Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Fahredin Gunga - ky "Kep i shpresės sė mirė"
ardi_pr
Postuar nė: 10.11.2006, 15:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006



FAHREDIN GUNGA-KY“KEPI I SHPRESĖS SĖ MIRĖ“ ME SHOKĖ,
DIKUR DENONCUES TĖ ADEM DEMAĒIT NĖ UDB !!!

Sheradin BERISHA

Tė martėn, mė 07.11.2006 nė ambientet e Shtėpisė sė Kulturės „Rexhep Mitrovica“ nė Mitrovicė, u mbajt takimi poetik ndėrkombėtar “Kepi i Shpresės sė mirė-Fahredin Gunga“. Nė kėtė takim mori pjesė edhe shkrimtari ynė i njohur Ismail Kadare, tė cilit me kėtė rast Kryetari i Kuvendit tė Kosovės z.Kolė Berisha ia dorėzoi ēmimin e ndarė nga juria pėr kėtė vit me emėrtimin “ Kepi i Shpresės sė mirė-Fahredin Gunga“.
Kadare, pasi e pranoi kėtė ēmim tha se” jam vėrtet jashtėzakonisht i prekur dhe i nderuar qė ndodhem sot nė kėtė qytet pėr tė marrė njė shpėrblim qė mban emrin e mrekullueshėm” Kepi i Shpresės sė Mirė”pėr pėrkujtim tė poetit Fahredin Gunga, tė cilin e kam njohur dhe e kam ēmuar“. Vet fakti se Ismail Kadare e paska njohur poetin Fahredin Gunga dhe e paska ēmuar shumė atė, mė ka dhėnė shkas tė shpėrfaq njė histori tė errėt tė poetit Fahredin Gunga, qė kujtoj se ėshtė shumė pak i njohur nė opinionin e gjerė shqiptar.


Dihet mirėfilli se i "ēmuari" i z.Kadare – Fahredin Gunga, qysh nė rininė e tij studentore ishte vėnė nė shėrbim tė regjimit komunist, regjim ky qė nė vazhdimėsi (pas luftės sė dytė botėrore e kėndej), ka pėrndjekur, ka persekutuar e burgosur mijėra atdhetarė shqiptar, tė cilėt u pėrpoqėn nė forma tė ndryshme, pėr t’u ēliruar nga pushtuesit serb.

Konkretisht nė vitin 1958/59 Fahredin Gunga sė bashku me disa shokė tė tij, ka qenė i pėrfshirė nė denoncimin e Adem Demaēit, nė organet e sigurimit shtetėror jugosllavė(UDB) , dhe pėr pasoj z.Demaēi u denua me pesė vite burgim tė rėndė.
Pėr ta bėrė mė tė qartė kėtė veprimtari destruktive tė Gungės me shokė, po i referohemi dokumenteve arkivore tė kohės.


ĒKA DĖSHMUAN FAHREDIN GUNGA, DIN MEHMETI, ZEKERIA CANA DHE ALI ALIU…, NE JANAR TE VITIT 1959, KUNĖR ADEM DEMAĒIT NĖ ZYRAT E UDB-sė ?!

Mė 19 nėntor 1958 UDB-a jugosllave pėr herė tė parė e burgosi atdhetarin Adem Demaēi, me arsyetimin „…se ka vepruar armiqėsisht kundėr rregullimit shtetėror dhe shoqėror tė RFPJ-sė“ dhe „se ėshtė angazhuar pėr shkėputjen e territorit tė Kosovės dhe bashkimit tė saj me Shqipėrinė.” Aktakuza u pėrgatit nga udbashėt: M.Mihajlloviq, Momo Ēanoviq, Vojisllav Mihajlloviq, ndėrsa u realizua nga prokurori Radovan Bullajiq dhe zėvendėsprokurori Mirosllav Llazareviq. Pėr mė tepėr, kjo aktakuzė u ndėrtua mbi bazėn e dėshmive tė dėshmitarėve: Fahredin Gunga (poet), Din Mehmeti(poet) , Zekeria Cana(historian) , Ali Aliu (kritik letrar dhe njėri nga themeluesit e LDK–sė) e tė tjerė.

Fahredin Gunga
-FAHREDIN GUNGA, gjatė marrjen pė pyetje nga udbashi Momo Ēanoviq, mė 21 janar 1959, ndėr tė tjera kundėr Adem Demaēit dėshmon: ”...Mė kujtohet se diku nė pranverėn e vitit 1958 kam qenė nė shoqėri me Demaēin dhe me shokėt e tjerė si, Din Mehmeti, Ali Aliu, Hysni Hoxha, Zekeria Cana, dhe disa tė tjerė, tė gjithė studentė nė Beograd. Jemi takuar nė hotel”Nova Jugosllavia” nė Prishtinė dhe kemi qenė tė ulur nė separe tė kėtij hoteli. Me kėtė rast Demaēi na ka folur se si nė projekt tė ligjit tė ri pėr shkollat parashihet heqja e gjuhėve tė pakicave nė shkollat e mesme. Nė lidhje me kėtė Demaēi ka qenė i revoltuar dhe ka thėnė se ky ligj mė sė shumti i godet shqiptarėt nė Kosmet, se ky ėshtė kulminacioni i tė padrejtave qė po u bėhen shqiptarėve nga ana e pushtetit dhe se kjo ėshtė njė masė qė po merret posaēėrisht ndaj shqiptarėve. Nė lidhje me aksionin e armėve nė Kosme, Ademi ka thėnė se ky ėshtė barbarizėm ndaj shqiptarėve dhe se po bėhet me paramendim nga pushteti aktual. Kur kemi dalė nga hoteli jemi nisur bashkė nė drejtim tė Gėrmisė kah shkolla Normale. Gjatė rrugės Demaēi na ka thėnė se ne, si intelektualė, duhet tė jemi unikė, sepse me unitet mund t“i kontribuojmė popullit tonė.(…) (Procesmbajtė s: Dragica Milanoviq. Organi hetues i autorizuar: Momo Ēanoviq) „DOSJA DEMAĒI“ Prof. Dr.H.Bajrami, Prishtinė 2003, fq. 53

Din Mehmeti
-DIN MEHMETI, para tė njetit udbash, kundėr Demaēit, deklaron: “Tė pandehurin Adem Demaēi e njoh qė nga viti 1954, sepse atėherė ishte student nė Beograd. Me tė jam takuar nė Beograd, por edhe mė vonė pasi i ka lėnė studimet, nė Prishtinė. Mė kujtohen veprimet armiqėsore tė Demaēit dikund nė pranverėn e vitit 1958, kur jemi takuar nė hotelin“Nova Jugosllavia“ nė Prishtinė, unė,Adem Demaēi, Zekeria Canna, Fahredin Gunga, Ali Aliu, Hysni Hoxha, tė gjithė studentė nė Beograd. Me kėtė rast para nesh Demaēi, ka folur pėr diskriminimin qė po bėhet ndaj shqiptarėve nė Kosmet nga ana e pushtetit. Lidhur me shkollat ka thėnė se po punohet pėr heqjen e gjuhėve tė pakicave me qėllim qė tė diskriminohen shqiptarėt. Nė lidhje me shpėrnguljen e shqiptarėve pėr nė Turqi Ademi ka thėnė me kėtė rast se pushteti i kėtushėm po e bėn kėtė me paramendim, se pushteti nuk po e ndalon kėtė shpėrngulje, por po e lejon shpėrnguljen e tillė me qėllime tė kėqija.“ (…).(Procesmbajtė s: Xhavit Shabani. Organi hetues i autorizuar: Momo Ēanoviq) „DOSJA DEMAĒI“ - fq. 36


Zekeria Cana
-ZEKERIA CANA, mė 25 janar 1959 para udbashit Ēanoviq , z.Demaēi e akuzon si vijon: ”Tė pandehurin Adem Demaēi e njoh nga fundi i vitit 1954. Nė atė kohė kemi qenė bashkė nė studime, nė Beograd. Nė vitin 1955 jam takuar me tė pandehurin nė Beograd dhe ai qysh atėherė, para meje ėshtė paraqitur armiqėsisht. Mė ka folur se pushteti i Jugosllavisė po i shpėrngul shqiptarėt nga Kosmeti pėr nė Turqi, sepse frikėsohet se nėse shqiptarėt do tė mbesin edhe mėtutje nė Kosmet, ata do tė kėrkojnė qė Kosmeti t“i bashkangjitet Shqipėrisė. Pėrmes shpėrnguljes sė shqiptarėve, pushteti po pėrpiqet qė Kosmetin tė mbajė edhe mėtutje nė kuadrin e territorit jugosllavė. Nė vonė, pasi i ka lėnė studimet, i pandehuri Demaēi ėshtė takuar me mua disa herė nė Prishtinė. Diku nė pranverėn e vitit 1958 nė separenė e hotelit“Nova Jugosllavia“ jemi takuar unė, adem Demaēi, Din Mehmeti, Ali Aliu, Hysni Hoxha dhe Fahredin Gunga, tė gjithė studentė. Me atė rast Demaēi, gjithnjė i disponuar armiqėsisht, ka thėnė se pushteti po bėn shumė padrejtėsi ndaj kombėsisė shqiptare dhe se me qėllim po i shpėrngul shqiptarėt pėr nė Turqi, nė mėnyrė qė Kosmetin ta mbajė si territor tė vetin. Nė rast se shqiptarėt do tė mbeteshin nė Kosmet, ata do tė kėrkonin qė Kosmeti t“i bashkangjitej Shqipėrisė. Pėr aksionin e armėve Demaēi ka thėnė se pushteti e ka ndėrmarrė kėtė aksion me qėllim tė frikėsimit tė popullit shqiptar dhe qė ta detyrojė atė tė shpėrngulet nga Kosmeti, ndėrsa atė ta mbaj si territor tė Jugosllavisė. (…) Diku nė verėn e tė njejtit vit(1958)jam takuar me Adem Demaēin nė Gjakovė. Ai kishte ardhur pėr mbajtjen e orės letrare dhe atėherė e kam ftuar nė drekė nė shtėpinė time. Derisa ishte nė shtėpinė time mė ka folur se Kosmeti duhet t“i takojė, gjithėsesi Shqipėrisė, me plebishit ose me luftė. (…) Po kėshtu para meje ka folur edhe pėr gjendjen ekonomike nė Kosmet, duke potencuar se Kosmeti ėshtė mjaftė i zhvilluar ekonomikisht, por ėshtė i eksploatuar nga pushteti i Jugosllavisė, i cili nuk po investon asnjė objekt ekonomik nė Kosmet.(Procesmbajtė s: Xhavit Shabani. Organi hetues i autorizuar: Momo Ēanoviq) "DOSJA DEMAĒI“ fq. 55-56


Ali Aliu
-ALI ALIU, nė dėshminė e tij dhėnė para tė njejtit udbash mė 24 janar 1959, ndėr tė tjera deklaron: ”Diku nė pranverėn e vitit 1958, kemi udhėtuar nga Beogradi pėr nė Prishtinė qė tė mbajmė orė letrare nėpėr Kosmet. Kemi udhėtuar disa shokė, studentė shqiptarė. Atėherė jemi takuar me Adem Demaēin nė hotelin”Nova Jugosllavia”nė Prishtinė. Jemi takuar unė, Din Mehmeti, Fahredin Gunga, Hysni Hoxha, Zekeria Cana e ndoshta edhe ndonjė tjetėr, por nuk mė kujtohet. Me kėtė rast, pos tjerash, Demaēi na ka thėnė si vijon: „-se ndaj shqiptarėve tė Kosmetit nga ana e pushtetit po bėhen padrejtėsi tė ndryshme; se shqiptarėt po shpėrngulen pėr nė Turqi dhe se me kėto shpėrngulje pushteti dėshiron qė Kosmetin ta mbajė edhe mėtutje pėr vete. Po tė qėndronin shqiptarėt edhe mėtutje nė Kosmet, pushtetarėt janė tė bindur se Kosmetin do ta humbasnin. Me qėllim tė mbajtjes sė Kosmetit pėr vete (qė tė mbetet edhe mėtutje jugosllav) ata kanė organizuar aksionin e armėve, duke i rrahur e maltretuar shqiptarėt, tė cilėt detyrohen tė shpėrngulen pėr nė Turqi dhe kėshtu problemi i Kosmetit zgjidhet pėrfundimisht. (…)”(Procesmbajtė s: Xhavit Shabani. Organi hetues i autorizuar:Momo Ēanoviq) "DOSJA DEMAĒI“ - fq. 54
Pas ngritjes sė aktakuzės PPQ nr.14/59 19.02.1959, nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė, mė 17 mars 1959 u mbajt procesi gjyqėsor kundėr Adem Demaēit, i kryesuar nga gjyqtari Dragutin Kallugjeroviq dhe gjykatėsit porotė: Mehmed Kalaveshi, Riza Voca dhe Qazim Bajgora. Nė fund tė kėtij procesi, u shpall aktgjykimi dhe ”nė emėr tė popullit” Adem Demaēit ju shqiptua denimi nė kohėzgjatje prej pesė vjetėsh burgim tė rėndė.
&
FAHREDIN GUNGA: “GRUPIT IRREDENTIST (TĖ ADEM DEMAĒIT),I VĖRTETUAR SI ARMIK I POPULLIT DHE I RENDIT TONĖ KUSHTETUTAR, IU SHQIPTUAN DENIME TĖ MERITUARA”!!!
Fahredin Gunga ndonėse i ka takuar klasės intelektuale, qė ishte vėnė nė shėrbim tė pushtetit komunist, nė vitet e 70-ta duke qenė si kryeredaktor i Radio Televizionit tė Prishtinės, luajti edhe rolin e zėdhėnėsit tė regjimit, nė luftimin e„nacionalizmit dhe shovinizmit“ shqiptar. Pėr tė argumentuar kėtė fakt, po i referohemi burgosjes sė tretė tė Adem Demaēit, nė tetor tė vitit 1975. Pas katėr muaj hetimesh, mė 7 shkurt 1976 Gjykata e Qarkut nė Prishtinė, nė procesin gjyqėsor tė kryesuar nga gjyqtari i deleguar nga Prizreni Durmish KOĒINAJ(me urdhėr tė Mahmut Bakallit), nė bazė tė nenit 117 al.1 e 2 tė KP dhe nenit 100 e 101 al.1 tė KPJ-sė, nė“emėr tė popullit” sipas aktgjykimit P.nr.239/75 prej 89 faqesh, shpalli fajtor dhe me kėtė rast u denuan:
1.Adem Demaēi, me 15 vjet burg tė rėndė,
2.Skėnder Kastrati, me 12 vjet burg tė rėndė,
3.Hetem Bajrami, me 7 vjet burg tė rėndė,
4.Hasan Dėrmaku, me 10 vjet burg tė rėndė,
5.Osman Dumoshi, me 7 vjet burg tė rėndė,
6.Rexhep Mala, me 9 vjet burg tė rėndė,
7.Selatin Novosella, me 7 vjet burg tė rėndė,
8.Ilaz pireva, me 7 vjet burg tė rėndė,
9.Fatmir Salihu, me 7 vjet burg tė rėndė,
10.Xhavit Dėrmaku, me 9 vjet burg tė rėndė,
11.Sherif Masurica, me 7 vjet burg tė rėndė,
12.Sami Dėrmaku, me 6 vjet burg tė rėndė,
13.Zijadin Spahiu, me 5 vjet burg tė rėndė,
14.Isa Kastrati, me 6 vjet burg tė rėndė,
15.Ahmet Hoti, me 6 vjet burg tė rėndė,
16.Njazi Korēa, me 6 vjet burg tė rėndė,
17.Irfan Shaqiri, me 7 vjet burg tė rėndė,
18.Hilmi Ramadani, me 5 vjet burg tė rėndė,
19.Nazim Shurdhani, me 4 vjet burg tė rėndė.
Pas pėrfundimit tė kėtij gjykimi, pėr tė pėrquar lajmin nė opinon u angazhuan tė gjitha mediumet nė gjuhėn shqipe.Dhe i pari medium qė kumtoi kėtė lajm, ishte Radio Televizioni i Prishtinės(RTP– ja) me njė koment spektakular tė pėrgatitur pikėrisht nga kryeredaktori Fahredin GUNGA.
Nė komentin e tij z.GUNGA, ndėr tė tjera thotė:
” Siē u pa nga aktgjykimi i Gjyqit tė Qarkut tė Prishinės, grupit irredentist, i vėrtetuar si armik i popullit dhe i rendit tonė kushtetutar, iu shqiptuan denime tė merituara. Opinioni ynė, klasa punėtore dhe tė gjitha kombet dhe kombėsitė e Kosovės, e posaēėrisht kombėsia shqiptare,i dha kėtij aktgjykimi pėrkrahje tė plotė, i dėnoi dhe do t“i dėnojė vazhdimisht, duke shprehur indinjatėn dhe urrejtjen, ashtu siē i ka gjykuar, denuar dhe mposhtur tė gjitha llojet e tjera tė veprimtarisė armiqėsore dhe bartėsit e tyre. Pas shqiptimit tė denimeve tė merituara, ky grup as qė meriton tė mirret nė gojė, sepse u pa haptas se e pėrbėn njė grup nacionalistėsh dhe shovinistėsh, tė cilėt popullit tė vet deshtėn t“ia ēelin humnerėn e re tė mashtrimit historik.(…) Petku i tij dogmatiko-stalinist , frazat nė emėr tė gjoja marksizėm-leninizmit , aspak nuk i vuri perde esencės dhe qėllimit tė tij thellėsisht reaksionar antimarksist, antisocialist dhe antishqiptar. .. Prandaj, ēdo tentativė e armikut, sikurse edhe e kėtij irredentist, do ta luftojnė si thellėsisht reaksionare imperialiste dhe hegjemoniste, tė ngarkuara me orekse pėr thyerjen e unitetit, integritetit dhe pavarėsisė sė Jugosllavisė socialiste.”
Ky koment i kryeredaktorit tė RTP-sė ėshtė botuar nė “Rilindje”, ”Zėri i Rinisė” etj. Gjithashtu njė artikull i ngjashėm me titull ”U denua grupi armiqėsor irredentist”u shkrua nga Isak Hasani nė gazetėn ”Rilindja” dhe Ali Olloni nė gazetėn”Zėri i Rinisė”.
Kjo ėshtė fytyra e vėrtet e tė ēmuarit tė shkrimtarit Ismail Kadare –Fahredin Gunga dhe e shokėve tė tij, tė cilėt janė pėrgjegjės pėr dhimbjet e shumta qė ua kanė shkaktuar mijėra familjeve shqiptare, me denoncimet kundėr vėllezėrve dhe baballarėve tė tyre, nė strukturat pushtetore tė regjimit... nė UDB


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Ethnic Albanian
Postuar nė: 10.11.2006, 20:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 3787
Bashkangjitur: 02.11.2006




Shumė interesant ky artikull!!!!
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 10.11.2006, 21:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006



 Citim (Ethnic Albanian @ 10.11.2006, 20:57)
Shumė interesant ky artikull!!!!


Eshte thjeshte artikull i bazuar ne fakte, turp per udhehewqesin tone qe lejojne te organizohen manifestime te tilla duke perdorur emra te tradhtareve te kombit!!


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
BESI_dr
Postuar nė: 10.11.2006, 23:03
Quote Post


Bashkpuntorė
****

Posti: Antarė
Postime: 47
Antari Nr: 468
Bashkangjitur: 17.01.2006



Me te vertete po te shpalosesh te tilla dosje do te shohesh se ka mjaft "intelektuale" dhe "artiste" qe po na dalin te krymbur. Sot shtresa "intelektuale" ketu ne Kosove po na e quajne bace Ademin si njeri te krisur, pa mos kursyer as fjalorin me te vrazhde si "njeri i qmendur", apo edhe si "njeri i Serbise".
Prandaj, jane mese te nevojshme shpalosjet e te tillave dosje per te pare fytyrat e verteta te kujtedoqofte.
Une isha te marten ne Mitrovice, pasiqe ne redaksine ku une punoj me angazhuan per te percjelle kete ngjarje. Me te vertete e bene Pape kete fare Fahredin Gungen, e qe ne fakt une vetem te marten arrita te degjoj per te meqe nuk kisha lexuar dicka nga produktet "artistike" te tij. Dhe tash mu be qejfi pse nuk apskam humbur kohe per te shfletuar frymen komuniste, pse jo edhe udbashiste, te Fahredin Gunges.
Fundja, une kam edhe nje mendim lidhur me kete manifestim: Ndoshta, po ta shpalosim dosjen e z. Kadare ka mundesi qe ai te mos na dale hiq me i mire se z. Gunga!!!
Prandaj, forume te komunisteve le te mbahen edhe tani.
PMEmail PosterUsers Website
Top
Uskana2006
Postuar nė: 11.11.2006, 01:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006




Ndoshta keni arsyet e juaja te kritikoni aq ashper, por nuk mundemi te kritikojme dhe te njollosim shqiptaret ne ate menyre. Me vjen keq por Kadareja qemoti ka hyre ne antologjine e letersise shqiptare, dhe eshte shtylla e letersise shqiptare.
Pse e beni kete gje, ne keta momente te veshtira socio- ekonomike kemi nevoje per bashkim per afrim e jo per perēarje.
Po ju perkujtoj vargjet e Pashko Vashės: Ndėr nji qind ēeta jeni shpėrnda;
Sa thonė kam fe sa thonė kam din;
Njeni:" jam turk", tjetri:"latin"
Do thonė: " Jam grek", "shkje"-disa tjerė,
Por jemi vllazėn t'gjith more ē’mjerė!

Pershendetje
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 11.11.2006, 09:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006



 Citim (Uskana2006 @ 11.11.2006, 01:08)
Ndoshta keni arsyet e juaja te kritikoni aq ashper, por nuk mundemi te kritikojme dhe te njollosim shqiptaret ne ate menyre.


Per ty shqiptaret te besimit Islam jane tradhtar, jan turq, arab etj etj..

Ndersa tradhtaret, udbashistet, pro-sllavo-komunistet te njollosur vetvetiu, per ta ske komente, perveq se mundohesh madje edhe ti mbrosh dhe sipas teje nuk po bojka as ti kritikojme!!!

Nejse nejse nuk me befason mendimi ytė, mendime te ngjajshme ke sjellur tere kohėn!!



----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Uskana2006
Postuar nė: 11.11.2006, 17:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006



Une nuk kam kritikuar shqiptaret e besimit islam, vetem kam thene se feja islame ne kontekst te vendit dhe pozites gjeostrategjike ne Evrope dhe ashtu si sillet nuk eshte progresiste dhe me vjen keq te te them se populli shqiptare ja sheh shehrin edhe per shkak te njerezve si ju.
E madheshtoni vetem islamin harroni dhe se jeni shqiptare, per ju Skenderbeu nuk ben, Kadareja gjithashtu, Evropa poashtu, e madheshton mulla ,,Ibrahimin ""etj etj , bota muslimane eshte e perkryer edhepse jetoni ne Evrope.
Vajtoni per viktimat ne Andaluzi, e nuk vajtoni viktimat shqiptare nga ēizma turke, edhe keni asnje fare kritike ndaj Turqeve, qe na kolonizuar 5 shekuj , qe na ka islamizuar dhe na e ka lene turqishten ne trashegimi si gjuhe zyrtare.
Pastaj e luftojme kunder slavo - komunistave dhe kunder serbishtes e maqedonishtes kurse me duar te hapura e e perqafon arabishten si gjuhe te joten edhe si me te afert se gjuhet e popujve te tjere europian ke edhe i takon.

Zoteri ne kohen e komunizmit ne Ballkan te gjithe njerezit u kane duartrokitur Titos dhe Enver Hoxhes, ashtu ishte koha, te gjithe kemi kaluar andej; Enver Hoxha ishte ne shqiperi por te gjithe shqiptaret ne Ish Jugoslavi e adhuronin, ēeshtje strategjike dhe politike.
PM
Top
Ethnic Albanian
Postuar nė: 11.11.2006, 20:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 3787
Bashkangjitur: 02.11.2006



 Citim (Uskana2006 @ 11.11.2006, 17:45)
Une nuk kam kritikuar shqiptaret e besimit islam, vetem kam thene se feja islame ne kontekst te vendit dhe pozites gjeostrategjike ne Evrope dhe ashtu si sillet nuk eshte progresiste dhe me vjen keq te te them se populli shqiptare ja sheh shehrin edhe per shkak te njerezve si ju.
E madheshtoni vetem islamin harroni dhe se jeni shqiptare, per ju Skenderbeu nuk ben, Kadareja gjithashtu, Evropa poashtu, e madheshton mulla ,,Ibrahimin ""etj etj , bota muslimane eshte e perkryer edhepse jetoni ne Evrope.
Vajtoni per viktimat ne Andaluzi, e nuk vajtoni viktimat shqiptare nga ēizma turke, edhe keni asnje fare kritike ndaj Turqeve, qe na kolonizuar 5 shekuj , qe na ka islamizuar dhe na e ka lene turqishten ne trashegimi si gjuhe zyrtare.
Pastaj e luftojme kunder slavo - komunistave dhe kunder serbishtes e maqedonishtes kurse me duar te hapura e e perqafon arabishten si gjuhe te joten edhe si me te afert se gjuhet e popujve te tjere europian ke edhe i takon.

Zoteri ne kohen e komunizmit ne Ballkan te gjithe njerezit u kane duartrokitur Titos dhe Enver Hoxhes, ashtu ishte koha, te gjithe kemi kaluar andej; Enver Hoxha ishte ne shqiperi por te gjithe shqiptaret ne Ish Jugoslavi e adhuronin, ēeshtje strategjike dhe politike.


O ardi_pr,

mendoj se mjaft e ke keshilluar kete far Injoranti sllavo-mesjetar, ky ndoshta edhe paguhet per keto propaganda anti-shqipetare dhe propagondon fytyra pro-sllave!!

Prej meje o Uskanovic fal te kofshin me Gjorgj Kastriotic, e me Ishmael Kadarewski, e me Pjeter Bogdanovic, e me Pandeli Majkowski, Edwin Ramov.

Populli shqipetar nuk ka nevoje fare per keta figura, shpetimtar dhe rilindes te Shqiptarizmit jane Ymer Prizreni & co te pelqej kjo ty apo jo, fare sme merzit sepse jemi mesuar me keto ataket tua anti-shqiptare!!

Veq edhe ni sen per hir te forumistave tjere jo per ty, ne vepren satanike te Kadrewskit "Ra ky mort e u pam" ai fyente luftetaret e UCK-se, pastaj Bac Ademin, Mandelen shqipetare aq shum e fyen dhe mundohet ta ul kete personalitet i cili ka vuajtur aq shume per atdheun tonė.

Pastaj ky dhender i moskoviteve Nė faqen 52 te kesaj vepre nuk ka qėndrim tė prerė rreth bombardimeve tė NATO-s duke thėnė:

„Kjo nuk mė jep ndonjė guxim. Nuk ėshtė mir kur bombardohet ndonjė vend“.

Populli serb me referendum miratoi masakrat nė Kosovė. Prandaj pėr tragjedin shqiptare nė Kosovė ishte fajtori tėrė populli serb, dhe senitimentalizmi i Kadares nuk ishtė fare i arsyeshėm!!!


PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 11.11.2006, 22:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006




O Ethnic Arabian,( Al Ardi) ti je aq thelle i ngulur ne mesjete qe nuk ka asnje fare shansi me dal nga ajo mesjete qe te ka kapluar.
PM
Top
Ethnic Albanian
Postuar nė: 11.11.2006, 23:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 3787
Bashkangjitur: 02.11.2006



 Citim (Uskana2006 @ 11.11.2006, 22:37)
O Ethnic Arabian,( Al Ardi) ti je aq thelle i ngulur ne mesjete qe nuk ka asnje fare shansi me dal nga ajo mesjete qe te ka kapluar.


Mbrojtja me e mire eshte Sulmi!!!

ne fakt une me Injorant te tillė skam kohė merrem, koha ime eshte shume e vlefshme!

vetem nje send e kam hasur te ti, kur nuk ke qka te shtosh rreth temes, gjithnje mundohesh te dalesh nga tema, e humb kontrollen, fillon te fyesh, ketu e verej se kem te bejme me nje Tinjexher Injorant, rri ne teme nese ke diqka te shtosh ose terhjeku krrejt, perndryshe te keshilloj si atedhedashes (nese je i tillė) shko lexoja historin ketij Sllavo-komunisti Kadarewskit, e mos e nencmo vetveten tende e te flasesh pa argumente, ti je i ri dhe nuk do te thosh ti dish te gjitha gjerat, por megjithat duhesh ta lodhesh trurin, te kėshilloj qe te hulumtosh me shume rreth historive te ashtuquajturve "hero" te kombit!!!

Pėr hirė forumistave tjerė do tė sjellė fragmente nga nostalgjia e Kadarewskit, pastaj vlerėsone ju vetė "atėdhetarizmin" e tij

LENINI

"Ne vargjet e fletores time
I rralle eshte emri i tij si gur i ēmuar

Dhe vazhdon:

Iliēi le te jete
Ne mes pejsazheve qe dua shume.
Mes rrugeve, mes fushave te qeta,
Kur zhurmeron nje lis, ku rrjedh nje lume."

apo

STALINI :

O shoke! Per te fundit here sot,
Babane po percjell turm' e pasosur
Me dhembje te kulluar e me lot,
Me zemer te plagosur.

Dhe ja tani, mes heshtjes, ne eter,
Nje ze i njohur, qarte po degjohet.
Ne emer tone sot, shoku Enver,
Perpara tij betohet.
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 12.11.2006, 00:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006




Injorant si term e perdorin fetaret, per ata te pabeses por s'ka dert, Ne keto vargje nuk e shoh se ku shtrihet antishqiptarizmi por pasi e nise per hire te forumisteve ke mund te vazhdosh edhe me tutje me shkrimet e Kadarese, sepse nuk besoj se karriera e tij kryhet me kaq. Une mendoj se ke shume kohe te lire o zoteri si jo nuk do te merreshe me gjuajtjen e shtrigave.
PM
Top
Ethnic Albanian
Postuar nė: 12.11.2006, 13:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 3787
Bashkangjitur: 02.11.2006



 Citim (Uskana2006 @ 12.11.2006, 00:10)
Injorant si term e perdorin fetaret, per ata te pabeses por s'ka dert, Ne keto vargje nuk e shoh se ku shtrihet antishqiptarizmi por pasi e nise per hire te forumisteve ke mund te vazhdosh edhe me tutje me shkrimet e Kadarese, sepse nuk besoj se karriera e tij kryhet me kaq.


Une nuk te kam quajtur pabesimtar, por te kam quajtur injorant ( i paditur rreth fesė) do te thote se ti e kundershton fen pa vetdije, nes e do te kisha quajtur Kafir (Qafir) ate here do te akuzoja per mosbesim.

Vargjet e ketij trimi tregojne nostaligjine e tij per keta diktator qe vran jo me pak se milona njerez.

Ndersa per te do te flitet edhe ne te ardhmen, veq ja ka filluar ti vie era karieres se tij, ta shohim pas hapjes se dosjeve te komunizmit!!

PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 12.11.2006, 20:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006



O, Ethnic Albanian,nese je intelektual dhe patriot shqiptare, duhet ta kuptosh se e mundon kot vehten dhe harxhon me kot energji duke u munduar ta njollosish karrieren e nje Ismail Kadareje, ai ben pjese ne antologjine e letersise shqiptare dhe boterore, me vjen keq.
Sa i perket hapjes se dosjeve te komunizmit per moment nuk besoj sepse s'ka kush e bene, ndoshta Sali Berisha????, te gjithe keta politikan te sotem i kane rrahur duart per Enver Hoxhen, per me vone do te behet ndoshta???
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio