Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bateria qė kthen letrėn nė energji
Dredheza
Postuar nė: 19.12.2011, 20:53
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004Nė vitin 2007, kompania elektronike “Sony” prezantoi njė apartar pėr dėgjimin e muzikės, i cili punonte me bateri qė prodhonte elektricitet duke gėlltitur ushqim, ashtu siē bėjnė edhe njerėzit.

Fotografi e jashtme

Megjithatė, njė prodhim i ri i sapoprezantuar ėshtė nė gjendje tė krijojė energji nga njė burim shumė mė pak i kushtueshėm. Kėtė herė bėhet fjalė pėr njė “bio-bateri’, e cila funksionon nėpėrmjet njė enzime qė tret letrėn dhe e transformon atė nė energji.

Shpikja e rrallė e kompanisė japoneze ėshtė prezantuar nė njė panair pėr produktet e sė ardhmes.

Siē u demonstrua nė panair, prodhimi i “Sony” ishte shumė i efektshėm nė njė ambient zyre, ku letrat qė nuk duheshin mė, futeshin nė njė anė tė baterisė, e cila i treste dhe nėpėrmjet tyre ishte nė gjendje tė mbante nė punė njė ventilator tė vogėl.

Enzima e pėrdorur, celulaza, ėshtė nė gjendje tė shpėrbėjė materialin kryesor tė letrės, celulozėn, deri nė elementet e saj bazė, midis tė cilėve edhe sheqeri. Bateria “bio-organike” ėshtė nė gjendje tė transformojė mė pas sheqerin nė energji.


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio