Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Debat Virtual Muslimano-kristian Shqipetar
ardi_pr
  Postuar nė: 28.03.2008, 14:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006
http://shqiperiaetnike.net/shqiptaria/news.php?readmore=46

Kur eshte kryqezuar Jezusi dhe ne cfare ore?


Nga Arben Morina

A na japin ungjilloret informacion per kete. A eshte ky informacion i sakte apo bie ne kundershtim me njeri-tjetrin?


Ungjilli sipas Markut [14:12; 15:21, 25]. Pyetja kyē tė cilės duhet t’i pėrgjigjet ēdo kristian i njohur me historinė e Biblės ėshtė: “Kur ka vdekur Jezusi?” Marku e thotė shumė qartė (14:12) se dita e arrestimit tė Jezusit ishte dita e 1-rė e Festės sė tė Ndormėve, pra 15 nisan (Lev.23:6), pra pas ngrėnies sė darkės sė Pashkės. Pra, sipas Markut, Jezusi u arrestua nė natėn e 15 nisanit dhe pasi u gjykua nga ēifutėt, ai u ēua herėt nė mėngjes tek Pilati (15:1). Pilati u dorėzon ushtarėve qė ta ēojnė nė Golgotė pėr ta kryqėzuar (15:15); por kryqin nuk ia lanė Jezusit, pėrkundrazi detyruan njė farė Simoni nga Kirena qė ta mbante atė.

Jezusi u kryqėzua nė ‘orėn e tretė’ (sipas hebrenjve) ose nė 09.00 tė mėngjesit sipas llogaritjes sonė (mė pas do tė pėrdoret vetėm llogaritja jonė e kohės. Kur erdhi mesdita u bė errėsirė nė tėrė vendin deri afėr orės 3 tė mbasdrekės ,pas kėsaj Jezusi dha shpirt .

Ungjilli sipas Gjonit [13:1-2; 18:28; 19:14,17]. Ndėrsa pėr Gjonin e gjithė drama e Jezusit u zhvillua pėrpara Pashkės:

Darka kur u tradhėtua nuk ishte darkė Pashke (13:1-2), por natėn e arrestimit sapo kish hyrė data 14 nisan; dhe ēifutėt qė e dorėzuan tek Pilati nuk deshėn tė hynin nė ndėrtesėn e atij pagani qė tė mos ndoteshin dhe tė mund tė hanin Pashkėn e cila ende nuk ishte flijuar (18:26).

Ishte dita kur nė Tempull kishin filluar tė bėheshin pėrgatitjet pėr flijimin e Pashkės, rreth orės 12.00 nė mesditė (19:14), dhe Pilati e dorėzon Jezusin qė tė kryqėzohet . Dhe ai niset, i detyruar tė mbartė vetė kryqin e vet tė rėndė deri nė Golgotė (pasi Simoni nga Kirena do tė kalonte aty pranė vetėm njė ditė mė vonė sipas Markut). Jezusi vdiq mė vonė para perėndimit tė diellit, pak para se tė hahej darka e Pashkės.

Kėto rrėfime ‘ungjillore’ janė tė papajtueshme. Autorėt flasin pėr data e orare tė ndryshme tė vdekjes. Kontradikta ėshtė reale dhe dėshmitė e tyre aspak bindėse.
Markut i ‘duket’ sikur Jezusin e kryqėzojnė nė datė 15 nė 09.00 tė mėngjesit; Gjonit i ‘duket’ sikur e kishin kryqėzuar njė ditė mė parė (data 14) rreth orės 12.00 nė mesditė. E megjithatė tė dyja ditėt janė ēuditėrisht “e premte”.
Markut dhe sinoptikėve tė tjerė u ‘duket’ sikur kryqin deri nė Golgotė e mbajti njė fshatar me emrin Simon; Gjonit iu ‘duk’ sikur kryqin e mbajti vetė Jezusi...... ..

Pėrgjigje nga Gjon Keka

I nderuar zotri Morina

Ju pershendes dhe ju deshiroj shendet dhe pune te mbare ne veprimtarin tuaj.Pash se keni derguar nje email ne lidhje me ate se kur dhe ne qe ore eshte Kryqezuar Jezu Krishti Zot dhe une si i Krishter do ju pergjigjem ne ate menyre qe Fryma e Krishtit don qe te dij ti pergjigjem kesaj pyetje sepse me duket se eshte e pabaze te kapen elementet kur? ne qe ore ?ne qe menyre? ne qe qast ?etj,etj krejt keto mund te qojne ne mbshtjellim sepse natyra e pershkrimit te historise se shpetimit me ane te Kryqezimit te Jezusit eshte e sakte eshte harmonike ajo qe pershkruan ungjilltaret dhe Apsotujt si Pali etj.Ndersa per ta kuptuar Biblen duhet te Besosh forte ne Zotin Jezu Krisht dhe atehere mund ta kuptosh Fjalen e Zotit me mire jo te hedhesh ne mendime kontradiktore sic po shohe une , nje gje duhet ditur Bibla ne asnje menyre nuk duhet te lexohet si liber i thjeshte apo roman sepse Bibla eshte Liri i Librave dhe duhet lexuar me Besim te thelle.Lexo mire dhe kur te shohesh se dy dite para Pashkeve ishte bere komploti per ta kapur Jezusin e įjo dite gjithnje sipas Bibles mund te jete e merkure , ndersa me vone gjate kesaj kohe ishte nje dilem se a do e kapnin ate para apo pas festes se ndormeve apo Pashkeve sepse ata krere te atehershem frikoheshin se mos po nxitet ndonje lufte popullore atje , por saktesishte ishte dita e premte kur Jezusi filloje rrigetimin e tij drejte Kryqit te Golgotes per te na shpetuar neve nga mekatet dhe ky eshte triumfi per ne besimtaret se ai e mundi te keqen me ane te kryqezimit te tij qe ne tekemi jete ne Te.Naten e se enjtes ai eshte kapur ne malin e gjetsemanise ndersa ne mengjesin e se premtes ate e kane fshikulluar gjykuar sipas mentalitetit te ulet njerezore dhe ne mesditen e se premtes ai eshte kryqezuar sipas Bibles ora e trete figuron mesdita e jo para dita dhe akti i marrjes dhe shetitjes se Jezusit sa te Cezari e te Pilat e deri te koha e kryqezimit pas fshikullimit tregon se koha e nisjes ishteqe nga mengjesi ndersa kryqezimi ishte ka mesdita , mendoj se ishte ora 14 ose 15 e mesdites (Me falte Zoti Jezus Krishti ne qofte se nuk e kam te skate kete ore apo dite ,sepse jam njeri dhe i kufizuar ndersa Jezu Krishi eshte i persosur dhe Zot si dhe i di te gjitha edhe keto qe ne nuk i dim).Ndersa fillimi nga ora e gjashte e deri ne oren nenete ishte koha kur erresira fizike dhe shpirterore e perfshiu boten ngase vdiqe Krishti Zot per mekataret njerezit qe vete e quan ne Kryq dhe bertisnin "Kryqezoje".Une mendoj se eshte humbje kohe mu marre me date ore apo gjetiu sepse kryesorja e te gjithave eshte se Zoti Jezu KRISHT erdhi dhe u be njeri dhe kreu msiionin e tij te shqpetimit dhe ngritjes se dinjitetit te qenjes se krijuar nga ai e qe kishte rene nga gjendja e shendetshem dhe e mardhenies me Zotin keshtu qe ai erdhi dhe e krijoj kete mardhenie me afer so ndonje here me pare.vargu i me poshte eshte ai qe te sqaron se sa e sa gjera te tjera jane shkruar por kryesorja dhe thelbi eshte ky qe ka Bibla Fjala e Zotit Jezu Krisht. Se pari duhet te besosh Arben e pastaj te kuptosh e jo te mbeshtjellosh te vertetn pa besim, BESO NE KRISHTIN E AI TE SQARON ME MIRE SE NE QE ORE KA VDEKUR PER TY NE QE DITE NE QE QAST ETJ ETJ ETJ.
Gjoni ,21:25

Janė edhe shumė gjėra tė tjera qė i bėri Jezusi, tė cilat, po tė shkruheshin njė nga njė, unė mendoj se nuk do tė mjaftonte mbarė bota qė t`i nxinte librat qė do tė mund tė shkruheshin. Amen.

Lexo te Mateu 27:1-66
Lexo Marku kapitulli 14, 15
Lexo LLuka kapitulli 22, 23
LexoGjoni kapitulli 19
Gjithe te mirat
Nga Gjon KEKA

Replikė nga Arben Morina

I nderuari zotri Keka,
Ju falenderoj pėr kohen qė e keni ndarė pėr njė bashkebisedim, ta quajme keshtu “virtual”

Mire. Z. Keka,
Po e zeme se data dhe ora e kryqėzimit nuk kanė rendesi tė madhe, edhe pse shikuar nga aspekti se tė krishterėt pretendojnė se Bibla ėshtė “fjalė e Perendise” dhe dihet se fjala e Perendise nuk ka mundesi te kete kunderthenje, apo gabime, qoft edhe ato me te voglat, dhe Ungjijt e sotit tė kenė kaq shume kunderthenje, une k`tu skam koment……

Nje gjė ėshtė e vėrtet, se nė Biblen e sotit mund tė gjejmė akoma gjurmė tė fjalėve tė Zotit, por Bibla mė tepėr ėshtė njė grumbull librash historikė. Ingjili i cili iu shpall Jezusit nė asnjė mėnyrė nuk janė Ungjijt e sotėm. Ne Ungjijtė e sotit perveē fjalėve tė Zotit, aty mund te gjesh edhe fjale tė njerėzve, doktrina e besime tė ndryshme deri te ato pagane!

Profeti Mojsiu kishte paralajmėruar korruptimin e Biblės, ndėrsa kėtė e konfirmoj mė vonė edhe Profeti Jeremi: shih:(Jeremia 8:8)

Ne shkrimin tėnd ti e quan Jezu Krishtin “Zot” me cfar argumentesh e bene kete i ndėruar??

Me trego ne cilin verset nga cilido version biblik Jezusi ka pretenduar se eshte “Zot”, apo te kete thene “me adhuroni mua” ??

A nuk pėrshkruhet Zoti nė Bibel si i pavdekshem , shih (1 Timoteu 6:16), ndersa ne disa versete Biblike pershkruhet vdekja e Jezusit si p.sh (Gjoni 19:33) etj..

Po tutje cka na thojnė neve Ungjijte per Jezusin??

“Erdhi Biri i njeriut, qė ha dhe pi…” (Mateu 11:19), ''Biri i njeriut do t'u dorėzohet nė duart e njerėzve” (Mateu 17:22).
“Dhe ajo lindi djalin e saj tė parėlindur, e mbėshtolli me pelena dhe e vendosi nė njė grazhd” (Lluka 2:7). Ai ndėrkaq po flinte nė kiē mbi njė jastėk”. (Marku 4:38) etj etj.......
A Ky eshte “Zoti”, a ky duhet adhuruar??

Pastaj nė sa vende nė Biblen e sotit mund te gjejme tė cituar tė kete thene Jezusi, se urdherimi i parė ėshtė Adhurojeni Zotin tim dhe Zotin tuaj, pastaj ai qartėson poziten e tij dhe tregonte se ishte vetem njė i dėrguar i Zotit , madje ishte i dėrguar vetem te kopeja e humbur e Izraelit, siq permendet tek (Marku 15:24), pra ishte i derguar per nje popull te caktuar dhe per nje periudhe te caktuar!

Pra njesoj si profetet para tij, Jezusi u bėri thirrje njerėzve t'ia nėnshtronin vullnetin e tyre Zotit (qė do tė thotė Islam). Ne nje verset tjeter thuhet se Jezusi i mėsoi pasuesit e tij t'i luteshin Zotit me fjalėt:"Ati ynė qė je nė qiell. i lartėsuar qoftė emri Yt, u bėftė vullneti Yt si nė tokė ashtu edhe nė qiell." (Lluka, 11:2 / Mateu, 6:9-10).
Gjithashtu Jezusi qartesoj poziten e tij dhe pafuqine e tij, siq shihet ne versetin tek Gjoni:5;30;31

Ai ndėr tė tjera paralajmėroj ardhjen e profetit te fundit, pra ishte edhe lajmėtar:
....”Dhe unė do ti lutem Atit dhe ai do do t’ju japė njė Ngushllues tjetėr qė do tė qėndrojė pėrgjithmon me ju.”Gjoni14:16

Ne shkrimin tėndė ndėr tė tjera thua : (...sepse jam njeri dhe i kufizuar ndersa Jezu Krishi eshte i persosur dhe Zot si dhe i di te gjitha edhe keto qe ne nuk i dim)

Jezusi i ka ditur te gjitha?? A je i sigurt per kete??

Kur u pyet Jezusi pėr ditėn e fundit ai u pėrgjigjė: ``Sa pėr atė ditė dhe atė orė, askush nuk e di, as engjėjt nė qiell, as Biri, por vetėm Ati”. (Marku 13:32 shih edhe tek Mateu 24:36) Poashtu padituria e tij ceket edhe nė kėtė citat tjetėr biblik ku tregon se: “Dhe, duke parė nga larg njė fik qė kishte gjethe, shkoi pėr tė parė nė se mund tė gjente diēka atje; por, kur iu afrua, s`gjeti asgjė pėrveē gjetheve, sepse nuk ishte koha e fiqve”. (Marku 11:13)

Ti pastaj thua se Jezusi do te vdiste per “mekatet e njerezimit”

Ndersa "Mateu" na tregon neve se Jezusi e luti Zotin e tij qė ta shpėtojė atė nga poshtėrimi i kryqėzimit duke u lutur nė mėnyrė shumė specifike: “Dhe, si shkoi pak pėrpara, ra me fytyrė pėr tokė dhe lutej duke thėnė: ``Ati im, nė qoftė se ėshtė e mundur, largoje prej meje kėtė kupė; megjithatė, jo si dua unė, por si do ti”. (Mateu 26:39).

Nga ky verset kuptojmė qartė se Ai nuk kishte ardhur per tu bere Kurban per njerezimin, perndryshe nuk do te kishte kėrkuar qė Zoti ta shpėtoj nga kryqėzimi!!
Eshte interesant edhe menyra e lutjes se tij, qe i pėrngjan vetem lutjes se sotit te cilit e bejnė muslimanet, ai lutej dhe ra ne "sexhde" me fytyrė pėr toke!

Nė tė vėrtetė para 2000 vjetėve Jezusi kishte paralajmėruar se njerzit do ta adhuronin mė kot dhe do ta besonin nė doktrina tė krijuara nga njerėzit dhe jo nga Perėndia:
“Por nė padobi ata mė adhurojnė mua, duke mėsuar urdhėresa tė shpikura nga njerėzit”. (Mateu 15:9)

Me respekt,
Arbeni


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Llapi_boy
Postuar nė: 29.03.2008, 12:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 51
Antari Nr: 5243
Bashkangjitur: 14.01.2007
ky Gjon Keka, eshte nje anti-islamist i madhė, gati cdo shkrimi i tij ka permbajtje fyese!
PM
Top
Dikze77
Postuar nė: 29.03.2008, 14:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 770
Antari Nr: 6923
Bashkangjitur: 14.04.2007esselamu alejkum

shuj se mire oshte , rane qita e ISLAMI veq po ec perpara ,na vyjne qisi anti-Islamista
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 29.03.2008, 14:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007ky gjon keka eshte debili dhe bir i satanit, ndoshta ne momentin ku trashegimia e babait te tij ka kaluar ne mitren e nenes se tij kane mare pjese edhe satanet...ky ska edukate as krishtere as njerezore...ky eshte nje hibrid


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 29.03.2008, 15:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Shpirtefelliquri Gjon Keka !

Duke u bazuar ne Njeshmerine e Krijuesit, si nje Zot i vetem, pa shok dhe ndihme, pa gra dhe femije, pa familje….Ai eshte Zoti…ska nevoje per djal. Pra shkruesi dhe ofenduesi i muslimaneve ne vete ngerthen urejtjen ndaj njerezimit, qe eshte ne kundershtim te Jezusit ( Isait a.s. vellaut te Muhammedit.a.s ), ketu mė nuk kemi tė bėjmė me njė “besimtar” tė devotshėm tė krishter por vetem nje pasues te djallit, pra anti-Zoti dhe nė tė njėjtėn kohė anti-njeriu. Ofendimet qė bėn Gjoni i Kekave, bazen e kanė nė besimin nė satan, inspirimin nė egoizmin dhe vetėpėlqimin, kurse adresa te intelektualet shqipėptar.
Kjo cfar bėn Gjoni nuk ėshtė gjė tjetėr vetėm njė shpallje publike e satanėve nė botė, dhe ngritja krye si kėpurdhė, asgje mė shumė.
“Zoti” qė cekėn Gjoni, sikur zbriti nė tokė, ky “Zot” i Nischtez, nė Europė moti ka vdekur, tash Europa kėrkon Zotin e vėrtetė, Tė Vetmin, e ky dėshiron popullin shqipėtar duke shpėrlarė me tru tė vyshkėt, tė kthej nė mesjetėn perėndimore, ku perėndimi moti ėshtė pėrshėndetur. Ky person (kontraktues i satanit ) vasal i “ tradhtarėve tė Zotit” po mundohet tė degjeneroj figurat intelektuale, dhe pjesen 70% muslimane, pra paraqitet tradhetar i hapur kunder 70% muslimaneve shqipėtar. Frika nga e verteta e ka bėrė qė mllefin ta shpreh me emra tė intelektualėve, sharjen e Profetit Muhammed.s.v.s. Sharjen e tė cilėt e kanė bėrė satanėt, pasi u’a shtėrngoi gjoksin dhe brendinė e saj. Si Gjon Kekės, qė tash kur e lexėn kėtė shkrim, dhe kur i kujtohet se ka sharė Muhammedin.s.v.s. po i ngushtohet gjoksi, dhe do mė urej si ata qė ka urejtur nė shkrimin e mė parshėm.(“ Rreziku i botės nga Antikrishti “ ).pasi ky ėshtė forma e adhurimit tė tij qė I’a bėn satanit.
Prandaj, pėr tė shpėrlarė mėkatin dhe shpifjen qė ka bėrė ndaj Zotit, se ka djal dhe Ai, Zoti i Plotėfuqishmi, s’ka nevojė pėr tė shfrytėzuar trupa tė pėrbėrė nga dheu, se Ai ėshtė All-llahu, Njė, Krijues dhe Qortues ndaj shpifėsve, mė mirė tė pranonte Islamin, dhe tė deklarojė “ Se nuk ka Zot tjetėr pėrvec Allahut, dhe se Muhammedi ėshtė i Dėrguar i Tij “ nėse dėshiron tė shijojė monoteizmin e vėrtetė.

Ali Maksuti, Tetovė

Pergjigje nga Gjon Keka

Inderuar Zotri Maksuti

Se pari te pershendes dhe te uroj shendet ,une shume po cuditem nga ky reagim i juaj dhe jam teper i inkurajuar qe te ju drejtohem ne kete menyre , si duket aspak nuk po njihshe kuranin dhe as Biblen , qenke diku larg dijes dhe drejtesise e se vertetes , ajo qka thuani ju eshte teper absurde dhe ireale, se pari nje shpjegim Allah ne muslimanitzem aeshte monivalent dhe nuk ka lidhje me Zot ai eshte nje tuf e rrejshme e shqiprerave te nenshtruar satanit ne menyren me te keqe mashtruese.Ndersa Zoti i vertet eshte trivalent ai na njeh e njohim nuk jemi rob te tij jemi te lire ne te jetojm ne te levizim dhe jemi ne Kete Zot qe na don ne menyre me te persosur dhe ka meshire te madhe per njerezimin e mbare.Une nuk kam genjyer aspak kur kam shkruar kete artikull qe ju ekeni lexuar dhe aty kam pasqyruar nje mori te dhenash qe sot bpta dergjet nga kjo e keqe e papermbajtshme dhe shkateruese e qe i ka rrenjet tek Muhamedi dhe ieologjia e tij shkaterruese .Ni ashtu une kam shkruar qe te pasqyroj nje pjese te historise se ka duhet ecen bota ngase ajo mund te fundoset thelle ne kete humner qe e ka hapur shkaterruesi i quajtur profet pra Muhamedi.
Dhe ne fund nga meshira dhe dashuria qe kam per njeriun dhe njerezim e mbare e sidomos per kombin shqiptare , po shkruaj ne kete mnyre qe te dal dhe te marre jehon e drejta dhe e verteta jone me rrenje te forta ne Krishtin Zot i cili e dha veten per mua per ty dhe gjithe boten.
te pershendes dhe te uroj mbaresi
Nga Gjon KEKA
gjithe te mirat


Pergjigje nga Ali Maksuti

c'nderuar Gjon

Ky Zot qe me thua ti, eshte Zoti qe mesjeta ka lene masakrat e cifuteve dhe muslimaneve te Kordobas/Andalusit, Ky Zot qe thua ti eshte nje Zot-i egos se njeriut, jo dualitetit, ky Zot i pafuqishem per te ndryshuar, dhe i'u desh te shfrytezoj nje trup balte, beri qe Perendimi te njihet me eresiren e mesjetes, kur Iluministet e pare u njohen me shkrimet e Kuranit, si Gete, D.Humi, Kanti, Frederiku der Grese ( F.i Madhi ) e shume te tjere, ariten qe te cnjerosin trinitetitin, qe eshte ne kundershtim me natyren e krijuar te njeriut, dhe te thone se ka vetem nje Zot, Krijues, pa nevoje djal apo vajze, kur ariti europa me keta reformator te kuptoje se Kisha Trinitetit e ngertheu ne eresire boten perendimore, vetem ateher doli nga eresira dhe u orientuar kah drita, qe burimin e ka tek Zoti Nje.
edhe pse jeni munduar te shperlani mekatin qe keni bere duke treguar mllef ndaj emrave te intelektualeve shqipetar kinse doni njeriun, por ne kete replike shihet nje urejtje qe ke muslimaneve, kurse fjalet qe shkruani i keni vetem nje kamoflazhe ndaj se vertetes, se per ndryshe nuk do te shanit Islamin, qe ngriti universitetin e pare ne Europe, ne mes te Kordobes, kurse terori ishte po ne luften e pare dhe te dyte boterore ne boten e civilizuar perendimore, atomet e Hiroshimes dhe Nagasakit.
Por deshiroj te jesh i realit ne gjykim, jo ne ndjekjen e asaj qe deshiron te thuash por ne ate qe duhet te thuash.

Por sidoqofte, shpirti juaj do te jete i qete kur do te kuptoj, burimin.

Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!
All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė.
As s’ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė.


Te pershendes me te mira, dhe udhezime ndaj burimit te dashurise jo urejtjes sataniste

http://tsh.albemigrant.com/?c=117&a=1171

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Foks nė 29.03.2008, 15:06


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 30.03.2008, 11:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (Dikze77 @ 29.03.2008, 14:56)
esselamu alejkum

shuj se mire oshte , rane qita e ISLAMI veq po ec perpara ,na vyjne qisi anti-Islamista

smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
DARDANI_40
Postuar nė: 30.03.2008, 13:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1406
Antari Nr: 12388
Bashkangjitur: 30.12.2007


Hahahahahahahahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


Medet per ju sa naive qe jeni.......

E kini kryet per se prapthi o njerez..... smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif ...

Fanatizmi islamik , gjithkund neper bote, nuk e ka ēue perpara njerezimin , por vetem mbrapa , e din gjithkush qe ka dy pare mend ne krye.

Shifi vendet arabe , gjithe pasurite natyrore ma te medha te botes i kane, detin per turizem , malet , naften , gazin.....e prape se prape po vdesin nga uria.....(pak gja mangut kane ), te varfer e ne pike te hallit, me luftera me te tjeret dhe me njeri - tjetrin.....Kurre paqe e qetesi nuk gjejne.....

Shikjoi gjithashtu Japonezet, asgje nga gjithe keto pasuri natyrore nuk kane (perveē detit), as nafte, as gaz, as minerale.....por kane TRURIN.

Dhe me trurin e holle qe kane, po konkurrojne boten ne shume drejtime, edhe Ameriken.....Japonezet po ecin perpara.....Jo arabet.... smil3dbd4d4e4c4f2.gif
PM
Top
Mirsim Maliqi
Postuar nė: 30.03.2008, 14:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 189
Antari Nr: 7197
Bashkangjitur: 03.05.2007Dardan,

Shtetet arabe perkunder qe kane qene koloni e njerezve te "civilizuar", te cilet ne njeren ane thone se cdo popull ka te drejte te jetoje i lire, kurse ne anen tjeter i roberuan shtetet arabe per dekada te tera, ato prap s'u shuan. Dihet se kjo gjendje ka pasoja te medha ne nje vend, porse prap shtetet arabe jane nder me te pasurat ne bote dhe askush s'vdes urije; ku e gjeti ti se arabet vdesin urie?

Nje statistike e fundit ofron te dhena rreth epilogut te luftes ne Irak: Nje milion te vdekur; kater milion jetima! Valle, si te perparon ne nje gjendje te ketille nje shtet?


----------------------------------------
www.altruisti.com

Hadithe nga Muhamedi, paqa dhe shpėtimi i Zotit qofshin mbi tė!

“Mė tė mirėt prej jush janė ata qė kanė moral mė tė lartė”

“Nuk ėshtė i fuqishėm ai qė ka fuqi trupore, i fuqishėm ėshtė ai qė frenon veten kur zemėrohet”

"Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė thotė fjalė tė mira ose le tė hesht. Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė nderoj fqiun. Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė nderoj mikun."
PMUsers WebsiteMSN
Top
Mirsim Maliqi
Postuar nė: 30.03.2008, 14:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 189
Antari Nr: 7197
Bashkangjitur: 03.05.2007 Citim (DARDANI_40 @ 30.03.2008, 13:58)


Shikjoi gjithashtu Japonezet, asgje nga gjithe keto pasuri natyrore nuk kane (perveē detit), as nafte, as gaz, as minerale.....por kane TRURIN.


Kane trurin ata, e qellove!

Te kesh mendje, ketu eshte biseda, se tru ka edhe lopa!


----------------------------------------
www.altruisti.com

Hadithe nga Muhamedi, paqa dhe shpėtimi i Zotit qofshin mbi tė!

“Mė tė mirėt prej jush janė ata qė kanė moral mė tė lartė”

“Nuk ėshtė i fuqishėm ai qė ka fuqi trupore, i fuqishėm ėshtė ai qė frenon veten kur zemėrohet”

"Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė thotė fjalė tė mira ose le tė hesht. Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė nderoj fqiun. Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė nderoj mikun."
PMUsers WebsiteMSN
Top
alvin
Postuar nė: 30.03.2008, 14:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008 Citim (DARDANI_40 @ 30.03.2008, 13:58)
Fanatizmi islamik , gjithkund neper bote, nuk e ka ēue perpara njerezimin , por vetem mbrapa , e din gjithkush qe ka dy pare mend ne krye.

Shifi vendet arabe , gjithe pasurite natyrore ma te medha te botes i kane, detin per turizem , malet , naften , gazin.....e prape se prape po vdesin nga uria.....(pak gja mangut kane ), te varfer e ne pike te hallit, me luftera me te tjeret dhe me njeri - tjetrin.....Kurre paqe e qetesi nuk gjejne.....

Shikjoi gjithashtu Japonezet, asgje nga gjithe keto pasuri natyrore nuk kane (perveē detit), as nafte, as gaz, as minerale.....por kane TRURIN.

Dhe me trurin e holle qe kane, po konkurrojne boten ne shume drejtime, edhe Ameriken.....Japonezet po ecin perpara.....Jo arabet.... smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Mire e the...qe ka 2 pare mend ne krye...por arabet(shumica) dhe fundamentalistet tane s kane as 1 pare mend,lere me dy...
Japonezet ndaj arabeve jane superiore,dihet kjo...
Kur nje popull gruan e mban te mbuluar dhe e trajton si kafshe,a vet mendja u rri te femrat evropiane,
Kur nje popull ende ha oriz me dore e se perdor lugen...
S kam dhe s dua te kem asgje te perbashket me ta..une jam evropian dhe ndaj vlerat liberale evropiane...jam edhe mysliman qe e do paqen dhe tolerancen..dhe te tille jane shumica e myslimaneve shqiptare..


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
Victoria
Postuar nė: 30.03.2008, 14:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1103
Antari Nr: 14258
Bashkangjitur: 11.03.2008 Citim (DARDANI_40 @ 30.03.2008, 13:58)

Fanatizmi islamik , gjithkund neper bote, nuk e ka ēue perpara njerezimin , por vetem mbrapa , e din gjithkush qe ka dy pare mend ne krye.

Shifi vendet arabe , gjithe pasurite natyrore ma te medha te botes i kane, detin per turizem , malet , naften , gazin.....e prape se prape po vdesin nga uria.....(pak gja mangut kane ), te varfer e ne pike te hallit, me luftera me te tjeret dhe me njeri - tjetrin.....Kurre paqe e qetesi nuk gjejne.....

Shikjoi gjithashtu Japonezet, asgje nga gjithe keto pasuri natyrore nuk kane (perveē detit), as nafte, as gaz, as minerale.....por kane TRURIN.

Dhe me trurin e holle qe kane, po konkurrojne boten ne shume drejtime, edhe Ameriken.....Japonezet po ecin perpara.....Jo arabet.... smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Dardan,
mos fol me shum per sot, e ke qelluar te verteten... te lumt goja...
Edhe pse pak disave ju duket e hidhur, por eshte e vertete...

Respekte,


----------------------------------------
ALBANIA - LAND OF SUPERIOR NATION

PM
Top
Victoria
Postuar nė: 30.03.2008, 14:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1103
Antari Nr: 14258
Bashkangjitur: 11.03.2008 Citim (alvin @ 30.03.2008, 14:20)

Japonezet ndaj arabeve jane superiore,dihet kjo...
Kur nje popull gruan e mban te mbuluar dhe e trajton si kafshe,a vet mendja u rri te femrat evropiane,

''Kur nje popull ende ha oriz me dore e se perdor lugen...''

S kam dhe s dua te kem asgje te perbashket me ta..une jam evropian dhe ndaj vlerat liberale evropiane...jam edhe mysliman qe e do paqen dhe tolerancen..dhe te tille jane shumica e myslimaneve shqiptare..

Alvin, plotesisht pajtohem me ty per gjithe kete cka kishe shkruar...

Se hane orizin dhe cdo gje me dore, sa per bela kam pare shum popuj, skan lidhje cka eshte Bontoni...

Respekte,


----------------------------------------
ALBANIA - LAND OF SUPERIOR NATION

PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 30.03.2008, 14:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Po cka kjo me islami. a jeni budallenje apo sdini te lexoni, e cka debati islam me arabet....a sdini te lexoni ....

Stafi nje abetare ne forum....

Sa here kemi folur ne forum per dallimin ne mes islamit dhe arabeve...

dhe fundja fare Bazat e shkences jane po nga ata arabe, kur Arabet ia kthyen shpinen Kuranit ateher mbeten mbas, tema eshte per Islamin

e ti dardan nese don te arsyetosh gabimin ne besim dhe padrejtesine e Zotit se ka djal, apo vet Zoti zbriti ne toke, leri arabet e bojrom debatojme per besimin...

prandaj....

Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!
All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė.
As s’ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Foks nė 30.03.2008, 14:45


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
Ethnic Albanian
Postuar nė: 30.03.2008, 14:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 3787
Bashkangjitur: 02.11.2006
Pse mor Moderator, lejoni te dilet nga tema!
Po thuajse nuk ka teme qe nuk devijohet nga individ te caktuar!

Po cka jeni ka thoni mor njerez, po shihni se pari veten tuaj, po a ka popull qe hane me shume me duar se sa populli shqipetar, bile bile edhe krenohemi me kete! te gjitha sendet po thuajse i "ngjyjme" me buke!!PM
Top
Mirsim Maliqi
Postuar nė: 30.03.2008, 14:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 189
Antari Nr: 7197
Bashkangjitur: 03.05.2007O Foks, puna qendron se jane ne hall me vetveten; I paraqesin myslimanet si te prapambetur e koketula, e anen tjeter s'i kthejne pergjigje dot vetes si ishte e mundur qe keta naiva te sundojne boten per nje milenium!!!

Mundohen ta paraqesin perparimin vetem tek perendimoret, porse jane aq te mencur, sa s'harrojne se kur u largua Perandoria Osmane Myslimane ne shekullin e njezet nga Perendimi, perendimoret u bene copa-copa mes vete, bene lufterat me te felliqura ne Bote, me skandaloze ne historine e njerezimit, Lufta e I-re Boterore dhe e II-te, etj. etj. etj., te gjitha keto ne zemer te "progresit".


----------------------------------------
www.altruisti.com

Hadithe nga Muhamedi, paqa dhe shpėtimi i Zotit qofshin mbi tė!

“Mė tė mirėt prej jush janė ata qė kanė moral mė tė lartė”

“Nuk ėshtė i fuqishėm ai qė ka fuqi trupore, i fuqishėm ėshtė ai qė frenon veten kur zemėrohet”

"Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė thotė fjalė tė mira ose le tė hesht. Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė nderoj fqiun. Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė nderoj mikun."
PMUsers WebsiteMSN
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio