Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> PARAGJYKIMET NE SHOQERINE TONE
INDEXI
Postuar nė: 05.11.2006, 10:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006
Paragjykimet ne shoqerine tone

Jetojme ne nje kohe dhe ne nje vend ku as djalli nuk do te kishte deshire te jetonte dhe te frymonte.Me duket se ka ardhur ai ketu jo pse ka pasur deshire te te na takoj , por thjeshte pse nuk ka pasur shume pune ne vendet tjera.Historikisht eshte vend i trazirave por edhe i ngritjeve te medha.Gjeografikisht eshte kufiri i Qabes ose Mekkes.Por , ne kohen moderne thirrja islame nuk ka kufij dhe shteti qe duhet te formohet nuk duhet te jete medoemos ne kallepet e dikurshme dhe te mos zgjerohet per asnjė pellembe.Dhe gjithēka fillon nga vetvetja e nga mendimi i pare.Ja , ja lindi nje hormon, ku te gjithe me vrap ledhatojnė dhe krijojnė bindjen se ai eshte shpėtimi i njerezimit.Linden analistet e rinje neper bare dhe kafene, ku me ore te tera diskutohet dhe vetėm diskutohet.Mjetet e komunikimit masiv si tv, radioja dhe interneti janė bere carshi e vjeter e leverdise se djallit.Ndersa politikanet tane si iterenar drite vrapojnė pas kiosqeve duke fituar nga castet dhe momentet edhe nje benificion plus ne krahasim me popullin e thjeshte.
Bibliotekat e zbrazura gjate tere vitit dhe vetėm ne kohen e provimeve mbushen me nje numėr te konsiderueshėm studentash.Athua a do te kishte kuptim ky punim nese nuk do te filloja nga fillimi, nga paragjykimi im mbi kete teme?!Apo ndoshta do te ishte me mire te harmonizoja idenė me vlefshmerine e kohės dhe te kapesha pas heshtjes si lavirja pas dashurise?Lavirja pas dashurise?Mos te lutem , se po na cenon integritetin e shoqerise se lire dhe lirise se te shprehurit.T`i je kundėr pėrparimit , kundėr teknologjise , ende jeton ne enderra.Nese me ndegjon mua do te kaloje nga shekulli XIX dhe do te jetoje jeten e shekullit XXI.Vetem njerėz si ti mund te ngriten kundėr emancipimit te femrės dhe te dezintergrojne ato ne shoqėri.Mos na hudh poshte tere ate mund qe berem rreth edukimit te saj ne frymen e civilizimit perėndimor dhe pėrparimtar.Po , mire do te le te qete ty me gjithe laviret e tua me gojėn plot civilizim, po ku mbeti termi tradite , tregoma te lutem kahezimin e kėtij termi se moti kohe nuk e kam hasur ne praktik?Protagonisti per nje moment u skuq dhe filloi te me shikoj me nervozizėm.Atij nuk i pėlqen pyetja ime pasiqe do te lindin shume nenpyetje qe civilizimin e tij pėrparimtar do ta hudhnin ne sketerren e kėsaj bote dhe ate do ta pergadisnin per ne rrugen e xhehenemit.Njekohesisht nuk i pėlqen antipoda e mendimit te tij krahas vet civilizimit te tij qe e mbron me afsh e me shpirt.Une kam ndegjuar se popujt e lashte dhe me tradite zgjohen herėt ne mėngjes , kryejne punet dhe vazhdojnė studime , hulumtime mėsime plus.Fillojne ne kohe te caktuar punen dhe mbarojnė po ne te njejten kohe ne menyre ekuivalente.
Ok , gjithēka eshte ne rregull deri ketu.Une nuk mund te pajtohem vetėm me nje cast dhe nje moment me ty.Ato popuj vertete zgjohen herėt dhe fillojnė punen po aq herėt e kryejne me perpikmeri dhe e zbukurojnė punen e tyre me shume kreativitet dhe mrekulli, por t`i na zgjohesh ne mesdite dhe tere diten bertete si i marre, ece rrugės si i dehur dhe rrine deri ne ore te vona te natės.Ketu eshte problemi kryesor, t`i nuk je as me ato e as me ne.Sepse sipas Islamit t`i duhesh te zgjohesh herėt ne mėngjes ta falesh namazin e sabahut , pastaj te vazhdosh te punosh deri ne dreke ose edhe te mėsosh , hulumtosh , studiosh, e te beshe nje pushim , prap te vazhdosh punen deri ne ikindi , prap te pushosh deri ta falesh namazin , te vazhdosh nje pjese te ditės ne argėtim, t`i kryesh obligimet , ndaj Krijuesit dhe krijesave dhe ne kete menyre te jetosh i lumtur edhe ne kete jete edhe ne ahiret.
Eshte shume e mire Gjermania.Ne ate moment kur te mbėrrish atje , ato te japin dhe te sigurojnė ushqim , vendbanim , plus edhe te japin para.Po , baza e kėsaj mirėsie o i mjere eshte ne Islam.Njera prej tete kategorive te zekatit eshte edhe pėrfitimi i zemrave ne Islam.T`i e posedon Islamin dhe ne fakt ke harruar se cka porosit ai dhe se duhet te aplikohet ne praktike.E praktiken e Islamit e sheh nga nje shtet qe nuk eshte Islam dhe eshte krejtėsisht kundėr fese.Nese t`i do te aplikoje Islamin ne praktik si njeriu i pare ne kete bote , t`i do te kishe mundėsi ta ndryshosh boten dhe ta lyesh me ngjyra smeraldi.Te falje namazin , te agjėroje ramazanit te shkoje ne haxhxh si i ri dhe te jepje zekatin edhe do te ishe pėrparimtar., i pasur , i gezuar dhe i lumtur.Kane vdekur me ato teori se muslimanet e kane xhenetin vetėm per ne ahiret tashme, ajo teori ka ndėrruar trajten dhe kuptohet se muslimanet duhet ta kene xhenetin ne posedim edhe ne kete bote edhe ne boten tjetėr.Cudi me juve djemve te rinje., gjithmonė po sjellni risi ne fe.Une e di se ka xhenet vetėm ne ate bote.E pastaj t`i me thua t`i beje te gjitha keto , kur edhe nuk kam kohe , por thjeshte edhe e keni ndryshuar fene ne baze te tekave dhe egove tuaja.I nderuar, t`i ke problem me te kuptuarit te idese sime bazike.Ka kaluar koha e gjumit dhe ka ardhur koha e zgjimit , Islami nuk eshte kundėr qe ti te udheheqes me nje sektor te caktuar , me nje ministri te caktuar , me nje qeveri te caktuar apo me nje shtet te caktuar.Islami i ngrite njerėzit larte dhe nuk i nencmon.Ne shume porosi te Pejgamberit a.s. hasim ngritje shpirtėrore , morale dhe shoqėrore te cdo myslimani.Ai urdhėron dhe na fton qe te ngrihemi me larte se te tjeret, nuk eshte e rrugės qe muslimanet gjithmonė te kene statusin e punėtorit.Por , edhe ne ndryshimin e kėtij statusi se pari duhet te behemi punėtor.Ta lehtėsosh jeten permes perfeksionimit te teknikes dhe teknologjise , te mundėsosh lehtėsi ne cdo skaj te rruzullit tokėsor , qe veprat tua te jene letėrnjoftimi yt.Vetem te lutem mos me thuaj se enderroj te behem futbaleri me i mire ne bote , dhe se pjesa dėrmuese e nxenesve tone neper shkolla kane te njejten enderr.Pse , asnjeri prej tyre nuk enderron te behet astronom , apo filozof , apo kirurg , muhadith, ekonomist etj.E tash hyre shume thelle.T`i kėrkon qe enderrat e femijeve tane te jene te parealizueshme dhe te mendojnė njejte si mendojnė te medhenjte.Vella i nderuar , nese dėshiron t`ia ndryshosh konfiguracionin botes dhe timonin e saj ta posedosh t`i ose nje pjestar i sojit tend atehere edhe enderra e djalit tend duhet te tingelloj ne ate kahje.Nuk guxon ai ta enderroj argėtimin dhe lojėn edhe pse eshte i vogėl dhe ne ate faze kur me se shumti i nevojitet po ajo enderr.Femija edukohet 20 vite para lindjes se tij , ka thene Pejgamberi a.s.Cudi edhe ai ckas ka thane , krejt kundėr mendimit njerėzor dhe pėrparimit , idese dhe logjikes.Ketu e teprove pak , si mundet nje njeri te edukohet para se te lind , me trego pra?
E vertete eshte se fėmija edukohet 20 vite para lindjes se tij , pasiqe ne te ndikon prindi dhe edukata e tij , kėshtu ky proces eshte i gjate dhe mjaft i kushtueshėm.Nese deshirojme qe fėmija jote te shoh enderra progresive , atehere eshte dashur qe edhe t`i te shohėsh enderra po me te njejten pėrmbajtje kur ke qene i vogėl, pasiqe enderrat ne femijeri dhe jeta e rrethanat ne vogėlsi , lindin pasoja ne ardhmėri.
Ne Islam janė te ndaluara paragjykimet , tash mu kujtua prandaj edhe do te ndalem ketu se biseduari rreth kėtij fenomeni.Njekohesisht edhe vepra jone shpėrblehet ne baze te qėllimit tone dhe inshalla qėllimi jone ka qene arritja e kenaqesise se Zotit.


Pergaditi:Hamdi Nuhiju
Kumanove
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio