Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nė sofėr apo nė tryezė?
festina
Postuar nė: 28.01.2011, 22:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6417
Antari Nr: 18433
Bashkangjitur: 10.11.2008Jeta sjell ndryshime nga dita nė ditė, viti nė vitė, e le mė sa ndryshimet mund tė ndodhin nder shekuj.
Ndryshimet me vete sjellin si anen e vetė pozitive ashtu edhe atė negative, kjo varet edhe nga ajo se kush si e pret ndryshimin, si e kap atė dhe mėnyren se si e akcepton dhe i’a pėrshtat vetės...
Ndryshimet nė jetė nė pėrgjithėsi ka ndikuar edhe nė ndryshimet nė nėnyren e tė ushqyerit si nė tė pėrgatitur ashtu edhe nė shtrimin e tij.
Me ka interesuar edhe mė intereson ende, tek ne si popull e veēanarisht si komb shqiptarė, mėnyren e tė ushqyerit e kemi pas edhe e kemi pak mė ndryshe se tė tjerėt, e posaqėrisht mėnyra e shtrimit tė tij.
Ka edhe popuj tė tjerė, po pėr ne e di se sofra ka qenė ajo qė eshte shfrytzuar pėr shtruarjen e ushqimit, edhe ka pas shumė rregulla qė ėshtė dasht me ju pėrmbajt qė nga fillimi i shtruarjes e deri tek pėrfundimi dhe pastrimi i saj. Ka shumė ēka me folė rrethė kėsaj po ajo qė mė intereson mua qė tani pėr kėtė kohė tė dij ėshtė se:
Ju, keni apo jo sofer nė shtepi?
A pėrdoret ende sofra pėr shtruarjen e ushqimit?
Nėse vetė nuk e pėrdorni sofren, si i shifni ata qė e pėrdorin?
Nėse jo nė shtepit e juaja, a keni ngren ndojherė dikund bukė ne sofėr edhe si jeni ndier?
Edhe pėr fund meqense tryeza(tavolina) luan rrolin e njejt me tė sofres, vetėm se cilsohet si diēka mė moderne, pse rrespekti (nuk po di si me e quajt ndryshe) nuk ėshtė si ndaj sofres si ndaj tryezės?


Me tė mira!


----------------------------------------
Nuk dua tė jem nga ata qė vetėm frymarja e tyre tė tregon se janė gjallė.

Mos mė thuaj se mė ke parė nė ėndėrr!
PM
Top
Albana_gl
Postuar nė: 28.01.2011, 23:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1278
Antari Nr: 20085
Bashkangjitur: 25.01.2009Festina teme shuuume e bukur...

Sofer kemi patur edhe ne ne shtepine time, para shume vitesh, ashtu sic e vogel mbaj mend ne sofer kam ngrene buk me te gjithe antaret e familjes...
Sec m'a kujtove femijerine time oj Festina hehe, isha e vogel e kisha qejf shume sofren, ishte shuum lezet ne sofer kur hanim buke, u ngushtonim bashk hanim eeehhh jete o jete hehe...
Tani qe hame ne tavoline (tryeze), me duket sikur jemi shume larg e large...Por ama thene drejten shume me mire esht ne tavoline me ngrene buk sepse je ne karrige e ulur drejt, dhe buka te shkon me mire ne lukth, kurse ne sofer mblidhesh ashtu, dhe me veshtiresi shkon buka tek lukthi...ehehe


----------------------------------------
Une dua tė rroj deri sa tė shohė tė bukurėn, tė dashurėn Shqipėrinė tonė, tė lirė, tė bashkuar, dhe pastaj me gėzim le tė mė vijė vdekja..!!
PM
Top
Dikze77
Postuar nė: 29.01.2011, 00:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 770
Antari Nr: 6923
Bashkangjitur: 14.04.2007Def...Sofren edhe Flijen perpara mundsisht pak djath edhe turshi smil3dbd4e4c2e742.gif

Obss HOT


http://www.youtube.com/watch?v=guqXvL7iAcw&feature=related
PM
Top
wolfy
Postuar nė: 29.01.2011, 00:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2592
Antari Nr: 23701
Bashkangjitur: 12.11.2009per fat te keq nuk kemi me sofer nshtepi.. me kujtohet perpara sofren qe kishim.. met vertet me mungon.. per vete cdoher i preferoj me shum sendet e "vjetra".. Modernja nuk me terheq aq shum.. me duket e pashpirt (zdi sa mkuptoni). normalisht se ka sende pa te cilet sot smundemi tkalojm diten.. por.. te jemi te sinqert.. nat koh kur nuk kisht internet.. ishim me online ne jeten reale.. dhe me aktiv.. dhe Sofra ishte ajo e cila sepaku 3 her ne dit mirte pjes ne jeten reale...

Ky postim ėshtė ndryshuar nga wolfy nė 29.01.2011, 00:18


----------------------------------------
-= ULTRAS =-

Proud to be BALLIST !
PM
Top
Anika
Postuar nė: 29.01.2011, 00:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2173
Antari Nr: 25018
Bashkangjitur: 09.05.2010 Citim (festina @ 28.01.2011, 23:48)
Ju, keni apo jo sofer nė shtepi?
A pėrdoret ende sofra pėr shtruarjen e ushqimit?
Nėse vetė nuk e pėrdorni sofren, si i shifni ata qė e pėrdorin?
Nėse jo nė shtepit e juaja, a keni ngren ndojherė dikund bukė ne sofėr edhe si jeni ndier?
Edhe pėr fund meqense tryeza(tavolina) luan rrolin e njejt me tė sofres, vetėm se cilsohet si diēka mė moderne, pse rrespekti (nuk po di si me e quajt ndryshe) nuk ėshtė si ndaj sofres si ndaj tryezės?


Me tė mira!

Festina tė lutem se ēmė solle njė nostalgji nė shpirt me kėtė temė por do tė mundohem tė pėrgjigjem.

- Nuk kemi
- Pasi nuk kemi edhe nuk e pėrdorim
- Mė duken disi shumė mė tė afėrt ndėrmjet vete, kur i shoh secilin afėr njėri tjetrit, krah nė krah, disi mė tė bashkuar, ndoshta edhe sikur mė tė dashururar mes vete ashtu nė atė gjendje?!
- Kam ngrėnė dhe siē shkruan mė lartė ashtu e kam ndjerė veten disi mė tė lirė dhe mė tė afėrt me tė tjerėt
- Kėtu mė duket se ėshtė sjellja e saj, sofra pritet dhe disi njeriu parapregaditet qė mė parė, ushqimet bihen njė nga njė, edhe ajo ka njė veti tjetėr tė bukur nė vete. Pastaj edhe pėr tė larguar ka punėn e saj, disi tregohet nga kėto veti mė e vlefshme. Sikur edhe nė jetėn normale: njė gjė e cila na kushton mund e duam mė shumė , e njė qė e marim pa mund e anashkolaojmė mė tepėr.
- Kurse tavolina qėndron aty ēdoherė kur tė duash mundesh tė ulesh pa ndonjė mund


----------------------------------------
Dy gjėra mos i harro kurrė:

Allahun dhe shtėpinė e pėrhershme (ahiretin).
PM
Top
festina
Postuar nė: 29.01.2011, 21:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6417
Antari Nr: 18433
Bashkangjitur: 10.11.2008Faleminderit prej t'gjithėve qė keni ndarė pak kohė pėr kėtė temė, kėtu mė shkoj mendja mbrėm me e sjell pasi dje me shoqėri kemi diskutuar gjatė rrethė kėsaj, tė gjithėve ju pėlqejke sikur edhe sot tė shtronin ushqimin nė sofėr me disa pėrjashtime qė u bėshin kishe na smil3dbd4daabd491.gif, po pėr shkaqe tė ndryshme tregonin se tani rrall shumė rrall e bėnėn njė gjė tė tillė.

Mua pėr veti mė pėlqen, kemi sofėr nė shtepi edhe veē pėr dėshiren time shpesh pajtohen qė tė gjithė antaret e familjes qė buken ta shtrojm nė sofėr, e paskit thėnė gati se t'gjithė se me tė vėrtet tė ngrenit e bukės me antaret e familjes, miqtė e tė tjerėt nė sofėr, tė krijohet nė lloj afėrsie me e madhe me tė gjithė.
S'di pse mė duket nė sofėr ka tjera rregulla e nė tavonin tjera, jo nė mėnyren e shtrimit, po nė rregullin e uljes, dhe pritjes sė njėri-tjetrit pėr t'u bashkur t'gjithė, pastaj me i'a filluar ngrėnjes .... smil3dbd4e4c2e742.gif smil3dbd4e398ff7b.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga festina nė 29.01.2011, 21:54


----------------------------------------
Nuk dua tė jem nga ata qė vetėm frymarja e tyre tė tregon se janė gjallė.

Mos mė thuaj se mė ke parė nė ėndėrr!
PM
Top
Princo
Postuar nė: 29.01.2011, 22:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009PO ende po vazhdojm ta perdorim Sofren... edhe pse per ndonje kjo mundet me qen koh e mesjetes apo prapambeturi ..por nave ne familjen ton te gjer ende eperdorim Sofren...


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
Anika
Postuar nė: 29.01.2011, 22:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2173
Antari Nr: 25018
Bashkangjitur: 09.05.2010 Citim (Princo @ 29.01.2011, 23:18)
PO ende po vazhdojm ta perdorim Sofren... edhe pse per ndonje kjo mundet me qen koh e mesjetes apo prapambeturi ..por nave ne familjen ton te gjer ende eperdorim Sofren...

Jo aspak nuk do tė them ashtu, por ju pėrgėzoj qė keni ende atė ngrohtėsi familjare dhe atė respekt ndaj Sofrės.


----------------------------------------
Dy gjėra mos i harro kurrė:

Allahun dhe shtėpinė e pėrhershme (ahiretin).
PM
Top
Princo
Postuar nė: 29.01.2011, 22:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009 Citim (Anika @ 29.01.2011, 23:20)
Jo aspak nuk do tė them ashtu, por ju pėrgėzoj qė keni ende atė ngrohtėsi familjare dhe atė respekt ndaj Sofrės.

flm anika beso se me te vertet eka lezetin e vet sidhe bereqetin evet haja e ushqimit ne sofer...


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
festina
Postuar nė: 29.01.2011, 22:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6417
Antari Nr: 18433
Bashkangjitur: 10.11.2008 Citim (Princo @ 29.01.2011, 23:18)
PO ende po vazhdojm ta perdorim Sofren... edhe pse per ndonje kjo mundet me qen  koh e mesjetes apo prapambeturi ..por nave ne familjen ton te gjer ende   eperdorim  Sofren...

smil4a8acf686328f.gif
Me vjen mirė pėr atė qė thua, dhe jo aspak nuk kemi pse ta marrim si diēka jo tė mirė, pse, sepse per tani nuk po flas po mė parė tė gjithė nė familjet tona mos e pasmi zėnė ne, baballart e tanė sigurisht kanė ngrėn buken ne sofer, po edhe ne shumica po, edhe unė pėr vete thash edhe me parė se nuk shof asgjė tė keqe qė buka tė shtrohet dhe te hahet ne sofėr, bile me pėlqen shumė, po kam njė pyetje e perdorni gjithėmon apo vetėm nė ndonjė rast?

Ky postim ėshtė ndryshuar nga festina nė 29.01.2011, 22:28


----------------------------------------
Nuk dua tė jem nga ata qė vetėm frymarja e tyre tė tregon se janė gjallė.

Mos mė thuaj se mė ke parė nė ėndėrr!
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 29.01.2011, 23:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008Ah moj Festinė! Sa kujtime tė mira mė lidhin me sofrėn! smil3dbd4d6422f04.gif

Te nenja (gjyshja) ime, hanim rregullisht nė sofėr. Bėhej atmosferė e bukur kur nė vizitė vinin edhe hallat me fėmijėt e tyre. Tė gjithė sė bashku, tė grumbulluar rreth sofrės-hmmm, nostalgji. Mė e vogėl se tavolina, por uleshim mė shumė persona rreth saj.

Ka kohė qė s'kam ngrėnė nė sofėr (gjyshja mė vdiq, hallat u shpėrngulėn larg...mė mungojnė shumė kėto ēaste tė lumtura).

smil3dbd4e4c2e742.gif qė m'i ktheve kujtimet e bukura.


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
festina
Postuar nė: 30.01.2011, 21:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6417
Antari Nr: 18433
Bashkangjitur: 10.11.2008 Citim (Sybella @ 30.01.2011, 00:58)
Ah moj Festinė! Sa kujtime tė mira mė lidhin me sofrėn!  smil3dbd4d6422f04.gif

Te nenja (gjyshja) ime, hanim rregullisht nė sofėr. Bėhej atmosferė e bukur kur nė vizitė vinin edhe hallat me fėmijėt e tyre. Tė gjithė sė bashku, tė grumbulluar rreth sofrės-hmmm, nostalgji. Mė e vogėl se tavolina, por uleshim mė shumė persona rreth saj.

Ka kohė qė s'kam ngrėnė nė sofėr (gjyshja mė vdiq, hallat u shpėrngulėn larg...mė mungojnė shumė kėto ēaste tė lumtura).

smil3dbd4e4c2e742.gif  qė m'i ktheve kujtimet e bukura.

Hahaha tani po bindem dhe me shumė se nga sofra pėrveē se nėse punojm qė tė kemi ēka me shtru pėr tė ngrėn, ofron edhe njė dashuri pak mė tė veēant pėr tė gjithė.

Nė fakt unė prisja mė tepėr diskutim pėr kėtė, dhe mė shumė rreth asaj se pse tani shumė rrall e shef dikend t'u ngren bukė nė sofėr?! Dmth arsyet!

Faleminderit pėr pijen smil3dbd4e398ff7b.gif smil3dbd4e4c2e742.gif smil4a8acf7ea6a39.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga festina nė 30.01.2011, 21:11


----------------------------------------
Nuk dua tė jem nga ata qė vetėm frymarja e tyre tė tregon se janė gjallė.

Mos mė thuaj se mė ke parė nė ėndėrr!
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 30.01.2011, 21:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008 Citim (festina @ 30.01.2011, 22:10)
Hahaha tani po bindem dhe me shumė se nga sofra pėrveē se nėse punojm qė tė kemi ēka me shtru pėr tė ngrėn, ofron edhe njė dashuri pak mė tė veēant pėr tė gjithė.

Nė fakt unė prisja mė tepėr diskutim pėr kėtė, dhe mė shumė rreth asaj se pse tani shumė rrall e shef dikend t'u ngren bukė nė sofėr?! Dmth arsyet!

Faleminderit pėr pijen smil3dbd4e398ff7b.gif smil3dbd4e4c2e742.gif smil4a8acf7ea6a39.gif

Mendoj se modernizimi e ka bėrė tė veten. Ndoshta tavolina ėshtė mė praktike. E ka njė vend tė pėrhershėm.

Sot nėpėr shtėpitė tona ka shumė dekorime dhe gjėra jofunksionale, dhe automatikisht mė pak vend tė lirė pėr tė shtruar njė sofėr. smil3dbd4e29bbcc7.gif


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
Anubisi-E
Postuar nė: 30.01.2011, 21:43
Quote Post


Pacifist
*****

Posti: Antarė
Postime: 9660
Antari Nr: 14168
Bashkangjitur: 07.03.2008E tash Festina, une sdi te pergjigjem ne kete teme, se mi ke ngaterruar termat krejt.
Te ne "tryez" i thon sofres, (dmth asaj tradicionales), kurse "tavoline" (ose "astall", te jem me i sinqerte) i thon tryezes qe ke pershkruar ti. smil4a8acf219332d.gif


Nejse, per me qarte, do i them "tradicionale" dhe "moderne". smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Kemi pasur dikur ne shtepi "tradicionale", por kemi ngren aty vetem ne raste kur kemi pasur miq, e ska pasur vend te "modernja". Se mbaj mend kemi henger ne "moderne".
Ne shtepi tjera kam ngeren shpesh, sidomos kur me kane thire ne "mevlude" e ceremoni tjera.... OK eshte, po nuk eshte aq komod sa me henger ne "moderne". Ngushte... sdin cka eshte e jotja cka jo perpara teje... (Por ama me pelqen me shku diku mysafir, me ftesa jo-oficiale, e dikush me me pergadit ndonje ushqim tradicional e me henger ne "tradicionale") smil3dbd4daabd491.gif Love it!

E sa per respektin qe peremende... mendoj se dikush e tha. "Tradicionale" askush nuk e mban gjithe diten ne mes dhomes shtruar. Ajo "moderne" rrin aty... dhe njerezit ulen gjithe diten... o per te ngrene vete, o me te tjere, o per te bere ndonje pune tjeter. "Tradicionalen" e shtrojne me me ceremoni dhe nuk e shtrojne vetem per nje, po per krejt familjen. Prandaj bart me vete me shume "ndjenja, me shume respekt", thene kushtimisht.

----------------------------------------
Beati pacifici!
PM
Top
packs
Postuar nė: 30.01.2011, 21:46
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008Valla citash kohen e fundit ma shume ne dore po e ha se s'po kam kohe as ne sofer as ne tryeze. Ne shtepi kemi sofer me sa e di por rralle hame ne sofer. Perndryshe eshte nje send qe e du shume se me te vertete ka nje tjeter atmosfere ne sofer. Nje vlla i jemi ka qejf ne muajin e Ramazanit te shtrojme sofren.


Per info me te hollesishme, me vone.

smil3dbd4daabd491.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio