Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Te gjithe magjistra!
aha
Postuar nė: 05.11.2011, 16:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2857
Antari Nr: 22889
Bashkangjitur: 17.07.2009Pershendetje te nderuar,

Sapo verejta rezultatet e shpallura ne web faqen e USHT-se, verejta se sivjet paska perplot kandidate per te fituar graden master. Por tani, filloi te behet tradite qe edhe studentet me note mesater 6 nga studimet e rregullta, te pranohen ne studimet pasdiplomike. Eshte ky nje realitet i hidhur ku pas 2-3 vitesh do te verehen pasojat e medha, sepse ato burra apo gra do te rrahin gjoksin dhe do te thone, "Me fal, une jam MAGJISTER"! Eh, paramendoni cfare magjistrash!!!
Te shpresojme se udheheqesit e USHT-se kane nje pike morali dhe te ndalojne kete krim qe i behet shoqerise shqiptare dhe intelektualve te mirfillte!

smile5u87yu45y.gif smile5dbook45.gif smile5dbook45.gif smile5dbook45.gif


----------------------------------------
Njerėzit janė tė njejtė para natyrės; edukata i bėn tė dallohen.
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 05.11.2011, 18:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Mos u ēudit se as ne ciklin e pare nuk ka cilesi,sa te diplomuar ka momentalisht pa pune,njejet do te ndodhi edhe me magjistrat,eshte pasqyre e lojes qe bejne politikanet me arsimin e larte,,
PM
Top
Morali
Postuar nė: 06.11.2011, 10:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 531
Antari Nr: 15984
Bashkangjitur: 14.06.2008 Citim (aha @ 05.11.2011, 17:23)
Pershendetje te nderuar,

Sapo verejta rezultatet e shpallura ne web faqen e USHT-se, verejta se sivjet paska perplot kandidate per te fituar graden master. Por tani, filloi te behet tradite qe edhe studentet me note mesater 6 nga studimet e rregullta, te pranohen ne studimet pasdiplomike. Eshte ky nje realitet i hidhur ku pas 2-3 vitesh do te verehen pasojat e medha, sepse ato burra apo gra do te rrahin gjoksin dhe do te thone, "Me fal, une jam MAGJISTER"! Eh, paramendoni cfare magjistrash!!!
Te shpresojme se udheheqesit e USHT-se kane nje pike morali dhe te ndalojne kete krim qe i behet shoqerise shqiptare dhe intelektualve te mirfillte!

smile5u87yu45y.gif  smile5dbook45.gif  smile5dbook45.gif  smile5dbook45.gif

aaa ti mke habit nga njera an po qajm e vajtom se nuk kemi prodhim vendor dhe se vendi eshte plot e perplot me analfabeta nga ana tjeter jemi kunder prodhimeve te shpejta, zotni 100 vjet te ekzistoni alfabeti dhe gjithsej ne maqedonia i ke 5 akademika....ju lumt usht edhe uejlit prodhoni sa te mundemi me apo pa mangsi vetem prodhoni kuadro se hala nuk kemi aritur tek kualiteti.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Morali nė 06.11.2011, 10:43


----------------------------------------
Nese gjithmon do t'veprosh ashtu sic ke vepruar,gjithmon do ta fitosh ate qe e ke fituar..

Po te mos ekzistonte zoti nuk do te ekzistonin Ateistat.
PMUsers WebsiteMSN
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 06.11.2011, 15:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006Tema eshte nenchmuese. Asgje e keqe nuk asht nese e ke bo nje Master. Por, duhet qe te angazhohen ne ndonje konferenre, te tentojn te botojn ndonje shkrim neper revista. Por, asht e veshtir te ne me ndodh kjo se i rujn vendet partit per njerzit e vet. Ne Shtul doja ta publikoj nje teme si bashkautor dhe me kushtzun ta bej anglisht, realisht un skisha nevoj qe ate shkrim ta lexojn te huajt, por tanet. Dhe meqe nuk isha ne situate ta perkthej sepse isha ne pune me shume angazhime, e lash krejt. Me vone u ndru sitauta dhe nje shkrim tjeter ishim ne gjendje ne Shtul ta botojm por e ndruam e derguam en Austri per botim dhe atje asht botu.


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
eneum-te
Postuar nė: 06.11.2011, 20:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 567
Antari Nr: 24319
Bashkangjitur: 19.01.2010 Citim (aha @ 05.11.2011, 17:23)
Pershendetje te nderuar,

Sapo verejta rezultatet e shpallura ne web faqen e USHT-se, verejta se sivjet paska perplot kandidate per te fituar graden master. Por tani, filloi te behet tradite qe edhe studentet me note mesater 6 nga studimet e rregullta, te pranohen ne studimet pasdiplomike. Eshte ky nje realitet i hidhur ku pas 2-3 vitesh do te verehen pasojat e medha, sepse ato burra apo gra do te rrahin gjoksin dhe do te thone, "Me fal, une jam MAGJISTER"! Eh, paramendoni cfare magjistrash!!!
Te shpresojme se udheheqesit e USHT-se kane nje pike morali dhe te ndalojne kete krim qe i behet shoqerise shqiptare dhe intelektualve te mirfillte!

smile5u87yu45y.gif smile5dbook45.gif smile5dbook45.gif smile5dbook45.gif

A tvjen inati se sen je bo haha
Cashtu pra, bjeri murit me krye tvish nmend, shkathtesia dhe mencuria shkojn bashk.


----------------------------------------
DeleDonia
PM
Top
aha
Postuar nė: 22.11.2011, 19:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2857
Antari Nr: 22889
Bashkangjitur: 17.07.2009 Citim (Happy_Soldier @ 06.11.2011, 16:20)
Tema eshte nenchmuese. Asgje e keqe nuk asht nese e ke bo nje Master. Por, duhet qe te angazhohen ne ndonje konferenre, te tentojn te botojn ndonje shkrim neper revista. Por, asht e veshtir te ne me ndodh kjo se i rujn vendet partit per njerzit e vet. Ne Shtul doja ta publikoj nje teme si bashkautor dhe me kushtzun ta bej anglisht, realisht un skisha nevoj qe ate shkrim ta lexojn te huajt, por tanet. Dhe meqe nuk isha ne situate ta perkthej sepse isha ne pune me shume angazhime, e lash krejt. Me vone u ndru sitauta dhe nje shkrim tjeter ishim ne gjendje ne Shtul ta botojm por e ndruam e derguam en Austri per botim dhe atje asht botu.

Tema aspak nuk eshte nencmuese por eshte realiteti i hidhur. Nuk jam kunder magjistrave, por jam kunder "magjistrave". Pra, nuk duhet t'i jepet njeri mundesia qe te behet magjister kur notat i ka poshte 8.
Kemi nevoje per kualitet, e jo kuantitet sepse kuantitet kemi me bollek.


----------------------------------------
Njerėzit janė tė njejtė para natyrės; edukata i bėn tė dallohen.
PM
Top
aha
Postuar nė: 22.11.2011, 19:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2857
Antari Nr: 22889
Bashkangjitur: 17.07.2009 Citim (eneum-te @ 06.11.2011, 21:34)
A tvjen inati se sen je bo haha
Cashtu pra, bjeri murit me krye tvish nmend, shkathtesia dhe mencuria shkojn bashk.

E ti po smil4a8acf219332d.gif


----------------------------------------
Njerėzit janė tė njejtė para natyrės; edukata i bėn tė dallohen.
PM
Top
kombi
Postuar nė: 22.11.2011, 19:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4209
Antari Nr: 18791
Bashkangjitur: 29.11.2008Ku eshte fundi i kesaje se....?!?!?!? smil3dbd4d8676346.gif


----------------------------------------
Askush nuk eshte autor i te vertetes apsolute!
[COLOR=red][FONT=Times][FONT=Courier][B]
PM
Top
aha
Postuar nė: 22.11.2011, 19:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2857
Antari Nr: 22889
Bashkangjitur: 17.07.2009 Citim (kombi @ 22.11.2011, 20:38)
Ku eshte fundi i kesaje se....?!?!?!? smil3dbd4d8676346.gif

Ky eshte vetem fillimi! S'ka fund kjo valle. Tani, edhe taksistat do t'i kemi me magjistrature. Eshte duke u bere krim i madh i cili shume shpejt ka te na kthehet si shuplake.


----------------------------------------
Njerėzit janė tė njejtė para natyrės; edukata i bėn tė dallohen.
PM
Top
kombi
Postuar nė: 22.11.2011, 19:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4209
Antari Nr: 18791
Bashkangjitur: 29.11.2008 Citim (aha @ 22.11.2011, 20:40)
Ky eshte vetem fillimi! S'ka fund kjo valle. Tani, edhe taksistat do t'i kemi me magjistrature. Eshte duke u bere krim i madh i cili shume shpejt ka te na kthehet si shuplake.

Shuplaken vetem e kemi henger porky fenomen me duket me teper se infarkt, eshte per te ardhur keq, eshte idiotia me e madhe qe mund ti ndodhi nje kombi, eshte vetevrasja me e keqe qe mund ti ndodhi nje populli. Mendoj qe duhet protestuar kunder kesaj smundje ne sheshe te cdo qyteti qe ka Universitet!
Te protestohet per kritere, jo kunder magjistraturave!


----------------------------------------
Askush nuk eshte autor i te vertetes apsolute!
[COLOR=red][FONT=Times][FONT=Courier][B]
PM
Top
aha
Postuar nė: 22.11.2011, 19:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2857
Antari Nr: 22889
Bashkangjitur: 17.07.2009 Citim (kombi @ 22.11.2011, 20:44)
Shuplaken vetem e kemi henger porky fenomen me duket me teper se infarkt, eshte per te ardhur keq, eshte idiotia me e madhe qe mund ti ndodhi nje kombi, eshte vetevrasja me e keqe qe mund ti ndodhi nje populli. Mendoj qe duhet protestuar kunder kesaj smundje ne sheshe te cdo qyteti qe ka Universitet!
Te protestohet per kritere, jo kunder magjistraturave!

Po kush do te protestoje se? Populli eshte ne gjume, gjume te thelle dimeror! Ne cdo shtet populli eshte i gjalle, proteston, kritikon, kurse ne?
Neve na shpeton vetem fundi i botes, sepse keshtu sic ka filluar ky proces, nuk ka shpetim. Kam informata shume te sakta se niveli i arsimit nuk ka rene vetem ne FYROM, por edhe ne Kosove e Shqiperi. Nuk jane ato universitete qe kishin kritere, sot eshte bere biznes cdo gje.


----------------------------------------
Njerėzit janė tė njejtė para natyrės; edukata i bėn tė dallohen.
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 22.11.2011, 20:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006 Citim (aha @ 22.11.2011, 20:30)
Tema aspak nuk eshte nencmuese por eshte realiteti i hidhur. Nuk jam kunder magjistrave, por jam kunder "magjistrave". Pra, nuk duhet t'i jepet njeri mundesia qe te behet magjister kur notat i ka poshte 8.
Kemi nevoje per kualitet, e jo kuantitet sepse kuantitet kemi me bollek.

Serish je teper nencmus. Nota nuk te ben gje. Me nxir dike qe i ka dhjetsha ne debat (un si kam pas krejt dhejtshe) dhe nese ja mer mendja se me mund per ndonje teme te caktuar sidomos ato te preferuarat ateher fiton ti sigurisht. Nuk jane krejt studentet qe rijne vetem ne shpi dhe lexojne dhe marin dhjetshe. Ka plot qe punojne vrapojne andej e kendej dhe notat si kane dhjetshe kuptohet. Un personalisth kam magjistru, notat i kam pas te perzime, edhe ne master i kam patur te perzime. Mirepo kam punuar ne nderkoh. Meqe regjistrova gjermanishten dhe nuk isha ne pune aspak mesataren e arrita 9.3 ne gjysem semestri. Tash e kam ndal se jam ne Afganistan. Serish po them notat si kam pas krejt dhjet, por te perzime ama ne krahasim me magjistrat tjere te pakten kam tre botime shkencore si bashkautor naper revista.


Nuk te ben 10-tshja pune gjithashtu, Punetor duhet te jesh ne radh te par, pastaj vijne tjerat.


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
aha
Postuar nė: 22.11.2011, 20:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2857
Antari Nr: 22889
Bashkangjitur: 17.07.2009 Citim (Happy_Soldier @ 22.11.2011, 21:17)
Serish je teper nencmus. Nota nuk te ben gje. Me nxir dike qe i ka dhjetsha ne debat (un si kam pas krejt dhejtshe) dhe nese ja mer mendja se me mund per ndonje teme te caktuar sidomos ato te preferuarat ateher fiton ti sigurisht. Nuk jane krejt studentet qe rijne vetem ne shpi dhe lexojne dhe marin dhjetshe. Ka plot qe punojne vrapojne andej e kendej dhe notat si kane dhjetshe kuptohet. Un personalisth kam magjistru, notat i kam pas te perzime, edhe ne master i kam patur te perzime. Mirepo kam punuar ne nderkoh. Meqe regjistrova gjermanishten dhe nuk isha ne pune aspak mesataren e arrita 9.3 ne gjysem semestri. Tash e kam ndal se jam ne Afganistan. Serish po them notat si kam pas krejt dhjet, por te perzime ama ne krahasim me magjistrat tjere te pakten kam tre botime shkencore si bashkautor naper revista.


Nuk te ben 10-tshja pune gjithashtu, Punetor duhet te jesh ne radh te par, pastaj vijne tjerat.

Mos me keqkupto. Nuk e pata se duhet te jene te gjithe me dhjetshe, por 8 e me lart. Kurse te te pranuarit ka kandidate qe jane me note mesatare 6.2 etj. Prandaj e them.
Ajo cka them nuk nenkupton se duhet vetem ato me 10 ose 9 te magjistrojne. Ne cdo universitet ne bote, nota mesatare per shkencat shoqerore eshte 8.5 (per te regjistruar master) kurse per ato natyrore eshte 8.


----------------------------------------
Njerėzit janė tė njejtė para natyrės; edukata i bėn tė dallohen.
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 22.11.2011, 20:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006 Citim (aha @ 22.11.2011, 21:43)
Mos me keqkupto. Nuk e pata se duhet te jene te gjithe me dhjetshe, por 8 e me lart. Kurse te te pranuarit ka kandidate qe jane me note mesatare 6.2 etj. Prandaj e them.
Ajo cka them nuk nenkupton se duhet vetem ato me 10 ose 9 te magjistrojne. Ne cdo universitet ne bote, nota mesatare per shkencat shoqerore eshte 8.5 (per te regjistruar master) kurse per ato natyrore eshte 8.

Kritere te forta duhet te vendohen, mirepo mem vendu kritere do te pabese qe i kane ble diplomat qe jane spiuna, qe sdijn te pakten nje gjuh te huaj pervec serbo-kroatishtes....sme vyn kriteret e tyne ......


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
hamurabi
Postuar nė: 22.11.2011, 20:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2519
Antari Nr: 17776
Bashkangjitur: 07.10.2008 Citim (aha @ 22.11.2011, 21:43)
Mos me keqkupto. Nuk e pata se duhet te jene te gjithe me dhjetshe, por 8 e me lart. Kurse te te pranuarit ka kandidate qe jane me note mesatare 6.2 etj. Prandaj e them.
Ajo cka them nuk nenkupton se duhet vetem ato me 10 ose 9 te magjistrojne. Ne cdo universitet ne bote, nota mesatare per shkencat shoqerore eshte 8.5 (per te regjistruar master) kurse per ato natyrore eshte 8.

Ke te drejt, mirpo cka ndodh tek ne, un te garantoj se tek ne jan me te mir ata nen 8 se ato me not mesatare shum te lart(te rralla jan perjashtimet) se per tpas not mbi 8 tek ne ose duhet tjesh me lidhje ose tjesh servil ndaj profesoreve dhe te te perdorin si tken qejf ata. Esht vertet e dhimbshme gjendja ne arsim, dhe at duke filluar prej arsimit fillor deri ne at superior. Njeher duhet te pyesim se kush esht profesor ne universitet, si ka arritur, a korrespondon arsimimi i tij me lendet te cilet i ligjeron e shum e shum pyetje tjera. Por, nese i bejm krejt kto pyetje ateher pergjigjeja esht se duhet t'i mbyllim shum fakultete e ndoshta edhe ndonje universitet.
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio