e Prometheut ėshtė emri i Thotit-Zotit. Unė e shoh kėshtu njėherit. Ēdo herė qė e kam cekur kėtė emėr, jam munduar qė tė paraqes argumentime tė ndryshme dhe se ky emėr ėshtė ēelsi i fjalėkryqit tė pashtjelluar.
Shih, prej kujt fillon njerėzimi te 100 Zotėrat e grekėve?. Prej Prometeut.
Pėr krijues tė njerėzimit nuk e them unė se ėshtė Prometeu, por vetė pjesa e prapme e kėtij emri Thoti-Theu. Supozimi im ėshtė i bazuar nė shumė fakte dhe mė vjen keq qė nuk mund tė ndryshoj botėkuptimin tim. Pavarėsisht se supozimi im po mė sjell nė njė qėndrim tė palakmuar ndaj jush, janė argumentet qė mė bėjnė tė argumentoj sa mė shumė sikur te ditėt e javės, se vėrtet nė kėtė ditė filloi jeta, nė kėtė ditė Thoti-Zoti, urdhėroi engjėjt. Ishin 4 engjėj, mė tė mėdhenjtė. Emrat e tyre janė: Gjabraili, Refrefi, Michaili dhe Asraili. Ose merr shkronjat e para tė kėtyre engjėjve, GeRMA-1234, ose GRMA-D, e nga kjo bėhet i zbėrthyer dhe i kuptueshėm emrin piramidė.
P = 1 = G, 2 = R, 3 = M, 4 = A. Dhe faktikisht piramida nė pamje ėshtė si njė gėrmadhė, dmth. GeRMA-Dh.
Ju thonė gjė kėto shkronja?
Engjėjt e krijuan njeriun e parė Ademin (Adamin) deri te koka.
Kokėn e njeriut tė parė e krijoi vetė Thoti-Zoti.
Kurse emri Aleph-11 (qe eshte permend te Pluto)
ėshtė vėrtet kokė e gjedhit por eshte edhe germa e pare qe simbolison koken e njeriut apo ne miniature sistemin diellor me thjesht nje vit sepse koka ka shtate vrima huna normale te njeriu ka kendin prej 52 shkalle qka rezulton 52 x7 = 364 thuaj se nje vitei sakt, te alfabeti asirian, e kjo ka lidhje me demin qė mban nė brinjė njė disk tė shendritshėm ose diellin. Koka te sumerėt ėshtė koka e njeriut, kurse tani edhe mė shumė bindem se vėrtet kokėn e krijoi Zoti.
Po, ėshtė mė se e vėrtetė, por kjo kopje ka njė ndryshim ndaj krijuesit. E ky ėshtė shpirti, i cili ėshtė i programuar nga vet krijuesi. Edhe qeliza, edhe atomi janė tė programuar, kanė njė program tė caktuar.
Kjo ėshtė ajo qė foli Tehuti (Thoti) mbi krijimin e kėtij realiteti, ku ne jetojmė dhe qė, siē e thashė, ėshtė i bazuar nė gjeometrinė e shenjtė. Gjurmėt pėr tė deshifruar tė vėrtetat e fshehura, janė gjithandej. Vetėm duhen gjetur dhe mėsuar si tė lexohen.
Kėtu poshtė kam vizatuar piramidėn. Dy hėnat paraqesin anėn e vendndodhjes sė diellit. Mė lejoni tė sqaroj dhe ta pėrfytyrojmė tokėn si njė orė ose rreth, ndėrsa hėnėn pėr akrepor. Lėvizja e kėsaj ore duhet tė jetė nė tė kundėrt, nga e djathta nė tė majtė, pra, kėtu, pa kurrfarė teleskopi, njeriu i rėndomtė, vetėm nėse e pėrcjell akrepin ose hėnėn, e kupton thjesht se jemi duke u sjellur nga e djathta nė tė majtė, pra vetėm hėna na e mundėson kėtė. Por rreth kujt sillemi? Pėr kėtė shikoje hėnėn te faraonėt. Kam lexuar se diku kanė paraqitur njė piramidė me dy hėna nė hieroglif. Kėtu ėshtė e qartė se bėhet fjalė pėr diellin dhe hėnėn, gjithashtu pėr lindjen, perėndimin, jugun dhe veriun. Por numri i hėnave sqaron se rreth kujt sillet ora dhe toka, bashkė me akrepin dhe hėnėn.
Shikoni se jam munduar qė Pitagorėn gjithmonė ta paraqes si njė dijetar tė rangut mė tė lartė. Vėrtet ai e dokumentoi kėtė te numrat, se numrat janė edhe dokumentimi mė i qartė i ekzistencės sė shumė gjėrave qė njeriu i sheh, por nuk dinė se ēfarė do tė thonė, ēfarė kuptimi kanė nė tėrėsi.
Po numri e ka rėndėsin e vet. Unė do tė mundohem qė tė shpjegoj diē pėr numrin tre, me formėn e rrathėve koncentrikė nė njė formė si e shoh unė, apo i shpjegon nė njė farė mėnyre edhe akrepi i matje sė kohės.
Prej numrit 1deri te numri 9, janė nėntė planete, por edhe numri dhjetė ėshtė i paraqitur. Ai paraqitet si shkronja “X”, dhe, kėshtu ėshtė mė i kuptueshėm, mė i zbėrthyeshėm. Neve vetėm na mbetet tė punojmė mė shumė.
Kėtu poshtė do tė mundohem qė tė paraqes atė kėndin e drejtė, Teoremėn e Pitagorės, kuptimin e hėnės, vendet e planeteve dhe numrat.
Germa G = 1 – 9.pse nente nente eshte kendi gama emir grua zgjatja e shtatzenis 9 muaj g-ama
G = 1, gen, generi, (njėri), gluha, (gjuha), gjoksi, goksim, gojė, gojėmbėl, gusha, gėrmaz, gram (pesha), gramė, gjallė, gjallim, gjallėri, i gjalli, ngallim, gem, gėrrnetė, gerlat, germa, german, gėrmes, gėrmic, gėrmueshėm, ngėrmosje, gėr-gėr, grryen, gėrrmih-rrėmih, gjurmim, gjurmė, gėrmit, grysur, gėrmuē, gėrmuēaz, gropoj, gėrmys, gėrmoj, greminė, grep, grepim etj.
Ka edhe tė tjerė emra, por me shkronjėn “k”, si: kalli (kajzit e grurit), krep, krap, kallnuer (janar), kallam, kallamboq, kallcė, kallushan, kallamidhe, kallauz, kallėzues, kallf, kallup, kallap (gallap), kulm (pullaz) etj. Tek fjala e fundit, emri i fisit kelmend, kėtu e gjen etimolin parėsor (kulm + mend).
1 = Venera (Afėrdita), 2 = Mėrkuri, 3 = Marsi, 4 = Toka, 5 = Saturni, 6 = Jupiteri, 7 = Urani, 8 = Neptuni, 9 = Plutoni dhe X = 10 = Dielli, Dzeuz, Apollo ose Ylli ilir. Tė gjithė kėta emra paraqesin kuptimin e numrit njė, pra forma e lakuar dhe e drejtė. Ka edhe shumė emra tė tjerė, por po lė vend edhe pėr anėtarė tė tjerė qė tė sjellin diēka e tė bėhen pjesėmarrės tė mendimit tim. Mora vetėm shembuj qė gjuha jonė ėshtė e bazuar pėr emėrtim nė formė, nė ngjyrė dhe nė funksion tė emėrtimit tė shumicės sė emrave.
Pėr etimolin e emrit Alban.
Emri Allep-Pella, ėshtė shndritje. Shih pėr emrin e maleve Alpe.
Alpe-Alpha.
Te gjuha asiriane aleph, koka e gjedhit, te sumerėt 7 kunja, koka e njeriut, 7 ngjyrat, pėrbėrja e spektrit tė ylberit. Nėse kėto i sjellim, fitojmė ngjyrėn e bardhė, pra ėshtė edhe ngjyra e ripėrtėritjes. Kėndi i bardhė 52 shkallė apo edhe emri alb-an, kėtu e ka bazėn. Edhe arb-resh, edhe arv-anit ose numrat 1234. Shih te ditėt e javės, planetet e renditur. Ky emėr ka kuptim edhe te shpezėt psh: albatross (pulėbardhė), apo te gjuha arabe, fjala alfa ėshtė emri pėr germen elif, kurse alba ėshtė emri i qumėshtit. Gjithashtu, pėr sezonin e dimrit me borė, arbaini edhe nė gjuhėn shqipe, kurse te dalmatėt, pėr njeriun e zbardhur nė moshė b’arba. Ka shumė emra qė e gjejnė etimolin parėsor, nisjen e emėrtimit tek fjalėt aleph-alpfa- elif.
Apollo, Apollodi, Dielli, Dzeuz, Ylli dhe shenja Plus.
Alleph, Pella, Pellazg, Ilir, Pellazgjisht.
Hylli-Ylli, Dielli-Dylli-Djali.
Hyjsi, Hyjni, Hyjneshė. Tė gjitha kėto fjalė, qė kanė tė bėjnė me dritėn, alfėn 1, aleph, apollo, pellazg, polli, palla si dhe tė gjitha tė tjerat qė kam pėrmendur mė lart, kanė kuptimin e shndritjes dhe tė reflektimit tė dritės. Fjala shpellė,qė na e servir ndonjė studiues, nuk mund tė jetė etnonomi, etimol parėsor, sepse nuk reflekton dritė.
Logjikojeni ju vetė, or vėllezėr, se fjala Dielli me shkronjat e alfabetit pellazg, shkruhet Dzeuz. Te grekėt ėshtė Zeusi, pra grekėt e lexuan Zeus. Sa mund tė besohet nė mite, kur thuhet se natėn ai hypi nėpėr kulme, duke u pėrvjedhur, dhe, mė pas lindi Aleksandri i Madh! A hypėn dielli nėpėr kulmet e shtėpive pėr tė bėrė qejf me gratė e mbretėrve? Bile kėtė punė e bėnte natėn!
Kam parė njė emision pėr lidhjen pellazgo-ilire. Kishte edhe diskutime tė mira, por mua s’mė pėlqeu ai studiuesi nga Franca, Matheu Aref, me origjinė shqiptare, qė mendonte se emri pellazg e gjen etimolin parėsor te emri shpellagji, apo prej emrit grek, prej kanjushė-lejlekut.
Ka shumė mendime e supozime, por janė tė pasakta, sepse thjesht emri shpella dhe kanjusha-lejleku, nuk reflektojnė dritė, nuk shndrisin. Shihni te emrat lart, qė i kam shėnuar edhe mė parė. Tė gjithė kėta emra, bazėn e kanė te shndritja, te harku, por, megjithatė, edhe kėto janė vetėm supozime.
Pellazgėt. Ilirėt. Albanėt. Arbėrit. Arbanasit. Arvanitasit. Arbėreshėt.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
E shtunė. Saturni. Iatuni.

Emri “e shtunė”, rrjedh drejtpėrdrejt nga emri Satun (Saturni), tek grekėt Kronos.
Sipas mitologjisė, Saturni ishte djali i Uranit dhe babai i Zeusit. Neve na intereson prejardhja ose etimoli i kėtij emri, pra ky emėr e ka etimolin apo mė mirė tė them gjenezėn tek emrat e parė qė i njeh historia, apo edhe te mitologjia. Kėtu do tė pėrshkruaj edhe njė tė dhėnė se edhe te babilonasit e lashtė ėshtė i njohur ky emėr. Babilonasit i kanė emėruar ditėt nė bazė tė sistemit diellor. Kėtė e kam lexuar te njė libėr nga Shaban Demiraj.
T’i kthehemi emrit tė Satunit. Edhe Satuni/Saturni ėshtė njė planet nė sistemin tonė diellor. Ilirėt pėr nderim tė kėsaj hyjnie thernin dema, mėzetėr apo ogiēė. Festat e kėtij planeti quheshin saturnale. Tek grekėt nuk ka rėndėsi tė madhe kjo hyni, sepse ishte kundėrshtar i Zeusit.
I biri e mposhti Satunin/Saturnin dhe ai ishte vetė Zeusi. Edhe hyjnia me emrin Pan ishte hyjni pellazge. Kishte brinjė cjapi, kishte thundra si tė dhisė dhe ishte lemeritės, por kjo hyjni ishte simbol i pellazgėve. Ishte muzikant dhe fyelli i tij tregon identitetin e vėrtetė. Edhe te disa persona qė do tė pasojnė, siē ishte mbrojtėsi i kokave. Aleksandri i Madh, ishte adhurues i Panit.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Diell/dielli. Dzeuz.Dzewz-zwezd.

Pėr kėtė ditė tė javės nė gjuhėn tonė figuron emri diell, e diel.
Emri Diell paraqet yllin aktiv, qendrėn e sistemit tonė planetar, paraqet qendrėn e burimit tė jetės. Tė gjithė planetet sillen rreth Diellit. Kėtij trupi qiellor, i gjithė njerėzimi i ka kushtuar falenderime pėr burimin e jetės, i ka bėrė falenderime pėr burimin e dritės dhe tė ngrohtėsisė. Ndaj dhe i ngritėn kulte e adhurime tė ndryshme. E paraqesnin nė figurime tė ndryshme, nė amulete, vazo. Dielli e paraqesin si hyjni me emėrtime dhe simbole tė ndryshme.
Emri i Diellit tek ilirėt paraqitet si hyjni, nė simbolikė si rreth, disk, apo edhe si kryq i lakuar. T’i themi ashtu si e ka emerin, “svastikė”. Kjo duket nėpėr punime tė ndryshme tė qeramikės, nė mburoja, nė dekor armėsh, nė dekor femrash etj.
Kėtu duhet pėrmendur Aleksandėr Stipēeviēi, i cili bėri shumė gjurmime arkeologjike dhe studime mbi mitologjinė dhe simbplizmin ilir, ndėr tė tjera, nė veēanti u mundua qė tė shpjegojė se simboli i diellit nė Iliri kishte rėndėsi tė madhe.
Svastika ėshtė njė simbol qė paraqet Diellin. Njėherit,tregon kahjen e lėvisjes sė tokės, kurse kuptimi i ndarjes sė svastikės nė katėr pjesė, ka kuptimin e njehsimit tė vitit apo tė ndarjes sė vitit nė stinė: Pranvera, Vera, Vjeshta dhe Dimri.
Figura tė tjera qė paraqesin diellin te Ilirėt, si dhe te shumė popuj mė tė hershėm, janė edhe shpendėt shtegtarė. Hasim edhe gjedhin, ku nė brinjė mban Diellin. Te egjiptianėt e vjetėr, dielli ishte hyjni me emrin Amon Ra (RAF-FARaon). Pra, qysh herėt, arkeologė e gjuhėtarė tė ndyshėm kanė punuar pėr zbulimin dhe spjegimin e tipeve tė ndryshme tė paraqitjes sė kėtij trupi qiellor, pasi ka shumė simbole tė ndryshme qė e paraqesin Diellin.
Hynia e quajtur Helios paraqet Diellin te grekėt. Ėshtė emėr i diskutueshėm pėr nga origjina, sepse te pllazgėt ėshtė shumė i afėrt me kėtė emėr, sepse siē e dhanė pėrfundimin gjuhėtarė tė ndryshėm, fjala dit (ditė) ėshtė fjalė me burim pellazg, pra baza di ėshtė marrė nga emri Diell.
Pėr etimolin e kėtij emri tė gjuhės shqipe, kanė shkruar shumė etimologė tė huaj dhe shqiptarė, si E. Ēabej, G. Mayeri, H. Pederseni etj. Pra, kurrsesi etimolin e kėtij emri nuk e zbėrthejnė prej emrit tė hyjnisė greke Helios, sepse emri ditė do tė quhej hitė. Pėr kėtė them se ėshtė emėrtim pellazg. Edhe vetė gjuha e sotme greke nuk e emėrton ditėn e diel me kėtė emėr, por me emrin kiriaki, kurse te italianėt emri i ditės sė diel pėrmban kuptimin e ditės dominuese, pra, dita e parė nė javė ėshtė dita e diel, me emrin domenica. Kėtu do tė kyēem, se kuptimi i ditės sė enjte, juve-di, emri javė (supozim), rrjedh nga dy emra, pra, Ju-piter dhe Ve-ner. Po t’i bashkojmė rrokjet e para tė kėtyre dy trupave qiellor, Ju + Ve, atėhere kemi atė pėrkthim adekuat tė tezės qė unė them: “Dita e parė e javės, ėshtė dita e Premte ose Japet-rat, Javė.” Por edhe nga emri Jove i Dodonės mund ta ketė etimolin emri i shtatėditshit.
Unė kėrkoj falje pėr mendimin e dhėnė, sepse, a mundet tė jetė vetėm kėshtu? Nuk mundohem e as nuk mėrzitem t’ia imponoj dikuj tjetėr mendimin tim. Mua mė vjen pėrshtat kėshtu dhe ky ėshtė realiteti mė i lashtė. Nėse dikush mendon ndryshe nga mendimi i im, pra, i kėrkoj ndjesė. Unė vetėm po jap mendimin tim.
Pra, edhe emri qė e zėvendėsoi kėtė emėr, setimane, ėshtė emėr i mirė. Mė falni, por nuk jam njohės i gjuhės italiane, por ky emėr e gjen pėrkthimin te numrin shtatė. Prima, ėshtė diēka e parė, pra dita e parė ėshtė dita e diel, sekunda ėshtė e dytė, dita e hėnė, lune-di, pra, kėto pėr mua paraqesin njė ndryshim tė etnogjenezės tė emėrtimit, siē e dimė se ēdo gjuhė ndryshon nė periudha te ndryshme. E kam fjalėn pėr lidhjen emėrore jove-javė.
Edhe te gjermanofolėsit, dita e parė e javės ėshtė dita e Diel. Argument ėshtė dita e mėrkurė, sepse Miet-ėoche , ėshtė e pėrkthyeshme si Mesi i javės. Pra, sa pėr ilustrim, pėrdora emėrtimet e kėtyre dy gjuhėve. Besoj qė lexuesi do ta ketė mė tė lehtė tė kuptojė se ēfarė rėndėsie ka simboli i diellit tek popujt qė i ceka, por ka edhe tė tjera kombe, tė cilat nuk po i pėrmend tė gjitha.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
E hėnė. Hėnė-Hana. Nėnė-nana. Ana. Inana. Anzotica. Diana.

Edhe ky emėr i gjuhės sonė, e hėnė, ėshtė njė emėr i lashtė, pra, nga emrat e parė qė njeh etimologjia. Si emėr jep kuptimin e emėrtimit tė satelitit tė tokės, p.sh: pjesė e shtuar e njė objekti si aneks, pra edhe vetė ky trup qiellor ėshtė aneks i Tokės. Ky trup qiellor ka njė vend tė rėndėsishėm tek ilirėt, por edhe mė parė. Kemi rastin qė kėtė emėr e identifikojmė me emrin Anzotika, nė librin e Aleksandėr Stipēeviēit, faqe 185.
Ky emėrim mundet tė identifikohet me emrin “e hėnė” dhe nuk do ta pėlqej se identiteti i kėtij emri ėshtė Venera. Pra, ky trup qiellor kishte njė rėndėsi tė madhe tek ilirėt. Nė bazė tė pozicionimit tė Hėnės, ilirėt e numėronin kohėn, muajt dhe deri diku edhe ndryshimet klimaterike. Kėtė e them, sepse edhe nė kohėn e sotme, disa dinė tė parashikojnė motin nė bazė tė ngjyrave apo skajeve tė Hėnės.
Edhe pellazgėt e njehsonin kohėn apo vitin nė bazė tė Hėnės. Kjo traditė u pėrcoll edhe te mbreti i Trojės, Podarku dardan (Priami), i cili kishte 50 djem e 12 vajza. Kėtu hasim numrin 12, i cili ishte shumė i rėndėsishėm nė mitojogjinė e ilirėve. Numri 12 tregon rrotullimet e Hėnės rreth diellit, gjatė tėrė vitit. Gjithashtu, numri 12 tregon njė traditė tė sotme shqiptare. Tek shqiptarėt nė log tė burrėrisė (pajtesave tė ndryshme), secila anė duhet tė ketė 12 burra (12+12 = 24), qė do tė thotė 24 pleq tė pajtimit. Numri 12, pėrcakton nurin e fiseve te sotme mė numerike qe jan nje lloj trashegimerie nga ilirėt, ēka edhe mund tė identifikohet numri i fiseve me numėr shumice ndėr shqiptarė.
Tek romakėt, ėshtė njė hyjni me emrin Citadela, e cila ėshtė hyjni e rimartesave, ēka e dokumenton sot tradita jonė, se rimartesat bėhen tė hėnave. Nga kjo nėnkuptojmė se dita e hėnė mund ta ketė rolin e kėsaj hyjnie, ose Anzotikės ilire. Kemi shumė emra qė e kanė etimolin bazė nė kėtė ditė, siē janė: anė, anė e malit, anas, ani (gjenital te femra) e shumė e shumė tė tjera.
Por mungon njė origjinė pėr emrin qė cakton kohėn te gjuha latine, emėrimi pėr vitin Annos, ēka edhe tregon atributin e kėsaj hyjnie, pra matjen e kohės. Kėtu vėrtetohet se Annė-zotika ilire ėshtė Hėna. Po nė kėtė ditė, gratė shqiptare e kanė pėrcjellė traditėn e qepjes dhe larjes, njėherit vajzat e fejuara e preferojnė kėtė ditė tė qėndisin pajėn (qeizin). Nė kėtė mėnyrė tė emėrimit tė kėsaj dite me kėtė trup qiellor, e emėrojnė edhe disa popuj tė tjerė europianė, siē janė italianėt, gjermanėt, spanjollėt, francezėt, anglezėt etj. Me kėtė emėr simbolizohet edhe fėmija-vajzė edhe sot e kėsaj dite.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
E martė. Marsi. Aresi.

Ky emėr, e martė, me tė cilin gjuha jonė emėrton njė nga ditėt e javės, e ka etimolin nė lashtėsi. Emri i kėsaj dite simbolizon njėrin nga trupat qiellorė tė sistemit tonė diellor, Marsin. Te grekėt e vjetėr kjo hyjni identifikohej me emrin Ares, te romakėt Mars, te asirianėt ishte emri i hynisė sė luftės Marduk, te ilirėt pėrdorej edhe Ares edhe Mars.
Tani, kur shkenca e astrologjisė ka arritur tė fotografojė me mjete tė ndryshme kėtė planet, mund tė shkruajmė dhe tė themi se vėrtet planeti i Marsit ka ngjyrėn e kuqe. Pėr kėtė edhe unė e kam veēuar me ngjyrė tė kuqe, ēka mund tė vimė nė pėrfundim se si nė periudhėn 2000 p.e.s. e deri nė kohėn qė lulėzoi perandoria romake, kjo hyjni personifikoi hyjninė e luftės. Ngjyra e kuqe paraqet luftėn, gjakun. Gjithashtu, ujku ishte njė bishė pėrcjellėse e kėsaj hyjnie. Kemi rastin e Remit dhe tė Romulit, ku kėta besohej se ishin bijtė e Rea Silvias me Marsin. Kurse simboli i ulkonjės paraqitet si mbrojtėse dhe kujdestare e tyre.
Hyjnia e Marsit (Aresi), nė Luftėn e Trojės, ėshtė e pranishme nė shumė beteja. Nė “Iliadė”, rrėfehen raste kur Marsi ėshtė inkuadruar drejtpėrdrejt nė luftė dhe anonte mė shumė pėr ilirėt. Kėtė e them nė bazė tė miteve dhe e theksoj kėtė, pasi sipas mendimit tim populli ilir nuk ka qenė luftėdashės, por ishte njė popull mbrojtės. Kjo hyni ishte e interesuar qė lufta tė vazhdonte doemos. Marsi ishte i etur pėr gjakderdhje, sepse ishte njė hyjni e luftės.
Pėr kėtė ditė edhe sot e kėsaj dite nė popullin tonė ekzistojnė thashetheme, besėtytni dhe tradita pėr ditėn e marte, si p.sh: Tė martėn gratė nuk qepin, nuk punojnė nė veg (mjet pėr punimin e qilimave). Gjithashtu ka edhe besėtytni tė tjera se dita e martė e ka njė orė tė ligė. Ditėn e martė nuk preferohet tė bėhet pastrimi i krejt trupit. Kėto tradita apo besėtytni e kanė fillin tek hyjnia e luftės, Marsi.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
E mėrkurė. Merkuri. Hermesi.

Me kėtė emėr, e mėrkurė, nė gjuhėn shqipe emėrtohet njė nga ditėt e javės, sikur te disa gjuhė europiane. Njėherit, ky emėr i pėrket emrit tė planetit Merkur, tė sistemit tonė diellor.
Te grekėt e lashtė, ky emėr paraqet njė hyjni me emrin Hermes, i cili kishte rolin e postierit, lajmėtarit tė Zeusit, qė ishte dhe kryesori i hyjnive tė Olimpit sipas mitologjisė greke. Etruskėt, kėtė hyjni e emėrtojnė me emrin Turnus, romakėt me emrin Merkur, kurse egjiptianėt Harmachis-chepre-re-Atum.
Duhet cekur se edhe disa popuj tė tjerė qė ishin nėn sundimin romak, e emėrtojnė kėtė ditė njėsoj si edhe ditėn e Hėnė, e Martė, e Mėrkurė dhe e Diel, si trashėgimi nga lashtėsia, kur emėruan planetėt. Edhe italishtja e ka trashėguar nga popuj mė tė hershėm. Kėtu ėshtė edhe njė mendim qė ky emėr mund ta ketė origjinėn nga dyndjet pellazgo-ilire, tė cilat kanė pėrcjellė shumė fjalė tė gjuhės sė tyre te popuj tė tjerė, siē ėshtė shembulli i Eneut dhe i disa perandorėve romakė me origjinė ilire.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
E enjte. Aeton. Feton. Fejton (Phaeton). Venera (Afėrdita-Aphrodite)

Ky emėr nė shqip emėrton ditėn e enjte tė javės dhe, nėse e njehsojmė siē e them dhe e kam shpjeguar unė, ėshtė dita e shtatė e javės. Me kėtė emėr mund tė simbolizohet edhe trupi qiellor i Venerės (Afėrditės).
Evolucioni i kėtij emri prej Faeton nė emrin e sotėm e enjte, ėshtė njė kohė bukur e gjatė, diku rreth 3500 viteve, por ky emėr haset tek ilirėt. Nė librin e Aleksandėr Stipēeviēit, ėshtė paraqitur Fajtoni nė anėn e njė fibule. Kurse te libri i Gustav Shvabit, fillon tregimi pėr kėtė hyjni, nga faqja 40 deri nė faqe 45. Faetoni (Fejtoni), ishte i biri i Feb-Apollonit. Nė bazė tė mitologjisė, kur arriti nė moshėn madhore, shokėt filluan ta pėrqeshnin, duke e injoruar se nuk ishte biri i Feb-Apollonit. Po tė ishte, ai duhet tė shkonte e ta vizitonte tė jatin si mysafir nė qiellin qė i pėrket atij. Gjithashtu, pėr t’iu treguar shokėve se vėrtet ndodhej tek i jati, le tė ngiste qerren e purpurtė tė punuar prej ari dhe argjend nga Poseidoni, nėse dėshironte qė tė vėrtetonte gjithashtu se vėrtet ishte rritur.
Fejtoni kėshtu veproi. Shkoi nė qiell te i jati Feb-Apolloni dhe ndenji mysafir. Atje ai u mahnit me pallatet e tė jatit, ku pa dhe stinėt e vitit, muajt dhe javėt, pa vesėn, aromėn dhe tė gjitha vetitė e matjes sė kohės. Por qerrja i ishte bėrė pikėsynimi kryesor pėr tė dėshmuar se ishte i biri i Feb-Apollonit. Fejtoni, qė tė vėrtetonte se edhe moshėn madhore e kishte arritur, duhej ta ngiste qerrzen e praruar nėpėr qiell qė ta shihin shokėt, sidomos nė mėngjes, kur vėrehej mė mirė nga lartėsitė.
Edhe tek ky emėr, si emri i Diellit, Homeri bie nė kontradiktė me emėrtimin dhe shumė dilema shfaqen.
Fejtoni kėshtu edhe veproi. Pasi kishte hypur me tė jatin dy-tri herė nė qerrzen e praruar, edhe pse e kishte kėshilluar i ati qė tė mos t’i ngiste i vetėm kuajt e purpurt me qerrzen e praruar, sepse pėr t’i ngarė kuajt duhet tė kishte fuqi tė madhe, veproi kundėr kėshillės sė tij. I hypi qerres dhe u dha kuajve nė njė mėngjes. U soll rreth tokės. Shokėt e panė qė shndriste, por ai humbi nė horizont dhe u rrokullis. Kuajt e shfrenuar dogjėn fusha e pyje. Feb-Apolloni ia ndaloi kuajt.
Kėto thuhen nė librin e Gustav Shvabit, sipas mitologjisė.
Prej kėtij tregimi, mund tė vimė nė pėrfundim se ky emėr ėshtė emri i njėrės ditė tė javės, ditės sė fundit dhe ka shumė emra qė do tė hasim nė gjuhėn shqipe qė e kanė bazėn nė kėtė etimol.
Ky emėr paraqitet nė disa fjalorė i shkruar nė dialektin e toskėrishtes, e enjte, kurse gegėrishtja e pėrdor nė formėn e ejte. Si dokumentim qė kjo fjalė ėshtė e shkruar nė toskėrishte, sjellim si shembull se fjala “bė”, nėse i themi dikujt: “Bėje kėte punė!”, nė toskėrishte pėrdoret “Bėnje kėtė punė!”.
Pavarėsisht nga ky shembull, siē ka edhe shumė tė tjerė, ne vazhdojmė tė shpjegojmė se si ėshtė mė mirė pėr etimolin e kėtij emri. Prej kėtij emri Fajton, pasojnė shumė emra, siē janė: Pajton, pajtoni, pajtės, i pajtuar, a pajton? etj. Emri fener, Vener, fajtor, fejesė, paisje, pajė e nuses, pejt-penjtė (gegėrisht e toskėrisht), petė, pite, trejtė etj.
Tek ky emėr e gjen etimolin bazė emėrimi pėr ushtar. Edhe nė latinisht ushtari i njė armatimi tė caktuar hastate, p.sh., nė latinisht ka shkuar aetas-atis-aetete, kohė, epokė e krejt kėta emra prej emrit tė hyjnisė pellazge Aetes, A-dam = E-va = T-es, Zoti = Aetes. Pėr kėtė edhe ėshtė dita e martesės, kurorės.
Emri i kėsaj dite e shndrit tėrė javėn si Ylli i Mėngjesit, sot planeti i Venerės (Afėrdita). Ky emėr pėrdoret edhe nė mediat botėrore, pėr gazeta javore. Fejton, (pėrmbajtje javore fejtonistike).
Ky emėr i paraqet ngjarjet javore, njėherit i vėnė rrethin tėrė javės, siē simbolizohet me gatesat “pite me rreth”, qė preferohet tė gatuhet me sė shumti tė enjteve, ēka shpjegon se edhe kuzhina e nėnave tona pėrmban nė vetėvete njė traditė e trashėgimi tė lashtėsisė.
Po nė kėtė ditė tek shqiptarėt ėshtė preferuar tė bėhen pajtesat e tipeve tė ndryshme, pra, kjo ditė simbolizon njė ditė tė afrimit tė njerėzve. Ėshtė edhe ditė e paqes, ditė e tė dashuruarve, dita e rrethit, e unazės, e kurorės, pasi nė kėtė ditė tek shqiptarėt bėhen fejesat dhe martesat, ēka vėrteton se vėrtet kjo hyjni ėshtė hyjnia qė lidh kurorėn. Ose te simbolizmi i pėrgatitjes sė gatesave p.sh., fundi i kthyer i gatesės nė formė gėrshete apo gjethesh, paraqet kurorėn e nuses me emrin Trejte e jo Trenjte. Edhe te sumerėt kjo hyjni identifikohet me emrin Ishtar-Astar, tek egjiptianėt Hator. Kėto hyjni tė lartpėrmendura tė sumerėve, babilonasve dhe tė egjiptianėve, simbolizojnė personifikimin e njėjtė tė emrit tė planetit, tė ditės sė javės Fejton, Fener ose Vener. Kurse grekėt kėtė hyjni e personifikojnė me emrin Aphrodite.
Tek popujt e lartpėrmendur, kjo hyjni ishte edhe hyjnia qė paraqet fazėn kalimtare prej fazės sė pubertitetit nė atė tė pjekurisė. Prej kėsaj hyjnie edhe sot kemi emrin ushtar qė na afron me etimolin primar te emrit tė hyjnisė Ishtar tė sumerėve. Nėse analizojmė se njė ushtar mund tė jetė ushtar apo pjesėmarrės i ushtrisė, duhet tė kalojė atė fazė tė pjekurisė (pubertitetit), tė kalojė nė moshėn madhore. Pėr kėtė po theksojmė se edhe fejesa e paraqet njė dėshmi tė stadit tė arritjes sė moshės madhore tė personave qė janė pėr t’u martuar.
Venera, hyjnia e dashurisė. Diēka pėr emrin e Afėrditės, Afro-dziak, Venera. Kėta emra e kanė zbėrthimin nė shqip, si i pari, i dyti ashtu edhe i treti. Kuptimin e kėtij emri e shoh kėshtu:
Sė pari duhet tė sqarojmė emrin e etapės, kohės para lindjes sė diellit. Nė gegėrishte ėshtė njė emėr tjetėr pėr kėtė kohė, e kjo ėshtė ferku. Kjo nėnkupton diē afėr pėr tė lindur Dielli. Edhe emri igjuhės gjermane Fry-zeit, e ka etimolin te ky emėr i gegėrishtes. Pra, nė ketė kohė mund tė shihet planeti i Venerės (Afėrditės). Pėr kėtė emėr, qė besohet se ėshtė emėr latin, ėshtė gabim, sepse nė shqip e ka pėrkthimin, e ai do tė kishte kėtė kuptim:
Ve-ne- re, roj-ron, pajtonin-fajtonin, ejten, qė na paralajmėron lindjen e Diellit.
Kjo argumentohet edhe me traditėn e lashtė tė popullit tonė, se krushqit kanė shkuar pėr ta marrė nusen para lindjes sė diellit. Sa pėr sqarim, vetėm shiko pse emri Afėr dhe emri Ana kanė diē tė pėrbashkėt e kjo ėshtė prapashtesa Afėr-di-ta ose Afėr-dielli, dhe parshtesa te emri tjetėr Ana-di-tė. Pra emri i parė paralajmėron lindjen e diellit, kurse emri i dytė emėron ditėn e javės qė vjen pas ditės sė Diel. Kėtu e shoh ndryshimin.
E them qartė, se kjo ditė ėshtė dita e fundit e javės, sepse kėto trashėgimi e pėrcaktojnė fundin e javės, siē e pėrcakton edhe vetė emri Premte, Japet, Jupiter edhe Fejton-Veneri = Ja-fė dhe mė pas ja-vė.
Mė vjen keq qė pėr kėtė emėr tė kėsaj dite, qė kanė thėnė se ėshtė emėr i errėt, si dhe pėr shumė emra tė tjerė tė shqipes.
Tė premtes dhe tė shtunės, disa linguistė tė njohur, nuk kanė besuar se etimoli primar i kėtyre emrave ėshtė i lashtė sa vetė njeriu. Mė vjen keq qė disa shkrimtarė, historianė, gjuhėtarė dhe albanologė, etimolin parėsor tė kėtyre ditėve e gjejnė nė gjuhė tė huaja dhe thellohen nė ndryshime, evulime tė emrit, qė sot e flet gjuha jonė prej gjuhės sė huaj. Duhet tė bėhemi detektivė tė historisė sonė pėr ta njohur vehten.
Siē kanė thėnė tė parėt: Sa e ėmbėl, sa e mirė, sa e bukur, sa e dlirė... ne gjuhen ton identifikojm germen e pare te dites se EJTE qe perputhet me shkrimin e gjetur kete vere qe lam pas ne Kosove nga arkeologet tane .
TEYT-A T' EY T-a T EUTA = apo EJTA
http://www.facebook.com/photo.php?pid=1459...133356751&saved

Shumica e identifikojn kete figure me figure shpendi cka eshte jo reale edhe pse tek kjo figure mund te identifikohet figuara e nje shpendi e ky eshte pellumbi por ky shpend identifikohet tek kjo figur vetem kur e paramendojm pozicionimin e nje nuseje sepse te paraqitesh nje nuse me goje kjo eshte kunder tradites dhe rendit, pra per kete e them se kjo figur nuk paraqet kurrfa shpendi por paraqet nje nuse me te gjitha vetit e mira qe duhet ti kete nje femer .
Eshte shume domethense spiralja e formuar nga nente vija si dhe vendi ku ajo eshte vizatuar ,sepse emri nante paraqet pikrisht numrin 9 dhe kohzgjatjen e shtatzenis gjithashtu ketu tek kjo figure ky pozicionim i spirales na identifikon kuptimin e verrtet te ,rendesin e shtatzenis dhe emrin e Nenes .
Pra nese shiqojm me posht kembet e figures nuk ju ngjajn kembeve te njeriut por me shume trupit te bletes, ne nje aspekt figura e
kesaj femres tregon rrespektin perkushtimin e sinqert te nenes ndaj shtatzenis ndaj femiut .
Per kete emri nenes me amen e bleteve kane te ngjajshem .Me kjen e bukur si ylli mengjezit e bardh dhe e bute si pellumbesh e pa goje e afte per shtim dhe punetore si bleta e aft per te urdheruar ne pune ne paqe dhe luft qe ja mundeson pozicioni komandues me duart ne bel.
Siq kemi shembullin tipik te mretneshes TEUTA

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Nezir Myrta / KALENDARI - KALENDE - KA LE - KA LINDĖ MOTI I RI - MOTMOTI - VITI I RI
Mė shumė nga i njėjti autor lexoni Iliristika: http://www.studentet.info/modules/ipboard/...opic=17120&st=0

(Pjesė nga njė studim i gjatė, thjeshtuar pėr tu kuptuar mė mirė, filloj me fjalėn kalendar, qė po thohet se ''kalendarin e sollen romakėt nė Europė'', duke pėrfunduar me ditėt e javės, duke pėrforcuar mendimin e sipėrm).

Romakėt nuk e sollen nga akund Kalendarin nė Europė, - por e morėn direkt prej illirėve, kalendarin illirik, ashtu sikur vet latinėt - pararomakėt, qė ishin vet illirėt, qe nga hillirėt e Hillionit - E Trojes - trojan - Etrurėt (banoret e hershem pararomak) - E PARA ETRURĖVE ISHIN MESAPĖT, PAUNĖT, E DERI TE GALABRĖT (KALABRĖT, KALABREZĖT), GJATĖ PĖRHAPJEVE SHUMĖ MĖ TĖ HERSHME DARDANE ILLIRE, NGA BALLKANI ILLIRIK NĖ APENINE, SHUMĖ PARA LUFTĖS, KALLJES SĖ TROJES DHE ARDHJES SĖ HENEUT (ENEUT) HILLIRIAN TROJAN NĖ APENINE ...

Pra, Latinėt ishin illirėt, sepse Hilliria nė kohėn e fuqisė sė saj, si superfuqi botėrore e kohės, shtrihej nė dy anėt e Adriatikut, ku nė Apeninet e sotme shtriheshin: galabrėt (kalabrėt, kalabrezėt), paunėt, mesapėt, etrurėt, venetėt etj, dhe ajo gjuhė e Apenineve ishte illirishtja, vetėm me ndryshime dialektore, qė u formua shumė vonė, NGA MESAPISHTJA si Latinishte, gjuhė latine dhe prej saj buruan, U LINDEN-LINGUA tė gjitha gjuhėt latine tė sotme.

Kalendari javor e mujor ishte illirian - me 7 planetet e sistemit diellor - java, 7 ditėt e Javės dhe 10 muajt e vitit, viti 10 muajsh, ku dihet edhe sot nga muaji i fundit tė vitit Dhetori, si muaji i 10., e tash ėshtė i 12.

Vet fjala - kalendar, ėshtė fjalė illirishte, ku fillohet me kalende, nė shqip - ka le, ėshtė le, ka lindė, lindja e vitit tė ri, ku viti kishte 10 muaj - Kalende, muaji i parė (qė nė latinishte nuk ka asfarė kuptimi real - calende = i pari, as nuk spjegohet vet fjala - kalendar, kalendari) VETĖM NĖ SHQIP e Dhetori, muaji i 10. i fundit tė vitit, derisa iu shtuan edhe 2 muajt Julius, (Jul Cezari) Korriku dhe Augustus (sipas perandorit August) Gushti, emri pėr muajin gusht.

Muajit tė parė KALENDE edhe nė shqip i kemi thėnė, KALLNOR, (FROR, muaji i dytė, shkurti) kalendor, kallnuer dhe u ndryshua - Janar, jani dhe 12 muajt e kalendarit tė sotėm spjegohen krejt shqip.

Latinishtja ishte dialekt i illirishtes, e asgjė nuk u muar nė shqip nga ajo, por vet Latinishtja u formua e mori krejt esencen e saj gjuhėsore nga Illirishtja, me alfabet e me gjuhė, ku filloi si gjuhė kishtare, krejt vonė pas vitit 1050 me ndarjen e kishes katolike, nga kisha orthodokse, e derisot.

Illirėt formuan alfabetin latin e gjuhėn latine edhe vet perandorinė latine (romake hanibale)... kurse 29 perandorė romak, qe nga perandori i parė, ishin me origjinė te drejteperdrejte illiriane...
http://www.facebook.com/pages/Tirana-Alban...ir/385086009144


Fotografi e jashtme
Reformatori i pare i kalendarit roman ishte Numa Pompilio(dinastia Alba longa),qe kalendarit me 10 muaj,pra me 304 dite i shtoi muajin janar dhe shkurt.

Kalendari i ashtuquajtur roman, rejdhimisht erdhi nga etrusket, si popull pararomak ne ate pjese (etruskėt formuan civilizimin romak-pėrndryshe etruskėt njihen si me prejardhje te drejteprdrejte pellazge) qe fillon me muajin velxitna/mars.

Fjalorė Etruskisht-Shqip-Anglisht:
http://www.facebook.com/photo.php?pid=6899...100001133356751

Me poshte po jap muajt etruske paraardhes te muajve romane.

marzo = *velxitna; aprile = apiras( a); maggio = anpili(a) o ampner; giugno = acalva o acal(a); luglio = *turane o par-{}um; agosto = *hermi; settembre = celi; ottobre = *xesfer.

Meqenese deri ne ditet tona nuk ka arritur te transmetohet me saktesi per pellasget cfare kalendari perdornin, por meqenese dihet qe etrusket ishin me origjine te drejteprdrejt pellazge, atehere edhe origjina e kalendarit eshte pellasgjik...eshte nje fakt plus pastaj qe Numa Pompilio i perkiste mbreterve albane te romes.

Nel De die natali di Censorino (20, 30) si legge: «I quali ritenevano che i mesi siano stati dieci, come un tempo succedeva presso gli Albani, da cui ebbero origine i Romani. Quei dieci mesi (degli Albani) avevano in tutto 304 giorni, cosģ distribuiti: marzo 31, aprile 30, maggio 31, giugno 30, quintģle 31, sestģle e settembre 30, ottobre 31, novembre e dicembre 30».

Ne Lazzio pervec kodrave albani ka nje komune qe quhet Fontana Liri,ka nje mal qe quhet monte Liri,qe nuk ka asnje lloj spjegimi me latinishten pervecse me fjalen shqipe Liri.

Eshte nje fakt tashme qe te gjitha divinitetet latine sic thuhet ne postimin 66# e kane prejardhjen nga divinitetet etruske dhe keto te fundit nga divinitetet pellasge.

Vlen te theksoj qe ndryshe nga Shqipja apo gjuhet e tjera anglo-gjermanike dhe variantet latine,greqishtja nuk i emerton ditet e javes sipas planeteve por sipas radhes,sec jane nja dy dite me prejardhje te krishtere me duket!!...Greket nuk kishin kalendar..."calendas graecas" do te thote kurre,nje shprehje ironike romake.

Ketu tek foto eshte "tegola di capua" ku mbeshtes ato qe kam shkruar me siper... ne tegola eshte kalendari festiv qe ngjitet ne fakt ne kohrat arkaike.


Fotografi e jashtme
Java fillon me Diell por tek Romaket dhe sllavet, kurse te Pellazget -Etruret-Ylliret argumentet jan qe dita e premte- prometeu eshte dita e planetit JUPITER

Numrimi i ditve te javes pse fillon te Premten e kam cekur per shum arsye por arsyeja kryesore eshte sepse dua ti apostrofoj traditen njohurit e paraardhsve tane sepse nese e mare se dita epare e javes fillon sikur thuani ju at'her na qenkemi mete ri pernga tradita selatinet dhe greket .Nje gje po e them se numertimi i javes filloj te numertohej-emrohej ashtu si thuani ju me ardhjen e grekerve ne keto troje sepse me heret numerohej prej te shtunes-kronit (prej kur zeusi hoq nga froni te i'atine) une them me heret ishte prej te premtes se paku keshtu paraqiten rrjedhat mitet sepse edhe kete e hodhi dzewzi ne kaukaz por prap emri tij jeton ne te folmen tone ne gjuhen tone sepse dita e diell eshte e diell.Apo ndoshta kan ndodhur permbytje e mortaja te ndryshme.
Rendesia e kultit te diellit te Ylliret asnjeher nuk ka munguar.

"Primas dies dies solis" eshte ne latinisht, e kjo latinishtja i ka koklavitur shume gjerat ("planetet").
Te zberthejm kete fjalen ,,latine ''primas
p=1
r= 2
m=3 = 321=FILLOperseri fillojm nga njishi.

Kurse celesi i kryesor i kuptimit me te leht te ketij emri eshte dita e javes e
PREMTE. Poashtu edhe emri Piramida, Epir, Pirro e ka etimolin si parsor (primar).
Numri 1 = NJE =G ne disa raste mirret edhe si shkronj A eshte interesant ne nje liber te nje shkrimtari gjerman .

Gerd Scherm - Die poetische Kabbala

Ku ne ket liber shkruan per numrat , per numrin 1 i cili emrohet me emrin SEPHIROT eshte nje perkthim i ketij libri nga Gerdi .
Pra emri EPIR eshte IPAR apo numri nje. 1 si ne rastin e ketij libri .

Ne ket liber ka shum gjera me rendesi te madhe per tu lexuar dhe studjuar .
pra kjo eshte nje argumentim qe e ben me te qendrueshem mendimin - supozimin tim per etnomin e ketij emri .

Ketu lart i kam postuar qellimisht keto piramidat qe i kam skicuar vete pra perputhem shum te dhena nga ky liber i apostrofuar me lart i GERD SCHERMIT Ii cili eshte nje perkthim se autori i ketij libri i takon fillimit te eres son .

Dita e Premte eshte emer i Shqipes qe eshte akoma funksional, nese kuptoni edhe numrat e kan etimolin ne ket ditenese e

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Besir.B nė 05.03.2011, 16:51


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top
Besir.B
  Postuar nė: 05.03.2011, 16:57
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009 Citim (Besir.B @ 05.03.2011, 17:42)

-
Arabet pervetsuan shumcka nga hebrenjt ndersa keta te fundit nga pellastet-fillistinet.

Pelasgians-root of the Ancient world;greek,phoenician,hebrew,etc .
http://www.youtube.com/user/2B1985#p/f/100/KjIqLLP9FnU

Pelasgian Conspiracy.
http://www.youtube.com/user/2B1985#p/f/101/hlSNC0wVlnY

Fotografi e jashtme
Nese e paramendojm token si nje ore ose rreth, hanen per akrepor, levizja e kesaj ore duhet te jet ne te kundert nga e djathta ne te majt, pra ketu pa kurfar teleskopi njeriu i rendomte vetem nese e percjell akrepin ose hanen kupton thjesht se jemi duke u sjellur nga e djathta ne te majt, pra vetem hena na e mundson kete, por rreth kuj sillemi edhe ket shikoje hanen te faraonet. Kam lexuar se dikund kan paraqitur pyramid me dy hana ne hieroglif, shiko ketu eshte e qart se behet fjal per djellin dhe hanen gjithashtu per lindjen-perendimin-jugun dhe veriun, por nr i hanave i sqaron se rreth kuj sillet ora, toka bashk me akrepin-hanen

Shiqo se jam munduar qe pytagoren gjithmon te paraqes si nje dijetar te rangut me te lart , verrtet ay e dokumentoj kete te numrat, se numrat jan edhe dokumentimi me i qart i ekzistimit te shum gjerave qe njeriu i shef por nuk din se cka do te thon, cfar kuptimi kane ne tersi.

Po numri e ka rendesin e vet, un do te mundohem qe te shpjegoj diq per numrin tre me formen e rrathve koncentrik ne nje form si e shof une apo i shpjegon eshte ne nje far menyre edhe akrep

Prej 1deri te numri 9 jan nent planete por edhe numri dhjet eshte i paraqitur por kur shkruhet si shkronja X eshte me i kuptueshem me i zberthyeshem, vetem neve na mbetet te punojm me shum …

Ketu posht do te mundohem qe te paraqes ate kendin e drejt teoremen e pytagores kuptimin e hanes, vendet e planeteve dhe numrat.
Ketu ne ket foto tani shifet me mir, ky fotovizatim eshte shum i thjesht besoj edhe per ta kuptuar ketu eshte edhe vlera pi 3,14 e kam then se emri i dites se Premte eshte filli i jetes, shkrimit por edhe i gjeometris, dhe te gjith numrave .

E shifni fshehtesin; pse niset dita e pare e javes prej te Premtes
Jam bazuar ne formen e ndertimit te PYRAMIDES se GIZES spo i them e keopsit se besohet qe eshte ndertuar me heret .

GJER ME TANI UNE NUK KAM HAS NE EMER TJETER TE KRIJUESIT PERPOS THOTI TOTI THEUS TEU-T TE PRA GJITHQKA FILLON NGA NJISHI. STUDIONI NE HOLLSI ATE FIGUREN E RRATHVE KONCENTRIK PYRAMIDEN, NUK ESHTE E THEN SE ESHTE EGJYPTASE KUR NJE GJE DUHET MARRE PARASYSH SE MUMIJE ESHTE E ZBULUAR EDHE NE KROACI PARA DISA DEKADAVE POR JA QE SE SHPEJTI EDHE PYRAMIDA E VISOQICES DO TE QET NE PAH SHUM DYSHIME SHIKO EDHE HYJNESHEN NE FRON, ENKIN, ENLILIN E SUMMERVE NGJAJSHMERIA ESHTE SHUM E PERAFERT ,PRA EMRI I TE PARVE TE SHQIPTARVE-ALBANVE -PELLAZG - YLLIR ESHTE I LASHT SA VET NJERIU I PARE ADEMI- ADAMI QE E KRIJOJ ZOTI NGA
1=DHEU - njeriu generi
2=RO-SHPIRTI - era
3= M= UJI - POR 4 ESHTE KY ELEMENTI QE PO MUNDOHEN TE PERZIEN ORIGJINEN E YLLIRVE
4=DNA - NUK ESHTE GJARPER ME DUKET QE TE GJITH E KUPTOJN SE CKA ESHT - DNA - DHE 5678 ?? THOTI .
KREJT KY EMER LEXOHET EDHE NGA E DJATHTA ,
UNE E BESOJ SE EDHE PELLAZGET KAN PAS NJE PROFET TRANSMETUES TE VERRTETES POR NE NJE TE ARDHME DO TE DALIM NE ME ARGUMENTE TE FfLASIM DHE TE DOKUMENTOJM SE KEMI PAS KET TE DERGUAR POR JA QE KEMI RRESPEKTUE ME SHUM TRADITEN DHE GJUHEN E TJERVE DHE NA U KAN PSHTELL NUMRAT NE KOKE .

Ketu lart kam paraqit dy figura ne form piramide emrat e diteve te javes, planetet trupat e sistemit djellor .
Numrat prej nje deri ne dhet . 9 8 7 1 2 3 4 5 6 10 - x

Ne figuren me lart kam paraqitur renditjen reale siq i ka renditur krijuesi para gjasht miljard vitesh ,ketu shifni edhe numrat prej nji deri ne dhet shiko se nga cili planet numrohen ditet e JAVES .keto vijat ndarse paraqesin ndarjen e planeteve per te shpjeguar me leht KANDET
ALLEPH – ALFA ELIF,
Alfa = 52 shkall +gama 38 shkall x 4 =360 perfundon nje vit mbyllet rrethi.
BETA ,Bota 90 SHKALL APO QENDRA E PIRAMIDES 90 x4 = 360 shkall mbyllet rrethi perfundon nje dite.
PRA KETU EGJEN KUPTIMIN E PLOT TE SUASTICES APO KRYQIT TE PELLAZGVE –YLLIRVE SUMERVE TE KJO FIGURA E PIRAMIDES .
GAMA, eshte kendi i formuar nga planeti i plutos dhe veneres vet shkronjat flasin ne shikim un po i shkruaj ju analizoni 96 shkruane shenjen e kendit gama do figurojn keta numra ose shifne ne alfabetin Pellazg te Lemnosit shkronjen F e shifni edhe vet se emri i Philiph babes se Lekes se madh, lexohet ne te dy anet njesoj.
Kendi i pare alfa 1 eshte dita e pare premte –jupiteri = 52 SHKALL
Kendi i dyte eshte kendi beta e shenjuar planeti numer 3 toka = 90 SHKAL
Kendi i tret eshte kendi gama apo planeti i Veneres- Aferdites –Ejtes numer 6 =38 SHKALL
9 8 7 1 2 3 4 5 6 10 -

Pitagora sa i perket besimit i paraqet pellazget monoteista.

A eshte paganizem te kesh njohuri per sistemin diellor
A eshte paganizem te numrosh ne baz te sistemit diellor
A eshte paganizem te ndertosh ne baze te sistemit diellor
A eshte paganizem ndertimi trupit te njeriut ne baz te sistemit diellor
A eshte paganizem te kesh te formuar emrat ne baz te sistemit diellor
A eshte paganizem te formosh germat ne baz te trupave te sistemit diellor
Pellazget...

Pitagora sa i perket besimit i paraqet pellazget monoteista.

A eshte paganizem te kesh njohuri per sistemin diellor
A eshte paganizem te numrosh ne baz te sistemit diellor
A eshte paganizem te ndertosh ne baze te sistemit diellor
A eshte paganizem ndertimi trupit te njeriut ne baz te sistemit diellor
A eshte paganizem te kesh te formuar emrat ne baz te sistemit diellor
A eshte paganizem te formosh germat ne baz te trupave te sistemit diellor
Pellazget-Ylliret kan pas keto njohuri -aftesi dhe nuk eshte e largt dita qe te kuptoni se nuk ishin popull pagan por kan besuar ne nje fuqi supreme.


Vetem Zotit krijuesit te boteve i perulem.
Le te sundoj paqja dhe miresia.


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top
Besir.B
  Postuar nė: 05.03.2011, 17:00
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009Fotografi e jashtme
http://img140.imageshack.us/img140/8973/12345678910qj7.jpg
Ne kete figur te vizatuar jam munduar ne baz te planeteve te paraqes edhe trupin e njeriut duke filluar prej kokes
1=jupiteri; 2=satuni; 3=bota-toka; 4=marsi; 5=merkuri 6=venera; 7=urani; 8=neptuni; 9= plutoni

1 = kandi alfa shkronja e pare e alfabetit te lemnosit gjithashtu e dhe e alfabeteve tjera si te asirianet por edhe te arabet alfa -aleph-elif.
3= kendi beta shkronja m edhe numri tre ekam cek me heret edhe ujiedhe mishi
kjo perputhet edhe te emri i marinarit ne shum gjuhe por edhe gjea edhe dheu edhe bota edhe T mund te lexohen tek kjo shkronj por me se interesanti eshte
te trupi i njeriut eshte organi i zemres qe gjdo emer deri te gjuha qe e kam cek se e paraqet ne kok token pra dhembet 12+12oret qiellza qiellin pjesa nen gjuh naten errsiren .
pra rrenjet e gjuhes jante lidhyra me zemer ,ju kisha lut qe ta vizatoni nje trekandsh siq eshte larte te piramida i vizatuar dhe caktoni keto kende kjo vlen vetem per ata qe jan te interesuar te din diq me shum se pse ka thene pitagora trupi i njeriut permban te gjith numrat .
shkojm lart me te kendi i vertikal kendi 9+6veneren ose gama vetem ta dini se numri 9 eshte plutoni cili e mbyll trekendshin keto dy planete verrtet jan afer
netrekendsh kurse ne realitet jan shum larg por ketu me duhet te ceku se kendi gama ne trup te njeriut paraqet dy organe 6 vaginen kurse 9 paraqet vrimen e jasht qitjes njeherit planetin e fundit plutonit qe shkenca ne kohen efundit e kan larguar nga sistemi diellor .
9+6=15 dhe 15x3 =45 +7 =52 javet e vitit
kurse 4dhe5 paraqesin 4 stomakun apo planeti i marsit gjithnji luft kembet paraqesin ; e djathta merkurin e majta veneren gishti madh palloj i kembes numrin nje themra eshte e diskutueshme por edhe pse eshte numri 9 i shkruar mund te jet edhe zero shiqo edhe numri i gishtave e gjen kuptimin .
te numri 3 eshte shkronja x paraqet djellin anen e djatht kurse c eshte hana .8= nephtun nephrot ijet kurse melqia e zez eshte merkuri .
mundohuni pak vete te shumzoni ne kete trekendsh besoj se do te shifni vet se qka do te ju zberthen.

ALFA= 52 shkall javet e vitit
Shife figuren paraprake, ate piramiden dhe analizo ku gjendet kendi ALFA
Ket metod e kan perdor me numrin e kendit 52 shkall.1 dite 5 vite i shtohet nga nje te gjashten dy dhe eshte viti i ndryshimit.366 dite.

Fotografi e jashtme
Ne kete figure kam paraqitur permasat e kandeve te piramida e keopsit
Njeherit kam paraqitur figurativisht deri diku menyren e njehsimit te vitit gjithashtu te dites.

NE LIBRAT E SHENJT NE BIBEL, KUR’AN DHE UNGJILL KA TRANSMETIME NGA PROFETET VETEM DUHET KUPTUAR SHENJAT .
NJE SURE KUR’ANORE THOT:
"SHIQO O NJERI PERBERJEN TENDE VERRTET DO TE KUPTOSH SE KUSH ESHTE KRIJUSI YTE"
KURSE NE BIBEL THOT: "KRIJOVA MATERJEN BOTET SHIKONI NUMRAT PESHEN DHE EKUILIBRIN"

EDHE TE PIRAMIDA E GIZES ESHTE NDERTUAR NE KETE PARIM SISTEMI EDHE PYTAGORA KA THENE SE NE TRUPIN E NJERIUT EKZISTOJN PJES TE TRUPIT QE PARAQESIN NUMRAT ME KUPTIM TE VEĒANT...

Fotografi e jashtme
Ne kete vizatim sqarohet pse nr 6 nuk ka asnje shkeputje .
1. Cili planet paralajmron lindjen e diellit
2. Ne mitologji Apollo eshte qift me aferditen APOLLO dielli
3. Kandi gama apo ph g-h p ,g dhe 96 du te them 9=phund phlutoni 6 Afer-dielli cili nga tjer planete mund te percaktoj fundin perpos plutonit .
Ne te verrtet keto dy planete nuk bashkohen kurre jan dyanet me te largta 6 afer-vener eshte me se afermi kurse 9 eshte fyndi i galaksionit kjo behet per vetem sa per te llogaritur me leht vitin kisha me cek shume matematicient si pitagora kane qen te fascinuar me thjeshtesin dhe precizitetin e ndertimit te piramidave permasat e te cilave permbajn ligjet themelore te gjeometris se shenjt dhe matematikes.

-------- !-----!----------- DIELLI
O O O O O O O O O
9 8 7 1 2 3 4 5 6

SATURNI MESI I NUMRIT 9 DHE 6 EDHE ASHTU UNAZAT E SATUNIT PARAQESIN PRERJE EMRAT SHAT SHARR SHAL SHI ETJ ETJ
Ketu qendron esenca kuptimi pse fillon numrimi te Premten provo te numrosh ditet nga cila do tjeter dite a ka mundesi te perputhen numrat ......?
shiqo nje mini suastic lart nji huna dy syt- shoh shat tre M . 123
fotoja e kalit apo neprill diku edhe e emrojm nje interval kohe
edhe sot e kesaj dite PELAT E TRENTA pra te gjithe kohen tjeter jan te urta .


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top
Besir.B
  Postuar nė: 05.03.2011, 17:07
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009Fotografi e jashtme
Kode shqiptare !
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Ditėt e Ja(h)vės

Shtatė ditėt e javės tė gjuhės shqipe paraqesin njė fushė jo sa duhet tė gjurmuar nga aspekti gjuhėsor por edhe fetar, historik e dokesor.

Duke i'u referuar edhe librave fetarė, ditėt e Javės, lidhen ne gjenezėn dhe krijimin e tokės e tė gjithėsisė nga Hyji, “Allahu”, “JAHVE”.

Gjashtė janė ditėt e krijimit, ndėrsa dita e shtatė ėshtė dita e pushimit, dita kur HYJI kishte krijuar tokėn, yjtė, gjithėsinė pėrgjithėsisht, ndėrsa ditėn e shtatė, kishte pushuar. Dita e shtatė te hebrenjtė ėshtė ditė e pushimit rigoroz. Dita e diel, u bė ditė pushimi nga krishterimi, duke i ikur me qėllim ditės sė pushimit tė traditės hebraike.

Gjuha shqipe ka ruajtur emėrtimin mė autentik tė mundshėm pėr ditėt e Javės. Nė shumė gjuhė tė botės, kuptimi i ditėve tė javės ėshtė reduktuar nė kuptimin matematikor, numėror si” “shtatėshi” apo “shtatėshja” madje edhe nė hebraishten, e cila identifikohet me “besėlidhjen e Vjetėr”.

Hebraisht, Java, quhet Sheva, nė kuptimin shtatėshi.

Italisht, “Settimana”, frėngjisht “Semaine”, sllavisht “Sedmica”, tė gjitha kėto nė kuptimin, shtatė ditė, shtata apo shtatėshja.

Vetėm gjuha shqipe, me sa dimė ne, ka ruajtur kodin e vjetėr tė kalendarit javor nė trajtėn krejtėsisht autentike si “Ditėt e Ja(h)vės” apo shkurtimisht “Java”.

Ky kod nuk mund tė lidhet vetėm me “Dies jovis” tė latinishtes, meqė emri Jov, mė vonė Jovan, emėr i gjinisė mashkullore, sipas fonetikės sė gjuhės shqipe nuk mund tė shqiptohet Java, qė ėshtė emėr i gjinisė femėrore, ndėrsa tė gjitha ditėt e javės nė gjuhėn shqipe i pėrkasin gjinisė femėrore. JAVA, ėshtė shkurtesa e koduar pėr mėvetėsinė absolute tė krijuesit.

Tetragrami hebraisht JHVH (...pėr ta patur njė pasqyrė fillestare pė JHVH: http://sq.wikipedia.org/wiki/JHVH ), mund tė zbėrthehet vetėm me gjuhėn shqipe dhe me asnjė gjuhė tjetėr tė botės. Sepse kodi pėrmban esencėn e besimit nė njė hyj, nė kuptimin: Je Hy i Vetmi Hy.

Formula e besimit hebraik pėrmblidhet nė kėto fjalė:

Ishmea Jishrail adonaj (JHVH) ellohenu adonaj (JHVH) ehod.

Nė kuptimin shqip do tė thotė:

“Dėgjo (popull) i Izraelit, Zotynė ( JHVH) ėshtė Njė”. (Enciklopedia e religjioneve tė gjalla”, Beograd, 1992, f. 705.).

Edhe nė gjuhėn arabe, formula e besimit islam pėrmblidhet me fjalinė e ngjashme pėr nga kuptimi, “Esh-shhedu en la ilahe il-lallah, Muhamedun resulu-llah” qė do tė thotė, “Dėshmoj se nuk ka tjetėr (hy) veē Allahut... dhe Muhamedi ėshtė i dėrguari i tij”.

Kodi JHVH nuk mund tė jetė i rastėsishėm, sepse pėrmban nė vetvete formulėn e besimit monoteist, krejtėsisht identike si nė besimin hebre ashtu edhe nė atė islam. Tetragrami (JHVH) lidhet pikėrisht me ditėt e krijimit, sipas “gjenezės”. Ditėt e Javės, janė ditėt e Hyjit, JHVH, i shqiptuar hebraisht si Jehova, meqė nė gjuhė hebraike dhe nė atė arabe, zakonisht nuk shkruhen tri zanoret: a,i,u.

Kodi i zbėrthyer nė shqip:

J - Je

H- Hy

V- Vetmi

H- Hy.

Nė cilėn gjuhė tė botės do tė gjendet njė shpjegim i tillė fenomenal gjuhėsor, pėrderisa njė shpjegim i tillė i pėrkryer nuk gjendet nė vetė gjuhėn hebraike? Rastėsinė me kėtė rast e pėrjashton vetė fenomeni i Ditėve tė Javės, gjashtė ditėve tė krijimit tė botės sipas Biblės dhe Kur’anit.

Nė traditėn e hershme hebraike ka qenė e ndaluar tė pėrmendet emri i plotė i Krijuesit. Katėr shkronjat e koduara hebraike: Jod-Hi-Vav-Het, kanė qenė dhe kanė mbetur njė kod specifik i besimin nė njė Krijues, nė njė Hy tė Vetmin Hy, si krijues i pėrgjithshėm dhe i vetėm, i tokės i gjallesave dhe i gjithėsisė.

Studiuesi i religjioneve, Mexhid Yvjesi nė njė shkrim tė tij nė formė reagimi rreth studimit “Ditėt e javės nė gjuhėn shqipe”, shkruar nga akademik Besim Bokshi, shkruan se Ditėt e javės, sė pari u pėrvetėsua nė Romė nė shekullin e katėrt, prej nga mė vonė u pėrhapėn nė Evropė.

Me urdhėr tė perandorit romak, Konstantini i Madh, nė vitin 321, u vendos qė dita e parė e javės tė caktohet dita e diel.

Dita e diel u caktua si ditė e parė e javės pėr nder tė Diellit, sepse prej kohėsh, prej romakėve paganė, adhurohej kulti i Diellit, me emrin: Sol Invictus (Dielli i pathyeshėm, i pamposhtur).
Por, nuk duhet harruar se ditėt e javės qenė pėrvetėsuar nga romakėt prej pellazgėve.

Java prej shtatė ditėsh ėshtė pėrcaktuar sipas katėr fazave tė Hėnės, qė e plotėsojnė muajin. Hėna e Re ėshtė faza e parė, gjysma e parė ėshtė faza e dytė, Hėna e Plotė dhe gjysma e fundit.

Ditėt e javės janė emėrtuar sipas emrave tė trupave qiellorė ose planetėve. Tė gjitha kėto emėrtime janė me prejardhje nga gjuha latine. Dita e parė, e Diel, ėshtė emėrtuar pėr nder tė Diellit, i cili adhurohej nga romakėt paganė si hyu i pamposhtur. Dielli, gjithashtu, adhurohej edhe prej grekėve, egjiptasve persianėve, sumerėve paganė, me emrat: Helios, Ra, Apollo, Ogmios, Mithra. Dita e dytė, e Hėnė, emėrtohet sipas Hėnės, hyjneshė e adhuruar edhe me emrat: Selene, Luna, Mani.

Dita e tretė, e Martė, sipas Marsit, i cili te romakėt paganė adhurohej si hyjni i luftės me emrin Martius.

Dita e katėrt, e Mėrkurė, sipas Merkurit, i cili ishte hy pagan te romakėt, kurse te grekėt adhurohej me emrin Hermes.

Dita e pestė, e Enjte, adhurohej si hyjneshė e fuqisė.

Dita e gjashtė, e Premte, sipas Afėrditės (Venerės,) dita kushtuar Venerės, hyjneshė e dashurisė. Tė gjitha planetėt rrotullohen rreth Diellit nė drejtim tė kundėrt me akrepat e orės, pėrveē Venerės, hyjnesha e dashurisė, qė sillet nė drejtim tė akrepave tė orės.
Dita e shtatė, e Shtunė, sipas Saturnit, i cili adhurohej prej romakėve paganė si hyu i bujqėsisė.

Prej shtatė ditėve tė javės, nė gjuhėn shqipe pesė ditė janė pėrkthime nga latinishtja, e cila i ka pėrvetėsuar nga greqishtja, kurse vetėm dy emėrtime, e enjte dhe e premte, janė nė gjuhėn shqipe.” ( Mexhid Yvjesi: Ditėt e Javės nė gjuhėn shqipe.)

Njė mendim tė tillė pėr ditėt e Javės ka shprehur edhe albanologu mė i njohur shqiptar, Eqrem Ēabej.

Me kėtė rast do tė bėjmė pėrpjekje pėr tė zbėrthyer kuptimin primat tė kėtyre ditėve, duke u mbėshtetur nė pėrmbajtjet, tė cilat na ofron nė formė shpjegimesh “Besėlidhja e Vjetėr- Libri i Gjenezės.

Dita e diel, ose dita e Diellit, dita e parė e krijimit

Sipas librit tė “Gjenezės” Hyji tha: “Le tė bėhet dritė dhe u bė dritė”. Dhe Perėndia ditėn filloi ta quante ditė, ndėrsa errėsirėn e quajti natė.” ( Jeta, si erdhi ajo kėtu, botimi shqip i vitit 1995, f. 27.) interpretuar nga “Besėlidhja e Vjetėr, Zanafilla.).

Nė shumė gjuhė tė botės, dita e diel, quhet dita e parė.

Arab. “javmul ehad”, dita e parė,

Hebraisht, “jom ehod”, dita e parė,

Sllavisht, “nedelja”, vjen nga “njet delat”, ( jo punė) dita e pushimit, ėshtė ngatėrruar me kalendarin e krishterė. Nė gjuhėt sllave Ditėt e Jahvės kanė kuptim pagan, tokėsor.

Nedela, dita e papunė,

Po-nedelnik, pas ditės sė papunė,

Utorak ose vtornik, e dyta ditė pasuese,

Sreda, dita e mesme,

Cetvertak, dita e katėrt,

Petak, dita e pestė,

subota, dita e gjashtė.

Emrat e ditėve tė javės nė gjuhės sllave nuk kanė kuptim tė mirėfilltėt pėrveē njė ngjashmėrie mbase edhe tė rastit me fjalėn hebraike Shabat- subota.

Nė radhitjen e ditėve, nė gjuhėt sllave, vėrehen gabimet e interpretimit tė ditėve. Dita e parė ėshtė dita e hėnė, ditė kjo, e cila vjen pas ditės sė pushimit, ndėrsa sipas kėsaj radhitjeje, dita e mesme ėshtė Sreda, nė kuptimin mesi.

Por dita vijuese e pesta me radhė sipas kodit biblik ėshtė e katėrta, cetvertak, pastaj petak, e pesta. Emėrtimet e ditėve tė javės nė gjuhėt sllave janė emėrtime popullore, pagane dhe nuk kanė tė bėjnė fare me besimin monoteist apo me krishterim, sepse sllavėt ishin tė fundit nė Evropė dhe Azi qė e pranuan kėtė fe. Disa fise sllave nė Sibir, deri nė ditėt tona kanė mbetur paganė.

Nė gjuhėn angleze, ditės sė diel i thuhet “Sunday”, nė kuptimin “Dita e Diellit”, po ashtu sikur nė gjuhėn shqipe.

Nė gjuhėn italiane, “domenica”, po kėshtu ditė pushimi.

Nė gjuhėn frėnge, “dimanche”.

Nė gjuhėn magjare, vasarnap, dita e tregut, qė lidhet po kėshtu me ditėn e pushimit etj.

Nė gjuhėn turke, dita e diel shėnohet “Pazar” ditė e tregut.

Kuptimi autentik sipas kuptimit tė Biblės mendojmė se ėshtė restauruar nė gjuhėn shqipe nė gjuhėn angleze dhe nė disa gjuhė indo-evropiane.

Nė gjuhėn shqipe fjala Diell nėnkupton ditėn dhe dritėn.

Dita e hėnė ( Dita e dytė e vazhdimit tė krijimit tė botės dhe gjithėsisė)

Dita e hėnė, ėshtė dita e dytė e Javės, sipas kalendarit tė vjetėr. Nė librin e Gjenezės shkruan tekstualisht: “ Le tė bėhet njė shtrirje midis ujėrave e le tė ndodh njė ndarje midis ujėrave. Pastaj hyji vazhdoi njė ndarje midis ujėrave, poshtė dhe lartė. Kėtė ndarje Hyji e quajti “Qiell”.

Edhe kuptimi i krijimit tė botės dhe gjithėsisė mbase lidhet deri diku me satelitin e tokės, tė quajtur, Hėnė. Hėna, ėshtė njė satelit qė sillet rreth tokės dhe qė ka shumė ndikim ekuilibrues nė planetin tonė.

Dita e dytė nė gjuhėn angleze quhet Munday, po kėshtu nė kuptimin dita e hėnės, apo dita e hėnė.

Nė gjuhėn italiane Lunedi, qė do tė thotė, Hėna, po kėshtu edhe nė gjuhėt romane. Nė shumė gjuhė tė tjera, e hėna quhet: dita e dytė. Nė gjuhėt sllave, “po nedelnik” qė tekstualisht do tė thotė, dita pas ditės sė pushimit.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


KODE SHQIPTARE (2)

Shtunak, i thuhet personit i cili kthehej vonė nga dita e tregut. Nga ky fakt mund tė pėrfundojmė se dikur moti tregu ėshtė bėrė vetėm ditėn e shtunė, ditėn e pushimit, dita e shtatė tė javės, sipas kalendarit tė moēėm dhe jo nė ditėn e diel. Pėrbetimi shqiptar pėr kėtė ditė, doemos se kishte kuptimin e ditės sė veēantė, meqė ėshtė e vetmja ditė nė tė cilėn ata betoheshin.

Dita e martė ( Dita e tretė e krijimit...)

Nė vazhdim tė punės sė Krijuesit pėr tė pėrmbaruar gjithėsinė, Ai nė ditėn e tretė urdhėroi: “ Le tė mblidhen sė bashku me njė vend ujėrat, qė janė nėn qiejt dhe le tė shfaqet dheu i thatė!” Dhe, ashtu u bė! Hyji filloi ta quante dheun e thatė tokė, ndėrsa ujėrat e bashkuar i quajti Det.

Po nė kėtė ditė Hyji urdhėroi krijimin e tė gjitha bimėve, farėrave dhe pemėve frutore. ( Po aty... Zanafilla). Kemi prirje tė besojmė se kjo ėshtė dita e mbarė, dita kur Hyji kishte krijuar parakushtet e ushqimit tė qenieve tė gjalla, tė cilat do t’ i krijonte ndėrkohė. Nė gjuhėn shqipe ekziston edhe emri popullor i gjinisė femėrore, Martė-a.

Ka gjasa qė kjo ditė tė lidhet edhe me emrin e planetit mars apo mund tė lidhet me perėndinė pagane, tė quajtur Mars. Mirėpo shqipja i njeh tė dyja trajtat, si Martė-a, po ashtu edhe Mars, muaji i tretė i vitit, sipas kalendarit. Fare lehtė akordon edhe krijimi i kėtij planeti nė ditėn e tretė, duke filluar nga Dielli hėna, marsi.

Dita e mėrkurė (Dita e katėrt e krijimit...)

Gjithnjė duke urdhėruar zhvillimin dhe rregullimin e tokės dhe tė gjithėsisė, Hyji tha: Le tė bėhen trupa ndriēues nė shtrirjen e qiejve, qė tė bėjnė njė ndarje midis ditės dhe natės, dhe ata duhet tė shėrbejnė si shenja edhe pėr stinėt, edhe pėr ditėt edhe pėr vitet.

Dhe ata duhet tė shėrbejnė si trupa ndriēues nė shtrirjen e qiejve, pėr tė shkėlqyer mbi tokė. Dhe ashtu u bė... Dhe Hyji vazhdoi tė bėnte dy trupat e mėdhenj ndriēues, trupin mė tė madh ndriēues pėr ta sunduar ditėn( diellin) dhe trupin mė tė vogėl ndriēues, pėr ta sunduar natėn,(hėnėn) gjithashtu edhe yjet. (Zanafilla, 1: 14 – 16. Psalmi 133: 7-9.).

Nė ditėn e katėrt tė krijimit tė tokės dhe gjithėsisė janė dalluar” Dielli, Hėna dhe yjet...(Po aty...). Dita e katėrt fare lehtė mund tė lidhet edhe me krijimin e planetit ndriēues, tė quajtur Merkur, ose Dita e Merkurit, dita kur u rregulluan yjet ndriēues. Nė gjuhėn italiane, ditės sė mėrkurė i thuhet “mercoledi”, nė gjuhėn hungareze Szerda, (mbase nga sllavishtja, nė gjuhėn turke “Ēarshamba”, nė gjuhėn frėnge, “mercredi”, nė gjuhėn angleze, Wendesday, e kėshtu me radhė.

Dita e enjte (Dita e pestė e krijimit)

Dhe Hyji tha: “Le tė gėlojnė ujėrat nga njė gėlim me shpirtra tė gjallė dhe pėrmbi tokė tė fluturojnė krijesa fluturuese, nė faqen e shtrirjes sė qiejve. Dhe Hyji vazhdoi tė krijonte pėrbindėshat e mėdhenj tė detit dhe ēdo shpirt tė gjallė qė lėviz pėrreth.( Zanafilla, 1:20, 21). Dita e enjte nė gjuhėn shqipe nėnkupton ditėn e “ėnjtur”, ditėn e mbarsur.

Ėshtė kjo dita e krijimit tė gjithė qenieve tė gjalla, pėrveē njeriut. Nė kohėt e moēme “dita e enjte” ishte dita mė e preferuar pėr lidhjet martesore. Nė traditėn popullore shqiptare ditėn e enjte, gatuheshin “tė trejtet”, ushqime speciale, si flija apo pite tė ndryshme me barėra tė veēanta.

Po kėshtu, nė folklorin shqiptar ėshtė e njohur edhe frazeologjia e njė kėnge humoristike popullore tė dasmave, “e hane e marte, e lumja moj e enjte” – (o po ket’ t’ merkurėn, nanė e kam harrue...”) Kuptimi i kėsaj dite lidhet nė mėnyrė tė mirėfilltė me kuptimin biblik tė gėlimit, apo shumėzimit enorm tė qenieve tė gjalla. Nė njė vėshtrim pėrmbledhės tė emrave tė Ditėve tė Javės nė gjuhėn shqipe, Thumbi, (Indogerm, Anzeiger 13, 119), emrat e sė enjtes, tė premtes dhe tė shtunės i quan emra enigmatikė, shpjegon Ēabej nė (“Studime gjuhėsore, vepra I, Prishtinė 1976, f. 162.)

Gjuhėtari Treimeri mendonte se emri i kėsaj dite tė javės lidhet me zotin e zjarrit tek ilirėt, duke e afruar me fjalėn “Agnih” te indasit e vjetėr. Emri Agni del mjaft i pėrhapur ndėr shqiptarė. Dijetarėt kanė bėrė pėrpjekje qė kėtė fjalė ta lidhin edhe me fjalėn analoge etruske, “Visar”, qė do tė thotė, Zot, Perėndi etj. ( Po aty...)

Te Pjetėr Budi e hasim nė kuptimin e “Enjte e Madhe”. ( Po aty...)

Studiuesit e ditėve tė javės nė gjuhėn shqipe nuk e kanė vėrejtur ose e kanė flakur si tė padobishme pėrmbajtjen dhe ngjashmėrinė kuptimore qė kanė kėto ditė me ditėt e krijimit sipas “Zanafillės”. Mendoj se asnjėra nga ditėt e javės, nuk mund tė shkėputet nga Zanafilla, sado qė shumėkujt i duket i kotė besimi se Hyji ka krijuar botėn dhe gjithėsinė pėr gjashtė ditė, ndėrsa ditėn e shtatė ka pushuar.

Me kėtė rast ne nuk po merremi me besimin, por me qasjen autentike shqiptare rreth krijimit sipas besimit monoteist. Tradita moniste fetare shqiptare ka qenė e determinuar nga ky besim dhe doemos se e ka pėrfillur pėrmbajtjen e ditėve tė krijimit. Jo rastėsisht, Java ka shtatė ditė dhe krejt kjo qoftė sipas kalendarit tė traditės sė hershme fetare, qoftė sipas Biblės lidhet me “librin e Zanafillės” dhe kurrsesi me festat apo perėnditė pagane.

Ditės sė enjte nė gjuhėn angleze i thuhet Thursday, italisht: Giovedi, frėngjisht: Juedi, sllavisht Cervertak, qė do tė thotė dita e katėrt, nga ēetiri, katėr, hungarisht po ashtu ngjashėm me sllavishtėn “Csutortek”, turqisht Pershembe, etj

Dita e premte ( Dita e gjashtė e krijimit...)

Dhe Hyji tha: “Le tė nxjerrė toka shpirtra tė gjallė sipas llojeve tė tyre, kafshė shtėpiake dhe kafshė tė egra, sipas llojit tė tyre dhe ashtu u bė... Dhe Hyji vazhdoi tė thoshte “Le ta bėjmė njeriun sipas shėmbėlltyrės sonė, sipas ngjashmėrisė sonė dhe ata le t’ i kenė nė nėnshtrim peshqit e detit dhe krijesat fluturuese, kafshėt shtėpiake dhe gjithė tokėn dhe ēdo kafshė qė lėviz dhe bredh mbi tokė. Perėndia vazhdoi ta krijonte njeriun sipas shėmbėlltyrės sė vet, mashkull e femėr i krijoi... (Zanafilla, 1;26, 27.).

Ēabej, nė studimet e tij etimologjike tė fjalėve tė gjuhės shqipe, nuk e ka trajtuar ditėn e premte, por ka mbėshtetur mendimin e albanistėve, tė cilėt nuk kishin dhėnė shpjegime lidhur me ditėt: e enjte, e premte dhe e shtune, tė tria kėto, tė margjinalizuara si ditė me etimologji tė errėt (!).

Emri i kėsaj dite, emri mė i rėndėsishėm i krejt ditėve tė javės lidhet pikėrisht me kėtė ditė, sepse nė kėtė ditė Hyji e krijoi njeriun sipas “shėmbėllesės” sė vet.

Nė fjalorin e gjuhės shqipe kjo ditė ėshtė shpjeguar si dita e pestė e javės, qė realisht ėshtė dita e gjashtė e krijimit, dita e “premtimit” dhe jo dita e pestė. Nė asnjėrėn nga gjuhėt indo-evropiane, as nė gjuhėt Hamito-semite nuk kemi shpjegim mė domethėnės dhe me pėrmbajte mė fetare sesa me rastin e emėrtimit tė ditės sė gjashtė tė Krijimit.

Hyji gjithēka kishte krijuar kishte krijuar pėr njeriun. Ai e kishte mbajtur premtimin. Meqė njeriun e kishte krijuar sipas shėmbėllesės sė vet. Kjo fjalė e gjuhės shqipe lidhet me mbajtjen e premtimit, mbajtjen e besės, qė nė traditėn shqiptare ėshtė njė kult i shenjtė.

Kjo ditė, nė traditėn e lashtė tė krishterė, por edhe te shqiptarėt shėnonte edhe ditėn kur ishte varrosur Krishti. Ajo ditė ėshtė quajtur edhe E premtja e Zezė apo e Premtja e madhe. Nė fjalorin e Gjuhės sė Sotme Shqipe, fjala premtim shpjegohet si fjalė qė jep dikush, ose zotimi qė merr pėr tė bėrė diēka.

( FGJSH, Prishtinė 1981, f. 1539 .).

Nė gjuhėn arabe kjo ditė quhet “Javmul xhum-ati”. Ėshtė dita mė e dalluar e javės, kur myslimanėt e tėrė botės falin namazin e kėsaj dite, tė bashkuar nėpėr xhami. Ėshtė i vetmi namaz qė nuk mund tė falet individualisht, por vetėm me “xhematė”, me besimtarė dhe nė mėnyrė kolektive.

Nė shumicėn e gjuhėve indoevropiane dhe ugro-fine e tė tjera kjo ėshtė dita nė kuptimin e numrit pesė, duke filluar nga dita e hėnė, sipas kalendarit tė ri i formuluar nga Konstantini i Madh, nė vitin 321 pas Krishtit.

Sllavisht “petak”, hung, pentek, turq. Cuma nga arabishtja, xhum’atun, ang. Friday, frėngjisht, Vendredi, italisht Venerdi, ndėrsa greqisht “parasqevi”.

Dita e shtunė ( Dita e shtatė, dita e pushimit)

Pėrderisa nė gjashtė ditėt e para, Hyji JAHV krijoi tokėn dhe gjithėsinė, ditėn e shtunė, e shpalli ditė tė pushimit. Kjo ditė, nė traditėn hebraike konsiderohet si ditė e shenjtė, dita e pushimit tė mirėfilltė dhe tė domosdoshėm.

“Tė shtatėn ditė hyji e kreu punėn e vet qė kishte bėrė. Tė shtatėn ditė pushoi nga ēdo punė qė kishte bėrė. Hyji e bekoi tė shtatėn ditė dhe e shenjtėroi, sepse atė ditė kishte pushuar prej ēdo pune, qė Hyji kishte bėrė duke krijuar... (Don Simon Filipaj, Bibla, Shkrimi Shenjt, Ferizaj 1994, f. 20 ). “Zoti e bekoi ditėn e shtatė. Qė atėherė, Ai vendosi qė tė gjithė njerėzit duhet tė pushojnė nė “shabat”, tė shtunėn. Kjo ditė duhej tė ishte dita e Perėndisė”. ( Anne de Vries, Libėr i Madh me tregime pėr Historinė e Biblės, Stichting Antwoord, 1992. f. 3.).

Tradita krishtere, madje edhe vetė Jezusi kishte thyer shenjtėrinė e kėsaj dite. Pėr kėtė ai kishte acaruar edhe mė tej moskuptimet me interpretuesit e Besėlidhjes sė Vjetėr. Dhe pikėrisht pėr kėtė kalendari i krishterė ndėrroi edhe radhėn e kėtyre ditėve, duke marrė pikėnisje ditėn e hėnė si ditė tė parė tė krijimit, ndėrsa si ditė pushimi, ditėn e diel.

Besimi hebraik, domosdoshmėrinė e shenjtėrimit tė kėsaj dite e ka kthyer nė kult. Fjala “e shtunė” nė gjuhėn shqipe ėshtė cilėsuar me etimologji tė errėt nga Eqrem Ēabej. Nė fjalorin e gjuhės shqipe, faqe 1943, thuhet e shtuna ėshtė dita e gjashtė e javės. Nuk ėshtė bėrė asnjė pėrpjekje pėr ta zbėrthyer etimologjinė e kėsaj fjale, madje nuk janė shpjeguar as derivatet e saj, si shtunak, shtunor, etj.

Nė traditėn popullore shqiptare ekziston shprehja frazeologjike pėrbetuese: “Pėr tė shtunė e shtatėqind vjet”. Ėshtė njė betim i llojit tė veēantė, i cili flet pėr njė traditė tė moēme tė shenjtėrisė sė kėsaj dite, tė cilėn tashmė nuk e njohim. Krishterimi dhe Islami nuk e kanė pėrfillur shenjtėrinė e kėsaj dite, tė cilėn tradita hebraike e ka emėruar si “Shabat”. Nuk jemi nė gjendje tė shpjegojmė ndonjė analogji tjetėr, por mjafton edhe fakti deri diku i pėrngjasimit gjuhėsor nė gjuhėn shqipe “e shtuna”, ndėrsa nė gjuhėn hebraike“shabat”.

Shtunak, i thuhet personit i cili kthehej vonė nga dita e tregut. Nga ky fakt mund tė pėrfundojmė se dikur moti tregu ėshtė bėrė vetėm ditėn e shtunė, ditėn e pushimit, dita e shtatė tė javės, sipas kalendarit tė moēėm dhe jo nė ditėn e diel. Pėrbetimi shqiptar pėr kėtė ditė, doemos se kishte kuptimin e ditės sė veēantė, meqė ėshtė e vetmja ditė nė tė cilėn ata betoheshin.

Tė gjitha kėto fakte e argumente lidhur me ditėt e javės nė gjuhėn shqipe, zbėrthehen pėrmes shpjegimit biblik tė zanafillės sė botės dhe tė gjithėsisė. Kuptimi dhe pėrmbajtja ėshtė shumė mė tė thellė se nė vetė gjuhėt e “Shkrimit Shenjt”. Gjuha shqipe, edhe pse e shkruar vonė, shpjegon disa fenomene fetare dokesore e shoqėrore mė mirė se asnjė gjuhė tjetėr nė botė. Shembulli mė tipik i kėtij shpjegimi lidhet me autenticitetin e Ditėve tė Javės.

“Shabat i thuhet ditės sė fundit tė javės te hebrenjtė, e identifikuar si dita e shtatė e javės” (Enciklopedija zivih religija, Nolit, Beograd, 1992, faqe 694).

Dita e shtunė, si duket ėshtė dita mė e ngjashme pėr nga shqiptimi dhe pėrmbajtja nė tė gjitha gjuhet ku ka dominuar feja monoteiste, sipas kuptimit tė kjo fjalė ka nė gjuhėn hebraike. Mund tė konstatohet se emėrtimi i kėsaj dite ėshtė zgjeruar nga monoteizmi i vjetėr hebre dhe ėshtė ngulitur madje edhe nė gjuhės sllave dhe nė shumė gjuhė tė tjera tė botės.

Heb. Shabat, Shqip E shtune, Slavisht, Subota, Italisht, sabato, Frengj. Samedi, Hungarisht Szombat, Greqisht, Savato, etj.

Ditėt e javės nė disa gjuhė indoevropiane, hamito semite dhe ugro-fine

Latinisht Anglisht Shqip Greqisht Italisht

Dies solis, Sunday, E diel Qiriaki, Lunedi,
Dies Lunae, Monday, E hėnė, Enea Martedi,
Dies martis, Tuesday E martė, Dies, Mercoledi,
Dies mercuris, Wendesday, E mėrkurė, Tres, Giovedi,
Dies lovis, Thursday, E enjte, Tetares Venerdi,
Dies veneris dhe Friday E premte, Parasqevi, Sabato,
Dies saturni Saturday E shtunė, Savvato Domenica
Frengjisht Sllavisht Hungarisht Turqisht Hebraisht

Lundi, Ponedelnik Hetfo, Pazar, Jom ehod
Mardi, Ftornik, Kedd, Pazartesi, Jom shani
Mercredi, Sreda, Szerda, Sali Jom shelesh
Jeudi, Ēetvertak, Csutortek, Qarshamba, Jom arbaa
Vendredi, Petak, Pentek, Pershembe, Jom hamesh
Samedi, Subota, Szombot, Cuma, Jom shev
Dimanche Nedelja Vasarnap Cumartesi Shabat


KODE SHQIPTARE (3)

Gjuhėtari erudit shqiptar, Eqrem Ēabej, nė shpjegimin e tij lidhur me prejardhjen e gjuhės shqipe ka saktėsuar se kjo gjuhė “ka tė bėjė me tė gjitha gjuhėt e grupit indo-evropian” ( E. Ēabej, Studime gjuhėsore, Prishtinė, 1976,f. 13). Edhe gjuhėtari i madh gjerman August Shlajher, nė “Drurin” e tij gjenealogjik”, e kishte pėrfshirė gjuhėn shqipe nė mesin e gjuhėve indo-evropiane si degė tė veēantė. Ngjashėm kanė konstatuar edhe shumė gjuhėtarė evropianė, si Franc Bopp, Gustav Mayer, Johannes Schmidt, e tė tjerė. Po kėta gjuhėtarė qysh moti kanė hetuar elementet arkaike gjuhėsore ilire dhe trakase nė gjuhėn tonė.

Disa nga kodet fetare gjuhėsore dhe dokesore tė shqipes

Qė gjuha shqipe ėshtė njėra ndėr gjuhėt mė tė vjetra tė qytetėrimit, kjo tashmė nuk mund tė mohohet, ashtu sikurse nuk mund tė mohohet fonetika e pasur, e pėrkryer e kėsaj gjuhe, e cila pėrmbledh nė vetvete tė gjithė tingujt zanorė dhe bashkėtingėllorė tė gjuhėve indoevropiane.
Gjuha shqipe ka 36 tinguj zanorė dhe bashkėtingėllorė.
Numri 36 ėshtė njė numėr shumė i preferuar i sė kaluarės.
4 herė 9 = 36
6 herė 6 = 36
Ylli i Davidit me gjashtė cepa, gjashtė herė gjashtė jep numrin 36
Numri gjashtė lidhet me gjashtė ditėt e krijimit tė botės dhe gjithėsisė nga Hyji JAHVEH
Numri bazik gjashtė, ėshtė shumė i njohur edhe nė traditėn e lashtė zaroastreje tė Iranit. “Poeti i madh persian, Firdusi, i cili jetoi nė shekullin e dytė tė epokės sonė, nė poemėn e vet monumentale tė quajtur “Shahname” sundimin e mbretit, Xhamshid, e quan “shekull tė artė”. Sundimi i tij zgjati 6 qind vjet e 6 muaj e 6 ditė dhe gjatė gjithė asaj kohe njerėzit nuk dinin ē’ishin sėmundjet, vdekjet, hallet dhe vuajtjet....” (Tatjana D, Elena R. Zarathustra, Tiranė, 2002, f. 33.)

Baza e kėsaj harmonie numerike ėshtė numri gjashtė, qė hetohet edhe nė traditat e popujve tė tjerė tė lashtė.

Sistemi fonetik i gjuhės shqipe pėrbėhet nga 29 tinguj zanorė dhe 7 tinguj bashkėtingėllorė. Njė sistem tė tillė, tė kompletuar sa u pėrket tingujve, nuk e gjejmė nė asnjėrėn prej gjuhėve indoevropiane.

Nuk e themi se gjuha shqipe ėshtė gjuha mė e begatshme sa i pėrket leksikut, apo frazeologjisė, mirėpo kjo gjuhė ka ruajtur dhe ka restauruar tė gjithė tingujt e para gjuhės indoevropiane dhe nė kėtė aspekt paraqet njė rezervat tė vėrtetė fonologjik, gjithsesi rezervatin mė autentik dhe mė unik tė tingujve nė njė gjuhė tė vetme.

Nė gjuhėn shqipe janė tė pranishėm tingujt hundorė, ashtu sikur i ka gjuha frėnge, polake e spanjolle, por nuk i kanė shumė gjuhė tė tjera.

Shqipja disponon bashkėtingėlloret “th” e “dh”, tė cilat i kanė disa gjuhė hamito-semite, gjuha greke dhe ajo angleze, por nuk i disponojnė gjuhėt romane, as sllave.

Gjuha jonė ka bashkėtingėlloret “ē” dhe “xh” tė cilat janė tė pranishme nė gjuhėt sllave, por nuk janė tė pranishme nė gjuhėn frėnge, gjermane etj.

Zanoret “ė” dhe “y” janė po kėshtu heterogjene nė pikėpamje tė pranisė nė gjuhėt indoevropiane. Ato nuk ekzistojnė as nė gjuhėt hamito-semite.

Gjuhėtari erudit shqiptar, Eqrem Ēabej, nė shpjegimin e tij lidhur me prejardhjen e gjuhės shqipe ka saktėsuar se kjo gjuhė “ka tė bėjė me tė gjitha gjuhėt e grupit indo-evropian” ( E. Ēabej, Studime gjuhėsore, Prishtinė, 1976,f. 13).

Edhe gjuhėtari i madh gjerman August Shlajher, nė “Drurin” e tij gjenealogjik”, e kishte pėrfshirė gjuhėn shqipe nė mesin e gjuhėve indo-evropiane si degė tė veēantė. Ngjashėm kanė konstatuar edhe shumė gjuhėtarė evropianė, si Franc Bopp, Gustav Mayer, Johannes Schmidt, e tė tjerė. Po kėta gjuhėtarė qysh moti kanė hetuar elementet arkaike gjuhėsore ilire dhe trakase nė gjuhėn tonė.

Edhe pse gjuha shqipe ėshtė definuar si gjuhė, qė i pėrket pranisė sė elementeve gjuhėsore “Centum” dhe “Satem” mendoj se nuk ėshtė hulumtuar sa duhet lidhja e shqipes me gjuhėt hamito-semite, me tė cilat ka shumė fjalė tė pėrbashkėta dhe kėto nuk erdhėn pėrmes gjuhės turke, por shumė kohė mė parė.

Interesimi, pėr ta parė gjuhėn shqipe nė njė shtrirje mė tė thellė, me shumė elemente arkaike, madje duke shpjeguar prej saj edhe disa kode tė rėndėsishme tė qytetėrimit, gjithsesi se kėrkon punė e mund. Para sė gjithash do tė duhej tė aplikohej njė metodologji e re, mė e pėrparuar sesa ato qė kanė ndjekur pionierėt dhe baballarėt e albanologjisė.

Nuk duhet tė mjaftohemi me faktin se gjuha shqipe ėshtė vetėm njė gjuhė indo-evropiane, e cila ėshtė folur shumė herėt, ndėrsa ėshtė shkruar shumė vonė. Ky pėrkufizim sikur paraqet edhe kufirin ku ka ngelur shkenca e historisė sė albanologjisė.

Nuk janė bėrė deri sot pėrpjekje pėr tė hulumtuar lidhjet gjuhėsore tė shqipes me shumė gjuhė botėrore, siē janė lidhjet leksikore me gjuhėt hamito-semite, posaēėrisht hebraike dhe arabe, lidhjet leksikore me gjuhėn magjare dhe me sanskritishten. Studimet e pakta nė kėtė drejtim janė parė me skepticizėm dhe pėrgjithėsisht janė injoruar, por pa reflektuar kundėr-argumente.

Shqipja ėshtė njė gjuhė e veēantė nė shumė pikėpamje. Ajo ka njė sistem tė pėrkryer fonematik. Nuk mund tė mohohen huazimet qė ka pėsuar kjo gjuhė, por mendoj se ėshtė e papranueshme, qė shumė fjalė origjinale tė shqipes tė konsiderohen si fjalė me prejardhje turke, sllave, greke apo latine. Si mund tė ndodh pranimi i kėsaj teorie, kur tashmė dihet dhe sa e sa herė ėshtė vėrtetuar edhe shkencėrisht, se gjuha shqipe nė Ballkan ėshtė mė e vjetra, dhe si e tillė ajo u dha shumė fjalė e shprehje sidomos gjuhėve sllave dhe greke.

( Kodi i emrave hyjnorė)

Gjuha shqipe ėshtė shumė e pasur jo vetėm me emra tė origjinės “hyjnore” por edhe me njė dyzinė fjalėsh, shprehjesh e frazeologji tė ndryshme, tė cilat pėr nga kuptimi dhe pėrmbajtja janė emra tė tri besimeve monoteiste.

Emri i krijuesit tė tokės dhe gjithėsisė nė gjuhėn shqipe shpaloset me disa emra tė ndryshėm pėr nga shqiptimi, por tė njėjtė nga kuptimi. Besimi monoteist shqiptar njeh katėr emra esencialė pėr krijuesin:

Hyj, At, Zot, Perėndi.

Katėr kėta emra pėr krijuesin e gjithėsisė i disponon gjuha shqipe, emra lidhen me periudha tė caktuara tė zhvillimit tė qytetėrimit, ilir, arbėr dhe shqiptar.

Duke marrė pėr bazė kuptimin esencial tė emrit “Hyji”, mund tė arrijmė nė pėrfundim se kjo ėshtė fjala mė autentike dhe fjala mė e vjetėr e gjuhės shqipe qė pėrcakton krijuesin, dhe si e tillė nuk ka tė bėjė asfare me paganizmin. Fjala “Hyj” e zgjeruar nga Hyll ėshtė e barasvlershme pėr nga kuptimi me fjalėn arabe “Allah”, fjalėn hebraike “Eloh” dhe me atė armene, “Elaha” tri gjuhėt mė tė vjetra tė traditės fetare monoteiste.

Ngjashmėria qė ka kjo fjalė me gjuhėt Hamito-semite, pėrforcon edhe mė tej teorinė e njė lidhjeje shumė tė thellė tė shqipes me kėto gjuhė dhe me traditėn e hershme tė besimit monoteist.

Eloh-elohim, hebraisht nė kuptimin Hyll, apo Hyji im

Fjala Allah, ėshtė e pėrbėrė nga El-ilah, qė ėshtė po kėshtu fjalė e njėjtė pėr nga kuptimi, e cila ka tė bėjė me krijuesin suprem tė gjithėsisė, sipas traditės islame.

Elaha, e njėjta trajtė pėr nga shqiptimi dhe kuptimi nė gjuhėn armene.

(Enciklopedija zivih religija, Beograd, Nolit 1992, f. 20)

Hyji, apo Hylli, nė kuptimin krijuesi i pėrgjithshėm, Zoti

Eloh, Hylli, Allah, Elaha

Nė gjuhėn shqipe fjala “Hyj” mund tė duket e pėrafėrt ne emrin “Yll”, qė shėnon njė trup astronomik, por gjithsesi pėr nga kuptimi lidhet me njė mori kuptimesh tė tjera jashtėzakonisht tė shumta nė pėrdorim si “Hyji”, “hyjnesha”, “hyjnizim”, “hyjnor” e tė tjera, qė kanė tė bėjnė me shenjtėrinė dhe dukuritė e tjera fetare monoteiste dhe kurrsesi pagane.

Nuk njihet besimi shqiptar nė “yll” apo nė “idhuj”. Janė shumė tė paqėndrueshme hipotezat se ilirėt paskan pasur panteonin e zotave tė tyre. Mund tė ketė pasur interpretime tė tilla, por nė fakt nuk i qėndrojnė tė vėrtetės shkencore, sepse as ilirėt e dikurshėm as shqiptarėt e hershėm nuk dihet se kanė pasur zotin e detit, tė shiut, tė dashurisė, tė luftės, tė plleshmėrisė etj. Ka qenė vetėm analogjia me perėnditė greke ajo, qė i ka nxitur mendjet e hulumtuesve tė fushave tė ndryshme tė shkencės pėr tė bėrė krahasime me “zotat” grekė, latinė, etj.

“Hyj” i gjuhės shqipe ka kuptimin e entitetit krijues, nė kuptimin e sotėm “Zot”

Fjala “Yll” e gjuhės shqipe shėnon njė trup tė madh qiellor nė kuptimin astronomik. Nė gjuhėn greke dielli quhet “helios”, shqip “diell”, por nė kuptimin astronomik dielli ėshtė, po ashtu vetėm njė yll. Nga ky kuptim u zgjerua edhe fjala greke “helen”, qė do tė thotė popull i Diellit, ose diellor, formulė tipike e idolatrise greke, pagane.

Zoti nga Zeus, apo Deus...

Fjala Zot e gjuhės shqipe edhe pse e pėrdorur nė kuptim pėr Hyjin, nuk duket se ėshtė e mirėfilltė, meqė kjo fjalė lidhet me kuptimin e foljes “zotėroj”, “kam”, “disponoj”.

Formulimet si “zot shtėpie”, “zot i pasurisė”, “zot i konakut” etj, nuk kanė tė bėjnė fare me kuptimin hyjnor tė kėsaj fjale. Nga fjala “zotėri” kemi pėrfituar nė tė folmen e pėrditshme edhe fjalė “zoti”, qė ėshtė krejtėsisht e papėrshtatshme pėr nga kuptimi, edhe pse mjerisht kjo fjalė tashmė ėshtė futur nė pėrdorim tė pėrditshėm.

Kuptimi esencial i fjalės “Zot” nė gjuhėn shqipe nuk pėrcakton esencėn e kuptimit hyjnor pėr krijuesin sipas traditės fetare monoteiste. Etimologjikisht kjo fjalė lidhet me Zeusin, “zotin grek tė luftės”, dhe si e tillė ėshtė pėrdorur nė kuptimin tokėsor, pagan dhe jo hyjnor.

Ėshtė ende e pastudiuar si ndodhi qė kjo fjalė ngeli me kuptimin hyjnor tė gjuhės shqipe, ndėrsa helenėt e identifikuan vetėm me Zeusin. Nga kjo trajtė e gjuhės greke doli fjala latine Deus-i, greqisht “Theos”, etj.

Nė traditėn e hershme tė shkrimit shqip nuk duket tė ketė pasur ndonjė pėrdorim emri “Zot”, nė kuptimin fetar. Te Buzuku dhe tė gjithė shkrimtarėt tanė tė vjetėr, dominon emri “Hyj”, ashtu sikur me shumė tė drejtė u interpretua edhe nga pėrkthyesi, Dom Simon Filipaj, nė “Besėlidhjen e Vjetėr”.

Ati ynė... nga Pater noster apo nga ATON ( Ati jonė)

Shqipja njeh edhe njė emėr tjetėr hyjnor dhe tokėsor nė tė njėjtėn kohė. Kuptimi i hershėm i kėsaj fjale doemos se lidhej me krijuesin e botės, sipas traditės monoteiste. Tė shtojmė me kėtė rast se besimin monist ėshtė shumė mė i vjetėr se besimi i krishterė etj.

Fjala “At” e gjuhės shqipe mund tė pėrafrohet me fjalėn “Avot” tė gjuhės hebraike, e cila shėnon tė njėjtėn pėrmbajtje.

Kjo fjalė korrespondon edhe me emrin ATON, i cili te egjiptianėt e kohės sė faraonit Ekhnaton shėnonte krijuesin suprem, diellin, si tė vetmin burim tė jetės. Ngjashmėria qė ka emri At, eten, etėr, ėshtė shumė e pėrafėrt me fjalėn Aton, nė kuptimin “ati ynė”, apo “ati jonė, etj.

Dhe pikėrisht me kėtė fjalė lidhet edhe pėrpjekja e parė qė kishte bėrė faraoni Ekhnaton pėr tė krijuar besimin nė njė hyj tė vetėm, besimin nė rrezet e diellit. “700 vjet para profetit “Isai” faraoni Ekhnaton kishte projektuar besimin monoteist, besimin nė njė hyj krijues. (Alan e Sally Landsberg, “Nė gjurmim tė lashtėsisė antike, Zagreb, 1974, f. 117).

O Aton jetėdhėnės, Krijues i farės sė shtimit, Qė i jep ngrohtėsi jetės, Ti, Rrezaton, shkėlqen, Aq larg shkon dhe kthehesh, Nė mijėra trajta tė mahnitshme, Dhe gjithmonė Njė mbetesh.
(Fragment nga kėnga kushtuar Hyjit Aton, shkruar nė hieroglife nga faraoni Ekhnaton. Vepra e cituar.).

Kodet e emrave hyjnorė nė gjuhėn shqipe kanė ēelės universal. Nė asnjė gjuhė indo-evropiane apo hamito-semite nuk ka njė fjalor tė tillė tė begatshėm dhe tė shumėllojshėm nė pėrdorimin e emrave hyjnorė sikur ekzistojnė nė gjuhėn shqipe.

Pėr mendimin tim, kjo tregon se monoteizmi ndėr ilirėt, e mė vonė ndėr shqiptarėt, ishte feja e vetme, shumė e vjetėr dhe pikėrisht pėr kėtė, shqiptarėt pranuan nė parim ēdo besim monoteist, duke u bėrė kėshtu populli mė tolerant nė botė, sa i pėrket besimeve fetare. Pikėrisht falė kėsaj tradite, e cila lidhet edhe me praninė e shumė emrave hyjnorė, shqiptarėt janė i vetmi popull nė botė, pluralist nė kuptimin fetar tė fjalės...

KODE SHQIPTARE 4

Disa fjalė tė veēanta, arkaike, tė gjuhės shqipes

USHTĖ-A HESHTĖ-A, SHTIZĖ-A

Gjuha shqipe ka ruajtur nė fondin e vet leksikor shumė fjalė, tė cilat pėr nga kuptimi, mėnyra e ndėrtimit dhe emėrtimit kanė tė bėjnė me periudhat shumė tė hershme tė pėrdorimit tė fjalėve, tė cilat, nė fazėn fillestare tė zhvillimit tė gjuhės kanė qenė fjalė me njė, apo dy rrokje. Ky fenomen haset edhe nė gjuhet e popujve tė tjerė.

Duke u nisur nga periudha historike e pėrpunimit tė hekurit, pėrveē emrit tė kėtij metali, kemi tė bėjmė edhe me derivatet e tij.

Fjala Ushtė e gjuhės shqipe, tregon njė armė dore tė njeriut primitiv. Ushtė-a, armė sulmi e kohėve tė lashta, me njė bisht tė gjatė, dhe me maje tė mprehtė hekuri, e cila mbahej nė dorė. Heshtė, shtizė, E shpoi me ushtė ( FGJSH, f 2098)

Maja e ushtės, fillimisht mund tė ketė qenė e sajuar edhe nga guri i mprehtė, ose nga njė dru i fortė, qė shėrbente pėr tė sulmuar kafshėt e egra me qėllim pėr tė siguruar ushqimin.

Mė vonė nė periudhėn e pėrpunimit tė hekurit, maja e ushtės sajohet nga derivatet e kėtij metali dhe nė kėtė mėnyrė ishte pėrfituar njė armė e pėrdorshme e cila shėrbente pėr sulm nga afėr, duke e mbajtur nė distancė prenė, apo viktimėn.

Nga emri ushtė-a, gj.f. u pėrfitua edhe emri ushtar, njeri qė mban nė dorė armėn, ushtėn. Bashkimi i dy tre apo mė shumė njerėzve me ushta nė dorė, pėrbente grupin e parė e gjahtarėve, qė sulmonin kafshėt e egra bashkėrisht dhe tė cilėt po ashtu edhe prenė e ndanin bashkėrisht.

Disa grupe njerėzish tė armatosur me ushta pėrbėnin edhe njėsitet e para tė asaj force, qė mė vonė do tė emėrtohet si ushtri dhe, qė padyshim vjen nga fjala ushtė.

Ushtria e Lekės sė Madh, shquhej nė radhė tė parė pėr ushtat e gjata, tė rregulluara nga njė lloj druri i lehtė por elastik, nė gjatėsi deri nė katėr metra, i cili rritej nė pyjet me vegjetacion te pasur tė Ilirisė dhe Greqisė, armė kjo me tė cilėn goditej kundėrshtari nga njė distancė e mjaftueshme pėr ta paralizuar qysh nė ndeshjen e parė.

Pikėrisht nga kjo shpikje e kėsaj ushte tė gjatė me maje tė mprehtė prej hekuri, ushtria e Lekės sė Madh kishte pushtuar katėr anėt e rruzullit. Historianėt dhe gjurmuesit e kohės sė lashtė kanė konstatuar se shpikja e kėsaj ushte ishte epėrsia qė pėrdorėn ushtarėt e Lekės nė rrugėtimin e tyre pushtuese deri nė Indi nė Lindje dhe deri nė Magreb nė perėndim.

Leka i Madh, ushta, ushtria e Lekės

Nga emri “ushtė” janė sajuar derivatet gjuhėsore: ushtar, ushtri, ushtroj, (ushtė, heshtė, shtizė, janė armėt e para tė dorės tė punuara me maje metali, hekuri)

Ushtė-a, armė sulmi e kohėve tė lashta, me njė bisht tė gjatė, dhe me maje tė mprehtė hekuri, e cila mbahej nė dorė. Heshtė, shtizė, E shpoi me ushtė ( FGJSH, f 2098)

Ushtor- rojtar i arave ose i vreshtave (FGJSH f 2099).

Usht-i , ushtėr- ushtra, ushti i gurit, kėput ushtin. Po aty, f. 2098 Prishtinė, 1981

Analoge pėr nga kuptimi ėshtė edhe fjala: Heshtė-a, armė e sajuar nga njė dru i gjatė, me maje tė hekurt, qė pėrdorej pėr sulm apo pėr tė shpuar. Shtizė, heshtė, etj (FGJSH... f 673), Heshta, ishte njė armė mė e vogėl se ushta dhe pėrdorej pėr tė goditur prenė apo kundėrshtarin nga distanca nė hedhje nga larg.

Shtizė, nė analogji me heshtė ? por edhe si vegėl e sajuar me njė pjesė tė telit, me maje tė mprehtė nga njėra anė, nė formė grepi qė pėrdorėt pėr tė tjerrė, pėr tė thur ēorapė apo veshje tė tjera prej l***i etj ( FGJSH, faqe, 1930)

Shqipe, shqiponjė, shquaj, shqiptoj, shqiptar, Shqypni, Shqipėri,

Ēuditėrisht, albanologu ynė i madh Ēabej e la hapur temėn rreth etimologjisė sė emrave: “Shqiptar”, “Shqipe”, “Shqiponjė”. Nuk i trajtoi fare nė “Fjalorin etimologjik”, ndėrsa nė “Studime gjuhėsore” V ai bėn fjalė pėr emrat nacionalė tė shqiptarėve, duke e lėnė hapur problemin, por duke pėrjashtuar lidhjet mes emrit shqipe dhe shqiptar.(!).

Ėshtė vėshtirė tė pėrjashtohet mundėsia dhe ngjashmėria pėr tė mos thėnė dhe absolute e lidhjeve tė emrit Shqiptar me prejardhje pikėrisht nga emri i shpendit grabitēar, “Shqiponjė”. Nuk janė shqiptarėt i vetmi popull qė kanė emėr shpendi apo kafshe. Emri i romakėve tė hershėm vjen nga Romuli e Remi, tė cilėt, sipas legjendės kishin mbijetuar duke u ushqyer me qumėshtin e Ulkonjės dhe qė kishin formuar Romėn.

Kemi njė ngjashmėri tjetėr pėr nga formulimi edhe me emrin e grekėve, tė cilėt vetėn e quajnė helenė, nga helios, qė do tė thotė diell, pra bijtė e dritės, apo tė diellit. Krejt kjo ka tė bėjė me legjendėn, sepse popujt e vjetėr disponojnė mite dhe legjenda tė tilla, nė tė cilat manifestohet pėrkatėsia e tyre etnike, gjuhėsore, historike e mė vonė edhe kombėtare

Madje nuk qėndron as konstatimi se ne jemi i vetmi popull, qė quhemi shqiptarė, por krejt tė tjerėt na thėrrasin: alban, arbėreshė, Alvanitas, arnaut e tė tjerė. Kėshtu ka ndodh edhe me grekėt. Bota i njeh me kėtė emėr, por ata e quajnė veten helenė dhe shtetin e tyre Hellada. Kėshtu ndodh edhe me magjarėt, tė cilėt krejt bota i quan hungarezė, ndėrsa ata njohin emrin magyar, Magyarorszag (Hungari) Emri hungarez nuk pėrdoret askund nė historinė as letėrsinė e kėtij populli.

Mendoj se fjala Shqiptar, e shėnuar pėr herė tė parė te Buzuku nė vitin 1555 pastaj te Budi 1621, u fut nė pėrdorim si shembull metaforik i bijve te rezistencės sė kohės sė Gjergj Kastriotit. “Luftuan si shqipet”, qė ka njė analogji me luftėtarėt e “Pirros”, po ashtu epirotėt, shqiptarėt e kohės sė Skėnderbeut.

Barleti shkruan pėr Gjergj Kastriotin, prijėsin e epirotėve. Me kėtė rast nuk kemi tė bėjmė me mite e legjenda, pėrderisa kėtė faktografi e mbėshtesim nė Librin: Histoia de Vitae et Gestis, Georgius Castriotis, Sceanderbegi, priceps Epirotarum” ( Historia e jetės dhe e bėmave tė Gjergj Kastriotit, Skėnderbeu, prijėsi i Epirotėve), edhe pse studiuesit tanė i kanė borxh kėtij shkrimtari dhe humanisti, meqė thonė se ai paska ekzagjeruar numra tė luftėtarėve, tė cilėt ekzagjerohen edhe sot e kėsaj dite kudo nė botė. Asokohe, kur Marin Barleti shkroi, shqiptarėt quheshin epirotė.

Duket se mė vonė, nė kujtim pėr Motin e Madh, pėr rezistencėn 25 vjeēare tė shqiptarėve, kundėr pushtimit turk, emri i shqiponjės me dy krerė, filloi tė pėrmendet si bijtė e shqipes.

Ėshtė e ditur se nuk kemi dokumente shkrimore qė mbėshtesin kėtė konstatim, por fakti se disa vite mė vonė, pikėrisht nė vitin 1555, Gjon Buzuku na sjell emrin shqiptar, do tė thotė se ai emėr tashmė ekzistonte, e mbase mund tė ketė ekzistuar edhe mė herėt.

Fjala, shqipe-shqipja, kuptimi primar i sė cilės lidhet me emrin e pėrveēėm, Shqiponjė, ėshtė fjalė e gurrės tonė autentike dhe nuk kemi tė bėjmė me qasje romantike, tė kohės sė vonė, por me njė sajim metaforik, tė njė populli luftarak, qė kishte shkėlqyer nė luftėra, qysh nga koha e Lekės sė Madh, Pirros, Agronit e Teutės, Gjergj Kastriotit, Halil Patronės, Ali Tepelenasit, e shumė tė tjerėve, deri nė kohėn tonė, deri te Adem Jashari dhe trimat e trimėreshat e tij.

Duke folur lidhur me studimin e Bardhyl Demirajt “Si u bėnė albanėt shqiptarė”, studiuesi i mirėnjohur nga Shqipėria, Shaban Sinani sjellė disa pėrfundime, tė cilat bien ndesh me konstatimet e mėsipėrme. Ai thotė:

Pikėrisht pamjaftueshmėria gjuhėsore pėr t’iu pėrgjigjur pamjes sė re tė identitetit tė shqiptarėve, tė krijuar prej veprimit konvergjues dhe divergjues tė faktorėve tė brendshėm e tė jashtėm, me sa duket nxiti ndėrgjegjen gjuhėsore, dhe jo vetėm gjuhėsore, por pėrgjithėsisht instinktin e vetėruajtjes tė bashkėsisė, tė kėrkonte, tė njėsonte kuptimisht, tė pėrhapte dhe pėrfundimisht tė pėrgjithėsonte njė etnonim tė ri.

Ėshtė shprehje e njė shpirti tė shkėlqyer mbijetese qė shqiptarėt, nė kėtė kapėrcyell tė vėshtirė, zgjodhėn tė riidentifikohen sėrish duke iu referuar tiparit mė homogjenizues tė tyre, gjuhės. Studiuesi, Bardhyl Demiraj me tė drejtė u largohet formave romantike dhe madhėshtuese tė shpjegimit tė emrit etnonimik tė shqiptarėve pėrmes njė shenje, qė nuk ka qenė ndonjė herė totem i shqiptarėve, shqiponjės apo formės sė shkurtėr, shqipes.

Por, gjithashtu, ėshtė njė shprehje gjithaq e shkėlqyer e vetėdijes pėrbashkuese kombėtare, qė nuk e pėrjetoi kalimin prej arbėrve tek shqiptarėt si njė ndryshim opozicional, si njė alternim tė sforcuar, si njė sakrificė nė dėm tė njė pjese a nė dobi tė njė pjese tjetėr. (Shaban Sinani: Si u bėnė “Albanėt-Shqiptarė”)

Pamjaftueshmėria gjuhėsore, nxiti ndėrgjegjen gjuhėsore dhe jo vetėm gjuhėsore pėr tė pėrgjithėsuar njė etnonim tė ri...

Shtohet pyetja, pėrse shqiptarėt nuk paskan pasur ndonjėherė njė totem, apo nuk duam ta pranojmė se kemi pasur dhe aktualisht kemi njė totem, sikur ėshtė simboli i shqiponjės, totem, tė cilin tė parėt tanė e kanė vendosur edhe nė flamur dhe e kanė bėrė shenjė identifikuese pėr kombin, gjuhėn, etninė, racėn, por jo pėr fenė, sikur e kanė kryqin popujt me besim krishterė, ose yllin me hėnė turqit dhe bota islame.

Duket sikur pikėrisht “shqiponja” mund tė ketė qenė totemi i lashtė i shqiptarėve, ose pretendimi i tyre pėr t’u njėsuar me atė totem, kur dihet se simboli i shqiponjės ėshtė shumė i hershėm dhe i trajtuar pikėrisht si totem te shumė popuj jo vetėm tė Evropės, por edhe mė gjerė.

Nė Fjalorin e Gjuhės Shqipe, fjala shqipe lidhet me shqiponjė, si “shqipja arbėrore”, “shqipja dykrenore” shqiponja dykrenore etj (FGJSH, Prishtinė 1981. f. 1915)

Fjala Shqiponjė ka tė bėjė me njė shpend tė madh grabitqarė, me sqep tė kthyer, me kthetra tė gjata dhe me sy tė mprehtė qė rron nė male dhe qė mbahet nga shqiptarėt si simbol i lirisė... (FGJSH, Prishtinė 1981. f. 1916).

Tė gjitha derivatet e tjera gjuhėsore tė kėsaj fjale, qoftė si fjalėformime apo frazeologji lidhen me emrin e shqipes, tė shqiponjės, pavarėsisht se ka qenė apo nuk ka qenė totem i shqiptarėve ky shpend.

Shqiptarėt nė Ballkan, nuk kanė as kanė pėrdorur tjetėr emėr pėr tė pėrcaktuar etninė, gjuhėn, racėn etj, pavarėsisht se popujt e tjerė asnjėherė nuk na kanė njohur as e kanė nė pėrdorim kėtė emėr, pėrveē nė rastin pezhorativ dhe pėrēmues te disa popuj sllavė tė Ballkanit, me tendencė pėr tė bėrė dallime mes shqiptarėve tė Kosovės dhe tė trevave tė tjera tė pushtuara nga sllavet, qė trajtoheshin si “shqiptari” dhe atyre tė tjerėve qė jetonin nė Shqipėri dhe qė nė gjuhėn e sllavė-folėsve quheshin “albanci”.

Nė tė mirė tė kėtij konstatimi kemi edhe neologjizmin e foljes shqiptoj, apo shqipėroj, tė cilat po ashtu lidhen me rrėnjėn “shqipe,shqipja”.

Ahmet Qeriqi
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Pelasgians-root of the Ancient world;greek,phoenician,hebrew,etc .
http://www.youtube.com/user/2B1985#p/f/100/KjIqLLP9FnU


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top
Besir.B
  Postuar nė: 05.03.2011, 17:23
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009 Citim (Besir.B @ 03.03.2011, 16:33)
Fotografi e jashtme
Sintetizimi i kulturės sė vjetėr pellazge me Islamin.
Svastika e plote ne XHAMI
(e plote - ne te dy anet, ne sens te kundert levizese)
Fotografi e jashtme

Poashtu elemente tė kėsaj natyre(kulturės antike) i gjejme edhe tek te gjitha fetė tjera.

Swastika u shėndrua ne simbol unikal i pergjithshem i gjithe njerzimit.
Ne fotot ne vijim do t'ju informojme me konkretisht per kete simbol (ideogram), qe paraqet sistemin tone planetar, jeten, ore matse te kohes te tipit te thjesht, harte e yjsive, busulle... Pra, mvaret se si e shpjegojm kuptimin e verrtet te ketij simboli dhe njeherit eshte e rendesishme per njerzit te cilet vizatuan ne forma te ndryshme kete simbol, mvaret se sa trasheguan nga kuptimi orgjinal, sepse ky simbol nuk pershkruhet me dy tri pika, fjali apo vija.
Tek ky simbol nderlidhet forma e rrethit me nje direk ne mes, ti themi sumbullar mendoj se eshte emri me i perafert me kuptimin formal te simbolit. Ndersa kater vijat ne mes nuk jan asgje tjeter perpos prerjet e arta 1.618 qe identifikohen si numri 4 tek sistemi Pitagores 3,4,5 njeherit 1/4 e keti simboli paraqitet te ballina e piramides si dhe te njeriu, organi hundes ne miniatur koincidon me sistemin Pitagorean 3,4,5.
(Pitagora:"...The Pythagorean mystics, who derived their doctrine from Pelasgian sources... - 1 Pythagoras is said to have been a Tyrrhenian Pelasgian from Samos in the Northern Aegean. This would account for the close connection of his philosophy with the Orphic and Druidic."
THE WHITE GODDES
http://www.americanneopaganism.com/The-White-Goddess.pdf)


Perse kemi swastika qe paraqitet ne dy kahje 'rotullimi':

Drita nuk prodhohet eskluzivisht nga Dielli yne, sepse ka shume diej yje. Madja ka gjasa qe keta yje jane mase e koncentruar e drites ne/mbi limitet e shpejtesise se saj. Dielli eshte mase dhe atribut i drites. Nese shpejtesia e levizjes rritet ne/mbi ate te levizjes se drites 300000km/s, drita do zhduket pasi ka shpejtesi me te vogel. Ne kete pike behet konvertimi levizjes/energjise ne mase (trup). Nuk ka me fluturim “zogjsh”, por mase te mbarsur me energji. Swastika ndalon, dhe mund ta rifilloje levizjen vetem ne drejtimin te kundert, pra duke emetuar drite. E njejta gje mund te thuhet per piken e ngrirjes, minus 274 celcius. Atomet vibrojne deri sa arrihet kjo temperature. Ne 274 C poshte zeros, ato nuk mund te vibrojne me pak se "aspak". Ato ndalojne se vibruari. Kjo do te thote se nuk kemi “perpetum mobile” te energjise, megjithese kjo nuk humbet. Pasi zjarri te ka dhene ngrohje, do te duhet te harxhohet ngrohje per ta rindezur ate. Ne kete sens, hyn kendveshtrimi i “fatit te keq” dhe swastikes qe rrotullohet kunder akrepave te ores, ose qe absorbon driten duke krijuar mase.
Te dy rastet me lart (ku njeri eshte teresisht i palidhur me driten ne sensin fotogjen te saj) deshmojne per ekzistencen e “kufizimeve absolute” te cilat integrojne dhe zberthejne cdo gje materiale ne hapesiren kozmogonike. Ekzistenca e ketyre limiteve dhe shnderrimet nga nje lende ne tjetren jane studjuar. Por deri sot asnje mendje njerezore nuk ka mundur t’i jape pergjigje pyetjes se perse ka kufizime te tilla, si dhe cfare percakton limitin ekstrem te kufizimeve, ose perse asgje nuk ja kalon shpejtesise se drites. Thene ndryshe, pse shpejtesia e drites dhe jo dicka tjeter eshte limiti fundem? Pse eshte -274C dhe jo te themi -800C kufiri maksimal i ngrirjes?
Ne kete sens “Dielli eshte derivat i swastikes dhe kurresesi e kunderta”, eshte pergjigja me shkencore e koncentruar ne nje rresht te vetem (Javan).


Fotografi e jashtme
-Ne kete figure, pa veshtiresi, dallojme qarte fizionomine e evolouar te dy paraqitjeve parahistorike e cila prap ruan ne harmoni te plote konturat e fizionomise se shpendit ne nje fytyre te afert per nga ngjashmeria me ate te fizionomise njerezore te kesaj vazhdimsie pergjate mileniumeve te pernjohjes autentike dhe trashegimise se pakeputur te thellesive te vetedijes pellasge.

-Ajo serish qendron ne kembe!
Ne qender te universit; e kercnuar nga forcat e kaosit; me fustanin e saj te gjate e te valezuar qe tani e dijme me siguri te plote se perfundi belit te saj paraqet detin, ne cka na siguron - si vule e pamohushme - figura e peshkut qe jeton ne te.

-Perpos forces se saj magjike te miresise qe eshte shperndare gjithandej ne forme swastikash mbrojtes, - tani kemi edhe nje element te ri mbrojtes te perebere nga dicka qe fatkeqsisht nuk mund ta deduktojme me por qe mund te jete nje bime e panjohur per ne sot (edhe pse une mendoj se aty simbolizohen piramidat, e jo bimė!), pasi arti gjeometrik pa njohjen e konvencave te ketij arti komunikues, nuk na e mundeson nje lexim me te lehte te asaj mburoje qe forcat e se keqes dhe kaosit kercenues duket sikur nuk mund ta kalojne (sepaku jo me lehtesi...)

Padyshim; permbajtja e grafikes ne fjale eshte brengosese dhe rrefen per nje periudhe te rende neper te cilen po kalonte Mata (periudha kohore e peshores ne zodiak, qe u karakterizohente me Mata) / bota, e kercenuar nga kaosi i periudhes se dokumentuar ne ate narracion figurativ te deshmitarit pellasg te ngjarjeve qe ne vetem mund ti imagjinojme.

"Mat" - Te kujtojme se ne mitologjine egjyptiane "Thot"(qe e transmetoi fjalen hyjnore per ti mesuar njerzimit artin e ndertimit, gjeometrise dhe fene...) ishte vellai i "Mat" (references astrologjike, apo "perendise..." se ligjit dhe drejtesise), qe te dyja keto fjale (Thot dhe Mat) spjegohen ne kontest te njejt me rolin qe kan luajtur ne mitologji, ashtu sic i kuptojme sot me ane te shqipes.
Poashtu nga fjala Mat, rrjedh fjala - Mate mati k .. qe ka te njejtin koncept me njesit kuptimore qe ndahen pa komplikacione linguistike dhe mund te kuptohen nga te gjithe.
Me tej: Ma"tema"tik-kemi derivatin Tema (qe eshte perzierje e Thot me Mat-Thema/Tema...)
Ma"tem"atik (Derivat i Thotit-Tem/Them...)
Poashtu vlene te permendim edhe derivatin tjeter ne gjuhen shqipe nga keto morfema Ma-nene dhe At-baba... (Ma'at)


Lexo me shume per Swastiken ketu:
http://www.facebook.com/photo.php?pid=7614...100001133356751

Fotografi e jashtme
Gara stinore_____

Ne anen e kundert te vazos shohim formen e grafikes narrative tashme e kemi pare ne Qerren Ilire te Kultit krahas paraqitjes se kalimit gradual te swastikes e cila fulturimthi transformohet ne shpend mocalik hypur mbi te madhen ne analogji te plote me ritualin e qerres rituale te misterit te permendur.
Tregimi i ritualit te qerres se kultit te gjetur ne Gllasinc shume shekuj me pare se te krijohej artifakti ne fjale...
Aty shohim transformimin e swastikes ne shpendin shtegtar mbi [(?) shqiponjen] kraheshtrire qe sikur ka detyre apo qellim ta tejkaloje lepurin i cili mund te konsiderohet lajmetar i se keqes para se te kete arritur te haje bimen e kalimit ne boten e erresires, kaosit, makthit dhe harreses qe do t'ia hapte dyert e hyrjes ne kete bote.

Tek kjo Pikture poashtu me bejn peshtypje poshte nen lepurin Piramidat dhe Dielli ne krahe te majte te Zogut... ngjason me diellin e SumereveFotografi e jashtme
Te kjo figure pellazge (disku i faistit) i eshte dhene rendesi deshifrimit te simbolit pellasg te Kamadianit-svastikes dhe identifikimit te germave pellasge.
Ka shume analist dhe deshifrues te profesioneve te ndryshme, linguist, arkeolog, astrolog, gjeolog, matematicien etj, qe kan dhene mund ne zberthimin e shenjave te kesaj vepre por gjithnji deshifrimi i tij eshte i pamjaftueshem, nuk permban teresin e kuptimit.
Pra, eshte e rendesis se vecant se kush e analizon nga cili kand veshtrohet artifakti, sepse ky disk ka elemente te shume lemive, ti hyme ne menyren sa me te thjesht analizes se diskut...
Kemi dy ane te diskut, forma e diskut eshte sferike edhe pse eshte forma sferike ka fillim dhe mbarim dua te them kuptimi e ka nisjen dhe mbarimin .
Periudha kur eshte punuar disku ka rendesi te vecant supozohet se vjetersia e ketij artifakti eshte perafersisht 3,7 deri 4 mij vjecare.
Ne te dy anet kemi figura te ndryshme por nje figur ne form piramide ne njeren ane eshte shenje e cila sqaron pozicionin botes - tokes ndaj diellit. Kjo shenj saktson kete supozim timin si ne vizatim gjithashtu ne nje postim me pare kam deshifrue numrin e figurave te cilat jane 26 me kete figur te cilat pa kete figur te kesaj piramide i kam definuar identifikuar germat e mundshme te alfabetit pellasg si dhe 1/4 e dites te vitit te ndrrimit pra njeherit kjo maje piramide na definon kuptimin e disa gjanave qe mendja e njeriut te thjesht veshtire ti kuptoj sepse fundi kesaj piramide siq e kam kufizue sidomos pjesa horizontale jep te dhena te cilat identifikojn dhe afrojn dy vende te ndryshme te cilat jan te njoftuna njeni ka lidhje drejtperdrejt me piramidat nese nuk gaboj eshte TEOTIHUAKAN dhe tjetri eshte MECA apo me sakt qabja .
Ėshte e rendesis se veqant te shiqojm figuren e njeriut pellasg i cili paraqitet ne mes te vijes horizontale i cili per mendimin tim eshte M’aresi pra shiqo pas figures se maresit kemi gruan e cila mendoj se eshte toka apo Dhemetra .
Pra shiqo dhe analizo sepse asgje rastesisht nuk kam vizatuar tek forma e Kamadianit –svastikes PELLASGE siq eshte ne figuren e meposhtme.
Gjithashtu tek disku faistit dita e precizitetit apo viti ndrrimit eshte pikrisht fundi i bishtit te gjarprit ne figuren me lart ku ne kete maje bishti kemi dy figura njena figur jane brinjt e kaut apo me mire te themi figuren e gjarprit ne dru simbolit te eskulapit dhe tjetra eshte nje bime te cilen e hasim ne shume poqeri amfora vazo si dhe te populli hopi.
Pėr kete artifakt besoj se shume shpejt do te definohen shume paqartsi .

Jepnu rendesi ngjyrave sepse ato saktsojn germat
Merkuri eshte njishi vrapuesi... ndersa ketu kemi edhe m'a-resin.
(Xhemajl Gashi)

Fotografi e jashtme
Cdo figure tek disku ka kuptimin e vet edhe pse ngjajne me njera tjetren ato ndryshojne per nga kuptimi.
Disku i faistit nuk eshte punuar (krijuar) aty ku eshte zbuluar, ai eshte bart nga dikund tjeter ose eshte mare i gatshem nga nje vend tjeter e ky vend eshte Troja.
Qarte dallohet ngjajshmeria e keti disku me vizatimin i cili edhe emron qytetin e Trojes.
Dhe mos te lam anash diskun e Maglianos, melqin e piaqenzes dhe shume disqe bronzi qe kan te njejten metode dhe stil te punimit tek Etruret.
Ka mundesi qe disku i faistit te jete disku i gaermit-kadmit, sido te jete eshte e rendsishme qe ky disk eshte nje mrekulli e rralle, vetem dy apo tri artifakte ne bote kan disa veti te ngjajshme peraferta, te themi disku i denderas dhe ai i majasve dhe vete Stonheng.

...analizoni me radhė punimet e Gezim Uruēit: http://www.facebook.com/photo.php?pid=6618...100001133356751

Fotografi e jashtme
Aleksandėr Stipēeviq: "Ilirėt- Historia, jeta, kultura dhe simbolet e tyre"
FAQE 183
Aplik plumbi me pamje te suastikes nga Magdalenska Gora afer Sevnices ne Slloveni shekulli pest p.e.s. PEABODY MUSEUM, CAMBRIDGE, MASSACHUSSET
(Perndryshe, tek ky liber kemi nje koleksion shumte te pasur me simbolin e svastikes, te gjendura ne forme artifaktesh ne te gjith treven a gadishullit ilirik)
-
Kryqi Katror (i njohur si Kryqi i Shen Gjergjit), qofte ky i thjeshte ose ... Swastike, perfaqeson qe prej koheve qe nuk mbahen mend, sovranitetin me te paane e me te plote; ai ishte simbol primar ne Kreten Minoane, …. dhe rezervohej vetem per Hyjneshen dhe djalin e saj hyjnor , Mbretin. Ne ato pjese te Indise kunderohej Kali, ritet i ngjanin tejmase atyre te Hyjneshes se Madhe Pelasge dhe Kretane…..

Ne ritualin e kurerezimit te mbreterve Indiane, prifti qe drejton ceremonine vendos permbi mbretin nje mantel te shenjte te quajtur “miter” ne nje ceremony rilindjeje , i jep pese zare dhe i thote “Ketu master, keto rajone, qofshin kete 5 rajone ne pjesen tende” Pese rajonet jane 4 anet e tokes dhe zenithi.

Keshtu qe briri i ekzltuar i unikornit, perfaqeson “polin e larte” dhe ngrihet nga mbreti ne zenith, ne piken me te larte ku rri dielli. Briri i Unikornit eshte Obelisk ne kulturen Egjiptiane i cili mbeshtet ne nje baze katerkendshe qe fillon ngushtohet ne forme piramidale, qe shpreh dominimin ne kater cepat e botes dhe ne Zenith…. Dominimi qe perfaqesonte origjinalisht nuk ishte ai i Zotit-Diell por i Mbretereshes se Trefishte (White Goddess) mermeri i bardhe ne forme trekendeshe e se ciles rrethon varrin e birit te saj mbreteror nga cdo ane. (Katrori dhe trekendeshat ornamentale tek figura e vathit pellasg)
Kali si edhe analogja e saj Minerva ka pesen (V) si numeral te shenjte”
R. Graves, f.410 "White Goddess"

Fotografi e jashtme
Suastika Sumere e ngjajshme me te fisit Yllir-Paeone

Fotografi e jashtme
Stemė e Dukagjinėve me svastiken ne mes

Fotografi e jashtme
Eshte interesante perputhshmeria e elementeve nga kjo vazo me ato te diskut(tė faistit), kemi kater simbole te vegjla te Kamadianit-svastikes dhe sikur se jane te ndara nga dy per secilen lule ,pra ka shume cka te analizohet per kete perputhshmeri elementesh.

Kjo shenja e lules ce e shkoqit ky burri e cila eshte identike me shenjen e bimes qe e ceka tek figura paraprake tek bishti gjarprit.
Ka mundesi edhe pse tek vazoja kjo lule shkoqitet nga luleja me lart e cila nuk eshte shpend edhe pse figura e shpendit eshte mbi koken e ketij burri me fustanell dhe me frizuren simbolike pellasge e cila paraqet te njejtin person sikurse te disku i faistit.

Vetem vazoja apo amfora pa kurfar vizatimi simbolizon gjinin femrore por nese ka nje veg menjeher ndryshon kuptimi po nese ka dy, analiza behet nga dy ane pra tek poqerit qe kemi vizatime ne nivele te ndara, kemi te bajm thjesht me elementin unikal te pergjithshem te te gjithe njerzimit me shenjimin e ngjarjeve te ndara ne etapa gjegjsisht kohe.

Shenjat e poqeris jane tik-taket e kohes se kaluar, tani te analizosh kuptimin e vetem nje tik-taku sekonde te tille te se shkuares duhet patjeter te posedosh nje pjes si trashigimise te asaj te shkuare perndryshe do krijojm falsitete te cilat na largojn nga posedimi i trashegimnis origjinale te asaj sekonde qe e kemi ne gjak .
Per kete pik s'pari duhet ti identifikojm elementet globale te artifaktit e pastaj te thellohemi tek origjina e tij tek shenjat simbolet te cilat e identifikojn dhe e emrojn se kushe e ka punuar cila kultur dhe ciles kohe i takon.
Psh nese do te ndodhte nje permbytje nga ato te medhat dhe te shpeton nje numer i vogel i njerzimit dhe nese pasardhesit e atij numri te vogel do te fillonin prap nga e para te cilet me kohen do te zhvilloheshin der sa nje nga ata te studionte, gjurmonte sa do te arrinte ti deshifronte artifaktet gjurmonte te kaluaren ne orgjinal si mendoni ju sa do te kishte sukses. Per shembull te studiohen artifaktet e gjetura pas nje permbytjeje ne France, Angli dhe vendet e tjera te cilat kan mbush perplot muzet e tyre me artifakte te shteteve tjera besoj se do te kemi nje gjurmues arkeolog ne prag te c'menduris. Pra keto jan falsifikime te tipit te legalizuar e njejta gja ndodh me artifaktet e Trojanve te cilat zbukurojn muzet e ndryshme neper bote.
Do te percaktohej se pari Orgjina tyre, s'pari do ti perkiste vendit ku eshte zbuluar Luvrit, Londres, Athines, Herakles etj. Si rasti i maskes se Agamemnonit. Por arkeologu i sinqert dhe real me deshifrimin e simboleve cakton vendin dhe perkatsin e artifaktit. A do te jete kjo nje koklavitje e verrtet per gjurmuesin e verrtet si nje nyje e pazgjidhur, nje problem i tille do te zgjas aq sa shitet rrena .
Pra duhet kemi shume kujdes te kuptimi i simboleve dhe jo vetem tja fusim paushall nga shikimi pare nga deshira, sepse do te pjellin moskuptime, kemi shembull termin greqishte e vjeter - greqishte e re, njena-tjetren as qe e kuptojn sepse e dyta eshte orgjinale gjuhe kishtare ndersa e para eshte falsifikatori i termit greqishte e lasht, dhe doemos kur nuk kan elementet e njejta nuk i takojn brumit te njejt nuk mund ta quash nga deshira "greqishte e vjeter", sepse mes tyre na duhet doemos nje perkthyes greqishte e re - ,,greqishte e lasht '' dhe kush mund te jete perkthyes mes ketyre dy gjuheve perpos asaj gjuhe e cila permban ne vete elementin baze te se folmes ne lashtsi e kjo eshte Albanologjia e lashte dhe e re.


Forma e diskut eshte nje shenj ne vete e cila simbolizon rrethin globin, rrethi mund te ket kuptimin e nje dite nje jave nje muaji nje viti dhe nje Kamadiani-svastike dhe pak me tutje komplet yjsive.Globi ka pozicionimin e vet kundrejt diellit ka polet dhe vendet e shenjuara nga "njerzit e pare" te themi ,diten dhe naten pra sa kishin aftesi ata te studionin errsiren kur ne sot per drit spo jemi te afte ti definojm gjanat qe shifen...
(Xhamajl Gashi)

... ato qe biejne ne toke, simbolikisht jane ne forme te swastikes, qe poashtu nenkuptone, faren, berthamen, jeten... ... ne mes tjerash, vereje syrin e tij, qe ne fakt eshte simboli i Horusit:
http://www.facebook.com/photo.php?pid=3223...100001133356751


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top
Besir.B
  Postuar nė: 05.03.2011, 17:30
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009Lexoni ketu librin The Swastika:
http://www.scribd.com/collections/2646357/...ocuments?page=9

+

http://www.facebook.com/photo.php?pid=7614...100001133356751

I
http://www.freemasonry.bcy.ca/symbolism/swastika/index.html
...
II
http://www.freemasonry.bcy.ca/symbolism/origin.html

III
http://www.sacred-texts.com/sym/mosy/index.htm

IV
http://www.sacred-texts.com/sym/mosy/mosy08.htm

V
http://www.sacred-texts.com/sym/mosy/mosy09.htm


Ne "greqisht", apo sanskrisht per disa tjere, shihni si e lexojne linguistet fjalen svastika:
It is composed of su- (cognate with Greek ευ-, eu-), meaning "good, well" and asti, a verbal abstract to the root as "to be", ose:
http://www.freema...sonry.bcy.ca/symbolism...tika/index.html
Edhe pse ne pellazgjisht folja "asht" (ne gegnishten para sanskrite, ka te njejtin kuptim si ne perkthim), por meqe linguistet boterore thone qe eshte fjale greke apo sanskrite, ata e dine me mire:P - Megjithate, edhe linguistet me antishqiptar detyrohen ta pranojne kete: http://www.facebook.com/photo.php?pid=2478...100001133356751 ...le te jete ky hapi i pare per ta.

Poashtu (citim) 'E' eshte parashtese, u(ose y) eshte pasthirme qe tregon nje veprim ose send cilesisht superior, ose surprize te madhe.
Asht (gegnisht) - ende e flasim. Me shume per EU-ne mund te bazohemi edhe ne artifakte ilire, ja konkretisht nje nga libri i Aleksander Stipceviq - Ilirėt-Historia, jeta, kultura dhe simbolet e tyre http://i377.photobucket.com/albums/oo213/d.../stipcevic2.jpg ... (Citim)ketu integrohet ne menyre te pagabueshme zogu dhe V (numri pese) i cili eshte trajtuar si numri i Perendeshes Supreme AOUIE (lexo per kodin AOIUE te pjesa per Aferditen ketu -http://www.facebook.com/photo.php?pid=66235&l=d9b6840366&id=100001133356751), te cilat jane edhe zanoret, ose kenga e zogjve. Edhe nese nuk mund te thuhet se swastika eshte Zog, Kenge, Germat e Para te botes... nje gje dallohet qarte, swastika ka jete ne te. Eshte nje fakt i pakundershtueshem se shpendi eshte modifikimi me real i bartsit te suastikes por shpendi mund te paraqet ne veqanti Engjullin, qe eshte edhe bartsi kryesor i jetes.
Fiset indiane (sanskrite) nuk kane emer per swastiken, por ne epitet te ngjashem me ate qe sugjeron edhe llagapi sanskrit (SVast-ik) S(erpent DNA)/V(5 planete)/-ast(eshte), pra nje nofke qe deshmon vetem per rolin e nje "femre/katalizatore" bartese te jetes.
Ne se pranojme kete koncept, do shikojme se lidhja e vetme mes swastikes dhe kryqit eshte "immaculate conception". Hebrejte besojne se gjaku percohet permes atit, ndersa femra ka vetem rolin e terrenit fertil per te gjeneruar racen (pra asnje rol trashegimor). Ne kete sens, lindja perthenogjenese e Krishtit konsiderohej e papranueshme. Pra ne kete sens Jesus ( q ene menyre te gabuar u emertua hermafrodit virgjin) ne fakt ka atributet e te qenit formuar nga Maria njelloj si edhe bota u krijua ne forme parthenogjeneze nga Mata. Per kete arsye disa swastika shoqerohen me peshk (konstelacioni Jesus), sikurse edhe Mat ka nje peshk ne pjesen e poshtme te trupit te saj.
Sic e dijme gjenden plot ilustrime te swatikave te hershme me koka lejlekesh dhe qukapikesh. Po ashtu jemi te njohur edhe me mitin qe nenat i tregojne femijeve te vegjel se lejleku i bardhe, e ka sjelle ate, femijen nga qendra e swastikes. Kjo perralle e lagjes bart me shume se nje ndodhi e neteve te dimrit. Tregon se si jeta shpertheu nga kaosi (ujerat, terri, errsira) dhe doli ne ajer fluturim ashtu si drita qe shoqeron shtegtimin e shpendeve. Shpendet nuk shtegtojne naten. Ne kohe shume me te mevonshme miti parthnogjenez, zevendesohet me nje Mjellme Zeus (Ai) dhe nje Lede (Ajo).
Shtjellimi me lart eshte shtjellim per nenoket e fshatit larg Tiranes:
http://www.facebook.com/photo.php?pid=6619...100001133356751
Sipas njohurive te cilat per mungese provash i atribuohen Kaldeasve, "gruaja" Thalasse pritet ne mes nga Perendia per te formuar me pjesen e poshtme te saj Token dhe me ate te sipermen Qiejt dhe Pese planetet e sistemit tone.
Nje tjeter tablete sugjeron se ne kohen e pembytjes se madhe, ujerat kishin mbuluar cdo gje. Befas toka u shaq mes ujerave si nje Veze, dhe po nga ujerat u leshua Hena si nje flluske.
Ne analet e indianeve te Amerikes (kryesisht Navajos) gjenden legjenda qe tregojne se nga ujerat qe po silleshin centrigugalisht me shpejtesi te madhe, goditi jashte vulves se tokes embrioni i jetes, i bardhe si pambuk, dhe u rrit nje pas nje deli sa doli ne ajer/drite. Disa studjues mendojne se keto legjenda jane te implantuar nga nje tjeter kulture, edhe me e hershme.
Citim:
-Ajo serish qendron mbe kembe! http://www.facebook.com/photo.php?pid=7614...100001133356751
Ne qender te universit; e kercnuar nga forcat e kaosit; me fustanin e saj te gjate e te valezuar qe tani e dijme me siguri te plote se perfundi belit te saj paraqet detin, ne cka na siguron - si vule e pamohushme - figura e peshkut qe jeton ne te.
Ekuilibri nuk eshte i perjetshem. Swastika mund te rrotullohet nga te dy krahet. Energjia mund te humbe dhe te krijohet. Planetet dhe yjet te lindin e te shuhen. Ndryshimi eshte ligjshmeria e ekzistences.(Javan)

Nė fillim ishte Kaosi________http://www.facebook.com/photo.php?pid=76144&l=c058df3abb&id=100001133356751
Sipas pellasgeve: "asgje nuk doli nga asgje"
Ishte Kaos, -perzierje, ngaterrese, mbrapeshti, difuzitet, konfuzitet, perzierje... e pambarim.
Nga ky Kaos u zgjua - [sipas transmetimeve greke te mitit pellasg te kozmogonise ajo qe ata nuk ia dinin emrin andaj e quajten pa-pemer >>Eurinoma<< sepse pellasget edhe sipas Herodotit, i mbanin te fshehte emrat e 'perendive' origjinal te tyre ose me sakt, lexo pjesen per monoteizmin ne kete teme:http://www.facebook.com/photo.php?pid=95137&l=b3527cd8c2&id=100001133356751]
(nuk e besoj se eshte e nevojshme ta sjell tani te plote kete mit, sepse ata qe merren me keso gjerash vecme e kane lexuar dhe mund t'ju kujtohet.)
E zgjuar nga ky Kaos holistik, ajo 'force' [ne gjendjen e saj (ende metafizike) me vetine e saj esenciale "rrotullimit" filloi t'i zgjidhte e zberthente elementet e ngaterruara te kaosit dhe kjo force e drejtepeshimit perfekt te balancit mes antagonizmave te pafunme ne nje kohezion te rrotullimit te perhershem centrifugal dhe natyra e saj primare e hamonise se venies ne drejtepeshim te forcave antagoniste te luhatura nga pellasget ishte sublimuar ne nje ideogram te vetem; vetine abstrakte e forces kozmike te Maates ] ne fund edhe vet u konkretizua duke kaluar nga forma e saj primare metafizike (swastika), per t'u shnderruar pashmangshmerisht ne Pellumbeshe!
Rrotullimi i saj centrifugal shkaktoi puhize ne ajer te cilen ajo e hetoi dhe e kapi e dredhi me shuplake fort dhe u shfaq Gjarperi me te cilin ajo u bashkua per te bere me vone *"Vene Kozmike" prej se ciles doli cdo gje... edhe dielli ne qiell - http://www.facebook.com/photo.php?pid=7614...100001133356751


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top
Besir.B
  Postuar nė: 05.03.2011, 17:42
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009Lexo me shume per Svastiken:
Fotografi e jashtme
Tetrakoni (svastika-kamadiani)

Te shkruash per svastiken ne hollsi eshte e pa mundur te anashkalosh te verteten, studimi ne hollesi i keti simboli (apo me sakt i ketij ideogrami/ideografi/ideoglifi...) na jep rezultatae qe truri yne veshtire se ka kapacitet ti permbledh. Pra, nese kuptimin e suastices e kuptojm ne tersi do te arrijm perseri te e verrteta ekzistenciale e nje fuqie krijuese, nuk po themi a -z por por atom-qeliz dhe shpirti ne form energjie cytse. Thjesht Krijuesi caktoj cdo gje ne precizitetin me te madh ne te kaluaren, te tanishmen dhe te ardhmen. Nese logjikojm sikur adn-en e njeriut qe eshte e perbere nga kater elemente ADENINA TININA GUANINA CITOZINA ne fakt adn-ja ka nje element qe eshte i domosdoshem ky eshte elementi pest-shpirti qe ndoshta me kohen do te jete me i kuptueshem.
Pra, harmonia e ketyre kater elementeve pa elementin e pest eshte nje hiq vakum apo 0 .

Suasticen shpesh her neper artifakte e hasim ne forma te ndryshme psh ne form kafshe dhe shpesh kemi edhe ne form kembesh qka na ben te ditur se behet fjal per nje levizje te panderprer po lind pyetja kush eshte qe leviz nese jan planetet e sistemit ton diellor (Dielli eshte derivat i swastikes e kurresesi e kunderta) pra te paret tane paskan pas njohuri ne saktesi per planetet dhe levizjet e tyre rreth nje boshti njekohsisht bashk me kete bosht duke levizur ne nje kahje te caktua ne nje qender qe mendja njeriut akoma ska mund te definoj.
Pra nese kan pas kete njohuri per sistemin diellor te Pellazget as qe ka ardh ne shprehje politeizmi ,politeizmin e sollen te pa diturit qergart. QERG-GREQ.

Sipas pellasgeve: "asgje nuk doli nga asgje"________

Ishte Kaos, -perzierje, ngaterrese, mbrapeshti, difuzitet, konfuzitet, perzierje..., e pambarim.
Nga ky Kaos u zgjua - [sipas transmetimeve greke te mitit pellasg te kozmogonise ajo qe ata nuk ia dinin emrin andaj e quajten pa-pemer >>Eurinoma<< sepse pellasget i mbanin te fshehte emrat e perendive origjinal te tyre]
(nuk e besoj se eshte e nevojshme ta sjell tani te plote kete mit, sepse ata qe merren me keso gjerash vecme e kane lexuar dhe mund t'ju kujtohet.)

E zgjuar nga ky Kaos holistik, ajo 'force' [ne gjendjen e saj (ende metafizike) me vetine e saj esenciale "rrotullimit" filloi t'i zgjidhte e zberthente elementet e ngaterruara te kaosit dhe kjo force e drejtepeshimit perfekt te balancit mes antagonizmave te pafunme ne nje kohezion te rrotullimit te perhershem centrifugal dhe natyra e saj primare e hamonise se venies ne drejtepeshim te forcave antagoniste te luhatura nga pellasget ishte sublimuar ne nje ideogram te vetem; vetine abstrakte e forces kozmike te Maates ] ne fund edhe vet u konkretizua duke kaluar nga forma e saj primare metafizike (swastika), per t'u shnderruar pashmangshmerisht ne Pellumbeshe!

Rrotullimi i saj centrifugal shkaktoi puhize ne ajer te cilen ajo e hetoi dhe e kapi e dredhi me shuplake fort dhe u shfaq Gjarperi me te cilin ajo u bashkua per te bere me vone *"Vene Kozmike" prej se ciles doli cdo gje... edhe dielli ne qiell (Dielli eshte derivat i swastikes e kurresesi e kunderta)

*
Pellazget ishin Monoteista
PELLAZGET kan besuar ne nje fuqi supreme ,Zot apo Perendi e cila ishte e pa zavendsueshme po ja erdhen kulturat tjera dhe engjujt na i shpallen per zot dhe vet u shpallen engjuj ,,bij te zotit"perfitojn edhe sot e kesaj dite nga procesi Hyjnizimit-hyllenizimit -hellenizimit , gjuhen na e modernizuan alfabetin na e shtrembruan ishim te djatht na bene te majt si ata te perrojit ( demonet). E verrteta nje dite do dal sheshi. Megjithate suastica ecen nuk ndalon...

Eshte pothuajse e pamundur te japesh nje konkluzion te fundem por duke gjykuar nga forma e saj, ka disa mundesi qe ajo te jete simboli i nje :

1. Galaktike
2. Nje ylli ose konstelacioni
3. Nje mjeti fluturues
4. ADN-se
5. nje helike me flete profil helikoidal
6. Dielli me protuberancat
7. nje vrime te zeze me materialin thithes rreth saj
8. nje forme te vecante rrufeje te trasheguar prej besimeve te lashta, etj.
Te gjitha keto dhe te tjera jane shpjegime potenciale.

Svastika simbolizon planetet qe jan objekte me te lashta se shpendet apo gjitaret per mua eshte e rendesis se veqant menyra perqasjes se analizes nderlidhja e realitetit me mitin .

Figura e femres qe mban diskun ne kater vende eshte Hatori apo ishtari, astarte planeti Veneres apo Aetoni ose e Ejtja .
Ndersa figurat e bineqve 2x4 ne fakt paraqesin planetin e Marsit-horusi qe edhe sot e gjithe diten shume emra te gjuhes son kane kete emer per baz formuese siq eshte moji apo muaji .
Keto ne fakt jan dy planetet qe kufizojn me token pra disku te cilin e mbajn keta dymbdhet persona ne esenc eshte toka ne form te nje pasqyrje te universit.

Kuptimi verrtet i Suastikes padyshim se do ta mundeshon identifikimin e kuptimit te shume vlerave si, njeshi, pesa, shtata Fi dhe Pi . Sic ishte edhe deshifrimi i numrit simbolik te Skenderbeut 13 x4=52 x 7 =364 perafert me vitin. Suastika PELLAZGE paraqet ne nje aspekt, alfabetin, numrat, kuptimin e tradites, veshjes, kuptimin e verrtet te diteve te javes, percakton anet, polet planetin qe leviz gjithnji ne drejtim te caktuar drejt te verrtetes.

1 .2 .3 .4 .5 .6 .7 .8 .9 .10

Por pse te emertohet ky simbol me emrin suastike kur ky simbol figuron me heret ne trevat ku jetuan te paret tane .
Nese emri suastik na vie nga India, cilit shekull i takon ai emer, sa eshte me i lasht se disku i Danderas.
Duhet te pyesim per emrin suastik cka nenkupton, si eshte quajtur ne trevat tona, pasi qe artifaktet e hapsirave ku jetuan te paret tane jane me te lashta.

Besoj se kuptimi i emrit te simbolit te suastikes ka pergjigjjen me te thjesht te germat pellazge qe akoma ne anetaret e ketij forumi po hamendemi te pranojm se aka ekzistue apo jo nje alfabet Pellazg .

s fi as tica

Shpirti-fia asht ka- njishi apo elementi pest ne kete rastin e peoneve huni apo mullari si qender rrotulluese e diellit duke u sjellur ne nje hu-kolon kjo kolon eshte faktikisht elementi pest shpirti .

Swatika konsiderohej si ogur i mire dhe prandaj imprintohej ne poceri, qendisej ne veshje, varej ne qafe e te tjerat.
Arsyeja shpjegohej si "Sjell Mbaresi". Pyetja jote shtrohet ne formen, po perse sillte mbaresi dhe a eshte e vertete kjo?
Ketu te them te drejten, humbet filli i pergjigjes. Si mund te sjelle ngjizja e krijimit kozmik (jo planetar, so sateliar, jo galaktik por kozmik) mbaresi?
Svastika eshte ideogram i periudhes se neolitikut, pellasget jane etni neolitike.

Pellasget autokton qe pane se stilzimi e reduktimi deri ne figuracion gjeometrik i piktoglifit dhe simbolit shpendit dhuron nje ideogram mrekullues i cili i ipte spjegim pyetjes e cila mundon qenien njerezore qysh prej erresires me te larget te zgjimit te tij intelektual nga koshienca, dikur, ekskluzivisht emocionale - e qe eshte KOZMOGONIA - origjina e cdo gjeje. Ne te pane nje objekt\figure mrekulliberese magjike, simulim te forces natyrore te rregullit dhe harmonise, paqes dhe qetesise dinamike si dhe te progresit, etj, etj.

Nga ky aspekt, pellasget tane te lashte na dalin me te ndricuar se gjithe popujt e kombet e botes. Koncepti i tyre i pergjegjes ndaj kesaj pyetje ishte \ eshte edhe sot e kesaj dite, larg me i avancuar se cdo interpretim religjioz apo shkencor qe ne kemi ne qarkullim deri me sot.

E tere ajo shkence filozofi dhe vetedije e abstrahuar dhe integruar ne nje shenje ide-dhėnėse te thjeshte deri ne abstrakcion te paster ishte sublimuar ne nje ideogram te vetem;
Swastiken, "shpirtin" dhe vetine abstrakte e forces kozmike te Maates

MATA - momenti kur cdo gje merr kuptim______

Ne vazhdim do te sjell artifakte me pare te sjellura nga Dalan-i per tjera qellime, por pa te dhena vitale.

Fillimisht me duhet te bej nje vleresim te pavarur ne mungese te referencave, per te thene se arti ne figurat e e sjellura nga Dalan-i takojne minimalisht shekullit XI pes., dhe periudhes qendrore te artit gjeometrik ku shohim nje rrefim dhe nje nder hallkat me te fuqishme te nderlidhjes, vazhdimsise dhe evoliumit artistik te paraqitjes se botes totale te shpirtit hyjnor pellasg dhe artikulimit te tij me ane te artit narrativ figurativ i cili na siguron dhe heq absoutisht cdo dyshim te mundur qe mund te kete pasur ndonjehere ndokush ne lidhje me ato qe jane pershkruar deri ketu. E qe eshte nderlidhja e pakeputur e qenies shpirterore pellasge te simbolit metafizik, transhendences dhe ekzistences materiale ne shpendin e perendishem human te qenesise se gjithmbarshme kozmike, qenies omniprezente qe siguron ekzistencen e kozmosit.

Filluar me figuren dhe stadiumin shume te hershem te zhvillimit te ketij artikulimi te sjellur na _Mirela_
http://www.forumishqiptar.com/attachment.p...=1&d=1238287784
...e cila perkufizohet se i takon te vitit 4500pes por e cila mund te jete edhe me e vjeter se kaq, -ndoshta shume me e vjeter - per te cilen u deshen shekuj te tere qe te arrihet deri te zhvillimi i mjeshtrise qe kjo shfaqje / paraqitje fizike e epifanise se forces kozmike ne menyre figurative dhe te kapshme per koshiencen njerzore [e qe fakeqsisht sot e njohim vetem me emrin e nxjerrur nga fjalia spejguese te: "per cfare sherben" ajo paraqitje abstrakte ne gjuhen hinduse si swastika.] per te ardhur deri te niveli deskriptiv qe dallojme ne figuren tashme te famshme dhe te joohur boterisht si: Idhulli Dardan - http://www.forumishqiptar.com/attachment.p...=1&d=1213114727
Eshte absolutisht e pakontestueshme se keto dy figura qe i ndajne shekujt me te erret te historise sone te pamatshme jane paraqitje materiale te se njejtes epifani.

* Te dyja mbajne duart ne bel;
* Te dyja kane prerje te thekshme mes qiellit dhe tokes qe ajo perben;
* Te dyja posedojne medalonin e njejte te diellit varur ne qiellin e saj.
* Te dyja kishin prerje te re ne nivelin e berryleve qe duhej te perfaqsonte limbin e kufirit qiellor te rezidences diellore, [ndonese nga e para i kemi humbur duart, por duke qene se eshte e njejta epifani jemi te sigurte se edhe e vjetra kishte kete pikeprerje pa asnje dyshim].
* Te dyja shtrihen mes "boteve" dhe prehen ne horizont te belit te saj, ne nivelin zero te detit, "horizontit te Aferdites" dhe "nentokes".

II
MATES i kercnohet Kaosi_________

Ne figuren e dyte te paraqitjes eksplikative me gjuhen njerezore te qenesise kozmike verejme nje pasuri te shtuar te informatave ne lidhje me thellimin e njohurive te paraardhesve tane te sterlashte.

Aty kemi the dhena shtese sic eshte meandri, numrin 4, dhe ''bataket' figurativ qe dalin mbi siperfaqen e detit per tu identifikuar me ndarjen e kontinenteve, etj qe nuk do ti shqytojme me tutje. Qe te mund te kalojme deri te paraqitja e re grafike mileniume te tera me vone-
http://www.forumishqiptar.com/attachment.p...=1&d=1189286539
-Ne kete figure, pa veshtiresi, dallojme qarte fizionomine e evoluuar te dy paraqitjeve parahistorike tashme te diskutuara e cila prap ruan ne harmoni te plote konturat e fizionomise se shpendit ne nje fytyre te afert per nga ngjashmeria me ate te fizionomise njerezore te kesaj vazhdimsie pergjate mileniumeve te pernjohjes autentike dhe trashegimise se pakeputur te thellesive te vetedijes pellasge.

-Ajo serish qendron mbe kembe!
Ne qender te universit; e kercnuar nga forcat e kaosit; me fustanin e saj te gjate e te valezuar qe tani e dijme me siguri te plote se perfundi belit te saj paraqet detin, ne cka na siguron - si vule e pamohushme - figura e peshkut qe jeton ne te.

-Perpos forces se saj magjike te miresise qe eshte shperndare gjithandej ne forme swastikash mbrojtes, - tani kemi edhe nje element te ri mbrojtes te perebere nga dicka qe fatkeqsisht nuk mund ta deduktojme me por qe mund te jete nje bime e panjohur per ne sot, pasi arti gjeometrik pa njohjen e konvencave te ketij arti komunikues, nuk na e mundeson nje lexim me te lehte te asaj mburoje qe forcat e se keqes dhe kaosit kercenues duket sikur nuk mund ta kalojne (sepaku jo me lehtesi...)

Padyshim; permbajtja e grafikes ne fjale eshte brengosese dhe rrefen per nje periudhe te rende neper te cilen po kalonte Mata/bota e kercenuar nga kaosi i periudhes se dokumentuar ne ate narracion figurativ te deshmitarit pellasg te ngjarjeve qe ne vetem mund ti imagjinojme.

Mćta - 3500 pes_________

Ne vetedijen pellasge te perfytyrimit te botes shfaqen propocine te reja. Perendesha holistike e misherimit te gjithesise me paraqitjen e saj te shekullit XXXV pes shenon fazen e periudhes se re te botekuptimit me baze ne 4/4 te teresise kozmike.

Kete zhvillim vetedija kolektive e shoqerise pellasge e arriti mes viteve 4500-3500 pes, qe mund te konsiderohet si nje perparim jashtzakonisht i shpejte, sidomos kur marrim parasysh se behet fjale per bindjet fundamentale te nje shoqerie.

Gara stinore_____
Ne anen e kundert te vazos shohim formen e grafikes narrative tashme e kemi pare ne Qerren Ilire te Kultit krahas paraqitjes se kalimit gradual te swastikes e cila fulturimthi transformohet ne shpend mocalik hypur mbi te madhen ne analogji te plote me ritualin e qerres rituale te misterit te permendur-http://i39.tinypic.com/jslrh5.jpg
Tregimi i ritualit te qerres se kultit te gjetur ne Gllasinc shume shekuj me pare se te krijohej artifakti ne fjale...http://i44.tinypic.com/rm2qm8.jpg
Aty shohim transformimin e swastikes ne shpendin shtegtar mbi [(?) shqiponjen] kraheshtrire qe sikur ka detyre apo qellim ta tejkaloje lepurin i cili mund te konsiderohet lajmetar i se keqes para se te kete arritur te haje bimen e kalimit ne boten e erresires, kaosit, makthit dhe harreses qe do t'ia hapte dyert e hyrjes ne kete bote.
Dielli qendron ne hapesiren kozmike. Qielli dhe ngjyra tij e kalter jane nominative te shtresave atmosferike qe mbeshtjellin Token.

Drita nuk prodhohet eskluzivisht nga Dielli yne, sepse ka shume diej yje. Madja ka gjasa qe keta yje jane mase e koncentruar e drites ne/mbi limitet e shpejtesise se saj. Per mendimin tim, Dielli eshte mase dhe atribut i drites. Nese shpejtesia e levizjes rritet ne/mbi ate te levizjes se drites 300000km/s, drita do zhduket pasi ka shpejtesi me te vogel. Ne kete pike behet konvertimi levizjes/energjise ne mase (trup). Nuk ka me fluturim “zogjsh”, por mase te mbarsur me energji. Swastika ndalon, dhe mund ta rifilloje levijen veten me drejtimin te kundert, pra duke emetuar drite. E njejta gje mund te thuhet per piken e ngrirjes, minus 274 celcius. Atomet vibrojne deri sa arrihet kjo temperature. Ne 274 C poshte zeros, ato nuk mund te vibrojne me pak se "aspak". Ato ndalojne se vibruari. Kjo do te thote se nuk kemi “perpetum mobile” te energjise, megjithese kjo nuk humbet. Pasi zjarri te ka dhene ngrohje, do te duhet te harxhohet ngrohje per ta rindezur ate. Ne kete sens, hyn kendveshtrimi i “fatit te keq” dhe swastikes qe rrotullohet kunder akrepave te ores, ose qe absorbon driten duke krijuar mase.
Te dy rastet me lart (ku njeri eshte teresisht i palidhur me driten ne sensin fotogjen te saj) deshmojne per ekzistencen e “kufizimeve absolute” te cilat integrojne dhe zberthejne cdo gje materiale ne hapesiren kozmogonike. Ekzistenca e ketyre limiteve dhe shnderrimet nga nje lende ne tjetren jane studjuar. Por deri sot asnje mendje njerezore nuk ka mundur t’i jape pergjigje pyetjes se perse ka kufizime te tilla, si deh cfare percakton limitin ekstrem te kufizimeve, ose perse asgje nuk ja kalon shpejtesise se drites. Thene ndryshe, pse shpejtesia e drites dhe jo dicka tjeter eshte limiti fundem? Pse eshte -274C dhe jo te themi -800C kufiri maksimal i ngrirjes?
Ne kete sens “Dielli eshte derivat i swastikes dhe kurresesi e kunderta”, eshte pergjigja me shkencore e koncentruar ne nje rresht te vetem.
____________________________

"Idhujt" pellasg

Nė natyrėn e shoqėrisė njerėzore, faktori idhull, pėrmes fenomenit tė imitimit me tė cilin Aristoteli e spjegon edhe lindjen e mimezės e teatrit ne pėrgjithėsi, pėrkufizon edhe normat e sjelljes. Imitimi i jetės sė shpendėve si totemė tė kėtij populli krijoi njė kulturė totale. Strukturoi botėn emotive, motivore, materiale, artistike, moralin, konceptin estetik, si dhe konstantėn emocionale tė grupit. Kėtė popull s’mund ta paramendosh tė hidhėruar, ky ishte populli mė i qeshur nė tė gjitha kohėrat. Vizatimet qė janė gjetur nė Kretė e gjetiu, karakteristika e tyre dhe akcenti mė markant ėshtė fluturimi, lėvizshmėria, mungesa e peshės sė trupit, qė nė fakt tė gjitha pėrshkruajnė lumturinė.

Konservimet kulturore_________

E tėrė kultura pellasge ėshtė e lidhur ngushtė me shpezėt. Duke u nisur nga priftėreshat, ritualet, emrat, veshja. Gjithkund nė plan tė parė vėrehet imitimi i shpezėve dhe krahasimi me to. Edhe sot, priftėreshat katolike mbajnė veshje qė imiton dukjen e laraskave. Gjubleta e grave shqiptare ėshtė e qepur asisoji qė kontura e femrės nė profil tė duket sa mė identike me patat, shotat, apo ndonjė shpez tjetėr tė familjes sė tyre. Ato janė tė shkurtėra qėllimisht aq sa tė pėrfitojnė proporcionet e kėmėbėve tė shotės. Ecja e grave qė veshin gjubletėn e cila tundet butėsisht para-mbrapa, saktėsisht ta krijon pėrshtypjen se ato nuk ecin, por notojnė. E tėrė eleganca dhe bukuria e tyre matej me shotėn. Vallja e shotės qė edhe sot jeton ndėr shqiptarėt, ėshtė vetėm njė fakt mė shumė se kjo traditė dhe kulturė parahistorike ėshtė ruajtur nė formė tė artit deri nė ditėt e sotme dhe se vlera arketipore e shpendėve nė kulturėn, traditėn, dhe vetėdijen kolektive shqiptare ka mbetur e gjallė gjatė shekujve.

Familja______________________

- kishte njė rregullim unik, dhe krahasuar me botėn sot, bashkėkohor. Kėtu do tė gjejmė edhe njė pėrforcim tė faktit pse Odiseu i cili ishte pellasg nuk shkon te gruaja Penelopa, (tė pėrkujtojmė se ky emėr do tė thotė patė), por e bjen me vete nė Itakė. Koha kur ndodhė kjo martesė i takon retroaksionit matriarkal. E vėrteta pėr kėtė popull ideal (e them pa ngurrim) ėshtė se ata pėr nga aspekti shoqėror nuk bėnin ndonjė dallim tė madh ndėrmjet gjinive, ose bėnin aq sa bėjnė dhe kanė bėrė kėto shpezė ndėrmjetvete. Nė ne ende gjallon shprehja (nė realitet kategoria) zot i shtėpisė, krahas asaj, zojė shtėpie. Vetėm kaq mjafton qė tė dijmė se ata ndanin pozita tė barabarta nė familje. Shtysė matriarkale dhe incestuoze kanė mundur tė bartin me vete vetėm shoqėritė tė cilat si totem, pra si idhull e kishin lopėn apo ndonjė gjitar tjetėr tė kėsaj familje. Kjo shtresė kulturore e cila padyshim pati ndikim tė konsiderueshėm nė gjeneratat tona tė mėvonshme, nuk arriti ta zėvendėsojė kėtė element tė fuqishėm tė shpirtit pellasg.

Pellasgėt provokoheshin nga largėsitė e panjohura__

-Populli qė ka pasur figurė tė adhurimit shpendin, nuk ka mundur t’i shpėtojė imponimit tė mėnyrės sė mendimit dhe motivimit qė si rezultat japin njė shoqėri me potencial tė madh krijues dhe civilizues. Pikė sė pari, ndėrmarrje tė madhėrishme tė shtegtimit nė vise tė panjohura. Ndėrmarrjet e tilla nė historinė e njerėzimit njihen si pėrshpejtime tė mėdha tė zhvillimit kulturor apo pėrgjithėsisht civilizues. Adhurimi i shtegtuesve nė kėtė shoqėri ėshtė i pashmangshėm, prandaj edhe zakoni i mikpritjes qė u ruajt tek shqiptarėt nė njė formė metafizike, qė bashkon dy kundėrshti konkurencash tė mėdha, jurinė dhe religjionin, krijoi njė lloj kulti tė ri, -tė Mikut, i cili me ardhjen e tij sjell me vete diēka hyjnore, apo njė formė tė njeriut nė tė cilėn shfaqet perėndia supreme, Zoi. Zoi i cili, ta sjell kumtin para mbytjes sė madhe. Po qe se dikush ta nget mikun do tė ndodhė hataja! Ēfarė janė disa pika gjak, nė krahasim me zhdukjen e plotė tė cilėn e shkakton Zeusi Mikpritės. Nuk ėshtė e vėrtetė se gjakmarrjet kanė krisur pėr tokė a pėr femra. Kėto zakonisht janė zgjidhur me mjete mė adekuate, bile sa i pėrket tokės, deri vonė ajo nuk ka qenė e ndarė plotėsisht nė pronėsi familjare. Malet deri vonė kanė mbetur pronė e pėrbashkėt fisnore a e gjakut. I vrari nė dhunim tė nderit femror ka shkuar nė tė shumtėn e rasteve gjakhupės dhe gjakmarrja ėshtė ndėrprerė shpejt, por kur ėshtė prerė miku ato zakonisht kanė zgjatur deri nė shfarosje pėr arsye se “gjaku i mikut nuk falet”!(K.i L.Duk.) Ky ėshtė parimi, askush nuk ka tagėr qė ta falė gjakun e mikut. Ai qė nuk e nxjerrte gjakun e Mikut, leēitej dhe i digjej shtėpia ku ritualisht i nxirreshin edhe katėr gurėt kyē tė themelit. (Shih Eskili, dhe P. i Thyer, tė I.Kadare-sė).

Sorrat_________________________

Priftėreshat qė vesheshin plotėsisht zi nuk shtegtonin. Ato ishin tė pėrhershme dhe nderoheshin si sorra. Ato kishin pėr detyrė t’i ruanin tė vdekurit. Puna e tyre intelektuale ishte e lidhur ngushtė me misterin e vdekjes. Fillimisht nė kėtė rend inicoheshin gratė pas klimaksit dhe ato e kishin nė duar monopolin e ritualit tė varrimit. (Njerėzimi, edhe sipas rrėfimeve biblike, varrosjen e mėsoi prej sorrave). Pėrse kėtė monopol e fituan “sorrat” e jo rendi i ngjajshėm me to “sorranėt” mund tė thirremi nė mitin pellasg pėr krijimin qė krahas ekzistimit tė varrezave tumulare argumentohen reciprokisht. Pellasgėt e nxjerrin gjenezėn nga Eurinoma dhe Ofioni.“Eurinoma u bė pėllumbeshė ndėrsa ofioni ishte gjarpėr gjigand. Perėndesha mesdhetare gjithnjė paraqitet nė pėrcjelljen e gjarpėrit. Pellasgėt e lindur nga toka, thonin se u krijuan nga dhėmbėt e Ofionit. Pelarg do tė thotė lejlek”. (R.Grevs). Prandaj, rituali i varrimit tė pellasgėve ishte mbjellje e eshtėrave tė tyre qė mbėshtetet nė grupin e perėndive tė tokės, Nėnėn Tokė. Varrezat tumulare individuale bėheshin asisoji qė t’i pėrngjajnė barkut tė gruas shtatzėnė. E njėjta ndodhte edhe me varrezat familjare ku tė gjithė hynin nė njė bark. Kėta rilindeshin kur tė piqeshin kushtet e besimit. Vetėm Sorrat e dinin kėtė ritual, (ishin femra). Ata qė nuk varroseshin nga “sorrat” nuk do tė ringjalleshin, -prandaj ky ritual shumė i vlefshėm ishte i monopolizuar. Njėsoj ky mit mė vonė u modifikua pėr tė spjeguar gjenezėn e evoluimit tė ilirėve prej tyre. Ata poashtu u lindėn nga toka dhe dhėmbėt e gjarpėrit Ilo (Illyrianka), e jo siē thonė autorėt e vonshėm antik. Ringjallja e tė vdekurve sipas ciklit mitologjik me pėrkatėsi iliro-pellasge, ndodhte pas pėrmbytjeve tė mėdha.

Pėrmbytja_______________________

Cikli i mitologjisė, bartės tė sė cilės ishin pellasgėt ilirėt dhe shqiptarėt, pėr pėrmbytjen dhe ringjalljen e pėrjashton incestin. Ata rilinden prej gurėve (eshtėrave tė Nėnės Tokė) dhe eshtėrave tė tė parėve, bile shumica e varrezave tumulare tregojnė se tė ndjerėt varroseshin nė pozitė tė mbledhur tė fetusit. Pas pėrmbytjes sė Zeusit, i biri i Prometheut dhe e bija e Epimetheut, dy njerėzit mė tė mirė nė botė e popullzuan tokėn sėrish duke hedhur gurė prapa shpinės! Edhe pse kėta ishin fėmjė tė dy vėllezėrve (e jo nga tė njejtėt prindėr sikur nė mitologjitė tjera ku nuk apstrahohet incesti), ky ėshtė ndoshta, i vetmi mit pėr ringjalljen e njerėzimit qė e pėrjashton incestin. Kanuni shqiptar* poashtu sanksionon incestin deri nė katėrqind breza. Tė damunit e zjermit edhe nė katėrqind breza me kenė, as nuk marrin e as nuk japin.(Kjo ėshtė e barabartė me 72 shekuj po qe se njė brez llogaritet vetėm 18 vjet!), qė do tė thotė, -kurrė!

* eshte ligji i vetem nder gjithe civilizimet e derisotme te njerezimit i cili incestin e perjashton plotesisht edhe si mundesi te rastit.

Shpendėt zgjojnė imagjinatėn___________

Zbulimi i lundrės nuk ka mundur tė bėhet nga askush tjetėr pos nga ata qė i patėn totemė shpendėt ujor. Pas kėtij zbulimi, udhėtimet e tyre u bėnė shumė mė intenzive, mė ndėrmarrėse dhe mė tė guximshme. Kurreshtja e kėtij populli pėr tė parė botėra sa mė tė largėta u shtua vazhdimisht. Perfeksionimi i lundrave ėshtė dashur tė ketė marrur hov dhe s’ėshtė ēudi pse ilirėt edhe mė vonė janė tė njohur si lundėrtarėt mė tė mirė dhe anijendėrtuesit mė tė shkathtė tė atyre kohėrave. Tė gjithė historianėt e pohojnė pa ngurrim se si grekėt ashtu edhe romakėt, tė gjitha pėr anijendėrtimtarinė i kishin mėsuar nga ilirėt. Ndėrmarrje tė tilla kishte pasur shumė. Pėr shumicėn e tyre kemi dėgjuar edhe nė legjendat e mitet qė mbetėn tė shkruara nga grekėt. Jasoni, i vėllai i Dardanit, ndėr tė parėt kishte bėrė njė udhėtim tė tillė tė shenjtė. (Jasoni kishte shkuar pėr lėkurėn e dashit tė artė). Kjo do tė thotė se ai kishte vajtur atje pėr tė rrėmbyer mjeshtėrinė e rritjes sė dhenėve. Nė pellasgji mė parė nuk kishte dele. Njėherit ky ėshtė edhe takimi me principet patriarkale, atij iu desh tė fuste rendin patriarkal pėr tė fituar mbretėrinė sipas gjakut et atit, kulti i dashit e kishte kėtė forcė. Dhenėt ishin ekonomi qė shėrbente pėr krijimin e ushtrive rrebeluese dhe pasi nuk kishin tokė pėr tė mbjellur drithėra, dhenėt ishin mė tė pėrshtatshmet pėr kėtė qėllim.

Korbėt ose sorranėt________________

A ishin kėto shtegtime tė rregullta apo jo dhe a shtegtonte i tėrė populli apo vetėm gjysma e tij mė vitale? Kush kujdesej pėr vendbanimin dhe pėr pasuritė qė nuk barteshin me vete pėrpos “sorrave” plakave nė tė zeza? A ishte i pėrzier rendi i pleqėve nė tė zeza me kėtė rit apo i takonin njė rendi tjetėr ende mė tė vjetėr siē ėshtė Terezia, pleqnarėt apo tė urtit qė i peshonin gjėrat. Kėta merreshin me misterin e harmonisė dhe jurisdikdisonit? Tiresitė ishin tė verbėr, ose simbolikisht pėfytyroheshin si tė tillė, ata ishin tė lidhur ngushtė me magjinė e labirintit dhe komunikonin me kanalet e fshehta tė nėntokės. Si vazhdimsi e Uranit, ata ishin urithė, apo tė urtė,dhe mė vonė Kronit, ata ishin korbė, (korbėt siduket janė konsideruar gjini mashkullore e sorrave?), por pėr dallim nga sorrat qė merreshin me misterin e vdekjes dhe mbanin monopolin e ceremonisė sė varrimit te et vdekurve, kėta merreshin me paralajmėrimin e saj dhe me drejtėsinė. Kėta ishin juristėt e parė dhe drejtėsinė e mbronin me kėrcnimet qė vinin nga Hadi. Ata ftoheshin pėr tė zgjidhur qėshtje tė komplikuara juridike kur mbreti nuk kishte aftėsi pėr vendim. Ishin tė vetmit qė kishin leje tė komunikonin me botėn e nėndheshme. Pasardhės tė tyre tė drejtpėrdrejtė janė Pleqnarėt Kanunor.

“Kroni nga grekėt u kuptua si kronos (ati kohė) qė paraqitej me drapėrin e tij. Pas njė kohe ėshtė paraqitur me sorrėn, ngjajshėm me Apolonin, Eskulapin dhe Saturnin. Chronos, sigurisht do tė thotė sorrė ngjajshėm me fjalėn latine cornix dhe greke corone”. Thotė Robert Grevs, por megjithatė shprehja corone = sorron pra sorran, edhe pse larg nga kuptimi chronos=kohė, megjithatė nė mėnyrėn e vet rituale ėshtė e lidhur me sorrėn n.f., cornix - korbin, kuptohet si pėrcjellės i domosdoshėm i atij qė paralajmėron dhe shkakton vdekjen. Kroni megjithatė do tė thotė krua, qė simulon kohėn. Ai mė tutje thotė se sorra ėshtė zog orakull nė tė cilin hyn shpirti i mbretit tė shenjtė qė ėshtė flijuar. Koha u zbulua me zbulimin e kroit si gurrė dhe Kronit si perėndi. Pavdeksinė e shkatėrroi koha, prandaj koha dhe vdekja rrijnė nė marrėdhėnie asociative. Drapėri i tij pos korrjes (qė bėnė vdekja) simbolizon edhe vet vdekjen. Edhe Apoloni, edhe Eskulapi, edhe Saturni janė tė lidhur ngushtė me vdekjen. Prandaj tė Shtundeve (Saturna) ilirėt ėshtė dashur t’u bėnin libasione tė vdekurve dhe kėtė ditė e kalonin me tė afėrmit e tyre tė vdekur.

Pyetje...______________

Pellasgėt ishin udhėtarėt mė tė mėdhenjė nė histori dhe kjo nuk mund tė paramendohet pa njohuri tė holla astronomike. Kush ishin navigatorėt, njohėsit e yjeve dhe shtigjeve tė shtegtimit? Ku mbet kjo njohuri? Tregimi pėr fėmijėt qė i solli lejleku. Muaji i mjaltit qė ende qarkullojnė nė kulturėn evropiane,-a ėshtė e mundur qė tė rrjedhin nga pellasgėt dhe fisi i tyre i njohur me emrin Leleg? A ėshtė e mundur qė dyndjet t’i kenė bėrė ēiftet e reja tė sapomartuara, dhe fėmijėt e tyre tė kenė qenė deportuar nga lejlekėt, pjesėtarėt e fisit tė kėsaj infrastrukture tė ēuditshme, ndėrsa muaji i mjaltit tė ketė fituar emrin nga udhėtimet pėr nė bregun lindor? Kėto pyetje mund tė marrin pėrgjegjet e tyre menjėherė pas stabilizimit tė teorisė qė bazohet nė shpendėt ujor pėr Svastikėn.

Svastika si figurė e stilizuar_____

Pavarėsisht nga teoria e pranuar se svastika ka tė bėjė me rrotullimin e pėrhershėm tė diellit (Dielli eshte derivat i swastikes e kurresesi e kunderta), ēėshtja ėshtė se, sa do tė ketė mundur njeriu i asaj kohe ta krijojė atė pėrfytyrim? Njerėzit e shohin vetėm gjysmėn e rrotullimit tė tij virtual. Dielli nė gjysmėsferėn qiellore pėrshkruan vetėm njė hark dhe jo rrethin e plotė. Ndėrsa forma e simbolit nė fjalė, mė shumė na tregon pėr njė rrotullim rreth boshtit tė vet, se sa rreth ndonjė trupi tjetėr. Sa mund tė qėndroj kjo teori nėse themi se dielli si trup qiellor deri nė mesjetė ėshtė konsideruar si disk apo monedhė e artė? Tek e fundit - se dielli sillet rreth boshtit tė vet -ėshtė zbulim ende i freskėt. Fisi ilir Paionėt apo Peonėt diellin e adhuronin nė formė tė diskut tė ngritur mbi njė shtyllė tė lartė e jo nė formė tė svastikės sikur duhet tė pritej (Dielli eshte derivat i swastikes e kurresesi e kunderta). Sėrish mbetet pyetja: -ēfarė simbolizon svastika nė tė vėrtetė?

Ekspanzioni______________

Pėr njė moment nė histori, dikujt i interesoi se ku shkojnė shpendėt e tyre gjatė migrimeve? Kjo kurreshtje u bė ndėrmarrje e cila shkaktoi lėvizjen e madhe tė kėtij populli. Si mjet i identifikimit tė kėtyre misioneve dhe sinjal i sigurt mund tė shėrbej svastika. Pra, kudo qė gjindet ajo, gjejmė edhe faktin e arritjes sė tyre nė atė vend. Bartėsit e svastikės janė edhe bartės tė kėtij ekspanzioni. Kush tjetėr ishte pikėnisje e kėsaj ndėrmarrjeje pėrpos banorėt e egjeut dhe populli misterioz mė vonė i njohur si pellasg?

Zeusi_________________

Edhe idhtarėt e kultit tė lopės kishin bėrė udhėtime tė ngjashme. Fati i mirė apo i keq e deshi qė kjo rrugė tė pėrputhet dukshėm me shtigjet pellasge. Kėta pas pellasgėve arritėn edhe nė Indi ku lopa edhe sot nderohet si e shenjtė. Lopėt e lira dikur kanė bėrė shtegtime tė ngjashme duke kėrkuar kullosa tė reja, dhe kjo rrugė ishte e pėrafėrt me atė qė kanė bėrė edhe bashkėsitė shoqėrore tė cilat arritėn nė njė mėnyrė t’i shfrytėzojnė tė mirat e tyre. Zbulimi i qumėshtit, si ushqim ua kishte ngritur vlerėn dhe format e para tė kėtij eksploatimi bėnin qė popullata tė migronte me to. Ata kalonin nga njėri kontinent nė tjetrin, siē ėshtė pikėrisht Ngushtica e Bosforit qė lidhė Evropėn me Azinė. Ngjajshėm edhe indianėt amerikanė, ekonomia e tė cilėve ishte plotėsisht e varur nga bizonėt, arritėn nga evropa nė Amerikė duke shkuar pas dyndjeve tė tyre. Nuk ėshtė aspak e rastit pse emri i ngushticės sė Bosforit ėshtė i lidhur me gjedhin. Njėherit nuk ėshtė i rastit as numri i madh i toponimeve, nė lidhje me emrin e gjedhit nė rajonin e Ballkanit dhe gjetiu. Turqit, greqinė e quajnė junanistan, qė rrjedh prej Juno = gjedh. Grekėt e adhuronin Zeusin nė formė tė kaut. Megjithėse emri Zeus, nuk ėshtė fare grek, dhe nuk e ka kuptimin e kaut. Fillimisht Zeusin e zbuluan pellasgėt. Zeusi ishte perėndiu themelor i rendit tė idhujve zoomorf tė pellasgėve. Fjala rrjedh prej Zeu(s) pa kėtė shtojcė greke. Pra Zeu qė ėshtė lexuar Zoi, e ka kuptimin e zogut. Nė fakt shqiponjės, mbretėreshės sė tė gjithė shpendėve qė njiheshin atėherė. Prandaj pellasgėt e vjetėr e adhuronin Zeusin nė formė tė shqiponjės. Jun ėshtė perėndi greke e cila ose ėshtė e huazuar, ose flet pėr prejardhjen e tyre nga Afrika dhe rajoni i afėrt me Egjiptin. Toponimi Taurisium, qė rrjedh prej tau, ku shqip edhe sot e ruan kuptimin e kaut, ndonėse ilirėt sigurisht e kanė quajtur Kaurri-si-on. Pastaj Buthros, Buthrotum, Butua, prej ku rrjedh e sotmja shqipe buall. Pastaj format Ija, Io, Jo, e ndoshta edhe icca (ika), si pseudonim i saj, ka kuptimin e mėshqerrės, qė e hasim si toponim hidronim, eponim, etj. Njėsoj Theba-t, (nė Beoti, Egjipt, Trojadė, etj.), kanė tė bėjnė me gjedhin. Nė rajonin e ilirisė sė jugut gjejmė edhe toponimin Lopes. E kėshtu mė radhė, tė mos numėrojmė mė kot. Legjenda pėr Ijėn, bijėn e mbretit Inak, (me fytyrėn e mėshqerrės) sigurisht ėshtė vetėm njė formė e mjegulluar mitologjike qė flet pėr etnogjenezėn e grekėve tė mėvonshėm, dhe dyndjet e tyre derisa pėrfundimisht ishin vendosur aty ku janė edhe sot. Ardhja e fiseve qė nderonin lopėn dhe buallin, filluan tė pengojnė rrjedhat spontane tė jetesės sė pellasgėve.

Orakujt pellasg e kishin zbuluar shkrimin___

Pos tjerash, pellasgėt shpikėn edhe njė sistem tė tėrė shenjash e leximesh tė lajmeve nga zogjėt. Orakujt mė tė zhvilluar nxirrnin mėsimet nga disponimet, fluturimet dhe zėrat e zogjėve. Edhe sot tek shqiptarėt paraqitja e laraskės mbi ēati ėshtė shenjė e mysafirėve, ndėrsa kėndimi i korbit varėsisht se ku qėndron, nė ēati apo mė larg, nė kėtė apo nė atė drejtim, paralajmėron vdekjen e dikujt mė tė afėrm apo mė tė largėt. E megjithatė shumica e kėtyre besimeve ishin rrjedhojė e pjesėtarėve tė shkollės laike, tė cilėt nuk ishin tė njohur me misteret e orakujve tė cilėve u vinin dhe u shkonin zogjėt.

Nė realitet, zbulimi i shkrimit ishte fshehtėsi. Edhe ne mendojmė se ėshtė zbuluar shumė mė vonė se qė ka mundur tė zbulohet me tė vėrtetė. Them kushtimisht shkrim, kėtu mund tė bėjmė fjalė pėr hieroglife, ndoshta edhe sistem tjetėr ende mė primitiv piktoresk, por tė thjeshtuar e tė kodifikuar mjaft sa tė mund ta deshifrojnė priftėreshat apo priftėrinjtė e orakullit gjegjės. Bartės tė kėtyre lajmeve ishin zogjėt, pėllumbat e tė ngjashėm, por kjo fshehtėsi e bartėsve tė kėsaj poste, pėr laikėt paraqiste njė mister i cili kuptohej si fenomen i njerėzve tė zgjedhur tė cilėt e dinin dhe e flisnin gjuhėn e zogjėve me bestytninė e pėrhapur se zogjėt dinin shumė gjėra qė kanė parė udhės, por edhe se ishin lajmėtarė tė perėndive qiellor.

Ndonėse veprimtari terciare, me kohė orakujt pellasg morėn karakter informatorėsh qė para popullit tė thjeshtė imponoheshin edhe si paragnostė, sepse duke patur informatat mė tė shpejta se lajmtarėt e porositur qė i binin, ata ipnin pėrgjegjen para tė gjithėve dhe kjo pėrgjegje vėrtetohej, javė mė vonė nga lajmtarėt e arritur mė vonė. Kėshtu ata fituan autoritet tė madh. Por me kohė filluan ta ndienin veten tė veēantė dhe misterin e tyre ta mbajnė tė fshehur. Kėta orakuj me kohė u shtuan dhe mblodhėn fuqi tė hatashme. Ata silleshin sikur zotėra. Udhėhiqnin plotėsisht dhe orientonin absolutisht tėrė politikėn botėrore. Tė gjitha luftėrat e mėdha deri rreth shekullit tė VII pes u nxitėn dhe u inicuan nga kėto qendra, dhe kuptohet, nga ineresat e ngushta tė kėsaj pakice tė privilegjuar, por edhe mė vonė (shek VI-V pes) ato ndikuan nė pėrfundimin e tyre nė dėm apo nė dobi tė palės sė caktuar qė pėrputhej me interesat e tyre.

Lufta e Trojės ėshtė njė ndėr to. Kuptohet, kjo shtresė hyjnore, e cila ishte veēuar plotėsisht nga pala tjetėr e njerėzimit, me gjithė forcėn dhe pasurinė e vet tė madhe materiale (dihet se tė gjithė tempujt pranonin dhuratat mė tė ēmuara nga mbretėritė dhe mbretėrit anė e kėnd botės, pėr shėrbimet qė ua bėnin), nuk e ruajti pushtetin qendror. Pėpos rivalitetit tė brendshem, shumė prej tyre u asimiluan pėr shkak tė aleancave me fiset tjera tė egra duke kaluar nė duar tė huaja, por qė duke mos e humbur autoritetin qė e gėzonin mė herėt, bėn njė pshtjellimė dhe ngatėrresė tė hatashme nė zhvillimet e mė vonshme historike e politike.

Matriarkati nxiti Patriarkatin________

Me kohė kur nė kėto mistere filloi tė pėrzihej edhe kulti i kaut, mund tė bėjmė fjalė pėr reinstalimin e matriarkatit nė kėta tempuj dhe forcimin e diferencimin e mėtutjeshėm tė tyre. Politika e grave, nė kėtė kohė, ishte jashtėzakonisht posesive dhe sa mė shumė qė mėsonin u shtohej etja pėr tė uzurpuar mė shumė nga kėto njėsi. Ato filluan njė politikė agresive dhe kallėn njė varg luftėrash.
Ndoshta vėrtetė mund tė thuhet se meshkujt e zbuluan luftėn, por e vėrtetė mė e madhe ėshtė se femrat, atė e nxitėn tė parat. Ende nuk ekzistojnė tė dhėna tė mjaftueshme nė lidhje me ngarjen mė tė rėndėsishme tė historisė botėrore, se kurė u bė revolucioni patriarkal, dhe ku saktėsisht ndodhi kjo histori. Por qysh tani jam i bindjes se kėtė e bėri heroi i Ur-it tė Babilonisė, rreth mileniumit tė tretė pes. Kjo do tė thotė se patriarkati nė mjediset ku mė herėt kishte qenė i zhvilluar matriarkati, u konsolidua diku nė lindjen e mesme. Marduku i cili mė parė e kishte ndarė pėllumbin simbolikisht dhe kishte deklaruar rendin e ri botėror, ėshtė vetėm shenjė se ai i kishte rėnė nė gjurmė mėnyrės sė bartjes sė lajmeve dhe meqenėse e kishte zėnė lajmin ende pa arritur aty ku duhej, e kishte fituar luftėn.
Edhe Gilgameshi i Urukut bėri njė gjest patriarkal kur e refuzoi dashurinė e Ishtar-es. Mirėpo ai i shpėton vdekjes rituale tė mbretit, me dublin e tij ushtarak Enkidunė, cili nė fund vdes nė vend tė tij, kuptohet nga lėndimi nė luftė me demin, ngjajshėm me ritualin e Kretės, i cili sot gjallon nė Spanjė si njė lloj sporti. Kėta mbretėr janė shumė tė ngjajshėm me ēiftet mbretėrore si: Kastori me Poluksin, dhe tė fundmit mė formal, Agamemnoni me Menelaun, njėri mbret ushtarak, tjetri magjik, apo shpirtėror. Patriarkati shumė shpejtė zgjeroi kufijtė e tij, pėr arsye se bijtė e mbretėrve matriarkal lakmonin t’u kthehej pushteti tė cilin mund t’ua merrte ēdokush i huaj.

Ashpėrsimi i konfliktit____________

Kėto rrethana historike ishin mjaftė dinamike, kėshtu rreth shekullit tė XV pes kishte ndodhur diēka qė mund tė quhet kundėrrevolucion, apo zhvillim regresiv i civilizimit tė shoqėrisė njerėzore. Siē duket matriarkati i cili nė Azi dhe Afrikė mė parė ishte shumė i zhvilluar dhe ekstrem, pas arritjes sė disa fiseve pellasge sikur ėshtė ai Dardan nė Trojėn e mė vonshme, e shpejtuan rregullimin patriarkal dhe dominimin e tij. Matriarkati mė i egėr u shfaq nė viset ku jetonin shoqėritė tė cilat si model tė rregullimit shoqėror i kishin marrė bletėt. Mjafton tė pėrmendurit e bletėve qė tė kemi njė pėrfytyrim tė qartė pėr ashpėrsinė ndaj gjinisė mashkullore qė kanė mundur ta ken femrat Amė tė kombit. Shumica e mbretėrve matriarkal ishin ndjekur prej Azisė. Shembull konkret ėshtė dėbimi i Pelopit nga Lidia, prej Ilit trojan. Ardhja e pelopidėve nė peloponez dhe lidhja e tyre me tempujt e kėtushėm, ndihmuan forcimin e martiarkatit. Prandaj, pėrderisa nė Azi forcohej vazhdimisht kulti i Zeusit patriarkal dhe bijės sė tij tė lindur prej koke Idės apo Atenės, nė tjetrėn anė forcohej kulti i Herės me mbretėrit e saj matriarkal Herkulėt. Kėta e bėnė njėrin ndėr sulmet e para nė Trojė sa ishte mbret Laomedoni. Por kjo u forcua sėrish.

Matriarkati pėrgatitej pėr kundėrevolucion____

Klasa matriarkale duke e parė se pushteti i tyre po ngushtohej dita e ditės, shfrytėzuan ardhjen e popujve tė egėr dhe tė prapambetur, meshkujt mė tė aftė tė tė cilėve i zgjodhėn mbretėr [Matriarkėt]. Kundėrrevolucioni matriarkal kishte ndodhur pak kohė para Luftės sė Trojės, rreth shek. XV pes. Nė Ballkan duket se e para e kishte filluar heroina e Sofokliut, Antigona. Ajo tentoi ta kthente monopolin e ritualit tė varrimit qė e kishin humbur pasardhėset e rendit tė Sorrave. Kjo ndodhi nė Tebėn Beotike. Prandaj fshehtėsia se si arritėn helenėt tė bėheshin mbretėr tė shumė fiseve pellasgo-ilire, qėndron nė mbėshtetjen e forcave matriarkale pėrbrenda qyteteve me sundim patriarkal.

Heronjtė dhe hakmarrja matriarkale___

Hera pėr ta kthyer pushtetin tė cilin me forcimin e Imperisė Trojane e kishte humbur, filloi fushatėn e re duke i shpallur mbretėrit e saj bij perėndish, dhe duke u premtuar trimave tė kultit se do tė bėheshin tė pavdekshėm. Kėshtu filloi epoka e heronjėve, apo mė origjinalisht herakėve dhe pėrgatitjet pėr hakmarrjen e matriarkatit. Heronjė u quajtėn tė gjithė ata qė luftuan pėr lavdinė e Herės, tė gjithė ushtarėt e mėdhenjė, apo prijėsit e tyre trima.

Nata u pėrgjak me urdhėrin e Herės____

Fatkeqsisht, dėnimet qė i shqipton bota femėrore janė larg mė tė tmerrshme se tė gjitha ato qė mund t’i bėjnė meshkujt. Ofshama sikur: “Mė mirė sikur tė mos kisha lindur fare biro” ėshtė vetėvetiu dėnim me vdekje. Qendra e re e rendit patriarkal, Troja dhe rrėnimi i saj me qėllim tė zhdukjes sė plotė tė farės trojane nga Heronjėt matriarkal, nuk tingėllon mė tmerrshėm se kjo ofshamė.

Lufta e Trojės ishte njė ndėr luftėrat mė tė pėrgjakshme nė historinė e njerėzimit. Nė Trojė ndodhi masakėr e ngjashme me natėn e thikave tė gjata (tė njohur edhe si Nata e Bartholomeut). Kjo ngjarje ishte e papresedan. Nė botė kurrė mė parė nuk ishte lejuar vrasja as aksionet luftarake gjatė natės. Nata ishte simbol i paqes dhe i pushimit qė e respektonte e tėrė bota e gjallė. Kėtė rend nuk guxonte ta prishte asnjė vdekėtar nė botė, -meshkujt hiē se hiē.

Kėtė leje e dha Hera. Perėndesha e natės, priftėresha supreme e gjithė matriarkatit botėror e kishte thyer kėtė ligj me autoritetin e saj, jo vetėm pėr ta rrėnuar definitivisht - por pėr ta zhbirė nga rrėnjėt rendin e ri patriarkal - njėherė e pėrgjithmonė.

Kėtė urdhėr nuk ka mundur ta jipte Helena, por zėvendėsja e saj, tė cilėn fatkeqsisht e harroi historia. Kjo ishte hera e parė qė u pėrgjak nata. Shkatėrrimet e forcave natyrore qė pasuan ndoshta ndodhėn rastėsisht pas kėsaj nate, por pėr bestytėt nuk ka shenjė mė bindėse se ky ishte pa asnjė dyshim rezultat i prishjes sė harmonisė sė madhe kosmike.

Kasandra - ka thėnė...

Nga tjetra anė nė Trojė, tempulli i Apolonit ua kishte marrur tė drejtėn priftėreshave trojane pėr tė thėnė orakujt e vet. Gjatė Luftės sė Trojės priftėreshė e tillė ishte Kasandra, motra e Skamandrit tė ashtuquajturit Helen. Prandaj thuhet se asaj nuk i besoi askush se kali i drunjtė paraqiste rrezik pėr qytetin. Ajo kishte gjak trojan, dhe sipas tė gjitha gjasave edhe pse ishte orakull matriarkal u ēmend para kėsaj ndodhie duke e ditur se po thyhej njė ndėr ligjet mė tė rėnda tė botės, dhe duke qenė nė njohuri pėr masakrin qė do tė ndodhte, ishte ēirrur deri nė histeri kur e kishte parė kalin qė po futej nė qytet. Por duke qenė se tempujt e rendit matriarkal, mė parė kishin shėrbyer edhe si qendra tė informimit dhe kundėrinformimit mes kėtyre dy blloqeve, nė Trojė ishte ndaluar rrebtėsisht ēdo informacion zyrtar qė vinte nga kėto qendra, dhe pėr shkak tė sigurisė shtetėrore respektohej rigorozisht.

Kasandra pas rrėnimit tė Trojės u vra nga Klitemnestra pėr tradhėti tė rendit tė motrave tė shenjta. Heleni i cili ishte agjent nė shėrbim informativ tė matriarkatit u kursye, ndėrsa kulti i Ifigjenisė enklavė partiarkale, nė heladė ishte eliminuar qysh para nisjes sė ushtrisė akeje.

Para kėsaj lufte shkatėrrimtare pushteti Trojan ishte zgjėruar gati deri nė Babilonin e lashtė, ndoshta hyri edhe nė tė, dhe tutje nė afrikė dhe Egjipt. Familja mbretėrore e Dardanit kishte zgjėruar kufijtė edhe nė Beoti e disa qytete tjera paraantike tė ballkanit dhe gadishullit apenin ku nė fillim tė kėtij kundėrrevolucioni Antigona ra si Heroinė. (Fatkeqsisht Antigonės, sikur edhe shumė personaliteteve tė tjera, nuk i dihet emri i vėrtetė. Antigona ėshtė epitet qė rrjedh prej karakterit tė saj, antigonein ose antigonion qė do tė thotė: kundėrvajtje, ajo e theu ligjin qė ende ishte i ri pėr Beotėt). Megjithatė Kreonti e kishte ruajtuar pushtetin patriarkal edhe pėr njė kohė tė konsiderueshme, prandaj beotėt por edhe athinasit mė vonė kritikohen nga autorėt antik, dhe ishin tė vetmit qė nuk dėrguan ushtri kundėr Trojės.

Nuk ėshtė e qartė nėse Troja ishte imperi federale apo konfederale, por lidhjet ishin mjaftė tė ngushta. Hetitia shnderrohet nė njė ndėr njėsitė e saj gati mė tė fuqishme, por pushteti siduket nuk kishte unitet tė mjaftueshėm, dhe kjo mund tė vėrehet nė zhvillimet e mėvonshme gjatė Luftės sė Trojės. Trojės i ishte lėkundur pushteti qendror, pėr kėtė mund tė mėsojmė nga mosmarveshtja e Ankzit dhe Prijamit nė lidhje me qytetin e ri Pergamin, i cili siduket duhej t’i takonte Ankizit.

Prandaj Ankizi pėr shkak tė kėsaj dajasije qė nuk zuri vend, asnjėherė nuk i shkon nė ndihmė Prijamit vet, por megjithatė me mjaftė vonesė e dėrgon tė birin e tij Eneun.

Prijami pėrshkruhet si mbret tipik patriarkal. Pėr tė thuhet se kishte 100 gra. Pėr tė sqaruar rritjen dhe forcėn trigonale trojane duhet tė sqarojmė edhe njė fenomen specifik qė ishte i rėndėsishėm nė shoqėrinė matriarkale. Siduket mbretėria Trojane u forcua dhe u rrit pa ndonjė luftė tė madhe duke martuar mbretėreshat e shenjta matriarkale tė mbretėrive pėrreth. Njėqind gratė e prijamit nė realitet paraqesin njėqind qytetet shtete qė i zotėronte ai.

Helena_________

(Xelena-Kselena-Selena-Hėna) Matriarkė Supreme e Herės. Rrėmbimet mitologjike tė grave paraqesin pushtime konkrete tė njė populli mbi tjetrin. Prandaj edhe rrėmbimi i Helenės nuk ishte shkas por shkak i vėrtetė i luftės trojane. Rrėmbimi i Helenės duhet konsideruar si humbje e sovranitetit tė mbretėrisė sė Spartės. Kjo u bė me qėllim tė dobėsimit tė bllokut matriarkal.

*Po tė mos ndėrmerrej ky hap, Parisi i parathėnė si mbret i ardhshėm i Trojės do tė shnderrohej nė Dhėndėr, me cka i tere sovraniteti i Trojes do te kalohej nė duart e Spartės.

Kali i ndrunjtė_______

simbol i aleancės qė rrėnoi Trojėn.
-Kulti i ri i kalit qė u themelua pak kohė para Luftės sė Trojės; ishte veprim politik dhe marrėveshtje e re e cila kishte pėr qėllim mbrojtjen mbretėrive mė tė fuqishme tė egjeut nė tė cilėn morėn pjesė Agamemnoni, Menelau, Akili dhe Odiseu, si kundėrforcė e re pėr tė mbrojtur interesat e rendit Matriarkal. Edhe pse Odiseu (Uliksi qė nuk i takonte rendit matriarkal) dhe Akili nuk ishin tė gjakut helen, ata hyrėn nė kėtė koalicion pėr shkak tė inetresave ekonomike dhe politike tė pastra.

Vėllezėrimi i Hadit, Posejdonit dhe Zeusit...,
qė shfaqet nė marrėveshtjen Hetite nga viti 1380 pes., pėrputhet mirė me Luftėn e Trojės. (Pesė vite para vdekjes sė Memnonit.) Siē duket, pavarėsisht nga tė gjitha, matriarkati kishte vendosur mė parė tė hynte nė njė luftė definitive.

Vėllazėrimi i Hadit me Posejdonin dhe Zeusin simbolikisht pėrshkruan vėllazėrimin mes Xehėtarėve qė ishin Hetitėt. (Pėr ta thuhet se kishin zbuluar hekurin mė 1500 pes). Posejdoni apo lundėrtarėt duhej tė ishin Kretasit ose/dhe Fenikasit, dhe Zeusi, pra udhėheqėsi, duhej tė ishin Dardanėt. Dihet, posejdoni i tradhėtoi Trojanėt, pra ata do tė duhej tė ishin Kretasit apo Fenikasit, tė cilėt pas rėnies sė Trojės vėrtetė bėhen zotuesit e tė njejtave troje, mė vonė tė quajtur Frigji.

Agamemnoni Matriark Ushtarak_______

(Mbretėrit Ushtarak ishin te vdekshem). Pashmangshmerisht, Mbretėrve tė shenjtė tė Herės u kalonte afati dhe nė fund tė *vitit tė dyfishtė diellor flijoheshin! Klitemnestra e kishte flijuar Agamemnonin me ritualin e tyre specifik postfestum, se ky kishte tejkaluar mandatin e lejuar. Mbreti i vjetėr duhej tė ecte nė tepihun e kuq qė shtrohej nė drejtimin lindje-perėndim varėsisht se nė ē’anė gjindej deti, nė mbarim tė vitit diellor, dhe flijohej nė pishinė ose nė mol i lidhur nė rrjetė. Kjo ndodhte nė ēastet kur dielli perėndonte pėr herė tė fundit nė vitin e brishtė (**apo mes datės 13-14 mars si Agamemnoni). Nė mėngjes gjatė lindjes sė diellit pas njė nate kur askush nuk flente nė kėngėt ritmet dhe ritualet e thirrjes sė agimit, shpallej mbreti i ri i artė, (maska dhe pjesėt tjera tė veshjes qė punoheshin nga ari ishin pjesė e ceremonisė sė shpalljes sė mbretit tė ri. Shih maskėn e Agamemnonit!). Mbreti i ri diellor ishte Egjisti. [Ky "diell" i subordinohej Hėnės]

* Mandati i plote ishte = 2x4 vjet. Graves e quan "vit diellor"
**me saktesisht, ne muajin e trembedhjete. (Cezari u flijua ne te njejten dite!).

Ifigjenia - ifigenos - prej atit e lindur___

Ky personazh duhet tė jetė titull i priftėreshave patriarkale, pa eliminimin e sė cilės, nuk kishte shkuarje nė Trojė. Ajo duhet tė jetė e lidhur ngushtė me kultin e drerit tė artė, mė vonė shumė tė pranishėm nė evropėn qendrore. Pas vrasjes sė saj ne kemi parė se ajo paraqitet nė (Tauridė, sipas Euripidit) krahina qė putheshin me shtetin Hetit, tė cilėt kishin gjuhė qė i takon grupit perėndimor tė europės qendrore (centum VII/b).

Pas Shkapėrderdhjes sė Madhe___

Fatkeqsisht nė Trojė nuk eci puna si duhet dhe ajo qėndroi deri nė momentin tragjik kur u gjend e rrėnuar nga katastrofa natyrore, me ē’rast palėt e involvuara ikėn nė drejtim tė Ilirikut. Disa shkuan edhe nė italik. Kjo katastrofė natyrore qė pjesėrisht pėrshkruhet edhe nė Iliadėn e Homerit kur shpėrthen llava vullkanike e cila pėrzihet me lumin trojan Skamandrin, sėrish ndėrroi rrjedhat politike e historike dhe patriarkati ngadhnjeu sėrish.

Matriarkati sėrish rrėnohet pėrbrenda__

Gjykimi i Orestit pėr ėmėvrasje u bė sipas disa hibrideve legjendė-mit nė Trojė. (Nuk ėshtė e qartė nėse kjo ndodhi nė rrėnojat e Trojės sė njohur apo nė trojėn e re tė Kaonisė, tė cilėn e ngriti Skamandri vėllai i Kasandrės. Oresti mė vonė njihet si mbret ilir, edhe si fis. Ky ishte princ shkėmbyes matriarkal, i cili kur u rrit u kthye pėr tė shtėnė nė dorė mbretėrinė e tė atit.
Vota e Atenės apo Idės patriarkale qė e rrėmbyen nga Troja ishte vendimtare nė kėtė gjykim. Ai u lirua. Pėrse u bė gjithė ai mund me qėllim tė rrėmbimit tė idhullit tė athenės nga ana e koalicionit helen ėshtė i qartė. Me pėrvetėsimin e kėtij tempulli ata mbretėr e fitonin “pavdekėsinė” pra nuk do tė flijoheshin sipas ritit matriarkal. "Helenėt" kėtė tė drejtė e kėrkonin edhe pėr vete, por se kėtė e kishin vetėm trojanėt dėshmon Prijami qė ėshtė i vetmi mbret i asaj kohe i cili kishte arritur njė moshė shumė tė shtyer.

Pasojat e rrėnimit______

Edhe pse nė kohėn e Orestit, matriarkatit i erdhi fundi definitivisht, Troja ishte shkatėrruar bashkė me rendin e lartė botėror dhe ligjet qė atje u formuluan. Nuk ekzistonte mė asnjė vend nė botė qė do tė mund tė integronte aq shumė popuj e shtete sikur Troja. Bashkėpunimet, shkėmbimet ekonomike, tė artit, tė xeheve, tė dijes, nga e gjithė bota e civilizuar atėherė, ishin rrėnuar, dhe njė forcė e re integruese e pėrparimtare nuk ekzistonte mė. Pas kėsaj lufte shkatėrrimtare u shfaq mesjeta e parė, ekskomunikohet historia, dhe legj*e*ndat e mitet kohėsisht janė tė destabiluzuara aq sa siguria bie pėr dy tre shekuj. Pėrmbi fragmentet e rrėnojave tė kėtij civilizimi u zhvillua greqia antike, afėrsisht dhjet shekuj mė vonė, aq sa zgjati edhe mesjeta jonė. Edhe ajo pėr tė siguruar vendin e saj nė histori, bėri njė mori falsifikimesh tė saj. Por edhe kėshtu kjo ėshtė pothuaj e tėra qė na ka mbetur

Dardanėt_________________

edhe pse pjesa mė e madhe e tyre u ruajt dhe nuk ndėrruan emėr deri nė mesjetėn e hershme, nuk arritėn tė lidhin krye me njė bėrthėmė tė fortė pėr shkak tė zhdukjes sė plotė tė shtresės aristokrate me tė drejtė tė sundimit mbretėrisė. Prandaj tė gjithė udhėheqėsit e gjymtyrėve tė popullit dardan mund tė fitonin vetėm pushtet parcial dhe vėtėm nė raste tė rrezikut elemetar atyre u ipej e drejtė mė e madhe pėr sundim. Shumica e Heronjėve kishin lėnė amanete, ndėrsa trashėguesi i emrit tė tij, emblemės sė tij apo firmės, sido qė ta quajm me sinonimet bashkėkohore, vepronte nė drejtim tė dėrgimit nė vend tė amanetit. Meqenėse historia pėr herė tė parė filloi tė shkruhej nė shekullin e pestė para erės sonė, shumica e trashėgimtarėve tė kėtyre emblemave gabimisht u konsideruan si heronjė origjinal. Prandaj edhe shumica e ngjarjeve qė i takojnė kėsaj zone kohore nuk janė nė harmoni me ngjarjet dhe me rrjedhėn e tyre reale, qė datimet i bėjnė edhe mė tė pasakta se qė do tė ishin nė ndonjė rast tjetėr.
E gjithė kjo tragjedi e shoqėrisė njerėzore nuk do tė ndodhte kurrė po tė respektohej nga tė dy palėt rregullimi ideal i shoqėrisė pellasge, po tė mbetej qė zoi dhe zoja e fisit tė kryenin detyrimet dhe obligimet e tyre pa iu pėrzier njėri-tjetrit nė punėt sovrane qė ndanin.

Svastikės i harrohet kuptimi____

Pasardhėsit e fiseve tė lashta pellasge te ekzodit u kthyen sėrish nė Evropė pėr t'u bėrė pjesė e vellezėrve pellasgė tani tė njohur si Ilirė.Pėrfundimisht, simboli i famshėm u shndėrrua nė diēka profane. Nė antikėn greke ai shėrbente si figurė dekoruese dhe ornament universal. Nuk e kishte mė atė forcėn magjike tė kultit, nuk kishte mbetur mė askush qė dinte se me tė vėrtetė ēfarė paraqiste kjo shenjė. Shpendit shtegtar tė stilizuar maksimalisht iu kishte harruar kuptimi pėrgjithmonė. Ky ishte simbol i kthimit tė pėrhershėm nė origjinė. Ashtu do tė duhej edhe tė mbeste.

KETA PASARDHESIT E EGZODIT TE FISEVE PELLAZGE SHKUAN TE BARDH NA ERDHEN TE ZI SI SORRA NGA EGJYPTI,MIGRUAN TE BARDH ME BEKIMIN E MIRESIS NE PIKE TE DRITES SI ZOGJ SHTEGTAR (RASTI THOTIT )PER TI SHPERNDAR DIE DHE NJOHURI NJERZIMIT PER TE MBIJETUAR ME LEHT.
NA U KTHYEN NATEN ME TRADHTI FALE NDIHMES TE TRADHTARVE PELLAZGE,QE NUK SHIFNIN ASGJE TJETER PERPOS RRENIMIN DHE PLACKITJEN E TROJES DARDANE . SOT SHUME SIRTAR TE MUZEUMEVE TE KORBAVE-SORRAVE ZBUKUROHEN ME KETO ARTIFAKTE .
NA U KTHYEN KORBA -SORRA DUKE SHENDRIT ME KULTUR TE SHKRETETIRAVE NOMADE KETA TE ZIT BENE RIPERTRIRJEN E KULTURES , KUPTIMIN E HARRUAR TE SIMBOLIT TE SUASTIKES PELLAZGE -YLLIRE
(Xh.Gashi, Baptis, Javan, Zeus10...)


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top

Topic Options Faqe: (8) 1 2 [3] 4 5 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio