Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Si tė mbijetojmė nė zyrė- 20 keshilla
aristoteli
Postuar nė: 24.10.2006, 20:44
Quote Post


voglushi i madh
*****

Posti: Antarė
Postime: 268
Antari Nr: 1010
Bashkangjitur: 12.04.2006Si tė mbijetojmė nė zyrė

Shmangni sa tė mundni mbledhjet, injoroni tė gjitha e-mailet, rrethojeni veten me njerėz sa mė tė aftė


Zyra, ambienti ku kalojmė njė pjesė tė mirė tė jetės, ku zhvillojmė pjesėn mė tė rėndėsishme tė aktivitetit tė pėrditshėm, ku shumė shpesh ngarkohemi emocionalisht, nė mėnyrė pozitive apo negative, gjė qė pėrcakton edhe gjendjen tonė shpirtėrore pėr orėt e mbrėmjes e tė natės. Nė ditėt e sotme ėshtė kthyer nė faktorin qė pėrcakton gjithēka ka tė bėjė me ekzistencėn tonė. Ėshtė ajo pėrcaktuesi kryesor i mirėqenies sonė shpirtėrore, por njėherėsh edhe i gjendjes sonė mendore e psikologjike, dhe nė mėnyrė tė veēantė, duke qenė se ėshtė edhe ambienti ku takojmė stresin, fjalė qė po e hasim gjithnjė e mė shumė nė ditėt e sotme, ka tė bėjė nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė edhe me shėndetin tonė. Nė tė vėrtetė, duke iu referuar realitetit tė sotėm, fjala kyēe ėshtė pikėrisht stresi, produkti i modernizmit qė ka sjellė nė skenė nė tė gjitha vendet e zhvilluara psikoanalistėt (pėr fat tė mirė, fenomeni ende nuk ėshtė shfaqur gjerėsisht nė Shqipėri), puna e tė cilėve, nė tė shumtėn e rasteve konsiston nė gjetjen e njė zgjidhjeje qė do ta minimizonte kėtė shkaktar tė problemeve mė tė rėnda fizike e psikologjike tė ditėve tė sotme.

Dhe duke qenė se sė fundmi po pėrballemi me orė tė gjata nė zyrė, e pėr rrjedhojė me mė shumė gjasa pėr t‘u ngarkuar me stres, mund tė themi se gjetja e mjeteve pėr tė luftuar kėtė fenomen ėshtė kthyer nė ēėshtje dite. Po kaq shumė rėndėsi i jep edhe njė nga gazetarėt e britanikes "Guardian", i cili, nė njė numėr tė pak ditėve mė parė, duke parashtruar arsyet prej tė cilave ngarkohemi me stres, ofron edhe 20 mėnyrat pėr ta anashkaluar, apo nė rastin mė tė mirė, pėr ta shmangur krejtėsisht. Sipas gazetarit Guy Browning tė "Guardian", nė rast se do t‘i mbijetosh stresit tė zyrės, ėshtė e domosdoshme tė mbahen parasysh disa rregulla. Qėllimi? Kryesisht pėr tė mos lejuar veten tė bėhesh pre e sulmeve tė eprorėve e kolegėve. Nė fakt, vetė Guy Browning ėshtė i bindur se zyra ėshtė njė vend nė tė cilin duhet qėndruar vazhdimisht nė pozicion mbrojtės. Ėshtė kjo edhe arsyeja pėr tė cilėn ėshtė kundėr ēdo lloj mirėsjelljeje nė raport me kolegėt, tė natyrės "t‘u ofrosh kafenė", apo "tė pėrgjigjesh nė telefon". Pėr tė bėrė tė mundur qė zyrat tė mos kthehen nė xhungla, duhet mbajtur parasysh se kolegėt nuk kanė pse tė jenė detyrimisht miqtė tanė tė afėrt. Kėshtu qė evitoni ēdo lloj raporti tė natyrės sociale nė zyrė, por njėkohėsisht edhe ēdo lloj fyerje. Gjatė debateve, ėshtė shumė e rėndėsishme tė mbahet njė qėndrim sa mė oportunist, duke mos u pėrfshirė me tė vėrtetė nė ndonjė rast. Raportet duhen krijuar nė mėnyrė tė atillė qė askush tė mos ndihet i prekur. Duhen shmangur me mirėsjellje kontaktet me kolegėt, qė pėr njė motiv apo njė tjetėr nuk tė pėlqejnė. Madje, lidhur me kėtė, ai kėshillon edhe ngritjen e ndonjė pirgu me libra pėr tė mos e pasur gjithė kohės pėrpara syve. Sipas gazetarit britanik, duhet punuar nė minimumin e mundshėm, duke i dhėnė shumė rėndėsi dhe kujdes zgjedhjes sė bashkėpunėtorėve tė afėrt apo vartėsve, nga e cila varet edhe ecuria e punės tėnde, faktor qė ndikon drejtpėrdrejt nė raportin me stresin. Guy Browning i kushton shumė vėmendje rėndėsisė qė ka mėnyra me tė cilėn duhet rėnė nė sy tė shefave, por kujdes: duhet mbajtur parasysh gjithnjė, qė nė rast se diēka nuk shkon mirė, pėrgjithėsisht kjo ka ndodhur pasi dikush ka provuar ndonjė gjė tė re ose ka ndėrmarrė ndonjė veprim tė pastudiuar mirė:

1 Kurrė mos u ofroni kafenė kolegėve

2 Injoroni tė gjitha mesazhet qė ju vijnė nė postėn elektronike

3 Bini nė sy

4 Punoni sa mė pak tė jetė e mundur

5 Kėmbimet e opinioneve trajtojini me dinakėri (pėr tė mos bėrė askėnd tė ndihet i pakėnaqur)

6 Zgjidhjet strategjike duhen gjetur me shumė kujdes dhe shpejt

7 Rrethojeni veten me bashkėpunėtorė tė aftė

8 Mos shqetėsoni askėnd (qoftė edhe nėse ju duhet tė ngrini njė pirg me libra pėr tė mos pasur pėrpara syve kolegun e padėshiruar)

9 Mėsoni t‘u dilni nė krye punėve edhe pa shefin

10 Qėndroni larg letrave

11 Mos pėrdorni pije alkoolike nėn stresin e punės

12 Kushtojuni mė shumė rėndėsi veshjeve tė sipėrme se tė poshtmeve (janė ato qė bien mė shumė nė sy nė zyrė)

13 Mos u pėrgjigjni kurrė nė telefon

14 Shkoni nė punė me biēikletė (nė mėnyrė qė tė mos jeni i pari qė arrin nė zyrė)

15 Mos pranoni tė shkoni nėpėr konferenca

16 Shmangni kėshilltarėt

17 Zgjidhni gjithnjė njeriun e duhur (pėr tė kryer detyrat e rėndėsishme)

18 Mos krijoni "rrjete shoqėrore me kolegėt"

19 Mėsoni t‘i ricikloni raportet me kolegėt

20 Qėndroni larg ēdo lloj mbledhjeje----------------------------------------
Qė flasin keq pėr mua nė mungesėn time nuk ka asnjė rėndėsi, se nė mungesė pranoj edhe tė rrahin
PM
Top
Alblord
Postuar nė: 21.05.2009, 23:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3741
Antari Nr: 15225
Bashkangjitur: 28.04.2008Keshilla te mira! smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Nothing happens, until I make it happen!
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 21.05.2009, 23:25
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004Hahaha, keshilla qe vijne tamam ne kohe kur do filloj pune smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
nila
Postuar nė: 21.05.2009, 23:31
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 20
Antari Nr: 22297
Bashkangjitur: 20.05.2009Ah, te ishte aq e lehte dhe te mundish te perballojsh punen ne zyre vetem me keto keshilla!
PM
Top
Lindi070
Postuar nė: 21.05.2009, 23:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1073
Antari Nr: 6510
Bashkangjitur: 23.03.2007Keto keshilla duhet tu tregohen profesoreve te mjere te USHT-se!!!


----------------------------------------


"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe."
PM
Top
Milda
Postuar nė: 22.05.2009, 12:09
Quote Post


Respekto femrėn!
*****

Posti: Antarė
Postime: 3866
Antari Nr: 17468
Bashkangjitur: 21.09.2008euuu ku ki koh te mendojshe per keta keshilla kur ki pune


----------------------------------------
Njeriu ndryshon sipas orėve! Sa me shumė orė ti kaloje nė kėtė Botė aq mė shumė e ndryshon karakterin e tij!
PM
Top
doc
Postuar nė: 22.05.2009, 12:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2406
Antari Nr: 18959
Bashkangjitur: 09.12.2008 Citim (Assina @ 22.05.2009, 13:09)
euuu ku ki koh te mendojshe per keta keshilla kur ki pune

po para se te shkosh apo te fillojsh ndonje pune medno per ketoo keshilla
smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
para se te veprosh mendo...

aventurat kalojn shpejt.........
PM
Top
aktivisti
Postuar nė: 22.05.2009, 13:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 290
Antari Nr: 21878
Bashkangjitur: 24.03.2009ej po me kto kshilla te largojn prej pune meniher
PM
Top
Milda
Postuar nė: 22.05.2009, 13:24
Quote Post


Respekto femrėn!
*****

Posti: Antarė
Postime: 3866
Antari Nr: 17468
Bashkangjitur: 21.09.2008 Citim (doc @ 22.05.2009, 13:12)
po para se te shkosh apo te fillojsh ndonje pune medno per ketoo keshilla
smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e4c2e742.gif

ehee me mu kujtuar te mendoj smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Njeriu ndryshon sipas orėve! Sa me shumė orė ti kaloje nė kėtė Botė aq mė shumė e ndryshon karakterin e tij!
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 23.05.2009, 00:13
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004 Citim (aktivisti @ 22.05.2009, 14:09)
ej po me kto kshilla te largojn prej pune meniher

Vertet??? smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
Embargo
Postuar nė: 23.05.2009, 07:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14446
Antari Nr: 18552
Bashkangjitur: 17.11.2008me keto keshilla nese i ben me shume se 48 ore pune ne zyre je shume me fat smil3dbd4e398ff7b.gif


----------------------------------------
Kush nuk do qė tė arsyetojė ėshtė Fanatik, kush nuk di tė arsyetojė ėshtė Budalla dhe kush nuk guxon tė arsyetojė ėshtė Skllav i tė tjerėve!
PM
Top
LADY....GV
Postuar nė: 23.05.2009, 11:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 878
Antari Nr: 19383
Bashkangjitur: 08.01.2009 Citim (filozofi @ 24.10.2006, 21:44)


14 Shkoni nė punė me biēikletė (nė mėnyrė qė tė mos jeni i pari qė arrin nė zyrė)
hehe keshilla te mira pervec keshilles se 14 hahahahah smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
>Tri detyrat mė tė rėnda tė kėsaj bote janė: ta shpėrblesh urrejtjen me dashuri, pranimi i tė pamundshmės dhe thėnia-unė isha gabim.<
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio