Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Alsat-M dhe shqiptimi i emrave
Cusack
Postuar nė: 15.11.2011, 21:43
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Meqe jam larg shtepise, shpeshhere informohem per gjendjen dhe ndodhite atje permes internetit. Zakonisht i ndjek lajmet online ne Alsat-M sepse video playeret e tyre s'jane te ndaluar ne rrjetin qe perdorim ne ketu (per cudi) dhe nje gje me acaron gjithe kohes.

Spikeret (s'di a jane gazetare) te Alsat-M qe lexojne lajmet, gjithe emrat e figurave publike te sllaveve (Gruevski, Cervenkovski, Ristovski, Sheqerinska, etj) i shqiptojne me nje theks sllav.

Degjojeni reportazhin ne lidhjen me poshte per te pare se per cfare e kam fjalen:


http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/99054.html

Mos flasim fare per shkrimet e publikuara ne faqen e tyre te internetit. Gabime te shumta gramatikore por edhe drejtshkrimore.

A ju pengon kjo dukuri?
Pse ndodh keshtu?----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
packs
Postuar nė: 15.11.2011, 21:50
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008M'fal qe po perzihna citu Cusack ama e percjelli shume edhe Alsat M.

Mendoj se ata jane gazetare, rrallehere mund te jene moderatore sepse praktikisht cdo gazetar e lexon kroniken qe e pergatite gjate dites, te cilat mund te jene 1 e me shume.

Po edhe ne te parin rast(gazetarit) edhe ne te dytin (moderatorit) cito gabime jane te pafalshme.

Une e kam verejte qe e sllavizojne gjuhen shqipe. Sepse theksi ne gjuhen shqipe kur thuhet emri Velanovski apo si e pat ai, nuk bie ashtu sic e thote gazetari.

Mendoj se eshte shume keq.

Edhe ne Kosove ndodhe keshtu. Gazetat, TV-te, me finese teper te madhe ja zbukurojne Borisllav Stefanoviqit emrin duke e thirur me emrin perkedheles: BORKO.


Turp eshte kjo per mendimin tim.


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
ardiani25
Postuar nė: 15.11.2011, 21:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1562
Antari Nr: 18935
Bashkangjitur: 07.12.2008Alsat m ,esht nen kontroll te qeveris,moderatoreve siq ua nxjerin ne ekran lajmin ashtu e lexoin,pra detirohen ta lexoin ose ngel pa pun,kam nje shok qe punon ne alsat m,ishte nje rast tjeter debatum per nje ngjarje me tha direkt(citoi)ketu mar rroge ushqej familjen se edij cka esht mir por nuk guxoi se me nxjerin nga puna.
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 15.11.2011, 22:10
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006 Citim (ardiani25 @ 16.11.2011, 01:28)
Alsat m ,esht nen kontroll te qeveris,moderatoreve siq ua nxjerin ne ekran lajmin ashtu e lexoin,pra detirohen ta lexoin ose ngel pa pun,kam nje shok qe punon ne alsat m,ishte nje rast tjeter debatum per nje ngjarje me tha direkt(citoi)ketu mar rroge ushqej familjen se edij cka esht mir por nuk guxoi se me nxjerin nga puna.

ardiani25
Nuk eshte problemi qe ata punojne aty, se mos punofshin ata do vije dikush tjeter, por ceshtja eshte tek shqiptimi i emrit me theks sllav.

S'di nese te ka bere pershtypje shqiptimi i emrave sllav me theks sllav. Alsat (origjinali) kur jep lajme per Maqedonine, emrat e sllaveve s'i thekson si shkijet, por keta te Alsat-M jane joprofesionale, per mendimin tim.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
AeRtOn
Postuar nė: 16.11.2011, 07:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3865
Antari Nr: 6944
Bashkangjitur: 15.04.2007Ndodh ndonjehere qe gazetaret te jene maqedon/e qe dijne te flasin shqip... Une njoh nje vajze maqedone qe ka studiuar fakultetin e gjuhes dhe letersise shqipe dhe qe tre vjet ka punuar ne Alsat-M.

Pastaj, shumica e gazetareve shqiptare qe punojne ne Alsat-M, jane nga Shkupi apo nga qytete ku ka shumice maqedone (ku shqiptaret jane pakice). Keta kur flasin gjuhen maqedone, nuk dallohen aspak qe jane shqiptarė...


----------------------------------------
“Dikur thonin se palestinezėt luftojnė si heronj, e tani thonė se heronjtė luftojnė si palestinezė.”
— Norman Finkelstein
PM
Top
hamurabi
Postuar nė: 16.11.2011, 14:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2519
Antari Nr: 17776
Bashkangjitur: 07.10.2008Nuk e dij a ka ndonje kusht per tu pranu si gazetar ne mediat elektronike, por sipas asja qe shoh ne alsat sbesoj qe ka ndonje zgjedhje se kush duhet dhe mundet te punoj ne tv.

Reporteret ne Alsat flasin shqip sikur nuk jan shqiptar, disa e bejn nga mendjemadhsia duke menduar se kur zevendson gj me xh tingllon me bukur apo ku ta dij un cka
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio