Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Turqia: Tė krijohet Federata Ballkanike
EDI.RAMA1
Postuar nė: 22.10.2011, 16:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 237
Antari Nr: 26912
Bashkangjitur: 27.09.2011- Kriza aktuale nė Greqi nuk e ndihmon imazhin e Ballkanit nė Perėndim, por as tė Perėndimit nė Ballkan. Kėshtu nis njė artikull i gazetės turke “Today Zaman”, me titullin “Pėr njė Federatė Ballkanike”, i cili mbron idenė e krijimit tė njė unioni tė shteteve tė Ballkanit Perėndimor. Kjo nisur nga fakti qė “ka mė pak tė ngjarė tani qė vende tė tilla si Bullgaria tė pranohen nė Eurozonė dhe se asnjėri prej tyre nuk po digjet nga dėshira pėr t'u bashkuar nė tė”.

“Ata tashmė e kanė kuptuar se anėtarėsimi nė BE nuk do t'i shpėtojė: ata gjithmonė do tė mbeten nė njė gjysmė periferie, do tė mbeten njė burim i punės sė lirė dhe i burimeve pėr bankat e pangopura tė BE-sė, ato shumėkombėshe dhe korporatat”.

Mė tej, artikulli citon rastin e Gjermanisė, pėr tė cilėn pohon se ajo udhėhiqet nga njė “Balkanpolitik” brutale.

“Kjo ėshtė nė interes tė BE-sė qė pėr bazė ka luftėn e kombeve tė vogla nė Ballkan, ku secili e ka me pasion flamurin e tij. Tranzicioni nga socializmi nė kapitalizėm ėshtė i gjatė. Post-komunizmi nė Ballkan nuk ėshtė ajo qė njerėzit kanė nė mendje kur ra perdja e hekurt ra nė Berlin nė vitin 1989. Vendet e Ballkanit sot kanė mė shumė tė pėrbashkėta me Afrikėn e Veriut sesa me thelbin e BE-sė. Siē thonė ata nė Kroaci kėto ditė, “Zagreb ėshtė Maghreb”, citon artikulli.

Mė tej, ai vijon me idenė e rritjes sė euroskepticizmit nė Ballkan, veēanėrisht tani qė i vetmi vend “komunist” i fundit, Greqia ėshtė duke iu nėnshtruar programeve tė ashpra nga FMN-ja dhe BQE-ja.

“Pėr 20 vjet, anėtarėsimi nė BE ka qenė njė objektiv pėr tė gjitha forcat politike nė Ballkan. Jo mė shumė. Njė brez i ri ka hyrė nė politikė nė Ballkan nėpėrmjet veprimeve tė drejtpėrdrejta demokratike nė rrugė dhe jo maskaradave tė demokracisė zgjedhore. E majta e re ėshtė ndarė nga e kaluara e socializmit shtetėror dhe e partive tradicionale shoqėrore demokratike”, shton mė tej artikulli.

Duke prekur mė pas idenė e krijimit tė njė federate ballkanike, pėr tė cilėn pohon se ka nisur tė kryhet pak para Luftės sė Parė Botėrore, gjatė periudhės sė luftėrave dhe pėrsėri nė fund tė 1940, e parė kjo si njė pėrpjekje unifikimi nė bazė tė solidaritetit social dhe barazisė ekonomike mes vendeve qė bėjnė pjesė nė gadishullin e Ballkanit.

“Kjo ėshtė diēka qė Evropa veriore donte ta parandalonte me ēdo kusht. Njė Ballkan i bashkuar nė federatė do tė ishte njė bllok i fuqishėm prej 55 milionė njerėzve (pa llogaritur Turqinė). Ballkani ėshtė pika e takimit tė Evropės dhe Azisė, Krishterimit dhe Islamit. Ai kontrollon rrugėt e drejtpėrdrejta tė tokės mes Evropės Perėndimore, Azisė sė Vogėl dhe Lindjes sė Mesme. Po kush humb nga njė bashkim i Ballkanit? Ēfarė ndodh nėse grekėt, bullgarėt, shqiptarėt, serbėt dhe rumunėt sigurojnė dalje nė portin e Selanikut apo qasje tė lirė nė portet e Adriatikut? Ashtu si problemi arabo-izraelit mund tė zgjidhet vetėm nėse krijohet njė shtet i vetėm? Greqia dhe Shqipėria mund tė bashkohen nė njė republikė federative nė Ballkan”, pėrfundon artikulli, qė e transmeton agjencia Noa.

“Kufijtė nė Ballkan duhet tė shfuqizohen, sė bashku me taksat dhe akcizat. Vendet e Ballkanit nuk do tė paraqiten mė nė politikat e padrejta bujqėsore tė BE-sė, qė janė nė kundėrshtim me prodhimin e ushqimeve natyrore nė kėtė pjesė tė botės, e bekuar me klimė tė butė dhe tokė pjellore. Ballkani tė ndalojė importimin e domateve tė ngopura kimikisht dhe mollėve nga veriu evropian. Ata duhet tė ecin nė marshin e ekonomive tė tyre me nevojat e njerėzve dhe jo fitimet e bankierėve dhe bosėve tė pasur tė BE-sė. Krijimi i Federatės sė Ballkanit do tė kėrkojė edhe monedhėn e vet. Kjo do tė inkurajojė shkėmbimin e tregtisė sė barabartė nė mesin e vendeve fqinje, diēka qė ėshtė penguar sot me ekzistencėn nė Evropė tė monedhave tė ndryshme, tė eurozonės dhe joeurozonės brenda Ballkanit. Por ēfarė gjuhe do tė ketė Konfederata Ballkanike? Anglishtja duket tė jetė njė opsion logjik, meqė ėshtė gjuha ndėrkombėtare, megjithatė Britania e Madhe dhe SHBA-ja nuk kanė luajtur historikisht njė rol dominues nė rajon, vazhdon mė tej artikulli nė fjalė.

Njė federatė e Ballkanit shihet si diēka qė mund tė ndodhė brenda natės. Hapi i parė ėshtė krijimi i partive politike apo fronteve popullore nė tė gjitha vendet qė kanė njė program tė pėrbashkėt, domethėnė: a) mospranimin e borxhit tė jashtėm, b) shtetėzimin e bankave, nė mėnyrė qė qeveritė tė mund tė luajnė role tė rėndėsishme nė zhvillimin e ekonomive vendore, c) njė monedhė e re ("balko"?) pėr njė federatė tė madhe nė Ballkan pa kufij tė brendshėm, ku njerėzit dhe mallrat qarkullojnė lirshėm, d) heqja e tatimit pėr tė ardhura tė ulėta, c) krijimin e ekipeve tė mėdha industriale, teknologjike dhe bujqėsore d) arsim falas, transport masiv, kujdes mjekėsor dhe argėtim.

“Njerėzit do tė kenė punė tė denjė dhe mė nė fund ata do tė shpėtojnė nga kthetrat e BE-sė, SHBA-sė dhe kapitalit rus. Por, a ėshtė e gjitha kjo ide fantastike e pamundur? Asgjė nuk ėshtė e pamundur nė ditėt e sotme. Njė botė me shpresė tė re dhe optimizėm ėshtė mbi ne”, pėrfundon Today Zaman.
Fotografi e jashtme
PM
Top
AsgjeSikurDielli
Postuar nė: 22.10.2011, 18:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1106
Antari Nr: 1128
Bashkangjitur: 10.05.2006smil4a8acd602a050.gif Sa qejf do jet do kemi "ballkan dollar" si valute kryesore smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
WAR IS PEACE,FREEDOM IS SLAVERY,IGNORANCE IS STRENGTH
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 22.10.2011, 19:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Jo falemenderit "baba" Turk,,,shko me turkofolesat e Azise dhe formo federaten tende te mbeshtetur ne nostalgjine e perandorise Osmane.
PM
Top
ArIaNiTii
Postuar nė: 22.10.2011, 19:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2630
Antari Nr: 26139
Bashkangjitur: 23.02.2011 Citim (AsgjeSikurDielli @ 22.10.2011, 19:00)
smil4a8acd602a050.gif Sa qejf do jet do kemi "ballkan dollar" si valute kryesore smil3dbd4e5e7563a.gif

smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif
PM
Top
A33
Postuar nė: 22.10.2011, 20:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 180
Antari Nr: 26823
Bashkangjitur: 14.08.2011Nese federata ballkanike do ta kishte si kryeqytet Tiranen dhe shqiptaret ta formonin vetem nje parti do te ishte fantastike.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga A33 nė 22.10.2011, 20:20
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 22.10.2011, 20:34
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006 Citim (EDI.RAMA1 @ 22.10.2011, 20:15)
- Kriza aktuale nė Greqi nuk e ndihmon imazhin e Ballkanit nė Perėndim, por as tė Perėndimit nė Ballkan. Kėshtu nis njė artikull i gazetės turke “Today Zaman”, me titullin “Pėr njė Federatė Ballkanike”, i cili mbron idenė e krijimit tė njė unioni tė shteteve tė Ballkanit Perėndimor. Kjo nisur nga fakti qė “ka mė pak tė ngjarė tani qė vende tė tilla si Bullgaria tė pranohen nė Eurozonė dhe se asnjėri prej tyre nuk po digjet nga dėshira pėr t'u bashkuar nė tė”.

“Ata tashmė e kanė kuptuar se anėtarėsimi nė BE nuk do t'i shpėtojė: ata gjithmonė do tė mbeten nė njė gjysmė periferie, do tė mbeten njė burim i punės sė lirė dhe i burimeve pėr bankat e pangopura tė BE-sė, ato shumėkombėshe dhe korporatat”.

Mė tej, artikulli citon rastin e Gjermanisė, pėr tė cilėn pohon se ajo udhėhiqet nga njė “Balkanpolitik” brutale.

“Kjo ėshtė nė interes tė BE-sė qė pėr bazė ka luftėn e kombeve tė vogla nė Ballkan, ku secili e ka me pasion flamurin e tij. Tranzicioni nga socializmi nė kapitalizėm ėshtė i gjatė. Post-komunizmi nė Ballkan nuk ėshtė ajo qė njerėzit kanė nė mendje kur ra perdja e hekurt ra nė Berlin nė vitin 1989. Vendet e Ballkanit sot kanė mė shumė tė pėrbashkėta me Afrikėn e Veriut sesa me thelbin e BE-sė. Siē thonė ata nė Kroaci kėto ditė, “Zagreb ėshtė Maghreb”, citon artikulli.

Mė tej, ai vijon me idenė e rritjes sė euroskepticizmit nė Ballkan, veēanėrisht tani qė i vetmi vend “komunist” i fundit, Greqia ėshtė duke iu nėnshtruar programeve tė ashpra nga FMN-ja dhe BQE-ja.

“Pėr 20 vjet, anėtarėsimi nė BE ka qenė njė objektiv pėr tė gjitha forcat politike nė Ballkan. Jo mė shumė. Njė brez i ri ka hyrė nė politikė nė Ballkan nėpėrmjet veprimeve tė drejtpėrdrejta demokratike nė rrugė dhe jo maskaradave tė demokracisė zgjedhore. E majta e re ėshtė ndarė nga e kaluara e socializmit shtetėror dhe e partive tradicionale shoqėrore demokratike”, shton mė tej artikulli.

Duke prekur mė pas idenė e krijimit tė njė federate ballkanike, pėr tė cilėn pohon se ka nisur tė kryhet pak para Luftės sė Parė Botėrore, gjatė periudhės sė luftėrave dhe pėrsėri nė fund tė 1940, e parė kjo si njė pėrpjekje unifikimi nė bazė tė solidaritetit social dhe barazisė ekonomike mes vendeve qė bėjnė pjesė nė gadishullin e Ballkanit.

“Kjo ėshtė diēka qė Evropa veriore donte ta parandalonte me ēdo kusht. Njė Ballkan i bashkuar nė federatė do tė ishte njė bllok i fuqishėm prej 55 milionė njerėzve (pa llogaritur Turqinė). Ballkani ėshtė pika e takimit tė Evropės dhe Azisė, Krishterimit dhe Islamit. Ai kontrollon rrugėt e drejtpėrdrejta tė tokės mes Evropės Perėndimore, Azisė sė Vogėl dhe Lindjes sė Mesme. Po kush humb nga njė bashkim i Ballkanit? Ēfarė ndodh nėse grekėt, bullgarėt, shqiptarėt, serbėt dhe rumunėt sigurojnė dalje nė portin e Selanikut apo qasje tė lirė nė portet e Adriatikut? Ashtu si problemi arabo-izraelit mund tė zgjidhet vetėm nėse krijohet njė shtet i vetėm? Greqia dhe Shqipėria mund tė bashkohen nė njė republikė federative nė Ballkan”, pėrfundon artikulli, qė e transmeton agjencia Noa.

“Kufijtė nė Ballkan duhet tė shfuqizohen, sė bashku me taksat dhe akcizat. Vendet e Ballkanit nuk do tė paraqiten mė nė politikat e padrejta bujqėsore tė BE-sė, qė janė nė kundėrshtim me prodhimin e ushqimeve natyrore nė kėtė pjesė tė botės, e bekuar me klimė tė butė dhe tokė pjellore. Ballkani tė ndalojė importimin e domateve tė ngopura kimikisht dhe mollėve nga veriu evropian. Ata duhet tė ecin nė marshin e ekonomive tė tyre me nevojat e njerėzve dhe jo fitimet e bankierėve dhe bosėve tė pasur tė BE-sė. Krijimi i Federatės sė Ballkanit do tė kėrkojė edhe monedhėn e vet. Kjo do tė inkurajojė shkėmbimin e tregtisė sė barabartė nė mesin e vendeve fqinje, diēka qė ėshtė penguar sot me ekzistencėn nė Evropė tė monedhave tė ndryshme, tė eurozonės dhe joeurozonės brenda Ballkanit. Por ēfarė gjuhe do tė ketė Konfederata Ballkanike? Anglishtja duket tė jetė njė opsion logjik, meqė ėshtė gjuha ndėrkombėtare, megjithatė Britania e Madhe dhe SHBA-ja nuk kanė luajtur historikisht njė rol dominues nė rajon, vazhdon mė tej artikulli nė fjalė.

Njė federatė e Ballkanit shihet si diēka qė mund tė ndodhė brenda natės. Hapi i parė ėshtė krijimi i partive politike apo fronteve popullore nė tė gjitha vendet qė kanė njė program tė pėrbashkėt, domethėnė: a) mospranimin e borxhit tė jashtėm, b) shtetėzimin e bankave, nė mėnyrė qė qeveritė tė mund tė luajnė role tė rėndėsishme nė zhvillimin e ekonomive vendore, c) njė monedhė e re ("balko"?) pėr njė federatė tė madhe nė Ballkan pa kufij tė brendshėm, ku njerėzit dhe mallrat qarkullojnė lirshėm, d) heqja e tatimit pėr tė ardhura tė ulėta, c) krijimin e ekipeve tė mėdha industriale, teknologjike dhe bujqėsore d) arsim falas, transport masiv, kujdes mjekėsor dhe argėtim.

“Njerėzit do tė kenė punė tė denjė dhe mė nė fund ata do tė shpėtojnė nga kthetrat e BE-sė, SHBA-sė dhe kapitalit rus. Por, a ėshtė e gjitha kjo ide fantastike e pamundur? Asgjė nuk ėshtė e pamundur nė ditėt e sotme. Njė botė me shpresė tė re dhe optimizėm ėshtė mbi ne”, pėrfundon Today Zaman.
Fotografi e jashtme

Ide e Davutogllut smil3dbd4d4e4c4f2.gif e paraqitur dhe me heret ne "largpamesine" e tij diplomatike, por harron nje gje:

Si mendon ai qe do hyjne ne nje federate Serbet dhe Shqiptaret, Serbet dhe Boshnjaket, Serbet dhe Kroatet, Shqiptaret dhe sllavet e Maqedonise, Shqiptaret dhe Greket? Mos kane harruar gje te konsultojne historine e nja 20-30 viteve te fundit e te shohin se Serbia beri masakra ne Vukovar, Srebrenice, Racak, Greqia masakroi e deboi Camet nga trojet e tyre etnike.

Ishte Jugosllavia nje federate e enderrave te Davutogllut, por deshtoi sepse nuk mund te kete trajtim te njejte si tek popujt me te vegjel, ashtu edhe tek me te medhenjte.

Kroacia i ka 4.3 milione banore, Bosnja i ka 3.8 milione banore, Serbia i ka 7.3 milione banore, Mali i Zi i ka nja 600,000 banore, Maqedonia i ka nja 2 milione, Greqia i ka 11 milione banore, Kosova 1.7 milione dhe Shqiperia i ka 3.2 milione banore. [Sipas Wikipedia]

Ne baze te ketyre numrave, si do ndahet pushteti federativ? Si do ndahen investimet? Si do ndahen vendet e punes? Si do ndahen te ardhurat? Jane 8 shtete (te permendura me siper - pa Bullgarine e Rumanine), dhe nese do hapeshin (kushtimisht te themi) 800,000 vende pune - a do i jepeshin cdo shteti nga 100,000 sish apo do ndaheshin ne proporcion? Nese do i jepeshin cdo shteti njesoj, Mali i Zi me 600,000 banore do perfitonte me shume se Greqia me 11 milione ose Serbia me 7.3. Nese do ndaheshin ne proporcion - atehere Greqia dhe Serbia gjithnje do merrnin me shume vende pune (investime, etj) se sa kombet me te vogla.

Une nuk besoj se nje FEDERATE BALLKANIKE mund te mbijetoje, duke njohur jo vetem te kaluaren historike te ketyre shteteve, por edhe nivelin e pergjithshem te vetedijes tek njerezit e ketyre shteteve.

"”No pasarįn!"

Normalisht qe Turqia dhe Davutogllu enderrojne ndertimin e nje tregu te madh dhe te sigurte per mallrat e tyre te cilesise me te ulet, dhe e dijne shume mire se nese keto miliona banore i bashkohen BE-se, atehere atyre nuk do mund t'ju plasohen ne treg prodhimet e pazareve te Stambollit...


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Avalon
Postuar nė: 22.10.2011, 20:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3339
Antari Nr: 25685
Bashkangjitur: 28.11.2010Federate Ballkanike ka kerkuar Baci Adem moti, jo se i plaste balli per serbet e te tjeret, po per ta sjelle Kosoven ne pozite te barabarte me te tjeret qe do ishin pjese perberese e asaj Federate. Shqiptaret nuk e pranuan dhe nuk u ndalen me aq, e quajten edhe te marre. Prandaj, pak si vone dhe si teper transparente kjo kerkese tash smil3dbd4daabd491.gif .
PM
Top
FLAMUR_07
Postuar nė: 23.10.2011, 04:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 771
Antari Nr: 10777
Bashkangjitur: 07.11.2007 Citim (Avalon @ 22.10.2011, 21:47)
Federate Ballkanike ka kerkuar Baci Adem moti, jo se i plaste balli per serbet e te tjeret, po per ta sjelle Kosoven ne pozite te barabarte me te tjeret qe do ishin pjese perberese e asaj Federate. Shqiptaret nuk e pranuan dhe nuk u ndalen me aq, e quajten edhe te marre. Prandaj, pak si vone dhe si teper transparente kjo kerkese tash smil3dbd4daabd491.gif .

po ide e vjeter e Adem Demaqit eshte kjo
e shkeputa kete pjese nga nje forum tjeter


ADEM DEMAQI

Nė mars tė vitit 1989, regjimi terrorist serb, me veprime antikushtetutare, ushtarako-policore, mbyti pėrgjithmonė, nė shpirtin e shqiptarėve tė robėruar, mundėsinė e ēfarėdo statusi autonom tė Kosovės nėn Serbi.
Nė janar, shkurt dhe mars tė vitit vijuar 1998, regjimi terrorist i Beogradit, me masakrat e veta, mė tė egra dhe mė gjakatare, ushtarako-policore, nė Drenicė dhe Dukagjin, mbyti pėrgjithmonė mundėsinė e mbetjes sė Kosovės, me statusin e republikės sė tretė, nėn Federatėn Jugosllave.
Nėse do tė ketė forca dhe vullnet nė botė, qė tė ndalen, sa s'ėshtė bėrė tepėr vonė, qėllimet, planet dhe pėrpjekjet gjakatare tė z.z.Milosheviq e Sheshel pėr "serbizimin" e Kosovės, atėherė mbetet kompromisi i vetėm i mundshėm KONFEDERATA E VOGĖL BALLKANIKE ("BALLKANIA").

Ata qė janė tė interesuar mund ta kenė projekt-bėrthamėn nė tėrėsi. Kjo ėshtė vetėm njė pėrpjekje qė tė formulohet esenca e domosdoshme politike pėr organizimin e mundshėm tė jetės nė njė bashkėsi tė kėtillė shtetesh, tė lira e sovrane, tė Ballkanit. Kjo ėshtė, gjithashtu, nė funksion tė realizimit tė deklarimit tė popullit tė Kosovės, nė Referendumin e shtatorit tė vitit 1991.
Nė vend tė komenteve tė mia paraprake, po citoj njė pjesė nga projekt-bėrthama "BALLKANIA".
" Me qėllim qė tė ndėrpritet gjakėderdhja e mėtejshme midis popullit shqiptar, nė njėrėn anė dhe tė popujve serb e malazez, nė anėn tjetėr;
me qėllim qė t'i shmangemi edhe njė gjakderdhjeje edhe mė katastrofike se ajo nė Bosnjė - Hercegovinė.
me qėllim qė t'i ruajmė maksimalisht interesat vitale tė popujve shqiptar, serb e malazez;
me qėllim qė tė plotėsohen kėrkesat kėmbėngulėse tė faktorėve ndėrkombėtarė pėr mosprishjen me dhunė tė kufijve nė hapėsirėn e ish-Jugosllavisė;
me qėllim qė tė krijohėn kushtet konkrete dhe reale pėr zgjidhje tė drejta dhe tė pėrhershme, nė krejt hapėsirėn e ish-Jugosllavisė dhe nė regjionin e Ballkanit, propozoj kėtė projekt-bėrthamė:

KONFEDERATA E VOGĖL BALLKANIKE (mė tutje BALLKANIA), nuk duhet tė ketė kushtetutė, por do tė mjaftojė njė KARTĖ, si njė deklaratė solemne, e hartuar nga tė tria palėt, nė frymėn e tejkalimit tė sė kaluarės dhe tė fillimit tė njė ere tė re nė marrdhėniet midis kėtyre shteteve tė lira e sovrane ballkanike:.

Ja edhe tre nenet e para nga projekt-bėrthama e "BALLKANISĖ":

1. BALLKANIA ėshtė lidhje e tre shteteve sekularė, tė lirė e sovrane tė Siujdhesės Ballkanike: KOSOVA, MALI I ZI, SERBIA.

2. E drejta pėr tė hyrė nė BALLKANI dhe pėr tė dalur nga BALLKANIA ėshtė e drejtė e patjetėrsueshme, e paafatizuar dhe e paanulueshme.

3. Ēdonjėra nga anėtaret e BALLKANISĖ e ruan vendin e vet nė organizatat ndėrkombėtare siē janė OKB-ja etj.

KONFEDERATA E VOGĖL BALLKANIKE (BALLKANIA), do tė jetė vdekje pėr hegjemonizmin serbomadh dhe megalomaninė pansllaviste. Vetėm pas kėsaj, pa pengesa, procesi i dezintegrimit, nė hapėsirat e ish-Jugosllavisė do tė mund tė shndėrrohet nė proces integrues.
Vetėm me projektin BALLKANIA do tė mund tė anashkaloheshin mospajtimet e disa shteteve ballkanike, tė cilat nuk pajtohen me bashkimin e Kosovės nė njė shtet me Shqipėrinė, ose me krijimin e shtetit tė pavarur tė Kosovės.
Vetėm nė kėtė KONFEDERATĖ, populli shqiptar i Kosovės, duke pasur shtetin e vet me mekanizmat pėrkatėse mbrojtėse, do tė mund tė ishte i sigurt pėr tė ardhmen e vet dhe nuk do t'i humbte lidhjet e veta me bashkėkombasit e vet nė Serbi, Mal tė Zi, nė Shqipėri dhe nė Maqedoni.
Veėm nė kėtė KONFEDERATĖ serbėt e malazezėt e Kosovės nuk do tė degradoheshin nė pakica kombėtare, por do tė mbeteshin popuj plotėsisht tė barabartė me shqiptarėt.
Vetėm me projektin BALLKANIA do tė mund tė evitohej destabilizimi i padėshirueshėm i Maqedonisė, sepse porsa tė provohej se KONFEDERATA E VOGĖL BALLKANIKE do tė funksiononte me sukses tė plotė, asaj, shumė shpejt, do t'i bashkohej edhe Maqedonia. Nė kėtė mėnyrė, do tė fillonte edhe krijimi i KONFEDERATĖS SĖ MESME BALLKANIKE. Nė kėtė mėnyrė edhe populli shqiptar, brenda kufijve tė Maqedonisė, do tė pushonte tė trajtohej si popull pakicė.
Shumė shpejt, pas Maqedonisė, interesa tė shumta dhe tė forta do ta shtynin edhe Bosnje-Hercegovinėn qė t'i bashkangjitej KONFEDERATĖS SĖ MĖSME BALLKANIKE.
Nga perspektiva e sotme duket si e pamundur, por brenda njė kohe tė shkurtė edhe Kroacia e tėrhequr nga interesa tė forta e tė domosdoshme do t'i bashkohej KONFEDERATĖS SĖ MESME BALLKANIKE dhe nė kėtė mėnyrė do tė hapej rruga edhe pėr krijimin e KONFEDERATĖS SĖ MADHE BALLKANIKE.
Nė kėtė mėnyrė, Ballkani do tė mbetej "bure pa barot" dhe njė herė e pėrgjithmonė do tė zhdukej nga agjendat e politikės ndėrkombėtare dhe do t'u vinte radha Rusisė, Kinės dhe Indisė.
Ky ėshtė opcioni im pėr zhvillimet e ardhme pavarėsisht nga referendumi i 23 prillit, tė vitit 1998, nė Serbi.
Mirėpo kundėr kėtij opcioni tė civilizuar, po pėrgatitet opcioni barbar dhe gjakatar i klasės politike dhe i kompleksit ushtarako-policor tė Serbisė, nė krye me z.Milosheviq dhe Sheshel.
Vallė, mos do tė hezitojnė Amerika dhe Evropa, pėr t'i pėrdorė tė gjitha mjetet e mundėsitė e veta kolosale qė kanė nė dispozicion pėr tė parandaluar urrejtjen dhe histerinė qė po mbjellin kundėr popullit tė robėruar shqiptar dhe kundėr botės sė lirė e tė civilizuar, mos do tė hezitojnė, vallė, qė do tė parandalojnė luftėn e re ne Ballkan, me pasoja katastrofike, qė po pėrgatisin z.Milosheviq dhe Sheshel?
Ata nuk po tallen. Ata po e pozicionojnė ushtrinė e policinė e vet dhe armėt mė tė rėnda nė tė gjitha pikat e Kosovės me qėllim qė tė ndalin ecjen e pandalshme drejt lirisė.
Le tė mos i lejojmė!----------------------------------------
PEOPLE GET THE GOVERNMENT THEY DESERVE
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio