Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nė pėrvjetorin e 17 tė themelimit tė Universitetit
EDI.RAMA
Postuar nė: 17.12.2011, 19:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8123
Antari Nr: 18352
Bashkangjitur: 06.11.2008Nė pėrvjetorin e 17 tė themelimit tė Universitetit tė Tetovės njė delegacion i kėtij universiteti i udhėhequr nga rektori Agron Reka, ka vizituar familjen e dėshmorit Abdilselam Emini, nė fshatin Reēicė, ndėrsa mė pas kanė bėrė homazhe tek busti i tij qė ndodhet para fakultetit tė arteve tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės. “Dėshmori I arsimit Abdilselam Emini e sakrifikoi jetėn e tij pėr arsimin shqip, prandaj kombi ynė kurr nuk do ta harrojė veprėn e tij heroike pėr themelimin e kėtij institucioni tė arsimit sipėror. Ne si udhėheqėsi e Universitetit pėrulemi sot para veprės sė tij dhe kemi konsideratat mė tė mira pėr veprat e atyre qė u flijuan nė altarin e lirisė, me idealin e lartė pėr liri dhe tė drejta tė barabarta, pėr shkollimin nė gjuhėn amtare”, u tha gjatė homazheve qė u bėnė nė kuadėr tė manifestimeve pėr nder tė 17 vjetorit tė themelimit tė Universitetit tė Tetovės.
Ndėrkohė Besir Emini, djali i dėshmorit Abdilselam Emini, ndjehet i lumtur qė ky strukturat e universitetit vizitojnė dhe pėrkujtojnė prindin e tij. Besiri, tashmė 25 vjeēar, ėshtė referent nė fakultetin e Arteve tė USHT-sė, ndėrsa pėr gazetėn tonė tregon ditėn e vrasjes sė babait tė tij.
”Kam qenė 8 vjeēar, nė klasė tė dytė, duke u kthyer nga shkolla me shokėt dhe kam parė pėrplasjet mes banorėve dhe forcat policore tė shtetit. Dija se bėhet fjalė pėr universtet. Kam shkuar nė shtėpi, kurse pas kohe na kanė lajmėruar se babai ėshtė plagosur.Mė pas morrėm vesh se babai ishte vrarė nga policia. Kanė qenė moment tė vėshtira por sot ndjehem krenar pėr babain sepse dha jetėn pėr universitet”, thotė Besir Emini, duke evokuar momentet e vegjėlisė sė tij. Ai shprehet se me kalimin e viteve vėshtirėsitė nė jetė janė tejkaluar me ndihmėn e popullatės vendore. “Normalisht se ka qenė shumė rėndė tė kalohen gjithė kėto vite pa prind. Nuk ka munguar asnjėherė pėrkrahja e banorėve dhe e popullatėsshqiptare nė pėrgjithėsi. Tė gjitha strukturat e Universitetit tė cilėt kanė qenė nė tė kaluarėn dhe qė janė aktuale, na vizitojnė dhe na bėjnė mė krenar pasi qė nuk harrojnė veprėn e prindit tim”, thotė Emini. Familja e tij sot ėshtė krenare pėr tė, pasi qė emrin i tij, pėr shkak se emri i tij dhe flijimi identifikohen me tempullin e shqiptarėve tė diturisė nė Maqedoni-Universitetin e Tetovės. “Normalisht se Universiteti ka kaluar shumė sfida, njė kohė nuk ėshtė pranuar pastaj ėshtė injoruar. Me legalizimin e Universitetit Shtetėror tė Tetovės, jemi ndier pak mė tė lehtėsuar pasi qė shkoi nė vend amaneti i babės dhe i gjithė atyre qė flijuan pėr universitet. Pėrkrahim si familje inciativat pėr ringritjen e kėtij universiteti por dhe jemi shumė koshient se duhet ende pėr tu bėrė”, thotė Besiri. Mė 17 shkurt tė vitit 1995 nė mbrojtje tė rėnimit tė objektit nga pushteti i atėhershėm, ku sot ndodhet fakulteti i Arteve ra dėshmor dhe u vra Abdilselam Emini. Nė kėtė vend sot ēdo vit vijnė dhe bėjnė homazhe strukturat e Universitetit, kurse aty qėndron edhe busti i kėtij dėshmori, si simbol i sakrficiės sė shqiptarėve pėr tė pasur Universitet. Abdilselami, pas rėnies la re fėmijė, Besirin tashmė 25 vjeēar, Mirjetėn 23 vjeēare dhe Abdullaun 20 vjeēar, i cili ėshtė student i stomatologjisė nė Shqipėri. Ndryshe, Qeveria e atėhershme maqedonase e pengonte realizimin, zyrtarizmin e kėtij projekti pėr shkaqe juridike, kushtetuese ndėrsa 10 vjet tė plota mė pas, duke funskionuar si universitet ilegal, ky universitet arriti tė pranohet dhe legalizohet nga shteti me emrin Universiteti Shetėror i Tetovės nė vitin 2004. Pėr ditėn e shtunė (sot) ėshtė paraparė njė akademi pėrkujtimore nė Pallatin e Kulturės nė Tetovės, e titulluar 17 vjet Universitet, ndėrsa pritet tė marrin pjesė personalitete shtetėrore, politike dhe shoqėrore.
(TV KOHA)
[IMG]http://tetova1.com/portali/images/resized/foto/dhjetor2011/abdylselam_200_2<>http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=s44kl3RLOYA

Ky postim ėshtė ndryshuar nga EDI.RAMA nė 17.12.2011, 19:04


----------------------------------------
Ti Shqipėri mė jep nder,mė jep emrin shqipėtar - Naim Frashėri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
EDI.RAMA
Postuar nė: 17.12.2011, 19:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8123
Antari Nr: 18352
Bashkangjitur: 06.11.2008
http://www.youtube.com/watch?feature=playe...e&v=s44kl3RLOYA


----------------------------------------
Ti Shqipėri mė jep nder,mė jep emrin shqipėtar - Naim Frashėri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
EDI.RAMA
Postuar nė: 17.12.2011, 19:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8123
Antari Nr: 18352
Bashkangjitur: 06.11.2008te ja kujtojme ali ahmet kete video me gjak sarifice kem fitoj kete univerzitet ju zotrit te bdise ken ba si shtepi tuaj


----------------------------------------
Ti Shqipėri mė jep nder,mė jep emrin shqipėtar - Naim Frashėri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio