Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (3) [1] 2 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Fatos Lubonja: S'ndjej asgjė pėr Himnin Kombėtar
ekselenca
Postuar nė: 06.01.2012, 15:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 944
Antari Nr: 23061
Bashkangjitur: 30.07.2009Tema "A janė shqiptarėt sot mė patriotė"? i ka ndarė nė dysh analistėt e politikanėt nė njė emison televiziv, Opinion. E mė ekstremi ka qenė shkrimtari Fatos Lubonja i cili ka thėnė se nuk ėshtė patriot, as nacionalist dhe nuk ndjen asgjė kur e dėgjon Himnin Kombėtar tė shqiptarėve.
"Nuk jam patriot, as nacionalist. Edhe kur e dėgjoj Himnin nuk ngritem nė kėmbė dhe as qė mė bėn pėrshtypje. Bile tė gjitha himnet e vendeve tjera thirren mbi ideologjitė qė bėnin krime e vranin njerėz nėn thirrjet e nacionalizimit. Njėjtė veproi Stalini, Hitleri e Enver Hoxha" ka thėnė Lubonja.
Ai me tėj pėrbuzje ka shfaqur edhe ndaj Heroit tė shqiptarėve, Skėnderbeu duke thėnė se nuk i bėn pėrshtypje njė pėrmendore e njeriut mbi kalė. Pėr tė ėshtė parėsore tė jetė njė qytetar i ndershėm qė punon mirė, dhe njė aktivst i tė drejtave tė njeriut. /indeksonline/
PM
Top
Ermedin
Postuar nė: 06.01.2012, 17:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010Realist 100%. smil3dbd4d6422f04.gif

Mė pėlqejnė dhe i mbėshtes idetė e tij. smil4a8acf686328f.gif smil3dbd4e4c2e742.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Ermedin nė 06.01.2012, 17:50
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 06.01.2012, 18:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5797
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006 Citim (Ermedin @ 06.01.2012, 18:49)
Realist 100%. smil3dbd4d6422f04.gif

Mė pėlqejnė dhe i mbėshtes idetė e tij. smil4a8acf686328f.gif smil3dbd4e4c2e742.gif

Cfare ideshe ka qe te pelqejka ? Pse flet kunder Skenderbeut ? Sepse Skenderbeu ka luftu turqit per kete e mbeshtet ne idete e tij ?


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
packs
Postuar nė: 06.01.2012, 18:08
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008Patriotizmi nuk matet me dashurine ndaj nje njeriu te "hipur mbi kale" ama as nuk ironizohet ne kete mase me nje figure qe kombit te cilit i perket ti e vlereson si figure te cmuar kombetare.

Keshtu qe Fatos f***t a*s mos ja fut kot tjeter here oj qyqe.
----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
Ermedin
Postuar nė: 06.01.2012, 18:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010 Citim (Happy_Soldier @ 06.01.2012, 19:00)
Cfare ideshe ka qe te pelqejka ? Pse flet kunder Skenderbeut ? Sepse Skenderbeu ka luftu turqit per kete e mbeshtet ne idete e tij ?

Mė duket se nuk u pėrmend vetėm Skenderbeu,
por nacionalizmi qė ėshtė sinonim i racizmit.

Sa pėr Skenderbeun, tė lutem ndiqe "Skenderbeu:
realitet apo mit", debat i njėjtė nė Opinion.

Tė mos flas mė tepėr se do mendoni se ndjell urrejtje dhe
antishqiptarizėm sepse ashtu tė shumtėt fantazojnė - jo realistė.
PM
Top
packs
Postuar nė: 06.01.2012, 18:18
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (Ermedin @ 06.01.2012, 19:14)
Mė duket se nuk u pėrmend vetėm Skenderbeu,
por nacionalizmi qė ėshtė sinonim i racizmit.

Sa pėr Skenderbeun, tė lutem ndiqe "Skenderbeu:
realitet apo mit", debat i njėjtė nė Opinion.

Tė mos flas mė tepėr se do mendoni se ndjell urrejtje dhe
antishqiptarizėm sepse ashtu tė shumtėt fantazojnė - jo realistė.

Nuk e di qe ka nje popull qe nuk eshte nacionalist. Hala s'ka dale asnje mekanizem psikologjik qe sqaron pse njeriu e don shpine e vet, kaliben e vet ku u le. Cysh nacionalizmi sinonim i racizmit. smil4a8acf219332d.gif

Fatos Lubonja ka rrshite shume. Nuk e ka shkele shkau ose greku qyrrin se i kisha kallxu cysh si ngjalle ndjenja himni kombetar.----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 06.01.2012, 18:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5797
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006Ermedin,

Nuk kam cka te ndjeki opinione te kota te njerezve qe nuk bejne asnje hulumtim serioz per Skenderbeun, por bazohen ne dy apo tre libra. Un e kam permendur, per te hulumtu periudhen Osmane duhet te dijm Osmanishten e vjeter. Kush e din ? Sdi ndoshta dikush po ne Turqi. E pastaj cili ka arrit te kete ne dor fakte te mundshme te kohes se Skenderbeut ne Stamboll ? S'besoj se ka arrit kush. Tjetra, perse askush nuk hulumton periudhen e Skenderbeut prej momentin qe u mor nga turqit e deri ne momentin qe u largua prej tyre ? Nga friga e te dy palve kjo behet me siguri.

A sa per komunizma e tjera, kutpohet se ne ate kohe u asht shperla truri njerezve. Por, realisht edhe tendenca e tanishme fetare osht shperlarja e trurit te njerezve. Ne lidhje me kete po tregoj dicka qe e kam permend edhe me heret. Me erdh ne dyqan nje Indian. Un tha jam musliman dhe kam ardh te ndihmoj vllezrit musliman. I shkreti asnje fije njohurie skishte per rajonin ku kishte ardh, por e kishin mbush me genjestra thjesht tja shperlajn trurin ne aspekt fetar. Plus, perse ai nuk e shikon Indine e tij te futur ne hinduizma e budizma po vjen deri en Tetove me ndihmu muslimanet. Tjetri rast ka te bej me nje student kercovar i cili ishte futur ne njefar grupimi fetar por qe ishte larguar menjeher. Kur e pyta pse ? Ai tha, po si pse, po nuk kam koh te merem em primitivizma te cilet nje shtepi te ndertuar qe e ka be dikus, apo nje pallat pak me interesant e konsiderojne haram. Nuk kam koh tha te merem me njerez qe tentojne te hane buk si ne parahistori e shesin ment per Islam, e realisht tha nuk punojne e nuk lexojne aspak. Pra shperlarje e trurit edhe kjo.


Me vjen keq se e them kete, por mendoj qe ti je kunder Skenderbeut vetem se ka luftuar turqit qe jane musliman. Nese e kam sakt ateher je gabim shum. Un s'i vlersoj njerzit per nga feja, por per nga puna dhe te bemat. Ne ket rast, perderisa kane qene pushtues, ateher kaen qene te kqi Osmanet, nuk e kam dert a e sollen apo jo Islamin ato.


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
Ermedin
Postuar nė: 06.01.2012, 18:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010 Citim (packs @ 06.01.2012, 19:18)
Nuk e di qe ka nje popull qe nuk eshte nacionalist. Hala s'ka dale asnje mekanizem psikologjik qe sqaron pse njeriu e don shpine e vet, kaliben e vet ku u le. Cysh nacionalizmi sinonim i racizmit. smil4a8acf219332d.gif

Fatos Lubonja ka rrshite shume. Nuk e ka shkele shkau ose greku qyrrin se i kisha kallxu cysh si ngjalle ndjenja himni kombetar.

Tė lutem Packs, ti e din mė sė miri se luftėrat nuk janė popullore por tė gjitha janė politike, se me siguri qė ka sėrbė qė nuk e kanė pėrkrahur luftėn, sikurse qė ka ēifutė sot qė dalin publikisht e dėnojnė okupimin dhe dhunėn ndaj palestinezėve.

Nuk kam fare dyshim se e kam tė qartė se ē'ėshtė atdheu, se atdheu nuk ėshtė toka, kalibja, qyteti, etj. sepse esenca e atdheut janė njerėzit, familjarėt e farefisi. Atdheu nėqoftėse do tė ishte toka, kalibja, qyteti, etj. atėherė si mundet kjo tė jetė qė ēdo ditė ndryshon dhe ėshtė dinamike nė zhvillim e pėr ēdo ditė ndryshon nė formė.

Nacionalizmi ėshtė sinonim i racizmit e nuk ka dyshim nė kėtė.
PM
Top
packs
Postuar nė: 06.01.2012, 18:36
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (Ermedin @ 06.01.2012, 19:27)
Tė lutem Packs, ti e din mė sė miri se luftėrat nuk janė popullore por tė gjitha janė politike, se me siguri qė ka sėrbė qė nuk e kanė pėrkrahur luftėn, sikurse qė ka ēifutė sot qė dalin publikisht e dėnojnė okupimin dhe dhunėn ndaj palestinezėve.

Nuk kam fare dyshim se e kam tė qartė se ē'ėshtė atdheu, se atdheu nuk ėshtė toka, kalibja, qyteti, etj. sepse esenca e atdheut janė njerėzit, familjarėt e farefisi. Atdheu nėqoftėse do tė ishte toka, kalibja, qyteti, etj. atėherė si mundet kjo tė jetė qė ēdo ditė ndryshon dhe ėshtė dinamike nė zhvillim e pėr ēdo ditė ndryshon nė formė.

Nacionalizmi ėshtė sinonim i racizmit e nuk ka dyshim nė kėtė.

Hahahahahhahahahahaahhahahahaha, man cka je tuj thane? smil3dbd4d8676346.gif Hahahahhahahahahhahaha.Fillimisht luftrat jane "normale" ne bote. Nacionalizmi eshte ndjenje tek cdo popull dhe nuk ka te beje me racizem. Shembullin me te mire e ke ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes ku cdo amerikan ne ballkonin e shtepise se tij ka flamurin amerikan.

Sipas teje, ata qe bene grafite se fundmi ne Tetove e keso sende, kokan racista a?
Jo bre man.

Atdheu cysh ndryshon ne forme? Hahahahhahaha VAT AR JU SEING MEN? smil3dbd4daabd491.gif

Nuk besoj qe aq budalle kane qene sociologet ose filozofet neper shekuj qe nuk kishin dite me i bashku keto dy terme nacionalizem dhe racizem po per cita i kane nda se kane dallime.

Per mu, fillimisht kerkoj shume falje, ama njeriu qe nuk din cka eshte nacionalizmi sikur Fatosi qe nuk po e dika, eshte kafshe sociale.

Psikologjia e ka vertetu se njeriu kur largohet nga vendi i tij per 70 metra i shtohet nervoza, stresi, e do sende tjera me disa parametra.

Nese largohet per 700 ato shtohen me shume.

Nese largohet per 7 mije edhe me shume.

E keshtu me radhe, e kam lexu ne nje liber por si te me kujtohet ta rekomandoj konkretisht.

Kjo nuk eshte pune racizmi. Eshte ceshtje e ndjenjes se njeriut apo ma mire me thane e qenies njeri.

Tash zakonisht na bajme debate keso banale qe ne bote nuk debatohen sepse bota i pranon figurat e veta kombetare per shkak se nuk ka shume Fatosa.

Bota sot ka perparu njeri. Madje ka shku ne ate pike sa nacionalizem e konsideron kur ti nuk e gjuan nje kese berllog ne vendin jo te duhur.

Po na per cita jemi te perparum.

smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
Ermedin
Postuar nė: 06.01.2012, 18:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010 Citim (Happy_Soldier @ 06.01.2012, 19:23)
Ermedin,

Nuk kam cka te ndjeki opinione te kota te njerezve qe nuk bejne asnje hulumtim serioz per Skenderbeun, por bazohen ne dy apo tre libra. Un e kam permendur, per te hulumtu periudhen Osmane duhet te dijm Osmanishten e vjeter. Kush e din ? Sdi ndoshta dikush po ne Turqi. E pastaj cili ka arrit te kete ne dor fakte te mundshme te kohes se Skenderbeut ne Stamboll ? S'besoj se ka arrit kush. Tjetra, perse askush nuk hulumton periudhen e Skenderbeut prej momentin qe u mor nga turqit e deri ne momentin qe u largua prej tyre ? Nga friga e te dy palve kjo behet me siguri.

A sa per komunizma e tjera, kutpohet se ne ate kohe u asht shperla truri njerezve. Por, realisht edhe tendenca e tanishme fetare osht shperlarja e trurit te njerezve. Ne lidhje me kete po tregoj dicka qe e kam permend edhe me heret. Me erdh ne dyqan nje Indian. Un tha jam musliman dhe kam ardh te ndihmoj vllezrit musliman. I shkreti asnje fije njohurie skishte per rajonin ku kishte ardh, por e kishin mbush me genjestra thjesht tja shperlajn trurin ne aspekt fetar. Plus, perse ai nuk e shikon Indine e tij te futur ne hinduizma e budizma po vjen deri en Tetove me ndihmu muslimanet. Tjetri rast ka te bej me nje student kercovar i cili ishte futur ne njefar grupimi fetar por qe ishte larguar menjeher. Kur e pyta pse ? Ai tha, po si pse, po nuk kam koh te merem em primitivizma te cilet nje shtepi te ndertuar qe e ka be dikus, apo nje pallat pak me interesant e konsiderojne haram. Nuk kam koh tha te merem me njerez qe tentojne te hane buk si ne parahistori e shesin ment per Islam, e realisht tha nuk punojne e nuk lexojne aspak. Pra shperlarje e trurit edhe kjo.


Me vjen keq se e them kete, por mendoj qe ti je kunder Skenderbeut vetem se ka luftuar turqit qe jane musliman. Nese e kam sakt ateher je gabim shum. Un s'i vlersoj njerzit per nga feja, por per nga puna dhe te bemat. Ne ket rast, perderisa kane qene pushtues, ateher kaen qene te kqi Osmanet, nuk e kam dert a e sollen apo jo Islamin ato.

Jo bre dost se, nė atė debat kanė marrė pjesė historianė, kritikė e analistė, nuk ka marrė pjesė e s'mund tė marrė pjesė secili aty.

Ardian Klosi, si pjesėmarrės nė debat dhe njėkohėsisht si pėrkthyes i librit tė historianit zviceran, Oliver Schmitt, aty e sjell njė argument, dokument nė arkivat e Napolit (Vatikan), tė cilin e citon se Skenderbeu e ka dėrguar bajlozin e vet t'i thotė senatorėve napolitan qė do tė hakmerret pėr babain vet ndaj sulltanit.

Nuk thashė gjė unė se ka luftuar musliman, madje t'i ban gabim fatal kur thua se ka luftuar turq sepse turqit atėherė "nuk kanė ekzistuar" sepse osmanė kanė qenė ata, ndėrkaq osmanėt e perandorisė nuk kanė qenė vetėm "pastėr osmanė" sepse edhe popuj tjerė kanė pėrbėrė perandorinė.Mė thuaj sinqerisht se, a e don Skenderbeun dhe ēfarė dobie ke pasur ti (personalisht) prej tij?
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 06.01.2012, 18:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5797
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006 Citim (Ermedin @ 06.01.2012, 19:38)
Jo bre dost se, nė atė debat kanė marrė pjesė historianė, kritikė e analistė, nuk ka marrė pjesė e s'mund tė marrė pjesė secili aty.

Ardian Klosi, si pjesėmarrės nė debat dhe njėkohėsisht si pėrkthyes i librit tė historianit zviceran, Oliver Schmitt, aty e sjell njė argument, dokument nė arkivat e Napolit (Vatikan), tė cilin e citon se Skenderbeu e ka dėrguar bajlozin e vet t'i thotė senatorėve napolitan qė do tė hakmerret pėr babain vet ndaj sulltanit.

Nuk thashė gjė unė se ka luftuar musliman, madje t'i ban gabim fatal kur thua se ka luftuar turq sepse turqit atėherė "nuk kanė ekzistuar" sepse osmanė kanė qenė ata, ndėrkaq osmanėt e perandorisė nuk kanė qenė vetėm "pastėr osmanė" sepse edhe popuj tjerė kanė pėrbėrė perandorinė.Mė thuaj sinqerisht se, a e don Skenderbeun dhe ēfarė dobie ke pasur ti (personalisht) prej tij?

Ne radh te par Koha e Skenderbeut me kohen tone jane krejtesisht tjera dhe nuk mund te flasim me zhvillimin e tanishem njejt sikur te jemi ne at koh. Por, cudia ma e madhe eshte si ariti ai qe per 25 vite i vetem me shqipetare t'i bej ball perandorise ?

Ne bab e nene nuk i themi vetem babes e nenes nga ngjizja e te cileve kemi ardh ne kete jete, po i themi edhe tokes, vendit tone.

Por, kur behet fjal se a e duam dhe sa kemi perfitu prej tij mjafton te rikujtohme se popujt tjere duan ta pervetesojne. Ateher e kupton se vertet asht i vlefshem per ne. Perse pra duhet ne t'i japim shqelm e te tjeret ta perqafojne ?


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
Ermedin
Postuar nė: 06.01.2012, 18:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010 Citim (packs @ 06.01.2012, 19:36)
Hahahahahhahahahahaahhahahahaha, man cka je tuj thane? smil3dbd4d8676346.gif Hahahahhahahahahhahaha.Fillimisht luftrat jane "normale" ne bote. Nacionalizmi eshte ndjenje tek cdo popull dhe nuk ka te beje me racizem. Shembullin me te mire e ke ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes ku cdo amerikan ne ballkonin e shtepise se tij ka flamurin amerikan.

Sipas teje, ata qe bene grafite se fundmi ne Tetove e keso sende, kokan racista a?
Jo bre man.

Atdheu cysh ndryshon ne forme? Hahahahhahaha VAT AR JU SEING MEN? smil3dbd4daabd491.gif

Nuk besoj qe aq budalle kane qene sociologet ose filozofet neper shekuj qe nuk kishin dite me i bashku keto dy terme nacionalizem dhe racizem po per cita i kane nda se kane dallime.

Per mu, fillimisht kerkoj shume falje, ama njeriu qe nuk din cka eshte nacionalizmi sikur Fatosi qe nuk po e dika, eshte kafshe sociale.

Psikologjia e ka vertetu se njeriu kur largohet nga vendi i tij per 70 metra i shtohet nervoza, stresi, e do sende tjera me disa parametra.

Nese largohet per 700 ato shtohen me shume.

Nese largohet per 7 mije edhe me shume.

E keshtu me radhe, e kam lexu ne nje liber por si te me kujtohet ta rekomandoj konkretisht.

Kjo nuk eshte pune racizmi. Eshte ceshtje e ndjenjes se njeriut apo ma mire me thane e qenies njeri.

Tash zakonisht na bajme debate keso banale qe ne bote nuk debatohen sepse bota i pranon figurat e veta kombetare per shkak se nuk ka shume Fatosa.

Bota sot ka perparu njeri. Madje ka shku ne ate pike sa nacionalizem e konsideron kur ti nuk e gjuan nje kese berllog ne vendin jo te duhur.

Po na per cita jemi te perparum.

smil3dbd4e5e7563a.gif

Atdheu ēfarė ėshtė atėherė, o dreq!? smil3dbd4daabd491.gif

Nacionalizmi ėshtė mė lartė se racizmi, pra thjesht meronim. smil3dbd4d4e4c4f2.gif

A me kėtė qė e tha veēse e ke mohuar (bie nė kontradiktė me
atė qė e tha mė parė) se nacionalizmi vėrtetė nuk ekziston por
ėshtė pjellė e urrejtjes nė psikologjinė e njeriut tė ulėt. smil3dbd4d6422f04.gif
Kultura, karakteri, arsimimi, etj. nė fakt kėto janė vlerat e vėrteta.

Ok, sidoqoftė, na kėshtu, sidomos, pra megjithatė... smil3dbd4daabd491.gif smil3dbd4e4c2e742.gif
PM
Top
AL-KO-MA_2
Postuar nė: 06.01.2012, 19:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 173
Antari Nr: 27080
Bashkangjitur: 19.12.2011shum realist esht,,,se kuptoj qka kish tpaqart fatosi,,,ai qdo her thot se ka bindje te majta internacionaliste,,,,qka duhet me than,,,,me rendsi esht se kto njerz si bejn dem popullit dhe kjo e ben patriot per shtetin e vet,,,pavarsisht se nuk i hipin moarnajcat kur kendon ilir shaqiri se ai ka pastru me personalitetin e vet dhe emocionet,,,,,po ama qato si ali ahmeti e hashim thaqi e sali berisha,,,gjersa gjejn dhen qe i mashtrojn me skenderbeun e me folkorize,,,,edhe pse shqiptart prap per hire te qektyne po treten neper gurbete sesht me rendesi,,,,kryesorja alia i bie fajllit ene qetelise majr,,,,

fatosi askun nuk tha se skenderbun e uren,,,,po ama qaj mit i skenderbeut ka qen qaj qe ka la e shperla kraje tpopullit per nje kategori tnjerze tvajn npushtet,,,,psh ali ahmeti nmaqedoni me bustin e skenderbeut e fitoj ene ni mandat ne maqedoni,,,,shqiptart nven me menu per te hy nevrop qe gjermani tvaje te hape ni fabrik tmercedesit ngostivar,,,,ene ai gurbetlia i gostivarit nven qe me punu nduseldorf tgjermanise te fabrika e mercedesit,,,po do punoje te fabrika e mercedesit ngostivar ngat venit vet,,,,po PATRIOTET, qe askush smunet me than se nuk jan patriot,,,ali ahmeti qe mori pushk me nji krah,,,ose menduh thaqi qe ka shqipen kuq e zij nflamur,,,,por po kta patriot i mashtrojn shqiptart me himna,,,keng,,,floklor,,,,buste,,,,ashtu kshtu,,,shqiptari prap rij 1000 metra lagr venit,,,,thuj qka ti thujsh,,,fatosi esht pragmatist ekstrem,,,,fatkeqesisht,,,,ashtu esht,,,sot nji komandant ne kosov ka zaptu nji ven pa leje e ka be nji parking per vetura,,,,edhe pse i ben dem publik venit vet dhe popullsise,,,,vetem pse ja ka lshu vetures zanin kenges """" nministri te londres """"" dhe pse e ka vnu flamurin kuq e zij qaty te dera e parkingit,,,ai ka pastru me qeverine dhe komunen,,,pavarsisht se populli hjek tzijt e ullirit,,,,ose nmaqedoni,,,,ose nshqipni,,,,qeket patriotez se don fatos lubonja,,,dhe ket jo vet fatosi,,,po ne debat se donte as ermal hasmija,,,as andi bushati,,,veq adri nurellarit,,,qe nejse edhe ky menon me ane te qaty patriotizmit don me u ba figure te shqiptaret,,,,se e ka pa fermulen si bahet njeri i rendsishem te shqiptaret,,,,

Ky postim ėshtė ndryshuar nga AL-KO-MA_2 nė 06.01.2012, 19:07
PM
Top
packs
Postuar nė: 06.01.2012, 19:04
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (Ermedin @ 06.01.2012, 19:49)
Atdheu ēfarė ėshtė atėherė, o dreq!? smil3dbd4daabd491.gif

Nacionalizmi ėshtė mė lartė se racizmi, pra thjesht meronim. smil3dbd4d4e4c4f2.gif

A me kėtė qė e tha veēse e ke mohuar (bie nė kontradiktė me
atė qė e tha mė parė) se nacionalizmi vėrtetė nuk ekziston por
ėshtė pjellė e urrejtjes nė psikologjinė e njeriut tė ulėt. smil3dbd4d6422f04.gif
Kultura, karakteri, arsimimi, etj. nė fakt kėto janė vlerat e vėrteta.

Ok, sidoqoftė, na kėshtu, sidomos, pra megjithatė... smil3dbd4daabd491.gif smil3dbd4e4c2e742.gif

Hahahahahhahahahaha, njeri vec pak sa ti ndreci do lajme ne pune e i pervishemi debatit. M'ke tranu krejt m'ke ēarte.

Aama nja po ta garantoj: krejt njerezit ne bote jane nacionalista edhe krejt popujt ne bote jane.


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
eneum-te
Postuar nė: 06.01.2012, 19:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 567
Antari Nr: 24319
Bashkangjitur: 19.01.2010Per mua Skenderbeu ka dmth te madhe per shume arsye:
Edhe pse jemi musliman, ai ka luftuar kunder fese Islame, por ne ceshtjet Kombetare ka nje vecanti figura e tij.
-Si shqiptar jam krenare me te, per trimerin e tij, per themelimin e kombit ton.
Luftoj kunder nje "Amerike "te athershme e cila pushtoj Stambollin por smundi Krujen, Skenderi ishte nje fuqi evrope, te cilen ne si Shqiptar asnjeher nuk mundemi te arijme. i cili luftoj edhe ne Itali, per ti ndihmuar nje ndihmesi te shqiperise, me nje fjal pushtoi edhe italine.

A krenohemi me te?


----------------------------------------
DeleDonia
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio