Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Abuzon me fenė, Pergjitheshme
trandafile
Postuar nė: 04.09.2011, 14:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2202
Antari Nr: 25727
Bashkangjitur: 05.12.2010Abuzon me fenė


Dy nxėnėset e shkollės fillore "Hilmi Rakovica" nė Prishtinė, Blerina Mblodhi dhe Mimoza Haziri (tė mbuluara me shami), tė cilat nė ditėn e parė tė vitit tė ri shkollor, i kishte shoqėruar nė shkollė Fuad Ramiqi, tė nesėrmen nuk janė paraqitur nė mėsime. Ndėrsa pėr mos vijimin e mėsimit nga dy nxėnėset askush nuk e ka marrė pėrgjegjėsinė, kurse drejtori i shkollės, Ajet Brajshori, ka akuzuar Ramiqin pėr ndėrhyrje tė dhunshme ndaj personelit tė shkollė

- Kryetari i Lėvizjes "Bashkohu", Fuad Ramiqi, tė enjten e i kishte dhėnė vetes kompetenca tė thyej rregullat dhe tė atakojė njė institucion arsimor. Ai nė ditėn e parė tė vitit tė ri shkollor kishte marrė pėrdore dy nxėnėse tė mitura, tė mbuluara me shami, dhe kishte mėsyrė dyert e shkollės fillore "Hilmi Rakovica" nė Prishtinė, duke provuar qė dhunshėm t'i fus nė shkollė vajzat Blrerina Mblodhi dhe Mimoza Haziri, pasi ato mė parė drejtori i shkollės Ajet Brajshori, nuk i kishte lejuar tė ndjekin mėsimin tė mbuluara me shami.

Deri tash ndaj ndėrhyrjes sė dhunshme tė Ramiqit ndaj njė institucioni arsimor nuk ka reaguar as Ministria e Arsimit, as drejtoria Komunale e Arsimit nė Prishtinė, kurse Blerina dhe Mimoza, tė premten nuk ishin paraqitur nė shkollė.

Drejtori i shkollės fillore "Hilmi Rakovica", Ajet Brajshori, tregon se si i ishte prishur atmosfera festive e ditės sė parė tė nisjes sė procesit mėsimor. "Mė 1 shator kishin ardhur nė shkollė pothuaj 100 pėr qind e nxėnėsve dhe ishte kėnaqėsi e madhe ta shohėsh shkollėn pėrplot. Me tė filluar mėsimi, nė orėn e parė, i pashė dy nxėnėset qė kishin ardhur tė mbuluara. U thashė qė tė shkojnė nė shtėpi dhe tė vijnė nė shkollė me prindėr. Ato dolėn, siē u thashė", tregon Brajshori pėr "Lajm".

Mirėpo, ai ėshtė befasuar kur pas disa orėsh brenda shkollės e ka parė, Fuad Ramiqin, sė bashku mė dy nxėnėset. Madje, Brajshori thotė se kishte pritur qė ndoshta tė paraqiteshin vetėm prindėrit e nxėnėseve, por kurrsesi Fuad Ramiqi.

"Fillimisht i pėrshėndeta, pastaj Fuadi mė tha se kishte ardhur kėtu, ngase ne po i pengonim vajzat tė hyjnė nė mėsim. Unė i thash Fuadit: 'Nėse keni ardhur pėr tė biseduar, ejani nė zyre, sepse nxėnėsit sot janė nė festė'. Pastaj e mora pėr krahu, shoqėrisht, qė tė shkonim nė zyre. Ai ma shtyu dorėn dhe mė tha: 'mos mė prek ti edhe nuk kemi ēka tė bisedojmė!'. Pastaj i thashė: 'po qė se nuk ke ardhur pėr bisedė nuk ke nevojė tė rrish kėtu dhe dil nga shkolla, pasi nuk tė kam thirr", rrėfen drejtori, teksa shpreh keqardhjen qė dy nxėnėset nuk ishin paraqitur nė mėsim tė premten, kurse njėra nga ato, sipas tij, ėshtė shembullore nė mėsime.

Drejtori thotė, se kanė pasur edhe shkėmbime tė tjera fjalėsh dhe pranon se shoqėruesi i Ramiqit ka manifestuar sjellje tė pa hijshme dhe arrogante. Pėr rastin nė fjalė, Brajshori, thotė tė ketė njoftuar edhe Policinė e Kosovės, OSBE-nė, drejtorin Komunal tė Arsimit dhe sė kėtė tė fundit ta ketė sugjeruar qė sė bashku me Ministrinė e Arsimit tė dalin me njė reagim lidhur me kėtė rast, pasi qė ai ndėrhyrjen e Ramiqit e konsideron sulm ndaj shkollės.

Gazeta ka bėrė pėrpjeke qė tė kontaktojė Ministrinė e Arsimit dhe Drejtorinė e Komunale tė Arsimit, pėr t'u informuar nė lidhje me atė nėse a do tė ngrehin padi ndaj Ramiqit, pėr ndėrhyrje nė procesin mėsimor dhe pėr nxitje konflikti, por tė dy kėto institucione kanė zgjedhur heshtjen dhe nuk i janė pėrgjigjur gazetės.

Ndėrkohė, lidhur me kėtė rast ka qenė i zėshėm nė reagimin e tij Behxhet Shala, drejtor ekzekutiv i i KMLDNJ-sė, i cili ia ka treguar udhėn Ramiqit se ku duhet tė drejtohet pėr punė tė tilla.

"Shkolla ėshtė institucion pėrgjegjės pėr zbatimin e politikave qė ia cakton ministria. Shkolla pra, mbron ligjin dhe drejtori i shkollės ėshtė pėrgjegjės pėr atė shkollė. Ndėrkaq, ndėrhyrja e lėvizjes "Bashkohu", nuk ėshtė dashur tė behėt, ata nuk kanė tė drejtė tė kėrkojnė nga drejtori se pse nuk ėshtė bėrė kėshtu, ose ashtu. Ata nuk e kanė njė mandat tė tillė. Ajo mund tė merret si kėrcėnim nė punėn e shkollės. Arsimi i ka organet e veta, sikurse institucionet fetare qė i kanė. Pra, njė gjė e tillė derisa sanksionohet me ligj ajo edhe duhet tė mbrohet", tha Shala.

Nė lidhje mė rastin, duket se nuk ėshtė shumė i informuar, Ali Shabani, kryetar i Sindikatės sė Arsimit tė Kosovės. Ai thotė, se ėshtė informuar veē nga mediet.
"Ajo qė dua tė them ėshtė se institucioni arsimor ėshtė i shenjtė. I gjithė programi i saj duhet tė zhvillohet pa u penguar. Ēdo dhunė, apo tentim i dhunės, shkakton plagė tek fėmijėt kur shohin aso skenash", tha Shabani.

Kryesindikalisti i arsimit ka dhėnė edhe opinionin e tij nė lidhje me atė se a duhet qė edukata fetare tė futet si lėndė mėsimore dhe nėse duhet tė lejohet bartja e shamisė. Ai thotė se shkolla ėshtė laike. Ndėrsa pėr edukimin fetar janė institucionet e posaēme.

Ndėrkohė, ministri i Arsimit, Ramė Buja, tė enjten nė mediet vendore e ka bėrė tė qartė se mėsimi pėr fenė dhe shaminė duhet tė zhvendoset nė vende tė tjera, e jo nė shkollat publike.
http://www.gazetalajm.info/politike/12511-Abuzon-fen.html


----------------------------------------
Pėrgjithmonė SHQIPE e KRENARE:))))

A jeni edhe ju?!

-5-
PM
Top
Harith
Postuar nė: 04.09.2011, 14:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.200850vite mbrapa koha e komunizmit


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top
dasaaa
Postuar nė: 04.09.2011, 15:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18007
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008Qfar arsytimi i kti far idiotit
Pse nuk i morre per krahu me mija nxens dhe pse nuk te pengun ato me miniqa or i marrun,por te pengun ato me shamia.
Pse nuk i the neser hajdeni me prinder por ike perzan at dit
A veq ju keni fest ore i marrun apo edhe kto Muslimane
Pse rren tasht,mos lajmro Policin askund,por mbaje trimrin qe ke shfaq.
Ktyre idiotve dhe atyre qe i perkrahin duhet meja fut PLUM NE BALL,me marr mesim edhe idiotet tjer.


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 04.09.2011, 15:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006 Citim (dasaaa @ 04.09.2011, 16:03)
meja fut PLUM NE BALL,me marr mesim edhe idiotet tjer.

Ouvvavavava,,, ncncncncn, ēfare trimi,,,pyetja eshte se edhe ēka nuk muundeni te beni per hire te ,,,,,,,,,
PM
Top
trandafile
Postuar nė: 04.09.2011, 15:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2202
Antari Nr: 25727
Bashkangjitur: 05.12.2010Sa me pare qe e dergojne Fuad Ramiqin ne ''Fllad" aq me mire.
-Vajzat me shamija apo te mbuluara nuk duhet te perjashtohen nga procesi arsimor, kjo eshte zgjidhja qe Fuad Ramiq dhe Shefqet Krasniqi, mos te kene me objekt nxites te dhunes nder shqiptar dhe nder fetar.

P.s, mos mu merzite Fuadi vetem ne Fllad, mire eshte ti qojne bashk me Shefqetin, bojne muhabet ndervete. smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Pėrgjithmonė SHQIPE e KRENARE:))))

A jeni edhe ju?!

-5-
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 04.09.2011, 15:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Drejtori ka zbatuar ligjin,,,shtetin juridik,,shume thjeshte de,,,
PM
Top
trandafile
Postuar nė: 04.09.2011, 15:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2202
Antari Nr: 25727
Bashkangjitur: 05.12.2010 Citim (Uskana2006 @ 04.09.2011, 16:11)
Drejtori ka zbatuar ligjin,,,shtetin juridik,,shume thjeshte de,,,

Ke plotesisht te drejt se drejtori vetem sa ka zbatuar ligjin, megjithate ne plan me te gjere dhe me te arsyeshem, vajzat nuk duhet asesi te perjashtohen nga procesi arsimor publik per shkak te Shamise, seriozisht perjashtimi nuk eshte zgjidhje, fundja une keshtu mendoj dhe e shohe me te arsyeshme dhe me te drjet.


----------------------------------------
Pėrgjithmonė SHQIPE e KRENARE:))))

A jeni edhe ju?!

-5-
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 04.09.2011, 15:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Pergjegjesine e mbajne prinderit,,nese jane te mitura prinderit mbajne pergjegjesine,,I kane pare prinderit kur jane nisur ne shkolle,,eshte dashtur te reagojne,,,Ky eshte provokim islamisto fondamentalist.
Prinderit luajne me fatin e femijeve,,,femija nuk din kurgje,,
PM
Top
Harith
Postuar nė: 04.09.2011, 15:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.2008Edhe nai dite drejtori del te dera e shkolles me kryq dore edhe i kryqon fmite


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top
Hornets
Postuar nė: 04.09.2011, 15:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 11129
Antari Nr: 21937
Bashkangjitur: 29.03.2009Saber duhet bere sic ka bere Pejgamberi a.s. ne periudhen e Mekes, edhe ata muslimanet e pare i kane pasur kundershtaret kafira, sic i kane keto vajza dhe muslimanet ne pergjithesi sot.


----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3
PM
Top
dasaaa
Postuar nė: 04.09.2011, 15:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18007
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008 Citim (Uskana2006 @ 04.09.2011, 16:07)
Ouvvavavava,,, ncncncncn, ēfare trimi,,,pyetja eshte se edhe ēka nuk muundeni te beni per hire te ,,,,,,,,,

Jo trimri por burrni.
A eshte trimri meja ndalu arsimimin njerzve


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 04.09.2011, 16:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006 Citim (dasaaa @ 04.09.2011, 16:26)
Jo trimri por burrni.
A eshte trimri meja ndalu arsimimin njerzve

Siē duket trimerine me te madhe dhe mekatin e tregojne te rriturit qe sherbehen me femije te mitur per te arritur qellimet e tyre ideologjike,,turp,,
Edhe e dijne se veprojne kunder ligjit dhe e bejne,,,
PM
Top
dasaaa
Postuar nė: 04.09.2011, 16:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18007
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008 Citim (Uskana2006 @ 04.09.2011, 17:30)
Siē duket trimerine me te madhe dhe mekatin e tregojne te rriturit qe sherbehen me femije te mitur per te arritur qellimet e tyre ideologjike,,turp,,
Edhe e dijne se veprojne kunder ligjit dhe e bejne,,,

Po qka je ka thu more zotri,po qfar ligji,ku je ka jeton 98%Musliman jem.
Po ligji eshte edhe mos me vjedh
Ligji eshte edhe mos me bo kontraband.
Ligji eshte edhe pr te drejtat e njeriut.
Kto vajza me shamija,mos kan vjedh,mos kan ofendu naj kon,mos kan sha profat.......
Kush te thot se i detyrojn.
Mos po bazoheni ne veten e juaj qe po i shtini vajzat me dhun me vesh miniqa,ne kimoni,ne breg tu dal,dhuna dhe propaganda eshte te ju.


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
dasaaa
Postuar nė: 04.09.2011, 21:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18007
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008Omeri r.a ka thėnė: "Ne jemi njė popull, qė na ka lartėsuar All-llahu me kėtė Islam dhe sado qė ta kėrkojmė lartėsinė me atė qė s'na ka lartėsuar All-llahu me tė, do tė na pėrulė" smil3dbd4e398ff7b.gif


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 05.09.2011, 08:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006 Citim (dasaaa @ 04.09.2011, 22:58)
Omeri r.a ka thėnė: "Ne jemi njė popull, qė na ka lartėsuar All-llahu me kėtė Islam dhe sado qė ta kėrkojmė lartėsinė me atė qė s'na ka lartėsuar All-llahu me tė, do tė na pėrulė" smil3dbd4e398ff7b.gif

Ju more zoteri a dini te shkruani nje shprehje apo nje mendim te juajin pa mos cituar te tjeret pa marre parasysh se kush eshte,,,,,
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio