Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Tregim shumė prekės rreth respektimit tė prindėrve
tina_21
Postuar nė: 15.12.2011, 18:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 934
Antari Nr: 22164
Bashkangjitur: 04.05.2009Akrepat e orės po zvarriteshin ngadalė pėr tė arritur orėn 18 tė mbrėmjes nė shtėpinė e zonjės sė Ebu Muhamedit, e cila po e kalonte ditėn e parė pas vdekjes sė bashkėshortit tė saj nė moshė shumė tė re. Gjuha e saj nuk pushonte sė belbėzuari duke u munduar qė me kėtė ta ngushėllojė sado pak veten. Ajo vazhdimisht pėrsėriste: “Shoqėrova armiqtė e mi e ai shoqėroi Zotin e tij... Ēfarė dallimi mes shoqėrimit tim dhe tė tij...”
Shtėpia ishte mbushur nga njerėzit qė kishin ardhur pėr ngushėllime. Burra e gra, tė mėdhenj e tė vegjėl, qė tė gjithė mundoheshin ta ngushėllonin: “Duro Umu Muhamed. Shpreso tek Allahu xh.sh. Allahu xh.sh. tė mundėsoftė tė shohėsh nga Muhamedi tre vjeēar njė trashėgimtar tė denjė”.
Allahu xh.sh kėshtu e kishte caktuar pėr fėmijėrinė e Muhamedit, jetim i pababė. Por mėshira e Allahut xh.sh. e kishte kapluar kėtė djalosh duke ia zbutur zemrėn e nėnės sė tij pėr tė qenė nė tė njėjtėn kohe edhe nėnė edhe baba....
Kalonin vite, Muhamedi sa vinte e rritej. Hyri edhe nė shkollė fillore, e pasi e pėrfundoi me sukses tė lartė dhe si nxėnės i dalluar, nėna e tij organizoi njė aheng, duke i gėzuar tė gjithė tė pranishmit, ndėrsa kur nata ra dhe errėsira po mbulonte ēdo gjė, nėna u ulė pran djalit tė saj dhe duke e pėrqafuar, i tha: “Biri im, nuk frikohem se nuk ka kush tė pėrkujdeset pėr ty, por unė kam vendosur qė me endje tė qepė rroba, t’i shes ato dhe kėshtu me mundin tim tė ta mundėsoi tė pėrfundosh edhe fakultetin duke qenė shėndosh e mirė”. Fėmijėn e kaploi vaji. Duke qėndruar nė pėrqafim tė nėnės, ai me tėrė ēiltėrsinė fėmijėrore iu pėrgjigj: “Nėnė, nėse do Allahu xh.sh. qė tė hyjė ne Xhennet, do t’i tregoj babit pėr mirėsinė e madhe qė po tregon ndaj meje.” Nėna mundohej qė lotėt e saj t’i zėvendėsonte me buzėqeshje pėr hatėr tė vogėlushit.
Kėshtu kaluan vitet, Muhamedi tashmė kishte hyrė nė fakultet, ndėrsa nėna e tij ende vazhdonte tė qepte rroba dhe t’i shiste ato pėr t’i mundėsuar shkollimin djalit tė saj ashtu siē edhe i kishte premtuar.
Jeta vazhdoi kėshtu deri atė ditė ....
Kur Muhamedi hyri nė shtėpi, pasi ishte kthyer nga njė shok i tij, e pa nėnėn e tij se si e kishte molisur koha, se si gjithė ato vite vuajtje dhe mundime koha ia kishte gdhendur nė fytyrė. E gjeti nėnėn e tij qė e kishte zėnė gjumi nė dysheme ndėrsa nė dorė ende mbante rrobat qė po i qepte pėr t’i shitur...
Sa ishte munduar pėr Muhamedin! Sa net kishte kaluar pa gjumė vetėm pėr Muhamedin!
Muhamedi atė natė nuk kishte mundur tė flinte, e as tė nesėrmen nuk kishte shkuar nė fakultet. Ai vendos studimet t’i vazhdojė me korrespodencė, nė mėnyrė qė tė mund tė kėrkonte punė e t'ia lehtėsojė nėnės gjithė kėtė barrė.
Ndėrsa kjo e kishte zėmėruar nėnėn, e cila iu drejtua duke i thėnė: “Me tė vėrtetė kėnaqėsia ime do tė ishte nėse ti i pėrfundon studimet si i rregullt. Unė tė kam premtuar se do ta ndėrpres qepjen po qė se t’i do tė punėsohesh pas pėrfundimit tė studimeve si i rregullt”. Kjo edhe ndodhi...
Ja Muhamedi, erdhi koha qė tė bėhej gati pėr festėn e diplomimit. I shoqėruar me shpresėn pėr punėsim qė tė ia lehtėsonte nėnės gjithė atė barrė tė rendė, ashtu edhe ndodhi...
Pas muajt tė parė tė punėsimit tė Muhamedit, nėna e tij po i pastronte mjetet qė i pėrdorte pėr qepje. Donte qė ato tė ia dhuronte fqinjės sė tyre e cila kishte nevojė, ndėrsa Muhamedi po numėronte ditėt deri nė ditėn kur do ta merrte edhe rrogėn e parė. Ishte zhytur nė mendime. Si ta gėzoj nėnėn? Si do tė mund t'ia kthejė gjithė kėtė mund qė e ka bėrė pėr mua? A tė udhėtojė me tė? Apo ndoshta do tė ishte mė mirė qė tė ia mbush qafėn me ari?
Kėto mendimi tė Muhamedit i ndėrpreu nėna e tij e cila hyri nė dhomė. Fytyra i ishte zverdhur nga lodhja. “O djali im, jam sėmurė, po ndiej lodhje nga brenda por nuk po e di pėrse”, tha ajo. Muhamedi u hodh nė kėmbė duke nxituar qė ta ndihmonte nėnėn e tij.
E dėrgoi pėr nė spital. Gjendja e saj po pėrkeqėsohej derisa edhe hyri nė koma. Muhamedi e harroje veten, punėn dhe botėn. E kishte lėnė zemrėn e tij tek nėna. Nuk i ndahej thuajse as edhe pėr njė ēast, ndėrsa nė vete belbėzonte, nuk pushonte sė pėrsėrituri: “Pėr ty do ta flijoja veten. Pėr ty nėna ime do tė jepja pasuri e fėmijė”.
Ndodhi ajo qė Muhamedi as qė e kishte pritur e as qė i kishte shkuar mendja, ndodhi ajo mė e keqja... Ishte ora 10 e mėngjesit. Muhamedi doli nga puna pėr tė shkuar nė spital. Ishte i mbushur me shpresė se nėnėn do ta gjente me shėndet tė mirė e ti thotė mirėmėngjesi. T’ia uronte njė mėngjes plot respekt, ngrohtėsi e dashuri. Muhamedi arriti tek hyrja e spitalit i kapluar nga kėto mendime dhe ndjenja. Atė nė hyrje e ndali recepsionisti duke e ngushėlluar, ai i kėrkoi qė tė bėhej i durueshėm dhe tė pajtohej me fatin. Muhamedi ishte stepur nė vend! E kishte humbur orientimin e tij! Por caktimi i Allahut ishte punė e kryer.
Muhamedi, pasi e varrosi nėnėn e tij, e cila pas shumė vitesh vuajtje dhe mungese do tė arrinte te burri i saj, e bashkė me tė u varrosen edhe kujtimet, edhe ditėt mė tė mira tė jetės sė tyre.
Ai u kthye nė shtėpi, tanimė kishte mbetur jetim pa babė dhe pa nėnė.
Me tė pėrfunduar muaji, rroga e parė kishte zbritur nė xhirollogarinė e Muhamedit por ajo tashmė nuk e kishte asnjė vlerė, as qė e gėzonte fare. E ēfarė vlere mund tė kishte pasuria kur e kishte humbur nėnėn?!
Kėshtu vazhdoi tė mendonte derisa nuk u udhėzua pėr tė bėrė vepra humane, e qė nė kėtė mėnyrė tė ia kthente mirėsinė e nėnės, edhe pse ajo tashmė ishte nėn dhč.
Kėshtu edhe ndodhi. Muhamedi kishte vendosur qė ta ndante ēerekun e pagės sė tij pėr ēdo muaj dhe atė ta jepte pėr hir tė nėnės sė tij duke hapur kėshtu shumė puse, duke ndėrtuar shumė ēezme. Ai nuk ndalej sė bėri vepra humane pėr nėnėn e tij. Kėtė nuk e kishte ndaluar asnjėherė, e as kur e arriti pleqėria, as kur fėmija iu rritė, ky ēerek page asnjėherė nuk ishte ndaluar nga tė dhėnit pėr hir tė nėnės.
Mė sė shumti, Muhamedi, ishte pėrqendruar qė tė blinte ftohės-uji dhe t’i vendoste nė hyrje tė xhamive.
Njė ditė prej ditėsh, Muhamedi e takoi njė punėtorė i cili po vendoste ftohės-uji tek hyrja e xhamisė nė tė cilėn ai falej. I ēuditur me faktin se si kishte mundur ta harronte xhamin ku ai vetė falej, ishte gėzuar pėr kėtė bamirės por i vinte keq pėr vetėn e tij. Ēudinė edhe mė shumė ia kishte shtuar kur tė nesėrmen Imami i xhamisė kishte filluar ta falėnderonte pėr mirėsinė dhe bamirėsinė e tij, duke e falėnderuar pėr ftohėsin e ujit qė ia kishte sjellė nė xhami! I hutuar, Muhamedi i ishte pėrgjigjur: “Mė fal, por unė nuk e kam sjellė kėtė ftohės-uji tek xhamia jonė!”. “Gjithsesi”, insistonte Imami, “dje erdhi tek unė djali yt Abdullahi, i cili ishte nxėnės nė shkollė tė mesme, pasi qė ma dha shumėn e tė hollave mė tha se kėto dėshiron t’i vė si bamirėsi pėr babin, vėni mė tha nė blerjen e njė ftohėsi-uji tek xhamia jonė”.
Muhamedi, i mplakur, u kthye tek djali i tij, e derisa po e pėrqafonte pėr atė qė kishte bėrė. Fytyra i shndriste nga lumturia pėr kėtė gjest tė tij, por nuk harroi ta pyeste se si kishte arritur kėtė shumė tė hollash.
Pėrgjigja e tronditi tėrėsisht kur ai kuptoj se djali i tij pėr mė shumė se pesė vite kishte filluar tė grumbullonte nga njė nga njė rial saudit (monedhė saudite) derisa kishte arritur shumėn e kėrkuar pėr kėtė ftohės-uji, ndėrsa babait i ishte pėrgjigjur: “Qė kur kam lindur tė kam parė duke blerė dhe vendosur ftohės-uji nė hyrje tė xhamive pėr hir tė nėnės tėnde dhe pėr kėtė kam pasur dėshirė qė edhe unė tė vendos sė paku njė pėr hir tėndin!”
Vaji e kaploi Abdullahun e sė bashku me tė edhe Muhamedin, e sikur tė mund tė flisnin ato lot, me siguri qė do tė thoshin: “Me tė vėrtet begatia e mirėsisė ndaj prindėrve vėrehet nė kėtė botė para tjetrės”dhe “Kini mirėsi pėr prindėrit tuaj, edhe nėse kanė vdekur, qė tė kenė fėmijėt tuaj mirėsi ndaj jush”.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio