Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (3) 1 [2] 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Neo-osmanizmi, ndėrmjet frikės dhe shpresės
vllahi
Postuar nė: 19.12.2011, 22:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2200
Antari Nr: 16914
Bashkangjitur: 22.08.2008



 Citim (arsimtari @ 19.12.2011, 21:17)
Miku

Nuk ka dyshim qė edhe ndėrmjet atyre tė cilėt mundohen tė jetojnė parimet islame, ka tė tillė tė cilėt ndoshta ndonjėherė i pėrziejnė gjėrat sipas prioriteteve, por kjo nuk tė jep tė drejtė ti gjeneralizosh gjerat.

Ai qė falet dhe bėn vepra tė kėqija, ai ėshtė edhe mė i keq se ata qė nuk falen, sepse ky bėn tallje me parimet islame.

Unė besoj fort qė shumica e anėtarėve nė kėtė forum (tė cilėt shprehet pro islamit dhe muslimanėve, pamvarėsisht pėrkatėsisė kombėtare, shqoptarė apo turq), janė tė matur nė shkrimet e tyre dhe radhė herė bien pre e provokimeve tė katolikofilėve dhe komunistėve tė kėtij forumi, tė cilėve ēdoherė qė pėrmendet ndonjėteks apo shkrim pėr muslimanėt e suksesshėm (kudo qofshin ato nė botė), kėta menjėherė turen dhe fillojnė qė tė etiketojnė dhe ofendojnė tė tjerėt (lexo alvinin apo uskanėn apo vllahin apo shumė e shumė tė tjerė)

Ti arsimtare ben gabim shume shume qe diken e quan komuniste dhe katolikofil

Nje prej tyre qe e ke permend jam une ,dhe mendoj qe ke bere gabim

KUR TE AKUZOSH duhet te kesh fakte

Po gjete nje replik timen ku ofendohet Islami apo parimet Islame une jap dorhqje nga ky forum ,POR PO NUK GJETE ti vendos siq do ti

Kurse me u kthy ky te djeg ty me titullin e respektuar qe ke(qe ti se meriton)flasim per ate ku ti inkuadrohesh ne replika PER TURQIZMIN,tI shkruan vetem kur shkruhet per Erdoganin Osmanet Turqit kjo eshte pune per ty.....

Une shkruaj Per shqiptaret Per vllazrin qe duhet te ken ,unifikimin qe duhet te ken ,shkruaj per historin e dhimbshme te popullit tone ,i mbroj me fanantizem te gjitha levizjet dhe luftrat kombtare nga shqipateret, pamvarsisht kush i ka udhheq ato beteja dhe ndaj kujt .......

Pra ti mbron Turqizmin duke na e shit si Islam

Kurse une flas e shkruaj per Shqipatari DHE iSLAMIN E KAM NE SHPIRTE

Ti ske kapacitet intelektual te me inponosh bidje e tua te Turqizmit te kamufluara me Islam sepse per mu jane bindje servile dhe krize (morale identitetesh etj)

Per mua shum me afer Islamin mund te jen Hashimi dhe Saliu im sesa Erdogani yt,kete e them se asnjeri nga kta dy te paret nuk vrasin gra e fmi ,burgosin e masakroj popullat te pafajshme per qellime kombtare

Erdogani yt vret ,kall e shkatron gra fmi pleq (musliman)per Turqi e pushett..............ty mbase kjo te duket Islam(une nuk jam me kete Islam qe perhap ti dhe shoket e tu)

Kurse kta dy te paret nuk mund te jen me kombtare se sa ky i yti (ky i yti eshte me Turk i forte sesa kta te paret qe jane shqiptare)

E Islamin shko e studioje e ndjeje dhe vpero me ato ligje jo me demagogji dhe per fund edhe une po ta jap titullin (por me fakte) TURKOFIL



----------------------------------------
idealistat filloin luften

trimat luftojne

te pamerituarit marrin pushtetin
PM
Top
AL-KO-MA_2
Postuar nė: 19.12.2011, 22:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 173
Antari Nr: 27080
Bashkangjitur: 19.12.2011



 Citim (Happy_Soldier @ 19.12.2011, 09:01)
Fjale i keni asgje me shume.


Me bo me e permende Anton Ceten qe pajtoi shqiptaret do kishe thene fjale te kqia sikur shoket e tu ne Kosove qe i kam lexu t'u shkru ckamos vetem se nuk asht musliman.

Kot e ke, per juve vetem ai qe falet asht i mire, pamar parasysh veprat e tij.

po ama kshu sa me qen turkofil najkush ne forum,,,sbesoj se esht martu me naj turke,,,sic ka ba anton qeta qe esht martu me sebre,,,e tani gjali i tina jeton ne biligrad,,,llazar qeta,,,,,si baba i llazar qetes,qysh esht martu me dashnoren e vet serbe,,,serbofil sigurt ka qen,,,edhe naj musliman i don turqit, po sdo me than se nuk punon per popullin e vet,,,,bot i thojn,,,e njerez jena,,,
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 19.12.2011, 22:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006



 Citim (vllahi @ 19.12.2011, 23:44)
Ti arsimtare ben gabim shume shume qe diken e quan komuniste dhe katolikofil

Nje prej tyre qe e ke permend jam une ,dhe mendoj qe ke bere gabim

KUR TE AKUZOSH duhet te kesh fakte

Po gjete nje replik timen ku ofendohet Islami apo parimet Islame une jap dorhqje nga ky forum ,POR PO NUK GJETE ti vendos siq do ti

Kurse me u kthy ky te djeg ty me titullin e respektuar qe ke(qe ti se meriton)flasim per ate ku ti inkuadrohesh ne replika PER TURQIZMIN,tI shkruan vetem kur shkruhet per Erdoganin Osmanet Turqit kjo eshte pune per ty.....

Une shkruaj Per shqiptaret Per vllazrin qe duhet te ken ,unifikimin qe duhet te ken ,shkruaj per historin e dhimbshme te popullit tone ,i mbroj me fanantizem te gjitha levizjet dhe luftrat kombtare nga shqipateret, pamvarsisht kush i ka udhheq ato beteja dhe ndaj kujt .......

Pra ti mbron Turqizmin duke na e shit si Islam

Kurse une flas e shkruaj per Shqipatari DHE iSLAMIN E KAM NE SHPIRTE

Ti ske kapacitet intelektual te me inponosh bidje e tua te Turqizmit te kamufluara me Islam sepse per mu jane bindje servile dhe krize (morale identitetesh etj)

Per mua shum me afer Islamin mund te jen Hashimi dhe Saliu im sesa Erdogani yt,kete e them se asnjeri nga kta dy te paret nuk vrasin gra e fmi ,burgosin e masakroj popullat te pafajshme per qellime kombtare

Erdogani yt vret ,kall e shkatron gra fmi pleq (musliman)per Turqi e pushett..............ty mbase kjo te duket Islam(une nuk jam me kete Islam qe perhap ti dhe shoket e tu)

Kurse kta dy te paret nuk mund te jen me kombtare se sa ky i yti (ky i yti eshte me Turk i forte sesa kta te paret qe jane shqiptare)

E Islamin shko e studioje e ndjeje dhe vpero me ato ligje jo me demagogji dhe per fund edhe une po ta jap titullin (por me fakte) TURKOFIL

smil4a8acf686328f.gif

Shume mire e ke thene.




----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
arsimtari
Postuar nė: 19.12.2011, 23:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 460
Antari Nr: 24627
Bashkangjitur: 02.03.2010



 Citim (vllahi @ 19.12.2011, 23:44)
Ti arsimtare ben gabim shume shume qe diken e quan komuniste dhe katolikofil...


Shkrimet e tua janė kryekėput me fakte mbi komplekset e tua antimuslimane.

Unė nuk jam turkofil, as arabofil e as malajziofil, por jam thjesht njė musliman i cili mundohet qė meritat e njerėzve tė suksesshėm tia pėrshkruaj realisht.

PĖRVEĒ REXHEP TAIP ERDOGANIT, ASNJĖ KRYEMINISTĖR I TURQISĖ BASHKĖKOHORE NUK E MERITON AS EDHE NJĖ FJALĖ TĖ MIRĖ NGA UNĖ.

A nuk ėshtė ky argument pėr ty se mua nuk mė interesojnė fare turqit si komb, por unė i respektoj muslimanėt e suksesshėm, kudo qofshin ato nė botė.


----------------------------------------
"Fjalėt e keqdashėsit janė si qymyri, edhe nėse nuk tė djeg , pėrsėri tė nxin."
PM
Top
arsimtari
Postuar nė: 19.12.2011, 23:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 460
Antari Nr: 24627
Bashkangjitur: 02.03.2010



 Citim (Zedka @ 19.12.2011, 21:44)
smil4a8acf686328f.gif smil3dbd4e4c2e742.gif

smil3dbd4e4c2e742.gif smil3dbd4e4c2e742.gif smil4a8acd602a050.gif


----------------------------------------
"Fjalėt e keqdashėsit janė si qymyri, edhe nėse nuk tė djeg , pėrsėri tė nxin."
PM
Top
osmen
Postuar nė: 20.12.2011, 00:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 757
Antari Nr: 24462
Bashkangjitur: 05.02.2010



apet me osmanlit ja niset
PM
Top
vllahi
Postuar nė: 20.12.2011, 00:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2200
Antari Nr: 16914
Bashkangjitur: 22.08.2008



 Citim (Happy_Soldier @ 19.12.2011, 23:47)
smil4a8acf686328f.gif

Shume mire e ke thene.

Thanks njeri smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
idealistat filloin luften

trimat luftojne

te pamerituarit marrin pushtetin
PM
Top
sweet_THUG
Postuar nė: 20.12.2011, 09:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 739
Antari Nr: 25796
Bashkangjitur: 21.12.2010



O ti shoku , car m intereson mu per tolerancen fetare qe kan pas osmanlit ndaj serbve edhe grekve , trego me shqiptaret car bone a ??

Me sllavet e kan pas patjeter tjen tolerant , po edhe me greket sepse grekun e cliroi Rusia edhe Britania e Madhe


Cfar bone me Armenet ?

Cfar bone me shqiptaret?




----------------------------------------
I love doing things that others can't , I love beeing an alpha male.
PM
Top
sweet_THUG
Postuar nė: 20.12.2011, 09:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 739
Antari Nr: 25796
Bashkangjitur: 21.12.2010



Tash turqit edhe shqiptaret kan armik te perbashket grekun ,edhe mik te perbashket Ameriken , kjo na lidh , nje interes ,interesi dyte thu eshte feja??

Perse osmanlit nuk u solidarizun me shqiptaret te formojn nje aleat te fort musliman ne Ballkan , po u solidarizun prap me grekt edhe sllavet edhe perseri na ndajten copa copa


Osmanlit jan ato qe e ndajten Shqiperin , e abuzuan termin ilir ,na ndrun edhe kombsine , edhe cdo teme per ato me ben te vjell

tjeter jan turqit e sotem me tcilet ndajm nje ose 2 interese


----------------------------------------
I love doing things that others can't , I love beeing an alpha male.
PM
Top
Ermedin
Postuar nė: 20.12.2011, 09:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010



 Citim (sweet_THUG @ 20.12.2011, 10:35)
Perse  osmanlit  nuk u solidarizun me shqiptaret  te formojn nje aleat te fort musliman ne Ballkan , po u solidarizun prap me grekt edhe sllavet  edhe perseri na ndajten  copa copa


Osmanlit jan  ato qe e ndajten Shqiperin , e  abuzuan termin ilir  ,na ndrun edhe kombsine  , edhe  cdo teme per ato  me ben te vjell

tjeter jan turqit e sotem me tcilet ndajm nje ose 2 interese

Hajde histori hajde... po "shqiptarėt" si ti e kanė pėrdhunuar
historinė nėpėr qoshe komuniste... Evropa nuk tė mori parasysh
aspak mė 1878, atėherė fuqi evropiane ishin shtetet e sotme qė
ende janė fuqi. Ata tė ndanė e madje edhe sot je i ndarė se ata
s'kanė dėshirė tė bashkohesh...

Nė perandori trojet shqiptare kanė qenė vetėm administrativisht tė
ndara, si sot qė mund tė quhen administrim lokal...

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Ermedin nė 20.12.2011, 10:00
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 20.12.2011, 09:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006



Arsimtar eshte fjale e madhe,,,,
PM
Top
sweet_THUG
Postuar nė: 20.12.2011, 09:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 739
Antari Nr: 25796
Bashkangjitur: 21.12.2010



 Citim (Ermedin @ 20.12.2011, 10:51)
Hajde histori hajde... po "shqiptarėt" si ti e kanė pėrdhunuar
historinė nėpėr qoshe komuniste... Evropa nuk tė mori parasysh
aspak mė 1913, atėherė fuqi evropiane ishin shtetet e sotme qė
ende janė fuqi. Ata tė ndanė e madje edhe sot je i ndarė se ata
s'kanė dėshirė tė bashkohesh...

Nė perandori trojet shqiptare kanė qenė vetėm administrativisht tė
ndara, si sot qė mund tė quhen administrim lokal...

Mos ma trego ti mu historine , edhe Evropen

Deri sa erdhen osmanlit kishte nje shtet te vetem , Iliria , romaket e kan te shkrume si Ilirikum

Pastaj u humb edhe iliria edhe termi ilir ,pasi erdhen Osmanlit edhe na ndan ncopa ncopa ,e normal tashi disa shekuj pas Evropa i ndjeki hapat e Osmanlive edhe interesat e ngushta me Rusine , ama pasi e keqja kishte ndodh me.

Historine e di une shum ma mire saqe mendon ti, ne histori cdo tentativ e shqiptarve per autonomi brenda Perandoris Osmane eshte shuar me gjak ,e as ti as kto talebant tjere smund ta ndrojn historine e botes.
Ne histori gjithashtu jan te regjistrume bashkimi i forcave turke edhe serbe kundra shqiptarve , sti ty kush ta paska msu historine , se historia eshte ajo qe eshte.


----------------------------------------
I love doing things that others can't , I love beeing an alpha male.
PM
Top
Ermedin
Postuar nė: 20.12.2011, 10:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010



Njė historian (nuk mė kujtohet emri) nė emisionin Opinion tha
shumė bukur qė historia shqiptare, e shkruar nė kohėn e komunizmit,
ėshtė njė histori qė ka tepėr mitologji madje edhe periudha qė ėshtė
marrė mė tepėr si shembull ka qenė historia e fundshekullit XIX, kur
mė Perandoria Osmane ishte e dobėsuar. Ndaj, gjithė kėto stereotipe
ndaj osmanlive dhe mitologji ndaj Skenderbeut janė si shkak i luftėrave
sllavo-osmane e ballkanike nė kėtė periudhė.

Periudhat e mėhershme kur ka sunduar Perandoria Osmane, shumė pak
merren si pasqyrė e shtetit dhe e tė tė drejtave e lirive tė popujve nė
Ballkan. Por, kėto ideologji e mitologji janė futur nė kohėn e komunizmit,
kryesisht edhe pasqyra e keqe ndaj osmanėve ka ardhur si rezultat i
marrjes vetėm pėr shembull tė periudhės sė fundit kur ajo ishte e dobėt.

Sidoqoftė, dua tė them qė, ne jemi aq dembela e sllavofila saqė historinė
tonė presim dikush tjetėr tė na thotė qė ta pastrojmė prej mitologjive e
ideologjive... dikush tjetėr tė na kujtojė... prapė falėnderit s'i thamė...

Sidoqoftė, nė Evropė jemi e kemi qenė aleat tė tyre qe njė shekull... mė
duket se ende s'jemi kėrkund apo!? Pse!? Kush na ka faj pėr regres!? Jo,
askush veēse vetes. Historinė e kemi ideologjike e mitologjike mė tepėr.

Sidoqoftė, edhe Skenderbeu luftoi kundėr Perandorisė e bashkėpunoi me
serbė, ndėrkaq ende sot e kėsaj dite vuajmė prej tyre. Pse? Sepse ai i
pati vėllezėr dhe kishte lidhje gjaku, ndėrkaq sot e lėvdojnė "shqiptarėt".

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Ermedin nė 20.12.2011, 10:18
PM
Top
sweet_THUG
Postuar nė: 20.12.2011, 10:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 739
Antari Nr: 25796
Bashkangjitur: 21.12.2010



ooo hajvan hoo ,mos mi shkruj manipulimet e serbve me historine ktu

Skenderbeu as i kishte gjak as bashkpunoi me to , bashkpunimi nuk ishte i mirpritur nga ana serbve ,


Shifet se ju vehabiustet jeni pjell e sllaveve , shifet nga menyra si e perdoren historin e serbve kundra historis kombit juj


tyrylit , nuk t them per historin nkohen e komunizmit ,ka dokumente te regjistrume nga fillimi i kti shekulli ne gazetat e njofshme qe tregojn per bashkpunim te serbve edhe turqve kunder shqiptarve


Skenderbeu i [paska gjak ato , ti ske lidhje me shqiptar fyll ks je


----------------------------------------
I love doing things that others can't , I love beeing an alpha male.
PM
Top
vllahi
Postuar nė: 20.12.2011, 10:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2200
Antari Nr: 16914
Bashkangjitur: 22.08.2008



 Citim (arsimtari @ 20.12.2011, 00:49)
Shkrimet e tua janė kryekėput me fakte mbi komplekset e tua antimuslimane.

Unė nuk jam turkofil, as arabofil e as malajziofil, por jam thjesht njė musliman i cili mundohet qė meritat e njerėzve tė suksesshėm tia pėrshkruaj realisht.

PĖRVEĒ REXHEP TAIP ERDOGANIT, ASNJĖ KRYEMINISTĖR I TURQISĖ BASHKĖKOHORE NUK E MERITON AS EDHE NJĖ FJALĖ TĖ MIRĖ NGA UNĖ.

A nuk ėshtė ky argument pėr ty se mua nuk mė interesojnė fare turqit si komb, por unė i respektoj muslimanėt e suksesshėm, kudo qofshin ato nė botė.

Ti pate shance tere naten me gjete nje vetm nje koment timin anti Islam........po kot e ki se gjen dot ,,,,,,,,,,,,


Pra ne mungese te fakteve akuza te bjen poshte ,,,,,,,,

Kurse perfundimi jem qendron se ti je Turkofil me krize identiteti si pasoj e ksaj...

Kete krize idntiteti e e mbulon nen ambrellen e Islamit duke madheru kombe te huaja..

Me e keqja eshte se duke perkrah njerz demagog, te cilit veprimet e tij nacionale ja atribon sikur veprime Islame, dhe me kete veprim e paraqet Islamin si fe te padrejt ,ku sipas teje nje komb eshte i prilvilegjuar i cili ne emer te Islamit shtyp vret ,burgos kombe te tjera vetem e vetm se jane me te dobet me te varfer ,me te pashkolluar ,po pak rendsi ka qe edhee ata jane musliman dhe besojn ne te njejtin zot ,por fatkeqsia e tyre eshte se flasin gjuhe te ndryshem nga te fortit.....

Po prap ky qendrim(DEFORMIM I BINOMIT FE-KOMB) i yti , ka edhe nje te keqe te madhei,JENI SHUME TE PRIRUR QE TI NENSHTRONI NJE LLOJ OKUPIMI TE TILL DHE TE JETONI NE ATE LLOJ SISTEMI KU DO TE MOHOHET GJUHA DHE KOMBI,POR ME RENDSI DO TE JETE DEMOGOGJIA ISLAME QE PERDORET NGA KTA LIDER TE HUAJ PER TE ARITUR QELLIME NACIONALE..........


----------------------------------------
idealistat filloin luften

trimat luftojne

te pamerituarit marrin pushtetin
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) 1 [2] 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio