Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Tek Bjeshket e Koshares pushon trupi im
EDI.RAMA
Postuar nė: 19.12.2011, 20:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8123
Antari Nr: 18352
Bashkangjitur: 06.11.2008Tek Bjeshket e Koshares pushon trupi im


Zemra me therr, ah sa trishtim
te dua o biri im
te puthe e te perqafoj
se ku e di me kure do te shofe
ku e di eshtrat mua ku do mi lene
por shpirti im do vi tet vizitone
uroj mbas lufte ti te shpetosh
e mos harro Kosoven ta vizitosh
neve te na kujtosh
sadopak me nje lule ne varr
te kujtosh se ende rrojme
me ty jemi te gjalle

Pershendeteshin me familje
me lote qane dhe prej njeri tjetrit I ndane
Nje voglush e pyet babain e tije
“Babi a do te shof perseri?
I ati I permalluar thote: kete e di vetem nje Zot.


Ne mes ujqerve bem jeten
e gazepi nuk na u nda kurr
Varrezat -"Lendina e loteve",
te perndjekur nga shtepite e tyre


Nen terrorr te pa shmangur
nen etjen e pa ngopur te gjakpiresve
nene debimin e torturat serbosllave

Po ku vajten ata
qe sot me nuk jane?
ku I derguan ata bije
qe sot nenat e tyre
vetem mbi fotot qajne?

Ende kerkojne varrezat masive
ende kerkojne gjurme nga bijte e tyre
ende sot kerkojne te verteten
ku u fundosen eshtrat e tyre


Invalid e deshmore te rene per liri
te stergjynosur e te vrare
e ndokujte trupin ia kane bere hi
e ndokush nuk e dine
Se a eshte gjalle biri tije


Shirat e vjeshtes dhe ererat e dimrit
psheretimat e shpirterave
dhe lotet e jetimit
Me sjellin prane vellaun e shtrenjte
Ate qe ne lufte ishte sypatrembur
ate qe ne mesnate ne mes plumbave
shendrriste sikur nje trim I vertete
Ate qe shkrepte si vetetimat
Dhe per kte toke te Arberit luftonte
sepse e kishte vende te shenjte

Malli per ty me dogji shpirtin
sa here qe ulem e te kujtoje
pyes shoket se ku shkove?
pyes martiret se ku rroni?
pyes Zotin eshtrat e tua ku jetojne?

Askush dot nuk me pergjigjet
E une I shkreti flas me veten
vetem zogjte mbeten ti pyes
ndokund mos te kane pare
Pyes dhe eren qe fryn ne Kosove
Pyes ku eshte vellau ime
me dergo ta puthe dheun e tije
Por se cme jep Zoti nje shprese
nje ze me thote ne heshtje
tek Bjeshket e Koshares ai eshte i gjalle!
Vajta ne ate vend ku enderrova cdo nat
O Zot trupa te djegur e eshtra te thate
aty qenka vellau ime
ne mes shum luleve te lirise

Sot I sollem ne vendlindje
edhe eshtrat i pushojne ne kte Dhe
por ivalidet nuk rekuperohen
deshmoret nuk ngjallen
plaget nuk sherohen


Jo mor jooo keshtu nuk vjen liria
O Zot i madh a do sherohen plaget ndonjehere ?

.
Nuk do ti harrojme asnjehere
vitet e debimit te dhunshem
te afro nje milion shqiptareve
shenje e kujteses qe nuk ka per tu harruar


C’na ka mbetur nga deshmoret dhe martiret
per pos ata pasardhes qe loti I tyre su shterr kurre
e juve solidarizohuni me keta engjej
sepse vetem ne kte menyre
mundeni ti ndihmoni
Zoti I bekofte ata qe dhane jeten per lirine


Fotografi e jashtmeFotografi e jashtmeFotografi e jashtme


----------------------------------------
Ti Shqipėri mė jep nder,mė jep emrin shqipėtar - Naim Frashėri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio