Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kombi dhe edukata fetare nė shkollat publike- Nexh
skystar
Postuar nė: 04.09.2011, 12:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3320
Antari Nr: 17504
Bashkangjitur: 24.09.2008Nga Nexhmedin Spahiu


Tė jesh komb dhe ta avancosh kombin nuk do tė thotė ta luftosh Perendinė dhe fenė, por do tė thotė qė nė emėr tė Zotit tė jesh bashkėpronar apo bashkė-mbret i vendit tėndBranko Merxhani – intelektual i kalibrit botėror qė jetonte nė provincė
Ėshtė ironi e kohės qė Branko Merxhani jetonte dhe botonte nė Gjirokastėr nė gazeta provinciale nė ndėrkohė qė elita e kohės nė Tiranė e shikonte me pėrbuzje derisa ai me durim tė pashembullt imponoi respekt saqė, sipas Petro Markos, kur kryeministri i Shqipėrisė Mustafa Kruja ftoi nė njė tubim intelektualėt pėr tė pėrkrahur fashizmin, Branko ishte i vetmi qė mori fjalėn pėr tė kundėrshtuar.
Branko Merxhanin e bėnė tė pavdekshėm artikulli i tij “Pse nuk jam marksist?” qė u botua mė 1937. Arsyet tė cilat i jep Branko janė tė njė niveli akademik tė paarritshėm jo vetėm pėr studiuesit botėrorė tė asaj kohe, por deri te niveli i tij nuk kanė arritur studiuesit bashkėkohorė botėrorė as edhe nė ditėt e sotme kur komunizmi ka rėnė planetarisht.

Branko Merxhani mė 1929:
“Rregulli i parė i pėrparimit ėshtė feja. Dhe fe nuk do tė thotė tipe tė caktuara ceremoniale, as orė tė caktuara lutjesh as tregime filantropike tė djalėzuara. Fe do tė thotė thellėsim shpirtėror, bashkim i zemrave, dashuri, devocion, besim”.
Nė kohėn e lindjes sė kombeve tė para, idetė kombėtare ishin rebelim ndaj Perėndisė, sepse Perendia pėrfaqėsohej nė tokė nga Mbreti apo Perandori, i cili gjithė territorin shtetėror dhe shtetin e kishte pronė tė vetėn.
Nėn moton “Liri, vėllazėri barazi” banorėt e vendeve tė ndryshme u bėnė qytetarė, u bėnė bashkėpronarė tė shtetit. Kjo ėshtė esenca e kuptimit tė fjalės komb, pra, kur ēdo qytetar bashkė-mbretėron me vendin e vet, ku mbreti apo presidenti janė vetėm tė parėt nga tė barabartėt. Tė jesh komb dhe ta avancosh kombin nuk do tė thotė ta luftosh Perendinė dhe fenė, por do tė thotė qė nė emėr tė Zotit tė jesh bashkėpronar apo bashkė-mbret i vendit tend.
Rrjedhimisht, pėr ta lartėsuar kombin tonė na duhet edukata fetare nė shkollat publike. Ndonjė individ mund tė jetė ateist, por kombi nuk ėshtė i qėndrueshėm pa pjesėmarrjen e fesė nė jetėn publike. Ata qė klithin kundėr fesė nė emėr tė interesave kombėtare janė 2 shekuj prapa.


LEXO OPINIONIN E PLOTE


----------------------------------------
Edhe pse flasim me te njejten gjuhe, realiteti nuk eshte i njejte per te gjithe
PMUsers Website
Top
osmen
Postuar nė: 04.09.2011, 13:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 757
Antari Nr: 24462
Bashkangjitur: 05.02.2010hahhaha 2 shekuj prapa hahah kini mbet pas oooooo njerzi oooo 2011 eshte alo vetedijehesohuni hahhaah po nejse marksistat ndoshta ende marin llogari te tyre bankarare po ne skemi para po per iza te zotit e bejme kadal kadal
PM
Top
Une...
Postuar nė: 04.09.2011, 18:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 261
Antari Nr: 24323
Bashkangjitur: 19.01.20101. Tė jesh komb dhe ta avancosh kombin nuk do tė thotė ta luftosh Perendinė dhe fenė, por do tė thotė qė nė emėr tė Zotit tė jesh bashkėpronar apo bashkė-mbret i vendit tėnd


2. Historiku i lindjes sė kombeve
Kombi i parė modern lindi mė 1523, kur mė 6 Qershor mbreti suedez Gustav Vasa Ericson shpallė reformat e tij qė Suedinė e bėjnė pronė tė suedezve dhe jo pronė tė mbretit siē ishte rasti me shtetet mesjetare ku territori nė zotrim tė shtetit ishte nė fakt pronė e mbretit dhe popullsia qė banonte nė atė territor nuk kishte asnjė rrol nė drejtimin e shtetit.Apo, mė mirė thėnė, kishte aq rrol sa kishte edhe bagėtia qė popullonte atė territor.
Suedezėt, pra, u bėnė kombi i parė nė botė. Anglezėt kėtė e arritėm me revulucionin e Oliver Cromwell-it mė 1649, amerikanėt me shpalljen e pavarėsisė mė 1776, ndėrsa francezėt me revolucionin e vitit 1789, prej kur edhe fillon epoka e kombeve.
Pse pikėrisht lindja e kombit francez shėnon epokėn e kombeve dhe dhe jo lindja e 3 kombeve tė mėhershme kjo ėshtė pėr faktin se komb-bėrja franceze qe mė e artikuluar (sllogani “Liri, vėllazėri e barazi”, shkrimet Rousseau-os dhe Voltaire-it etj) dhe se komb-bėrja franceze u pasua menjėherė me komb-bėrjet nė gjithė Evropėn Perėndimore.


3. Fazat e krijimit tė kombeve
Kombet e Evopės Perendimore dhe SHBA paraqesin fazėn e parė tė krijimit tė kombeve (“kombet e lindur natyrshėm”). Fazėn e dytė tė krijimit tė kombeve e pėrbėjnė kombet e Evropės Qendrore dhe Rusėt, ndėrsa tė tretėn kombet e tjera. Profesori zvicran Urs Altermatt fazat e komb-krijimeve nė Evropė i ndanė nė katėr, por nga kėndvėshtrimi im kėto janė vetėm tri.
Pėr tė mos zgjatur shumė se ēfarė karakteristikash mbartin kėto faza do tė ndalem tek kombet e fazės sė fundit ku bėn pjesė edhe kombi shqiptar edhe ai kosovar.


4. Kombet e lindura parakohe pa e arritur pjekurine kulturore e shpirtėrore
Shumica e kombeve tė fazės sė fundit lindėn me probleme, pėrjashtim Sllovenisė e deri diku Kroacisė e ndonjė vendi tjetėr, lindėn tė pangjizura mire, pa e arritur pjekurinė e nevojshme kulturore e shpirtėrore.. Ky ėshtė rasti edhe me Kosovėn edhe me Shqipėrinė (kėtė e thotė edhe Stavro Skėndi nė doktoratėn e tij).
Nė kohėn kur u kthy nė Shqipėri dhe filloi tė botonte Branko Merxhani, vitet 1928-1938, kombi shqiptar kishte 15-25 vite qė ishte njohur si komb, por e vėrteta qe se ishte ndoshta mė sė largu tė qenėt komb nga tė gjitha ato konstrukte politike qė njiheshin si kombe, por qė akoma nuk e meritonin emrin komb.

Branko Merxhani dha formulat e krijimit dhe formėsimit tė kėtij kombi tė cilat i quajti formula tė neo-shqiptarizmės. Kėto duhet tė lexohen me dhjetra herė nga gjithė shqiptarėt. Natyrisht, nga kėto formula do tė mund tė mėsonin pothuajse tė gjitha kombet e fazės sė tretė.


5. Branko Merxhani pėr fenė
Nė kėtė shkrim po nėnvizoj vetėm njė nga margaritarėt e Branko Merxhanit.
Tani kur po bėhet debat nė shoqėrinė kosovare pėr rrolin e fesė dhe kur nė emėr tė shqiptarizmės refuzohet edukata fetare nė shkollat publike, ja se ēfarė thotė Branko Merxhani mė 1929:
“Rregulli i parė i pėrparimit ėshtė feja. Dhe fe nuk do tė thotė tipe tė caktuara ceremoniale, as orė tė caktuara lutjesh as tregime filantropike tė djalėzuara. Fe do tė thotė thellėsim shpirtėror, bashkim i zemrave, dashuri, devocion, besim”.


6. Nė kohėn e lindjes sė kombeve tė para, idetė kombėtare ishin rebelim ndaj Perėndisė, sepse Perendia pėrfaqėsohej nė tokė nga Mbreti apo Perandori, i cili gjithė territorin shtetėror dhe shtetin e kishte pronė tė vetėn.


7. Esenca e kuptimit tė fjalės komb - kur ēdo qytetar bashkė-mbretėron me vendin e vet, ku mbreti apo presidenti janė vetėm tė parėt nga tė barabartėt.


8. Tė jesh komb dhe ta avancosh kombin nuk do tė thotė ta luftosh Perendinė dhe fenė, por do tė thotė qė nė emėr tė Zotit tė jesh bashkėpronar apo bashkė-mbret i vendit tend.Rrjedhimisht, pėr ta lartėsuar kombin tonė na duhet edukata fetare nė shkollat publike. Ndonjė individ mund tė jetė ateist, por kombi nuk ėshtė i qėndrueshėm pa pjesėmarrjen e fesė nė jetėn publike.


9. ATA QĖ KLITHIN KUNDĖR FESĖ NĖ EMĖR TĖ INTERESAVE KOMBĖTARE JANĖ 2 (DY) SHEKUJ PRAPA.


10. Une…: Keto jane pikat qe i shkoqita nga teksti, duke I konsideruar si me kyce te esence se temes, debatit dhe politikes aktuale mbarekombetare.


Respekte!
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio