Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> WSJ: Ridefinimi i kufijve nė Ballkan
GAZETARI23
Postuar nė: 01.11.2011, 19:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5014
Antari Nr: 9437
Bashkangjitur: 10.09.2007"Ekziston rreziku qė ndryshimi i kufijve tė Kosovės do tė hapte Kutinė e Pandorės nė Ballkan”, shkruan gazeta amerikane Wall Street Journal.Evropa dhe SHBA me vite nuk kanė shprehur vullnet pėr tė shqyrtuar ridefinimin e kufijve nė Ballkan, pėr shkak tė rrezikut nga konfliktet etnike dhe gjakderdhja, mirėpo kontesti i fundit midis shqiptarėve dhe serbėve nė Kosovė ka zbutur rezistencėn e bashkėsisė ndėrkombėtare rreth kėsaj ideje.

Kjo shkruhet nė njė shkrim tė publikuar sot nga gazeta amerikane Wall Street Journal.

Sipas gazetės, me kėtė do tė mund tė shmanget eskalimi i mėtejmė i situatės, pas dhunės qė ka shpėrthyer kėtė verė nė pjesėn veriore tė Kosovės.

WSJ rikujton se ish-koordinatori i Paktit tė Stabilitetit nė Evropėn Juglindore, Erhard Busek, ka qenė i pari qė ka pėrmendur konceptin e ndryshimit tė kufijve, ndėrsa mė pas kongresisti amerikan Din Rorabaker ka propozuar shkėmbimin e territoreve dhe popullsisė midis Serbisė dhe Kosovės.

“Megjithatė, derisa kėto ide mund tė nxisin mundėsinė e ndryshimit tė politikės ndėrkombėtare, ekziston rreziku qė ndryshimi i kufijve tė Kosovės do tė hapte Kutinė e Pandorės nė Ballkan”, shkruan Wall Street Journal.

Sipas gazetės, kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi duke parė kėto arsye tė situatės ka theksuar se nuk do tė ketė ndryshim tė kufijve, por ai gjithashtu ka hedhur poshtė edhe idenė pėr dhėnien e statusit special apo autonomi pėr serbėt nė Kosovė.

“Derisa ndryshimi i kufijve mund tė shihet si rrezik, vazhdimi i situatės status quo ėshtė shumė i rėndė dhe ėshtė mėse e qartė se Beogradi dhe Prishtina mund tė prodhojnė zgjidhje tė reja.

Gazeta amerikane pėrmend idenė e federatės midis Kosovės dhe Serbisė, njė ide qė siē thuhet ishte plasuar nga ministri serb Ivica Daēiē. “Derisa koncepti i federatės nuk do ti pėlqente as Beogradit dhe as Prishtinės dhe mund tė duket i rėndė pėr tu zbatuar, njė shtet federal nėn kujdesin e plotė tė BE-sė do tė bėnte qė tė dyja palėt tė heqin dorė nga pozicionet ekstreme dhe tė vazhdojnė tė gjejnė kompromise kreative”, pėrfundon Wall Street Journal.
radiobledi.ch


----------------------------------------
PUNA DHE MESIMI JAPIN DRITE!!
PM
Top
packs
Postuar nė: 01.11.2011, 20:00
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008Po cfare ndarje bre po as qe behet fjale per ndarje. Kanihere qaq palidhje me duket cikjo ceshtje saqe me shkon mendja se BE-ja vet s'don me zgjidhe kete problem menjehere se me zgjidhe nuk ka me cka merret ma. Hahah. smil3dbd4daabd491.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 01.11.2011, 20:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006Gjithsesi, mendoj qe do kete ndryshim kufijsh, por a do fitojm a do humbim s'e di. E me keto politikane dhe kete popull te dalt fare, do humbim besoj.....


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
kombi
Postuar nė: 01.11.2011, 20:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4209
Antari Nr: 18791
Bashkangjitur: 29.11.2008 Citim (packs @ 01.11.2011, 21:00)
Po cfare ndarje bre po as qe behet fjale per ndarje. Kanihere qaq palidhje me duket cikjo ceshtje saqe me shkon mendja se BE-ja vet s'don me zgjidhe kete problem menjehere se me zgjidhe nuk ka me cka merret ma. Hahah. smil3dbd4daabd491.gif

Mendoj se ndonjehere rralle ne te rralle ca ceshtje duhet diskutuar seriozisht smil3dbd4e398ff7b.gif .Per mendimin tim nuk eshte i lehte ndryshimi i kufijve askund ne bote as edhe ne Ballkan por qe mund te ndodh, kjo nuk perjashtohet. Mos mendoni valle qe opinioni nuk eshte ne dijeni qe negociatat qe zhvillohen mes Kosoves dhe serbise, nuk jane vetem teknike!


----------------------------------------
Askush nuk eshte autor i te vertetes apsolute!
[COLOR=red][FONT=Times][FONT=Courier][B]
PM
Top
kombi
Postuar nė: 01.11.2011, 20:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4209
Antari Nr: 18791
Bashkangjitur: 29.11.2008 Citim (Happy_Soldier @ 01.11.2011, 21:04)
Gjithsesi, mendoj qe do kete ndryshim kufijsh, por a do fitojm a do humbim s'e di. E me keto politikane dhe kete popull te dalt fare, do humbim besoj.....

Per mos me humb, atje ku je, merr pervoja amerikane, ushtarake apo cfar pune je tu bere dhe nese ndodh dicka te jemi me te pergatitur smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Askush nuk eshte autor i te vertetes apsolute!
[COLOR=red][FONT=Times][FONT=Courier][B]
PM
Top
packs
Postuar nė: 01.11.2011, 20:13
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (kombi @ 01.11.2011, 21:10)
Mendoj se ndonjehere rralle ne te rralle ca ceshtje duhet diskutuar seriozisht smil3dbd4e398ff7b.gif .Per mendimin tim nuk eshte i lehte ndryshimi i kufijve askund ne bote as edhe ne Ballkan por qe mund te ndodh, kjo nuk perjashtohet. Mos mendoni valle qe opinioni nuk eshte ne dijeni qe negociatat qe zhvillohen mes Kosoves dhe serbise, nuk jane vetem teknike!

Shume shume seriozisht e pata edhe gjithe foli seriozisht une, seriozisht e kam.

Mendoj se me e mbylle citash problemin e Mitrovices perfundon misioni i BE-se ne Kosove edhe nuk ka me cka merret ksajde kah na.Cka s'po sheh citu seriozisht?
----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
kombi
Postuar nė: 01.11.2011, 20:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4209
Antari Nr: 18791
Bashkangjitur: 29.11.2008 Citim (packs @ 01.11.2011, 21:13)
Shume shume seriozisht e pata edhe gjithe foli seriozisht une, seriozisht e kam.

Mendoj se me e mbylle citash problemin e Mitrovices perfundon misioni i BE-se ne Kosove edhe nuk ka me cka merret ksajde kah na.Cka s'po sheh citu seriozisht?

Ok, me fal!
Me u mbyll ceshtja e Mitrovices, me u mbylle ceshtja e Pranimit te Kosoves ne OKB, me u mbylle ceshtja e marrdhenjeve nderetnike ne IRJM, me u mbyll ceshtja e pranimit ne NATO e IRJM-se,Kosove dhe Serbise, me u mbyll ceshtja e pranimit ne BE e Kosoves, Serbise dhe IRJM-se si dhe me u mbylle edhe shume ceshtje te tjera atehere nuk ka ndryshim kufinjesh...por ama me u mbyll, qe nuk dime a do mbyllen dhe kur do mbyllen??!?!?!?


----------------------------------------
Askush nuk eshte autor i te vertetes apsolute!
[COLOR=red][FONT=Times][FONT=Courier][B]
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 01.11.2011, 20:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006 Citim (kombi @ 01.11.2011, 21:11)
Per mos me humb, atje ku je, merr pervoja amerikane, ushtarake apo cfar pune je tu bere dhe nese ndodh dicka te jemi me te pergatitur smil3dbd4d4e4c4f2.gif

kombi,

E kam pervojen pa ardh ketu. Ketu jam si civil jo si ushtarak.
Po, si mos i dundim cato xhi i kimi votau (te foli halis tetovarche) ateher kurni l**h skemi bo....vetem se vitit i him ne shpulla masi na rehin cato xhi i kina votau.


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
kombi
Postuar nė: 01.11.2011, 20:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4209
Antari Nr: 18791
Bashkangjitur: 29.11.2008 Citim (Happy_Soldier @ 01.11.2011, 21:18)
kombi,

E kam pervojen pa ardh ketu. Ketu jam si civil jo si ushtarak.
Po, si mos i dundim cato xhi i kimi votau (te foli halis tetovarche) ateher kurni l**h skemi bo....vetem se vitit i him ne shpulla masi na rehin cato xhi i kina votau.

Ne i duam ata xhi i votuam, prandaj i votuam, por ata sa e duan votuesin e tyre?!?!?!
Nuk e dija detyren tende ne Afganistan!


----------------------------------------
Askush nuk eshte autor i te vertetes apsolute!
[COLOR=red][FONT=Times][FONT=Courier][B]
PM
Top
packs
Postuar nė: 01.11.2011, 20:22
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (kombi @ 01.11.2011, 21:18)
Ok, me fal!
Me u mbyll ceshtja e Mitrovices, me u mbylle ceshtja e Pranimit te Kosoves ne OKB, me u mbylle ceshtja e marrdhenjeve nderetnike ne IRJM, me u mbyll ceshtja e pranimit ne NATO e IRJM-se,Kosove dhe Serbise, me u mbyll ceshtja e pranimit ne BE e Kosoves, Serbise dhe IRJM-se si dhe me u mbylle edhe shume ceshtje te tjera atehere nuk ka ndryshim kufinjesh...por ama me u mbyll, qe nuk dime a do mbyllen dhe kur do mbyllen??!?!?!?

Do te mbyllen kur te done politika e Brukselit. Masi ajo nuk po don nje here per nje here, na kena me vazhdu cishtu.

Po a e din ti se me tri kushte me ti cite Brukseli me Uashingtonin, per 24 ore me ti dhene ultimatum na kena me i zgjidhe.Perndryshe Serbise ja prishe tomahovkat per nja dy ore.
Neve na rrxon qeverine per gjysme ore edhe na merr ne administrim.
Maqedonine gjithashtu.


etj etj. smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 01.11.2011, 20:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006 Citim (kombi @ 01.11.2011, 21:21)
Ne i duam ata xhi i votuam, prandaj i votuam, por ata sa e duan votuesin e tyre?!?!?!
Nuk e dija detyren tende ne Afganistan!

Po na dun kur duhet te zgjedhim prap.


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
kombi
Postuar nė: 01.11.2011, 20:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4209
Antari Nr: 18791
Bashkangjitur: 29.11.2008 Citim (packs @ 01.11.2011, 21:22)
Do te mbyllen kur te done politika e Brukselit. Masi ajo nuk po don nje here per nje here, na kena me vazhdu cishtu.

Po a e din ti se me tri kushte me ti cite Brukseli me Uashingtonin, per 24 ore me ti dhene ultimatum na kena me i zgjidhe.Perndryshe Serbise ja prishe tomahovkat per nja dy ore.
Neve na rrxon qeverine per gjysme ore edhe na merr ne administrim.
Maqedonine gjithashtu.


etj etj. smil3dbd4e5e7563a.gif

Po pra do te mbyllen kur te duan te medhenjt SHBA mbi te gjitha e pastaj te tjerat por ceshtja eshte se ne Packs nuk e dime harten e vertet te projekteve te te medhenjeve per ne! smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Askush nuk eshte autor i te vertetes apsolute!
[COLOR=red][FONT=Times][FONT=Courier][B]
PM
Top
kombi
Postuar nė: 01.11.2011, 20:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4209
Antari Nr: 18791
Bashkangjitur: 29.11.2008 Citim (Happy_Soldier @ 01.11.2011, 21:23)
Po na dun kur duhet te zgjedhim prap.

per fat te keq smil4a8acf686328f.gif


----------------------------------------
Askush nuk eshte autor i te vertetes apsolute!
[COLOR=red][FONT=Times][FONT=Courier][B]
PM
Top
packs
Postuar nė: 01.11.2011, 20:30
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (kombi @ 01.11.2011, 21:26)
Po pra do te mbyllen kur te duan te medhenjt SHBA mbi te gjitha e pastaj te tjerat por ceshtja eshte se ne Packs nuk e dime harten e vertet te projekteve te te medhenjeve per ne! smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4e4c2e742.gif

E ketu pajtohem. Po s'ma ha mendja se dojne ta ndezin edhe nje lufte, nashta edhe po pasiqe bota ka shenu njerin e 7 miliardte edhe ata duhet me i paku diqysh. smil3dbd4daabd491.gif


M'fal se s'un rri pa ba hajgare hahahahaha. smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
GAZETARI23
Postuar nė: 01.11.2011, 20:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5014
Antari Nr: 9437
Bashkangjitur: 10.09.2007“Nuk ėshtė se ndryshimi i kufijve duhet tė jetė qėllim nė vetvete, por tė mos harrojmė qė kjo nuk varet nga ne. Ne gjithmonė kemi marrė vesh tė fundit ndryshimin e kufijve tanė. Gjithėsesi, problem ėshtė se nė Ballkan ka dy standarde shtetesh. Ke njė Serbi, njė Kroaci, Slloveni apo Shqipėri qė janė shtete tė mirėfillta. Kemi dhe dy shtete si Bosnja, Maqedonia dhe mbase edhe Kosova, qė janė tėrėsisht jofunksionalė. Hapėsirat pėr korrigjime janė lėnė. Bosnja mund tė jetė gjithēka, por jo shtet. Kjo duhet tė marrė fund njė herė e mirė. Ndryshimi i kufijve nuk duhet tė jetė tabu”,


----------------------------------------
PUNA DHE MESIMI JAPIN DRITE!!
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio