Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Matematike hesapi
Harith
Postuar nė: 05.06.2011, 23:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.20082 = 1

Le te jete x = 1, pastaj x² = x. keshtu qe x² - 1 = x -1
Pjestojme me x -1, del x + 1 = 1; keshtu qe, 1+1=1 rrjedh qe 2=1

_______________________________________________________________

Supozojme qe
a=b
shumezojme dy anet me a
a² = ab.
i zbresim em b² ne te dy anet
a² - b² = ab - b² .
faktorizojme ne te dy anet
(a + b)(a - b) = b(a - b).
Pjestojme me (a-b)
a + b = b.
(gjejeni gabimin)

____________________________________________________________

3 + 2 = 0
Supozojme qe A+B=C dhe se A=3 , B=2
Shumezojme dy anet me (A + B)
fitojme A² + 2AB + B² = C(A + B)
e rregullojme shprehjen
A² + AB - AC = - AB - B² + BC
Nxjerrim nje A dhe -B para kllapave
A(A + B - C) = - B(A + B - C)
Pjestojme me (A+B-C)
kemi A = -B ose A+B = 0


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top
Harith
Postuar nė: 05.06.2011, 23:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.2008n = n + 1

(a) (n + 1)² = n² + 2n + 1

(b) (n + 1)² - (2n + 1) = n²

© Shumezojme n(2n + 1)

(d) (n + 1)² - (n + 1)(2n + 1) = n² - n(2n +1)

(e) Shtojme ¼(2n + 1)²

(n + 1)² - (n + 1)(2n + 1) + ¼(2n + 1)² = n² - n(2n + 1) + ¼(2n + 1)²
Kjo mundet te shkruhet:

(f) [(n + 1) - ½(2n + 1)]² = [(n - ½(2n + 1)]²
Rrenjezojme

(g) n + 1 - ½(2n + 1) = n - ½(2n + 1)

dhe ja:

(h) n = n + 1

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Harith nė 05.06.2011, 23:55


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top
ßina
Postuar nė: 06.06.2011, 00:48
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 8256
Antari Nr: 21014
Bashkangjitur: 17.02.2009smil3dbd4d4e4c4f2.gif Harith nuk eshte matematike hesapi, po kjo po i bjen hesapi ( llogaritja) ne matematike. smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Mendjet e medha diskutojne idete.
Mendjet mesatare diskutojne ngjarjet.
Mendjet e vogla diskutojne Njerezit.
PM
Top
Inxhinjeri
Postuar nė: 06.06.2011, 04:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 93
Antari Nr: 26328
Bashkangjitur: 24.03.2011 Citim
3 + 2 = 0
Supozojme qe A+B=C dhe se A=3 , B=2
Shumezojme dy anet me (A + B)
fitojme A² + 2AB + B² = C(A + B)
e rregullojme shprehjen
A² + AB - AC = - AB - B² + BC
Nxjerrim nje A dhe -B para kllapave
A(A + B - C) = - B(A + B - C)
Pjestojme me (A+B-C)
kemi A = -B ose A+B = 0Shum llogaritje me vend, hahhaa.
Po kam nje verejtje dhe mendoj se ke nje gabim ne detyren e cituar.
Prej ketij barazimi : A² + 2AB + B² = C(A + B)
Nga e nxjerre ket barazim : A(A + B - C) = - B(A + B - C)
Kurse mu me dul ky barazim nga llogaritjet e mia : A² - AC + 2AB = - B² + BC

Dhe kur ta nxjerrim nje A dhe B para kllape ateher fitojm kete shprehje :
A ( A - C + 2B ) = B ( C - B )

Une mendoj se shprehjen 2AB smundesh me nda ne AB + AB, dhe mandej te qojsh ne anen tjeter te barazimit dhe te besh - AB. Pra te them me qarte 2AB = AB + AB, kjo shprehje eshte e sakte ama ne barazim smundesh te lejosh kesi lloj zberthime, e vetmje menyr eshte te pjesestojsh te gjith barazimin. Por ateher do fitosh dicka krejt ndryshe. Un dhash vetem nje mendim por prap me rezerve gjithcka mund te ndodhi, si psh mbrem fitoj BDI-ja, pak shaka, hahahaa.

Sa i perket detyreve tjera u mundova sen gjeta askund gabim. Dhe nese ke naj zgjidhje te lutem postoje se bash me interesojn zgjidhjet.

Pershendetje dhe rrofsh per keto detyra.
Perndryshe jam pasionant i madh nga keso lloj detyrave.


PMAOLYahooMSN
Top
Ermedin
Postuar nė: 06.06.2011, 06:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010Problemi nuk ėshtė se detyrat kanė gabime,
por problemi ėshtė se fillojnė me supozime! smil3dbd4d4e4c4f2.gif
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio