Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Burgoset Ish-shefi i shtabit tė pėrgjithshėm, Ilker Bashbug
Boss76
Postuar nė: 06.01.2012, 15:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 968
Antari Nr: 19012
Bashkangjitur: 15.12.2008Fotografi e jashtme

Si jo rrallė herė, shqiptari nė anėn e tė keqes Turqi, arrestohet gjenerali Bashbug

Ish-shefi i shtabit tė pėrgjithshėm tė Ushtrisė Turke, gjenerali me origjinė shqiptare Ilker Bashbug u arrestua mbrėmė nga policia turke.

Mbi gjeneralin e pensionuar me origjinė shqiptare rėndon akuza pėr tentim pėr rrėnimin me dhunė tė Qeverisė sė kryeministrit Rexhep Taip Erdogan, informon agjencia e lajmeve INA.
Sipas akuzės, Bashbug ka udhėhequr njė "grup sekret" tė njohur si "Ergenekon" tė pėrbėrė nga oficerė dhe ish-oficerė, qė planifikonin rrėnimin e Qeverisė nėpėrmjes pėrdorimit tė dhunės.
Akuza bazohet mbi njė memorandum 42 faqesh, qė ishte shpėrndarė nėpėr internet pėr propagandim kundėr Partisė pėr Drejtėsi dhe Zhvillim (AKP) tė Taip Erdogan, Partisė sė Punėtorėve tė Kurdistanit (PKK), si dhe grekėt dhe armenėt .
Koloneli nė pension Dursun Ēiēek i dyshuar tjetėr mbi kėtė rast ka thėnė se njė numėr i faqeve tė memorandumit ishin hartuar me njohuri tė Basbug.
Tė dyshuarit e arrestuar janė: Gjenerali Hüseyin Nusret Taşdeler; Zan Hasan Iğsız; Zan Mehmet Eröz; gjenerali Ismail Haki Pekin, Zan Mustafa Bakıcı; Adm Alaettin Sevim, kolonel nė pension Sedat Özüer dhe Kolonel Fuat Selvi, etj.
Gjenerali Bashbug nė vitin 2010 u tėrhoq nga detyra, dhe kaloi nė pension. Ish-shefi i shtabit tė pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura tė Turqisė, Ilker Basbug rrjedhė nga njė familje shqiptare me origjinė nga fshatrat qė lidhin Kosovėn me Luginėn e Preshevės. Origjina shqiptare e shefit tė ushtrisė turke ėshtė publikuar tanimė, me tė dhėnat shtesė se familja e tij ishte dėbuar nė vitet e 50-ta nga njė fshat nė kufirin e sotėm midis Kosovės dhe Preshevės. (Mentor Mellova/INA)----------------------------------------
Kevther
Ne, vėrtet, tė dhamė ty shumė tė mira. Andaj ti falu dhe prej kurban pėr hir tė Zotit tėnd. E s'ka dyshim se urrejtėsi yt ėshtė farėsosur.
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio