Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sot promovohet “Porta Maqedonia”
ekselenca
Postuar nė: 06.01.2012, 15:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 944
Antari Nr: 23061
Bashkangjitur: 30.07.2009Nė sheshin “Pella” nė Shkup sot solemnisht do tė promovohet objekti “Porta Maqedonia”, nė tė cilin janė shfaqur motive nga historia, kultura dhe tradita e Maqedonisė.
“Porta Maqedonia”, siē theksojnė nė Ministrinė e Kulturės, e cila ėshtė bartėse e projektit paraqet simbol tė fitores sė madhe historike – krijimin e Maqedonisė sė pavarur dhe sovrane, e cila portė do tė jetė atraksion i ri turistik pėr tė gjithė qytetarėt dhe vizitorėt nė vend.
Autore e portės ėshtė skulptorja akademike Valentina Stevanovska, e cila e pėrpunoi edhe “Kalorėsin nė kalė” nė sheshin “Maqedonia”.
Porta ėshtė e gjatė 21 metra, ndėrsa deri lartė do tė ēojnė dy ashensorė dhe dy palė shkallė. Brenda do tė ketė hapėsirė galerike tė dy niveleve, ndėrsa mė sė larti platformė pėr vėzhgim.
“Porta Maqedonia” ėshtė objekti i parė tė cilin Ministria e Kulturės e promovoi nė vitin 2012 dhe ėshtė pjesė e projektit pėr vendosjen e 35 skulpturave nė qendrėn e Shkupit.Fotografi e jashtme
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio