Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> “Der Albaner” (Shqiptari)
Anika
Postuar nė: 05.01.2012, 20:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2173
Antari Nr: 25018
Bashkangjitur: 09.05.2010“Der Albaner” (Shqiptari)

– Njė film i ri gjermano-shqiptar (Video)


Nė vitin 2008 ishte filmi “Time of the Comet” (Koha e Kometės) njė interpretim nga vepra “Viti i mbrapsht” nga Ismail Kadare, tregon gjėrat abnormale qė kanė ndodh para 100 viteve kur Shqipėria fiton pavarsinė, e cila ka dhe pronė gjermane.

Kėtė vit ėshtė filmi “Der Albaner” (Shiptari), i cili ėshtė autorizuar nga SWR dhe ARTE nga “Schönhauser Filmproduktion Berlin” dhe nga ON Film Prodhimi Tiranė (Dritan Huqi), tė drejtuar nga John Naber.

Nė premierėn e saj botėrore nė Festivalin Ndėrkombėtar tė 32-tė Filmit nė Moskė, kėtu ai mori nga juria, Luc Besson, vendin e dytė (nga 17 filma nė konkurrencė kryesor), Nik Xhelilaj, karakteri kryesor mer ēmimin e lartė si aktori mė i mirė. Pastaj, mė 28 Qershor 2010, ishte premiera nė Festivalin e Filmit nė Mynih. “Shqiptari” nė kinemanė gjermane nuk ka ardhur ende.


Nė film bėhet fjalė pėr historinė e njė djaloshi tė quajtur Arben, i cili le tė dashurėn shtatzėnė. Familja e vajzės pajtohet me martes vetėm nėse, Arbeni do ti mbledh 10.000 E. Nė Shqipėri ai nuk mund ti fiton gjith ato tė holla, prandaj ai shkon pa vizė nė Gjermani dmth si njė ilegal, nga vendi me i varfėr ne evropė nė mė tė pasur. Nė Berlin, ku Arbeni ėshtė vetėm “Shqiptari” bėn pervojat me te kėqija tė shfrytėzimit, pėrjashtimit dhe krimit. Pasi Arbeni nuk mund ti fitoj paratė e duhura nė mėnyrė legale ai fillon tė punon si “Transportues”. Kur mė nė fund kthehet nė shtepi me parat e vjedhura, e dashura e tij ka qenė e mohuar nga familja. Tė gjitha parat e tij nuk i ndihmonin tani , pasi qė ai ka shkelur kodeksin shqiptar “Besėn”.

/graviteti.com/


http://www.youtube.com/watch?v=cTdLCt5tYfs...player_embedded
----------------------------------------
Dy gjėra mos i harro kurrė:

Allahun dhe shtėpinė e pėrhershme (ahiretin).
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio