Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (3) [1] 2 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Neo-osmanizmi, ndėrmjet frikės dhe shpresės
Princo
Postuar nė: 19.12.2011, 13:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009Perandoria Osmane konsiderohet prej perandorive mė tė mėdha, ku mbizotėroi toleranca ndėrfetare qė nga koha e Perandorisė Romake. Ai ishte shteti ku ēėshtja e tolerancės fetare nuk kishte tė bėnte me personalitetin e sunduesit apo kohės, por ajo ishte e institucionalizuar. Shteti osman ishte perandori qė mbėshtetej nė multietnicietet dhe nė tolerancė institucionale, ashtu siē u pėrfaqėsua nė parlamentin e parė osman tė vitit 1876. Shteti osman paraqet thelbin e laicizmit osman e jo shtetin e hilafetit, megjithėse sulltan Abdulhamiti i Dytė (1876-1908) quante veten kalif tė myslimanėve.

Mr. Qemajl Morina

-Kohėve tė fundit shihet njė interesim i shtuar rreth asaj qė po quhet neo-osmanizėm, qė mund tė konsiderohet fazė e tretė e modernizimit tė shtetit turk. Kėsaj radhe, neo-osmanizmi vjen nėn presion tė kėrkesave urgjente tė Bashkimit Evropian pas fazės sė dytė (ataturkiane), i cili kuptoi modernizmin si perėndimorizim (westernization) tė Turqisė nė aspektin formal (tė veshjes) apo nė pėrmbajtje (ligjeve) qė ajo tė kthehet pjesė e civilizimit perėndimor.

Pas fazės sė parė tė atij osman, i cili nuk ishte studiuar siē duhej, me gjithė rėndėsinė e tij, qoftė nė Turqi apo nė vendet tjera, qė ishin pjesė e shtetit osman, i cili pėrfundoi sė ekzistuari nė fund tė vitit 1918.

Pėr kėtė zgjedhja e kėsaj teme pėr objekt debati nė Sallonin e sė martės u prit shumė mirė nga tė pranishmit, rreth sė cilės u zhvillua njė debat tejet interesant.

Perandoria Osmane konsiderohet prej perandorive mė tė mėdha, ku mbizotėroi toleranca ndėrfetare qė nga koha e Perandorisė Romake. Ai ishte shteti ku ēėshtja e tolerancės fetare nuk kishte tė bėnte me personalitetin e sunduesit apo kohės, por ajo ishte e institucionalizuar. Shteti osman ishte perandori qė mbėshtetej nė multietnicietet dhe nė tolerancė institucionale, ashtu siē u pėrfaqėsua nė parlamentin e parė osman tė vitit 1876. Shteti osman paraqet thelbin e laicizmit osman e jo shtetin e hilafetit, megjithėse sulltan Abdulhamiti i Dytė (1876-1908) quante veten kalif tė myslimanėve.

Deri nė vitet e shtatėdhjeta tė shekullit njėzet, Turqia ishte shumė e rezervuar nė pėrdorimin e termit “osmanli”, i cili i pėrfaqėsonte njė tė kaluar tė papranueshme pėr njė shumicė tė njerėzve tė asaj kohe. Mirėpo, kryeministri turk, Rexhep Tajip Erdogan, e pėrdori kėtė term haptazi para botės, kur nė Forumin ekonomik tė Davosit nė Zvicėr, me tone tejet tė ashpra polemizoi me presidentin e Izraelit, Shimon Perez, lidhur me ēėshtjen e Gazės, ku pėrveē tjerash deklaroi: “Osmanlinjtė ishin ata qė morėn nė mbrojtje hebrenjtė, tė cilėt Spanja i dėboi nė fund tė shekullit pesėmbėdhjetė pas rėnies sė Andaluzisė”.

Politikani i parė, i cili u pėrpoq t’i kundėrvihet armatės turke duke u mbėshtetur nė fuqinė e Amerikės, ishte kryeministri turk Adnan Menderesi, i cili e riktheu kėndimin e ezanit nė gjuhėn arabe nė vitet e gjashtėdhjeta tė shekullit njėzet, njė pėrpjekje qė ai e pagoi me jetėn e vet.

Ndėrkohė ish-presidenti turk Turgut Ozal e fshehu pėrkatėsinė e tij tė tarikatit Nakshibendi si dhe ishte presidenti i parė i Turqisė qė falej nė pallatin presidencial, larg syve tė armatės turke.

Nė vitet e tetėdhjeta, kryeministri Nexhmedin Erbakani legalizoi partinė e parė proislamike nė Turqinė sekulare, me emra tė ndryshėm si “Fadile”, “Refah” etj.

Ai disa herė korri fitore nė zgjedhje, por qėndrimi i tij nė pushtet nuk ishte shumė i gjatė, pėr shkak tė qėndrimit jo miqėsor tė armatės turke ndaj programit tė tij pro-islamik.

Nuk ka dyshim se kreator i politikės turke tė tanishme ėshtė ministri i Punėve tė Jashtme i Turqisė, Ahmet Davutoglu, i cili nė vitin 2001 botoi librin e tij me titull: “Thellėsitė strategjike”. Nė kėtė libėr, ai flet pėr qėllimin e Turqisė pėr tė depėrtuar thellė nė Azi nė vend tė Evropės, apo ”kthim te rrėnjėt”.

Ai aty flet pėr “krizėn e dhembshme tė identitetit qė po e vuajnė breza tė tėrė popullit turk”. Shkakun e kėsaj krize ai e sheh si rezultat i “dy kuteve me tė cilat po vepron Bashkimi Evropian”, nė veēanti pas ndodhisė sė Davosit, kur turqit deshėn t’i tėrheqin vėrejtjen Perėndimit se Turqia mund tė jetė “therrė” nėse nuk pritet me lule nga BE.

Vlen tė theksohet se Davutoglu u inkuadrua nė politikė si akademik, profesor universiteti, nė nėntor tė viti 2002 si kėshilltar pėr politikė tė jashtme i kryeministrit, Rexhep Tajip Erdogan, kurse mė 1 maj 2009 si ministėr i Punėve tė Jashtme. Nuk ishte as anėtar parlamenti, e as anėtar i Partisė pėr Drejtėsi dhe Zhvillim e cila ėshtė nė pushtet.

Megjithatė, Turqia nuk ėshtė e hapur vetėm ndaj botės myslimane, ajo ėshtė e hapur edhe ndaj Bashkimit Evropian, ku edhe pret tė anėtarėsohet qė nga viti 1963. Lidhur me kėtė, kryeministri turk, Erdogan ka qenė i qartė nė porositė e tij. “Turqia nuk dėshiron ta shohė Bashkimin Evropian si klub tė tė krishterėve, por kėrkon ta shohė atė si njė bashkim politik dhe social”. Ai ėshtė i zhgėnjyer me pritjen e gjatė tė vendit tė tij. “Nuk ka asnjė vend tė jetė lėnė nė pritje pėr 50 vjet. Nėse anėtarėsimi ynė do tė pengohet me pretekste politike, ajo qė do tė humbasė do tė jetė Evropa”.

Njė interesim tė veēantė Turqia ka treguar edhe pėr vendet e Ballkanit Perėndimor. Vizitat e krerėve politikė kanė qenė tė shpeshta, mirėpo reagimet ndaj disa deklaratave kanė qenė tė ndryshme prej vendit nė vend. Mė i pėrfoluri ėshtė ministri i Punėve tė Jashtme tė Turqisė, Davutoglu, dhe nė veēanti fjalimi i tij i mbajtur nė Sarajevė me titull: “Trashėgimia osmane dhe bashkėsitė myslimane sot nė Ballkan”. Lidhur me kėtė temė reagimi mė i ashpėr erdhi nga orientalisti dhe ish-diplomati serb, Darko Tanaskoviq, qė mban titullin: “Ēfarė kėrkon Turqia nė Ballkan?”

Nė sallon u diskutua si tė gjendemi ne shqiptarėt nė kėtė gėrshetim tė interesave dhe si tė radhitemi ne si komb qė ka rol kyē nė kėto hapėsira? Turqia ėshtė njė fuqi rajonale me rėndėsi, me njė rritje ekonomike tė lartė, e cila nė ēerekun e parė tė kėtij viti arriti nė 11 pėr qind, pėr investimet e tė cilės ka nevojė Kosova. Por u potencua gjithashtu se pėr kėtė duhet qė nga pala kosovare tė pėrgatiten projekte konkrete.

Ajo qė vlen tė potencohet mė nė fund ėshtė se orientimi i ri i Turqisė po shėrben si model pėr tė gjitha vendet e Lindjes sė Mesme, nė veēanti atyre tė pėrfshira nė pranverėn arabe. Andaj, me tė drejtė nė librin e tij mė tė ri “Islamikėt e Turqisė – osmanlinjtė e rinj”, historiani maroken, Idriz Buvanu, thotė se nė kėrkimin e tyre pėr ta “rikthyer lavdinė e tė parėve, kanė gjetur njė gjuhė mirėkuptimi mes islamit dhe Perėndimit, por me mjete bashkėkohore e jo me mjete tė shekujve tė kaluar”.


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
alvin
Postuar nė: 19.12.2011, 14:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008AS frikė, as shpresė.

Thjeshtė, neoosmanizmi ėshtė utopi dhe iluzion, mos them ėndrra kuajsh smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 19.12.2011, 14:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006 Citim (alvin @ 19.12.2011, 15:12)
AS frikė, as shpresė.

Thjeshtė, neoosmanizmi ėshtė utopi dhe iluzion, mos them ėndrra kuajsh smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Keta e duan shume Erdoganin, ama vetem sepse ai eshte musliman dhe ka fol pak kunder izraelitve.


Un e admiroj Erdoganin se asht nje lider i nje shteti qe po e ben akoma me te fuqishem vendin e tij dhe tenton te bej dicka te mire sidomos per ata njerez qe e konsiderojne veten turq por qe jane jasht Turqise pamar parasysh identifikimin e tyre fetar.

Dmth, ai po te jete i ngjashem si Gadaffi ose Kim Jong II qe ka vdek sot, keta do e duan vetem pse eshte musliman dhe vetem nese do flet kunder izraelitve.


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
Princo
Postuar nė: 19.12.2011, 14:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009 Citim (Happy_Soldier @ 19.12.2011, 15:45)
Keta e duan shume Erdoganin, ama vetem sepse ai eshte musliman dhe ka fol pak kunder izraelitve.


Un e admiroj Erdoganin se asht nje lider i nje shteti qe po e ben akoma me te fuqishem vendin e tij dhe tenton te bej dicka te mire sidomos per ata njerez qe e konsiderojne veten turq por qe jane jasht Turqise pamar parasysh identifikimin e tyre fetar.

Dmth, ai po te jete i ngjashem si Gadaffi ose Kim Jong II qe ka vdek sot, keta do e duan vetem pse eshte musliman dhe vetem nese do flet kunder izraelitve.

Na i duam njerzit qe kan vizion ,ide.jan te drjet,jan Shpirt mire. Kontribojn per te miren.. etj etj DHE nuk i Admirojm.....

por ket Shkrim e ka shenuar Mr. Qemajl Morina, Eshte personalitet e i njohur ne Republiken e Kosoves..


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 19.12.2011, 15:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006 Citim (Princo @ 19.12.2011, 15:57)
Na i duam njerzit qe kan vizion ,ide.jan te drjet,jan Shpirt mire. Kontribojn per te miren.. etj etj DHE nuk i Admirojm.....

por ket Shkrim e ka shenuar Mr. Qemajl Morina, Eshte personalitet e i njohur ne Republiken e Kosoves..

Fjale i keni asgje me shume.


Me bo me e permende Anton Ceten qe pajtoi shqiptaret do kishe thene fjale te kqia sikur shoket e tu ne Kosove qe i kam lexu t'u shkru ckamos vetem se nuk asht musliman.

Kot e ke, per juve vetem ai qe falet asht i mire, pamar parasysh veprat e tij.


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
alvin
Postuar nė: 19.12.2011, 16:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008 Citim (Happy_Soldier @ 19.12.2011, 16:01)
Fjale i keni asgje me shume.


Me bo me e permende Anton Ceten qe pajtoi shqiptaret do kishe thene fjale te kqia sikur shoket e tu ne Kosove qe i kam lexu t'u shkru ckamos vetem se nuk asht musliman.

Kot e ke, per juve vetem ai qe falet asht i mire, pamar parasysh veprat e tij.

Apsolutisht ke tė drejtė.


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
vllahi
Postuar nė: 19.12.2011, 17:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2200
Antari Nr: 16914
Bashkangjitur: 22.08.2008 Citim (Happy_Soldier @ 19.12.2011, 15:45)
Keta e duan shume Erdoganin, ama vetem sepse ai eshte musliman dhe ka fol pak kunder izraelitve.


Un e admiroj Erdoganin se asht nje lider i nje shteti qe po e ben akoma me te fuqishem vendin e tij dhe tenton te bej dicka te mire sidomos per ata njerez qe e konsiderojne veten turq por qe jane jasht Turqise pamar parasysh identifikimin e tyre fetar.

Dmth, ai po te jete i ngjashem si Gadaffi ose Kim Jong II qe ka vdek sot, keta do e duan vetem pse eshte musliman dhe vetem nese do flet kunder izraelitve.

Edhe ketu ke shume te drejte definitivishte...


----------------------------------------
idealistat filloin luften

trimat luftojne

te pamerituarit marrin pushtetin
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 19.12.2011, 17:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Ju Turkofilat per Neoosmanizmin mundeni te vajtoni me lot krokodili si keta Koreanet qe vajtojne per prezidentin e tyre te vdekur dhe qe eshte hapur ne nje teme tjeter.
PM
Top
arsimtari
Postuar nė: 19.12.2011, 19:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 460
Antari Nr: 24627
Bashkangjitur: 02.03.2010 Citim (Uskana2006 @ 19.12.2011, 18:46)
Ju Turkofilat per Neoosmanizmin mundeni te vajtoni me lot krokodili si keta Koreanet qe vajtojne per prezidentin e tyre te vdekur dhe qe eshte hapur ne nje teme tjeter.

Shkrim mė tė pakupitimtė nuk kam lexuar qė moti...

Ti pėr neoosmanizmin flet nė formėn e shkuar, edhe pse neoosmanizmi (sipas vet emrit) dmth. qė ėshtė diēka tek te cila tentohet tė vihet (koha e ardhsme).

Ndėrsa ta fusish nė krahasim korenė ėshtė smile5u87yu45y.gif smile5u87yu45y.gif


----------------------------------------
"Fjalėt e keqdashėsit janė si qymyri, edhe nėse nuk tė djeg , pėrsėri tė nxin."
PM
Top
arsimtari
Postuar nė: 19.12.2011, 19:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 460
Antari Nr: 24627
Bashkangjitur: 02.03.2010 Citim (Happy_Soldier @ 19.12.2011, 16:01)
Fjale i keni asgje me shume.


Me bo me e permende Anton Ceten qe pajtoi shqiptaret do kishe thene fjale te kqia sikur shoket e tu ne Kosove qe i kam lexu t'u shkru ckamos vetem se nuk asht musliman.

Kot e ke, per juve vetem ai qe falet asht i mire, pamar parasysh veprat e tij.

Po flet me paragjykime.

Ēdo njeri qė bėn punė tė dobishme pėr shoqėrinė duhet tė nderohet pamvarėsisht pėrkatėsisė sė tij fetare apo kombėtare.

Edhe ti kot e ke qė je me komplekse ndaj islamit dhe muslimanėve (tė ndryshėm nga ti).

Po tė kishe pėrcjellur sadopak parimet islame do tė kishe kuptuar qė sipas burimeve islame :

Mė i dashur (mė afėr Zotit), ėhtė ai i cili ėshtė mė i dobishėm pėr shoqėrinė...


----------------------------------------
"Fjalėt e keqdashėsit janė si qymyri, edhe nėse nuk tė djeg , pėrsėri tė nxin."
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 19.12.2011, 19:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006arsimtari,

Aspak s'e ke kuptu ate qe kam thene un. Dmth, keta nisen nga ajo ciles fe i takon ne radhe te pare dhe jo a eshte i dobishem per shoqerine. E kete un s'jua pranoj. Per, keta mjafton te jete musliman e te falet dhe eshte i dobishem, kur realisht ai mund te jete me i keqi i dynjase, pamar parasysh qe ben namaz.


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
arsimtari
Postuar nė: 19.12.2011, 20:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 460
Antari Nr: 24627
Bashkangjitur: 02.03.2010 Citim (Happy_Soldier @ 19.12.2011, 20:53)
arsimtari,

Aspak s'e ke kuptu ate qe kam thene un. Dmth, keta nisen nga ajo ciles fe i takon ne radhe te pare dhe jo a eshte i dobishem per shoqerine. E kete un s'jua pranoj. Per, keta mjafton te jete musliman e te falet dhe eshte i dobishem, kur realisht ai mund te jete me i keqi i dynjase, pamar parasysh qe ben namaz.

Miku

Nuk ka dyshim qė edhe ndėrmjet atyre tė cilėt mundohen tė jetojnė parimet islame, ka tė tillė tė cilėt ndoshta ndonjėherė i pėrziejnė gjėrat sipas prioriteteve, por kjo nuk tė jep tė drejtė ti gjeneralizosh gjerat.

Ai qė falet dhe bėn vepra tė kėqija, ai ėshtė edhe mė i keq se ata qė nuk falen, sepse ky bėn tallje me parimet islame.

Unė besoj fort qė shumica e anėtarėve nė kėtė forum (tė cilėt shprehet pro islamit dhe muslimanėve, pamvarėsisht pėrkatėsisė kombėtare, shqoptarė apo turq), janė tė matur nė shkrimet e tyre dhe radhė herė bien pre e provokimeve tė katolikofilėve dhe komunistėve tė kėtij forumi, tė cilėve ēdoherė qė pėrmendet ndonjėteks apo shkrim pėr muslimanėt e suksesshėm (kudo qofshin ato nė botė), kėta menjėherė turen dhe fillojnė qė tė etiketojnė dhe ofendojnė tė tjerėt (lexo alvinin apo uskanėn apo vllahin apo shumė e shumė tė tjerė)


----------------------------------------
"Fjalėt e keqdashėsit janė si qymyri, edhe nėse nuk tė djeg , pėrsėri tė nxin."
PM
Top
GAZETARI23
Postuar nė: 19.12.2011, 20:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5014
Antari Nr: 9437
Bashkangjitur: 10.09.2007turqitbejn politik per punen per rritjen e biznesit te vet dhe per ti lakemu fqinjet jepvu nje grosh pa uj flladiti pakes !

dhe ja qe dikush flladitet nga pak dhe ende shikon cka kan henger dhe si kan jetu osmanet!
une as osman sjam as turk , sdi pse ne kete forum po hapen kesi lloj tema per osmanet por jo per iliret!


verte enderra kuajsh !!


----------------------------------------
PUNA DHE MESIMI JAPIN DRITE!!
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 19.12.2011, 20:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006Arsimtari,

Nese i lexon replikat e mia atehere do e kuptosh qe askund skam gjeneralizu dicka. Un e kuptoj qe ne vet si musliman e teprojme nganjeher me kritikat qe ia bejme njeri tjetrit, por sigurisht para se me u mar me tjeret duhet te meremi me veten. Por, te thuresh lavde per dike tjeter, e te mos permendesh nje gje pozitive te vendin tand, ateher edhe kjo nuk asht ne regull. Mjafton nje gje pozitive nese ekemi ate ta ruajme, por ne hapim syte te tjeret. S'ja vlen, thjesht s'ja vlen.


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
Zedka
Postuar nė: 19.12.2011, 20:44
Quote Post


Zedka
*****

Posti: Antarė
Postime: 3722
Antari Nr: 25726
Bashkangjitur: 05.12.2010 Citim (arsimtari @ 19.12.2011, 20:42)
Po flet me paragjykime.

Ēdo njeri qė bėn punė tė dobishme pėr shoqėrinė duhet tė nderohet pamvarėsisht pėrkatėsisė sė tij fetare apo kombėtare.

Edhe ti kot e ke qė je me komplekse ndaj islamit dhe muslimanėve (tė ndryshėm nga ti).

Po tė kishe pėrcjellur sadopak parimet islame do tė kishe kuptuar qė sipas burimeve islame :

Mė i dashur (mė afėr Zotit), ėhtė ai i cili ėshtė mė i dobishėm pėr shoqėrinė...

smil4a8acf686328f.gif smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Te perpiqesh shume, nuk mjafton gjithmone, per te evituar perfundimet e gabuara!
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio