Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (4) « E para ... 2 3 [4]   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ekspansioni i USHT-sė rrezikon UEJL-nė
idrizi
Postuar nė: 11.05.2011, 16:38
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 28
Antari Nr: 25499
Bashkangjitur: 25.10.2010Nuk mund te krahasohet asnje universitet shqipefoles me UEJl, e leje USht. Shiqo rangimet nga institutet nderkombetare dhe do te vish ne kete konstatim. UEJL, ne kete madanat qe do pasoje, sigurisht se do financohet (pjeserisht) edhe nga buxheti i shtetit, dhe me te do behet hapi i pare ne drejtim te bashkimit te studimeve te caktuar me qellim qe te rritet kualiteti. Nuk ka ne bote fakultete pa profesora adekuate, perpos ne USHT, ku ne f.juridik nuk ka te punesuar asnje dr. i shkencave juridike.
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 22.10.2011, 07:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Problemi eshte se me arsimin e larte behet politike dhe prandaj as edhe nuk mundemi te llogarisim ne cilesi. Ne Maqedoni, ne vend qe te jepen dhe plotesohen kushte ne rritjen e cilesise se kuadrit mesimdhenes dhe rritjen e cilesisie se studimeve ata e kane bere zyre per punesim dhe me disperzimin do te diplomoj edhe ai qe eshte i mire dhe ai qe nuk ka pasur ne mend te kryej studime por pasi ja kemi sjell para deres do ta kryej nje fakulltet dhe inshalla, do te shpresojme nje punesim.
Studimet e larta kushtojne prandaj nuk kemi kushte neper laboratoret e fakullteteve tona,,,
Maqedonia, si ne univerzitetet e shtetit dhe ata private e tejkalon Gjermanine dhe France per nga numri i studenteve ne proporcion me numrin e banoreve.
Ne Gjermani ne univerzitet studjojne 2.5 % banoreve, ne France 3.2% dhe ky numer do te zvogelohet,,kurse ne Maqedoni studjojne 80000 studente ose me teper se 4% te banoreve. Duke marr parasysh se arsimi i larte mvaret nga buxhetet e shteteve,, do ta kuptojme shume mire pse nuk ka kushte ne fakulltetet tona dhe qe ne Maqedoni nuk hapen fakulltete per cilesi por per te pasur qetesi sociale pasi kemi 30% te papune te regjistruar ne ente te punesimit.
Rezultatet e kesaj politike do te verehen shume shpejt.
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 22.10.2011, 11:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Promovim i laboratorive nė Fakultetin e Ndėrtimtarisė
Published or updated- 22/10/2011 10:27:00
Madhėsia:

Kryeministri Nikolla Gruevski dhe ministri i Arsimit dhe Shkencės Panēe Kralev sot do t'i promovojnė laboratoritė e instaluara nė Fakultetin e ndėrtimtarisė nė Shkup.
Ato janė pjesė e projektit tė Minisrtrisė sė Arsimit dhe Shkencės pėr furnizim dhe pajisje tė laboratorive pėr veprimtari hulumtuese-shkencore dhe veprimtari aplikative nė institucionet e arsimimit tė lartė nė Maqedoni.

Kemi pasur ministra Shqiptar qofte i PDSH-se apo i BDI-se por nje akcion i tille nuk eshte bere per asnje fakulltet te USHT-se,,,sepse merren me pune tjera,,qe te shfrytezojne rastin dhe poziten ne te cilen gjinden??!!!!
PM
Top

Topic Options Faqe: (4) « E para ... 2 3 [4]  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio