Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> “Pyet ata qė dinė”
abu_bakr
Postuar nė: 28.11.2011, 19:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 501
Antari Nr: 22430
Bashkangjitur: 02.06.2009"Atėhere
pyetni ata qė dinė (Ehlul edh-Dhikėr) nėse ju
nuk dini". [Sure 21:7 dhe 16:43]
Ehludh-Dhikėr janė siē ne tė gjithė e dimė
Ehlul Kur'an dhe Ehlul Hadith ata tė cilėt dinė ta
njohin hadithin autentik nga ai joautentik, tė pėrgjithshmin
(am) nga ai specifik (hass), abrogativin
(nasih) nga e abroguara (mensuh) dhe tė
tilla pricipe tė fikhut dhe hadithit.
Pra nuk ėshtė e lejuar pėr njė musliman tė
fllojė tė jap fetva mbi bazat e disa haditheve
thjesht sepse ai ka lexuar ato nė njė libėr megjithėse
ai nuk e di nėse ėshtė sahih sipas kriterit
tė dijetarėve tė hadithit. Nė anėn tjetėr ai e di qė
nuk ėshtė mjaft aq i ditur nė dije islame dhe nuk
ka ndonjė kompetencė nė gjuhėn arabe pėr tė
shpjeguar kuptimin dhe idenė prapa Kur'anit dhe
Sunnetit. Si rezultat ēdokush qė nuk ka vendosur
tė ndėrmarrė tė mėsojė dijen islame dhe kėmbėngul
nė tė pėr shumė vite derisa njerėzit e dijes
dėshmojnė qė ai mund tė udhėzojė dhe ti
drejtojė njerėzit nga e mira, nuk ėshtė e lejuar
pėr atė tė falenderojė qė ai ėshtė njė alim,
thjesht sepse ai ka lexuar disa hadithe dhe ka
memorizuar disa ajete. Ne shpesh dėgjojmė nga
ata tė cilėt nuk mund tė lexojnė Kur'an e as hadithet
e Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem.
Kjo ėshtė ajo pse unė i kėshilloj kėrkuesit e
dijes pėr tė studiuar dy themele:
a) Principet e fikhut
b) Principet e hadithit
Unė e kam pėrmendur pėrpara se nuk ėshtė
e lehtė pėr dikend pėr tė nxjerrė qėllimin e Ligjdhėnėsit
nga ndonjė tekst pėrderisa ai konsultohet
aq sa tė mundet me tė gjitha tekstet e
Kur'anit dhe Sunnetit. Unė do tė jap njė
shembull tė qartė. Allahu thotė: "Tė ndaluara
pėr ju janė mishi i ngordhur, gjaku..."[Sure 5:4]
Nėse njė fillestar i cili studion Kur'anin dhe nuk
ka dituri rreth hadithit dhe pyetet pėr peshkun
e ngordhur ai menjėherė do tė sjellė kėtė ajet
si argument pėr ta ndaluar qartė atė pėrderisa
mishi i vdekur ėshtė i ndaluar. Por nėse ai do
tė shikojė hadithin ai do tė mėsojė qė Pejgamberi,
sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, pėrjashtoi
dy tipet e kafshėve peshqit dhe karkalecat nga
ky ndalim, vetėm kėshtu ai mund tė gjykojė nė
mėnyrė tė drejtė. Shkurt; studenti duhet tė mėsojė
kėto dy themele tė degėve tė dijes pėr ta
ndihmuar veten pėr tė kuptuar Kur'anin dhe
Sunnetin sa mė korrektėsisht.
Muhammed Nasirud-din Albani


----------------------------------------
Quran and Sunnah

Nektari i vulosur i Xhenetit

PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio