Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (5) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dexhalli (Anti-Krishti)!
Ermedin
Postuar nė: 11.12.2011, 22:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010Nga Hadithi dhe nga rrėfimi i Temim Ed-Dariut, konkluzion se Dexhalli ka dalur, ndėrkaq ka arritur nė fazėn pėrfundimtare tė misionit tė tij, kundrejt dy fazave tė para: ngritjes sė shtetit ēifut (konkretisht nga britanikėt) dhe shpėrngulja dhe sigurimi i tyre (nga amerikanėt). Faza pėrfundimtare e misionit tė tij pėr mashtrimin e ēifutėve, kinse pėr tokėn e premtuar, ėshtė nė zhvillim e sipėr, por nuk do tė zgjasė aq shumė. Atė do ta shkatėrrojė Isai (a.s.) dhe do tė sundojė Islami nė Tokė.

Ndiqni me vėmendje se e gjitha lidhet me ngjarjet e sotme.

Imran Hosein │ Dexhalli (Anti-Krishti) - Pjesa I

http://www.youtube.com/watch?v=vfzbKphF8Fk...ture=plpp_video


Imran Hosein │ Dexhalli (Anti-Krishti) - Pjesa II

http://www.youtube.com/watch?v=54SfBXqc2rE...ture=plpp_videoImran Hosein │ Dexhalli (Anti-Krishti) - Pjesa III

http://www.youtube.com/watch?v=GCfgONTQ7Lc...ture=plpp_video


Imran Hosein │ Dexhalli (Anti-Krishti) - Pjesa IV

http://www.youtube.com/watch?v=A3hcD-L5C9A...ture=plpp_video


Imran Hosein │ Dexhalli (Anti-Krishti) - Pjesa V

http://www.youtube.com/watch?v=-_uEEX9vh10...ture=plpp_video


Imran Hosein │ Dexhalli (Anti-Krishti) - Pjesa VI

http://www.youtube.com/watch?v=xrAj8D5AL-Q...ture=plpp_video


Imran Hosein │ Dexhalli (Anti-Krishti) - Pjesa VII

http://www.youtube.com/watch?v=D-ljnNYoDWM...ture=plpp_video


Imran Hosein │ Dexhalli (Anti-Krishti) - Pjesa VIII

http://www.youtube.com/watch?v=GhyCAEtB6dc...ture=plpp_video
PM
Top
packs
Postuar nė: 12.12.2011, 18:03
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008I degjova te gjitha videot. Interesant ky shpjegim dhe koka dicka qe nuk e kam ndi kurre ma heret. Jo per Dexhallin ama nje shpjegim te tille nuk e pasna ndi kurre.

Realisht cishtu ka ndodhe. Cishtu po ndodhe. smil3dbd4d99c6eaa.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
Kamikaze
Postuar nė: 12.12.2011, 20:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1157
Antari Nr: 26275
Bashkangjitur: 15.03.2011E kom ndegju edhe ma heret ket ligjerate por ne anglishte , tani edhe ma mire Shkip smil3dbd4e4c2e742.gif Barak Allahu Fik Ermo smil3dbd4d6422f04.gif


----------------------------------------
NoSpam!
PM
Top
want3d
Postuar nė: 15.12.2011, 18:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007Kush ėshtė Imran Husseini ??

E Enjte, mė 15 Dhjetor 2011

Essalamu alejkum!

Kush ėshtė Imran Husseini (ka serial leksionesh nė temėn Dexhalli, Mehdiu, jexhuxhėt e mexhuxhėt ...nė Youtube) Disa vėllezėr nga xhemati im rekomandojnė qė tė shikohen derset dhe janė tė kėnaqur me ixhtihadin e tij.

Dhe unė kam dėgjuar se ai ishte njė shejh i sufive dhe se qėndrimet e tij ndryshojnė shumė nga ato tė dijetarėve tė ehlisunetit p.sh. ai thotė se dexhalli nuk do tė ketė mangėsi fizike dhe verbėrim, por ajo ėshtė verbėri nė zemėr. Pastaj pėr Jexhuxhėt dhe Mexhuxhėt thotė se janė Aleanca Atlantike dhe tė ngjashme. Dėshiroj qė atyre vėllezėrve tua pėrcjell qėndrimin tuaj nė lidhje me kėtė njeri. Allahu ju shpėrbleftė dhe ju dhashtė sukses nė punėn tuaj pėr kėtė din.

Pėrgjigje:

Alejkumusselam.

Shejh Imran Huseini ka lindur nė ishullin Trinidad nė Detin e Karaibeve nė vitin 1942, me origjinė indiane. Ai e pėrfundoi Institutin e shkencės nė Karaēi dhe ka mėsuar nė shumė institute tė tjera nga tė cilat ėshtė Universiteti nė Karaēi (Pakistan), Universiteti perėndimor i ishullit indian, Universiteti El-Az-har dhe instituti Ndėrkombėtar nė Gjenevė.

Ai ka punuar nė shėrbimin diplomatik nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme nė Trinidad dhe Tubaga, por ka dhėnė dorėheqje nė vitin 1985 pėr ta sakrifikuar jetėn e tij pėr tė punuar pėr Islam.

Ai jetoi dhjetė vjet nė Nju Jork, ku aktivisht ėshtė marrė me davet dhe ku ka qenė kryetar i Komisionit tė Pėrbashkėt pėr shoqatat islame dhe fondacionet.

Ai ka kryer disa funksione fetare nė institucione tė ndryshme, ka ligjėruar nė institute tė ndryshme dhe nė shkolla nė Pakistan dhe nė Amerikė dhe ka shkruar 12 libra me tema islame. (e marr nga faqja e tij)

Ndėrsa sa i pėrket ideve dhe komentimit tė Islamit, ajo qė shkruhet pėr tė nė faqe tė ndryshme tė internetit ėshtė mes lavdėrimit jo-kritik dhe teprimit tė komentimit tė tij tė shenjave tė mėdha dhe akuza nė anėn tjetėr se ėshtė sufi dhe se i komenton Jexhuxhėt dhe Mexhuxhėt pa bazė. Derisa ai pėr vete pohon se nuk i pėrket asnjė grupi apo xhemati por e pason Kuranin dhe Sunetin dhe preferon medhhebin Ehli Sunnetin vel Xhematin.

Megjithatė, para se tė reflektojmė nė mėnyrėn kritike mbi interpretimin e tij ėshtė e nevojshme qė nė pika shumė tė shkurtra, pas hulumtimeve objektive dhe analizave tė ideve tė tij dhe ixhtihadit pėr shenjat e mėdha tė Ditės sė Gjykimit, tė paraqesim njė pėrmbledhje tė diturisė sė tij.

Nė fakt, ajo prej nga ky shejh u bė i njohur janė idetė e tij, ixhtihadi dhe interpretimi i shenjave tė mėdha. Shumė shpjegime dhe komentime janė produkt i imagjinatės sė pastėr qė nuk ka argumente tė Sheriatit nė tė cilat mund tė mbėshtetesh, edhe njė nga kėto komentime janė shumė nė kundėrshtim me interpretimin e qartė tė teksteve tė Sheriatit qė flasin pėr kėtė temė. Dhe arsyeja e gjithė kėsaj ėshtė se ai nė interpretimin e teksteve tė Sheriatit pėrdor metafora, qė ėshtė se i komenton Hadithet nė atė mėnyrė sa qė ajo qė ėshtė e qartė dhe e kuptueshme pėr ēdo njeri ashtu si ka ardhur nė hadith, i komenton se nuk e kanė atė kuptim por kanė kuptim tjetėr.

Dy tema janė tė rėndėsishme pėr tė cilat ai shpesh flet: Dexhxhalli dhe Je'xhuxhėt dhe Me'xhuxhėt. Sipas tij tė dy kėto shenja tė mėdha tė Ditės sė Gjykimit vetėm se janė paraqitur tashmė shumė kohė mė parė dhe nė vazhdimėsi pandėrprerė janė tė pranishme nė Tokė.

Ai shpjegon se pengesa e Je'xhuxhėve dhe Me'xhuxhėve tashmė ėshtė hapur dhe atė para mė shumė se njė mijė vjet dhe se Je'xhuxhėt dhe Me'xhuxhėt, janė nė fakt hebrenjtė e Al-Hazer, nė realitet se hebrenjtė nga Kaukazi janė pėrzier me evropianėt Je'xhuxh dhe Me'xhuxh pėr tė cilėt flasin tekstet e sheriatit.

Gjithashtu, hebrenjtė qė tani jetojnė nė Palestinėn e okupuar janė Je'xhuxhėt dhe Me'xhuxhėt. Ndėrsa plaēkitja e Je'xhuxhėve dhe Me'xhuxhėve ndaj botės islame, sipas tij, vetėm se ka ndodhur me kryqėzatat nė shekullin e mesėm, dhe pastaj nė kohėn e re me kolonizimin e vendeve islamike. Ka shumė detaje dhe veēori nė lidhje me kėtė shenjė tė madhe tė Ditės se Gjykimit pėr tė cilėn ai flet nė interpretimet e tij tė ēuditshėme dhe po ashtu tė pazakonshme.

Gjithashtu, sipas tij Dexhxhalli vetėm se ka dalė pėr njė kohė tė gjatė, dhe se paraqitja e tij nuk pėrngjan nė formėn e njė njeriu por nė njė sistem shtetėror apo vetė njė shteti. Pėrshkrimin e tij pėr Dexhallin mė sė miri e shpjegon interpretimi i tij pėrmes hadithit tė njohur nga Muslimi nė tė cilin tregon pėr kohėn nė tė cilėn Dexhalli do ta kaloj nė mesin e njerėzve kur do tė shfaqet: "Dyzet ditė, njė ditė si njė vit, njė ditė si njė muaj, njė ditė si njė javė dhe ditėt e tjera sikur ditėt tuaja".

Dhe kėshtu thotė se "dita ėshtė si njė vit" nė realitet ėshtė metaforė pėr njė mijė vjet, dhe kėtė e argumenton me fjalėt e tė Lartėsuarit: "... pse njė ditė te Zoti yt ėshtė sa njė mijė vjet, si llogaritni ju. " (El-Haxh, 47), dhe se Dexhxhalli nė kėtė periudhe njė mijė vjet ka qenė i mishėruar nė shtetin e Britanisė e cila ishte fuqi perandorake nė atė kohė, mbretėria e sė cilės ishte aq e madhe sa qė nga ajo kurrė dielli s’ka perėnduar. Manifestimi i Dexhxhallit nė forcėn perandorike tė Britanisė ėshtė ndal me fundin e Luftės sė Parė Botėrore (1918) kur ylli Britania shkoi dhe u lajmėrua ylli i fuqisė se re perandorike - Amerika.

Dhe sipas tij "njė ditė si njė muaj" ėshtė njė periudhė prej vitit 83 tė cilėn e ka marrė qė nga njė mijė vjet i ka ndarė me dymbėdhjetė muaj, e kjo ėshtė periudha gjatė sė cilės Dexhxhalli do tė jetė i mishėruar nė shtetin e Amerikės, e cila u bė fuqia e parė botėrore. Pastaj, pas rėnies sė Amerikės e cila ka ndodhur nė vitin 2001 mė 11 shtator, forcat cioniste, me qendėr nė Amerikė dhe Palestinė (Izrael) ėshtė bėrė fuqia mė e madhe nė tokė, kėshtu qė Dexhxhalli do tė jetojė nė zemėr tė atij fisi sionist dhe nė atė periudhė qė do tė zgjasė, si ka ardhur nė hadith "dita si njė javė" , d.m.th. rreth 20 ose 21 vjet. Dhe mė nė fund Dexhxhalli do tė shfaqet nė formėn e tij tė fundit ...

Pėrveē kėtyre komentimeve tė kėtyre dy shenjave kryesore tė Ditės sė Gjykimit, nė bazė tė cilės ėshtė i njohur nė veēanti, nga gjėrat tė cilat janė tė vlefshme tė pėrmenden, ndėrsa janė nė lidhje me kristalizimin e pozitės pėr shejh Imran Huseinin dhe idetė e tij, ėshtė si vijon mė poshtė:

- Se me gjithė forcėn, pjesėrisht dhe tejet subjektive, sulmon, fyen dhe akuzon njė grup tė cilin ai e quan "vehabistė" duke mos i ndarė "vehabitė" nga familja saude qė janė nė pushtet nė Arabinė Saudite, tė cilėt i akuzon, qė sė bashku me Britaninė e pėrmbysėn halifetin islamik tė Perandorisė Osmane,

- Ndonjėherė me turp dhe nė mėnyrė simbolike thotė se shiat rafidi janė nė dalalet (devijim), ndėrsa nganjėherė e lavdėron udhėheqėsin e revolucionit iranian, Homeinin dhe sistemi e tij shtetėrore i cili ekspozon armiqėsi ndaj shejtanit tė madh Amerikės.

Pas prezantimit tė ideve tė tij nė pika tė shkurtra mbetet qė tė njėjtat tė vlerėsohen me kritik.

Sa i pėrket komentimit tė tij pėr Je'xhuxhėt dhe Me'xhuxhėt, gabimi i parė dhe i madh i tij ėshtė pohimi se ata janė paraqitur, sepse nė hadithe tė vėrteta ėshtė se Je'xhuxhėt dhe Me'xhuxhėt qė do tė paraqiten pas zbritjes se Isa'ait alejhi selam, dhe kjo natyrisht nuk ka ndodhur ende. Gabimi tjetėr i madh ėshtė se pėrshkrimi i paraqitjes tė popujve Je'xhuxh dhe Me'xhuxh ka ardhur nė mėnyrė precize nė tekste tė sheriatit dhe assesi nuk i pėrshtatet popullit evropianė dhe hebrenjve.

Mė sė shumti tė cilėve i pėrgjigjet (pėrshtatet) ai pėrshkrim janė Mongolėt, Tatarėt, apo edhe Kinezėt. Sipas kėsaj, ky interpretimi i tij ėshtė njė dėshtim i pastėr, ėshtė produkt i imagjinatės dhe interpretimit metaforik tė teksteve tė sheriatit. Ndėrsa dijetarėt e Ehli Sunnetit e kundėrshtojnė interpretimin metaforik tė teksteve pėr Je'xhuxhėt dhe Me'xhuxhėt dhe Dexhxhalin.

Ndėrsa sa pėr interpretimin e Dexhallit, kundėrshtimi mė i madh i kėtij interpretimi tė teksteve tė sheriatit ėshtė paraqitja e Dexhxhallit nė sistemin shtetėror tė Britanisė, Amerikės, apo tė ngjashme sepse nė tekstet e sheriatit dhe sipas ixhmas sė dijetarėve Dexhalli ėshtė nė formėn e njeriut, dhe jo personifikim i diēkaje tjetėr. Gjithashtu, pretendimi se Britania e Madhe, nė tė cilėn e ka formėsuar Dexhallin, se 1000 vjet ka qenė forca e parė nė historinė botėrore nuk ėshtė e saktė e as precize sepse nė periudhėn prej shekullit tė nėntė deri te shekulli njėzetė shumė fuqi tė tjera kanė qenė mė tė fortė se sa Britania, tė tilla si halifati musliman edhe nė Lindje edhe ne Perėndim, Franca, Rusia, Bizanti dhe tė ngjashme.

Gjithashtu, Amerika nė tė cilin formėsohet Dexhalli, nė periudhėn pas luftės sė parė botėrore deri nė fillim tė shekullit 21-tė nuk ishte gjatė gjithė kohės fuqia mė e fortė nė botė pėr shkak se i barazoheshin Britania, Rusia dhe madje edhe Franca dhe Kina. Kėto tė gjitha pika tregojnė nė prodhimin dhe jo precizitetin (pasaktėsinė) qė janė unike nė imagjinatėn e tij nė lidhje me ngjarjet historike me paraqitjen e Dexhallit.

E kam pyetur njė shejh saudit Mensur Es-Simarijin pėr Imran Huseinin dhe interpretimin e tij nga kėto shenja, i cili, ndėr tė tjera, ėshtė dijetar i njohur i hadithit dhe i akides dhe ekspert nė interpretimin e shenjave tė mėdha, dhe pasi qė ka ardhur nė pėrfundim se interpretimet e tija janė tė pasakta dhe kontradiktore me shumė tekste tė sheriatit mbi kėtė ēėshtje, tha se kėto interpretime janė tė dexhxhallit, dmth. tė rreme dhe tė gabuara, dhe se ai nuk ėshtė i pari qė tė ketė gabuar kėshtu dhe i ka interpretuar shtrembėr, por se nė kėtė e kanė tejkaluar shumė tė tjerė.

Sa pėr sulmet e tij tė ashpra dhe fyerjet ndaj atyre qė ai i quan "Vehabi", nėse me kėtė mendohet nė davetin selefij, davetin me tė cilin ka ardhur Muhamed ibn Abdulvehabi, si njė reformator i kohėve moderne i cili bėri thirrje pėr pastrimin e Islamit nga tė gjitha gjurmėt qė janė mbledhur nė tė me shekuj nga shirku dhe format e tij, dhe risive (bidateve) tė ndryshme nė akide dhe fikh, atėherė kjo tregon nė, mosnjohjen e akides sė saktė tė Ehli Sunetit, ose mosnjohjen e asaj me ēfarė ka ardhur Muhammed ibn Abdulvehabi, ndėrsa edhe njėra edhe tjetra janė bela...

Sa pėr lavdėrimin e tij ndaj Homeinit, udhėheqėsit tė revolucionit iranian, kjo mund tė kuptohet nė njėrėn nga tri mėnyrat, duke shikuar nga aspekti i akides shiite.

I pari – se kėtė e bėnė qė ti pėrfitoj shiitėt rafidi ose tė paktėn pėr mos ti refuzuar nė njėrėn anė, dhe nė anėn tjetėr pajtohet me urrejtjen e tij tė madhe qė e shpreh ndaj Amerikės dhe ēifutėve, ndėrsa Iranit i thuhet se ėshtė armiku mė i madh i tyre. Nėse kjo pranohet si e vėrtetė, duhet theksuar se nė pėrpjekje pėr tė fituar mbėshtetės sa mė shumė nė kurriz tė mbulimit (fshehjes) tė vėrtetės ėshtė nė kundėrshtim me davetin e Pejgamberit, salAllahu alejhi ve selem, dhe pasuesve tė tij, qė janė, dijetarėt dhe imamėt e kėtij umeti, qė ėshtė temė nė vete. Rėndėsi tė veēantė ka kjo qė ai e lavdėron kokėn e dalaletit (devijimit) dhe kufrit tė personifikuar nė Homeinin qė ėshtė e pakapshėme pėr njė shejh suni tė kėsaj kohe, i cili vė nė dyshim akiden dhe suni-zmin e tij, duke vėnė politikėn mbi akiden.

E dyta - se ai nuk e di nė cilėn akideh ėshtė Homeini. Dhe nėse ėshtė kėshtu atėherė nuk i takon njė shejhi qė ta lavdėroj njė udhėheqės fetar, besimin e tė cilit nuk e din, edhe pse kjo ėshtė shumė larg sepse ai qė e njeh akiden e shiave nė pėrgjithėsi, sigurisht se e njeh edhe akiden e udhėheqėsit tė tyre.

E treta – sikur ta dinte akiden e shiave nė pėrgjithėsi, dhe tė Homeinit nė veēanti, megjithatė, nuk e konsideron akiden e shiave dalalet dhe tė humbur dhe as liderin e tyre Homeinin udhėheqės tė kufrit dhe tė dalaletit te mbėshtjellur me dashuri tė rreme pėr Ahli Bejt (familjen e Pejgamberit). Dhe kjo, nėse do tė ishte e vėrtetė nga vet vetvetja do tė fliste pėr akiden e vetė shejh Imran Huseinit.

Kėshtu qė, interpretimet e shejh Imran Husainit pėr paraqitjen e Je'xhuxhėve dhe Me'xhuxhėve dhe Dexhallit janė tė pa sakta dhe plotė metafora dhe lėshime tė imagjinatės sė lirė, sepse ato nuk pėrputhen me tekste tė qarta dhe pa mėdyshje tė hadithit dhe mė shumė i ngjajnė njė skenari filmik tė bazuar nė fakte historike dhe tekste fetare, ku autori e lė tė lirė imagjinatėn e tij krijuese dhe jo njė qasje serioze shkencore apo interpretimin e njė dijetari islam.

Dhe pėr kėtė arsye njė musliman nuk duhet tė bie nė grackėn e fjalė-ėmbėlve, foto-xhen, plastike, interesante dhe thirrjes sė interpretimit historik tė shenjave tė mėdha nėse kjo shkon nė kurriz tė sė vėrtetės. Dhe sulmi i tij plot pasion dhe ashpėrsi ndaj "Vehabive", ndėrsa duke e lavdėruar kreun e kufrit dhe dalaletit Homeinin ėshtė njė shenjė e madhe dhe isharet qė i vė pikėpyetje mbi akiden e tij dhe davetin nė tė cilėn bėnė thirrje. / botaislame.comKy postim ėshtė ndryshuar nga want3d nė 15.12.2011, 18:04


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
gardist
Postuar nė: 15.12.2011, 18:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1250
Antari Nr: 9602
Bashkangjitur: 17.09.2007Mirenjohjen time Want3d per sqarimin qe e solle ketu per kete shejh i cili koheve te fundit po futet goxha shpesh ne kete forum.
Tani gjerat mund ti shohim me ndryshe. smil3dbd4e398ff7b.gif


----------------------------------------
JEZUSI KA THENE: MOS MENDONI SE ERDHA TA BIE PAQEN MBI TOKE. NUK ERDHA TA BIE PAQEN,POR SHPATEN...(Mateu 10/34-36)
PMEmail Poster
Top
Boss76
Postuar nė: 15.12.2011, 19:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 968
Antari Nr: 19012
Bashkangjitur: 15.12.2008All-llahu e shperbleft per ket ligjerim te rjedhshem ngadal e te kuptuar 100%. e kam ndegju ma heret ket ligjerat te mrekullushme..

Ka pas edhe do te ket fitne ndaj hoxhollarve,eshte per tu ēudit sa shpejt i marim fitnet si realitet..

Nje nder shenjat e kijametit eshte se hoxhollaret shum pak do te folin per ardhjen e Mehdiut edhe dexhallit, edhe ja qe ndodh te hoxhollaret Shqiptar gati hiē nuk ligjerohet ne ket drejtim!!!


----------------------------------------
Kevther
Ne, vėrtet, tė dhamė ty shumė tė mira. Andaj ti falu dhe prej kurban pėr hir tė Zotit tėnd. E s'ka dyshim se urrejtėsi yt ėshtė farėsosur.
PMUsers Website
Top
want3d
Postuar nė: 15.12.2011, 20:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007 Citim (gardist @ 15.12.2011, 19:54)
Mirenjohjen time Want3d per sqarimin qe e solle ketu per kete shejh i cili koheve te fundit po futet goxha shpesh ne kete forum.
Tani gjerat mund ti shohim me ndryshe. smil3dbd4e398ff7b.gif

Ehlu suneti e ka nje cilesi qe: Nuk mashtrohet lehte.Elhamdulilah qe jemi apo se paku pretendojme se jemi ehlu sunneh. Allahu na ruajt nga devijimi pas udhezimit.Amin!


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
packs
Postuar nė: 15.12.2011, 20:04
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008smil3dbd4d8676346.gif

Tash a me ju besu fjaleve te ketij a jo? Shpjegimin qe e kishte dhene ne keto video, ishte shume i mire, shume i kapshem dhe i kuptueshem. Ato qe po ndodhin, nuk mundet me i mohu kerkush kurse se a duhet tu mveshet Dexhalli catyne vendeve qe i ka permend, nuk e di. smil3dbd4d99c6eaa.gif

Ma dexhall se Benjamin Netanjahu ti sot nuk ki ne bote.
Ama kur e kam lexu librin "Dita e fundit", ne kapitull "Dexhalli" e kam pas lexu (perafersisht keshtu dicka) qe prej shenjave fizike njera kemb i prekte ne nje vend shume te larget e tjetra krejt ketu diku ne Evrope per shembull.

Tash a mundet qe ky konstatim te jete perdore si metafore e bazume ne disa hadithe?

Apo realisht ashtu do te duket Dexhalli?!!!
----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
want3d
Postuar nė: 15.12.2011, 20:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007 Citim (Boss76 @ 15.12.2011, 20:28)
All-llahu e shperbleft per ket ligjerim te rjedhshem ngadal e te kuptuar 100%. e kam ndegju ma heret ket ligjerat te mrekullushme..

Ka pas edhe do te ket fitne ndaj hoxhollarve,eshte per tu ēudit sa shpejt i marim fitnet si realitet..

Nje nder shenjat e kijametit eshte se hoxhollaret shum pak do te folin per ardhjen e Mehdiut edhe dexhallit, edhe ja qe ndodh te hoxhollaret Shqiptar gati hiē nuk ligjerohet ne ket drejtim!!!

Kete shenje te Kijametit qe keni permendur nuk e kam te njohur (edhe shume gjera te Islamit nuk i njoh, se Islami eshte deti per dituri). Allahu na ka mesu keshtu tu themi atyre qe flasin dicka rreth islamit:


Thuaj: "Sillni argumentet tuaja, nėse jeni tė sinqertė!"
smil3dbd4e398ff7b.gif


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
want3d
Postuar nė: 15.12.2011, 20:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007 Citim (packs @ 15.12.2011, 21:04)
smil3dbd4d8676346.gif

Tash a me ju besu fjaleve te ketij a jo? Shpjegimin qe e kishte dhene ne keto video, ishte shume i mire, shume i kapshem dhe i kuptueshem. Ato qe po ndodhin, nuk mundet me i mohu kerkush kurse se a duhet tu mveshet Dexhalli catyne vendeve qe i ka permend, nuk e di. smil3dbd4d99c6eaa.gif

Ma dexhall se Benjamin Netanjahu ti sot nuk ki ne bote.
Ama kur e kam lexu librin "Dita e fundit", ne kapitull "Dexhalli" e kam pas lexu (perafersisht keshtu dicka) qe prej shenjave fizike njera kemb i prekte ne nje vend shume te larget e tjetra krejt ketu diku ne Evrope per shembull.

Tash a mundet qe ky konstatim te jete perdore si metafore e bazume ne disa hadithe?

Apo realisht ashtu do te duket Dexhalli?!!!

Spjegimin nuk e ka gjith te devijuar shejh Imran Husejni, por disa gjera qe i flet i ka te pabaza, kete e vertetojne dietare qe jane ne rangun e tina ose me te medhenj se ai. Ne sjellem nje shkrim qe tregon te verteten rreth kesaj ceshtje. Per me shume info rreth dexhallit e keni librin qe flet vetem per kete ceshtje, me titull:

Tregimi per dexhallin dhe zbritjen e Isaut, alejhi selam, per ta vrare ate


Dexhall ka disa kuptime, perdoret edhe ne aspektin genjeshtar, e pasdyshim se Benjamin netanjahu eshte genjeshtar e jobesimtar, e jo vet dexhalli qysh na ka tregu Muhamedi alejhi selam


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
packs
Postuar nė: 15.12.2011, 20:18
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (want3d @ 15.12.2011, 21:13)
Spjegimin nuk e ka gjith te devijuar shejh Imran Husejni, por disa gjera qe i flet i ka te pabaza, kete e vertetojne dietare qe jane ne rangun e tina ose me te medhenj se ai. Ne sjellem nje shkrim qe tregon te verteten rreth kesaj ceshtje. Per me shume info rreth dexhallit e keni librin qe flet vetem per kete ceshtje, me titull:

Tregimi per dexhallin dhe zbritjen e Isaut, alejhi selam, per ta vrare ate


Dexhall ka disa kuptime, perdoret edhe ne aspektin genjeshtar, e pasdyshim se Benjamin netanjahu eshte genjeshtar e jobesimtar, e jo vet dexhalli qysh na ka tregu Muhamedi alejhi selam

Ok. Kam lexu kogja shume per kete ceshtje (natyrisht jo boll ose mjaft haha) po aty ku pershkruhen cilesite fizike te Dexhallit a mund te jene te pershkruara ne menyre metaforike apo ka ndonje hadith qe tregon sakt edhe per kete gje?

Kete pyetje e pata.

Flm shume.


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
Ermedin
Postuar nė: 15.12.2011, 20:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010 Citim (want3d @ 15.12.2011, 19:03)
Kush ėshtė Imran Husseini?

* * *

Pas prezantimit tė ideve tė tij nė pika tė shkurtra mbetet qė tė njėjtat tė vlerėsohen me kritik.

Sa i pėrket komentimit tė tij pėr Je'xhuxhėt dhe Me'xhuxhėt, gabimi i parė dhe i madh i tij ėshtė pohimi se ata janė paraqitur, sepse nė hadithe tė vėrteta ėshtė se Je'xhuxhėt dhe Me'xhuxhėt qė do tė paraqiten pas zbritjes se Isa'ait alejhi selam, dhe kjo natyrisht nuk ka ndodhur ende. Gabimi i madh ėshtė se pėrshkrimi i paraqitjes tė popujve Je'xhuxh dhe Me'xhuxh ka ardhur nė mėnyrė precize nė tekste tė sheriatit dhe assesi nuk i pėrshtatet popullit evropianė dhe hebrenjve. [1A]

Mė sė shumti tė cilėve i pėrgjigjet (pėrshtatet) ai pėrshkrim janė Mongolėt, Tatarėt, apo edhe Kinezėt. [1B] Sipas kėsaj, ky interpretimi i tij ėshtė njė dėshtim i pastėr, ėshtė produkt i imagjinatės dhe interpretimit metaforik tė teksteve tė sheriatit. Ndėrsa dijetarėt e Ehli Sunnetit e kundėrshtojnė interpretimin metaforik tė teksteve pėr Je'xhuxhėt dhe Me'xhuxhėt dhe Dexhxhalin.

Ndėrsa sa pėr interpretimin e Dexhallit, kundėrshtimi mė i madh i kėtij interpretimi tė teksteve tė sheriatit ėshtė Paraqitja e Dexhxhallit nė sistemin shtetėror tė Britanisė, Amerikės, apo tė ngjashme sepse nė tekstet e sheriatit dhe sipas ixhmas sė dijetarėve Dexhalli ėshtė nė formėn e Njeriut [2] dhe jo personifikim i diēkaje tjetėr. Gjithashtu, pretendimi se Britania e Madhe, nė tė cilėn e ka formėsuar Dexhallin, se 1000 vjet ka qenė forca e parė nė historinė botėrore nuk ėshtė e saktė e as precize sepse nė periudhėn prej shekullit tė nėntė deri te shekulli njėzetė shumė fuqi tė tjera kanė qenė mė tė fortė se sa Britania, tė tilla si halifati musliman edhe nė Lindje edhe ne Perėndim, Franca, Rusia, Bizanti dhe tė ngjashme.

Gjithashtu, Amerika nė tė cilin formėsohet Dexhalli, nė periudhėn pas luftės sė parė botėrore deri nė fillim tė shekullit 21-tė nuk ishte gjatė gjithė kohės fuqia mė e fortė nė botė pėr shkak se i barazoheshin Britania, Rusia dhe madje edhe Franca dhe Kina. Kėto tė gjitha pika tregojnė nė prodhimin dhe jo precizitetin (pasaktėsinė) qė janė unike nė imagjinatėn e tij nė lidhje me ngjarjet historike me paraqitjen e Dexhallit.

E kam pyetur njė shejh saudit Mensur Es-Simarijin pėr Imran Huseinin dhe interpretimin e tij nga kėto shenja, i cili, ndėr tė tjera, ėshtė dijetar i njohur i hadithit dhe i akides dhe ekspert nė interpretimin e shenjave tė mėdha, dhe pasi qė ka ardhur nė pėrfundim se interpretimet e tija janė tė pasakta dhe kontradiktore me shumė tekste tė sheriatit mbi kėtė ēėshtje, tha se kėto interpretime janė tė dexhxhallit dmth. tė rreme dhe tė gabuara, dhe se ai nuk ėshtė i pari qė tė ketė gabuar kėshtu dhe i ka interpretuar shtrembėr, por se nė kėtė e kanė tejkaluar shumė tė tjerė.

Sa pėr sulmet e tij tė ashpra dhe fyerjet ndaj atyre qė ai i quan "Vehabi", nėse me kėtė mendohet nė davetin selefij [3], davetin me tė cilin ka ardhur Muhamed ibn Abdulvehabi, si njė reformator i kohėve moderne i cili bėri thirrje pėr pastrimin e Islamit nga tė gjitha gjurmėt qė janė mbledhur nė tė me shekuj nga shirku dhe format e tij, dhe risive (bidateve) tė ndryshme nė akide dhe fikh, atėherė kjo tregon nė, mosnjohjen e akides sė saktė tė Ehli Sunetit, ose mosnjohjen e asaj me ēfarė ka ardhur Muhammed ibn Abdulvehabi, ndėrsa edhe njėra edhe tjetra janė bela...

Sa pėr lavdėrimin e tij ndaj Homeinit, udhėheqėsit tė revolucionit iranian...

/botaislame.com

Ky hamam lleshi kush ėshtė dhe pse fshihet (pa emėr, pa mbiemėr, bile as tek burimi i poezisė qė ka sjellur s'kishte gjė)!? Mos more djalė se ky asnjė fije se paska kuptuar ēka ka thėnė imami i nderuar, ama bash hiē se paska kuptuar madje si kupton vetė, po vetėm shpif e shpif e shpif! Pra, vet emri i artikullit ėshtė njė fitne ndaj imamit, a se kupton e mos u ban injorant e ta pasosh ēdo gjė qė shkruan dikush pa e futur kokėn nė punė e ta shohėsh "hajt ēka ka thanė ky imami qė ky pėllat kot"!

Sa pėr fillim, kur do ndodhe bre djalė kijameti!? A se dikujt materialist, qė thirret i menēur e qė shpif ndaj dijetarėve tė vėrtetė qė na kanė mbetur, se atij i jetohet e "jo vallah, shenjat e mėdha s'janė paraqitur e kijameti do ndodhė ma tutje ndoshta". Po, vet Pejgamberi (a.s.) ka thėnė: "Jemi dėrguar unė dhe kijameti sikurse kėta dy (dhe bėri me dy gishtat e parė)." Thotė Allahu i Lartėsuar: "Vėrtetė ėshtė afruar momenti (i kijametit) e hėna u ēa." [Kijameh, 1] Pra, kemi zbulimet e fundit qė sateliti "hėnė" i planetit tonė ka pėsuar njė erozion tė dheut tė tij, pra njė plasaritje sikurse ēahet toka si shtrat i bimės. Derisa Allahu thotė se ėshtė afruar kijameti, s'ka aty veē "amin" se me tė vėrtetė ėshtė shumė shumė afėr.

E para. Ky mė duket i paska "idol" evropianėt e ēifutėt pasiqė thotė "asesi", bile shihe sa direkt thotė pa analizuar meselen. E tash, a e sheh se ēka thotė ky hamami: je'xhuxhėt e me'xhuxhėt s'kanė dalur, ama u ngjajnė mongolėve e kinezėve. A? Po si mundet tė thuash se s'kanė dalur a andej thua se janė si kinez e mongol, kur nuk dihet!?
Ato kanė dalur, edhe vet Pejgamberi (a.s.) thotė qė: "La ilahe ilAllah, mjerė pėr ju pėr sherrin qė ju afrohet! Sot ėshtė hapur vrima e je'xhuxh me'xhuxhėve kaq (duke demonstruar njė rreth me anė tė gishtave tė tij)." Derisa qė nė kohėn e Pejgamberit (a.s.) ėshtė hapur vrima, ata do tė thotė qė kanė filluar tė dalin.
Imam Imrani thotė shumė bukur qė me'xhuxhėt janė popujt sllavė ndėrkaq je'xhuxhėt janė popujt perėndimorė bashkė me izraelitėt. Pra, vet Muhammedi (a.s.) dėshmon nė hadith qė vrima ėshtė hapur, ndaj e din se sa shkatėrruese njihet nė histori Dyndja Sllave!? Sa shkatėrrime e fitne kanė bėrė e dish ti!? Ndaj sot gjithmonė edhe na urrejnė e na kanė luftuar, si nė Ēeēeni, Afganistan, etj...
Muhammedi (a.s.) vet thotė qė ėshtė hapur vrima, a mos deshe ta ēoje nė atė moment ndonjė sahab t'i boje kontroll malet e kodrat e Kaspikut helbet a ėshtė sagllam!?

E dyta. O shpifės hamami, vet me veshėt e mi e kam dėgjuar se thotė se ėshtė njeri, pse shpif se thotė ėshtė sistem? Ai do tė sundojė me sistem, po nuk ėshtė sistem. Shumė bukur e tregon se ai ėshtė kaēurrel e me shtat tė fortė dhe rrenavec i keq. Pse shpif e shpif pėr imamin kot, kur ai e thotė qė ėshtė njeri Dexhxhalli!? Po, derisa ai ėshtė njeri, ai i ka dy sy, por shenja e tij publike ėshtė njė sy, a ende se ke parė kėtė o shpifės:

Fotografi e jashtme

A mos deshe Muhammedi (a.s.) tė t'thotė se, do ketė njė shtet, ku nė atė shtet do ketė ndikim Dexhxhalli, e ai shtet do shtype pare, e nė atė pare do e nxjerrin njė sy si shenjė e mosbesimit... po ku do ta kuptojshin sahabėt? A deshe vargje e vargje tė tė thurre qė ti ta kuptosh!? Po ky ėshtė Islami, pra se kupton gjithsecili, por duhet pak trutė t'i hullojsh.

Imami thotė shumė bukur qė Dexhxhalli ėshtė njeri, por do tė sundojė me Britaninė, pastaj njė muaj (dmth. figurativisht njė periudhė) me Amerikėn, pastaj me Izraelin. Ti, a e sheh se dollari devallvon, me gjithė euron!? Po, tash ngadalė sistemin kapitalist-masonik do ta rrėzojnė ēifutėt sionistė e do ta marrin vet n'dorė pushtetin me qendėr Izrael. Pra, shteti ēifut mė 1948 u themelua, kjo ishte detyra e parė e Dexhxhallit, e pastaj do tė forcohet e po forcohet bile e sheh edhe vet qė Amerika e furnizon ekonomikisht. Pra, imami vet thotė bile edhe tregon historinė e Temim Ed-Dariut me Dexhxhallin e qė ky pranoi Islamin dhe ia tregoi historinė e tij me Dexhxhallin qė e ka parė qė ishte kaēurrel.

E treta. Ky "selefi" qė e quan veten, se kinse vetėm ky grupi i tij ėshtė ehli-sunnet, ky shihet qė qenka njeri shpifės dhe lavdėrues i saudėve dhe abdulwahabive, tė cilėt e shitėn Qaben e gjithė Historinė Islame pėr ari e mermer, pėr t'fitu pare, ndėrkaq i pėrēajtėn muslimanėt dhe ndejtėn kambkryq kundrejt Palestinės... bile thirrėn qė palestinezėt ta braktisin kejt me gjithė Al-Aksanė, kėtė e thotė "shejh" Albani nė "El-Watan ul-Hirs" mė Tetor 1993 duke thėnė: "Ju bėjmė thirrje popullit palestinez qė t'i braktisin tokat bashkė me pasuritė e tyre e t'ua lėshojnė ēifutėve."
Ky qenka njė shpifės i shitur qė "i preku nė tel" ku paska dėgjuar kritikėn e imamit ndaj saudėve e abdulwahabive ēifutofilė.

E fundit fare. Edhe unė mund ta lavdėroj Bushin pėr njė thėnie tė tij se: "Libri qė s'ia vlen tė lexohet dy herė, ai libėr s'ban." Por, kjo nuk do tė thotė qė unė them qė Bushi ėshtė "zllato"; unė veē kėtė ēka ka than e lavdroj se ashtu llaf me vend asht.Edhe mos sjell artikuj palidhje, pa emėr, pa mbiemėr, e mos u ban injorant qė kritikon dijetar.


Ky postim ėshtė ndryshuar nga Ermedin nė 15.12.2011, 20:41
PM
Top
want3d
Postuar nė: 15.12.2011, 20:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007 Citim (packs @ 15.12.2011, 21:18)
Ok. Kam lexu kogja shume per kete ceshtje (natyrisht jo boll ose mjaft haha) po aty ku pershkruhen cilesite fizike te Dexhallit a mund te jene te pershkruara ne menyre metaforike apo ka ndonje hadith qe tregon sakt edhe per kete gje?

Kete pyetje e pata.

Flm shume.

Besoj se nuk e ke lexu kete liber qe ua preferova, se eshte nje liber i ri.


P.s A ka a ska ndonje hadith qe tregon sakt per formen si duket dexhalli une nuk kam njohuri dhe nuk e dij.


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
Ermedin
Postuar nė: 15.12.2011, 20:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010 Citim (want3d @ 15.12.2011, 21:13)
...Por disa gjera qe i flet i ka te pabaza, kete e vertetojne dietare qe jane ne rangun e tina ose me te medhenj se ai...

Mos mi llogarit dijetarė ata qė rriten nė krahun e foteljes sė saudėve, o djalė.
Dijetar nuk ėshtė ai qė din hadithe pėrmend, po ai qė nxjerr konkluzione.

"Dijetar" edhe Er-Reshidi asht nė njėfarė mėnyrė e qė ka zbuluar mrekullitė
matematikore nė Kur'an, po ai e shpalli veten profet dhe mohoi hadithin.

"Dijetarėt e mėdhenj" thotė, si ia fut kot, bile pa pėrmend emra, ncnc.
PM
Top
Ermedin
Postuar nė: 15.12.2011, 20:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010 Citim (want3d @ 15.12.2011, 21:33)
Besoj se nuk e ke lexu kete liber qe ua preferova, se eshte nje liber i ri.


P.s A ka a ska ndonje hadith qe tregon sakt per formen si duket dexhalli une nuk kam njohuri dhe nuk e dij.

Po be, "librat e vjetėr" nuk bajn, veē "librat e ri" tė vehabive.

Kshu t'kom qejf, kur thu s'di.
PM
Top

Topic Options Faqe: (5) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio