Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> SHBA ndėrpresin fondet pėr UNESCO-n
EDi.RAMA@
Postuar nė: 01.11.2011, 18:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 269
Antari Nr: 26973
Bashkangjitur: 29.10.2011Shtetet e Bashkuara ndėrprenė kontributet pėr UNESCO-n, pasi organizmi kulturor i Kombeve tė Bashkuara vendosi tė hėnėn t`i hapė dritėn jeshile anėtaresimit tė palestinezėve me tė drejta tė plota.

Washingtoni, burimi mė i madh i fondeve pėr agjensinė e OKB-sė, nuk do ta bėjė pagesėn prej 60 milionė dollarėsh pėr muajin nėntor. Ligji amerikan ndalon financimin e cdo organizate te Kombeve te Bashkuara qe anėtareson palestinezėt.

"Pranimi i Palestinės nė UNESCO ishte nje akt i parakohshem qe minon objektivin tone per paqe afatgjate ne Lindjen e Mesme. Shtetet e Bashkuara mbeten te palekundura ne mbeshtetjen e tyre per krijimin e nje shteti sovran palestinez. Por nje shtet i tille mund te krijohet vetem permes negociatave direkte mes izraeliteve dhe palestinezeve. Pranimi i Palestines ne UNESCO ve ne funksion mekanizmin legjislativ qe i detyron Shtetet e Bashkuara te nderpresin kontributet per agjensine", tha zėdhėnėsja e DASH, Victoria Nuland.

Ovacione nė kėmbė nuk ka shpesh nė konferencėn e pėrgjithshme tė UNESCO-s nė Paris. Por te henen, delegatet u ngriten ne kembe kur ministri i Jashtėm i palestinezėve Riad Maliki kėrkoi pėrfshirjen e vendit tė tij nė UNESCO. Mė shumė se dy tė tretat e 193 shteteve anėtare i dhanė palestinezėve mundėsinė pėr njė sukses tė tillė historik. Sipas rregullores sė UNESCO-s vetėm shtetet mund tė bėhen anėtare tė plota tė kėsaj organizate. Nėse Palestina ėshtė tani njė shtet apo jo, kjo ėshtė politikisht shumė e diskutueshme. per cdo rast, nje muaj pas aplikimit pėr anėtarėsim tė plotė nė Kombet e Bashkuara, presidenti palestinez Mahmoud Abbas e arriti njė fitore tė vogėl.

SHBA: Vendimi i papjekur

Shtetet e Bashkuara e cilėsuan si tė papjekur votėn pro pėr anėtarėsimin e Palestinės si shtet nė UNESCO.

“Bėhet fjalė pėr njė lėvizje e cila nuk do tė ndihmojė aspak nė arritjen e njė marrėveshje tė drejtė qė do tė sjellė paqen mes palestinezėve dhe izraelitėve”, tha zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė, Jay Carney.

Ndėrkohė, Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki Mun tha se anėtarėsimi i Palestinės nė UNESCO do tė ketė pasoja nė financimin e organizatės nga disa shtete anėtare, duke iu referuar deklaratės sė mėherėshme tė Uashingtonit pėr tėrheqjen nga financimi i UNESCO-s. SHBA kontribuon cdo vit me rreth 70 milion dollar pėr organizatėn. Shuma nė fjalė pėrbėn rreth 20 pėrqind tė fondit vjetor tė UNESCO-s.

http://www.youtube.com/watch?feature=playe...d&v=dUWXuk4519k


----------------------------------------
Zot flm qe egziston dhe na gjendesh kur ne kemi neovje mbroje familjen time nga e keqa fali fat lumturi dhe armon
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 01.11.2011, 21:27
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Keto jane trashegimite kulturore dhe natyrore te Shteteve te Bashkuara te Amerikes, qe mbrohen nga UNESCO:

Mesa Verde National Park
Yellowstone National Park
Everglades National Park
Grand Canyon National Park
Independence Hall
Kluane / Wrangell-St Elias / Glacier Bay / Tatshenshini-Alsek # * 33
Redwood National and State Parks
Mammoth Cave National Park
Olympic National Park
Cahokia Mounds State Historic Site
Great Smoky Mountains National Park
La Fortaleza and San Juan National Historic Site in Puerto Rico
Statue of Liberty
Yosemite National Park
Chaco Culture
Hawaii Volcanoes National Park
Monticello and the University of Virginia in Charlottesville
Pueblo de Taos
Carlsbad Caverns National Park
Waterton Glacier International Peace Park
Papahānaumokuākea

Lista e plote e trashegimeve te mbrojtura nga UNESCO

Nese SHBA nuk merr pjese ne financimin e UNESCO-s, atehere lista e sjelle me siper duhet te hiqet nga trashegimia kulturore dhe natyrore e mbrojtur nga UNESCO.

Vendet Arabe i kane vetem 4 trashegimi natyrore te mbrojtura nga UNESCO. (Shih ketu)


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
EDi.RAMA@
Postuar nė: 01.11.2011, 21:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 269
Antari Nr: 26973
Bashkangjitur: 29.10.2011 Citim (Cusack @ 01.11.2011, 15:27)
Keto jane trashegimite kulturore dhe natyrore te Shteteve te Bashkuara te Amerikes, qe mbrohen nga UNESCO:

Mesa Verde National Park
Yellowstone National Park
Everglades National Park
Grand Canyon National Park
Independence Hall
Kluane / Wrangell-St Elias / Glacier Bay / Tatshenshini-Alsek # * 33
Redwood National and State Parks
Mammoth Cave National Park
Olympic National Park
Cahokia Mounds State Historic Site
Great Smoky Mountains National Park
La Fortaleza and San Juan National Historic Site in Puerto Rico
Statue of Liberty
Yosemite National Park
Chaco Culture
Hawaii Volcanoes National Park
Monticello and the University of Virginia in Charlottesville
Pueblo de Taos
Carlsbad Caverns National Park
Waterton Glacier International Peace Park
Papahānaumokuākea

Lista e plote e trashegimeve te mbrojtura nga UNESCO

Nese SHBA nuk merr pjese ne financimin e UNESCO-s, atehere lista e sjelle me siper duhet te hiqet nga trashegimia kulturore dhe natyrore e mbrojtur nga UNESCO.

Vendet Arabe i kane vetem 4 trashegimi natyrore te mbrojtura nga UNESCO. (Shih ketu)

para disa diteve u anetareso ne kete organizat palestina qfar mendim mundet te japesh


----------------------------------------
Zot flm qe egziston dhe na gjendesh kur ne kemi neovje mbroje familjen time nga e keqa fali fat lumturi dhe armon
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio