Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Tė Arrijė Mė Tė Lartėn Ky ėshtė Synimi Im...
INDEXI
Postuar nė: 01.04.2008, 14:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006Tė arrijė mė tė lartėn ky ėshtė synimi im...Nga anglishtja: Hafsa XHEMAILI
Shumė herė kemi ndėgjuar njė thėnie tė vjetėr: ‘’ Mos u ndjej i dobėt kur dėshiron tė realizosh planet t’ua ’’ Nga ana tjetėr kemi hadithin e Pejgamberit s.a.v.s ku thotė:

‘’Kur ti luteni Allahut, lutuni pėr xhennetul Firdeusin’’

Qė do tė thotė tė kėrkojm prej Allahut mė tė mirėn, shkallėn mė tė lartė xhennetit. Nga ky hadith kuptojmė se njeriu gjithmonė duhet tė ketė synime tė larta, aspirata tė gjėra, por ēfarė ndodhė nėse ende si kemi definuar planet dhe synimet tona ? Cfar ndodhė nėse ende s’kemi marrė qėndrimet tona nė jetė ???

Detyra jonė kryesore nė kėtė botė ėshtė adhurimi i Allahut, ky ėshtė urdhėr nga Allahu:

‘’ Unė nuk i krijova xhinėt dhe njerėzit pėr tjetėr pos tė mė adhurojnė ‘’

Dharijatė / 56

Prandaj para se tė marrim qėndrimet tona duhet tė shifet se a janė nė suaza tė Islamit dhe njėkohėsisht me to tė jetė i kėnaqur Allahu xh.sh. Nėse synimet tona anojnė kah harami, atėherė synimi ynė bazė ėshtė i rrėnuar…

Tė gjitha punėt janė rezultat i qėllimeve: Padyshim aspiratat e gjėra janė ēelsi i sukseseve tona nė tė dy botrat. Mirėpo tėjenė pėr hirė tė Allahut xh.sh. p.sh nėse kemi pėr qėllim tė studijojmė mjeksinė, nuk duhet tė kemi pėr qėllim vetėm fitimin material, por duhet tė bazohemi nė ajetin kur’anor:

‘’ E kush e ngjallė njė njeri ( bėhet shkak qė tė jetė ai gjallė ) ėshtė si ti ketė ngjallur (shpėtuar) tė gjithė njerzit ‘’
El Maide / 32


Kėshtuqė kur tė marrim vendimet, nuk duhet tė dorėzohemi, ngase nė kėtė rrugė dalin njerėz si sabotues tė planeve duke pretenduar se janė tė parealizueshme, nėse tregohemi tė dobėt kjo tregon se nuk kemi qenė tė mbėshtetur nė Allahun.
Kur tė vendosėsh pėr diēka thuaj: Tė jam dorėzuar ty plotėsisht o Zot, ēdo gjė qė tė keshė caktuar pėr mua e pranoj, pasi jam i bindur se e keqja nuk do tė mė vijė prej Teje, Unė do tė sakrifikoj pėr tė arritur atė qė dua, por brenda nė zemėr tė jam mbėshtetur ty o Zot, Pasi vetėm ti e ke nė dorė rezultatin.

Dijetarėt thonė qė njerėzve u kėputen shpresat nėse u kėputen shkaqet pėr tė arritur diēka, kurse besimtarit i shtohet shpresa te Zoti dhe mė shumė nė kėtė rast, kjo pasi besimtari e lė nė dorė tė Zotit, dhe sido qė tė ndodhė ėshtė i sigurtė qė Zoti ka vendosur atė qė ėshtė mė e mire pėr tė.

‘’Kush i mbėshtetet Allahut, Ai i mjafton Atij’’… Et Talak / 3

Planifiko dhe lodhu pėr tė arritur qėllimin dhe pėr rezultatin mbėshtetju Allahut…

‘’ Puno pėr jetėn e kėsaj bote sikur mos vdesėsh kurrė, dhe puno pėr botėn tjetėr sikur tė vdesėsh nesėr ’’


Ky postim ėshtė ndryshuar nga Stafi nė 01.04.2008, 19:19
PM
Top
alvin
Postuar nė: 01.04.2008, 14:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008Ka sa tema celish ti be zoteri?Nuk eshte forumi yt personal ky...
Hape nje teme dhe diskutojme,jo 10 menjehere....
Pa keqkuptime,vecse i irritojsh tjeret.....


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
Kryegjyshi
Postuar nė: 01.04.2008, 16:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 761
Antari Nr: 14165
Bashkangjitur: 06.03.2008Alvin

Ende nuk je bere administrator. Kur te behesh atehere jep verejtje. Shpresoj qe te behesh.
PM
Top
alvin
Postuar nė: 01.04.2008, 16:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008Si te behem une admin,ky forum de behet baba...
Ishalla keta te staffit me kujtojne...


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
ZaUm_
Postuar nė: 01.04.2008, 19:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 424
Antari Nr: 9665
Bashkangjitur: 20.09.2007pse "alvin"cka don te thuash ??

pse ashtu je dashuru ne veten tende???!!!
PM
Top
packs
Postuar nė: 05.09.2008, 21:05
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008ALLAHU te shperblefte ty "INDEXI"..
"KUSH I MBESHTETET ALL-LLAHUT , AI I MJAFTON ATIJ"
(et-Talak ,3)


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio