Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pyetje Pėrgjigje Reth Akides Se Ehli-sunnetit, Akide Islame sipas Ehli Sunnetit
Argument
Postuar nė: 19.02.2008, 10:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006"Pyetje Pėrgjigje nė Akiden Islame sipas Ehli Sunnetit"
Nga Shejh Hafidh bin Ahmed Hakemi

1)Pyetja:

Cka i obligohet separi me dit robit?

1)Pėrgjigje:

Robi i Allahut separi duhet te njoh, apo te dije se ate, eka krijuar Allahu i madheruar,dhe te besoj ne at, cka ika zbrit pejgambereve dhe mbi ato ka sjell libra,dhe mu per ket qellim eka krijuar dunjan dhe ahiretin,xhennetin dhe xhehennemin,dhe per ket ka dit te gjykimit, dhe ringjallje,dhe atje do peshohen gjerat ne fleta,dhe atje do kuptohet i miri dhe i keqi,dhe ne baz te personit dhe peshores ndahen punet,dhe cilit Allahu nuk i jep nur atina ska kush tijep nur.

2)Pyetja:

Cili esht shkaku qe Allahu krijoi krijesen dhe per cfar qellimi?

2)Pėrgjigje:

Ka thene Allahu i lartmadheruar:''Ne nuk i krijuam qiejt e tokėn dhe ēka ka ndėrmjet tyre pa njė qėllim.Por, Ne i krijuam tė dyja me qėllim tė caktuar, mirėpo shumica e tyre nuk dinė''.(Eduhaan/,37:39)
-Gjithashtu i Lartmadheruari thote:''Ne nuk e krijuam qiellin e as tokėn dhe ēka ka nė mes tyre, pa qėllim (shkel e shko), ai ėshtė mendim i atyre qė nuk besuan, pra dėnimi me zjarr ėshtė mjerim pėr ata qė nuk besuan''.(Saad/,27)
-Gjithashtu i Lartmadheruari thote:''All-llahu krijoi edhe qiejt edhe tokėn me njė drejtėsi precize, e pėr t’u shpėrblyer secili njeri me veprat e veta, atyre nuk u bėhet e padrejtė''.(ElXhathije/,22)

-Gjithashtu i Lartmadheruari thote:''Unė nuk i krijova xhinėt dhe njerėzit pėr tjetėr pos qė tė mė adhurojnė''.(El-Dharijat/,56)

3)Pyetja:

Cfare kuptimi ka fjala Rob?

3)Pėrgjigje:

Fjala rob dhmth nenshtrues apo shfrytzues,dhe keshtu eshte kuptimi i te gjitha krijesave te larta te kesaj sfere,dhe te dobta,te mencur apo jotemencur,te laget apo te thate,te levizshem apo te palevizshem,te dukshem apo te pa dukshem,Besimtar apo kafir,bamires apo keqberes dhe te ngjashem meta
-Te gjitha krijesat jan te Allahut xh.sh. te nenshtruar ndaj Tij,shfrytezues me shfrytzimin e Tij,i pergaditur me pergaditjen e Tij,dhe cdo sen tregon krijimtarin e Tij,Nje qe ska fund,dhe cdo send qe rrjedh me lejen e Tij duke mos len anesh pa ditur as sanje grimc atomi '' Ky(rregull)ėshtė caktim i tė plotfuqishmit,igjithėdijshmit''.
(El-En'am/,96)
-''Ai ėshtė (udhėtim) pėrcaktim i ngadhėnjyesit, tė dijshmit''.(Ja-sin/,38)
''Ky ėshtė caktim i plotfuqishmit, tė dijshmit''.(Fussilet)

-Dhe mete vertet kete e don robi i nenshtruar,ne veqanti ata janė besimtaret te cilet janė roberit e nderuar,dhe te dashurit e te cilet nuk kan frig dhe asqe jan te merzitur.

4)Pyetja:

Cdo te thot Adhurim?

4)Pėrgjigje:

Adhurim eshte:-Emer I pergjithshem per cdo gje qe don All-llahu xh.sh. dhe eshte I knaqur nga thenjet apo shprehjet,pune apo veper, e dukshme apo e padukshme e jashtme apo e mbrendeshme.

5)Pyetja:

Kur eshte puna adhuri?

5)Pėrgjigje:

Nese plotsohen dy nga keto ceshtje,dhe ato janė:

-Plotsimi i dashuris me plotsimin e veprimit (Punes).

-Allahu i Lartmadheruar ka thene:''po dashuria e atyre qė besuan All-llahun ėshtė shumė mė e fortė''.(El-Bekare/,165)

-Thote i Lartmadheruari:'' Vėrtet, ata tė cilėt ndaj madhėrisė sė Zotit tė tyre kanė frikė''.(El-Mu'minun/,57)

-Dhe ka perputh Allahu xh,sh. mes ketyre ne thenjen:''Ata pėrpiqeshin pėr punė tė mira,Na luteshin duke shpresuar dhe duke u frikėsuar, ishin respektues ndaj Nesh''.
(El-Enbija/,90)

)Pyetja:

Cilat jan shenjat e dashuris se robit ndaj Allahut az-ze we xhel?

6)Pergjigje:

Shenjat jan se dashuron cka dashuron Allahu i lartmadheruar,dhe urren cka ai nuk edon?!,dhe ben at qe eka urdheru,dhe ndalon ne at qe esht ndalu,dhe i don ato edhe Ai qe idon,dhe i kundershton ato qe edhe Ai i kundershton,perket arsye ka qen dashuria me e fort e te dashurit e imanit per Allah,dhe urrejtjen per Allah.

7)Pyetja:

Me cka dallohet Robi me dashuri ndaj Allahut dhe cka esht i kenaqet me Ate?

7)Pergjigja:

Me njohjen e Allahut te lartmadheruar dhe te Derguarve te Tij,dhe me zbritjen e Librave,dhe ne at qe jemi urdheru mebe,dhe me qen te kenaqur ndaj urdherit te Tij,dhe ne at cka jemi te ndaluar,te menjanohemi ndaj saj,dhe duke e urrjetur,dhe me ket kryet arsyetimi bindes,dhe esht shfaq e verteta shpesh.

-Ka thene Allahu i lartmadheruar:''Tė dėrguar qė ishin lajmgėzues e kėrcėnues, ashtu qė pas dėrgimit tė dėrguarve njerėzit tė mos kenė fakt (arsyetim) para All-llahut''.
(EN-Nisa/,165)

-Dhe ka thene Allahu i lartmadheruar:Thuaj: “Nėse e doni All-llahun, atėherė ejani pas meje qė All-llahu t’ju dojė, t’ju falė mėkatet tuaja, se All-llahu ėshtė qė fal shumė, mėshiron shumė''.
(Ali-Imran/,31)

8)Pyetja:

Sa kushte ka Adhurimi (Ibadeti)?

8)Pergjigje:

Tre Kushte janė:
1-Vėrtetėsi e vendost me kushte.
2-Sinqeriteti me Zemer apo (Nijet).
3-Pajtueshmeria me ligjin e urdhrave te Allahut xh.sh,dhe duke mos kundershtuar asgje prej saj.

-Dhe keto dy kushte jan per pranimin e Adhurimit apo ibadetit.

9)pyetja:

Cka dmth Vertetesi me kusht?

9)Pergjigje:

Ajo eshte menjanimi i neglizhences apo pertacsis,dhe mundi duke u perpjekur,edhe ai i cili eshte besnik kur ta thoje nje fjal ta zbatoje me vepra.

-Ka thene Allahu i lartmadheruar:''O ju qė besuat,pse po e thoni atė qė nuk e punoni''.
(Es-saff/,2,3)

10)Pyetja:

Cfar kuptimi ka sinqeriteti i zemres?

10)Pergjigje:

Ajo eshte at'here kur deshiron robi,mete gjitha thenjet dhe punet qofshin te jashtme apo te mbrendshme,duke pasur perqellim ftyren e Allahut xh.sh.

Ka thene Allahu i lartmadheruar:''Pos qė ta adhuronin All-llahun me njė adhurim tė sinqertė ndaj Tij, qė tė largohen prej ēdo besimi tė kotė''.(EL-Bejjineh/,5)

-Dhe ka thene i lartmadheruari:''E jo pėr ta shpėrblyer ndokė qė i ka bėrė mirė mė parė.Por vetėm pėr tė fituar kėnaqėsinė e Zotit tė vet, mė tė lartit''.(El-lejl/,19,20)

-Dhe ka thene i lartmadheruari:''Ne po ju ushqejmė vetėm pėr hir tė All-llahut dhe prej jush nuk kėrkojmė ndonjė shpėrblim e as falėnderim''.(El-Insan/,9)

-Dhe ka thene i lartmadheruari:''Kush ėshtė qė dėshiron fitimin e botės tjetėr (Ahiretit), Ne do t’ia shtojmė fitimin e tij, e kush e dėshiron vetėm fitimin e kėsaj bote, Ne ia japim, po nė botėn tjetėr ai nuk ka hise''.(Esh-Shura/,20)

11)Pyetja:

Cilin ligjė Allahu i lartmadheruari naka obligu,e qė nuk bėn patė?

11)Pergjigje:

Ai eshte Populli i paster i Ibrahimit alejhi selam.

Ka thene Allahu i lartmadheruar:" Feja e pranueshme tek All-llahu ėshtė Islami;"
(Ali-Imran/,19)

-Dhe ka thene i lartmadheruar:"A mos kėrkojnė ata (ithtarėt e librit) fe, pos fesė sė shpallur nga All-llahu? E Atij i ėshtė dorėzuar gjithėēka ka nė qiej e nė tokė, me dashje e pa dashje dhe tek Ai kthehen".
(Ali-Imran/,83)

-Dhe ka thene i lartmadheruari:"E kush largohet prej fesė sė Ibrahimit pėrveē atij qė e poshtron vetveten".
(El-Bekare/,130)

-Dhe ka thene i lartmadheruari:" E kush kėrkon fe tjetėr pėrveē fesė islame, atij kurrsesi nuk do t’i pranohet dhe ai nė botėn tjetėr ėshtė nga tė dėshėpruari".
(Ali-Imran/,85)

-Dhe ka thene i lartmadheruari:"A mos kanė ata ortakė (zota ose idhuj) qė u pėrcaktuan atyre fé, tė cilėn nuk e urdhėroi All-llahu?".
(Esh-shura/,21)


12)pyetja:

N'Sa Degė ndahet Feja Islame?

12)Pergjigje:

Ajo ndahet ne tri Degė:
1-Islam
2-Iman (Besim)
3-Sinqeritet.
-Ndersa nese njeren prej ketyre trijave e ndajmė rrėnohet Feja krejtėsisht

13)Pyetja:

C'don te thote Islam?

13)Pergjigje:

Kuptimi i Islamit esht nenshtrueshmeria apo dorezimi ne Allahun ne Njeshmeri,dhe ne kryerjen e urdherave te tij,dhe ne distancimin prej Shirkut.

-Ka thene Aallahu i lartmadheruar:"Kush ka fe mė tė mirė se ai qė sinqerisht i ėshtė bindur All-llahut,".
(En-nisa/,125)

-Dhe ka thene i lartmadheruari:"E kush ia dorėzon veten All-llahut duke qenė edhe punėmirė, ai ėshtė kapur pėr lidhjen mė tė sigurt)".
(Lukman/,22)

-Dhe ka thene i lartmadheruari:" Zoti juaj ėshtė njė Zot, andaj vetėm Atij dorėzohuni, e pėrgėzo tė dėgjueshmit".
(El-Haxh/,34)


14)pyetja:

Cili eshte argumenti qe i perfshin npergjithsi?

14)Pergjigje:

Ka thene Allahu i lartmadheruar:"Feja e pranueshme tek All-llahu ėshtė Islami".
(Ali-Imran/,19)

-Dhe ka thene Muhamedi alejhi selam:"Ka filluar Islami i huaj dhe dote mbaroj i huaj sikur ka qen".
Hadith

-Dhe ka thene Muhamedi alejhi selam:"Me e lavdruara e Islamit esht te besuarit ne Allah".
Hadith


15)Pyetja:

Cili eshte argumenti per njohjen e pese shtyllave me detaje?

15)Pergjigje:

Thenja e Muhamedit alejhi selam-Hadithi:Kur Xhibrili a.s eka pyetur te Derguarin dhe ika then, cka eshte Feja;Ai esht pergjigj:"Islami, te Deshmojsh se nuk ka te adhuruar perveq Allahut, dhe se Muhamedi alejhi selam eshte i derguari i tij,te falesh Namazin,te japesh Zekatin,te Agjerojsh ramazanin,dhe te besh Haxhin nese ke mundesi".
Hadith

-Dhe Thenja ete Derguarit alejhi selam :"Eshte ndertu Islami ne pese shtylla".
Hadith

15)Pyetja:

Cili eshte argumenti per njohjen e pese shtyllave me detaje?

15)Pergjigje:

Thenja e Muhamedit alejhi selam-Hadithi:Kur Xhibrili a.s eka pyetur te Derguarin dhe ika then, cka eshte Feja;Ai esht pergjigj:"Islami, te Deshmojsh se nuk ka te adhuruar perveq Allahut, dhe se Muhamedi alejhi selam eshte i derguari i tij,te falesh Namazin,te japesh Zekatin,te Agjerojsh ramazanin,dhe te besh Haxhin nese ke mundesi".
Hadith

-Dhe Thenja ete Derguarit alejhi selam :"Eshte ndertu Islami ne pese shtylla".
Hadith


16)Pyetja:

Cfare rendesie kan dy shehadetet ne Fe?

16)Pergjigje:

Nuk dote hyn robi i Allahut ne Fe vetem se me keto dy kushte:

-Allahu i lartmadheruar ka then:" Besimtarė janė vetėm ata qė i besuan All-llahut dhe tė dėrguarit tė Tij,".(En-nur/,62)

-Dhe ka then Muhamedi alejhi selam:"Jam urdheruar ti mbys gjith njerzit,deri sate deshmojn se Nuk ka te adhuruar qe e meriton adhurimin,dhe te deshmon se Muhamedi alejhi selam eshte rob dhe i derguari i Tij".Hadith

17)Pyetja:

Cili eshte argumenti i shehadetit La ilahe il-lAllah?

17)Pergjigje:

THenja e Allahut te lartmadheruar:"All-llahu vėrtetoi se nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij, e dėshmuan edhe engjėjt e dijetarėt, dhe se Ai ėshtė Zbatues i drejtėsisė. Nuk ka zot pėrveē Tij, Fuqiplotit e tė Urtit".(Ali-Imran/,18)

-Dhe ka thene i lartmadheruari:"Atėherė, dije se nuk ka zot tjetėr pos All-llahut".(Muhammed/,19)

-Dhe ka thene i lartmadheruari:"e nuk ka ndonjė zot tjetėr pėrpos All-llahut Njė,".
(Sad/,65)

-Dhe ka thene i lartmadheruari:"All-llahu nuk ka marrė pėr Vete kurrfarė fėmijė (as nga engjėjt, e as nga njerėzit), nuk ka me Tė ndonjė zot tjetėr".
(El-Mu'minun/,91)

-Dhe ka thene i lartmadheruari:"Thuaj: “Sikur tė kishte zota tė tjerė pėrveē Atij, sikundėr thonė ata, atėherė ata (zotat) do tė kėrkonin rrugė pėr mbizotėrim ndaj tė Madhėruarit (pėr t’ia marrė pushtetin)"
(El-Isra/,42)

18)Pyetja:

Cfare kuptimi ka fjala LA ILAHE IL-LALLAH?

18)Pergjigje:

Kuptimi;mohimin ete gjitha adhurimeve qe e meriton perveq Allahut,dhe vertetesimi i Allahu xh.sh Nje duke mos ibe shok ne adhurim,sikur qe nuk i behet shok ne pronesin e Tij.

-Ka thene Allahu i lartmadheruar:" Kjo, ngase All-llahu ėshtė Ai i vėrteti, dhe atė qė lusin ata pos Tij ėshtė e kotė. All-llahu ėshtė vėrtet Ai i larti, i madhi".
(El-Haxhxh/,62)


19)Pyetja:

Cilet jane kushtet e Shehadetit (La ilahe il-lallah),qe vepruesit nuk i ben dobi, perderisa nuk i permbledh cilet kushte?

19)pergjigje:

Kushtet jan:

-Diturin duke kuptuar me mohim dhe vertetesiapo(pohim).
-Duke e pranuar me zemer.
-Me bindje te jashtme dhe te mbrenshme.
-Pranimi duke mos mohu asgje, prej obligimeve te patjetersueshme.
-Me Sinqeritet te plot.
-Vertetesia me thellsin e zemres,dhe jo vetem mete shprehur.
-Dashuria e kesaj fjale dhe ata te cilet e dojn kete,duke perkrah dhe urrejt per hir te kesaj fjale.

20)Pyetja:

Cilet jane kushtet e dituris prej Kur'ani dhe Sunneti?

20)Pergjigje:

Thenja e Allahut te lartmadheruar:"pėrveē kush dėshmoi tė vėrtetėn".qe dmth pa LA ILAHE IL-LALLAH."e ata e "dinė.
(Ez-zuhruf/,86)
-Me zemrat e tyre kuptuan dhe jo me gjuhet e tyre.
-Dhe thenja e Pejgamberit alejhi selam:"Kush vdes dhe ai esht duke e shqiptu fjalen, La ilahe il-lallah dote hyn ne xhennet".
Hadith


Ky postim ėshtė ndryshuar nga Argument nė 19.02.2008, 11:00


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio