Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (3) [1] 2 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Vlera e njė buzėqeshje
Happy_Soldier
Postuar nė: 22.07.2011, 17:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5797
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006Pėrshėndetje,

Vendosa me e hape kete teme sepse ka te beje me ate qe me ka ndodhur ketu ne Afganistan.

Qe nga fillimi e deri tani u bene 4 muaj ketu. Keto kater muaj i kam kaluar shume keq. Arsyeja eshte sjellaja e keqe e mbikqyrsit tim qe ndikonte negativisht ne akvititetin tim ne pune. Tani jam ne nje kamp tjeter dhe cdo gje eshte shum mire.


Ajo qe eshte e rendesishme eshte buzeqeshja e njerezve.

Cdo dit e kam kaluar ne tmerr, por ca njerez ketu me buzeqeshnin dhe cdo her me pershendesnin. Dhe kjo buzeqeshje me jepte force, me jepte fuqi qe te vazhdoj me tutje dhe mos e lej punen.

Buzeqeshja pra eshte dicka teper e madhe.

A ju ka ndodhur juve kjo gje ? Sa e vleresoni nje buzeqeshje te tjerve...?


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
Strider
Postuar nė: 22.07.2011, 17:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007Muhammedi, a.s. plotėsisht i vetėdijshėm nė efektin pozitiv ka thėnė:

“Buzėqeshja jote e drejtuar vėllait tėnd ėshtė lėmoshė (sadakė)”. (Tirmidhiu)


----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
Inxhinjeri
Postuar nė: 22.07.2011, 18:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 93
Antari Nr: 26328
Bashkangjitur: 24.03.2011Pershendetje Happy_Soldier,

Edhe pse nuk bej shum postime ne kete forum, nje eshte me se e vertet se ky forum me ben te ndjehem sikur te jem ne shtepi, edhe pse jam large nga shtepia ime, te gjitha informacionet qe ndodhin atje ne MK i gjeje ketu.

Edhe une jam ne Afganistan sikurse ti i nderuar, dhe pajtohem plotesisht me ty ne kete teme qe e ke hape. Dhe e ndjej me se te nevojshme qe njerezit qe gjinden anemban botes dhe qe jan proamerikan, duhet te kuptojne nje send se pamvarsisht se sa na perkrahin neve ato politikisht, finaciarisht, etj., prap se prap neve per to do jemi nje shkall me te ulet se ato, te pakten ato mendojn ashtu. Un them kete se kam pare shume debate ne kete forum se Amerika eshte gjithcka per to, dhe se jan ne gjendje te japin gjithcka per ate shtet, kurse une kam rene ne perfundim se ato nuk bejne as edhe nje hap me tutje pa pasur interes per dicka, dmth per ato ZOT eshte paraja, dhe neve qe jemi me afer kete e dim me more se cdokush. Kete e them nga pervoja e hidhur qe kam perjetu ketu ne kete vend, mirepo populli thot " zori te shtyn te durojsh gjithcka ". Kam shum arsye te mendoj keshtu mirepo e vleresoj se nuk eshte koha dhe vendi ti themi ato arsye.

Ndoshta kam dalur nga tema pak, mirepo e pash te nevojshme ti shprehi ato mendime. Un mendoj se buzeqeshja do vije vetem ne vendin tone, ne shtetin tone, ne konakun tende, dhe ne ket vend te huaj as qe edhe do vije ndonjeher. Ne ate baze qe je transferuar me beso jepi pak kohe dhe do perjetojsh te njejten sikurse ne bazen e mehershme. Nuk e di se ai mbikqyrsi jote ka qen shqipetar, apo ndonje i huaj. Kurse une mendoj keshtu, qe me keqardhje e them se zakonisht qe ankohen te punesuarit ketu eshte nga ata me ngjyr te zeze, nuk jam ndonje racist une, mirepo edhe une i bashkohem ketyreve ankesave, kurse keto me ngjyr te bardhe jo qe jan me te mire, mirepo keto mund te vleresohen pak me te mire se ato me ngjyr te zeze.

Ndoshta keto qe i thash nuk kan lidhje me temen qe ke hapur i nderuar, mirepo un ashtu e kuptova, kurse me te vertet un jam shum i zhgenjyer nga mbikqyresit ketu, edhe ate me se shumti ne zhvillimin e karieres, dhe ne advansimin tim ne karier. Kam ra ne perfundim se po qe se nuk je Amerikan, ateher asnjeher nuk do kesh mundesi ne perparim, me perjashtime te vogla, qe disa doren ne zemer kan perparuar shume, mirepo edhe disa nga ato flitet nga me te keqijat per to.

Te pershendes dhe te deshiroj shum suksese, dhe gjithashtu shum buzeqeshje ne te ardhmen, te pakten e vetmja shpres na mban ketu se njeher do kthehemi atje dhe do i kemi te rregulluar shum statuse jetesore atje.
PMAOLYahooMSN
Top
Miss.Blue
Postuar nė: 22.07.2011, 18:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3583
Antari Nr: 8802
Bashkangjitur: 07.08.2007S'pari, t'pergezoj per temen.. Nder ma t'mirat qe i kam lexu ktu. Ndoshta pikerishte sepse, per mua ni buzeqeshje ka teper shume rendesi. Sidomos kur takohem me njerezit per here t'pare. Se di pse, njerezit qe t'pershendesin me buzeqeshje me japin energji pozitive. Dhe e kunderta.
N'pergjithesi iu kushtoj rendesi detajeve kur kam t'beje me njerezit qe jane (ne cfardo forme) pjese e jetes sime. E buzeqeshja, menyra e t'shikuarit, jane detaje - por shume t'rendesishme. Per mendimin tim, tregojne cka ke brenda.
M'ndodhe qe menyra si dikush me buzeqeshe me m'bo me u ndi shume mire. Por (per fat t'keq) ka pasur raste kur, edhe ni shikim i eger m'ka bo me mendu shume "cka i kom bo"..
E kshtu smil3dbd4d6422f04.gif Personalisht, mundohem t'kem kujdes. Bile edhe kur kam t'bej me femiet (qe i du teper shume) e le mo me t'rriturit. Nese t'flas keq (pa aspak buzeqeshje), nuk ndodhe rastesishte. M'ke bo dicka.. smil3dbd4d6422f04.gif


----------------------------------------
Home is NOT home without mom ..


INFORMATION IS POWER!
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 23.07.2011, 11:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5797
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006Miss Blue flm qe te ka pelqy tema.

Inxhinjeri,

Un jam me Dyncorp jo me Ecolog ket radh. Shefin e kam patur Australian. Tani kam zezak, por jane te mire, te sjellshem.

Verte keq isha atje me sjelljet e tija teper te kqia, por sic thash buzeqeshja eshte dicka me vlere. Kete e kuptoja kur me buzeqeshnin te tjeret sepse edhe un buzeqeshja.

Shpresoj qe dhe nje buzeqeshje e imja t'ishte qene shenje frymezimi apo shprese per te tjeret.....


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
Zedka
Postuar nė: 23.07.2011, 20:20
Quote Post


Zedka
*****

Posti: Antarė
Postime: 3721
Antari Nr: 25726
Bashkangjitur: 05.12.2010 Citim (Happy_Soldier @ 23.07.2011, 12:06)
Miss Blue flm qe te ka pelqy tema.

Inxhinjeri,

Un jam me Dyncorp jo me Ecolog ket radh. Shefin e kam patur Australian. Tani kam zezak, por jane te mire, te sjellshem.

Verte keq isha atje me sjelljet e tija teper te kqia, por sic thash buzeqeshja eshte dicka me vlere. Kete e kuptoja kur me buzeqeshnin te tjeret sepse edhe un buzeqeshja.

Shpresoj qe dhe nje buzeqeshje e imja t'ishte qene shenje frymezimi apo shprese per te tjeret.....

Ateher e paska shefin e mir te fal buzqeshje mbase cdo ngacmimi(kujdes se ketu tani i lejohet cdo gje?? )mbase buzqeshje ku dihet ca fshehet smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Te perpiqesh shume, nuk mjafton gjithmone, per te evituar perfundimet e gabuara!
PM
Top
alboholic
Postuar nė: 23.07.2011, 20:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2435
Antari Nr: 17460
Bashkangjitur: 20.09.2008Buzeqeshja vlen jo sa arı
po sa dıamant naj her


----------------------------------------
Alboholic 4 ever
41° 10′ 39″ N, 20° 40′ 44″ E
PMMSN
Top
Zedka
Postuar nė: 23.07.2011, 20:26
Quote Post


Zedka
*****

Posti: Antarė
Postime: 3721
Antari Nr: 25726
Bashkangjitur: 05.12.2010 Citim (alboholic @ 23.07.2011, 21:22)
Buzeqeshja vlen jo sa arı
po sa dıamant naj her

Me mir thua nuk ka peshore te matet Buzqeshja smil3dbd4d6422f04.gif


----------------------------------------
Te perpiqesh shume, nuk mjafton gjithmone, per te evituar perfundimet e gabuara!
PM
Top
dasaaa
Postuar nė: 23.07.2011, 20:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 17998
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008E paska cek STRIDERI
Buzqeshja eshte SADAKA
Pra me ni buzqeshje kemi mundesi me fitu shum,normal ata qe ja din vleften


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
x-man
Postuar nė: 23.07.2011, 20:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 833
Antari Nr: 16283
Bashkangjitur: 06.07.2008e vertet qe buqeshja ka shuum rendesi, un per veti shum jap buzqeshjee.. smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif
PM
Top
Inxhinjeri
Postuar nė: 23.07.2011, 23:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 93
Antari Nr: 26328
Bashkangjitur: 24.03.2011 Citim (Happy_Soldier @ 23.07.2011, 12:06)
Miss Blue flm qe te ka pelqy tema.

Inxhinjeri,

Un jam me Dyncorp jo me Ecolog ket radh. Shefin e kam patur Australian. Tani kam zezak, por jane te mire, te sjellshem.

Verte keq isha atje me sjelljet e tija teper te kqia, por sic thash buzeqeshja eshte dicka me vlere. Kete e kuptoja kur me buzeqeshnin te tjeret sepse edhe un buzeqeshja.

Shpresoj qe dhe nje buzeqeshje e imja t'ishte qene shenje frymezimi apo shprese per te tjeret.....

Mire shume, te deshiroj shum suksese me ate kompani. Un mendoj se shumica e njerevze neper bote nuke e kane ate ngrohesi qe e kemi neve ne shqipetaret, ata thjesht jane me te ftohet per gjitha senet, ata nuk i kushtojne rendesi asgjeje, i marin shum cool sendet. Nuk ja din vleren se cka dmth te jesh i afert me dike. Ata me nje fjalen jan duke shkuar drejt humneres. I kane provuar gjithcka neper jete dhe gjithmon kerkojne dicka te re. Pra per ate disa edhe marin droge, ndrrojne gjini e shum stupid thing ellse. Nuk di cka te them per keto njerze, i shoh ketu ne pune tek une, nanen e vet e thirin bitch, gjithashtu edhe gruan, nuk mund te bej divorc se gruaja ja mer gjitha parat qe i ka ne konto, shtepin e gjithashtu edhe femit. E keto komplikime qe i ka ne jete, e prandaj un mendoj se nuk pritet dicak prej atyreve. Mirepo ta kemi parasysh se ketu vijne ato shtresat me uleta qe gjinden ne Amerike, e anemban botes, njerez qe skan pasur shtepi, qe kan jetuar neper ura etj... Prandaj nuk mund te miret si baze ose si shembull per gjith popullaten atje ne Amerike ose ne Australi e ku ta di une. Keto vende nuk kane nga 2 milion njerez sic jemi ne ne Kosove, Maqedoni etj... ketu ka shum me shume se te ne.
Une me nje fjale do kisha thene se keto jane ndryshime kulturore, qe me mentalitetin tone nuk pershtaten, andaj eshte shum vshtir te kuptohen sjelljet e tij, e gjithashtu ai tonat.


Tash po dal pak jashte teme. Sot ndegjova nga supervizori im, se ka gjasa prej 1 shtatori, per te gjithe te punesuarit ne kompanin Fluor so marin CAC, pra do ken te gjitha privilegjet sikurse Amerikanet. Kjo vjen si rezultat se disa ushtare nga Maqedonia qe jane ne Afganistan e kishin kerkuar kete, andaj sipas konventes se NATO's, te gjithe shtetet qe kan ushtare ne Afganistan do te gezojne te drejta te njejta. Kurse une mendova se po qe se ndohe kjo a ka gjasa edhe per naj transferim per menyren e pageses tone. Pra sic e din ata te kompanis Fluor se neve paguhemi me menyren e pageses TIER IV, kurse psh., gjermanet, austriaket, polaket etj., paguhen me menyren TIER III, dhe poqese do na transferojn edhe neve ne TIER III ateher ka gjasa te paguhemi diku 60 - 70 % me shume se sa paguhemi tash, shpresoj te ndodhe kjo dhe do behet shum mire per gjithe keto te rinj dhe te reja ketu se do rrin me pak se cka kan planifikuar dhe do perfitojn me shume se cka kan paramenduar. Mirepo kjo menyre e pageses eshte vec nje mendim i imi, kurse per ate te priviliegjeve kjo mund te konsiderohet si pune kryer per disa persona ketu. Me fal edhe njeher qe dola jashte teme, mirepo deshta nje mendim nga ata ne Afganistan nese kane ndonje informate ne lidhej me kete.

Pershendetje dhe cdo te mire
PMAOLYahooMSN
Top
AsgjeSikurDielli
Postuar nė: 24.07.2011, 04:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1106
Antari Nr: 1128
Bashkangjitur: 10.05.2006 Citim (Strider @ 22.07.2011, 18:07)
Muhammedi, a.s. plotėsisht i vetėdijshėm nė efektin pozitiv ka thėnė:

“Buzėqeshja jote e drejtuar vėllait tėnd ėshtė lėmoshė (sadakė)”. (Tirmidhiu)

Kete gje e praktikojne vetem ne perendim ketu ku jam une ne USA nese nuk ju buzeqesh njerze je njeri i eger dicka nuk eshte mire me ty dmth ke problem e para gje qe bejne ky popull ketu eshte te buzeqeshin sikur edhe te jen nervoz ne maximun prapa vazhdon e buzeqesh se kuptoj pse kaq shume mundohen te praktikojne sjelljen e Muahamedit a.s smil3dbd4e29bbcc7.gif
Ndersa sa e velrsoj iq nuk e vlersoj sepse kam pas me qindra raste te buzeqeshen vetem sa per sy e faqe ndersa nuk eshte ne realitet ashtu.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga AsgjeSikurDielli nė 24.07.2011, 04:49


----------------------------------------
WAR IS PEACE,FREEDOM IS SLAVERY,IGNORANCE IS STRENGTH
PM
Top
Zedka
Postuar nė: 24.07.2011, 09:33
Quote Post


Zedka
*****

Posti: Antarė
Postime: 3721
Antari Nr: 25726
Bashkangjitur: 05.12.2010 Citim (Inxhinjeri @ 24.07.2011, 00:48)
Mire shume, te deshiroj shum suksese me ate kompani. Un mendoj se shumica e njerevze neper bote nuke e kane ate ngrohesi qe e kemi neve ne shqipetaret, ata thjesht jane me te ftohet per gjitha senet, ata nuk i kushtojne rendesi asgjeje, i marin shum cool sendet. Nuk ja din vleren se cka dmth te jesh i afert me dike. Ata me nje fjalen jan duke shkuar drejt humneres. I kane provuar gjithcka neper jete dhe gjithmon kerkojne dicka te re. Pra per ate disa edhe marin droge, ndrrojne gjini e shum stupid thing ellse. Nuk di cka te them per keto njerze, i shoh ketu ne pune tek une, nanen e vet e thirin bitch, gjithashtu edhe gruan, nuk mund te bej divorc se gruaja ja mer gjitha parat qe i ka ne konto, shtepin e gjithashtu edhe femit. E keto komplikime qe i ka ne jete, e prandaj un mendoj se nuk pritet dicak prej atyreve. Mirepo ta kemi parasysh se ketu vijne ato shtresat me uleta qe gjinden ne Amerike, e anemban botes, njerez qe skan pasur shtepi, qe kan jetuar neper ura etj... Prandaj nuk mund te miret si baze ose si shembull per gjith popullaten atje ne Amerike ose ne Australi e ku ta di une. Keto vende nuk kane nga 2 milion njerez sic jemi ne ne Kosove, Maqedoni etj... ketu ka shum me shume se te ne.
Une me nje fjale do kisha thene se keto jane ndryshime kulturore, qe me mentalitetin tone nuk pershtaten, andaj eshte shum vshtir te kuptohen sjelljet e tij, e gjithashtu ai tonat.


Tash po dal pak jashte teme. Sot ndegjova nga supervizori im, se ka gjasa prej 1 shtatori, per te gjithe te punesuarit ne kompanin Fluor so marin CAC, pra do ken te gjitha privilegjet sikurse Amerikanet. Kjo vjen si rezultat se disa ushtare nga Maqedonia qe jane ne Afganistan e kishin kerkuar kete, andaj sipas konventes se NATO's, te gjithe shtetet qe kan ushtare ne Afganistan do te gezojne te drejta te njejta. Kurse une mendova se po qe se ndohe kjo a ka gjasa edhe per naj transferim per menyren e pageses tone. Pra sic e din ata te kompanis Fluor se neve paguhemi me menyren e pageses TIER IV, kurse psh., gjermanet, austriaket, polaket etj., paguhen me menyren TIER III, dhe poqese do na transferojn edhe neve ne TIER III ateher ka gjasa te paguhemi diku 60 - 70 % me shume se sa paguhemi tash, shpresoj te ndodhe kjo dhe do behet shum mire per gjithe keto te rinj dhe te reja ketu se do rrin me pak se cka kan planifikuar dhe do perfitojn me shume se cka kan paramenduar. Mirepo kjo menyre e pageses eshte vec nje mendim i imi, kurse per ate te priviliegjeve kjo mund te konsiderohet si pune kryer per disa persona ketu. Me fal edhe njeher qe dola jashte teme, mirepo deshta nje mendim nga ata ne Afganistan nese kane ndonje informate ne lidhej me kete.

Pershendetje dhe cdo te mire

Shum te vertet keto se thua smil3dbd4e4c2e742.gif shqiptare jan shum te afert shpirtrisht


----------------------------------------
Te perpiqesh shume, nuk mjafton gjithmone, per te evituar perfundimet e gabuara!
PM
Top
Gaforre
Postuar nė: 24.07.2011, 09:42
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 23
Antari Nr: 18818
Bashkangjitur: 01.12.2008“If you see a friend without a smile; give him one of yours.”

“Because of your smile, you make life more beautiful.”

“You've got to get up every morning with a smile on your face, And show the world all the love in your heart, Then people gonna treat you better, You're gonna find, yes you will, That you're beautiful as you feel”

"Children show me in their playful smiles the divine in everyone."
— Michael Jackson


----------------------------------------
What other people think of you is none of your business...
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 24.07.2011, 09:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5797
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006 Citim (Gaforre @ 24.07.2011, 10:42)
“If you see a friend without a smile; give him one of yours.”

“Because of your smile, you make life more beautiful.”

“You've got to get up every morning with a smile on your face, And show the world all the love in your heart, Then people gonna treat you better, You're gonna find, yes you will, That you're beautiful as you feel”

"Children show me in their playful smiles the divine in everyone."
— Michael Jackson

Sa mire,

U frymezu nje anetar apo anetare e re ne forum te shkruaj. Gzohem....


Me pelqyen theniet....


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top

Topic Options Faqe: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio