Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Familja e Komandant Telit apelon pėr ndihmė -VIDEO
ekselenca
Postuar nė: 06.01.2012, 19:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 944
Antari Nr: 23061
Bashkangjitur: 30.07.2009Tė gjendur nė njė situatė tė palakmueshme dhe tė vėshtirė, pa mbėshtetja nga askush, familja e dėshmorit Lefter Goxhaj i njohur nė luftėrat e Kosovės dhe Maqedonisė si komandant Teli, kanė zgjatur dorėn e lėmoshės. Me muaj tė tėra, fėmijėt dhe bashkėshortja e komandant Telit nga Poliēani i Beratit, kanė ngelur edhe pa strehė mbi kokė. Pasi qė ishin larguar nga banesa ku kishin jetuar prej vitesh nė Tiranė, familja e komandant Telit vazhdon tė endet rrugėve pa pasur njė adresė se ku banojnė.
“Ne kemi mbetur tė pastrehė dhe pa asnjė ndihmė ekonomike, qė nga muaj korrik i vitit tė kaluar ne po jetojmė nėpėr shtėpitė e Botės me qira dhe vetėm pėr arsye tė fėmijėve qė duhet shkolluar. Aq mė tepėr kur djali ėshtė me probleme shėndetėsore, nuk dėgjon dhe nuk flet mirė, jam e detyruar qė ta dėrgoj me njė shkollė private qė ėshtė speciale pėr fėmijė me tė meta. Ėshtė e pamundur qė tė jetojė diku tjetėr. Ne nė vitin 2003 u vendosėm nė njė banesė nė Tiranė, duke e ditur qė ajo banesė ishte e jona. Prej tetė vitesh ne jetuam aty nė atė banesė ku dhe u rritėn fėmijėt. Dhe siē e pėrmenda, nė korrik tė vitit 2011 u detyruam qė tė dalim nga ajo shtėpi. Ka qenė njė moment shumė i vėshtirė qė do tė dilnim nga shtėpia. Fėmijėt filluan tė qanin dhe u stresuan jashtė mase kur po shikonin qė po dilnim nga shtėpia”, potencon Rabije Myrta, bashkėshortja e komandant Telit.
Pėrveē hallit pėr tė siguruar kulm mbi kokė, familja e dėshmorit Lefter Goxhaj ballafaqohet edhe me shumė probleme dhe sfida tė tjera. Djali i tij Letjani qė nga lindja ka lindur me tė meta, kurse bashkshortja ka pėsuar probleme shėndetėsore pikėrisht nė momentet e largimit nga shtėpia.
“Djali ka pasur probleme me dėgjimin qysh kur ka qenė i vogėl, nervin e dėgjimit e ka tė dobėt dhe tė dėmtuar. Vazhdon tė mbajė aparatin e dėgjimit. Po ashtu edhe nė tė folurit ka probleme. Me ndihmėn e njerėzve human, kur ishte 4 vjeē e dėrguam nė Zvicėr, i kemi bėrė njė kontroll atje ku dhe i vendosėn aparatin e dėgjimit. Por prapė ka probleme me dėgjimin, ka dhembje koke, ka stres, me njė fjalė ai fėmijė do pėrkushtim”, thotė Rabija bashkėshortja e komandant Telit.
Edhe pėr kėtė rast, por edhe pėr raste tė tjera, sipas dėshmisė sė saj, mbėshtetja institucionale ka munguar pėr familjen e komandant Telit. I vetmi qė u ėshtė gjendur pranė, pas largimit nga banesa nė Tiranė, ka qenė kryeparlamentari i Kosovės Jakup Krasniqi. Ky i fundit, pėr disa muaj me radhė ka vazhduar tė paguan qiranė e shtėpisė ku aktualisht ėshtė e vendosur familja e komandant Telit. I ėshtė premtuar mbėshtetje nga qeveria e Kosovės, por deri tash ende nuk ėshtė zyrtarizuar asgjė.
“Edhe qeveria e Shqipėrisė, ajo e Kosovės dhe e Maqedonisė, deri tash nuk na janė gjendur pranė. Na janė gjendur njė pjesė e shokėve tė Telit qė kanė pasur dėshirė tė ndihmojnė familjen e tij”, thotė ajo.
Familja e komandant Telit, bashkėshortja e tij Rabija dhe dy fėmijėt, djali Letjanin dhe vajza Rexhina, kėto ditė qėndrojnė nė Maqedoni. Janė duke kėrkuar lėmoshė pėr tejkalimin e situatės sė re tė krijuar nė familjen e tyre, mungesa e vendbanimit.
“U drejtohem atyre burrave tė luftės nė veēanti e qė kanė pėrjetuar ēaste tė vėshtira, qė e dinė se ēka ėshtė lufta, qė e dinė se ēka ėshtė dhembje, qė e dinė dhe e mendojnė mė shumė se tė tjerėt kur mbetet dhe rritesh jetim, qė tė kthejnė kokėn nga ne, me ato pak mundėsi qė kanė tė na ndihmojnė qė edhe ne tė kemi njė kulm mbi kokė, qė edhe fėmijėt e Telit tė kenė njė shtėpi tė tyren dhe qė mos tė trokas njeri te dera. Qė tė rriten dhe shkollohen si gjithė fėmijėt e tjerė”, thotė e pėrlotur Rabija.
Lefter Goxhaj i njohur nė luftėrat e Kosovės dhe Maqedonisė si komandant Teli, ėshtė i lindur nė fshatin Poliēan tė Beratit. Ishte pjesėtar i dalluar i njėsitit pėr kryerjen e detyrave speciale “Brisku” nė Shqipėri, po ashtu edhe ne luftėrat nė Kosove dhe nė Preshevė. Kulminacioni i trimėrisė sė tij arrihet nė luftėn e 2001-shit, ku si komandant i njėsisė speciale”Teli” mbetet legjende e paharruar e kombit shqiptarė. Me strategjinė dhe shkathtėsinė qė tregoi nė luftimet nėpėr betejat mė te ashpra si nė Sllupēan, Mateē dhe Haraēinė u bė i njohur dhe i dashur pėr tė gjithė ata qė ishin bashkė me atė. Mė 7 gusht 2001 u vra ne njė tradhti me pesė bashkėluftėtarė tė tij nė Gazi Babė tė Shkupit.
Ka lėnė pas vetės gruan Rabijen dhe dy fėmijėt, djalin Letjanin dhe vajzėn Rexhina.
Pėr mė tepėr informata rreth rrėfimit ekskluziv tė dhėnė pėr Tv2 nga bashkėshortja e komandant Telit, Rabije Myrta, ndiqni videon e mėposhtme./tetova1
Kush dėshiron tė ndihmojė familjen e Komandant Telit,
ju kujtojmė se familja ka kėto numura llogarie:


Ky postim ėshtė ndryshuar nga ekselenca nė 06.01.2012, 19:55
PM
Top
ekselenca
Postuar nė: 06.01.2012, 19:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 944
Antari Nr: 23061
Bashkangjitur: 30.07.2009
http://www.youtube.com/watch?feature=playe...e&v=-S41q4y5d24
PM
Top
AL-KO-MA_2
Postuar nė: 06.01.2012, 20:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 173
Antari Nr: 27080
Bashkangjitur: 19.12.2011patriotet ku jan? a ishte patriot komandant teli apo nuk ishte,,,po shokt e tij a ishin ?

ku jan ndihmat per ket burr,,,ishte edhe nenpunes shtetror ne shqipri,,,tani pa asnji status familja e tij,,,,per cka luftoj ky ????? ma shkurt per cka vdiq ????

dmth termi patriotizem,,,,esht nje term me tcilen manipulojne njerzit ambicioz pa vlera morale veq per tardh npushtet dhe per te be fame,,,,me epshet e tyne karizmatike,,,,

sot me i than ksaj gruje a je patriote,,,kjo thot jo sjam,,,jam e varfer,,,,,kurse me e pyt ermira mehmetin ,,,ajo thot po jam patriote,,,,,tani gjykoni a ka pat drejt fatos lubonja,,,,po fatos lubonja ka nejt ne burg dhe ka lexu nat koh tburgut,,,aq sa dikush ka vjet ne moshen e tij,,,,dmth ai veq jetes vet qe ka msu,,,,belivallah ka msu edhe aq nga librat,,,,,

mos mkeq kuptoni,,,e nderlidhi per te dy sallat,,,edhe at tjetren edhe ket,,,,
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 06.01.2012, 20:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5797
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006 Citim (AL-KO-MA_2 @ 06.01.2012, 21:07)
patriotet ku jan? a ishte patriot komandant teli apo nuk ishte,,,po shokt e tij a ishin ?

ku jan ndihmat per ket burr,,,ishte edhe nenpunes shtetror ne shqipri,,,tani pa asnji status familja e tij,,,,per cka luftoj ky ????? ma shkurt per cka vdiq ????

dmth termi patriotizem,,,,esht nje term me tcilen manipulojne njerzit ambicioz pa vlera morale veq per tardh npushtet dhe per te be fame,,,,me epshet e tyne karizmatike,,,,

sot me i than ksaj gruje a je patriote,,,kjo thot jo sjam,,,jam e varfer,,,,,kurse me e pyt ermira mehmetin ,,,ajo thot po jam patriote,,,,,tani gjykoni a ka pat drejt fatos lubonja,,,,po fatos lubonja ka nejt ne burg dhe ka lexu nat koh tburgut,,,aq sa dikush ka vjet ne moshen e tij,,,,dmth ai veq jetes vet qe ka msu,,,,belivallah ka msu edhe aq nga librat,,,,,

mos mkeq kuptoni,,,e nderlidhi per te dy sallat,,,edhe at tjetren edhe ket,,,,

Cka ke be ti per deshmoret ?


A ja ke be kete pyetje vetes ? Pastaj dil dhe shih a ka patriota a po ska ? Keta njerez s'kane mar vetem nje apo dy vota dhe te jene ne Qeveri, por kane mare mbi 100 mij vota. Mos mer tur e me ja fut murit me kry. Patriota, ku kjo ajo andej kendej......


Shih njeher vet cka ke be per ta pastaj hajde ktu dhe fol dicka me shum per keto tema.


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
ekselenca
Postuar nė: 06.01.2012, 20:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 944
Antari Nr: 23061
Bashkangjitur: 30.07.2009 Citim (AL-KO-MA_2 @ 06.01.2012, 21:07)
patriotet ku jan? a ishte patriot komandant teli apo nuk ishte,,,po shokt e tij a ishin ?

ku jan ndihmat per ket burr,,,ishte edhe nenpunes shtetror ne shqipri,,,tani pa asnji status familja e tij,,,,per cka luftoj ky ????? ma shkurt per cka vdiq ????

dmth termi patriotizem,,,,esht nje term me tcilen manipulojne njerzit ambicioz pa vlera morale veq per tardh npushtet dhe per te be fame,,,,me epshet e tyne karizmatike,,,,

sot me i than ksaj gruje a je patriote,,,kjo thot jo sjam,,,jam e varfer,,,,,kurse me e pyt ermira mehmetin ,,,ajo thot po jam patriote,,,,,tani gjykoni a ka pat drejt fatos lubonja,,,,po fatos lubonja ka nejt ne burg dhe ka lexu nat koh tburgut,,,aq sa dikush ka vjet ne moshen e tij,,,,dmth ai veq jetes vet qe ka msu,,,,belivallah ka msu edhe aq nga librat,,,,,

mos mkeq kuptoni,,,e nderlidhi per te dy sallat,,,edhe at tjetren edhe ket,,,,

mos luaj me ndjenat te deshmori
PM
Top
AL-KO-MA_2
Postuar nė: 06.01.2012, 20:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 173
Antari Nr: 27080
Bashkangjitur: 19.12.2011 Citim (Happy_Soldier @ 06.01.2012, 14:16)
Cka ke be ti per deshmoret ?


A ja ke be kete pyetje vetes ? Pastaj dil dhe shih a ka patriota a po ska ? Keta njerez s'kane mar vetem nje apo dy vota dhe te jene ne Qeveri, por kane mare mbi 100 mij vota. Mos mer tur e me ja fut murit me kry. Patriota, ku kjo ajo andej kendej......


Shih njeher vet cka ke be per ta pastaj hajde ktu dhe fol dicka me shum per keto tema.

qka kam ba une,,,,nuk esht fort me rensi,,,se un sjam askushi per te be diqka,,,se per tdhan sadaka,,,aq sa kem munsi nashta bahet,,,,po qato komandanta qe knojn kang me qifteli e jan neper qeveri,,,qato po foli,,,,
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 06.01.2012, 20:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5797
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006 Citim (AL-KO-MA_2 @ 06.01.2012, 21:29)
qka kam ba une,,,,nuk esht fort me rensi,,,se un sjam askushi per te be diqka,,,se per tdhan sadaka,,,aq sa kem munsi nashta bahet,,,,po qato komandanta qe knojn kang me qifteli e jan neper qeveri,,,qato po foli,,,,

Edhe ata per me i sha duhet njehet te shohesh poziten tande per ceshtjen e caktume, Un e kam bo ket gja dhe e di se cfar mund te them dhe sa mund te kritikoj. Nuk po i mbroj ata, por thjesht duhet secili qytetar ne radh te par ta mendojne vetvetiu ca kane be per deshmoret dhe ushtaret e UCK pas perfundimit te luftes.


Ata qe kane nis me knu ska met gja tjeter vetem me i thir ne synetllek me na knu.


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
BESI_TE
Postuar nė: 06.01.2012, 20:50
Quote Post


Administrator
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 5336
Antari Nr: 17415
Bashkangjitur: 19.09.2008Kush eshte kjo Rabije Myrta?


----------------------------------------
Falėm o Zot, se nese Ti nuk mė falė, unė jam prej te humburve, andaj falėm, falėm falėm...

>>> Te folurit teper, eshte mendjemadhesi!!! <<<
PM
Top
mbreti
Postuar nė: 06.01.2012, 20:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4495
Antari Nr: 11904
Bashkangjitur: 11.12.2007 Citim (BESI_TE @ 06.01.2012, 21:50)
Kush eshte kjo Rabije Myrta?

Bashkeshortja e Komandant Telit.


----------------------------------------
Gjithcka ne kohe te vet, por pse kalon kohen kot or i uruar.
PMMSN
Top
BESI_TE
Postuar nė: 06.01.2012, 20:54
Quote Post


Administrator
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 5336
Antari Nr: 17415
Bashkangjitur: 19.09.2008 Citim (BESI_TE @ 06.01.2012, 21:50)
Kush eshte kjo Rabije Myrta?

Mire e lexova mbrenda tekstit se qenka bashkeshortja, por une pa e lexuar tekstin, vetem ne te shikuar te videos, mu duk e cuditshme sepse mbiemri i Rabijes (Myrta), nuk perputhet me ate te Komandant Telit te ndjere (Goxhaj), nuk jua njoh historin familjare, andaj mosperputhja e mbiemrave mu duk e dyshimt!


----------------------------------------
Falėm o Zot, se nese Ti nuk mė falė, unė jam prej te humburve, andaj falėm, falėm falėm...

>>> Te folurit teper, eshte mendjemadhesi!!! <<<
PM
Top
AL-KO-MA_2
Postuar nė: 06.01.2012, 20:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 173
Antari Nr: 27080
Bashkangjitur: 19.12.2011 Citim (Happy_Soldier @ 06.01.2012, 14:36)
Edhe ata per me i sha duhet njehet te shohesh poziten tande per ceshtjen e caktume, Un e kam bo ket gja dhe e di se cfar mund te them dhe sa mund te kritikoj. Nuk po i mbroj ata, por thjesht duhet secili qytetar ne radh te par ta mendojne vetvetiu ca kane be per deshmoret dhe ushtaret e UCK pas perfundimit te luftes.


Ata qe kane nis me knu ska met gja tjeter vetem me i thir ne synetllek me na knu.

pozita jem esht se edhe nprizren kur ishmi n'1999 edhe tani ntenjejten koh kur jam kan i angazhum per familjet dhe refugjatve n kampin e n'cegran e kam pa biznesin qe kan ba,,,,edhe ateher kur nprishtin e qun harun aliun 2002 kursmi me u angazhu etj,,,,,,e shum gjana tjera,,,,kshu qe e dijm ma mir kush ku e ka venin,,,po spo folim ktu kush ku e ka venin,,,,e lam ma aq,,,pordha jan,,,,ti ske qka me i kritiku se nashta ke qen edhe ti n'hierarki,,,po puna asht se nese ende je nato rjedha,,,nstudentet info sdo ishe,,,sigurt,,,po un spo kerkoj prej askuj me ba,,,se elhamdulilah jam gjall,,,edhe pe mbroj vet nderin dhe familjen tem,,,po qeky rast,,,duhet me ja mbrojt qai shtet qe po shet patriotizem,,,,nkry me salen,,,e me thaqin,,,e me ali ahmetin,,,,

per qat pe lam ket muhabet un ti ai ajo,,,po po folim per ata qe mujn me ba,,,edhe ti ske qka i perkrah se i dijm gjanat,,,,kush ke e perkah dhe qka shkrun nese i perkrah,,,e cka nuk perkrah,,,un pe mbeshtes at qe e kritikojn trushperlarjen e popullsis nepermjet patriotizmit,,,se qato ksul bardhet nkoh tkomunizmit na shpiunonin gjat studimeve neper podrume nprishtin e me radh,,,,

e lam me kaq, ket muhabet,,,,
PM
Top
BESI_TE
Postuar nė: 06.01.2012, 21:01
Quote Post


Administrator
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 5336
Antari Nr: 17415
Bashkangjitur: 19.09.2008ej ketu nuk eshte qellimi ti matim forcat e gjuhes apo gishtave, ketu nuk eshte qellimi as te livdohemi as te nenqmohemi, se askujt sna intereson qka keni bo ju dhe qka kam bo une, ketu iniciativa ashte shum e qarte, kush e ka hallin le te urdheroje ta ndihmoje Familjen e atij qe ra deshmore per mua, per ju dhe per gjithe popullin tone te mjerushem, kush se ka hallin le ta mbylle dhe le te rije anesh!


----------------------------------------
Falėm o Zot, se nese Ti nuk mė falė, unė jam prej te humburve, andaj falėm, falėm falėm...

>>> Te folurit teper, eshte mendjemadhesi!!! <<<
PM
Top
mbreti
Postuar nė: 06.01.2012, 21:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4495
Antari Nr: 11904
Bashkangjitur: 11.12.2007 Citim (BESI_TE @ 06.01.2012, 21:54)
Mire e lexova mbrenda tekstit se qenka bashkeshortja, por une pa e lexuar tekstin, vetem ne te shikuar te videos, mu duk e cuditshme sepse mbiemri i Rabijes (Myrta), nuk perputhet me ate te Komandant Telit te ndjere (Goxhaj), nuk jua njoh historin familjare, andaj mosperputhja e mbiemrave mu duk e dyshimt!

Eshte histori paksa e koklavitur kjo.


----------------------------------------
Gjithcka ne kohe te vet, por pse kalon kohen kot or i uruar.
PMMSN
Top
Nik_Name
Postuar nė: 07.01.2012, 04:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 400
Antari Nr: 17503
Bashkangjitur: 24.09.2008 Citim (Happy_Soldier @ 06.01.2012, 21:16)
Cka ke be ti per deshmoret ?


A ja ke be kete pyetje vetes ? Pastaj dil dhe shih a ka patriota a po ska ? Keta njerez s'kane mar vetem nje apo dy vota dhe te jene ne Qeveri, por kane mare mbi 100 mij vota. Mos mer tur e me ja fut murit me kry. Patriota, ku kjo ajo andej kendej......


Shih njeher vet cka ke be per ta pastaj hajde ktu dhe fol dicka me shum per keto tema.

Pse cka kane ba kto qe ti i perkrah...
edish cka kane be keto ja po ta them un
e thiren popullin ne luft pa u mar vesht me aske dhe pa pekrahjen e te huajve dhe u thane popullit do ndajme Maqedonine dhe pastaj presioni i te huajve i detyroj te ndryshojne kahjen e luftes dhe e bene per te drejta dhe ne fund te gjith ata qe kishin dal per qellim te paster pra te gjith ata komandatat e mencur shkun i vrane ne tradheti dhe sot pas 10-11 viteve e kuptuam qe lufta u be kot sepse kto te drejta qe kemi do i fitonim edhe me politik
mos mi lavdro ata te mjeret sepse udheheqsit e uck-s konkretisht Ali Ahmeti me banden e tij jane naivat me te medhej qe kam pa deri em sot..
Ska faj djali qe citove mir e tha.
PM
Top
Nik_Name
Postuar nė: 07.01.2012, 04:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 400
Antari Nr: 17503
Bashkangjitur: 24.09.2008InshAllah i ndimon populli fukara gruas se Telit se sa per pushtetaret ska gje prej tyre per pushtetaret vec mund te lutemi e te themi Allahu i shkaterofte inshAllah (Amin)
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio