Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Asgje s'eshte rastesi?
Flori Bruqi
Postuar nė: 21.10.2006, 11:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006Hulumtim per 11 Shtatorin

Lexo me poshte dhe shiko cfare llogaritjesh kane bere, interesant.
Vėrtetė aktualisht ėshtė shum tronditėse!! (Sidomos pjesa e fundit, por lexoje sė pari tė tėren)

1. New York City ka gjithsejė 11 germa

2. Afghanistan ka gjthsejė 11 germa.

3. Ramsin Yuseb (Terroristi i cili ka kėrcėnuar se do t?i shkatrrojė kullat binjake nė vitin 1993) poashtu ka gjithsejė 11 germa.

4. George W Bush poashtu ka 11 germa. Kjo mund tė jetė njė koinqidencė e thjeshtė, por i benė gjėrat mė interesante kėtu:

1) New York ėshtė Shteti i 11-tė.

2) Aeroplani i parė i cili ėshtė pėrplasur pėr kullat binjake ka qenė fluturimi numėr 11.

3) Fluturimi numėr 11 ka bartur 92 persona (9+2=11). 4)

Fluturimi numėr 77 i cili poashtu ėshtė pėrplasur pėr kullat binjake ka bartur 65 udhėtarė (6+5=11) 5)

Tragjedia ka ndodhur me 11 Shtatorė, apo ashtu siqė tani ėshtė e njohur 9/11 (9+1+1=11) 6)

Kjo datė ėshtė e ngjajshme me numrin e emergjences sė servisit telefonik 911 (9+1+1=11)

Njė koinqidencė e plotė apo jo??:

1) Numri total i viktimave nė avionėt e rrėmbyer ka qenė 254 (2+5+4 =11).

2) 11 Shtator-i ėshtė dita e 254 me radhė nė vitin kalendarik. Prap kemi (2+5+4=11).

3) Bombardimi i Madridit ka ndodhur me 3/11/2004 (3+1+1+2+0+0+4=11).

4) Tragjedia e Madridit ka ndodhur 911 (9+1+1=11) ditė pas incidentit tė kullave binjake.

Tani kjo ėshtė ajo qė gjėrat i bėnė tė mbinatyrėshmė (tė frikėshme): Simboli mė i njohur pėr SHBA-tė, pas yjeve & shiritave, ėshtė Shqiponja.

Vargjet mė poshtė janė tė marrura nga Kur’ani, libri i shenjėt Islamik: "Pasi qė ėshtė e shkruar se njė bir Arabie do ta zgjoi Shqiponjėn Frikėsuese.

Tėrbimi i Shqiponjės do tė bie mbi tokat e ALLAHUT pėrderisa disa popuj tė shėndruar nė dėshprim akoma mė tė kėnaqur: pėr tėrbimin e Shqiponjės Frikėsuese pastruan tokat e ALLAHUT dhe aty ka pasur PAQE?.

Ky citat ėshtė numėr 9.11 nga KUR’ANI.

Akoma nuk jeni tė bindur pėr kėtė? ?!

Provojeni kėte dhe shikoni se si do tė ndjeheni pastaj.

Mua mė janė ngritur flokėt pėrpjetė nga kjo: Hapeni Microsoft Word dhe bėni si mė poshtė:

1. Shkruani me tė mėdha Q33 NY.

Ky ka qenė numri i fluturimit tė avionit tė parė qė ka goditur kullat binjake.

2. Selektojeni kėte:- Q33 NY

3. Shėndrojeni fontin nė madhėsinė 48.

4. Shėndrojeni fontin actual nė WINGDINGS dhe do tė fitoni: Q33 NY

Ēka po mendoni tani!!!

Dėrgoje kėte sa mė tepėr shokėve dhe njerėzve qė njihni dhe brenda 11 minutave do ta marrėsh njė befasi tė kėndėshme, nėse nuk e bėnė kėt do tė fitosh njė tronditje jetėsore Brenda 11 minutash.

Metshi mire lexues te dashur
Moderatori Flori Bruqi

Ps. Sihariqin me keto te dhena na i dergoje publicistja dhe perkthyesja jone e njohur nga gjuha gjermane Mimoza Morina moza_eu@hotmail.com.

Nga zemra ate edhe e Falenderojme!

PM
Top
Fox
Postuar nė: 04.02.2009, 20:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2023
Antari Nr: 14973
Bashkangjitur: 14.04.2008ja tash vecsa eshte duke e udheheq nje bir arabie


Vargjet mė poshtė janė tė marrura nga Kur’ani, libri i shenjėt Islamik: "Pasi qė ėshtė e shkruar se njė bir Arabie do ta zgjoi Shqiponjėn Frikėsuese.


----------------------------------------
BURRA pak jan se meshkuj KREJT jan
PM
Top
PiNKi
Postuar nė: 04.02.2009, 20:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1936
Antari Nr: 19396
Bashkangjitur: 09.01.2009Eshte hera e 3 qe e lexoj kete... Edhe une them se nuk eshte rastesi.!


Postim te bukur ke bere Folri Buqi smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
I perjashtuar nga forumi.
PM
Top
Frenki
Postuar nė: 04.02.2009, 20:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4113
Antari Nr: 18110
Bashkangjitur: 24.10.2008shume interesant...


----------------------------------------
"Live for nothing or die for something"


******Burberry******
PM
Top
Studenti20
Postuar nė: 04.02.2009, 20:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4745
Antari Nr: 995
Bashkangjitur: 11.04.2006 Citim (Fox @ 04.02.2009, 22:02)
ja tash vecsa eshte duke e udheheq nje bir arabie


Vargjet mė poshtė janė tė marrura nga Kur’ani, libri i shenjėt Islamik: "Pasi qė ėshtė e shkruar se njė bir Arabie do ta zgjoi Shqiponjėn Frikėsuese.

Ku be Fox gjendet kjo ne Kur'an ku?
Kjo nuk eshte tjeter pos nje pallaver, nje projektim? Asgje tjeter.
Cila Shqiponje Frikesuese, e ka fjalen per Ameriken. Shqiponja frikesuese shpejt do e kete frymen e fundit.


----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"
PM
Top
Fox
Postuar nė: 04.02.2009, 20:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2023
Antari Nr: 14973
Bashkangjitur: 14.04.2008 Citim (Studenti20 @ 04.02.2009, 22:13)
Ku be Fox gjendet kjo ne Kur'an ku?
Kjo nuk eshte tjeter pos nje pallaver, nje projektim? Asgje tjeter.
Cila Shqiponje Frikesuese, e ka fjalen per Ameriken. Shqiponja frikesuese shpejt do e kete frymen e fundit.

pjesen qe e ke cituar te une me shkronja te zeza nuk e kam thene un..


po shifet s enuk e ke lexuar krejt textin


at e ka shkruar "Moderatori Flori Bruqi"


----------------------------------------
BURRA pak jan se meshkuj KREJT jan
PM
Top
andy
Postuar nė: 04.02.2009, 20:19
Quote Post


The GodFather
*****

Posti: Antarė
Postime: 7137
Antari Nr: 132
Bashkangjitur: 16.02.2005 Citim (Fox @ 04.02.2009, 22:02)
ja tash vecsa eshte duke e udheheq nje bir arabie


Vargjet mė poshtė janė tė marrura nga Kur’ani, libri i shenjėt Islamik: "Pasi qė ėshtė e shkruar se njė bir Arabie do ta zgjoi Shqiponjėn Frikėsuese.

Fox, mos e ke fjalen per Obamen?
Nese e ke fjalen per Obamen une te them se gabim je, nejse kalo mir.


----------------------------------------
"o Zot jepi atij qe rin kot, sepse ai qe punon fiton vet!"

SINCE 1985
PMEmail PosterIntegrity Messenger IM
Top
Argument
Postuar nė: 04.02.2009, 20:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006 Citim (Flori Bruqi @ 21.10.2006, 13:46)
"Pasi qė ėshtė e shkruar se njė bir Arabie do ta zgjoi Shqiponjėn Frikėsuese.

Tėrbimi i Shqiponjės do tė bie mbi tokat e ALLAHUT pėrderisa disa popuj tė shėndruar nė dėshprim akoma mė tė kėnaqur: pėr tėrbimin e Shqiponjės Frikėsuese pastruan tokat e ALLAHUT dhe aty ka pasur PAQE?.

Ky citat ėshtė numėr 9.11 nga KUR’ANI.

Kjo eshte nje shpifje per Allahun azze we xhel, gjithcka qe u tha ne kete citim eshte rrene dhe kush shpif per Allahun duke mos u penduar, le te pergatitet per ne Xhehennem.


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
Fox
Postuar nė: 04.02.2009, 20:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2023
Antari Nr: 14973
Bashkangjitur: 14.04.2008 Citim (andy @ 04.02.2009, 22:19)
Fox, mos e ke fjalen per Obamen?
Nese e ke fjalen per Obamen une te them se gabim je, nejse kalo mir.

pasi qe eshte deklaruar zyrtarisht ndoshta me shpirt nuk dihet smil3dbd4e29bbcc7.gif


----------------------------------------
BURRA pak jan se meshkuj KREJT jan
PM
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 04.02.2009, 20:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007muhabet mbas darke ...
i thujn kesaj...

Ne Kuran askund e gjeta qe ne Kaptinen TEVBE(9) ne Ajetin e 11 nuk thuhet dicka e tille.
Ja se cka thuhet ne Kete Ajet(11) te Kaptines TEVBE :
9:11. Po, nėse ata pendohen, e falin namazin dhe e japin zeqatin, atėherė i keni vėllezė nė fe. Ne i sqarojmė argumentet pėr ata njerėz qė kuptojnė

Gjera koti jan keto...
Nuk ju besoj... du te them se nuk i besoj ne skepticizma...
E dij vetem nje gje...
Ajo shqiponja moti ka ngordhure....


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
dasaaa
Postuar nė: 04.02.2009, 20:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18007
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008
Disa zbulime interesante tė dijetarve mysliman

Disa nga dijetaret e shquar musliman kane zbuluar se ajetet (versetet) nė Kur’anore flasin pėr barazinė p.sh.:

Burrat janė tė barabartė me gratė. Edhe pse kjo tek ne ka kuptim vetėm gramatikor,
njė e dhėnė mahnitėse e fjalės burrė nė Kur’an ėshtė e pėrmendur 24 herė,
dhe se 24 herė ėshtė pėrmendur fjala grua, kėshtu qė jo vetėm qė kjo frazė
ėshtė e drejtė nga kuptimi gramatikor, por ėshtė edhe njė e vėrtetė
matematikore.
P. sh. 24 = 24.

Nė bazė tė analizave tė mėtutjeshme tė ajeteve tė ndryshme, ai ka zbuluar
se ka pėrputhshmėri nė tėrė Kur’anin, ku thuhet se njė gjė ėshtė e njejtė
me tjetrėn. Shiko mė poshtė rezultatet mahnitėse tė fjalėve tė pėrmendura
dhe numrin se sa herė ėshtė pėrmedur nė Kur‘an nė gjuhėn arabe.
Dunja (njėri prej emrave pėr jetė )- 115 herė dhe fjala ahiret (jeta e
amshueshme)- 115 herė

Melaike (Engjujt)- 88 herė, shejtani (Dreqi)- 88 herė

Jetė- 145 herė, vdekje- 145 herė.

Dobi- 50 herė, keqesi, ligesi- 50 herė.

Njerėz- 50, tė dėrguar- 50 herė.

Iblisi -(mbreti, kryepari i shejtanėve) 11 herė, kėrkimi i mbrojtjes prej Iblisit- 11 herė.

Musibah (fatkeqėsi, kijamet)- 75 herė, falėnderim- 75 herė

Lėmoshė (sadaka)- 73 herė, kėnaqėsi 73- herė.

Njerėzit qė nuk janė tė udhėzuar- 17 herė, njerėzit e vdekur- 17 herė

Muslimanė- 41 herė, perpjekje per drejtesi- 41 herė

Ari (dukati)- 8 herė, jetė e lehtė 8 herė

Magji- 60 herė, fitne (mashtrim, e keqe) 60 here

Zekat (tatimi qė paguajnė muslimanėt pėr tė varfėrit)- 32 here, erekat (rritja e bagatisė)- 32 herė

Mendja- 49 herė, nuri (ndriēimi, drita)- 49 herė.

Gjuha- 25 herė, predikim- 25 herė.

Dėshirė- 8 herė, frikė- 8 herė.


Vėshtirėsi- 114 herė, durim- 114 herė.

Muhammed- 4 herė, sheriati (mėsimet e Muhammedit paqa e Allahut qoft mbi te)- 4 herė.

Burrė- 24 herė, grua- 24 herė.
A nuk eshte mahnitese ?!


Shiko se sa herė paraqiten fjalėt e poshtėshėnuara ne Kur'an:
Fjala:

Salat (falje, namaz)- 5 herė,

Muaj- 12 herė,

Ditė- 365 herė,

Deti- 32 herė, toka- 13 herė

Deti+toka= 32+ 13= 45

Deti= 32/ 45* 100= 71.11111111%
Tokė= 13/ 45* 100= 28. 88888889%

Deti + Toka= 100. 00%

Shkenca bashkėkohore vonė e ka vėrtetuar se uji e mbulon 71. 111 %
tė tokės dhe se toka mbetet 28. 889%.

A ėshtė kjo rastėsi?!

Pyetja ėshtė se kush ia mėsoi tė gjitha kėto tė dėrguarit Muhammed s. a. v.s.?!
Menjėherė na vie pėrgjigja se All- llahu i Madhėrishėm ia mėsoi tė gjitha kėto. Por Kur’ani na i mėson tė gjitha kėto.

Falenderimi eshte vetem per Allahun kalofshi mire
--------------------------------------------------------------------------------


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
dasaaa
Postuar nė: 04.02.2009, 20:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18007
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008Kto jan argumente te KURANIT e lej ato fjal gazetave


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
lea@
Postuar nė: 04.02.2009, 20:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1506
Antari Nr: 19899
Bashkangjitur: 20.01.2009ncncncn 11,11,11, smil3dbd4d8676346.gif smil3dbd4d8676346.gif smil3dbd4d8676346.gif pėr mu friksu a


----------------------------------------
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
!!! Out of Space !!!
PM
Top
Studenti20
Postuar nė: 04.02.2009, 21:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4745
Antari Nr: 995
Bashkangjitur: 11.04.2006 Citim (Fox @ 04.02.2009, 22:17)
pjesen qe e ke cituar te une me shkronja te zeza nuk e kam thene un..


po shifet s enuk e ke lexuar krejt textin


at e ka shkruar "Moderatori Flori Bruqi"

E kam lexu tekstin disa here bile, diku tjeter, dhe as qe e perserita. Ti kishe konfirmuar per ate te citova.


----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"
PM
Top
Harith
Postuar nė: 04.02.2009, 21:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.2008Postim i mire po u mundova qe ta lypi pak ne KURAN ato ajete qe that juu po nuk gjeta....


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio