Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (3) 1 2 [3]   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Neo-osmanizmi, ndėrmjet frikės dhe shpresės
alvin
Postuar nė: 20.12.2011, 10:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008Osmanėt kanė thyer qafėn.Kush se kupton kėtė ka problem serioz mental.


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
Ermedin
Postuar nė: 20.12.2011, 10:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010Hmm, derisa ofendon, shihet qė s'je pėr debat hiē.
Pra, me fjalėn "hajvan" shoh qė je mėsuar veē nė ahur. smil4a8acf7ea6a39.gif

Dokument i gjetur nga Oliver Schmitt, ku bajlozi i Skenderbeut kur ka
shkuar nė Venedik, u ka transmetuar senatorėve fjalėn e tė zotit qė ai
do ta luftojė sulltanin vetėm e vetėm pėr t'iu hakmarrė pėr babain.

Historianėt vet thonė nuk ka qenė e paraqitur ndjenja kombėtare, por
ajo fisnore e princore, ndėrkaq nacionalizmi ėshtė paraqitur nė fillim tė
shekullit XIX ndaj edhe atėherė lind shqiptaria si nacionalizėm. Pra, thjesht
qė lufta e tij ka qenė pėr hakmarrje (dėshmi e bajlozit e dokumentuar).
Ai vrau arbėrit (shqiptarėt) vetėm pse nuk u kthyen nė muslimanė, pas
marrjes sė Krujės... ka shumė gjėra tė pathėna...

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Ermedin nė 20.12.2011, 10:35
PM
Top
AL-KO-MA_2
Postuar nė: 20.12.2011, 10:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 173
Antari Nr: 27080
Bashkangjitur: 19.12.2011 Citim (sweet_THUG @ 20.12.2011, 03:59)
Mos ma trego ti mu historine , edhe Evropen

Deri sa erdhen osmanlit  kishte  nje shtet te vetem , Iliria , romaket e kan  te shkrume si Ilirikum 

Pastaj u humb edhe iliria edhe  termi  ilir ,pasi erdhen Osmanlit edhe na ndan  ncopa ncopa ,e normal  tashi  disa shekuj  pas  Evropa  i ndjeki hapat e  Osmanlive  edhe  interesat e ngushta me Rusine ,  ama pasi  e keqja kishte ndodh me.

Historine e di une shum ma mire saqe mendon ti,  ne histori  cdo  tentativ e shqiptarve per autonomi  brenda  Perandoris Osmane  eshte shuar me gjak ,e as ti  as  kto talebant tjere  smund ta ndrojn historine e botes.
Ne histori  gjithashtu  jan te regjistrume  bashkimi i forcave  turke edhe serbe kundra shqiptarve  , sti ty kush ta paska msu historine , se historia eshte ajo qe eshte.

o cipirip,,,,iliricum esht qujt vetem hapsira gjeografike nkoh te per,romake,,,ke qene i administrum si nga romaket, si nga bizantet dhe si nga osmanlinjte qe kan qen vilajetet ,,,dalimi esht se te romaket ske pat asni fakt gjuhesor te gjuhes shqipe te shkrume,,,as ne bizant,,,,edhe ato fetare krishtere qe i ke pat, i ke pat tlejume tshkruhen nkohen e per.osmane,,,,1555 esht koh kur ishin osmanilnj,,,,aq liri kan pat shqiptaret katolik,,,sa qe kan shkrujt fene e tyre ngjuhen shqipe me alfabet latin dhe askush si ka prek,,,gja q* se kan pat tlejume nga kishat, sia ajo latine si ajo bizantine te shkruhet gjuha shqipe,,,,,kurse nkoh tperandorise muslimant shqiptar kan shkrujt gjuhen shqipe me alfabet arab,,,,sic kan shkruj gjith kombet me fe muslimane brenda perandorise,,,edhe vet turqit,,,,,


p.a.
Arsimtari,,,mujsh me e mbyll temen,,,,me at qe thae,,,pse nuk e lavdrojme Ataturkin nese qenkan muslimanet e forumit turkofil,,,kur ai ishte nacionalisti i par turk,,,,ose do tjer,,,,ose CHP nturqi,,,,po futja ska nevoj me debatu,,,,

ti ju thu une jam mashkull,,,,ato pot thojn jo ti je femer,,,,ulva breket te vertetohen,,,kshu i thojn ksaj pune,,,shum pak duhet me te henger palla cka pot thojn tjert,,,,


ne nese najsim ti lavdrojm Mahtir Muhamedin,,,e Malajsis,,,pale cka kan me na than

Ky postim ėshtė ndryshuar nga AL-KO-MA_2 nė 20.12.2011, 10:36
PM
Top
sweet_THUG
Postuar nė: 20.12.2011, 10:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 739
Antari Nr: 25796
Bashkangjitur: 21.12.2010 Citim (AL-KO-MA_2 @ 20.12.2011, 11:35)
o cipirip,,,,iliricum esht qujt vetem hapsira gjeografike nkoh te per,romake,,,ke qene i administrum si nga romaket, si nga bizantet dhe si nga osmanlinjte qe kan qen vilajetet ,,,dalimi esht se te romaket ske pat asni fakt gjuhesor te gjuhes shqipe te shkrume,,,as ne bizant,,,,edhe ato fetare krishtere qe i ke pat, i ke pat tlejume tshkruhen nkohen e per.osmane,,,,1555 esht koh kur ishin osmanilnj,,,,aq liri kan pat shqiptaret katolik,,,sa qe kan shkrujt fene e tyre ngjuhen shqipe me alfabet latin dhe askush si ka prek,,,gja q* se kan pat tlejume nga kishat, sia ajo latine si ajo bizantine te shkruhet gjuha shqipe,,,,,kurse nkoh tperandorise muslimant shqiptar kan shkrujt gjuhen shqipe me alfabet arab,,,,sic kan shkruj gjith kombet me fe muslimane brenda perandorise,,,edhe vet turqit,,,,,o cilipon , vilajetet vine pas perandoris osmane

ajo iliricum ka qene ne suaza te perandoris romake pastaj bizantine , po sa perandor ilir ka pas te gjith perandsoris


----------------------------------------
I love doing things that others can't , I love beeing an alpha male.
PM
Top
AL-KO-MA_2
Postuar nė: 20.12.2011, 10:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 173
Antari Nr: 27080
Bashkangjitur: 19.12.2011 Citim (sweet_THUG @ 20.12.2011, 04:46)
o cilipon , vilajetet vine pas  perandoris osmane

ajo iliricum ka qene ne suaza te perandoris romake pastaj bizantine , po sa perandor ilir ka pas  te gjith perandsoris

ma gjej nji hart te vetme historike ku ne bizantin figuron termi iliri,,,,vetem ne vitet 450 e me heret ky term esht perdor nkoh kur iliret kan luftu kundra per.romake e romaket kur kan masakru dhe kan perdhunu iliret si gjaja,,,,
ska rendesi si esht quj veni,,kur cato ilir skan pat asni drejt,,,vec te drejte te perdhunohen dhe te masakrohen,,,,edhe ne greqi ke nje hapsire maqedoni,,,po grekt thojn eshte greqi se esht ne administrim te tyne,,,ose cameria etj,,,,realitet esht ndryshe,,,

Ky postim ėshtė ndryshuar nga AL-KO-MA_2 nė 20.12.2011, 10:51
PM
Top
vllahi
Postuar nė: 20.12.2011, 10:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2200
Antari Nr: 16914
Bashkangjitur: 22.08.2008O sweet THUG....LEJE LE TI njekin breket e sulltanave ,leje mos u mer me ta ,,,,,,,ndalojau vetem me te shit mend dhe moral se te marin ne qaf mi degju nga fjalet kta


----------------------------------------
idealistat filloin luften

trimat luftojne

te pamerituarit marrin pushtetin
PM
Top
sweet_THUG
Postuar nė: 20.12.2011, 11:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 739
Antari Nr: 25796
Bashkangjitur: 21.12.2010 Citim (AL-KO-MA_2 @ 20.12.2011, 11:49)
ma gjej nji hart te vetme historike ku ne bizantin figuron termi iliri,,,,vetem ne vitet 450 e me heret ky term esht perdor nkoh kur iliret kan luftu kundra per.romake e romaket kur kan masakru dhe kan perdhunu iliret si gjaja,,,,
ska rendesi si esht quj veni,,kur cato ilir skan pat asni drejt,,,vec te drejte te perdhunohen dhe te masakrohen,,,,edhe ne greqi ke nje hapsire maqedoni,,,po grekt thojn eshte greqi se esht ne administrim te tyne,,,ose cameria etj,,,,realitet esht ndryshe,,,

hajde tash do tgjej harta ty une haha

ka harta , hulumto vet gjeje , nuk paguem tet emancipoj ty une
sidomos nkohen e ndarjes ne ate Bizantine juhuuu sa harta ka

Ku e din ti cfAr te drejta kan pas ne ate kohe , faktet historike te asaj kohe jan se ka pas dhejtra perandor ilir , perandor nkuptimin mbret t tere perandorise romakeE si u zhduk termi ilir pra ,u nda Iliria ne vilajete qe ma leht ta sundojn Osmanet ,filluan tna thirin arnaut qe ngjason pak me alban ,edhe hajt krejt populli emrin e nje fisit ta mbane


----------------------------------------
I love doing things that others can't , I love beeing an alpha male.
PM
Top
sweet_THUG
Postuar nė: 20.12.2011, 11:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 739
Antari Nr: 25796
Bashkangjitur: 21.12.2010 Citim (Ermedin @ 20.12.2011, 11:32)
Hmm, derisa ofendon, shihet qė s'je pėr debat hiē.
Pra, me fjalėn "hajvan" shoh qė je mėsuar veē nė ahur. smil4a8acf7ea6a39.gif

Dokument i gjetur nga Oliver Schmitt, ku bajlozi i Skenderbeut kur ka
shkuar nė Venedik, u ka transmetuar senatorėve fjalėn e tė zotit qė ai
do ta luftojė sulltanin vetėm e vetėm pėr t'iu hakmarrė pėr babain.

Historianėt vet thonė nuk ka qenė e paraqitur ndjenja kombėtare, por
ajo fisnore e princore, ndėrkaq nacionalizmi ėshtė paraqitur nė fillim tė
shekullit XIX ndaj edhe atėherė lind shqiptaria si nacionalizėm. Pra, thjesht
qė lufta e tij ka qenė pėr hakmarrje (dėshmi e bajlozit e dokumentuar).
Ai vrau arbėrit (shqiptarėt) vetėm pse nuk u kthyen nė muslimanė, pas
marrjes sė Krujės... ka shumė gjėra tė pathėna...

ty nuk duet me te ofendu , litarin qafes edhe tet varim duhet

ashtu veproet me tradhtaret ne cdo cep te botes


tradhtari mer e nencmon figuren ma te njohur kombtare ,simbolin e liris , nrastin tend pse ska pas fene tende


edhe lej ato prallat kur ka lind nacionalizmi , Skenderbeu i bashkoi fiset shqiptare ne luft kundra osmanlive mongol , nuk i luftoi vet si chuck noris


----------------------------------------
I love doing things that others can't , I love beeing an alpha male.
PM
Top
sweet_THUG
Postuar nė: 20.12.2011, 11:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 739
Antari Nr: 25796
Bashkangjitur: 21.12.2010 Citim (vllahi @ 20.12.2011, 11:52)
O sweet THUG....LEJE LE TI njekin breket e sulltanave ,leje mos u mer me ta ,,,,,,,ndalojau vetem me te shit mend dhe moral se te marin ne qaf mi degju nga fjalet kta

mdhimsen bre smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
I love doing things that others can't , I love beeing an alpha male.
PM
Top
AL-KO-MA_2
Postuar nė: 20.12.2011, 12:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 173
Antari Nr: 27080
Bashkangjitur: 19.12.2011 Citim (sweet_THUG @ 20.12.2011, 05:45)
hajde tash do tgjej harta ty une haha

ka harta , hulumto vet gjeje , nuk paguem tet emancipoj ty une
sidomos nkohen e ndarjes ne ate Bizantine juhuuu sa harta ka

Ku e din ti cfAr te drejta kan pas ne ate kohe , faktet historike te asaj kohe jan se ka pas dhejtra perandor ilir , perandor nkuptimin mbret t tere perandorise romakeE si u zhduk termi ilir pra ,u nda Iliria ne vilajete qe ma leht ta sundojn Osmanet ,filluan tna thirin arnaut qe ngjason pak me alban ,edhe hajt krejt populli emrin e nje fisit ta mbane

ti kush don me qen , po problemi esht se ti gjitheher shumzohesh me zero,,,e barazimi te del aq sa shumzohesh,,,, 0.

edhe kto qe mi ke shkru ktu jan kotekotollogji,,,ne bizant iliri hahhaha,,,,po edhe kryetari i selanikit esht shqiptar,,,, smil3dbd4e5e7563a.gif
PM
Top
sweet_THUG
Postuar nė: 20.12.2011, 12:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 739
Antari Nr: 25796
Bashkangjitur: 21.12.2010 Citim (AL-KO-MA_2 @ 20.12.2011, 13:06)
ti kush don me qen , po problemi esht se ti gjitheher shumzohesh me zero,,,e barazimi te del aq sa shumzohesh,,,, 0.

edhe kto qe mi ke shkru ktu jan kotekotollogji,,,ne bizant iliri hahhaha,,,,po edhe kryetari i selanikit esht shqiptar,,,, smil3dbd4e5e7563a.gif

hahah po bre ju shum produktiv jeni , rini mereni me endra me sy hapur
neo osmanizma :D


rin ktu ma lavdron nje perandori mongole , qe u perzu nga mongolia edhe erdhi gjeti popuj ma tvogel ne ballkan per ti nenshtru edhe okupu\

okupatorit i thoni shpetimtar , mjerim skam fjal tjeter


----------------------------------------
I love doing things that others can't , I love beeing an alpha male.
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) 1 2 [3]  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio