Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> “Captifs (Film)” tёrbon Serbinё!
Ermedin
Postuar nė: 05.08.2011, 22:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010Sё shpejti, gjatё muajit tetor, pritet qё tё fillojё transmetimi i filmit “Captifs” ose “Caged” nё ekranet e kinemave, qё me sa duket i ka futur frikёn Beogradit. Frikёn pёr imazhin qё shumёkush mund tё krijojё duke parё kёtё film… “Captifs” ėshtė njė film francez i zhanrit horror, i bazuar nё fakte reale, nė tė cilin prezantohen serbėt duke transplatuar organet e shqiptarėve.


http://www.youtube.com/watch?v=wpbQuRS3zQQ...player_embedded


Ngjarja zhvillohet nё Ballkan. Ajo tregon pёr Carolёn, njё infermiere e njё misioni humanitar, e cila pas pёrfundimit tё kёtij misioni, sёbashku me dy kolegёt e saj niset pёr t’u larguar … por, nga njё rrugё qё i ēon nё njё udhёtim pa fund pёr ta. Ata rrёmbehen nga tё panjohur dhe mbahen tё burgosur nё kushte mesjetare, deri sa marrin vesh arsyen e vёrtetё e rrёmbimit tё tyre: marrjen e organeve.

Fotografi e jashtme

Serbėt kanė reaguar ndaj kёtij filmi artistik francez, i cili portretizon atė ēfarё realisht kanė bėrė serbėt qė nga pushtimi i Kosovės nė vitin 1912: masakra, terror, vrasje tė grave shtatzėna, nxjerrje tė fėmijėve nga barku i tyre, marrje organesh dhe shumė e shumė mizori tė tjera.

E pёrditshmja beogradase “Kurir” e ka quajtur monstruoze dhe shpifje tё madhe kёtё film, i cili i portretizon serbёt kriminelё dhe si trafikantё tё organeve njerёzore. Ajo me titra tё dukshme ka publikuar: “Filmi, kryesisht ėshtė financuar nga shqiptarėt. Ėshtė e mundur qė edhe Bernard Koushner tё ketė ndihmuar nё kёtё. Rrena monstruoze e shqiptarėve: Serbėt na i nxorėn organet”.

Madje, pėr kėtė film thuhet se ėshtė prononcuar edhe Prokuroria e Krimeve tė Luftės nė Serbi. Ata janė tė bindur se ky ėshtė njė film propagandistik dhe pёr kёtё i kanė dėrguar njė letėr autoriteteve pėrkatėse, Ministrisė sė Kulturės dhe Ministrisё sё Punėve tė Jashtme. “Ky film i organizuar me buxhet tė ulėt, tallet me viktimat e vėrteta tė trafikimit tė organeve”, ka deklaruar zėvendės/prokurori i Krimeve tė Luftės nė Serbi, Bruno Vekariē.

Reagimi i serbėve ka shkuar aq larg sa kanė akuzuar edhe shefin e diplomacisё franceze Bernard Koushner, ish-shefin e UNMIK-ut menjёherё pas luftёs nё Kosovё, nё njё intervistё tё drejtpёrdrejtё, se ka ndihmuar nė financimin e filmit. Siē mund ta shihni edhe vetё nё filmim, reagimi i Kouchner ka qёnё i pazakontё. Pyetjes sё gazetarit Budimir Nicic, Koushner i ёshtё pёrgjigjur: “Ju qёnkeni i luajtur mendsh. A mos jeni i sёmurё? Mos flisni marrёzira! Mos besoni nё gjithēka ēfarё dёgjoni.”

Duket mjaft bindshёm se Serbia po vihet me shpatulla pas murit nga opinioni mbarёkombёtar. Mbase ka ardhur dita qё tё marrim rolin e spektatorit dhe tё shohim se si thyhet krenaria e tyre, qё me aq fanatizёm e kanё stimuluar ndёr vite.
PM
Top
Ermedin
Postuar nė: 05.08.2011, 22:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010Ma kanė vjedhur skenarin. smil3dbd4e398ff7b.gif

Kam dashur ta shkruaj njė tė tillė, e kam pasur njė mendje njė
skenar tė tillė, madje kėtu nė forum kam kėrkuar ndihmė pėr atė
se si shkruhet njė skenar me rregulla. Por, ja qė do tė dalė njė.

Film i trishtueshėm. Realitet i hidhur. smil3dbd4d99c6eaa.gif
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 05.08.2011, 22:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006 Citim (Ermedin @ 05.08.2011, 23:35)
Ma kanė vjedhur skenarin. smil3dbd4e398ff7b.gif

Kam dashur ta shkruaj njė tė tillė, e kam pasur njė mendje njė
skenar tė tillė, madje kėtu nė forum kam kėrkuar ndihmė pėr atė
se si shkruhet njė skenar me rregulla. Por, ja qė do tė dalė njė.

Film i trishtueshėm. Realitet i hidhur. smil3dbd4d99c6eaa.gif

Ty sdo te kishin besu se ti je shqiptar. A francezin e besojn ma shum ata jasht.


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
njeri
Postuar nė: 05.08.2011, 22:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3639
Antari Nr: 11877
Bashkangjitur: 10.12.2007sot e pash....

g te tham...
film i mire, i cili heq nje nga shum maskat e serbeve!

shpresojm nje tjeter te dal nga hollywood-i! smil3dbd4e398ff7b.gif


----------------------------------------
E vėrteta ėshtė si dielli, edhe kur nuk shihet ajo ekziston, shpesh tė nxeh, por nganjėherė edhe tė djegė.
PMUsers Website
Top
Cusack
Postuar nė: 05.08.2011, 22:57
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006http://www.facebook.com/#!/Captifs

Shpresoj te kete ate jehonen e duhur ne gjithe Boten, qe te shohin njerezit se kush jane egersirat barbara te Karpateve...


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Ermedin
Postuar nė: 05.08.2011, 23:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010 Citim (Happy_Soldier @ 05.08.2011, 23:43)
Ty sdo te kishin besu se ti je shqiptar. A francezin e besojn ma shum ata jasht.

Edhepse unė e kam pasur skenarin gati (thuajse) nė mendje,
por pėr rajonin tonė, jo pėr rastin e Kosovės, por pėr rastin e din
atėherė (para ca muajsh) qė ndodhnin grabitje tė fėmijėve
e tė rriturve, sidomos atij djalit tė ri kosovar nė rajonin e Shkupit!?

Por, e lashė ngase thashė do tė nxjerrė trauma tek familjarėt.

Skena do tė fillonte me njė ecje misterioze nė korridorin e spitalit
(nė kohė tė mesnatės), ku doktori nė takim tė fshehtė nė ashensor
do tė bisedonte turbullt me njė njeri me veshje tė zeza, tė cilėve iu
duken vetėm kėmbėt teposhtė, e ata do tė bėnin planin afatshkurtėr
pėr nė njė makabėr nė njė fshat (malėsie) duke i injektuar e duke ua
humbur vetėdijen. Ata do t'i ēonte nė njė vend si gropė tė mbyllur me
fortifikim e me gjetha nė njė pyll aty afėr... aty do tė ishte skena trishtim...
e ky do tė dilte vetėm natėn dhe ditėn, kur nė atė fshat do tė kishte
njė pazar tė vogėl e fėmijėt tė ishin vetėm nėpėr oborre... etj. etj.PS: Njerī (dost), a mund tė ma gjesh kėtė film se sonte nuk jam nė disponim
pėr surfim, ku e di, jam lodhur duke lexuar nėpėr faqe artikuj shkencorė. smil3dbd4d99c6eaa.gif
PM
Top
Ermedin
Postuar nė: 05.08.2011, 23:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010 Citim (Cusack @ 05.08.2011, 23:57)
http://www.facebook.com/#!/Captifs

Shpresoj te kete ate jehonen e duhur ne gjithe Boten, qe te shohin njerezit se kush jane egersirat barbara te Karpateve...

Sa desha tė t'pajs, por e gjeta. smil3dbd4e398ff7b.gif smil3dbd4e4c2e742.gif

Shikojeni: http://www.MegaVideo.com/?d=QA8B148J
Shkarkojeni: http://www.MegaUpload.com/?d=QA8B148J
PM
Top
njeri
Postuar nė: 05.08.2011, 23:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3639
Antari Nr: 11877
Bashkangjitur: 10.12.2007 Citim (Ermedin @ 06.08.2011, 00:39)
PS: Njerī (dost), a mund tė ma gjesh kėtė film se sonte nuk jam nė disponim
pėr surfim, ku e di, jam lodhur duke lexuar nėpėr faqe artikuj shkencorė. smil3dbd4d99c6eaa.gif


----------------------------------------
E vėrteta ėshtė si dielli, edhe kur nuk shihet ajo ekziston, shpesh tė nxeh, por nganjėherė edhe tė djegė.
PMUsers Website
Top
Ermedin
Postuar nė: 05.08.2011, 23:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010 Citim (njeri @ 06.08.2011, 00:48)
http://filmahd.com/caged.html

ketu eshte!

Flm. shaum, jam duke e shkarkuar. smil3dbd4e4c2e742.gif
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio