Studentet.info
 Krko      Antart      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i par i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> RUBRIKA E ESSEVE
INDEXI
Postuar n: 20.10.2006, 11:17
Quote Post


Tr kohn flas :)
*****

Posti: Antar
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006ZERI I HAFIZIT

1.N mesnat i vetm , duke medituar mbi gjithsin me qetsin e ngjyrave t qiellit, dhe vizualitetin e ndjenjave, ndgjohet nj z i kumbueshm i cili na fton n historin e besimit...Histori e prshkruar n gjurmt e stolisura me argshe ari dhe melheme t zemrs.Eja, o i ri, eja o njeri, eja n pragun e qetsis , eja n shptim , n adhurim Krijuesin... .Ndgjohen klithmat e fundit t nj njeriu i cili tr jetn e tij e kaloi n ann tjetr t medaljes, duke u br piun i Djallit t mallkuar...Oh , sa fund i tmerrshm, sa pendim i vonuar....Kthehem n ann tjetr t shtratit dhe vazhdoj fjalimin tim me veten...Dhe ja sureja Jusuf me mrekullin e saj...Njeri i ri, entuziast, energjik , i bukur dhe shum i devotshm...Para sprovave, para jets, para realitetit.. .Pasuri, post , femra, zbavitje , argtim , t gjitha mundsit para....Hafizi fillon t emocionohet n kt pjes t sures...derisa kumbojn tekbiret n vendtakimin e dritave...Pr shkak t nderit fitoi burgun, shitjen si rob, shrbimin si shrbtor....T gjitha dyert e jets prpara dhe mundsit , ndrsa i vendosuri qndroi n rrugn e tij me t vetmen fjal Kam Frik All-llahun.. .E t`i jeton jashta namazit, jashta nderit, jashta devotshmris dhe prap ke fytyr t flassh pr fen n mnyr nncmuese?!Mos t lutem , mos e humb edhe at pak njerzi n personalitetin tnd....Mso o njeri se si ruhet nderi i pronarit , pasuria e tij , familja e tij dhe mso s s`i duhet t sjellemi me familjen...Eja t cojm dashuri se nuk na sheh kush? , :Jo , jo un i frikohem All-llahut, Zotit t botrave.Po nse nuk on dashuri m mua do t burgos? , : burgu sht m i dashur pr mua sesa mkati.E n kuvendin e grave t qytetit prehen duart, duke u habitur nga bukuria dhe drita e ktij shrbtori t ndershm...E ai kokn ulur , kryen shrbimin duke patur frik Krijuesin nga pasojat...Fillojn britmat epsharake t grave t paedukuara, fillon shfaqja e rrolit thumbues t Djallit..Dhe t`i o i ri je i vetm n nj mes me gjinin e kundrt e mendon se nuk t sheh kush?Dhe se mund t bsh c`far t duash?Pa ndalu njher me kohn dhe ndgjo, ndjej zrin e hafizit, se si ta mson jetn...Kt pjes t meditimit e ndalon vetm rrahja e prshpejtuar e zemrs...

2....Koh vjeshte, sa e ndjen shpirti frymn e dendur porsi gjethe e molisur n pragun e vdekjes...Rrug t e strmbushura me udhtar t rinj t cilt sjellen si thneglat n botn e tyre.Duke vshtruar nga lartsit e mdha duken sikur buburreca t dhna pas puns s tyre t prshpejtuar. Ose m mir thn si besimtart Ditn e Gjykimit para All-llahut t Madhrishm..Dhe ja skena e prshkruar n Kur`anin famlart, besimtart ditn e gjykimit.... Hafizi me sy t njtur interpreton ajetet kur`anore dhe me zrin e tij vlon si ari i shkrir....E besimtart kokulur ndjekin interpretimin e tij dhe qajn n z si fmija i porsalindur n kt bot...Sken e tmerrshme, t gjith para All-llahut duke u prgjigjur pr jetn ton, veprimtarin n t dhe aktivizimin e ndrgjegjes son...At dit kur grat do ta nxjerrin barrn e vet , jo nga dshira e tyre por nga frika e pendimit , at moment kur do t prplasen planetet dhe do t djegen detrat , e n at moment ai q ka pasur frik All-llahun do ta prjetoj i qet dhe do pres thirrjen pr n xhenet...Do t krkojn shpirtrat kthim mbrapa, do t krkojn shptim nga msuesi i tyre, mirpo ai do i`a kthej shpinn duke u justifikuar se nuk i ka ftuar ai n rrugn e tij.O i ri a nuk e ndjen kt moment?!Apo prap mendon se ke koh?ka do t dshmoj pr ty , knga e ndgjuar nga nj kngtar i estrads botrore , bixhozi yt, mkati jot me femrat e shkolls , apo bixhozi yt n bastoret sportive?A nuk logjikon?

3.I kthehet studenti pas fakultetit , jets reale, jets plot sfida...Pun e mir, vetur e tipit t ri, blen shtpi t re, martohet , ....Gjithka bukur, krejt n rregull...Dhe ja momenti i tregimit ton , prap del n sken hafizi i lagjes i cili n mnyr magjepsse interpreton prshkrimin e fajdexhinjve dhe njerzve q mirren me kamat....Ata q han kamatn nuk ngrihen ndryshe, porsi i prekuri nga djalli i mallkuar, ngase ata than q kamata sht shitblerje, ndrsa All-llahu lejoi shitblerjen dhe ndaloi kamatn....Edhe shkruesit, marrsit, dhnsit , e kamats do ta shijojn zjarrin e xhehenemit.. .Oh, sa trishtim, ndrsa ne menduam se gjithka sht n rregull, bile mendova q t deponoj para pr nj xhami.. e un, un n xhehenem?Po pse o Zoti im?!Kur kam zemrn e pastr, nuk i baj dm kujt, n mnyr t rregullt kreva fakultetin, po n at mnyr u martova dhe un n xhehenem?Padrejt si, padrejtsi... rnkon studenti i posadiplomuar duke u hidhruar n Krijuesin e tij...E kush i largohet udhzimit tim, do t ket jet t vshtir... prap vazhdon hafizi tregimin e tij...Kamata jote t bn dm ty dhe shoqris...Studenti pas nj periudhe bn fmij, i rriten , i shkollohen, dhe ja momenti i hidhrimit t All-llahut n kt dynja....djali i vetm i tij prfundon si narkoman i qytetit edhe pse kryen fakultetin e drejtsis , ndrsa vajza e tij ikn pr nj italian dhe harron familjen e saj...Oh, Zot na ruaj nga dnimi yt, na bn t leht natn e varrit dhe banor t xhenneteve t tua...Amin

4.E ata, q faln namazin, dhan zekatin, agjruan ramazanin, vizituan qaben , urdhruan pr t mir dhe ndaluan nga e keqja, ata, do t jen nn mbrojtjen e All-llahut dhe nn hijen e Tij, n kohn kur nuk do t ket hije tjetr pos t Tij...Gzohu o i ri me kt sihariq t All-llahut, gzohu o babagjyshi im, se do t takohemi n xhenet.Dhe ja, momenti i hyrjes n xhenet, brenda n thellsi t tij shihen hafizat q sot na magjepsn me interpretimin e tyre, e ditn e gjykimit, kur njeriu hutohet nga do gj, shikohen vetm do koka t njerzve t veant, e ato njerz jan muezinat q n kt dynja na ftuan n namaz dhe qetsi...

5.Miku im i dashur, ktu prfundoj letrn e shkruar pr ty...Shpresoj t t gjej mir kjo letr dhe t t prcjell mallngjimet e mia pr ty...Un jam punsuar n rafinrin e qytetit si kontabilist dhe shpresoj q nj dit do t organizoj kurse t Kur`anit n qytetin ton.Rina sivjet sht martuar pr nj teolog nga Kosova, ndrsa Agimi i vogl para tre ditsh ka kryer kursin e kur`anit dhe na sht br hafiz n moshn 7 vjeare.Ndrsa n namazin e iqindis para nj muaji babai im u transferua n botn tjetr...All- llahu na takoft m t n xhennet.Prqafoje fort Shpresn e vogl nga un dhe mos na harroni n dua....I yti n Islam Xh.R.

Hamdi NuhijuKumanov31 08 2006
PM
Top
INDEXI
Postuar n: 20.10.2006, 11:18
Quote Post


Tr kohn flas :)
*****

Posti: Antar
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006NJE IFTAR NE ARABATIN E TETOVES ME KTHEU NE HISTORINE E ISLAMIT
...Dite mallengjyese nga nje jete studentore e mbushur me plot sakrifice dhe jehone te tejdukshme.I vetem me vellazerine , por i thjeshtezuar nga ledhatia prinderore ne nje mes ku jeta frymon ndryshe.Atje ku bilbilat kendojne per cdo sekond kengen e mallengjimit dhe me ftojne ne vallen e fellenzave te Tetoves plot hir...Rigjalleria e Ramazanit ne kete mes plot jete , plot dinamizem inflitrohet ne brendine tone , ne fundesine e zemres sime perplot emocione.Nje skene trishtuese paraqitet ne mentalitetit e te riut te rritur ne kodrinen e ideve , ruaju se jane te eger , ruaju se nuk dijne e te lendojne.Ne fakt , une isha i eger dhe lendoja , une gjueja me fjale , fyeja , por nuk e ndieja se koha kalonte nga une porsi lumi qe rrjedhe ne heshtje dhe nuk bisedon me askend e nuk bene analizen e pendimit.T`i korrespodon me realitetin , ndersa une flas me zemren time per oazen e re te quajtur jete...Takova rruges perplot mergimtar te thjeshte dhe te moderuar me thjeshtesine e tyre, nje dialekt i cuditshem dhe i padegjuar deri vone nga veshi im....Po nga vijne ata dhe per ku jane nisur? ....Ne parkun e xhamise se Pashes ne Tetov takova dashurine e pare, simbiozen e ideologjise islame te mbeshtjellur me petka realiste ne boten e re.Aty pash gjurmet qe me ftonin ne vajin e penduesit per ate shekuj te lulezimit , aty gjeta fshehtesine e identitetit te qenies njeri...A je ndalur o njeri per nje moment ne jeten tende dhe te mendosh per Halifatin?Kur te tjeret luajne me ne sikur kalamenje ende te dalur nga barku i nenes , ne as qe mendojme per Halifen dhe Halifatin Islam....Tmerr qe ecim mbi keto troje kaq te lavdishme dhe ne vend qe t`i mbushim me lavdi ne vetem se i shtojme mekatet ne to... ....Shtresa te ndryshme njerezish te gjithe te mbledhur para sofres duke pritur thirrjen..Njejte si pritesi i zerit te burise Diten e Gjykimit...Zemra plot mall per te paren here me vlonte nga gezimi kur takova ate realitet te dikurshem qe fatkeqesisht shume nga mungon.Po ne ate vend ku dijetaret e dikurshem hanin iftarin e tyre , po ne ate truall edhe ne frymuam per jeten dhe rendesine e shtrirjes se dores cdo nevojtari...Te gjithe bashke , shqiptar , turq , rome , student , puntor , biznismen , te varfur dhe te pasur....Kjo eshte thjeshtesia e imanit, ky eshte realiteti qe na mungon... ...Ah , sa e lavdishme eshte historia e perandorise osmane qe mua me ben ta ule koken varre dhe te me vije marre se pse une ece mbi ate truall dhe nuk e kam zgjeruar asnje pellembe....E dikur nga Stambolli udhehiqej bota, e sot....sot.... ....I emocionuar pas duas se iftarit dola bashke me vellezerit e mi student nga ai ambient i cili per te paren here me ktheu ne jeten e vertete dhe ma shtoi dashurine ndaj sakrifikimin tim deri ne fund per thirrjen islame...

Hamdi Nuhiju , Kumanove
PM
Top
INDEXI
Postuar n: 20.10.2006, 11:20
Quote Post


Tr kohn flas :)
*****

Posti: Antar
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006KUR VEPRAT FLASIN-kushtuar JAKUP EF.ASIPIT

Cdo solucion i ksaj bote prvec atij Islam sht nj venitje dhe shkputje nga qenia njeri dhe deformim i identitetit t ksaj qenie.Qartsimi i vepres me jetn realizohet n at moment kur qenia arrin q ta kuptoj thelbin e krijimit t tij dhe vazhdimsin e atij krijimi nn ombrelln e tejdukshme t imanit.Kur veprat flasin imani ndrron formn , nga tejdukja n dukje, nga mosekzistenca n vokabular , n prditshmrin e shprehjes , nga tregtia me dynjan n tregtin me ahiretin.Milion pyetje q jan pa prgjigje , vetm n nj rast kan shprehje sintetike te njeriu, se ai sht i paprgjithsuar n aspektin e njohjes s t fshehts s All-llahut xh.sh.
Cdo breng e kalitur n peshoren e ndjenjave identifikohet me veprn , e vepra nuk mund t shprblehet jashta qllimit...Un nuk t njoh ty , se nuk ma ke mundsuar letrnjoftimin tnd.Rruga e vetme q ma mundson njohjen me ty sht vepra jote, realiteti jot.Ather veprat flasin dhe ndodhin cudirat npr bot.Dikush n 21 vite t ekzistences se tij themelon nj perandori, e dikush tjetr n 18 vite shpallet si mjeku m i dalluar n bot.Ato njerz, ato qenie q lan gjurm n histori , nuk foln asnjher, nuk kan njohur gjuh t komunikimit m jetn...Vetmja gjuh q ka ekzistuar pr to n bot ka qen gjuha e veprave..Ah , sa sht e vshtir deprtimi n at gjuh t ndrlikuar dhe sa madhshtor sht ai q posedon njohjen e ksaj gjuhe.Ti mund t m akuzosh mua ,se un flas pr gjuhn e veprave ndrsa nuk e kuptoj at gjuh kur punoj n t kundrtn , e All-llahu urren t thuhet ajo q nuk veprohet.Nuk flas un , por zemra ime e cila t drejtohet ty o i dashuri im.T ndjen n errsirn e mbrmjes dhe n voglsin e njeriut.N castet m t vshtira t krkon q ta ledhatosh , se ajo me ty jeton, se dora e Zotit gjendet me grupin(xhematin).Jo , jo nuk mund t jetoj jashta teje, ditn e gjykimit vepra ime do t flas pr ty, pr jetn tnde, pr realitetin tnd.A mban mend kur ishim t rinjv dhe vraponin rrugve t qytetit pas realitetit , me t vetmin qllim q t mos fshehemi nga ai realitet i faktorizuar n cdo koh?Tash je vjetruar dhe tu kan verbruar syt.M nuk t punojn kmbt, e as memoria nuk funksionon si duhet...Ti qan pr t mirn dhe t keqen q ka ekzistuar dhe nuk mund t flassh , por vepra jote flet , flet me zrin rnsit t buris ditn e llogaris...Ah , gjurmt e tua sa t lashta q jan n kt rreth prplot lule e mbjellur nga ty.Tash , dheu t ka mbuluar , ndrsa ti ishe i vetmi q kisha besim n fjaln tnde.T, t them se t dua , nuk mjafton kjo fjal, se asnjher nuk ta thash n kt dynja.Ti je larg , e un ktu vrapoj pas veprave tua si nj nevojtar i posalindur n histori.All-llahu m takoft me ty n xhennet imami i im i dashur...
Hamdi Nuhiju , Kumanov
PM
Top
INDEXI
Postuar n: 20.10.2006, 11:20
Quote Post


Tr kohn flas :)
*****

Posti: Antar
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006PERVERSITETI I MEDIAVE MAQEDONE GJAT MUAJIT RAMAZAN

All-llahu xh.sh. gjat gjith kohs s ekzistimit t njeriut dhe gjallesave tjera lshon mshir.Por, kjo mshir m s shumti haset gjat muajit Ramazan, pasiq Ai kt muaj e emroi edhe si muaj t mshirs.Ndrsa n bot ndodhin cudira q t habisin dhe t ljn pa fjal.Me insistimin e satans cdo gj infiltrohet n lojrat dhe ujrat e tij, ku vend t posacm zn edhe mediat.T con jeta n hamendje se gjithcka gjendet n ekuilibr, bile edhe e mira me t keqen."KUNDR S MIRS NUK SHT E KEQJA , POR NJERIU INDEFERENT" , kt thnie e prforcojm me perversitetin e mediave maqedone gjat muajit Ramazan.Dihet mirfilli se n ato mediume emitohet vetm antivler dhe asgj tjetr.Por, si nj shikues i thjesht i tv t ndryshme mund t vijm n konkludim se gjat muajit t Ramazanit filmat me prmbajtje erotike dhe pornografike shpeshtohen npr mediumet maqedone.Kur Zoti lshoi mshir dhe mediumet shqiptare shpeshtuan programet e tyre fetare, mediumet maqedone si antipod e ksaj mshir reflektuan vlera satanike n shoqri.Gjat 11 muajve t mparshm nuk kishim ndonj program edhe aq moral, mirpo imoraliteti n mediat maqedone po shpeshtohet gjat ktij muaji t bekuar.N sulm sht agjruesi e besimtari musliman , ta vazhdoj agjrimin e tij dhe adhurimet ndaj Krijuesit, apo ta prish vehten me filmat pornografik q servohen n tv A1 , SITELLI, KANALL 5 , TELLMA , MTV 1 , NOVA , etj.Cka sht m e ndieshmeja se imuniteti i besimtarit po vndohet n peshore, dhe n kt mnyr po diktohen muslimant e vrtet.Kjo gjendje kaosi e krijuar n Republikn e Maqedonis sht prgaditur koh m par me disa akte t cilat u ndrrmorn sic bie fjala:
1.Ligji pr legalezimin e prostitucionit-N kt ligj hyjn edhe t drejtat e homoseksualve n Maqedoni.Fatkeqsisht ose fatmirsisht kryetar i homoseksualve n Maqedoni sht nj shqiptar nga Tetova.Ky ligj ende nuk sht sjell n procedur parlamentare, por ka mbshtetje nga disa parti kryesore n Republikn e Maqedonis , ku n mesin e atyre partive jan edhe disa parti shqiptare q n mnyr mjaft t fshehur shprehin vullnetin pr pranimin e nj ligji t ktill.Ktij fluksi magjik i bashkangjiten edhe disa organizata joqeveritare dhe lobi rus i cili vepron n Republikn e Maqedonis.
2.Formimi i organizats s masonve me qendr n Shkup-Para disa muajsh n Shkup u formua organizata e par masone n Republikn e Maqedonis.N kt organizat bjn pjes: biznismen t shquar, doktora shkencash ,aktor e kngtar t shquar , disa politikan shqiptar etj.Kjo organizat ka mbshtetje ndrkombtare dhe ekonomikisht sht mjaft e fuqishme.Nga e kaluara e masonve dijm aktet amorale t tyre t cilat padyshim do t ndodhin edhe n Maqedoni.
3.Deprtimi i muziks rock npr shkolla t mesme-Shkollart e mesm jan pjesa m e ndieshme e shoqris dhe si e till ndikohen n mnyr shum t leht.Para disa muajsh n disa lajm n Tv u deklarua se dhuna seksuale npr shkollat e mesme n Manastir sht rritur dukshm dhe ka prmasa t rrezikshme.E gjith kjo ndodh npr ahengjet e organizuara m muzik rock nga t rinj, ku n ato ahengje prvec muziks coroditse q servohet, aty pjes prbrse t atij ahengu jan edhe pijet alkoolike dhe narkotikt tek t rinjt.
4.Ndikimi i kishs ortodokse t Serbis mbi kishn Ortodokse t Maqedonis-Normalisht ky sht nj krim i organizuar m hert , i bjn probleme kishs n lidhje me identitetin me qllim q pjesn m t ndieshme t rinis ta shkatrrojn dhe n kt mnyr t dalin fitimtar.Kisha Ortodokse e Maqedonis gjat tr kohs mirret me problemet e saja n lidhje me mvetsimin e saj dhe harron misionin e saj q e ka n shoqri n lidhje me kthimin e rinis kah rrugt e moralit dhe sulmimin e amoralit.
T gjitha kto faktor, sikur t mos ishin mediumet, do t kishin jehon t vogl.Edhe pse nuk jan faktor prfundimtar sepse n kt grup faktorsh hyjn edhe: fondacioni soros n maqedoni, fondi monetar ndrkombtar, etj , t cilat n mnyr m t fshehur luajn lojrat e tyre t pista.
Dhe pr fund, ruaje vehten o agjrues sepse ke nj armik t furnizuar mjaft mir dhe t organizuar.Mos humb shpresat n All-llahun, se ato q nuk humbin shpresn n All-llahun gjithmon do t gjejn ndihmn e Tij.T All-llahut jemi dhe te Ai edhe do t kthehemi.

Nga: Hamdi Nuhiju, Kumanov

p.s. referencat n kt artikull qllimisht nuk prmenden pr shkaqe t siguris...

PM
Top
INDEXI
Postuar n: 20.10.2006, 11:21
Quote Post


Tr kohn flas :)
*****

Posti: Antar
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006SHAMPIONITE OD SHUTKA
Njerzit kur perceptojn knaqsin e ksaj jete realizojn ide t dyfishta dhe sterile n shoqri.Ato mendojn se standardi jetsor sht i vetmi tregues i harmonis s jets s njeriut n kt bot.Edhe pse n teorit makroekonomike ekzistojn edhe prcaktues tjer, por thembra e Akilit pr mendjen e njeriut t thjesht dhe mediumet sht termi standardi jetsor.
Cdo njeri mundohet me aq sa ka mundsi dhe dihet mirfilli se Zoti nuk e sprovon prtej mundsive t tij.Por, te ne, u ngrit njeriu kundr Zotit, dhe krkon realizimin e asaj q nuk mundesh ta bartish.Muslimani i thjesht dhe modest nuk e ka dert pr kto raporte q po ndodhin n rrethin ton, por m s shumti po diktohet nj diktatur mbi ato musliman q jan t lyer vetm me emr musliman dhe pjesa tjetr e trupit t tyre sht e lyer me ndonj ideologji nga Lindja Rusiste apo Perndimi Kapitalist.Dhe , ja pamja e frikshme n shoqri, vrasje, vjedhje, analfabetizm , rebelizm etj.An q me ligje pozitiviste n shoqri mundohet t shuhet , por n fakt insistohet nga vet ato ligje t cilat kan zbraztira pr manevrim sa rrugkalimi i Muss a.s. dhe popullit t tij n mes detit.T premtojn parajsn pr veprn e br, ndrsa t dhurojn ferrin e Dantes, t thrrasin n gosti jo pr t gostitur por pr t t vjelur, se kshtu po rrespektojka ligji dhe rregulli i shtetit, dhe prap ti duhesh t heshtsh, ta mbyllish gojn, se nuk din asgj, je i prapambetur.Ekspertt e ekonomis monetare nga jashta Republiks s Maqedonis pr dy or pun marrin 19000 euro(rreth ksaj informate lexo pr m shum gazetn ditore biznis) , ndrsa firmat e Maqedonis me prvoj pune 60 vite duhet t falimentojn, e barku i qytetarit t thjesht prap i uritur, i thar dhe i mjeruar.Dhe , ja dhurata e ktij shteti 50 vite prvoj pune, n fund fitova lirin me nj emr kapitalisti, tepric teknologjike.
Qeveria e dikurshme shiti Telekomin e Maqedonis, dhe mbushi arkn e partis dhe jo buxhetin e shtetit, e qeveria tjetr shiti Elektrodistribucionin e Maqedonis, e nuk sht cudi q nj dit n treg pr shitje t dal edhe identiteti i cdo nacionaliteti n Maqedoni.Gjitha kto shitje, bhen vetm nga nj inicues kryesor, Fondi Monetar Ndrkombtar...Ja, Baba Dimri i Maqedonis me dhurata plot , nga 15% kamata pr cdo kredi t dhn Republiks s Maqedonis.E Maqedonia e shkret duhet t punoj 30 vite rend pr t paguar vetm kamatat se pr kredin duhen edhe nja 75 vite tjera.Fishkllimat e barkut t qytetarit duhet t heshtin para ksaj marrie idioteske kapitaliste q po na servohet.T heshtin pr shtrenjtimin e rryms elektrike, pr shtrenjtimin e impulseve telefonike, pr shtrenjtimin e ujit, zbritjen e rrogave , daljen nga puna si tepric teknologjike, shkollimin e shtrenjt, cmimet e shtrenjta t mallrave dhe shrbimeve .Gjitha kto ndodhin para syve t bots nga bota,,, a e drejt sht kjo , apo duhet akuzuar Zotin?Po cfaj ka Zoti ktu kur na ka treguar se kamata sht haram , korrupsioni , fajdeja , tradhtia, mishi i derrit , pijet alkoolike.Ndrsa Maqedonia e mjer t ardhurat m t larta i merr nga plasmani i pijeve alkoolike jashta shtetit.
Cdoher kur mundohet q zri i arsyeshm i qytetarit t flas dhe tregoj realitetin ai z mbyllet n mnyr magjike me organizimin e koncerteve t ndryshme me grupe t famshme t muziks pop, me ndeshje futbollistike e me 500 denart gjat zgjedhjeve...
500 DENARSHI I KOBSHM-Mditja e nj vzhguesi t nj partie politike sht 500 denar ( mesatarja).Ky gzim ndodh vetm brenda 4 viteve , dhe ky premtim i vetm i realizuar nga partit politike i mundson qytetarve q ti lpijn gishtrinjt pr nj shpres t re.E politikant t vshur n rroba t reja, n kolltuqe t nxehta me vetura luksoze , kalojn katr vitet e tyre npr ekskurzione n bot, nga Berlini n Stamboll e nga Stambolli n Nju Jork.Rrugn e paguar, ushqimin , telefonatn , veturn , dhe plus asaj edhe rrogn e siguruar.Qytetari duhet te hesht dhe t bhet lojal pr shkak t 500 denarve t dhuruar.Gjat gjith kohs duhet ti paguaj taksa shtetit, pr rrym elektrike, pr telefon , pr televizor, pr uj, pr mbeturinat, etj etj etj....N mesin e ktyre taksave q paguhen me rregull e vetmja taks q mohohet dhe injorohet nga shumica qytetare sht taksa pr hoxhn.Hoxhallart e mjer duhet ta presin sezonn e Ramazanit q t dalin n mrgim pr t mbledhur t ardhura pr nj vjet pr ato dhe familjet e tyre se prndryshe as nga shteti e as nga qytetart nuk nderohen dhe rrespektohen.
UNIVERSITETET E SHTRENJTA-Mesatarisht nj student shqiptar n Maqedoni harxhon rreth 6500 denar n muaj, ndrsa rroga e nj qytetari t thjesht sht afrsisht 7000 denar.Nj antar i vetm n shtpi i punsuar i cili i mban 4 antar tjer, t gjith t varur nga ajo rrog, dhe dy studenta n familje t cilt harxhojn mbi rrogn e familjes.Po , mir prej nga jetojn kto njerz, si jetojn?T mos ishin mrgimtart dhe bursat studentore numri i analfabetve n Maqedoni do t ishte mbi normalen , dhe t mos ishte mshira e All-llahut xh.sh.
CKA PAS DIPLOMIMIT?-Tregu i gjelbrt dhe vetm tregu i gjelbrt.Nuk ka zgjidhje tjetr pr t mbetur brenda Republiks s Maqedonis.Disa q kan fat dhe jan t lidhur me disa parti politike duke i mbrojtur interesat e tyre mund t deprtojn m thell se tregu i gjelbrt, ndrsa t dytt mbushin tregjet e gjelbrta, e t trett si puntor krahu n mrgim.A jet sht kjo?
MRGIMI ZGJIDHJE PR SHUM SFIDANT-Rrugt e qytetit t zbrazura, gjallria e dikurshme m nuk ekziston.Nj vend m popullsi t vjetrsuar, me norma dhe modalitete jashta Islamit, detyrohet q pas nj periudhe ose t asimilohet ose t falimentoj.Asimilimi i rinis n oazn shptuese t tyre mrgimin i cili mezi pret krahun e lir t puns.I ri, me plot shpres, i suksesshm n fakultet, me nota t larta, mjaft aktiv n lvizje, shtatgjat, i bukur, prnjher duhet ti nnshtrohet jets s hidhur t mrgimit.
Kjo gjendje kaosi sht krijuar nga vet ne, njerzit , t cilt jemi larguar nga rruga e Zotit.Jemi br si Shutka me kampiont tan m t mir dhe m t pashm politikant.Deri n epizodn e ardhme mirupafshim , por jo inshalla lamtumir, ika se m erdh autobusi....Vetm nj moment se harrova...Mos humbni shpresn n All-llahun dhe drejtojuni rrugs s Tij se e vetmja zgjidhje nga e gjith kjo sht Islami...

Nga: Hamdi Nuhiju, Kumanov
PM
Top
INDEXI
Postuar n: 20.10.2006, 11:22
Quote Post


Tr kohn flas :)
*****

Posti: Antar
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006LETER E PAPERFUNDUAR
1. Njeher nj njeri ne nj afersi te nj oaze jetonte i izoluar nga te gjith, nga njerzit, nga kafshet, nga t gjitha prve insekteve.E dikur me ndrrimin e periudhave njerzore , e sistemeve t ndryshme, ecn civilizimin para , dhe njerzit depertojne ne kt oaze te shkret, pr te kaluar npr te, vend jashta civilizimit, jashta qenies se brendshme te identitetit njeri.Nga shum kalimtar te rastit, disa insistojne qe protagonisti yn, t`i bashkohet njerzve , te sjellet me to, te edukohet si to dhe ta vazhdoje jetn ne suaza te Krijuesit... Ai pas shum insistimeve pranon qe te kycet ne kt karavan te gjat dhe te mundishem... Karavan i cili ktij njeriu do t`ia mesoj jetn, do t`ia vertetoj vdekjen, dhe do ta harmonizoj me shum ide e turbullira.
2. Dhe protagonisti yn krkon strehen, rrespektin, fillon ta mesoj jetn.E jeta, e hidhur, e dendur, e mjegulluar, fillon t`ia marr frymn ktij njeriu te pastert dhe pa problem te dikurshem.E nga fillimi ai tregohet i zellshem pr pune, dhe pr aktivitet, jeteson Islamin, ndihmon aty ku ka mundsi, bhet lojal ndaj shoqates dhe rrethit te tij , e njofton ne kohe pr do problem etj etj etj....Dhe , ja realiteti, ja jeta e vrtet, ai fiton shum nga ajo shoqeri, gjene prkrahje, ndihmes, e gjithka tjetr, por fillon te mendoj dhe logjikoj me koken e vet.
3. Nga ky diskurs, nga kjo hidheti, personi x krkon kenaqesine e Krijuesit , dhe prmes rrugve te shumta mundohet qe ta arrije at, prmes kontributit ne fe, pjesmarrjes ne aktivitete, jetesim te urdherave t ndryshme etj etj etj...Eh, kthimi, kthimi i tmerrshem, te tregojn si t mendosh, ka duhesh te flasish, si duhesh te ecish . si duhesh te marrsh fryme, si t`i kryesh obligimet, si e si, shumcka tjetr.....Ai hidhrohet, merre xhiben e tij dhe prap niset ne rrugn e tij te dikurshme...
4. E dashura oaza ime e bukur....Me n fund u ktheva tek ti. qe Krijuesi te dha qllimin e dhenies jet njerzve...E un te dua ty, njjt si dikur, por jeta me egersoi, me hengri, me thumboi..... Ah, ne momentet e vshtira sa e mbl sht vetmia. kjo fjale aq e embelsuar ne kt kohe te pakohe...Dhe. ..
Hamdi Nuhiju, Kumanov
PM
Top
INDEXI
Postuar n: 20.10.2006, 11:23
Quote Post


Tr kohn flas :)
*****

Posti: Antar
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006KOHA E PULAVE


Ditё e bukur pranverore.U zgjuam si gjithmonё nё orёt e hershme tё mёngjesit pёr ta vazhduar rigjallёrinё tonё.Njё puhi e lehtё mi ledhaton flokёt e shkurtuara nё kёtё ditё tё pafund. Orёt ecin e rigjallёrimi vazhdon deri nё momente.Klithma e vёllezёrve pёr hir tё problemit mё preokupoi.Edhe njё ngjarje interesante nё qytetin tonё.Zhurma e makinave ndёgjohet nga njё largёsi astronomike.Edhe muri ka vesh.Sa interesante ёshtё jeta nё pluhurin e kёngёs rapsodike.Rapsodi e jetёs ёshtё vdekja nё fundin e qytetit. E hershme ёshtё etja pёr ta njohur tё vёrtetёn e kobshme . Macet e bukura nё pёrditshmёrinё e tyre bёhen florinjё tё qytetit tonё tё mbuluar nga to.Qytet i gjallesave. Sa bukur merrё frymё ajo gjallesa e vogёl e cila mezi pret gjahun pёr ta mbushur barkun.Dikur edhe ora e vjetёr e qytetit tonё na jepte njё kahje gjallёrie.Tashti monumentet sterilizohen nё kёtё kohё tё pakohё.Inkasantёt e rrymёs duke trokitur derё mё derё, mbledhin haracin pёr hir tё ndёrgjegjёs shoqёrore.Athua a do tё kёndojnё zogjtё e qytetit atё kёngёn e vjetёr rigjallёruese? Rrugёt e mbushura me pluhurin e padrejtёsisё shoqёrore janё tё pjellshme pёr lindjen nё to.Rinia e qytetit po ecё drejtё majmunizmit ideor.Ideologji e vdekshme ёshtё jeta nё qytetin tonё.Edhe pse digjem si qiriu pёr vezёllimin ideor arrijё kotjen si i marrё nё mbeturinat e qytetit.Krimbat e qytetit mbjellen nё zemrat tona si demon i paskajshёm dhe frymojnё fatkeqёsinё e kohёs.Paraja filloi mashtrimin e saj.Nuk pyeten rrugёt se si tё arrihet deri te ajo prostituta(paraja) e kohёs qё ndan zemrat, mbjellё fatkeqёsinё, bёhet pre e zёnkave dhe ndotё ajrin e qytetit.Oh mё rrjedhё gjak nё fytyrё nga kjo gjendje e paqenё qё ndoti deri nё fyt tё riun dhe tё renё nё qytetin tonё. Edhe fёmijut po i mbjellet e keqja nё zemёr.Babai ёshtё pasqyrё e fёmijёs sё tij.Koha kalon e mbeturinat vetёm se rriten nё qytetin tonё.Bisedat e dikurshme tё zakonshme morale nё familje ,tani kanё filluar zёvendёsimin e tyre me serialet e turpshme filmike.Moral nё shtёpi tani ёshtё bёrё koha e serialeve.Mёsues nё shtёpi ёshtё bёrё televizori , e mbjellёs i ndёrgjegjёs programet e turpshme. Muzika e satanёs ka kapluar veshёt e kahёzuara majmuniste.Shkolla ёshtё bёrё objekt talljesh e argёtimi. E GJITH KJO NDODH N KOHN E PULAVE.Nё shtёpi knusi humbi kuptimin , tani pula e tinёzuar mori sundimin.Mjerim i qytetit dhe i pёrditshmёrisё sonё ёshtё koha e pulave.A ka dalje nga kjo skёterrё? E vetmja dalje nga kjo skёterrё e qytetit tonё ёshtё rradhitja nё rradhёt e rinisё islame nё qytetin tonё.Me to ёshtё fitorja, nё to ёshtё progresi.

Hamdi Nuhiju , Kumanove
PM
Top
INDEXI
Postuar n: 20.10.2006, 11:24
Quote Post


Tr kohn flas :)
*****

Posti: Antar
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006EVENTUALITETI MIKROKOZMOLOGJIK
Nxitja pёr mendjen ёshtё shekulli i ndjenjave pozitive qё shprehen nga ana e ideologjisё kozmopolite.Meditimi pjesё e obsesionit realizon objektivitetin shkencor dhe na paraqitet si njё eventualitet.Njeriu pjesё e sistemit harmonizohet me pёrditshmёrinё e ideve dhe i fut emocionet nё gjeneratorin e shoqёrisё. Pozitivizmi ёshtё ai realiteti historik qё kёrkon njё qasje ideore drejtё vlerave dhe tё pathёnave shoqёrore. Mikrokozmologjia ёshtё e drejta e mendimit dhe e vendosjes pёr njё shoqёri me mentalitete kolorite dhe ngjyrime ndjenjash. Njё ditё koha mё pyeti pёr diellin , ai ishte njё esencialitet i shfryrё dhe drejtim pozitiv. Idetё qё dalin dhe rrezatojnё si dielli janё njё vezёllim nxitjesh dhe stimuls i kozmologjisё hirearkike shoqёrore. Qielli ёshtё njё e vёrtet qё shprehet dhe pasqyrohen njerёzit e vrenjtur dhe tё mrrolur.Buzёqeshja e tij i jep shpresё varfanjakёve dhe i stimulon vlerat drejtё krijimit. I izoluari nё mes tё natyrёs ёshtё njё demon i padёshiruar pёr vetveten dhe mezi pret krijimin pёr kycjen e tij nё shoqёri.Kataklizma e kohёs ёshtё njё eventualitet mendor qё shprehet me mikrokozmologjinё dhe jetёsohet me keqёsinё e mosbёrjes sё mirёsisё. Hёna me bukurinё e saj mё pёrkujton realitetin e pasqyrimit tё ndjenjave ,esencёs sё bioenergjisё mendore dhe shpenzimit tё saj pёr historinё.Bukuria e saj na pёrgjason bukurinё e femrёs sё virgjёr qё mezi pret natёn e legalitetit tё mёkatimit tё saj. Mikrokozmologjia pa KRIJUESIN ёshtё njё det i harruar nё histori dhe fjali pa kuptim. Jeta ёshtё e shkurt e dituria po flakёrohet , meditimi pёr ALLAHUN ёshtё mёshirё.

Hamdi Nuhiju , Kumanove
PM
Top
INDEXI
Postuar n: 20.10.2006, 11:25
Quote Post


Tr kohn flas :)
*****

Posti: Antar
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006MENDIMI ME ZE
Te berit kreativ ne shoqeri , nuk do te thote shpikje e as mahnitje , por thjeshte nje iluzion qe fsheh ne vete realitete.Realitetet jane aq te hidhura saqe mundohesh t`i perbish por nuk ta ze goja , mundohesh ti ndjeshe , por nuk e pranon zemra ,jane realitete te dyfishta qe ne shoqerine e njerezimit influencojne vlera sintetike.Mos harro ne asnje moment Krijuesin e gjithesise dhe ne ate cast , ndalu me absorbimin dhe shkriju ne vepren , vepren e bere dhe te pathene...Ky eshte celsi i kenaqesise ne kete bote.Mos thuaj ne asnje cast , se castet kerkojne rehati, jo ato kerkojne mundim te rrept nga ne, shtrydhje dhe shkelje te tyre ne cdo segment te miresise.

Ideja e krijimit ose shkrimit te nje vepre lind nga vetvetja per vetveten e ne fund kerkon lirine e shpikur nga iluzionet...Jo , gjithnje iluzionet ndjejne kenaqesine e meditimit, por meditimi nuk eshte iluzion.Ngadal o fatbardh se nuk thash ashtu une jo...Por , egoja ime, gjithmone vepron ne harmoni me Krijuesin dhe vetem me Krijuesin.Utopi e Marksit apo realitet i Islamit?
Kur pyet rrethet islame gjithmone insistojne ne mendimin se ato jane realist dhe nuk jetojne ne iluzione , nuk fantazojne e as qe mirren me fantazma.Por bota qe te vrazhdet dhe te manget ne mendje nuk munden ta kuptojne eshte e mbushur me mendime , logjikime , por edhe fantazi dhe iluzione.Me thuaj pash All-llahun a nuk ke ndjere veten ne iluzione ne rast kur e ke paramendu hyrine e xhennetit?Estagfirullah me tha besimtari...Zoti te udhezoft...Ke bere shirk...T`i meditimin bashkon me iluzionet?Ok , gabova ma bani hallall.Jo , realiteti eshte i tille i cdo ideje i cdo mendjeje te cdo besimtari..Ai enderron nje jete te mire, eshte nje bucete iluzionesh ne momentin e takimit te tij me krevatin...

E une fillova te mendoj me ze...Prandaj edhe me akuzuat dhe me larguat nga shoqeria...Harrova , mos harroni All-llahun , se Ai fal dhe meshiron kend te doje....
Per t`i ikur problemeve dhe komplekseve do te filloj me mendu pa ze....

Hamdi Nuhiju , Kumanove
PM
Top
INDEXI
Postuar n: 20.10.2006, 11:26
Quote Post


Tr kohn flas :)
*****

Posti: Antar
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006MREKULLIA E SIZIFIT...


Cdo vlere ne kete jete e sterilizuar kerkon nje jehone te dendesise se brendshme dhe realizohet permes fjalesh, ndjenjash , shkronjash dhe frazash...E vetmja gje e cila nuk imitohet por trashegohet gjenetikisht nga faktor te jashtem dhe te brendshem eshte identiteti.E identitetin t`i ma sulmon , ma definon dhe mundohesh qe te me trillosh me mendimet e tua satanike...Me plot te drejte nje mik i imi me tha se rrugeve te Shqiptarise nuk ekziston tjeter perpos valles se sizifit te vjeter.Ja, e verteta e historise , zgjohet milingonja per ta rrezuar elefantin, kerkon qe ta shuaj zjarrin me ndjezjen e tij.Kemi gojen plot, liri , pavarsi , drejtesi, jetojme gjithmone nen pranga, nen erresire, nen padrejtesi...Komentojme Islamin me Krishterizmin, dhe shumicen e shenderrojme ne pakice. Nacionalizmi si dukuri sipas pjeses dermuese te shkencetareve eshte dukuri e mire dhe e kendshme me te cilen njerezit mbrojne vetveten dhe me te edhe kthejne harmonine e gjykimit ne momentin e pezullimit pragmatik.Ka shume definime ajo, e ne kete menyre gjithmone i imponohet kokes se njeriut si dicka e mire dhe gjithperfshirese.A , ne fakt nacionalizmi eshte pjesa tjeter e medaljes dhe kthimi tek Darvini i lashtesise.Po pse ngritet kaq pluhur rreth identitetit tim ?Ku e moren te drejten ato qe prejardhjen time ta definojne si deshirojne ato?Ndersa auditoriumi duartroket per Babain e Shqiptarise...Kendej kndezat ulurojne per Nenen e njerezimit ,e shqiptaret e mjere i duartrokasin pasardhesit shpirteror te Enver Hoxhes, sinjor Ismail Kadares...Dhe , ja skena e trishtimit, gjygji i inkuzicionit...Pse harrova qe te duartrokas edhe une detyrohem qe te futem ne qeli.O njerez , po c`faj kam une qe nuk di te duartrokas si ju?Babai im eshte burri i nenes sime dhe kurren e kurres nuk e paskam ditur se paskam nje baba artificial qe po na shetitka rrugeve te Europes duke vjelur pasurit e bankiereve te botes.Kjo bote e cuditshme po me vlon gjakun dhe po mundohet qe te ma mpine zemren.Eshte bere njejte si ne kohen e Lutit a.s. , dhe njejte si ne kohen e Muses a.s., Isait a.s. , Muhammedit a.s. Nen preteksin e demokracise iluzionet degjenerojne vetedijen, oh ,sa moment i veshtire eshte vetedija e degjeneruar. Sikur ta dinte zemra ime qe jane populli im , se te paret e saj jane iliret qe besuan ne shume hyjni dhe jetuan gjithmone si rober, se nen Perandorine e Bizantit dhe Romes pervec qe u kristianizuan ato edhe u perkulen dhe iu nenshtruan njeriut, nen sundimin e SKS ndodhi e njejta gje bile per nje nuance me shume.E ne Perandorine Osmane, ato iu nenshtruan vetem Krijuesit te tyre te perbashket.U shkolluan falas, u pasuruan, jetuan te lire, zhvilluan identitetin e tyre si shqiptar dhe ne fund edhe udheheqen me sektore te vecanta dhe ministri te kesaj perandorie.Dhe t`i me thua se ne ishim injorant.Me therret qe ta dua ate qe me sundoi, me injoroi , me perbuzi , dhe me fton qe ta luftoj ate qe me ndihmoi, me ngriti, me shkolloi, me edukoi dhe ma mundesoi qe te jetoj i lire.Cfare demoni je t`i o shkrimtar i shurdher, kur guxon qe ta pershkruash tere fatin e popullit tend nen nje fjale...."Prejardhja e shqiptareve eshte ne Europen e krishter..."Apo ndoshta ke patur deshire qe ne te ishim pasardhesit e Majmunit qe ju ne shpirt e proklamoni?Te lutem ose nderro identitetin prej shqiptari ose nderro bindjen tende, se kur ece rrugeve te botes me vjen marre qe t`i tregoj botes se une jam shqiptar, i vetmi shkak per kete eshte Ismail Kadare dhe Nene Tereza. Edhe ne te kaluaren Gjergj Kastrioti merrte direktivat nga Venediku prandaj mos u cudit o student i historise se feve se pse kreu i larte kishtar shprehet ne ate menyre.Mos u cudit me jeten, se jeta te cudit, mos harro castin e as momentin...Ekziston nje rregull i cili thote se E DREJTA YTE ESHTE DERI ATY KU NUK CENON TE DREJTEN TIME, po ku e more ate te drejte o t`i homo... qe muslimanet e botes t`i ofendosh ne ate menyre? Mos harro se gjall jemi ne ende, nuk kemi vdekur...I lutem Zotit tim qe te jeshe gjall kur "Salahudin Ejjubi " i ri do te vije ne Vatikan per t`i marr celsat e qytetit tend.Ke mbetur vetem si trup dhe jo edhe si shpirt, je duke jetuar castet e Veneres se Greqise dhe Herakleut...Mendon se boten posedon, ndersa ne fakt t`i vetveten nuk njeh, i lutesh Krijuesit te Niches per cdo nate , ndersa per cdo dite viziton "Oriental Travel"....Me thua si shprehesh ne momentet me intime te jetes tende, permes inspirimit femer , apo mashkull?Ne rrugen plot gjemba , mos u brengos se do thumbohesh, por prap me dhimbesh , se ke fillaur te me enderrosh.Te pres ne momentin e clirimit, por nuk do te roberoj, se i tille linda fatmiresisht jo si t`i. Miti i Sizifit ne shekullin XXI dikush tha se mori fund.Jo ai vetem se filloi te perjetohet dhe realizohet.Por edhe fazat e embrionit do te marrin fund....Dite me diell, oh , sa mrekulli....Rilindja e botes ne Mileniumin e Trete...

Hamdi Nuhiju, Kumanove
PM
Top
INDEXI
Postuar n: 23.10.2006, 13:04
Quote Post


Tr kohn flas :)
*****

Posti: Antar
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006BAJRAMI I RAMAZANIT
Stuhia e fort e dbors m fton n fluskat e saj q kan filluar ahengun e tyre.Pajisjet dimrore n cdo skaj t dhoms gjenden , me t cilat bhemi gati pr ekskurzioni e rradhs.Jemi nisur n rrugn pafund, aty ku takohen engjujt me njerzit.Nj rrug e vshtir, prplot gjmba.Majtas zjarr , djathtas sakrific.I vetmi shok gjat rrugs sht zemra dhe frymmarrja jon.Harrohemi n gjithsi si milingonjat n shoqrim me njerzit.Dukemi se kemi arritur n nj skaj t qllimit , e n fakt ne implikohemi nga ai mendim i errt dhe i tejdukshm pr tu harmonizuar me refleksin ton.Pas nj dshprimi t gjat n dynja , protagonisti gjen prehjen , qetsin , butsin e jets n ahiret...Ai mendon se mundet t jetoj jashta cdo sfere n kt bot , edhe pse i lindur si njeri.Po si mos t ishte njeri , athua a do t kishte kuptim Pendimi?T pyes ty oj zemra ime q gjithmon mundohesh t m imponosh idet e tua interesante dhe cuditse!Nj rnkim i tmerrshm lshohet nga nj skaj i rrugs i cili dfton frikn e dnimit t dyfisht pr shkak t moskryerjes s obligimeve ndaj Krijuesit.N sken paraqiten t gjith t pasurit me pasurin e tyre.E me gjoksin hapur dhe me kryen lart ecin t varfurit e dynjas q pr cdo cast nuk harruan falminderimin ndaj Krijuesit pr cdo sprov t dhn n kt jet.Pasuria e tyre m e madhe sht imani i cili sht mbushur dhe absorbuar n dynja nga cdo segment i mundshm i absorbimit.Dora q jep sht m e mir se dora q merr...Kujtohet rrugs nj i pasur i cili asnjher nuk dha zekatin e pasuris s tij....Me kokn ulur dhe i skuqur , padshirn e tij dhe pa vullnetin e tij , goja e tij vazhdon ti prkujtoj kt porosi , dora q jep sht m e mir se dora q merr....I mjeri dhe i ngrati i dynjas , i varfuri dhe i lodhuri nga sakrificat e ksaj bot , i afrohet ktij njeriu pr shkak t mshirs s tij t madhe q u ka dhuruar Mshiruesi dhe ua jep nj faculet pr t fshir djerst e tij.Ai , i hutuar nga ky akt mahnits dhe nga ky cast tmerrues dhe thumbues pr zemrn dhe identitetin e tij fillon t uluroj , t qaj e t vajtoj, fillojn ti plcasin syt nga nncmimi....
N kuaj duken disa njerz me kokn e mbuluar me t bardh q shndrrisin si nur , t buzqeshur , ftyrqelur , t bukur dhe shum t pashm.Ato jan kandilat e ummetit , dijetart q msuan njerzit t largohen nga e liga dhe t urdhrojn t dobishmen , jetuan n kt bot si asket dhe reflektuan n cdo skaj t jets.Bashkudhtart e tyre jan muxhahedint dhe ato t pasur , q pasurin e tyre e shfrytzuan n ngritjen e ktij dini.Gjitha kto pamje dhe sfida na prkujtojn n festn e madhe t Bajramit.T gjith agjruesit t buzeqeshur dhe t veshur me petka xhenneti , ecin rrugs si shndrrits t bukuris dhe reflektues t knaqsis s agjrimit.Ato q nuk agjruan , t mjeruar , t skuqur , t nncmuar mundohen t fshehet pas perdeve t njerzis n kt dit t madhe q sht dnim pr do dhe jo fest , sht tmerr dhe skic e xhehennemit.Nj muaj agjrim vrapova pas veprave t mira , ndihmova t varfurit , studentat , e xhamin , e sot jam i lumtur , se pasuria mu shtua , shndeti mu prmirsua , notat e fmijve u prmirsuan, dhe cdo gj shkoi kah prparimi....Antipoda e ksaj ideje, nj muaj agjrim nuk agjrova , gruajn rreha , vajzn largova nga shkolla , vrava hoxhn e lagjes son , dhe tash , tash gjendem n burgun e qytetit duke vuajtur dnimin tim n kt bot.E sot sht Bajram , un prapa grilave , me zemrn e thyer , dhe familjen e shkatrruar.
Mos harro pendimin o njeri, se ke koh pr pendim sa t jesh gjall dhe t jesh i fuqishm.Mundohu q Ramazanin tjetr jetn ta ndryshosh dhe mirsit t jen piedestali yt.
Mos harro lmoshn o i pasur , se ke obligim ndaj t varfurit , nuk je i vetm n kt dynja q t jetosh t mirat e saj.Let jet jeta yte shembull pr t gjith t pasurit tjer , prmes lmoshave tua.Zekati yt le t bhet letrnjoftimi yt.Sadakaja jote arma e zemrs tnde.Vetdijso zemrn t lutem dhe shto sadakat e tua ndaj t varfurve....
Filloi ahengu i madh.Tash kemi fest, ejani ju lutem , t ju gostisim pr hir t All-llahut....Pr shum mote me fat na qoft Bajrami i Ramazanit

Hamdi Nuhiju , Kumanov
PM
Top
INDEXI
Postuar n: 17.11.2006, 18:39
Quote Post


Tr kohn flas :)
*****

Posti: Antar
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006BIOGRAFIA IME N DY RRESHTA

....sht koh vjeshte.Dit e kndshme pr rrugtimin ton t rradhs.N qytetin ton plot hir lindi nj breng e re si shkndi q deprton n thellsit e zemrs sime...
Dhe prap nga fillimi....N mendjen e pishtarit ndriues sjellet nj ide , nj qllim ende i paprfunduar pr flamengon e thelluar n notat e nj knge t vjetr spanjole.Harron ndjenja dashurin e par t lindur n iterenarin e brengave t mia.Nj bised ende e paprfunduar n miksin e bots s ideve.
Linda pa m pyetur , tha poeti , por un pyetesha nga brenda nga nj bot e rrethuar me kapilar t gjakut dhe jets.E etur n errsirn e tret t bots s dyt prap vrapoja si e marr pas bots s panjohur.Mendimi historik , nj revolucion i brendshm n simbiozn e tregimit t nj novelisti meksikan....

...Gjethet e zverdhura t vjeshts m trimruan pr ta vazhduar rigjallrin e ndjenjave dhe historin e modusit jet.M duket vetja sikur t isha n fazn e par t njerzimit, t gjith t panjohur me egon time t mbshtjellur si sfid pr cdo kalimtar rrugs.Vshtroja si e mendur cdo padrejtsi n botn e re , nj gjendje kaosi n mileniumin e ri.Gjenerata e koka kolas dhe e sfingave franceze n mbshtjellsin e jashtm biologjik.Trimria e rradhs n heroizmin e vjetr , m kujton si shigjetare drejt cakut t caktuar.Me shpjetsin e drits po ndodh cdo gj, po me kt shpejtsi lindi edhe dashuria ime e par....Dita e par n shkoll...

...Koha ecte me mua sikur uji i nj ujvareje botrore , me t ujitej cdo senzacion i frikshm n politikat e rradhs.Mendsia e re ka filluar t pjeket sikur nj fmij afr ens s gjuajtur nn..Dita e dyt n shkoll , shoqria e par..

...Efekti sociologjik shprehej n brendin e fjalve t dituris s akumuluar..Njerzit prreth harronin cdo skaj t historis s identitetit dhe shprehnin cdo fjal nga goja e tyre e nemur...Socializimi i cdo brenge harrohej n errsirn e mbrmjes q m thrret drejt shtigjeve t largta.Kam filluar ta kuptoj histerin e cdo fiaskoje frazeologjike n botn e re...Gjithmon tentoj t`i kthehem vetes time , egos , fjals , bukuris , brendsis...M mir vet se me botn plot djallzi....Ndarja e par nga shoqria...

...Zemra e egrsuar thrret pr ndihm nga t vdekurit e lindur , nga t gjallt e vdekur n pshtjellimin e harmonizimit tim...Ambicia ime po fluturon drejt lartsive t qiellit t shtat...E dyert e ktij qielli nuk hapen dot me trokitjen time t par....Besimi im n Perndin...

...E privuar nga cdo gj , si kafsh shitem n tregun e ekonomis s lir , kam t drejt t shitem dhe jo t shes , kam t drejt amortizimi dhe jo akumulimi....Politikat e reja po m ndezin flak ne vrullin tim pr cdo cip t toks sime....Beteja ime e par...

...Nj er e kndshme po mi ledhaton flokt e mia t bukura si flori...N kt tok t skuqur nga cdo histori e kaluar dhe e rrshqitur nn rrotn e saj , po endem si nj shptuese e cdo zemre t thyer...Tehu i kahzuar i shpats s Misurit po me kthen n identitetin tim.Kam filluar ta njoh veten time , un jam ajo , ai , kjo , pafundsia e fundme n rreshjet e para t dbors...Fitorja ime e par...

...Prfundoi s rrahuri zemra e loqks sime, ajo m ledhatonte si hir dhe si fmij t dendur e t rritur me plot sakrific...Transferimi n botn pafund...Hidhrimi im i par...
....Un jam kjo pra , nj histori n vetvete...Mund t m vshtroni , ndgjoni , dashuroni , ledhatoni.....Nuk do t iki nga mrgimi....Gjurmve t mia kalon cdo fjal e dendur nga misteriet e shekullit XXI.Lavdia e historis sime fshehet n thyerjen e murit t Berlinit , Zgjrimin e Murit Kinez....Hidhtia e jets sime fshehet n pushtimin e tokave t liruara , ndrtimin e mureve t reja , izolimin e shoqrive t tra , abuzimin e nj race t caktuar....Mos harro i dashuri im....Ktheju Krijuesit q t gjejsh shptim dhe qetsi....Jashta Tij sht shum e vshtir cdo frymmarje....Prjetsisht t dua e dashura yte Monika ...


Hamdi Nuhiju,Kumanov


PM
Top
INDEXI
Postuar n: 25.06.2007, 18:20
Quote Post


Tr kohn flas :)
*****

Posti: Antar
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006Dashuria e Sinqert
Hamdi NUHIJU

...Merjem sht nj vajz nga Jemeni. Ajo ka kryer fakultetin e Farmacis n Tokio t Japonis dhe tash punon n nj spital n Xhida t Arabis. Ka shtat vite q nuk e ka takuar familjen e saj , ka humbur shum koh n krkim t dituris , duke vrapuar pas ambicieve , e duke krkuar furnizimin e All-llahut xh.sh. Tash ajo i ka 29 vite , por nuk sht e lumtur!!! Arriti q t kryej fakultetin me suksese marramendse , arriti q t punsohet n spitalin prestigjioz t Xhides , arriti t absorboj pasuri t majme t ksaj dynjaje, por prap nuk ndjehet e lumtur. Familja e saj komplet iu vra n luft n Irak , sepse ishte nisur rrugs me kontingjente me ndihma pr muslimant e Irakut. Ishin konsoliduar edhe babai edhe nna e Merjemit t cilt e kishin at t vetmen fmij dhe shpres n familje. Por , historia e tregimit ton nis pak m hert se Merjemeja t kap rrugn e plotsimit t ambicieve t saja.
N kohn sa jetonte n Jemen me nnn dhe babain e saj , asaj iu ishte paraqitur nj djal i cili i shprehu dashuri Merjemes dhe kishte synime q t martohet me t. Ai djal njher kishte ndgjuar nj ngjarje ku Pejgamberi a.s. e kishte mallkuar at prind dhe vajz q nuk martohet me nj djal mysliman poqese ky djali i plotson t gjitha kushtet q duhet t`i ket nj burr mysliman. Por , nuk ishte i sigurt n vetveten se si do t`ia shpalos dashurin Merjemes s tij t ndrruar. Fillon q ta kaploj pagjumsia , n shkoll reflekton me rnie t suksesit t tij n vend q t prmirsohet dhe bhet shum neglizhent ndaj personave tjer duke menduar vetm pr Merjemen. Ishin vite t tmerrshme pr Ahmedin djalin q u dashurua nMerjemen e bukur.
... Vie momenti m i rndsishm n jetn e Ahmedit , djalit t ri besimtar nga Jemeni. Zgjohet hert me t thirrur ezani i sabahut , prgaditet pr n xhami. Pas faljes s namazit t sabahut takohet me shum shok , vllezer t lvizjes islame diskutojn pr problemet e muslimanve t rinj t Jemenit. Edhe pse Ahmedi lshon nga nj fjal aty ktu n bised , diktohet se ai nuk sht n rrjedha fare dhe se mendja dhe zemra i rrah pr Merjemen e tij t bukur. Ai e ndrronte t veshur me petka nusrie ,e shndrruar n nj daie mjaft t fuqishme q do t organizonte davetin e motrave muslimane n Jemen. Por , ai vetm ndrronte derisa filloi q ndrra t bhet pjes e jets s tij. Ai fshehej pas grmadhave t jets si i hudhur drejt shtigjeve t larta t Asgjsis , harmonizonte zemrn e tij dhe mendjen drejt nj qenie , drejt nj bukuroshe q e venit porsi arterie q ec brenda trupit t njeriut t ri zvarr zvarr. Mendon vazhdimisht me veten se s`i t`i tregoj , mos po thyen ndonj ligj t Zotit , apo ndoshta mos po e keqkupton , mos po e humb nse i thot , pyetjet sjellshin n kokn e tij si kromozome jete. ....
... Kaloi shum shpejt pushimi i vers dhe erdh shtatori koha pr t`u kthyer npr bankat e shkolls. Ahmedi m nuk ishte ai i njjti i cili para ktij viti vern e kishte shfrytzuar n hulumtime dhe lexime t njpasnjshme t veprave apologjetike , n hulumtim t dukurive natyrore dhe statistikore n shoqri , n hulumtim dhe studim t fenomeneve t ndryshme destruktive n shoqrin Jemenase. Mendja e tij ishte shndrruar n nj monstrum ndrrash pr vajzn e quajtur Merjeme. sht e natyrshme q nj faz e njeriut t ri t ishte e ktill , porse sprovat e Ahmedit ton jan t ndrthurura ndrmjet parametrave t erotiks s brendshme dhe pyetjeve pafund. Ndrkoh Merjemeja vern e kishte shfrytzuar n prvetsimin e gjuhs japoneze , n lexim mbi kulturn japoneze ,hulumtim t lvizjeve islame , dhe kishte msuar katr xhuza t Kur`anit prmendsh. Kisht nj ver t frytshme ajo vajz e bukur e mbuluar dhe e prgaditur pr sfidat e dituris. Mendja e saj vazhdimisht rrinte jasht vendit , t punsohem dikund larg Jemenit , thoshte me veten , t punsohem , t punsohem , nuk dua t mbetem pa pun , t kem pasuri dhe nj jet shum t bukur e t lumtur. Asaj i kishte ngelur edhe nj vit pr t vazhduar ndrrn e saj n realitet pasiq ishte n vitin e fundit t mbarimit t shkolls s mesme.
... Ahmedi fillon q t marr guximin e nj djaloshi t ri mysliman. Prej prfundimit t orve t msimit shkon t shkolla e femrave dhe e ndal pr t parn her Merjemen e bukur duke i propozuar dashurin e tij. Merjemeja duke jetuar me ambiciet e saj t larta kur e sheh Ahmedin kshtu nj djal t thjesht me rroba t vjetra dhe t leckosura ,por t pastra , fillon ta fyej Ahmedin , dhe ta prqesh me shoqet e saja t njjta si vet. Ahmedi i dshpruar kthehet n shtpi duke shpresuar q ajo nj dit do t bindet n dashurin e tij. Fillon q t bj istihare namaz , t bj shum dua pr nj nuse t ndershme dhe t pastrt.
Prap t nesrmen paraqitet e njjta sken Ahmedi duke e lutur Merjemen pr dashurin e saj , e Merjemeja duke e prqeshur dhe luajtur me dinjitetin e tij. Kshtu skenat t ktilla me pak ndryshime vazhdojn deri n prfundim t vitit akamedik. Vie koha pr regjistrime npr fakultete , Merjemeja konkurron n nj fondacion pr fitim t nj burse pr studime n Japoni , ndrsa Ahmedi punsohet n dyqanin e axhs s tij n nj lagje t vjetr t Jemenit. Merjemes Zoti ia sjell t gjitha ato cka krkon prej tij , pasurin , diturin , respektin , por vetm nj gj asaj po i mungon sinqeriteti dhe lumturia. Nj nat prej natve pasi t prfundoje studimet ajo dhe sht e dshpruar nga jeta e saj vet si n qeli t burgut lshon tv dhe shikon luftn n Irak se si masakrohen dhe vrahen muslimant nj nga nj. Cuditshm mu n at momentin piedestal t dshprimit t saj sheh n tv Ahmedin duke buzqeshur n rradht e muxhahidave , ashtu i buzqeshur kalon n botn pafund. Komandanti i tij i thot njrit prej ushtarve , Ahmedi u b niqah me hyrit e xhenetit , Ahmedi u b niqah me hyrit e xhenetit mos u mrzitni o trima...


PM
Top
Foks_Ecc
Postuar n: 01.09.2007, 17:49
Quote Post


Tr kohn flas :)
*****

Posti: Antar
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007DY URAT

N fshatin tim ka dy ura. Njra sht e vjetr, e grmysur, e plogsht, e krysur si nj breshk, n kt rrug nuk kalon askush, ve ndonj i pir tap nga dashuria, ose ndonj i mendur pasi nuk ia dinin t tjert. Pleqt e fshatit thon se kt rrug e kan ndrtuar n kohn e osmanlinjve, dhe n ditt e pazarit lypsit dilnin hert n mngjes, menjher pas namazit t sabahut. Por sot kjo ur nuk shfrytzohet m nga bashkfshatart.
Kurse ura tjetr sht ura e re, sht e bukur, me tulla graniti, sht e zhurshme, dhe t gjith kalojn nga kjo ur. Kjo ur m afr t nxjer atje ku nuk shkojn t varfrit,t diturit, pleqt dhe fmijt e posalindur. Por sht interesante se nga kjo ur shkojn edhe dijetart , dhe fmijt e fshatit habiten.
Nj dit pranvere, e dini, ather kur ringjallet lulja, vendosa t lshoja fshatin dhe t udhtoja npr vende, ku skisha qen asnjher. Dola prej shtpis, kur arita tek urat, sdija ka cila ur t shkoj ! Kah e vjetra shkonin t mendurit, e un sjam i
mendur , ka e reja shkojn t gjith, e un sjam si t gjith. Prandaj vendosa t sajoj nj ur t tret, n mes dy urave, ku do t kaloja doher.
Edhe sot e ksaj dite kaloj nga kjo rrug, pasi sht e mesme.


Ali Maksuti, 25.04.2007


----------------------------------------
Pa diturin s'kuptohet e vrteta
Pa diturin s'largohet e meta
Pa diturin vler nuk ka jeta
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar n: 01.09.2007, 17:50
Quote Post


Tr kohn flas :)
*****

Posti: Antar
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Kur femra bn art

Pasi arti sht shprehja e shpirtit n graf, edhe melodia, vizatimi, ngjyra jan art. Dhe njeriu e shpreh at q ka n shpirt nprmjet artit. Fakt, kjo sht edhe argument se ne kemi shpirt, dhe ekziston nje bot e artit t prkryer.
...Ajo ende nuk i ka br nj vit martese, dhe vazhdimisht sht n dilem n duhet apo jo ta tradhtoj burrin. Shpesh ka dashur t trhiqet nga kjo ide, por vazhdimisht ndikohet nga shoqet, pasi disa prej shoqeve t saja vazhdimisht i tradhtojn burrat e tyre. Kjo, edhe pse shum larg nga ngjarjshmria e identitetit me to, vazhdimisht ndikohet, e ky fakt e mundon tmerrsisht dhe nuk e len t qet asnj ast.
Ndonjher i ka shkuar mendja t gjej nj rrug t prafrt mes t dyjave, edhe me artin epshor edhe me artin shpirtror. Ishte munduar pr nj koh t gjat ta gjej zgjidhjen.
Hprh, ajo ka gjetur nj mesatare, ka filluar t shkruaj proza. Nprmjet tyre shkruan pr tradhti, por n realitet nuk sht kshtu. Kjo n esenc sht shpirtrore, por mos haroni shum ndikohet nga ajo epshorja, dhe gjendet n rrugn e humbjes s identitetit. Ksaj i thoshin mm, por tash ata q i thonin mm jan nn dhe, kurse ato mbi saj mbjellin mkate dhe pastaj i gjejn nn dhe.
Arti i saj sht shkrimi !

Ali Maksuti, Tetov 2007


----------------------------------------
Pa diturin s'kuptohet e vrteta
Pa diturin s'largohet e meta
Pa diturin vler nuk ka jeta
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet jan n pronsi t vet postuesve, redaksia jon nuk mer asnj prgjegjsi per permbajtjen e tyre!

2004-2017 Studentet.info | Kopjimi sht i lejuar nse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio