Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sa poshtė ra katundi
ardi_pr
  Postuar nė: 11.11.2006, 22:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006
"SA POSHTĖ RA KATUNDI"
Deklaratė e shkurtėr pėr mediat e dr. Sadri Fetiut, drejtor i Institutit Albanologjik tė Prishtinės.Para pak ditėsh, mė 19 tetor 2006, Dega e Letėrsisė e Institutit Albanologjik tė Prishtinės mbajti njė sesion shkencor kushtuar veprės sė Rexhep Qosjes, mė rastin e 70-vjetorit tė lindjes sė tij. Nė kėtė sesion u lexuan 32 kumtesa tė studiuesve nga tė gjitha viset shqiptare, nė tė cilat u dhanė vlerėsime meritore pėr veprimtarinė pesėdhjetėvjeēare tė njėrit nga intelektualėt e shquar shqiptarė tė kohės sonė. Njė vlerėsim i kėtillė pėr veprėn e prof. Qosjes u paraqit, mė 7 nėntor 2006, edhe nė Tiranė, nė Panairin e Nėntė tė librit shqip. Por, vlerėsimet e larta pėr punėn e madhe tė akademikut tonė nuk u pėlqyen disa pseudointelektualėve dhe qarqeve "oksidentaliste", si nė Prishtinė ashtu edhe nė Tiranė, prandaj nxituan qė ta sjellin sa mė parė nė Prishtinė "Ustain e Madh" tė letrave, Ismail Kadarenė, qė "t'i bie vulė" kėsaj pune. Pasi ia dhanė shpėrblimin pėr "Kepin e Shpresės sė Mirė", ata e sollėn z. Kadare qė tė mbajė "nasihat" edhe nė Bibliotekėn e Madhe tė Prishtinės, ku ai e dėshmoi para studentėve jo vetėm vrullin shqiptar e ballkanik, por edhe kulturėn e lartė oksidentale... Jo vetėm prof. Qosja, por tė gjithė ne, qė kemi kaluar njėfarė moshe, do ta pranojmė me kėnaqėsi kėshillėn e tė Madhit Kadare qė tė shkojmė pėr kontrolle nė psikiatri, sepse kėshtu veprohet nė tė gjitha vendet e qytetėruara, nė tė cilat ka gjezdisur ai si desident i dėshmuar... Por, tė na lejoj zotėriu, qė edhe ne ta porosisim, qė tash, nė kėtė moshė, mos tė nxitojė me kaq elan t'i shėrbejė "oksidentalizmit", sepse ne, shqiptarėt, ishim Evropė edhe para vetė Evropės... Ia kemi frikėn se po tė vazhdojė kėshtu, me kaq zjarrmi, krahas veprės sė tij, edhe ai personalisht mund tė bėhet objekt i argėtimit, jo vetėm pėr qarqet e caktuara "oksidentaliste", por edhe pėr mbarė popullin... Medet, "sa poshtė ka ra katundi!..."


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Uskana2006
Postuar nė: 11.11.2006, 22:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Ti me te vertete e ke vertetuar vehten se i takon Evropes,!!!???? Shume "properendimore" je por te duhet nje busolle qe ta gjejsh orientimin e vertete, me kete drejtim qe ke nuk besoj se mundesh me i ndihmu shume kombit qe pretendon se i takon.
PM
Top
dajki
Postuar nė: 12.11.2006, 02:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2336
Antari Nr: 2293
Bashkangjitur: 21.08.2006Fillimisht,ai nuk e meriton te quhet "i madhi...."fundi fundit njeri nga qellimet e tija per botimin e aq shum librave jane edhe te ardhurat materiale,nga te cilat ai vet e ka pranuar se ka afer 1 milion euro ne vit,nga botimet e tija.eeee,per ti botuar gjith ato fjale patjeter te kapet ndokund,por jo gjithkund,ai u kap per Dr.Rexhep Qosen sepse atij ia ka friken me se shumti prandaj mundohet ta nencmoj,sepse i frigohet konkurences.
eeeeeeeeeeeeee saper Psihiater,le nte shkon se pari ta viziton Ish-te dashurin e bijes se tij,i cili ne rini ishte "pika e djalit"por ky i madhi e beri per psihiater,,ia ka zanat me i ba njerezit per psihiater,por jo edhe Rexhep Qosen tone.
rrespekt.


----------------------------------------
Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qė kėtė gjuhė tė Perėndis',
trashigim, qė na la i pari,
trashigim s'ia len ai fmis.
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 13.11.2006, 11:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006Na shau dhe iku!

http://www.balkanwe b.com/analiza/ lajm13.html

-Nga Abdyl Kadolli *

Kadare erdhi pėr t’u shfryrė nė Kosovė dhe tregoi fytyrėn e
vet. Udhėtoi deri te Kepi i shpresės sė mirė pėr ta marrė
njė ēmim letrar. A e dinte Kadare se ai manifestim sot
ėshtė simbol i Mitrovicės sė ndarė, sepse mban emrin e njė
poezie tė F.Gungės sė ndjerė kushtuar Titos sė tij tė
dashur?!
A dinte se poeti i asaj poezie kishte denoncuar disidentin
Demaēi mė 1959, tok me disa shkrimtarė tė tjerė, qė tashmė
dihen nga libri Dosja Demaēi. Nė sajė tė kėsaj besnikėrie,
ai ishte bėrė edhe veprimtar shoqėror-politik i diktaturės
sė Titos, duke vjellė shumė helm mbi disidencėn shqiptare
dhe vetė Shqipėrinė.
Kėshtu, shkrimtari Kadare ia ktheu shqelmat diktatorit tė
vet, por pėrqafoi simbolin e njė diktatori tė huaj. Kur
kishte ardhur pėr herė tė parė nė Kosovė, Kadare kishte
zgjedhur ciklonin e shkrimtarėve tė pushtetit, sepse ishte
kritikuar Dasma e tij, qė edhe vetė e pranon si veprėn mė
tė dobėt. Pėrse e fut aty edhe Ēabejn e madh, qė ėshtė
ēmuar gjithherė nė Kosovė?! Tash Kadare erdhi e na bezdisi
me shumė rrėfime e denigrime tė tij.
Qosja tė shkojė nė psikiatri!-urdhė roi diktatori Kadare.
Veēse nuk u mor vesh si tė shkojė: si Frojdi pėr
psikanalizė apo si Jungu pėr arketipat?
Njėmend Kadare ėshtė njė fenomen interesant i psikanalizės!
Mori ēmimin dhe na shau. Nuk e ofendoi vetėm rivalin e tij,
por edhe tė gjithė tė pranishmit nė Bibliotekėn Kombėtare
nė Prishtinė. Dhe, nė fund, poshtėroi edhe vetveten, sepse
kur nuk ke argumente tė arsyeshme, tė mbetet vetėm sharja,
fjalori i rrugaēėrisė. Ata duhej ta braktisnin e tė mos
zgėrdhiheshin, ta linin fillikat vetėm.
Kadare sillet sot si mbret i letrave. Askush nuk guxon ta
kritikojė e tė mos pajtohet me tė, por vetėm ta lavdėrojė.
Lavdia pėr tė ėshtė mbi tė gjitha. Ai ėshtė alkimist i
fjalės, sepse saora i rrotullon fjalėt dhe mendimet.
Ai ėsht demiurg: ka tė drejtė tė zemėrohet, tė marrė inat,
madje edhe tė shajė e tė mallkojė!
Asgjė nuk ka ndryshuar nga mendėsia e tij ballkanike e
komuniste, edhe pas qėndrimit 16-vjeēar nė Paris.
Ububu, ēfarė diktatori do tė bėhej sikur ta kishte
pushtetin!
Ai di edhe tė kėrcėnohet: Nuk po e them tjetrin version,
sepse versioni tjetėr ėshtė shumė mė i rėndė. Ky njeri
shtyhet nga dikush!
Po, kush qenka ai Dikushi?!
Kėshtu vepronin tė gjithė diktatorėt: i shpallnin tė
ēmendur gjenitė para se t’i linēonin.
Kadare ėshtė moderator i madh, arkitekt i pallatave tė
ėndrrave dhe dirigjent i koncerteve tė dimrave. Ai ishte
shkrimtar pushtetar.
Derisa ai nuk mund tė heqė dorė nga romanet e tij politike,
nuk ka as tė drejtė morale tė kėrkojė dėnimin e diktaturės.

Kadare kėrkon hapjen e dosjeve, por sė pari tė hapet dosja
e mėkateve tė tij.
Kadare i lazdruar ka paranojė: i bėhet sikur tė gjithė po e
sulmojnė, prandaj grindet me tė gjithė.
Kadare ėshtė i gjithdijshmi i botės: ai e vlerėsoi, pa e
parė fare, edhe filmin e lauruar Kukumi, si tragjedi e
popullit tė Kosovės nė sytė e njė tė ēmenduri !
Ėshtė mirė qė nė historinė e letėrsisė hyjnė vlerat letrare
e artisike dhe jo biografitė e shkrimtarėve, sepse ndryshe
do tė tmerroheshin lexuesit.
Kadare si person u zhvesh nė Kosovė, ku vdiq miti i tij i
shkrimtarit tė famshėm. Ai sot ėshtė kontributi ynė mė i
madh pėr botėn dhe falė i qoftė asaj!
Iku Kadare kokulur nga Kosova, duke lėnė shumė helm e
pezėm.
Ai nuk vuri asnjė lule mbi pėrmendoret e dėshmorėve e tė
martirėve.
Nė purgator Dante do ta pyesė pėr gjithė metamorfozėn e tij
politike, pėr mėkatet me kolegėt dhe pėr njė dashuri tė
kėputur e shumė tragjedi familjare.
Falja, Dante, mėkatet!
Amen!
Gazeta Epoka e re, Prishtinė
* Sekretari i Forumit
tė Intelektualėve Shqiptarė


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Mehasi
Postuar nė: 13.11.2006, 12:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 191
Antari Nr: 64
Bashkangjitur: 30.12.2004Mjerimi behet me i madhe kur dikush vjen ta pėshur pragun (oborrin) e shtepise dhe tė lenė tė zhgėnjyer,dhe pyetemi ne e patė me mua apo me kojshinė!

Nė Kinė ishte hapur nje psikiatri qė shqiptarėt e kishin marr tenderin, ka vend plot me siguri pėr gjithe ne. Abasadorėt e kulturės qė i kemi jasht na i rezervojnė vendet!

Medet medet pėr shqiptaret!

Me respekt


----------------------------------------
Breziiri.com - Ura lidhese ndermjet te se kaluares dhe te ardhmes!
PMEmail PosterUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio