Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Feja dhe te rinjte
globalizmi
Postuar nė: 07.02.2011, 23:28
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 34
Antari Nr: 26025
Bashkangjitur: 31.01.2011Si mendoni,a shkojne paralel keto dyja? Sa i respekton rinia sot parimet dhe rregullat e fese? P.Sh. ju sa ini te lidhur per fene? etj etj ...
PM
Top
Rolling
Postuar nė: 07.02.2011, 23:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1088
Antari Nr: 19260
Bashkangjitur: 01.01.2009ju kisha kerku falje nese e kuptoni ndryshe vetem nese me lejojne administratoret ti pergjigjem ARTELL3's.

po kolege . faleminderohem Allahut fuqiplote qe me mundesoj ta lexoj kur'anin famelarte ne shqip dhe ne arabisht ( te bej hatme).

per temen: feja eshte e pandashme nga jeta e njeriut qofte i/e ri/re apo i moshum. por mvaret prej njeriut se si e karakterizon ate.
Dikushi mendon se une jam me shkolle dhe nuk kam kohe per fe, apo jam i preokupuar me punen nuk me del koha per fe. d.m.th krejt mvaret prej individit se si e ka konceptu jeten ne cfare menyre.


----------------------------------------
how can i miss you if you won't go away?
BIK means Lopa mashkell :)))))
__________________________________
Snoopy
PM
Top
Rolling
Postuar nė: 07.02.2011, 23:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1088
Antari Nr: 19260
Bashkangjitur: 01.01.2009naten e mire te gjithve kalofshit sa ma mire.


----------------------------------------
how can i miss you if you won't go away?
BIK means Lopa mashkell :)))))
__________________________________
Snoopy
PM
Top
Avalon
Postuar nė: 08.02.2011, 00:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3339
Antari Nr: 25685
Bashkangjitur: 28.11.2010 Citim (globalizmi @ 08.02.2011, 00:28)
Si mendoni,a shkojne paralel keto dyja? Sa i respekton rinia sot parimet dhe rregullat e fese? P.Sh. ju sa ini te lidhur per fene? etj etj ...

Se a shkojne paralel, varet nga ambienti ne te cilin rritet femiu. Sa i respekton rinia sot parimet dhe rregullat e fese, varet poashtu nga doza e indoktrinimit qe kane konsumuar gjate zhvillimit dhe formimit te intelektit. Nje fjale e urte thote: Me trego me ke rri, te te tregoj kush je. Te tillet qe dalin nga rrethi ne te cilin sillen te gjithe, nga disa quhen dele te zeza e nga ca te tjere revolucionare.

Ndersa sa jemi te lidhur per fene, une po flas per vete, une veshtire mund te lidhem ne dicka qe nuk eshte vertetuar kurre, qe bie ndesh me vetveten e qe ne anen tjeter pretendon te jete me e mira, shpetimi i njerezimit e keshtu me radhe.

Nese eshte e vertete se e gjithe shkenca buron nga Kur'an-i, atehere duhet te jete poashtu e vertete se shkenca kerkon fakte qe feja ne asnje menyre nuk mund te na ofroje. Te tjerat quhen gojdhena e legjenda qe para mijera vitesh ne shoqerite e pacivilizuara kane shkrepur po qe tash u eshte lagur baruti.

Ne nje kohe kur normat shoqerore rregullohen me mijera ligje, ne nje kohe kur ekzistojne institucione qe merren me faktorin njeri, ne nje kohe kur edhe ne viset me te prapambetura, secili banor posedon se paku nje celular (te mos flasim per mediat tjera), normat e para 2000 vitesh s'kane cfare kerkojne.

Shenjteria e asnjerit nga librat fetar deri sot nuk eshte vertetuar, dhe si te vertetohet kur kontradiktat qe permbajne perbrenda vetvetes edhe librat e PERKRYER, sic deshirojne njerezit ta quajne njerin prej tyre, jane te pakapercyeshme. E nga cdokush edhe pa lexuar libra fare, mund te degjoshe se ZOTI eshte i perkryer. Dhe dikush qe eshte i perkryer, vetem gjera te perkryera mund te sjelle.
PM
Top
wikileaks
Postuar nė: 08.02.2011, 00:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 230
Antari Nr: 26002
Bashkangjitur: 27.01.2011Ligji i sotshem eshte ligji nderkombtar per te drejtat e njeriut ne bote:

- te sulmohet iraku i bazuar ne ligjet e njeriut: te lihen 1 milion gra te veja, kete edhe nje budall nuk e ben , jo njeri me arsye, dmth ligjet perpilohen jo per te mbrojt njeriun, por per te shfrytezuar ate dhe per te lene te vuaj.
- te perhapet nje semundje nga laboratoret "shkencor" qe pastaj barnat te shiten per profiteria te medha, kjo eshte "mendja dhe vetja" e njeriut" , kete nje njeri i qete menderisht nuk e ben, e bejn "kokat e ndritura"
- te prodhohen arme per asgjesim masiv,hiroshima dhe nagasaki, mbi femije gra dhe pleq, te mira qe ka dhene "natyra" kjo eshte mbrojtje dhe siguri, dhe keto i ka perpiluar "shkenca"e "arsyes"
- ligji per mbrojtjen e prapanices, e perpiluar nga mendja e njeriut, shekulli 21 njeriu ende nuk e dij per cka i sherben prapanica, edhe kjo mendje e njeriut.
- ligji per mbrojtjen e kafsheve, por e drejta per te djegur femije te gjalle ne palestine , edhe keto ligje nga koka e njeriut.
- masakra ne serbrenice dhe kosove, shpreblehet gjakpiresi dhe paraqitet si kriminel viktima, edhe keto mendime nga koka " e arsyes" se njeriut perparimtar.
- njeriu sa do te meret me faktorin njeri, nuk do te kuptoje njeriun, se ate nuk e krijoj as e evoloi, nese njeriu meret me njeriun nuk do te zhdukte ate por do te ndihmonte te kuptoje te verteten mbi njeriun, kete "njeriu"qe krijon institucione nuk ka aritur te beje, pasi rezultatet ne jeten e perditshme japin te kunderten, njeriu shfrytezohet nga njeriu apo edhe zhduket nga njeriu, nuk ndihmohet. Shkenca nuk ka aritur ti pergjigjet pyetjes " Kush jam UNE "


----------------------------------------
Informacioni !
PMUsers Website
Top
GoldMan
Postuar nė: 08.02.2011, 00:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 133
Antari Nr: 25993
Bashkangjitur: 25.01.2011 Citim (Rolling @ 08.02.2011, 00:46)
ju kisha kerku falje nese e kuptoni ndryshe vetem nese me lejojne administratoret ti pergjigjem ARTELL3's.

po kolege . faleminderohem Allahut fuqiplote qe me mundesoj ta lexoj kur'anin famelarte ne shqip dhe ne arabisht ( te bej hatme).

per temen: feja eshte e pandashme nga jeta e njeriut qofte i/e ri/re apo i moshum. por mvaret prej njeriut se si e karakterizon ate.
Dikushi mendon se une jam me shkolle dhe nuk kam kohe per fe, apo jam i preokupuar me punen nuk me del koha per fe. d.m.th krejt mvaret prej individit se si e ka konceptu jeten ne cfare menyre.

Sa u habita me nje postim te tille nga ana e jote.
Mirpo edhe shume u gezova.Sa mire qe e paske kuptuar a e din sa ke debatuar ketu ne dem te islamit.
Kuptohet nese je i njejti person.
Pra ndjehu krenar qe qenke udhezuar dhe kerko me shume falje per ato gabime.


----------------------------------------
► PLAY lumturise' ▌▌PAUS mendimeve ■ STOP trishtimit . .!
PM
Top
thunder
Postuar nė: 08.02.2011, 00:47
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 33
Antari Nr: 25956
Bashkangjitur: 17.01.2011 Citim (globalizmi @ 08.02.2011, 00:28)
Si mendoni,a shkojne paralel keto dyja? Sa i respekton rinia sot parimet dhe rregullat e fese? P.Sh. ju sa ini te lidhur per fene? etj etj ...

o i nderuar mos i ngarkoni te rinjet me fe eme sene te tjera qe per te rinejet jan sene te kota ju lute lejoni te rinjet te jetojn jeten si duhet shum koh kemi hjek prej qetnikve serb e tani na e keni pru thiken ne fyt ju me keta vehabistet na lejoni te arsimohemi e te edukohemi e jo te hym ne fe smil3dbd4e5e7563a.gif smil4a8acd602a050.gif
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio