Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Serbia - Kuba e Ballkanit
EDi.RAMA@
Postuar nė: 08.11.2011, 12:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 269
Antari Nr: 26973
Bashkangjitur: 29.10.2011Serbia - Kuba e Ballkanit Artikujt tjerėSerbia - Kuba e Ballkanit Greqi: Papademos dhe Venizelos – kandidatė pėr kryeministėrI pėrzėnė nga diskoja italiane: Jeni shqiptarė!Kryeministri Berisha tė mėrkurėn nė TetovėBildt paralajmėron vizitė nė Kosovė e SerbiFuele: Nga Beogradi presim pėrparim nė dialogun me Prishtinėn Jovanoviqi: Serbia paguan ēmimin e politikės sė gabuar ndaj Kosovės Kosova, jo Kroacia, problem pėr integrimin e Serbisė nė BE Papandreou jep dorėheqje, pritet qeveri e re grekeSerbia, lidere e kaosit nė BallkanPublikuar: 08.11.2011 - 12:12
Norbert Gisder, redaktor i magazinit gjerman pėr politikė dhe kulturė ''''GT'''', shkruan se Rusia po planifikon ndėrtimin e njė baze tė re ushtarake nė jug tė Serbisė, njofton RTK-ja.

Sipas tij, republika qendrore e Ballkanit, Serbia, me kėtė po futet nėn kapotėn mbrojtėse ushtarake ruse. Se nė ēfarė masa do tė bėhet kjo, mbetet tė shihet. Rusėt po thonė se baza e re nė afėrsi tė qytetit tė Nishit ka krejtėsisht “qėllime humanitare”. Pilotėt ndėrkaq thonė tė kundėrtėn, ata thonė se nė luginėn e Nishit po ndėrtohen pista pėr fluturime dhe aterrime edhe pėr aeroplanėt mė tė mėdhenj. Nė anėn tjetėr edhe kampi ushtarak amerikan i Bondstillit nė Kosovė me 386 hektar sipėrfaqe, qė ėshtė baza mė e rėndėsishme amerikane nė Evropė, pas bazės amerikane nė Gjermani, ka gjithashtu ambiciet e veta nė serbi.

Pėr tė qenė mė tė qartė: Serbia deri mė tani nuk ka bėrė asgjė qė do tė justifikonte pranimin e saj nė Bashkimin Evropian. Pozicioni i saj gjeostrategjik domethėnės dhe marrėdhėniet e mira tradicionale me Rusinė i kanė mundėsuar kėtij vendi qė t’u lejojė shteteve anėtare tė GUS-it tė futin njėrėn kėmbė nė sferėn e interesit perėndimor dhe atė tė vendeve anėtare tė BE-sė.

Kjo sjellje e ka shndėrruar Serbinė nė njė lloj Kube tė Ballkanit. Nė kėtė mėnyrė, Serbia po pėrfiton nga pozicioni gjeostrategjik i saj pa pasur rrezik nga kėto veprime, sepse e rrethuar nga shtete tė Bashkimit Evropian, BE - sė nuk i mbetet tjetėr pos ta pranojė Serbinė nė rrethin e vet herėdokur.

Pėr tė mbėshtetur strukturat qė janė tė nevojshme pėr njė hap tė tillė, komisari i Bashkimit Evropian Stefan Fule i ka bėrė Beogradit njė transaksion monetar nė vlerė prej qindra miliona eurosh. Kjo ka ngritur gjakrat jo vetėm nė rajonet tjera, por edhe tek kosovarėt.

Nė esencė njerėzit nė Serbi nuk janė tė interesuar pėr procesin e integrimit nė BE. Ata edhe me tej janė krenar me historinė dhe tė kaluarėn e tyre.

Pėrveē kėsaj Serbia vazhdon tė mbete njė vend interesi pėr Rusinė dhe vendet anėtare tė GUS-it, ndėrkaq pėr Bashkimin Evropian njė shkėndijė potenciali pėr ndezjen e zjarrit. Kjo ėshtė arsyeja qė Bashkimi Evropian nuk po shlyen borxhin qė u ka kosovarėve, siē ėshtė heqja e vizave. Kosova ku projekt i “suksesshėm” evropian ėshtė vendi i fundit nė Ballkan qė nuk gėzon tė drejtėn e qarkullimit tė lirė. Derisa serbėt nė ēdo kohė mund tė shijojnė kėtė tė drejtė, kosovarėt janė tė detyruar tė presin nė radhė tė gjatė deri nė 100 metra para ambasadave tė huaja pėr tė marrė njė vulė qė ua hap derėn e udhėtimit nė Evropė

Kjo ėshtė e padurueshme. Armiqtė e Evropės qė shkaktuan luftėrat nė ish Jugosllavi shpėrblehen me heqjen e vizave, ndėrsa aleatėve tė Evropės, siē janė kosovarėt, ju mohohet kjo e drejtė, kritikojnė perėndimin aktivistėt pėr tė drejtat e njeriut, historianė dhe politikologėt… Si ėshtė e mundur qė BE-ja tė bėhet e shurdhėr pėr kėtė.

Pesė vende qyqare si janė Rumania, Sllovakia, Qiproja, Greqia dhe Spanja pėr shkak tė problemeve me minoritete nė vendet e tyre ende nuk e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės ndėrsa deri mė tani kėtė e kanė bėrė 86 kombe. Ky veprim qyqar i kėtyre pesė shteteve tė BE-sė po e pengon Evropėn tė flasė me njė zė pėr Kosovėn. Kjo gjithashtu ėshtė njė nga arsyet qė BE nuk mund tė nisė negociatat me Kosovėn pėr anėtarėsim nė BE.

Kosova kjo viktimė vazhdon tė mbetet edhe mė tej njė karrem pėr vullnetin e intervencionistėve ndėrkombėtarė pėr stigmatizimin e atyre qė u prishin tymin e duhanit ndėrkombėtarėve si ėshtė Albin Kurti me lėvizjen Vetėvendosje... Kosova ėshtė bėrė gjithashtu njė fushėbetejė dhe shesh pėr shėrbimet e fshehta tė sigurimit tė huaj qė fabrikojnė akuza pėr krime tė papara ndonjėherė siē janė ato kundėr kryeministrit Hashim Thaci pėr tregti organesh, krim tė organizuar, kriminalitet, tregti me armė, femra e drogė. E tėra kjo bėhet pėr ta mbajtur mė shantazh dhe nėn kontroll kėtė njeri qė atij tė mos guxojė t’i shkojė mendja pėr ndonjė ide tė marrė.

Nė lojėn e tė mėdhenjve pėr Kosovėn nuk ka mbetur anash as Gjermania. Edhe pse blerja e Telekomit tė Kosovės nuk ėshtė e sigurt ashtu si shumė projekte tė tjera, megjithatė Gjermani po luan rolin e njė figure tė madhe nė Ballkan si pėrballė Serbisė dhe Kosovės ashtu edhe pėrballė lojtarėve tjerė tė angazhuar nė Ballkan. Gjermania nė Ballkan ėshtė njė partner i fortė ekonomik dhe Angela Merkel nuk mund tė injorohet. Kjo shihet mė sė miri edhe nė fjalėt e saj kur tha se sė pari duhet rregulluar ēėshtja e kufijve midis Kosovės dhe Serbisė dhe tek atėherė mund tė flitet pėr anėtarėsim nė BE.

Kjo qė ka thėnė kancelarja Merkel ėshtė shumė e rėndėsishme ashtu siē janė tė rėndėsishėm edhe kėta hapa:

1. Kosovarėve t’u lejohet lėvizja e lirė pa viza nė gjithė hapėsirėn e Bashkimit Evropian.

2. Tė bėhet ndėrtimi i marrėdhėnieve ekonomike mbi bazėn e marrėdhėnieve kontraktuale me Kosovėn

3. Bashkimi Evropian duhet tė ketė njė zė nė raport me kėtė shtet tė vogėl.

4. Tė bėhet njoha e Kosovės nga pesė vendet qyqare me njė ekonomi shkurtabiqe si janė Rumania, Sllovakia, Spanja, Greqia dhe Qipro.

Vetėm kur tė bėhet kjo, mund tė flitet pėr integrimin e Serbisė nė BE.
Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Zot flm qe egziston dhe na gjendesh kur ne kemi neovje mbroje familjen time nga e keqa fali fat lumturi dhe armon
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio