Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (4) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ekspansioni i USHT-sė rrezikon UEJL-nė
r.mislimi
Postuar nė: 10.05.2011, 15:33
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Gjatė dy viteve tė fundit, numri i studentėve qė regjistrohen nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT), shkon duke u rritur, kurse numri i studentėve tė cilėt regjistrohen nė Universitetin e Evropės Juglindore (UEJL), shkon duke u zvogėluar.

Sipas profesorit Asllan Hamidi, hapja e studimeve tė disperzuara tė USHT-sė nė qytete tė ndryshme nė Maqedoni dhe ēmimi shumė mė i ulėt i studimeve, janė faktorėt kryesorė pėr zvogėlimin e numrit tė studentėve tė cilėt regjistrohen nė UEJL. “Duke pasur parasysh gjendjen ekonomike, ku varfėria ėshtė nė nivel tė lart tek nė, ėshtė shumė mė e arsyeshme qė studentėt tė regjistrohen atje ku ėshtė me lirė dhe tani qė Universitetet shtetėrore ulėn ēmimet, janė mė tė favorizuara nga studentėt”, tha Hamidi.

Ai shtoi se gjithashtu ndikim tė madh ka edhe shtrirja e studimeve tė disperuara tė USHT-sė, nė uljen e numrit tė studentėve nė UEJL. “Gjithashtu edhe hapje e studimeve tė disperzuara nė qytete tė ndryshme nė vend, bėn qė studentėt tė regjistrohen nė atė vend ku e kanė mė afėr qė nė kėtė rast ėshtė USHT”, theksoi Hamidi. Gjatė vitit akademik 2009/2010 nė USHT janė regjistruar gjithsej 2 mijė e 777 student, kurse gjatė vitit akademik 2010/2011, numri i studentėve tė regjistruar nė USHT ėshtė rritur nė 3 mijė e 823 student. Kurse nė UEJL gjatė vitit akademik 2009/2010 janė regjistruar gjithsej njė mijė e 308 student, kurse gjatė vitit akademik 2010/2011, numri i studentėve tė regjistruar ka rėnė nė 945 student. /LAJM/


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
gateway
Postuar nė: 10.05.2011, 16:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 275
Antari Nr: 25850
Bashkangjitur: 28.12.2010Atehere eshte me se e domozdoshme qe edhe UEJL te ben te njejten, te disperzohet ne qytete tjera. Nese jo atehere ky numer do vazhdon te bjere ...

Mendoj se emri i kesaj teme duhej te ishte se cili universitet punon duke perdorur trurin dhe logjiken dhe cili jo! Meqe numrat flasin!

Ky postim ėshtė ndryshuar nga gateway nė 10.05.2011, 16:32
PM
Top
ki11a
Postuar nė: 10.05.2011, 16:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 225
Antari Nr: 19810
Bashkangjitur: 18.01.2009Ali Ahmeti pat then citoj : vitet ikin si uji nen ure , eshte gjalle Ali Ahmeti apo nuk eshte , USHT do disperzohet ne gjithe Maqedonin , dhe po kjo ndodhi duke qen vet gjalle edhe ai ku ne gjitha viset shqiptare eshte prezent USHT ne Kumanov , ne Shkup , ne Tetov , ne Gostivar , Ne Diber , Ne Kercov , ku te shkojsh e ke USHT . ishalla vazhdon kjo nisme e mirefillt per tju lehtesuar studenteve kushte me te mira per studime .
PM
Top
gateway
Postuar nė: 10.05.2011, 16:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 275
Antari Nr: 25850
Bashkangjitur: 28.12.2010 Citim (ki11a @ 10.05.2011, 17:38)
Ali Ahmeti pat then citoj : vitet ikin si uji nen ure , eshte gjalle Ali Ahmeti apo nuk eshte , USHT do disperzohet ne gjithe Maqedonin , dhe po kjo ndodhi duke qen vet gjalle edhe ai ku ne gjitha viset shqiptare eshte prezent USHT ne Kumanov , ne Shkup , ne Tetov , ne Gostivar , Ne Diber , Ne Kercov , ku te shkojsh e ke USHT  . ishalla vazhdon kjo nisme e mirefillt per tju lehtesuar studenteve kushte me te mira per studime .

Mos prit qe te te pergjigjen ne kete teme ... shumica nuk duan te degjojne per rezultate!! Pasi rezultatet vijne vetem atehere kur nuk ka vjedhje! Dhe kjo u djeg meqe ua perkujton vehten ose ato qe ata perkrahin!

Ky postim ėshtė ndryshuar nga gateway nė 10.05.2011, 16:47
PM
Top
sinqeritet
Postuar nė: 10.05.2011, 17:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 87
Antari Nr: 21860
Bashkangjitur: 23.03.2009 Citim (gateway @ 10.05.2011, 17:32)
Atehere eshte me se e domozdoshme qe edhe UEJL te ben te njejten, te disperzohet ne qytete tjera. Nese jo atehere ky numer do vazhdon te bjere ...

Mendoj se emri i kesaj teme duhej te ishte se cili universitet punon duke perdorur trurin dhe logjiken dhe cili jo! Meqe numrat flasin!

Ndoshta dhe UEJL duhet te filloj disperzimin edhe pse s'i ka ngelur ndonje qytet per t'u disperzuar, mbase do gjeje vend ne ndonje fshat!
Jemi bere gaz i botes, ku ka nje shkolle fillore doemos duhet te kete nje universitet, apo fakultet i disperzuar! Ndoshta nevoja do rritet sa qe dhe bjeshket te furnizohen me disperzion, per ēobanet qe s'jan lojal te denje te punes se tyre.
PM
Top
gateway
Postuar nė: 10.05.2011, 18:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 275
Antari Nr: 25850
Bashkangjitur: 28.12.2010 Citim (sinqeritet @ 10.05.2011, 18:56)
Ndoshta dhe UEJL duhet te filloj disperzimin edhe pse s'i ka ngelur ndonje qytet per t'u disperzuar, mbase do gjeje vend ne ndonje fshat!
Jemi bere gaz i botes, ku ka nje shkolle fillore doemos duhet te kete nje universitet, apo fakultet i disperzuar! Ndoshta nevoja do rritet sa qe dhe bjeshket te furnizohen me disperzion, per ēobanet qe s'jan lojal te denje te punes se tyre.

Atehere c'te themi me bjeshken/malin dhe fshatin me te madh Tetoven e cila 1994 u be me universitet?!!

Me larte thash qe kunder kesaj teme do shkruajne ata qe nuk duan sukseset. Por ja qe paskam gabuar, kunder kesaj teme jane edhe lokalistet!
PM
Top
Ebu_Alban
Postuar nė: 10.05.2011, 19:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 962
Antari Nr: 26262
Bashkangjitur: 13.03.2011 Citim (r.mislimi @ 10.05.2011, 16:33)
Gjatė dy viteve tė fundit, numri i studentėve qė regjistrohen nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT), shkon duke u rritur, kurse numri i studentėve tė cilėt regjistrohen nė Universitetin e Evropės Juglindore (UEJL), shkon duke u zvogėluar.

Sipas profesorit Asllan Hamidi, hapja e studimeve tė disperzuara tė USHT-sė nė qytete tė ndryshme nė Maqedoni dhe ēmimi shumė mė i ulėt i studimeve, janė faktorėt kryesorė pėr zvogėlimin e numrit tė studentėve tė cilėt regjistrohen nė UEJL. “Duke pasur parasysh gjendjen ekonomike, ku varfėria ėshtė nė nivel tė lart tek nė, ėshtė shumė mė e arsyeshme qė studentėt tė regjistrohen atje ku ėshtė me lirė dhe tani qė Universitetet shtetėrore ulėn ēmimet, janė mė tė favorizuara nga studentėt”, tha Hamidi.

Ai shtoi se gjithashtu ndikim tė madh ka edhe shtrirja e studimeve tė disperuara tė USHT-sė, nė uljen e numrit tė studentėve nė UEJL. “Gjithashtu edhe hapje e studimeve tė disperzuara nė qytete tė ndryshme nė vend, bėn qė studentėt tė regjistrohen nė atė vend ku e kanė mė afėr qė nė kėtė rast ėshtė USHT”, theksoi Hamidi. Gjatė vitit akademik 2009/2010 nė USHT janė regjistruar gjithsej 2 mijė e 777 student, kurse gjatė vitit akademik 2010/2011, numri i studentėve tė regjistruar nė USHT ėshtė rritur nė 3 mijė e 823 student. Kurse nė UEJL gjatė vitit akademik 2009/2010 janė regjistruar gjithsej njė mijė e 308 student, kurse gjatė vitit akademik 2010/2011, numri i studentėve tė regjistruar ka rėnė nė 945 student. /LAJM/

E shyqir nje fjale te mire e thave per BDI-ne se do ju pandehja per militant.
Keshtu tema na duhen ku dijme ti vlersojm te ariturat e cdo njeres qeveri qe ka qen e jo vazhdimisht te meremi vetem me deshtimet.


----------------------------------------
Behu si ora e sakt,por mos u ben si ora qe cdokush t'ju kurdis .
PM
Top
hamurabi
Postuar nė: 10.05.2011, 19:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2519
Antari Nr: 17776
Bashkangjitur: 07.10.2008Eh kjo esht e arritura e bdi-s. A thua pse ndodh kjo,po pasi dihet gjendja ekonomike ne te cilen jemi, dhe si rezultat i ksaj studjojm ne usht,ska pare per ne shtul
PM
Top
aha
Postuar nė: 10.05.2011, 19:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2857
Antari Nr: 22889
Bashkangjitur: 17.07.2009 Citim (hamurabi @ 10.05.2011, 20:40)
Eh kjo esht e arritura e bdi-s. A thua pse ndodh kjo,po pasi dihet gjendja ekonomike ne te cilen jemi, dhe si rezultat i ksaj studjojm ne usht,ska pare per ne shtul

Pse e kuptoj kete repliken tende si thirrje per te studiuar ne Shtul? Cka e ben Shtulin me te mire se USHT-ne?

Se paku, si student qe kam qene, e kam verejtur nivelin e studenteve te Shtulit dhe USHT-se.


----------------------------------------
Njerėzit janė tė njejtė para natyrės; edukata i bėn tė dallohen.
PM
Top
hamurabi
Postuar nė: 10.05.2011, 19:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2519
Antari Nr: 17776
Bashkangjitur: 07.10.2008 Citim (aha @ 10.05.2011, 20:42)
Pse e kuptoj kete repliken tende si thirrje per te studiuar ne Shtul? Cka e ben Shtulin me te mire se USHT-ne?

Se paku, si student qe kam qene, e kam verejtur nivelin e studenteve te Shtulit dhe USHT-se.

per cfar niveli flet? ti thua me cilsore esht usht?
PM
Top
sinqeritet
Postuar nė: 10.05.2011, 19:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 87
Antari Nr: 21860
Bashkangjitur: 23.03.2009 Citim (gateway @ 10.05.2011, 19:52)
Atehere c'te themi me bjeshken/malin dhe fshatin me te madh Tetoven e cila 1994 u be me universitet?!!

Me larte thash qe kunder kesaj teme do shkruajne ata qe nuk duan sukseset. Por ja qe paskam gabuar, kunder kesaj teme jane edhe lokalistet!

"hmmmm" Kjo eshte e bukura dhe laramania e asaj bjeshke/mali qe ndryshe ti i the Tetove, qe te la ty bashk me ēobanet tjere te vini te mesoni te shkruani, qe me pas ata germa t'i perdorni kunder saj!
S'eshte pune lokalisti or bir, secili vend ne bote ka nje kryeqender pavaresisht se a pelqehet apo s'pelqehet nga te tjeret. Dhe zhvillimet baze te vendit piknisjen e kane nga ajo qender.
Sukses ti e quan, te shperndajsh ne ēdo mal dhe ne ēdo koder nje dege te universitetit SHTETEROR? Si vijojn proceset studimore atje, gjenden salla laboratorike? gjenden anfiteatre me standarte per ndekje te ligjeratave, pa mos penguar apo te pengojne tjeret? Gjenden bibloteka me permasa te konsiderueshme per studentet?
Sot ende pas 1994 nuk po ndertohet nje objekt qe i ploteson standartet per nje studim te mirfillt ne vet bazen e saj ne Tetove, na paska ngelur deshira e madhe qe ate ta disperzojm ku do! Pasojat e ketyre premtimeve elektorale per nje kuantitet studentesh te diplomuar, i shohim tash kur pa-punesia eshte ne nivel maksimum, ku per nje vend pune ne administrat , 20 te diplomuar konkurojne!
Te duket i logjikshem ky disperzin , ku nje familje e vetme "rremben" universitetin dhe notat ne indeks vendosen vetem ne zyren e ketyre Godfather-ave, e jo ne vendin adekuat.
PM
Top
aha
Postuar nė: 10.05.2011, 20:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2857
Antari Nr: 22889
Bashkangjitur: 17.07.2009 Citim (hamurabi @ 10.05.2011, 20:44)
per cfar niveli flet? ti thua me cilsore esht usht?

Po.


----------------------------------------
Njerėzit janė tė njejtė para natyrės; edukata i bėn tė dallohen.
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 10.05.2011, 20:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008Unė ende nuk e kuptoj se si mbijetojnė UEJL, FON e tė tjerėt me kėto ēmime tė larta studimi jashtė ēdo logjike nė vendin tonė.

Nėse flasim pėr nga infrastruktura, atėherė mund tė veēohen disa universitete si mė tė mira, por pė nga kualiteti i mėsimdhėnies janė pothuajse tė gjitha nė atė nivel (me ca pėrqindje tė vogla poshtė-lartė) gjė qė nuk i arsyeton ēmimet e larta qė paguajnė studentėt nėpėr ato private.


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
Xhaxhi.
Postuar nė: 10.05.2011, 20:22
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 28
Antari Nr: 26468
Bashkangjitur: 10.05.2011Edhe pse UEJLi i ka kushtet me te mira mendoj njeher per njeher se USHT por prap se prap mendoj se problemi eshte tek cmimi, duke mar parasysh 1000euro ne UEJL kundrejt 100euro me kuot shtetrore ne USHT, mos harrojme krizen financiare
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 10.05.2011, 20:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007 Citim (Sybella @ 10.05.2011, 21:17)
Unė ende nuk e kuptoj se si mbijetojnė UEJL, FON e tė tjerėt me kėto ēmime tė larta studimi jashtė ēdo logjike nė vendin tonė.

Nėse flasim pėr nga infrastruktura, atėherė mund tė veēohen disa universitete si mė tė mira, por pė nga kualiteti i mėsimdhėnies janė pothuajse tė gjitha nė atė nivel (me ca pėrqindje tė vogla poshtė-lartė) gjė qė nuk i arsyeton ēmimet e larta qė paguajnė studentėt nėpėr ato private.

- Like ! smil4a8acf686328f.gif . U tha e gjitha.


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top

Topic Options Faqe: (4) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio