Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ēka ka tė re nė shėndetėsinė e Kosovės?
Flori Bruqi
Postuar nė: 23.10.2006, 12:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006Dr.Fadil Beka,nuk jam pėrgjegjės pėr gjendjen nė QKUK?!

Mjekėt kėrkojnė dorėheqjen e ministrit tė shėndetėsisė professor Sadik Idriz dhe sekretarit tė tij permanent dr.Pleurat Sejdiu

Fadil Beka ende nuk e ka tė qartė pse ėshtė shkarkuar nga Drejtori Ekzekutiv I Qendrės Klinike Universtitare tė Kosovės ,kur dihet fare mirė qė ky njeri deri mė tash asgjė s’ka dijtė mė menagjuar mė kėtė institucion tė lartė shėndetėsorė pėrpos qė ai mė shokė tė tij tė hap qebaptore,byrektore Thuhet se nė xhirollogarinė e tij personale ka qindra mija euro nė dispozicion…
Kirurgu Dr. Sali Krasniqi, kryetar Kėshillit Grevist tė QKUK-sė, ka theksuar se greva do tė vazhdojė deri nė pėrmbushjen e tė 8 kėrkesave tė parashtruara Ministrisė sė Shėndetėsisė dhe Qeverisė, siē janė shtimi I pagave 300 pėr qind, pagesa e rregullt e kujdestarisė, dorėheqjet e ministrit dhe sekretarit permanent tė Ministrisė sė Shėndetėsisė, zbatimi i plotė i Kontratės Kolektive e tė tjera.
Qeveritarėt vazhdojnė tė refuzojnė kėrkesat

Kuvendi i Kosovės debatoi pėr problemet nė shėndetėsi

Kuvendi i Kosovės e vlerėsoi shumė tė rėndė gjendjen nė shendetėsi dhe kėrkoi nga qeveria qė tė ndėrmarrė masat e nevojshme pėr tejkalimin e gjendjes. Deputetėt adresuan kritika sidomos ndaj ministrit Sadik Idrizi, i cili u paraqit nė interpelancė me kėrkesė tė partisė ORA.

Nė javėn e grevės sė punonjėsve tė Qendrės Klinike Universitare, gjendja nė shėndetėsi arriti edhe nė Kuvendin e Kosovės. Ministri i shėndetėsisė Sadik Idrizi pranoi se gjendja ėshtė e vėshtirė, mirėpo ai tha se fajtore nuk ėshtė vetėm ministria. Qendra Klinike, sipas tij menaxhon me rreth 17 milionė euro, ndėrsa ministria ėshtė pėrgjegjėse pėr listėn esenciale tė ilaqeve dhe ēėshtje tė tjera. Pėr kėto ka njė buxhet prej 6.9 milionė eurosh. Andaj, ministri kėrkoi mė shumė para nga buxheti pėr vitin e ardhshėm. “I bėjė thirrje Kuvendit qė tė ndihmojė sektorin e shėndetėsisė. Kjo mund tė arrihet nėse miratohet ligji pėr sigurimin shėndetėsor dhe nėse nė kohėn e debatit pėr buxhetin e vitit 2007 shtohet shuma pėr shėndetėsinė” tha Idrizi.
Por, paraqitja e ministrit nuk kėnaqi deputetėt, pėrfshirė edhe shumė prej atyre qė janė nga partitė e koalicionit qeverisės. Shefi i Grupit parlamentar tė Lidhjes Demokratike Alush Gashi tha se shėndetėsia duhet tė jetė prioritet. “Nuk ėshtė njė interpelancė e fokusuar dhe si e tillė nuk jep efekte tė nevojshme pėr pėrmirėsim tė gjendjes nė shėndetėsi, tė cilėn profesionistėt e shėndetėsisė qė njė kohė tė gjatė e pėrshkruajnė si veprim me elemente tė krimit” tha Gashi. Ministri u thirr nė interpelancė me kėrkesė tė partisė ORA. Shefja e kėtij grupi, Teuta Sahatēija fajėsoi gjithė koalicionin qeverisės pėr gjendjen e rėndė. “Anulimi i tenderit tė ilaēeve, mosplanifikimi i kohės sė duhur pėr ritenderim ka bėrė qė Kosova tė hyjė me vetėdije tė ministrisė nė periudhėn pa ilaēe", tha Sahatēija.
Partia Demokratike e Kosovės, sipas deputetit Bajram Rexhepi intervenimet e fundit tė qeverisė nė shėndetėsi sidomos nė Qendrėn Klinike, janė tė paligjshme. “Drejtori ėshtė zgjedhur me konkurs dhe mund tė shkarkohet nga Sekretari Permanent nėse dėshton nė menaxhimin e QKUK-sė por, kėtė nuk mund ta bėjnė strukturat qeveritare apo politike. Menaxhimi nė QKUK ka qenė gjithnjė problem por jo me fajin e tyre. Nė tė ardhmen duhet tė orientohemi kah njė formė mė funksionale e menaxhimit” tha Rexhepi.
Sidoqoftė, Kuvendi nuk ka nxjerrė ndonjė rekomandim pėr qeverinė. Kjo mund tė pritet nė ndonjėrėn nga seancat e radhės, kur pritet tė debatohet rreth gjetjeve nė terren tė komisionit pėrkatės parlamentar dhe kur nė sallė tė jenė tė pranishėm edhe kryeministri edhe zėvendėskryeministri, qė ishte nė krye tė komisionit ndėrministror.


U mbajt Konferenca ndėrkombėtare pėr anesteziologji dhe mjekim intensive

Konferenca e parė ndėrkombėtare pėr anesteziologji dhe mjekim intenziv e cila po mbahet nė Prishtinė edhe sot nė ditėn e fundit tė saj ka vazhduar punimet me temėn “ Anestezioni Lokal dhe Terapia kundėr Dhimbjes”. Kryetari i Kėshillit Organizativ tė kėsaj Konference, Nehat Baftiu tha se qėllimi i saj ėshtė qė tė shkėmbehen pėrvoja tė reja nė kėtė drejtim me botėn tė cilat do tė ndikojnė drejtpėrdrejtė nė mėnyrėn dhe efikasitetin e anesteziologjisė nė Kosovė.


Ministria e Sėndetėsisė miratoi etiketat pėr prodhimet ushqimore


Ministria e Shėndetėsisė ka organizuar sot njė ceremoni pėr shpėrndarjen e licencave pėr miratimin e etiketės pėr prodhimet ushqimore. Miratimi i etiketave ėshtė bėrė edhe zyrtarisht pėr 170 produkte ushqimore vendore dhe pėr 37 produkte ushqimore tė importuara.

Kriteret pėr miratimin e etiketave janė plotėsimi standardeve tė pėrcaktuara nga Bashkėsia Evropian, siē janė leja tekniko-teknologjike pėr prodhim, rezultati e analizave, si dhe 25 euro pėr ēdo produkt, shumė kjo qė shkon nė buxhetin e Kosovės. Kėto etiketa vlejnė 5 vjet. Tash fillohet me fazėn e dytė dhe nėse gjatė njė muaji nuk aplikojnė tė gjithė, atėherė do tė fillohet me ndėshkime nė bazė tė ligjit. Kadri Hyseni, kėshilltar i ministrit tė shėndetėsisė , Sadik Idriz , tha se siguria ushqimore ėshtė e rėndėsishme pėr popullatėn ndėrsa prodhuesit duhet tė respektojnė standardet e prodhimit me qėllim tė mbrojtjes sė shėndetit e konsumatorėve.Kryeinspektorja sanitare e Kosovės, Ilirjana Zymberaj, tha se miratimi i etiketave ėshtė i rėndėsishėm jo vetėm pėr konsumatorėt por edhe pėr vetė prodhuesin pasi qė ėshtė normė ndėrkombėtare qė kėrkohet tė bėhet pėr njė parapėrgatitje tė vet prodhuesve qė tė eksportojnė prodhimet e tyre jashtė vendit. Ilirjana Zymberaj, tha se miratimi i licencave pėr etiketat e prodhimeve ushqimore

Flori BruqiPM
Top
ARRZA
  Postuar nė: 22.01.2008, 16:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 301
Antari Nr: 12938
Bashkangjitur: 19.01.2008ne shendetsin ekosoves nuk kaa as gje te re , njerzit duhen te shesin gjith pasurin etyre qe te peshtojen 1 jete .......... korrupsjoni ende esht ne shkallen me te lart etj...........


----------------------------------------
Dashurija eshte trendafil me xhemba po sdite ta perdoresh te shkakton plag...!!!
PM
Top
ajdoni
  Postuar nė: 22.01.2008, 16:45
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 20
Antari Nr: 9256
Bashkangjitur: 31.08.2007 Citim (Flori Bruqi @ 23.10.2006, 12:38)
Dr.Fadil Beka,nuk jam pėrgjegjės pėr gjendjen nė QKUK?!

Mjekėt kėrkojnė dorėheqjen e ministrit tė shėndetėsisė professor Sadik Idriz dhe sekretarit tė tij permanent dr.Pleurat Sejdiu

Fadil Beka ende nuk e ka tė qartė pse ėshtė shkarkuar nga Drejtori Ekzekutiv I Qendrės Klinike Universtitare tė Kosovės ,kur dihet fare mirė qė ky njeri deri mė tash asgjė s’ka dijtė mė menagjuar mė kėtė institucion tė lartė shėndetėsorė pėrpos qė ai mė shokė tė tij tė hap qebaptore,byrektore Thuhet se nė xhirollogarinė e tij personale ka qindra mija euro nė dispozicion…
Kirurgu Dr. Sali Krasniqi, kryetar Kėshillit Grevist tė QKUK-sė, ka theksuar se greva do tė vazhdojė deri nė pėrmbushjen e tė 8 kėrkesave tė parashtruara Ministrisė sė Shėndetėsisė dhe Qeverisė, siē janė shtimi I pagave 300 pėr qind, pagesa e rregullt e kujdestarisė, dorėheqjet e ministrit dhe sekretarit permanent tė Ministrisė sė Shėndetėsisė, zbatimi i plotė i Kontratės Kolektive e tė tjera.
Qeveritarėt vazhdojnė tė refuzojnė kėrkesat

Kuvendi i Kosovės debatoi pėr problemet nė shėndetėsi

Kuvendi i Kosovės e vlerėsoi shumė tė rėndė gjendjen nė shendetėsi dhe kėrkoi nga qeveria qė tė ndėrmarrė masat e nevojshme pėr tejkalimin e gjendjes. Deputetėt adresuan kritika sidomos ndaj ministrit Sadik Idrizi, i cili u paraqit nė interpelancė me kėrkesė tė partisė ORA.

Nė javėn e grevės sė punonjėsve tė Qendrės Klinike Universitare, gjendja nė shėndetėsi arriti edhe nė Kuvendin e Kosovės. Ministri i shėndetėsisė Sadik Idrizi pranoi se gjendja ėshtė e vėshtirė, mirėpo ai tha se fajtore nuk ėshtė vetėm ministria. Qendra Klinike, sipas tij menaxhon me rreth 17 milionė euro, ndėrsa ministria ėshtė pėrgjegjėse pėr listėn esenciale tė ilaqeve dhe ēėshtje tė tjera. Pėr kėto ka njė buxhet prej 6.9 milionė eurosh. Andaj, ministri kėrkoi mė shumė para nga buxheti pėr vitin e ardhshėm. “I bėjė thirrje Kuvendit qė tė ndihmojė sektorin e shėndetėsisė. Kjo mund tė arrihet nėse miratohet ligji pėr sigurimin shėndetėsor dhe nėse nė kohėn e debatit pėr buxhetin e vitit 2007 shtohet shuma pėr shėndetėsinė” tha Idrizi.
Por, paraqitja e ministrit nuk kėnaqi deputetėt, pėrfshirė edhe shumė prej atyre qė janė nga partitė e koalicionit qeverisės. Shefi i Grupit parlamentar tė Lidhjes Demokratike Alush Gashi tha se shėndetėsia duhet tė jetė prioritet. “Nuk ėshtė njė interpelancė e fokusuar dhe si e tillė nuk jep efekte tė nevojshme pėr pėrmirėsim tė gjendjes nė shėndetėsi, tė cilėn profesionistėt e shėndetėsisė qė njė kohė tė gjatė e pėrshkruajnė si veprim me elemente tė krimit” tha Gashi. Ministri u thirr nė interpelancė me kėrkesė tė partisė ORA. Shefja e kėtij grupi, Teuta Sahatēija fajėsoi gjithė koalicionin qeverisės pėr gjendjen e rėndė. “Anulimi i tenderit tė ilaēeve, mosplanifikimi i kohės sė duhur pėr ritenderim ka bėrė qė Kosova tė hyjė me vetėdije tė ministrisė nė periudhėn pa ilaēe", tha Sahatēija.
Partia Demokratike e Kosovės, sipas deputetit Bajram Rexhepi intervenimet e fundit tė qeverisė nė shėndetėsi sidomos nė Qendrėn Klinike, janė tė paligjshme. “Drejtori ėshtė zgjedhur me konkurs dhe mund tė shkarkohet nga Sekretari Permanent nėse dėshton nė menaxhimin e QKUK-sė por, kėtė nuk mund ta bėjnė strukturat qeveritare apo politike. Menaxhimi nė QKUK ka qenė gjithnjė problem por jo me fajin e tyre. Nė tė ardhmen duhet tė orientohemi kah njė formė mė funksionale e menaxhimit” tha Rexhepi.
Sidoqoftė, Kuvendi nuk ka nxjerrė ndonjė rekomandim pėr qeverinė. Kjo mund tė pritet nė ndonjėrėn nga seancat e radhės, kur pritet tė debatohet rreth gjetjeve nė terren tė komisionit pėrkatės parlamentar dhe kur nė sallė tė jenė tė pranishėm edhe kryeministri edhe zėvendėskryeministri, qė ishte nė krye tė komisionit ndėrministror.


U mbajt Konferenca ndėrkombėtare pėr anesteziologji dhe mjekim intensive

Konferenca e parė ndėrkombėtare pėr anesteziologji dhe mjekim intenziv e cila po mbahet nė Prishtinė edhe sot nė ditėn e fundit tė saj ka vazhduar punimet me temėn “ Anestezioni Lokal dhe Terapia kundėr Dhimbjes”. Kryetari i Kėshillit Organizativ tė kėsaj Konference, Nehat Baftiu tha se qėllimi i saj ėshtė qė tė shkėmbehen pėrvoja tė reja nė kėtė drejtim me botėn tė cilat do tė ndikojnė drejtpėrdrejtė nė mėnyrėn dhe efikasitetin e anesteziologjisė nė Kosovė.


Ministria e Sėndetėsisė miratoi etiketat pėr prodhimet ushqimore


Ministria e Shėndetėsisė ka organizuar sot njė ceremoni pėr shpėrndarjen e licencave pėr miratimin e etiketės pėr prodhimet ushqimore. Miratimi i etiketave ėshtė bėrė edhe zyrtarisht pėr 170 produkte ushqimore vendore dhe pėr 37 produkte ushqimore tė importuara.

Kriteret pėr miratimin e etiketave janė plotėsimi standardeve tė pėrcaktuara nga Bashkėsia Evropian, siē janė leja tekniko-teknologjike pėr prodhim, rezultati e analizave, si dhe 25 euro pėr ēdo produkt, shumė kjo qė shkon nė buxhetin e Kosovės. Kėto etiketa vlejnė 5 vjet. Tash fillohet me fazėn e dytė dhe nėse gjatė njė muaji nuk aplikojnė tė gjithė, atėherė do tė fillohet me ndėshkime nė bazė tė ligjit. Kadri Hyseni, kėshilltar i ministrit tė shėndetėsisė , Sadik Idriz , tha se siguria ushqimore ėshtė e rėndėsishme pėr popullatėn ndėrsa prodhuesit duhet tė respektojnė standardet e prodhimit me qėllim tė mbrojtjes sė shėndetit e konsumatorėve.Kryeinspektorja sanitare e Kosovės, Ilirjana Zymberaj, tha se miratimi i etiketave ėshtė i rėndėsishėm jo vetėm pėr konsumatorėt por edhe pėr vetė prodhuesin pasi qė ėshtė normė ndėrkombėtare qė kėrkohet tė bėhet pėr njė parapėrgatitje tė vet prodhuesve qė tė eksportojnė prodhimet e tyre jashtė vendit. Ilirjana Zymberaj, tha se miratimi i licencave pėr etiketat e prodhimeve ushqimore

Flori Bruqi

Qysh more kan sy e faqe me shkue me shit aparate te cilat jane sjell per ta sheruar popullin ,,,kjo ska kuptim fare e bre plumin e nonens ja kajsha qe si ka marre edhe do do ..gjynah qe disa njerz jane ende gjallbre..pasha nji zote te madh ishalla kris edhe njiher lufta ne Kosove maspari kam me vra Shqiptar e pastaj shkije ..kuptohet cilet shqiptar..qeta qe se meritojn me jetu se jan msue me hajni e korupcion ..ata si para luftes te pasur si mas luftes se pasur e ata qe luftuan per lir mu sjell rrugve jo bre gjynah i zotit eshte kjo..po nji fjale thote kshtu:Bylbyl ky shekull ore e qast nderohet kur te medhejnjt bien posht e i vogli qohet !
..Kujdesni o nejrz qka jeni ka boni se e keni tepru a

Fotografi e bashkangjitur (Kliko mbi foton qė tė hapet nė madhėsin normale)
Fotografitė e bashkangjitura
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
ARRZA
  Postuar nė: 22.01.2008, 16:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 301
Antari Nr: 12938
Bashkangjitur: 19.01.2008 Citim (ajdoni @ 22.01.2008, 16:45)
Qysh more kan sy e faqe me shkue me shit aparate te cilat jane sjell per ta sheruar popullin ,,,kjo ska kuptim fare e bre plumin e nonens ja kajsha qe si ka marre edhe do do ..gjynah qe disa njerz jane ende gjallbre..pasha nji zote te madh ishalla kris edhe njiher lufta ne Kosove maspari kam me vra Shqiptar e pastaj shkije ..kuptohet cilet shqiptar..qeta qe se meritojn me jetu se jan msue me hajni e korupcion ..ata si para luftes te pasur si mas luftes se pasur e ata qe luftuan per lir mu sjell rrugve jo bre gjynah i zotit eshte kjo..po nji fjale thote kshtu:Bylbyl ky shekull ore e qast nderohet kur te medhejnjt bien posht e i vogli qohet !
..Kujdesni o nejrz qka jeni ka boni se e keni tepru a

heheeh adin si nese vret shipetar si thua ti po te kuptoj per cilet shipetar e ke fjalen ama ne fund mbas luftes perfundon ne hag si shum lutetar tjer e ata te atillet e gezojen lirijen sa ma drejt aq ma keq eke tek njerzit , ama te zoti je mir krejt edhe ajo ka rendesi


----------------------------------------
Dashurija eshte trendafil me xhemba po sdite ta perdoresh te shkakton plag...!!!
PM
Top
gardist
Postuar nė: 22.01.2008, 17:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1250
Antari Nr: 9602
Bashkangjitur: 17.09.2007O Flori.Si duket te paska nxehur artikulli i Infopresit. Se ka goxha do kohe qe nuk je paraqitur ne ketej pari.
Mirembetsh.


----------------------------------------
JEZUSI KA THENE: MOS MENDONI SE ERDHA TA BIE PAQEN MBI TOKE. NUK ERDHA TA BIE PAQEN,POR SHPATEN...(Mateu 10/34-36)
PMEmail Poster
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio