Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sondazh mbi faktoret e kriminalitetit
 
Cila nga keto dukuri ndikon ne ritjen e kriminalitetit?
Politika [ 7 ]  [41.18%]
Alkoolizmi [ 2 ]  [11.76%]
Narkomania (droga) [ 2 ]  [11.76%]
Vetevrasja [ 0 ]  [0.00%]
Delikuenca e te miturve [ 5 ]  [29.41%]
Prostitucioni [ 1 ]  [5.88%]
Gjitėsejt vota: 17
Mysafirėt nuk kanė tė drejtė votimi 
FIKRET-TE
Postuar nė 29.01.2011, 21:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 194
Antari Nr: 15398
Bashkangjitur: 07.05.2008Me duhet ki sondazh per nje punim seminarik qe e bej ne kriminologji per faktoret e paraqitjes se kriminalitetit keshtu qe ju kisha lutur te jeni sa me aktiv.
PM
Top
Cusack
Postuar nė 29.01.2011, 21:26
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006FIKRET-TE
Disa faktore qe ndikojne ne rritjen e kriminalitetit sipas mendimit tim jane papunesia dhe varferia.

Nga keto qe ke permendur, do thoja delikuenca tek te miturit eshte nje nga faktoret me te rendesishem qe mund te sjelle kriminalitet ne rritje. Zakonisht femijet e familjeve te pasura mund te jene me delikuente nga shkaku se prinderit e tyre nuk kane shume kohe te merren me edukimin adekuat, por ne te njejten kohe ju ofrojne cdo gje qe duan kur jane femije (mbase dhe per t'i lene te qete), pastaj ato duan te kene cdogje dhe kur rriten dhe mundohen ne cdo menyre t'a perfitojne.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
glladiator
Postuar nė 29.01.2011, 22:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 507
Antari Nr: 25972
Bashkangjitur: 20.01.2011votova per 1 smil4a8acf686328f.gif
PM
Top
The_Saint
Postuar nė 31.01.2011, 08:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 606
Antari Nr: 25877
Bashkangjitur: 02.01.2011Ka shume faktore qe ndikojne ne rritjen e kriminalitetit.Njeri,ne mos me i rendesishmi eshte papunsia,e kjo te con drejte varferise.Nga varferia fillon lufta per te mbijetuar.Me nje fjale,faktoret jan te nderlidhur sikur zinxhiri.

Vertete,per t'i dhene nje definicion te sakte kesaj dukurie eshte e veshtire!

Me kriminalitet mirren edhe njerez nga klasat e pasura dhe super te pasura.

Arsyeja?


----------------------------------------

Njohuria tė bėn tė lirė.
PM
Top
FIKRET-TE
Postuar nė 01.02.2011, 00:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 194
Antari Nr: 15398
Bashkangjitur: 07.05.2008Ka shum faktor ama un ne punimin seminarik dua te bej sondazh vetem me keto faktor,se faktoret e kriminalitetit jan te shumt duke filluar nga shkaqet sociale,politike,psikologjike,etj etj
PM
Top
Hornets
Postuar nė 01.02.2011, 00:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 11129
Antari Nr: 21937
Bashkangjitur: 29.03.2009Alkooli duke u mbeshtetur ne hadithin qe alkooli eshte nena e gjitha te keqijave


----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3
PM
Top
babarekes
Postuar nė 01.02.2011, 00:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9361
Antari Nr: 23715
Bashkangjitur: 13.11.2009te gjitha keta edhe krejt gjerat tjera pa mbeshtetjen e POLITIKES jan te pa arituraa


----------------------------------------
Mbeturinat flasin keq per mua...Plehrat e besojne...!
PM
Top
FIKRET-TE
Postuar nė 05.02.2011, 00:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 194
Antari Nr: 15398
Bashkangjitur: 07.05.2008Kriminaliteti a paraqitet ma shum sidukuri individuale dmth mvaret prej individit apo esht si dukuri shoqerore mvaret nga rrethanat shoqerore,ekonomike,socijale,familjare etj etj
PM
Top
Anubisi-E
Postuar nė 05.02.2011, 03:30
Quote Post


Pacifist
*****

Posti: Antarė
Postime: 9660
Antari Nr: 14168
Bashkangjitur: 07.03.2008Une votova per "Delikuenca e te miturve", ndoshta pak i ndikuar nga 2-3 rastet e fundit qe ndodhen ne Maqedoni, ku nxenes ne shkollat e mesme kane sulmuar me thike moshataret e tyre. Dhe kjo dukuri eshte ne rritje. Fakt qe duhet te na shqetesoj me shume eshte se nje pergjindje teje e larte e nxenesve ne shkolle shkojne me arme te ftohta, dhe jo rralle edhe arme te zjarrta. (nga nje hulumtim qe ishte bere ne Shkup me duket).P.S. Nuk e kuptoj si tamam ndikon "vetevrasja" ne rritjen e kriminalitetit?? smil3dbd4e29bbcc7.gif


----------------------------------------
Beati pacifici!
PM
Top
DonDevil
Postuar nė 05.02.2011, 04:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2653
Antari Nr: 19432
Bashkangjitur: 12.01.2009Tek sa e lexoja temėn pėr disa ēaste u shkėputa dhe po mendoja .. vėrte,kush ėshtė resursi i tė kėqijave nė botė ?!.Shumė shpejt e identifikova problemin nga kėndvėshtrimi im.

-Thjesht,nuk arrij ta imagjinojj njė botė ku do kishte para me bollėk,njė shoqėri sociale tė cilėt do besonin devotshmėrisht nė Zot!
Dikush tha : " Pėr ta parashikuar tė ardhmen,shiko tė kaluarėn " ,gjėrat e njejta ndodhin nė botė,ndonėse nė njė formė paksa mė tė modifikuar.Por njerzimi kurrė nuk mori mėsim nga e kaluara,sepse qenja njerzorė ėshtė egoiste,e pamėshirshme dhe me plot hiporizi, cdokush tenton ti plotėsoj epshet e tija personale, duke mos u shqetėsuar se llogarin e tij ,duhet ta paguaj dikush herėt apo vonė.

Disa autorė tė mėdhej,interpretojnė atė qė e flet historia,nė gjuhėn e heshtjes.Tė gjithė luftėrat,tė gjitha krimet,tė gjithė teoritė konspirative qė u praktikuan,e gjithė urrejtja,manipulimet,devijimet, krimet, vrasjet, torturat, vuajtjet , mizoritė, amoraiteti ndodhin pėr njė gjė - pėr para,siē e quajnė teologėt letrėn djallėzore,apo siē e quajnė tė moshuarit instrumentin e djallit!

Pra,pėrfundimisht paraja ėshtė resursi i tė kėqijave, por edhe tė mirave njėkohėsisht.Cfar definim apstrakt qė ka.
Nėse njerėzimi do kishte para mjaftueshėm, qė tė plotėsoj nevojat elemetare, nuk do ishte e nevojės qė tė detyrohet dikush qė tė dal nga vehtja e tij, vetėm e vetėm qė tė siguroj kafshatėn e gojės, pėr tė dhe familjen e tij.
-Por kush do i shuaj etje dhe ambiciet e sėmura tė atyre qė duan ta uzurpojnė gjithė botėn ? Padyshim,dashuria e sinqert pėr Zot!


----------------------------------------
Silent!
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio