Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Marrėveshja e Ohrit - SHSHA, Ēfarė po flasin pėr Marrėveshjen e Ohrit
SERAVA007
Postuar nė: 19.12.2011, 14:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 120
Antari Nr: 26392
Bashkangjitur: 12.04.2011Ēfarė po flasin pėr Marrėveshjen e Ohrit

(Reagim i Shoqates Shqiptaro- Amerikane nė Ēikago rreth diskutimit tė Zavėndėskryeministrit Musa Xhaferi nė Institutin pėr Politikė tė Jashtme tė Austrisė)

Nė kėto vite tė tranzicionit nė Maqedoni subjektet politike maqedonase dhe spektri politik shqiptar i kaulicionit nė qeverinė e Nikolla Gruevskit(BDI),po flasin parreshtur pėr Marrėveshjen e Ohrit sikur ajo ėshtė bėrė Bibel dhe Kurani pėr maqedonasit dhe shqiptarėt.E vėrteta tregon qartė se kjo marrėveshja sikundėr dihet nga e drejta juridiko-ndėrkombėtare,ato nuk paraqesin nė vete trajtat e drejtėsisė ligjore tė obligueshme.Sikundėr dihet nė ēdo shtet akti mė i lartė qė i rregullon tė gjitha marrėdhėniet juridike,tė fushės tė sė drejtės,tė lirisė sė njeriut,tė drejtės pėr jetė dhe punė,tė lėvizjės sė lirė dhe barabarėsia nė konturat e kodeve tė shtetit i rregullon vetėm kushtetuta e njė shteti e jo marrėveshjet,kėshtu thuhet nė reagimin e SHSHA-sė nė Ēikago qė ka tė bėjė me diskutimin e Zavendėskryeministrit Musa Xhaferi nė Institutin pėr Politikė tė Jashtme tė Austrisė nė Vjenė me thekse tė aktualitetit tė Marrėveshjes sė Ohrit.

Nuk e kemi tė qartė se Musa Xhaferi,njeriu numėr 2 nė qeverinė e Nikolla Gruevskit me ēfarė motivesh po e ,,afirmon,,tė dhėnat e Marrėveshjes sė Ohrit kur dihet se populli shqiptar nė Maqedoni ka mbetur nė margjinat e trajtave dhe tė disa modeleve tė pandryshuara tė sistemit komunist.Edhe nė kohėn e Angel Ēemerskit dhe nė tė gjitha etapat e jetės politike nė kėtė vend kishim po kėtė program tė pėrfaqėsimit tė(popullit)shqiptar gjithnjė me dofarė kodesh:Fol atėherė ēfarė thotė shteti!

Po me kėta parametra tė pėrmasės sė politikės ditore po na fletė edhe Musa Xhaferi,duke e krahasuar kėtė marrėveshje, siē thoshte ai para kėtij mediumi politik tė Vjenės, mė shumė se marrėveshje qė po e demokraziton shoqėrinė nė Maqedoni.Pėr tė shkuar edhe mė tej me vlerėsimet e tij skandaloze.

Musa Xhaferi pėrfaqėsuesi politik shqiptar(BDI)nė kualicionin qeveritar tė N.Gruevskit,e thotė plotė gojė pėr gjoja se Marrėveshja e Ohrit po e afirmuaka vlerat e shtetit dhe tė institucioneve madje(lexo:ndaj komunitetit jo shumicė)do tė shtonim,,pakicės shqiptare,,(!). Kėtė e thotė midis Vjenės njeriu numėr 2 nė qeverinė aktuale Musa Xhaferi,i cili na pėrkujton vitet e rėnda polititike nė kėtė vend ku vuloste dora e fortė komuniste dhe atėherė i gjenin njerėzit pa kurriz qė tė kundėrshtojnė disa nga angazhimet minimizuese pėr tė folur nė Kuvendin e ish-Jugosllavisė nė Beograd (1974)kundėr pėrdorimit tė flamurit shqiptar.

Dokumenti i Marrėveshjes sė Ohrit (origjinali i saj)i firmosur nga dy popujt shumicė nė Maqedoni maqedonasit dhe shqiptarėt as qė gjendet nė sirtarėt dokumentarė me vlerė shtetėrore nė lokalet e qeverisė Gruevski nė Shkup.

Kėsaj marrėveshjeje jo me ndonjė reputacion tė gjerė juridiko-politik qė dosido pėr kohėn e pati pėrkrahur faktori ndėrkombėtar pėr afrimin e zgjidhjes sė pėrkohėshme tė problemit tė konfliktit i ka ardhura koha tė shkojė nė muze(nėse nuk e kanė humbur fare)!E kanė thėnė mė tė drejtė se liri dhe demokraci kurrė nuk ka mjaftė.

Atėherė,koha po troket pėr faktorin politik shqiptarė nė Maqedoni qė tė ndryshojė dhe tė nisė nismėn e re dhe krejtė nė suazat e tė drejtės dhe tė lirive tė njeriut, pėr barazi dhe nė avansimin e statusit tė kombit pėr shqiptarėt me tė gjitha tė drejtat e shtetformimit deri nė vetėvendosje. Vetėm kėshtu mund tė jetojė nė kėmbėt e veta Maqedonia e barabartė nė mes maqedonasve dhe shqiptarėve me disa modele tė Republikės sė Krushevės(1903)qė analet historike tregojnė se ishte mė disa kode demokratike tė ngjashme evropiane.

Maqedonia(vetėm)me kėtė marrėveshje nuk mundet tė zgjidhe problemin e shumicės sė popullit shqiptar dhe kahet e mėtejmė pėr integrimet nė familjen e gjerė evropiane,prandaj klasa politike shqiptare duhet tė ndėrrojė diskursin poltik dhe duhet tė dijė se ēfarė fletė nė institucionet relevante ndėrkombėtare.

PM
Top
SERAVA007
Postuar nė: 19.12.2011, 14:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 120
Antari Nr: 26392
Bashkangjitur: 12.04.2011ju ne amerike dhe evrope e keni mire po eja shajde kta si asht
PM
Top
Rilindja
Postuar nė: 19.12.2011, 14:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 124
Antari Nr: 26648
Bashkangjitur: 11.06.2011SHSHA e ka mirė, gjithmonė a ka mirė diaspora sepse kėto njerėz angazhohen pa hile, nuk kanė nevoja materiale, atyre ju intereson gjendja e vėshtirė e familjarėve tė tyre kėtu ngase janė lodhur duke ju ndihmuar, kurse nė anėn tjetėr duke kursyer shtetin, nė vend se shteti tė bėn detyrėn e saj! Kjo ėshtė sekondare gjithsesi! Primare ėshtė se diaspora dėshiron tė rregullohet statuti juridiko-politik i shqiptarėve nė Maqedoni.

Musa Xhaferi si dhe BDI gojėn plot me MO qe 10 vjet! Kur do ndalen nuk dihet, kėto ashiqare duan tė bėjnė budalla popullin e tyre nga shkaku i thjeshtė sepse ajo marrėveshje ėshtė produkt i dy popujve dhe 4 liderėve partiak, qė nė pėrkthim dmth se BDI as qė ka tė drejtė tė flas vetė pėr MO pa konsultime paraprake me nėnshkruesit e saj, gjegjėsisht PDSH- dhe PPD! Mbase tė dy kėto parti kanė hequr dorė nga nėnshkrimet e tyre dhe tė dyja nuk e pranojnė mė MO si tė tillė, atėherė pėr ēfarė flet Musa Xhaferi dhe BDI?

Ndryshimet kushtetuese tani dhe menjėherė, ēdo prolongim i kėsaj do tė shkon nė pėrgjegjėsinė e partisė BDI e cila tregohet e shurdhėr dhe qorre karshi popullit tė vet. Populli megjithatė nuk han bari!
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio