Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ti pėrmbaju asaj qė po tė shpallet...
tina_21
Postuar nė: 15.12.2011, 18:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 934
Antari Nr: 22164
Bashkangjitur: 04.05.2009
Allahu xh.sh thotė “... Andaj ti pėrmbaju asaj qė po tė shpallet, e s'ka dyshim se ti je nė rrugė tė drejtė. Dhe se ajo (shpallja) ėshtė lėvdatė e madhe pėr ty dhe pėr popullin tėnd, dhe pėr kėtė (lėvdatė) mė vonė do tė pėrgjigjeni...” Ez-Zuhruf 43-44.
Allahu xh.sh i drejtohet tė Dėrguarit tė Tij s.a.v.s. pėr t'i pėrmbahet Kuranit, duke qenė i sigurt se ėshtė nė rrugė tė drejtė, e po ashtu ia bėnė tė qartė se ky Kuran ėshtė njė pėrkujtim, lėvdatė dhe krenari pėr tė dhe pėr popullin e tij, dhe qė nė ditėn e gjykimit do tė pyetėn pėr kėtė ēėshtje nė Ditėn e Ringjalljes.
Pejgamberi s.a.v.s. i ishte pėrmbajtur kėtij Kurani, ashtu siē edhe i ishin pėrmbajtur kėtij Kurani edhe shokėt e tij, sahabėt e ndershėm, Allahu xh.sh. qoftė i kėnaqur me ta, e edhe pas tyre kishte prej gjeneratave qė u ishin pėrmbajtur kėtij Kurani e pėr kėtė arsye Allahu xh.sh. i bėri tė jenė tė kujtuar nė tokė, i ngriti ata dhe ua mundėsoi qė tė udhėheqin botėn, dhe qė nė mesin e njerėzve tė e pėrhapin dritėn e Perėndisė.
Gjatė leximit tė kėtyre dy citateve, nuk lejohet qė t’i specifikojmė vetėm Pejgamberin s.a.v.s. por duhet qė tė i pėrgjithėsojmė nė mėnyrė qė tė jetė fjalim i drejtuar pėr tė gjithė myslimanėt pavarėsisht ndryshimit nė kohė apo vend.
Ne po ashtu duhet qė ēdo herė tė kujtojmė se ky ėshtė ēelėsi i vetėm dhe i suksesshėm nė qasjen tonė ndaj Kuranit, pra qė tė kuptohet se ēdo citat i drejtohet Pejgamberit s.a.v.s. nė radhė tė parė, e pėrmes tij popullit tė tij, pėr tė qenė fjalim i drejtuar njerėzimit nė pėrgjithėsi, pėrderisa nuk vjen ndonjė argument qė e specifikon fjalimin dhe qė tė e bėjė vetėm pėr Pejgamberin s.a.v.s. Pra, nėse dikush nga ne lexon ndonjė ajet tė Kuranit e qė Allahu xh.sh. iu ka drejtuar tė dėrguarit tė Tij, paqja qoftė mbi tė, nuk lejohet qė tė e kufizojmė me kaq, por duhet qė tė pėrgjithėsohet pėr mbar myslimanėt, nisur nga kjo mėnyrė e qasjes ndaj Kuranit, ēdo njėri prej nesh duhet qė tė ndalet dhe tė meditojė nė ajetet e Kuranit nė mėnyrė qė ēdo njėri tė e merr pjesėn qė i takon dhe tė e kuptojė se Allahu xh.sh atij po i drejtohet, me tė po flet, atė po e urdhėron, atė po e obligon, dhe se atė po e ndalon !!
Allahu xh.sh. po i drejtohet tė dėrguarit tė tij, paqja dhe shpėtimi i Perėndisė qofshin mbi tė, qė t’i pėrmbahet kėtij Kurani. Pejgamberi s.a.v.s. e kishte kuptuar shumė mirė kėtė urdhėr hyjnor dhe ju kishte pėrmbajtur nė formėn mė prefekte tė mundshme, ashtu siē kishin vepruar edhe sahabėt e tij, Allahu xh.sh. qoftė i kėnaqur me ta. Edhe ti o musliman i dashur, je i obliguar qė t'i pėrmbahesh kėtij Kurani, pra eja qė sė bashku tė meditojmė dhe ta kuptojmė ashtu siē duhet kėtė urdhėr qiellorė nė mėnyrė qė ta pėrmirėsojmė kuptimin tonė ndaj tyre dhe nė kėtė mėnyrė tė mund tė e zbatojmė ashtu siē duhet, dhe ashtu siē e kėrkon Allahu xh.sh.
Folja ”kapė”, ėshtė nė mėnyrėn urdhėrore, folje e llojit tė gjashtė nė gjuhėn arabe e qė ėshtė nė kohėn e kryer, e prej saj rrjedh edhe folja “kapur”e qė i shtohet i-s-t, ndėrsa rrėnja abstrakte e pėrbėrė nga tri shkronja ėshtė ”kap”(nė gjuhėn arabe me-se-ke), e qė kapja e diēkaje do tė thotė tė mbajturit e saj, tė trajtuarit e saj, dhe tė punuarit pėr tė krijuar, vendosur, pėrmbajtur dhe forcuar lidhjet me tė. Njeriu nuk ka mundėsi tė kapet pėr diē pėrveē nėse kjo gjė tek ai ėshtė me vlerė, apo tė jetė i detyruar pėr shkak tė nevojės qė ka pėr tė, e qė nėse nuk kapėt(pėrmbahet) atėherė do tė humbė dhe do tė shkatėrrohet.
Kur ju doni tė thoni me shumė theks dhe tė shfaqni rėndėsi mė tė madhe ju thoni “Grupi mbahet pėr litar”, nė vend qė tė thoni “Grupi po mbahet pėr litar”, nė gjuhėn arabe lloji i pestė i foljeve shton mė shumė sigurinė, ndėrsa lloji i gjashtė i foljeve ėshtė ai qė e shpreh kulminacionin e tė shprehurit dhe nevojės.
Ēdo mysliman ėshtė i obliguar qė tė kapėt dhe tė i pėrmbahet kėtij Kurani duke i marrė parasysh mėnyrat mė tė mira, mė tė sigurta, si dhe mė tė qarta pėr t'iu pėrmbajtur kėtij Kurani dhe pėr tu kapur pėr tė...”..andaj ti pėrmbaju asaj qė tė ėshtė shpallur..”, kjo shpallje tregon vetė rendėsin e kėtij Kurani, si dhe sugjeron pėr shtimin e nevojės tonė nė kėtė kohė pėr ta zbatuar dhe pėr ta praktikuar atė plotėsisht, nė mėnyrė qė tė mund ti tejkalojmė sprovat, vuajtjet dhe shtrėngatat qė po na rrethojnė...
Pas urdhrit pėr t'iu pėrmbajtur kėtij Kurani, Allahu xh, sh po tė drejtohet ty o mysliman i dashur, “...se me tė vėrtet ti je nė njė rrugė tė drejtė...”, e kjo rrugė e drejtė ėshtė e vėrteta e natyrshme e personifikuar me Kuran, e kufizuar me doktrinėn e Islamit, si besim dhe legjislacion, si dispozita dhe program jete...
Ėshtė shumė e domosdoshme pėr njė besimtar bashkėkohorė qė tė kapet pėr Kurani duke qenė mase i sigurt dhe i bindur se ai ėshtė nė rrugė tė drejtė, dhe qė tė mos ia turbullojė asnjė dyshim kėtė bindje. Sepse ky besimtarė bashkėkohorė jeton nė kohėn e trillimeve, mashtrimeve, maskimit tė realitetit, jeton nė kohėn kur kanė ndryshuar botėkuptimet dhe mendimet janė sabotuar, nė kohėn kur konceptet thuajse nuk ekzistojnė, nė kohėn kur sulmet nga ana e armiqve tė Kuranit, nga sionistet, tė krishterėt dhe devijantėt e ideve tė ndyra kundrejt Kuranit, tė cilėt po ta “lajnė” trurin prej tij, duke ndryshuar vlerat, parimet, tė vėrtetat dhe synimet e tij. Me tė vėrtet, kur ai ėshtė nė qendėr tė kėtyre sulmeve, ėshtė mase e nevojshme qė tė ketė bindje tė plotė se ai ėshtė nė rrugė tė drejtė, dhe se armiqtė e tij, tė cilėt po e sulmojnė nga tė gjitha anėt, janė tė humbur dhe nė devijim, e si mundėt pra tė pajtohet qė tė e lėshoj rrugėn e drejtė pėr tė shkuar pas demonėve nė rrugėn e mashtrimit!!??
E pėr tė ta shtuar kėtė bindje dhe vendosmėri qė ti je nė rrugė tė drejtė, Allahu xh.sh. po tė tregon se ky Kuran ėshtė pėrkujtim pėr ty dhe familjen tėnde, e po ashtu se do tė pyeteni rreth tij dhe rreth tė kapurit pėr tė ditėn e Gjykimit...” dhe vėrtet ai ėshtė pėrkujtim pėr ty dhe popullin tėnd, dhe pėr tė do tė pyeteni...”
Ky pėrkujtim ėshtė nderė, fisnikėri dhe ngritje, e ēdo njėri kėrkon rrugėn dhe mundėsin qė tė arrijė deri tek njohja dhe fama..
Angazhimi pėr t'ju pėrmbajtur Kuranit dhe asaj se ēka nė tė, lėvizja me tė, tė jetuarit me tė dhe tė mjaftuarit me kėtė Kuran si program jete, ėshtė pėrmendja dhe njohja mė e mirė.
O ju qė dėshironi tė jeni tė njohur dhe tė mbaheni mend, tė jeni tė famshėm nė nivel botėror, dije mirė se rruga jote pėr tė arritur deri tek ky qėllim fisnik ėshtė Kurani. Kur ti e pėrmirėson tė kapurit tėnd pėr Kurani, dije se Allahu xh.sh. do tė te pėrmend nga dashuria ndaj teje, e edhe banorėt e qiellit do tė te pėrkujtojnė nga dashuria qė kanė pėr ty, por jo vetėm kaq, me tė vėrtetė edhe banorėt e tokės, tė mirė e tė kėq*j, do tė te pėrkujtojnė nga dashuria pėr ty. Urime pra pėr ju kjo pėrmendje, famė dhe reputacion si nė kėtė botė e po ashtu edhe nė botėn tjetėr.
Thotė Allahu xh.sh “A nuk e kuptoni se Ne ua shpallėm librin nė tė cilin gjendet krenaria juaj?” El-Enbija:10.
Ndėrsa i dėrguari i Tij, paqja dhe bekimi i Allahut xh.sh qofshin mbi tė, thotė (Me tė vėrtetė Allahu xh.sh me kėtė Kuran i ngrit disa prej jush ndėrsa i poshtėron disa tė tjerė).
O ti mysliman i dashur, dhe ti oj myslimane e ndershme, me Kuran ne jemi ēdo gjė ndėrsa pa Kuran ne jemi asgjė, ne pa Kuran po ashtu as tek Perėndia nuk kemi asnjė vlerė. Urime pėr ndonjėrin prej nesh i cili do tė pėrmendet pėr Kuran, siē mundė tė thonė, pėr shembull, Imami dhe dėshmori Hasan El-Bena ėshtė njeri Kuranor (do tė thotė qė iu pėrmbahet Kuranit), apo udhėheqėsi dhe martiri Sejjid Kutbi, i cili e shkroi librin ”Nėn hijen e Kuranit”, ėshtė komentues i Kuranit.
A thua vallė, o vėllezėr dhe motra, a thua vallė ka diē mė tė bukur se tė njiheni me Kuranin dhe pėr Kuranin, a thua ka diē mė tė bukur se sa emri juaj gjatė pėrmendjes tė jetė shoqėruar me pėrmendjen e Kuranit. Kjo pra ėshtė fama e vėrtetė dhe pėrmendja e bukur
Tė dashurit e mi, o ju pėrmbajtės tė Kuranit, ju kėshillojė qė ēdo herė tė ndaleni pran kėtyre dy citateve, kurrė mos u ndani nga pėrmendja e tyre, mos i largoni nga mendja as edhe pėr njė ēast tė vetėm, ēdo herė kijeni parasysh se sa jeni tė kapur pėr kėtė Kuran, se sa po i pėrmbaheni kėtij Kurani, se sa jeni tė lidhur pėr kėtė Kuran, ne nuk duam kapje tė thjeshtė apo tė kapur nga tė tjerėt pėr kėtė Kuran, por duam njė kapje tė fortė e tė sinqertė ashtu siē thoshte Hudhejfe bin El-Jemani r.a “Ne jemi nė njė kohė nė tė cilėn nuk do tė shpėtoj askush pėrveē atij qė lutet si lutėsi nė ēastet e fundosje
PM
Top
ALbeXtra
Postuar nė: 16.12.2011, 13:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 336
Antari Nr: 22058
Bashkangjitur: 08.04.2009All-llahu na befte me besim te forte e mos na beft t eluhatshem ne kete fe,pavarsisht rrethanava,kohes qe jetojme nga ne kerkohet te jemi te denje ndaj besimit ne Allahun xh.sh,Pejgamberin Muhamed a.s dhe librit hyjnor KU'ranin.
Lus All-llahun qe te gjitheve te na mbaj mbrenda ketij besimi te forte sepse vetem ne kete menyr arrihet suksesi ne kete bote dhe inshallah ne boten tjeter(Ahiret),Amin.


----------------------------------------
Islam it's not only a religion. but a complete way of life.
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio