Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Thesari I Vėrtetė
tina_21
Postuar nė: 19.12.2011, 17:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 934
Antari Nr: 22164
Bashkangjitur: 04.05.2009“Unė shkova qė tė vidhja tek ai, por rezultoi qė ai rrėmbeu zemrėn time”.
Njė hajdut u ngjit nė murin e shtėpisė sė Malik Bin Dinar dhe lehtėsisht depėrtoi brenda nė dhomėn e tij.
Nė momentin kur u gjend brenda shtėpisė, vjedhėsi qe zhgėnjyer duke mos gjetur asgjė pėr tė vjedhur.
Maliku ishte i zėnė duke e kryer namazin.

Duke kuptuar se nuk ishte vetėm, ai e shpejtoi faljen dhe u kthye pėr tė parė fytyrėn e hajdutit.
Duke mos shfaqur kurfar stresi apo shqetėsim, Maliku qetėsisht e pėrshėndeti me selam dhe i tha, ”Im vėlla, Allahu tė faltė. Ti hyre nė shtėpinė time dhe nuk gjete asgjė me vlerė pėr tė vjedhur, andaj unė nuk do tė tė lejoj tė largohesh nga kėtu pa marr diq tė vlefshme pėr tė pėrfituar nga ajo.”

Ai hyri nė dhomėn tjetėr dhe u kthye prapa me njė ibrik tė mbushur me ujė.
Shikoi drejt syve tė hajdutit dhe tha, “Merr abdes dhe bej dy rekate namaz, dhe nėse e bėn kėtė, do tė largohesh nga shtėpia ime me njė thesar edhe mė tė vlefshėm nga ai pėr tė cilin kishe patur pėr qėllim ta vidhje nė shtėpinė time”.
I pėrulur nga sjellja dhe fjalėt e Malikut, hajduti tha, “Po, nė tė vėrtetė ėshtė njė ofertė fisnike”.
Pasi morri abdes dhe pasi kreu dy rekate namaz, hajduti tha, “O Malik, a do tė tė pengoja nėse qėndroj edhe pėr pak kohė, ngase dua tė qėndroj pak mė gjatė qė t’i kryej edhe dy rekate tjera namaz?”

Maliku tha, “Qėndro pėr aq gjatė sa Allahu ngrit pėr ty numrin e rekateve qė ti kryesh tani. ”
Hajduti kaloi tėrė natėn nė shtėpinė e Malikut. Ai vazhdoi tė bėj namaz deri nė mengjes.
Pastaj Maliku i tha, “Ik nga kėtu dhe bėhu i mirė.”

Por nė vend qė tė largohet, hajduti tha, ” A do tė tė pengojė nėse qėndroj me ty kėtu sot, ngase kam bėrė nijet pėr tė agjėruar?”

“Qėndro pėr aq gjatė sa dėshiron,” I tha Maliku.
Hajduti pėrfundoi sė qėndruari pėr disa ditė, duke bėrė namaz deri nė orėt e vona tė netėve dhe duke agjėruar ditėn.
Dhe kur mė nė fund vendosi tė largohet, hajduti tha, “O Malik, unė kam marr njė vendim tė qėndrueshėm qė tė pendohem
pėr mėkatet e mia dhe pėr mėnyrėn e jetės sime tė pėrparme.”

Maliku tha, “Kjo ėshtė nė Dorė tė Allahut.”
Njeriu pėrmirėsoi mėnyrėn e jetės sė tij dhe filloi tė ndjek njė jetė tė drejtė dhe plotė dėgjueshmėri ndaj Allahut.
Mė vonė, ai takoi njė hajdut tjetėr I cili e pyeti, “A e gjete thesarin tėnd?”

Ai iu pėrgjigj, “Im vėlla, atė cka gjeta ishte Malik Bin Dinar. Unė shkova qė tė vidhja tek ai, por rezultoi qė ai rrėmbeu zemrėn time. Nė tė vėrtetė, unė jam penduar tek Allahu dhe do tė mbes tek dera (e Mėshirės dhe Faljes sė Tij) derisa tė arrij dėgjueshmėri tė plotė ndaj tij, tė njė robi tė dashur.” (Al-Mawaa’idh wal-Majaalis: 85
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio