Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kohėt, rastet dhe vendet kur pranohet duaja
Njona_GV
Postuar nė: 16.12.2011, 22:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1624
Antari Nr: 23069
Bashkangjitur: 01.08.20091-Nata e Kadrit.

2-Nė thellėsinė e natės.

3-Pas namazeve farze.

4-Mes ezanit dhe ikametit.

5-Njė orė prej ēdo nate (pjesa e tretė e natės).

6-Kur thirret ezani pėr namazet farze.
7-Kur tė bie shi.

8-Kur pėrballen muslimanėt me armikun nė rrugė tė Allahut.

9-Njė orė gjatė ditės sė Xhuma. Thėnia mė e vėrtetė qė flet pėr vlerėn e kėsaj kohe ėshtė se ajo orė ėshtė ora e fundit prej kohės tė ikindisė deri nė kohėn e akshamit, ose mund tė jetė nė orėn kur mbahet hutbeja ose nė namaz.

10-Gjatė pirjes sė ujit Zemzem me nijet (qėllim) tė sinqertė.

11-Nė sexhde.

12-Kur tė ēohesh natėn prej gjumi, duke u lutur me duatė qė transmetohen nė kėtė kontekst.

13-Nėse ke fjetur me abdes pastaj je ngritur natėn dhe je lutur.

14-Gjatė lutjes me fjalėn (La ilahe il-la ente subhaneke ini kuntu minedh dhalimin).

15-Lutja e njerėzve pėr njeriun qė ėshtė nė momentet e fundit tė jetės.

16-Lutja pas falėnderimit tė Allahut dhe salavateve mbi Pejgamberin alejhi selam gjatė teshehudit tė fundit nė namaz.

17-Gjatė lutjes sė Allahut me emrin e Tij tė Madh, me tė cilin emėr po qe se i lutesh, tė pėrgjigjet dhe nėse kėrkon diē prej Tij tė jep.

18-Lutja e muslimanit pėr vėllanė e tij musliman nė mosprezencėn e tij.

19-Lutja nė ditėn e Arafatit nė Arafat.

20-Lutja nė muajin e Ramazanit.

21-Gjatė mbledhjes sė muslimanėve nė ndenjat e dhikrit (pėrmendjes sė All-llahut).

22-Lutja nė fatkeqėsi me “Ina lilahi ue ina ilejhi raxhiun, Allahume exhurni fi musibeti ue hluf li hajran minha” (Tė Allahut jemi dhe tek ai do tė kthehemi, O Allah mė shpėrble pėr kėtė fatkeqėsi dhe ma kompenzo atė me njė mė tė mirė se atė qė kisha).

23-Duaja ndaj Allahut me sinqeritet tė madh.

24-Lutja e atij qė i ėshtė bėrė padrejtėsi ndaj zullumqarit.

25-Lutja e prindit pėr fėmijėn e tij dhe pėr prindėrit e tij.

26-Lutja e udhėtarit.

27-Lutja e agjėruesit derisa tė bėjė iftar.

28-Lutja e agjėruesit gjatė kohės sė iftarit.

29-Duaja e atij qė ėshtė nė zor.

30-Duaja e imamit (udhėheqėsit) tė drejtė.

31-Lutja e fėmiut tė ndershėm pėr prindėrit e tij.

32-Duaja pas abdesit pasi i thotė duatė qė pėrcillen nga Pejgamberi sal-lallahu alejhi ue selem.

33-Lutja pas gjuajtjes sė gurėve tek Xhemerati i vogėl.

34-Lutja pas gjuajtjes sė gurėve tek Xhemerati i mesėm.

35-Duaja brenda Qabes, andaj kush falet nė hixhr[2] kjo llogaritet pjesė e Qabes.

36-Lutja nė Safa.

37-Lutja nė Merva.

38-Lutja tek Mesharil-Harami.

Besimtari i vėrtet e lut Zotin e tij ēdoherė kudo qė tė jetė “Dhe kur robėrit e mi tė pyesin ty (o Muhammed) pėr Mua, atėherė (pėrgjigjju atyre): "Vėrtet Unė jam pranė, Unė i pėrgjigjem lutjeve tė lutėsit kur ai mė drejtohet Mua me lutje."[3], mirėpo kėto kohė, raste dhe vende qė i cekėm duhet tė veēohen mė shumė me dua.

[2] Vendi rreth i cili gjindet ngjitur me Qaben.

[3] Suretul-Bekare,ajeti:186.


----------------------------------------
- Find someone who can change your life .. not just your relationship status .
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio