Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Cfare po ndodhe me shendetesine kosovare?
Flori Bruqi
Postuar nė: 18.10.2006, 16:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006GREVĖ NĖ QKUKPrishtinė,16.10.2006.Sindikata e Mjekėve tė Qendrės Klinike Universitare nga data 17.10.2006 ėsht/ nė grevė . Kjo u bė shkaku i mospėrmbushjes sė kėrkesave tė tyre nga Ministria e Shėndetėsisė. Kryetari i kėshillit grevist, dr. Sali Krasniqi tha se personeli mjekėsor do tė vazhdojė tė dalė nė punė, por ata do tė intervenojnė vetėm pėr rastet emergjente.

Kjo ėshtė hera e dytė qė gjatė kėtij viti personeli i Qendrės Klinike Universitare tė futet nė grevė. E gjithė kjo si pasojė e mos pėrmbushjes sė marrėveshjes sė mirėkuptimit tė nėnshkruar midis Ministrisė sė Shėndetėsisė, Federatės SIndikale tė Shėndetėsisė dhe Kėshillit Grevist nė mars tė kėtij viti. Nga tė 7 kėrkesat e parashtruara nga kėshilli grevist, deri tani janė pėrmbushur vetėm dy. Krasniqi ndėr tė tjera ka kėrkuar qė tė merren masa ndaj atyre tė cilėt e kanė sjellur shėndetėsinė deri nė kėtė gjendje kritike, e sa i pėrket rritjes sė pagave mujore, ai kėrkoi qė ato tė shtohen pėr 300 pėr qind. Edhe pse greva do tė fillojė prej nesėr, personeli mjekėsor do tė jenė nėpėr vendet e punės, por do tė angazhohen vetėm nė rastet mė emergjente. Greva do tė ndėrpritet vetėm atėherė kur grvistėve do tu plotėsohen tė gjitha kėrkesat e parashtruara ,ka theksuar Krasniqi.

Siē kemi shkruar kohė mė pare nė blogjet tona virtuale Floart,Art-Café,Flori-Press dhe Floart-Press,Qeveria e Kosovės mė nė krye z.ministrin Lutfi Hazirin do tė bejė ndrryshime rrenjėsore nė kuadrin e Ekzekutivit nė Qendren Klinike Universitare tė Kosovės dhe siapas disa informacioneve konfidenciale nė Bordin e Ekzekutivit do tė ketė edhe eksperta nga MEF-i,MSHP ,MSH,MASHT-I si dhe ekspertė shėndetėsorė sipas tė gjitha gjasave kryetar bordi do tė jetė njeri ndėr ekspertėt e njohur tė kirurgjisė abdominale Dr.sci.Avdyl Krasniqi mė stafin e tij tė pėrzgjedhur nga ekspertė tė njohur tė QKUK-se si fjala vjen prof.dr.Shefqet Lulin,Prof.dr.Ilir Tolajn,prof.dr.Muharrem Bajramin,prof.dr.Arsim Morinėn,prof.dr.Hasan Ahmetin etj.,thuhet nga burimi konfidencial i QK. Dhe UNMIK-ut.

Pra,sot pritet shkarkimi i kuadrit tė ekzekutivit(Dr.Fadil Beka,me stafin e tij tejet joprofesional) qė nga dita e merkurė e kėtij viti,kur pėr njė gjė tė tillė do tė raporton edhe Ministri i shėndetės prof.Haxhi Sdaik idriz nė mbledhjen e Qeverise(merkurė) si dhe nė mbledhjen e parlamentit tė Kosovės(ejte)mėsojmė nga burimi I UNMIK-ut.Gjatė ditės sė sotme njė delegacion i Qeverisė sė Maqedonisė, i kryesuar nga zėvendėskryeministri e ministėr i shėndetėsisė, Imer Selmani, qėndruan pėr vizitė njėditėshe nė MSH dhe nė Kosovė.

Delegacioni realizojė takime me shefin e UNMIK-ut, Joakim Ryker, presidentin e Kosovės, Fatmir Sejdiu me zėvendėskryeministrin Lutfi Haziri etj.Flori Bruqi
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio