Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 11 makinat mė seksi tė tė gjitha kohėrave
Dredheza
Postuar nė: 24.12.2011, 17:40
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004Cila ėshtė makina mė tėrheqėse e botės? Lamborghini? Rolls Rois? Kadillaku? Apo njė mė agresive si Ferrari? Ndoshta njė mė elegante si Lotusi? Asnjėra prej kėtyre. Sipas revistės angleze “Top Gear Magazine” njė ndėr revistat mė prestigjioze automobilistike, nė majė tė klasifikimit tė makinave qė e bėjnė “tėrheqės” atė qė e nget, ėshtė njė Fiat, edhe pse mund tė jetė i ngadaltė apo trupngjeshur. Pikėrisht kėshtu, “Fiat 500” i ka mundur tė gjitha yjet me katėr rrota, duke marrė vlerėsimin e plotė tė mijėra personave qė i ngasin kėto makina nė rrugė, por dhe i admirojnė nga larg. Firma e vogėl torineze ka njė stil tė pastėr e tė thjeshtė dhe personat e tė gjitha moshave mbi timonin e kėtij mjeti duken mė “tėrheqės” se kurrė. Nė vend tė dytė ėshtė “Aston Martin DB5” e James Bond. Ka mbetur nė mendjen dhe zemrėn e tė gjithėve pas debutimit tė tij tek “Mission Impossible”. Nė vend tė tretė ėshtė “Maserati Quattroporte”, nė vend tė katėrt ėshtė “Chevrolet Camaro”, njė krijesė legjendare. Nė listėn e 11 makinave mė tėrheqėse ėshtė edhe “Rolls-Royce Phantom”, “Aston Martin Vanquish” dhe “Lamborghini Gallardo Spyder”. Nė vend tė dhjetė ėshtė makina sensuale “Porche 911” e ndjekur nga “New Lamborghini Gallardo Spyder”.


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 24.12.2011, 17:42
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.20041. Fiat 500

Mund tė jetė i ngadaltė dhe trupngjeshur, por “Fiat 500” ėshtė kaq i dobishėm, sa ky fakt e bėn makinėn mė tėrheqėse nė botė. Jo mė kot ėshtė cilėsuar si makina mė e preferuar nga revista automobilistike “Top Gear”. Ky “Fiat” e bėn atė qė e nget njė person “qė nuk ka pse tė pėrpiqet pėr asgjė”. Kjo makinė nuk reklamon asgjė veē tė zotit. Gjithkush, qė nga luleshitėset e murgeshat, pavarėsisht nga mosha apo bukuria bie nė sy mbi kėtė automjet tė thjeshtė.


Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 24.12.2011, 17:44
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.20042. Aston Martin DBS

Makinat e para tė kėsaj marke janė dizenjuar nė vitin 1967 nga William Towns dhe qė nga ai vit e mė tej kanė ndryshuar nė pėrmasa dhe parametra. Kjo makinė ka ruajtur tė njėjtin motorr me gjashtė cilindra nga DB6-ta. Disa vite mė vonė se ajo datė kėsaj makine iu shtua dhe njė motorr V8, kur filloi tė merrte pjesė nė garat “Lolas”. Ky model ka mbetur nė zemrat e tė gjithėve edhe pėr shkak se ėshtė ngarė nga James Bond.

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 24.12.2011, 17:45
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.20043. Maserati Quattroporte

Kjo veturė e bollshme ngjason mė shumė me njė “Ferrari” me katėr dyer se sa njė jaht tradicional luksoz. Njė shprehje e rafinuar e stilit “Pininfarina”, “Quattroporte” do t’ju ngjallė plot emocione, madje edhe duke e parė. Kjo mė kot ėshtė mė e preferuara duke zėnė pozicionin e tretė ndėr makinat mė tėrheqėse nė botė. Nga brenda ėshtė e kompletuar me pajisjet e fundit elektronike pa harruar dhe sigurinė e lartė.


Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 24.12.2011, 17:46
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.20044. Chevrolet Camaro

Fillimet e automjetit “Chevrolet Camaro” (dhe motra e tij “F-car,” “Pontiac Firebird”) nuk kanė pasur asnjė nocion origjinal tė vetat, por janė pėrshtatur nga modeli “Ford Mustang”. Por vetėm se ėshtė i vjedhur nuk do tė thotė se ėshtė ide e keqe. Me gjithė pamjen agresive, jo mė kot edhe kjo makinė zė vendin e katėrt ndėr makinat mė tėrheqėse nė botė. Provojeni! “Chevrolet” kėtė vit festoi 35 vjetorin e makinės.

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 24.12.2011, 17:47
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.20045. Citroen C6

Nėse mendoni se tė gjitha BMW-tė janė tė mėrzitshme dhe tė gjithė Mercedes-at duken njėlloj, mbi cilėn tjetėr makinė duhet tė hipni nėse kėrkoni njė makinė qė t’jua garantojė se do tė dalloheni nga bota? Citroen pretendon se e ka pėrgjigjen. Citroen C6 do tė tėrheqė vėmendjen sikur tė jetė njė anije kozmike nė miniaturė. Forma e tij pėr t’ju shmangur erės ju premton se nuk do tė ketė asgjė tjetėr nė rrugė si ai.

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 24.12.2011, 17:48
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.20046. Lincoln Continental

Ky automjet prej dy tonėsh ėshtė i pėrkryer pėr udhėtime nė dimėr, nuk e di se ēfarė ėshtė lavazhi dhe mund tė gjejė gjithmonė vend nė garazh. Lincoln Continental ėshtė emri i njė modeli qė ėshtė pėrdorur shumė herė nga kompania “Ford” pėr linjat e automjeteve luksoze dhe kjo e ka njė arsye. Vlerėsimin e japin vetė ata qė qėndrojnė nė timon dhe ju sigurojnė se mė mirė se mbi kėtė makinė nuk do tė dukeni mbi asgjė tjetėr.

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 24.12.2011, 17:50
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.20047. Bentley Continental S1 Fastback

A nuk ju ngjason trupi i kėsaj makine me njė luan? Ky ėshtė stili tradicional i kėtij modeli i cilėsuar nga specialistėt si njė formė e pėrkryer dhe pa tė meta. Mendoni si do tė dukeni ju mbi kėtė makinė klasike kur tė udhėtoni nė qendėr tė qytetit. Revista “Top Gear” e ka pozicionuar nė vend tė shtatė, nė bazė tė intervistave tė mijėra personave, qė nga adoleshentėt dhe deri tek tė moshuarit, qė nuk do ta ndėrronin me askėnd tjetėr.

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 24.12.2011, 17:51
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.20048. BMW M1

Mes viteve 1978 dhe 1981, kishte vetėm 455 BMW M1 tė prodhuara nga “BMW Motorsport”. M1-shi, me motorin me 6 cilindra dhe stilin e mrekullueshėm e bėn me lehtėsi njė makinė tė dashur. Meqė kjo makinė nuk ėshtė prodhuar qė nga viti 1981, ėshtė e vėshtirė pėr t’u mbajtur. Kjo ėshtė veēanėrisht e vėrtetė pėr pak individė nė botė qė ende garojnė me to. Shumė nga M1-tė janė tėrhequr nėpėr muze megjithėse shumė prej tyre ende shėtisin nė rrugė.

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 24.12.2011, 17:52
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.20049. Rolls-Royce Phantom

Megjithėse makinat kanė zėvendėsuar njerėzit nė ndėrtimin e automjeteve, kryevepra mė fine mund tė arrihet vetėm me dorė. Nėse i kombinojmė qė tė dyja, cilėsinė e ndėrtuar me dorė dhe inteligjencėn e aparateve elektriek, do tė kemi njė makinė tė ndėrtuar me dorė. Kjo ėshtė njė nga arsyet qė bėjnė “Rolls-Royce Phantom” njė automjet tė veēantė. E ndėrtuar me pėrbėrje alumini, trupi i saj peshon vetėm 550 kg, dhe ėshtė njė kombinim i peshės sė vogėl dhe forcės ekstreme.

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 24.12.2011, 17:52
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.200410. Porsche 911

“Porsche 911 Carrera” e vitit 2006 ėshtė njė makinė me dy dyer pėr katėr persona. Njė makinė luksoze 100 pėr qind sportive e cila mund tė jetė edhe e hapshme. Modeli i kėtij viti ėshtė i ngjashėm me atė tė vitit tė kaluar. Ky automjet i vogėl me forcė motorri prej 355 kuaj fuqi qėndron nė vendin e dhjetė tė paradės sė automjeteve mė tėrheqėse tė preferuar nga tė gjitha moshat. Forma sportive dhe ngjyrat e larmishme duhet tė jenė arsyet pse kjo makinė pozicionohet nė kėtė vend.

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 24.12.2011, 17:53
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.200411. New Lamborghini Gallardo Spyder

Ky model me forma tė prera vjen dy vite pas daljes nė treg tė versionit “Coupe”. “Gallardo Spyder” nuk ėshtė vetėm njė version i hapur i “Coupe”, por ėshtė krejtėsisht njė model i ri. Ka njė formė tėrheqėse dhe njė sistem tė veēantė pėr tė hapur dhe mbyllur strehėn dhe pėrdor ndarjen e motorrit pėr tė ruajtur strehėn e palosshme. Ashtu si modelet e mėparshme, ky automjet ka njė trup alumini dhe mund tė ngitet edhe me katėr rrota.

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
the_star
Postuar nė: 24.12.2011, 18:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1030
Antari Nr: 17278
Bashkangjitur: 12.09.2008pfff amen klasifikim paskan bere,e paskan tepruar me veturat angleze(pervec Aston Martinit).
PM
Top
cesc
Postuar nė: 24.12.2011, 23:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 7161
Antari Nr: 22423
Bashkangjitur: 01.06.2009Per nje "Rolls-Royce Phantom" do vrisja 4 vete smil3dbd4daabd491.gif Teper fantastike eshte!
Klasifikimi ne pergjithesi me pelqeu pervec atij Citroen-it C6. Cka dreqin kerkon ne kete liste ?!!! smile5u87yu45y.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga cesc nė 24.12.2011, 23:20


----------------------------------------
GUNNER ' for life...

Being normal is just crazy
PM
Top
Harith
Postuar nė: 24.12.2011, 23:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.2008Hmmm nese fiati ish ardhe komplet qashtuu all in one e kisha marre perndryshe lincoln continental


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio