Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Partia jam unė
Hornets
Postuar nė: 04.09.2011, 15:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 11129
Antari Nr: 21937
Bashkangjitur: 29.03.2009Tash e njė vit nuk ekziston Partia Demokratike e Kosovės (PDK), por i vetmi subjekt qė mund tė quhet parti ėshtė njė person, ai ėshtė kryetari Hashim Thaēi.

Kėshtu tė paktėn konsideron njeriu numėr dy i PDK-sė, Fatmir Limaj, i cili nė zgjedhjet e fundit ėshtė radhitur i dyti nė Kosovė pėr nga legjitimiteti qytetar. Limaj konsideron se ish-struktura bazė e partisė ėshtė zėvendėsuar me “parashutistė” tė cilėt nė parti i ka sjellė vetė Thaēi dhe tė cilėt tė kėnaqur me pozita prej mė tė ndryshmėve nėpėr institucione, vazhdojnė tė jenė tė dėgjueshmi te tij.

Fatmir Limaj i ka bėrė kėto komente gjatė njė interviste televizive nė KTV, ku mes tjerash ka akuzuar kryetarin e PDK-sė se partinė ua ka pėrshtatur interesave tė veta dhe se ka shkėputur tėrėsisht lidhjen me elektoratin e partisė.

“Partia Demokratike qe njėmbėdhjetė muaj nuk funksionon, qė nga zgjedhjet (parlamentare). Ne kemi tentuar disa ditė tė mbajmė mbledhje, por praktikisht nuk funksionon, decidivisht ėshtė nė duar tė kryetarit dhe ai ėshtė vetė partia tash”, ka thėnė Limaj, i cili nuk ėshtė ndalur me kaq.

Ish-ministri i Transporteve, mbi tė cilin tashmė zyrtarisht nga misioni EULEX rendon njė aktakuzė pėr krime lufte, ka thėnė se Partia Demokratike e Kosovės nuk ėshtė mė ajo e fillimit, edhe atė pėr fajin e liderit Thaēi ėshtė futur nė njė “qorrsokak”.Thaēi e Limaj rivalė nė PDK

Nėnkryetari i PDK-sė, Fatmir Limaj, e ka konfirmuar se kryeministri Thaēi ėshtė rival i tij nė PDK. “Ėshtė vėshtirė (ta ndryshosh gjendjen nė PDK) me iu thėnė tė drejtėn. Ėshtė njė herė vėshtirė pėr faktin jo se e kemi kundėrshtarin shumė tė fortė, por thjeshtė, udhėheqėsi i partisė ėshtė kryeministėr, e ka marrė kėtė rrugė. Ne kemi pakėnaqėsitė tona pėr shumė gjėra qė kanė ndodhur dhe qė po ndodhin”, ka thėnė ai, duke shtuar se nga koncepti i kryeministrit “unė jam partia” po humb shumė sikurse PDK-ja gjithashtu edhe Kosova.

Ai ka konfirmuar se brenda kėsaj partie ka pėrpjekje pėr ta ndryshuar “status quon” PDK, por, sipas tij, ėshtė herėt tė konkludohet se sa do tė ketė sukses ai dhe miqtė e tij, qė ta bėjė kėtė.

“PDK-ja ėshtė nė njė situatė jo tė mirė pėr mendimin tim, nuk ėshtė ajo qė ka qenė dikur, ėshtė shmangur tėrėsisht nga programi i saj, nga vlerat e saj ka shmangie goxha shumė dhe ēdo ditė e mė tepėr ka njė fytyrė e cila nuk pėrkon me votėn e qytetarit qė ia ka dhėnė PDK-sė”, ėshtė shprehur ai.

Njėri nga personat mė tė votuar nga elektorati i Partisė Demokratike tė Kosovės ka shprehur brengėn e tij, meqenėse ata qė e bėjnė sot politikėn nė PDK janė “mercenarė” qė nuk kanė asnjė lidhje me bazėn e partisė dhe si tė tillė janė duke bėrė politikė individuale.Kuēi e Krasniqi refuzojnė tė prononcohen

Akuzat e Limajt pėr Partinė Demokratike tė Kosovės duket se kanė ndikuar qė zyrtarėt e lartė nė kėtė parti t’i ikin secilės mundėsi qė tė ballafaqohen me gazetarėt dhe nė kėtė formė t’i shmangen prononcimit pėr rastin nė fjalė.

Dy zyrtarė tė lartė tė kėsaj partie, nėnkryetari i PDK-sė, Hajredin Kuēi dhe sekretari i saj, Jakup Krasniqi, tė shtunėn janė shfaqur nė publik gjatė pritjes sė presidentit tė Hondurasit, Porfirio Lobo Sosa, por ata i kanė ikur mundėsisė qė t’iu nėnshtrohen pyetjeve tė gazetarėve.

Derisa kabineti i Krasniqit ka njoftuar se takimi i kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi me Lobo Soba do tė jetė i tipit vetėm filmim nga mediet, por jo edhe deklarata, zėvendėskryeministri Kuēi nuk ėshtė shfaqur fare mė vonė para gazetarėve, ku presidenti Porfirio Lobo Sosa ėshtė shoqėruar vetėm nga zėvendėskryeministri Behgjet Pacolli.

Gazeta ka bėrė pėrpjekje qė tė kontaktojė me tė dy, por sikurse Kuēi edhe Krasniqi kanė refuzuar tė deklarohen, duke sugjeruar qė pėr kėtė ēėshtje tė pyeten personat e tjerė.“Pro” dhe “kundėr” deklaratave tė Limajt

Megjithatė, jo tė gjithė kanė hezituar tė deklarohen. Njėri nga anėtarėt e Kėshillit Drejtues tė PDK-sė, Rexhep Hoti, thotė se pajtohet plotėsisht me deklarimin e Limajt dhe se nė partinė mė tė madhe nė vend nuk janė duke shkuar gjėrat mirė.

“Po kjo (udhėheqja e partisė vetėm nga lideri dhe jo nga kryesia) nuk ėshtė ndonjė sekret, sidomos pėr mediet pėr tė cilat ėshtė ēėshtje shumė e njohur. Ju e dini se ėshtė duke u bėrė njė qeverisje total autoritare, ndėrkaq nė parti gjithkush blihet me poste qeverisėse. Tė paktėn nėntėdhjetė e nėntė pėr qind blihen, Hashim Thaēi ka poste tė tepėrta, edhe nėse nuk i ka ua jep njerėzve dhe ua mbyll gojėn”, thotė Hoti.

Ish-deputeti i kėsaj partie ka akuza edhe mė tė ashpra. Ai thotė se Thaēi ėshtė duke qeverisur vendin jo duke bashkėpunuar me anėtarėt e partisė, por struktura kriminale.

“Partia nuk ekziston mė realisht, nuk funksionon. Nuk ka organe tė saja qė funksionojnė. Kur themi qė partia nuk funksionon, ajo nuk funksionon as nė qendėr as nė bazė, ajo funksionon vetėm nė bazė tė grupeve tė interesit tė caktuara, tė cilat kur tė ka ndonjė interes tė caktuar, pėr shembull nė Prizren janė disa ganstera tė Prizrenit me tė cilėt mund tė takohet kryetari kryesisht pėr ēėshtje biznesi, por partia nė kuptimin e mirėfilltė si organ i cili mund tė shqyrtojė ēėshtje tė rėndėsishme nuk ekziston mė”, thekson Hoti.Por, deputeti i PDK-sė nga Prizreni, Nait Hasani, nuk mendon as si Limaj dhe as si Hoti.

“Ato janė ēėshtje tė brendshme tė atyre dyve (Limajt dhe Thaēit), unė nuk merrem me ēėshtjen e tyre, unė e di qė ekziston. Nuk pajtohem me Limajn, sepse ekziston Partia Demokratike”, thotė Hasani, duke shtuar se deklarata e Limajt se pėr gjithēka vendos Thaēi “ėshtė tjetėr problem”.

Ai thekson se ekziston Partia Demokratike, ekziston Grupi Parlamentar i kėsaj partie, dhe si e tillė ekziston edhe nė qeveri. “Nėse dikush thotė nuk ekziston, domethėnė ai nuk e sheh veten, ose ēėshtjen personale tenton ta pėrqendrojė aty”, shprehet Hasani, duke u pajtuar megjithatė me Limajn se “nė parti ka shumė parashutistė qė bėjnė politika pėr interesa tė vetat”, por kėtė ai e arsyeton me faktin se partia po zgjerohet vazhdimisht.Limaj-Thaēi, probleme personale

Njėri nga njohėsit e mirė tė gjendjes nė Partinė Demokratike tė Kosovės, qė nga themelimi i kėsaj partie, Shkėlzen Gashi, pajtohet se gjendja nė kėtė parti ėshtė siē ka thėnė Limaj, por sipas tij, e tillė ėshtė prej pasluftės dhe jo qe njė vit.

“PDK-ja kurrė nuk ka ekzistuar me ato strukturat e veta vendimmarrėse dhe nuk ka pasur kurrė demokraci tė brendshme, jo qe njėmbėdhjetė muaj, por prej themelimit, mirėpo Fatmir Limaj po e bėn publike njė gjė qė ne vetėm se e kemi ditur, pra ka qenė “sekret publik”. Ėshtė mirė tė merremi me arsyet pse ai po e deklaron kėtė, sepse, siē dihet vetė Limaj nuk i ka punėt mirė nė PDK”, thotė Gashi.

Analisti thotė se nuk ėshtė krejtėsisht e saktė se PDK-ja e ka humbur lidhjen me bazėn, konkretisht me elektoratin

“Ėshtė mirė se kėto bandat nė PDK kanė nisur tash tė pėrlahen dhe po ia nxjerrin tė palarat njėra -tjetrės, edhe nga kjo po fiton qytetari”, shprehet ai.

Sipas tij, nga disponimi i anėtarėve tė Partisė Demokratike tė Kosovės nėnkuptohet qartė se kjo parti nuk do t’i shpėtojė pėrēarjes, siē ka ndodhur dikur me Lidhjen Demokratike tė Kosovės.

“Unė besoj se shumė shpejt do tė ndodhė kjo, nuk do tė ketė mundėsi (Thaēi) qė edhe shumė kohė ta mbajė partinė pa pėrplasje tė brendshme”, thotė ai, duke shtuar se ėshtė herėt tė jepen konkluzione se sa mund tė dobėsohet kjo parti nga dalja e njė partie tjetėr prej saj.Limaj: Qeveria shkel Kuvendin

Deputeti i Partisė Demokratike tė Kosovės, Fatmir Limaj, ka akuzuar Qeverinė e Kosovės se duke kėrkuar mendim nga Gjykata Kushtetuese pėr imunitetin e deputetėve, ka treguar autoritet totalitar mbi Kuvendin e Kosovės.

“Qeveria e Kosovės ka bėrė njė veprim shumė jokushtetues, ka dalė nga kompetencat e veta dhe kėtė e ka bėrė pėr tė pėrfituar politikisht, ose nga presioni politik. Qeveria mund t’i kėrkojė Kushtetueses vetėm pėr ministrat e vet dhe kryeministrin, por nuk mund t’i kėrkojė pėr deputetėt, sepse secili institucion ėshtė i pavarur”, ka thėnė ai.


----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3
PM
Top
dasaaa
Postuar nė: 04.09.2011, 15:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18006
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008Kte qe ka then Limaj eshte e vertet ne baz te asja qe jam duke pa.
PDK. ka kriz ne partin e saj dhe kjo ne kto zgjedhje dot dopsohet shum.

Nese largohet Fatmir Lima nga PDK e qe kjo dot ndodh gjithsesi PDK nuk dot fiton kurr ma.
Fatmir Lima eshte i dashur per Kosovaret dhe ka rrespek,e dojn populli me shum se Thaqin.
Por ta shohum se Fatmir lima,Jakup Krasniqi e disa te tjer,a dot bojn parti te vete apo dot ju bashkangjiten ndonje partie.
Nese ju bashkangjiten naj partie ajo besoj dot jet VV


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
Hornets
Postuar nė: 04.09.2011, 16:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 11129
Antari Nr: 21937
Bashkangjitur: 29.03.2009 Citim (dasaaa @ 04.09.2011, 16:41)
Kte qe ka then Limaj eshte e vertet ne baz te asja qe jam duke pa.
PDK. ka kriz ne partin e saj dhe kjo ne kto zgjedhje dot dopsohet shum.

Nese largohet Fatmir Lima nga PDK e qe kjo dot ndodh gjithsesi PDK nuk dot fiton kurr ma.
Fatmir Lima eshte i dashur per Kosovaret dhe ka rrespek,e dojn populli me shum se Thaqin.
Por ta shohum se Fatmir lima,Jakup Krasniqi e disa te tjer,a dot bojn parti te vete apo dot ju bashkangjiten ndonje partie.
Nese ju bashkangjiten naj partie ajo besoj dot jet VV

das kon pe votojm smil3dbd4e5e7563a.gif

LDK - me komunistin mustafa qe spo len xhami nPrishtine nuk votohet
PDK - edhe pse ska argumente por keto qe i thote Fatmir Limaj jane te verteta nuk votohet
AAK - me perpara e votoj shkijet se pasardhesit e majmunit
VV - per komb jane nr.1 por me domate e vo nuk shkohet perpara


----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3
PM
Top
dasaaa
Postuar nė: 04.09.2011, 16:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18006
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008 Citim (Hornets @ 04.09.2011, 17:42)
das kon pe votojm smil3dbd4e5e7563a.gif

LDK - me komunistin mustafa qe spo len xhami nPrishtine nuk votohet
PDK - edhe pse ska argumente por keto qe i thote Fatmir Limaj jane te verteta nuk votohet
AAK - me perpara e votoj shkijet se pasardhesit e majmunit
VV - per komb jane nr.1 por me domate e vo nuk shkohet perpara

Inshalla dot mbledhum mend dhe dot votojm PD
NESE NUK EVOTOJM EDHE KET HER,MOS TE THOJM SE EDUAM DREJTSIN smil3dbd4e398ff7b.gif smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
A33
Postuar nė: 04.09.2011, 19:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 180
Antari Nr: 26823
Bashkangjitur: 14.08.2011Prej meje PD e ka fitu voten ne votimet e ardheshme.
PM
Top
gardist
Postuar nė: 05.09.2011, 18:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1250
Antari Nr: 9602
Bashkangjitur: 17.09.2007Sias meje ka edje nje alternative tjeter, pra:
Koalicionin aktul PD-AKR........ edhe kena pare edhe drejtesi. smil4a8acf686328f.gif


----------------------------------------
JEZUSI KA THENE: MOS MENDONI SE ERDHA TA BIE PAQEN MBI TOKE. NUK ERDHA TA BIE PAQEN,POR SHPATEN...(Mateu 10/34-36)
PMEmail Poster
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio